„Plan Dorp in Zee" is antwoord op ontvolking" J 4 Orgel Kontakt: culturele uiting met beperkt publiek „Verhuiskosten van ,De Appel' vergoeden" Woonerf ja en nee Milieupolitie voor „schoner" Katwijk Directeur Polyzathe: Ter Wadding Bewoners bedreigt door huiseigenaar Groote Lindt tegen Volendam Haags college: NABEZ0RGING VAN DE KRANT Ziekteverzuim bij Leidse politie ontstellend hoog Vrouw kreeg kogeltje in hoofd Werkgroep adviseert in uitgebrachte nota De echte kerk en de imitatie ZATERDAG5 RCL gewiptf door Voorn^ li ?r«, 4 DONDERDAG 28 APRIL 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet SCHEVENINGEN Ir. M. E. F. Kool. directeur van de ontwikkelingsgroep „Polyzathe", meent dat de aanleg van het „Dorp in Zee" voor de kust van Scheveningen een antwoord kan zijn op de ontvolking van Den Haag De directeur van Polyzathe ver klaarde gisteren op een bijeen komst in Rotterdam dat het plan om vierduizend woningen en een Jachthaven voorde kust te bouwen meer is dan alleen een alternatief voor het ..verder volbouwen van Zuid Holland met nieuwbouw wijken". Het plan „Dorp in Zee" zou moeten worden uitgevoerd door „Polyza the". De gemeenteraad van Den Haag is in principe niet tegen bou wen op en voor het strand tussen het noorder havenhoofd en de Kei zerstraat „Momenteel wordt bestu deerd of het plan economisch haal baar is voor de gemeente en aan welke voorwaarden het precies moet voldoen alvorens de gemeen teraad het licht definitief op groen kan zetten." De heer Kool zei te geloven dat de inwoners die Scheveningen de af gelopen vijftien jaar heeft verloren in één klap worden terug gewonnen wanneer het plan van Polyzathe wordt uitgevoerd. „Door het bou wen van een wijk in zee blijven de financieel sterke inwoners, die an ders de stad zouden verlaten, voor Den Haag behouden. Het draagvlak voor het voorzieningen pakket van de stad blijft hierdoor gehandhaafd," zei de heer Kool na dat hij er op gewezen had dat voor al jonge en financieel meer draagkrachtige gezinnen de grote steden verlaten. De heer Kool: „De voorzieningen in de grote gemeen ten moeten nu worden opgebracht door minder mensen die bovendien financieel zwakker zijn". De daling van de bevolking in grote gemeen ten wijt de directeur van Polyzathe vooral aan het bouwbeleid in Zuid- Holland waarbij volgens hem te veel gezocht wordt naar bouwplaatsen op het platteland. De directeur sprak in Rotterdam tijdens een studiedag over de Noordzee.(ANP) De buitenplaats „Ter Wad ding", gelegen aan de Leidse- weg in Voorschoten, ziet er na een grondige restauratie weer piekfijn uit. Het is de bedoeling dat de gemeente Voorschoten een gemeentelijke subsidie van 30% van de subsidiabele kosten in de restauratiekosten van dit landgoed verleent. Dit zou de gemeente, die in februari '73 besloot in beginsel een gemeen telijke subsidie te verlenen, ko men te staan op een bedrag van ongeveer 150.000,-. Het landgoed „Ter Wadding" is in eigendom bij de provincie Zuid- Holland. LEIDEN Er moet spoedig iets worden gedaan aan de voortduren de pogingen tot intimidatie, die hui seigenaar De Bolster bedrijft tegen over de bewoners van de woningen aan het voormalige Sijthoff-com- plex. Dit is de mening van de com missie voor politionele aangelegen heden in Leiden. De Bolster heeft onlangs een kort geding, dat hij aangespannen had tegen de bewoners van de woningen, voor de Haagse rechtbank verloren. Het kort geding was door de nieuwe huiseigenaar aangespannen omdat hij de woningen op korte termijn leeg wilde hebben.'De president van de Haagse rechtbank mr. Blaauw besliste echter in het voordeel van de huurders. De huiseigenaar wenste zich echter niet bij deze beslissing neer te leg gen en probeert nu door voortduren de bedreiging en intimidatie de be woners alsnog weg te krijgen Het CDA-raadslid Driessen stelde tijdens de commissievergadering dat de Leidse politie op korte ter mijn een onderzoek hiernaar moet instellen. „Dit is een kwestie van effectieve huurbescherming," aldus de heer Driessen „Er zijn al genoeg Leidenaren die de benen hebben ge nomen naar aanleiding van dergelij ke dreigementen Het VVD-raads- lid Wessels noemde het feit dat de bewoners nog geen aangifte van dreigementen hebben gedaan, een bewijs van het welslagen van de pogingen van De Bolster. Hij meen de dat er op korte termijn een einde gemaakt moet worden aan de prak tijken van deze huiseigenaar. ZWIJNDRECHT - Groote Lindt speelt zaterdag (koninginnedag) een vriendschappelijke wedstrijd tegen eerste divisieclub Volendam De wedstrijd, die op het sportpark Ba kcstein in Zwijndrecht wordt ge speeld. begint om half drie. Om een uur speelt het D-elftal van Groote Lindt een voorwedstrijd tegen de jeugd van SVV uit Schiedam. Te vens zullen om half drie windhon- denrennen worden gehouden onder auspicién van de Oranjevereniging ..Voor Vorstenhuis en Vaderland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Toneelgroep „De Appel" krijgt 250.000 gulden als tegemoetkoming in de kosten die gemaakt zijn bij de verhuizing naar de Duinstraat in Scheveningen. zo wil het Haagse college van b. en w. De toneelgroep verhuisde enkele maanden geleden van de Westduin weg naar de Duinstraat zonder toe stemming te vragen van haar „vaste subsidieverleners": het rijk en de ge meente Den Haag. De oude manege aan de Duinstraat werd door de le den van de toneelgroep omgebouwd tot een theater dat plaats biedt aan 230 personen, ruim twee maal zo veel als „De Appel" in het aan de Westduinweg gelegen „Theater aan de Haven" kon herbergen. Met de ingebruikneming van de nieuwe huisvesting was volgens de leden van „De Appel" een bedrag van on geveer 350 000 gulden gemoeid De jaarlijkse tekorten van de to neelgroep komen steeds meer voor rekening van de gemeente, het rijk verleent steeds minder subsidie, zo- verklaren b. en w. in het raadsvoor stel verder De subsidie aan de to neelgroep komt momenteel voor 30 procent van de gemeente, voor 70 procent van het ministerie van CRM. Dat wordt in de komende jaren steeds tien procent méér voor de gemeente en 10 procent minder voor het rijk. Wanneer de subsidie over het seizoen 1979/80 wordt uitbetaald, komt het geld voor 60 procent van de gemeente Den Haag. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015- 132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leidse politiekorps verkeert op het ogenblik in een zeer penibele personeelssituatie. Er is een grote onderbezetting en een hoog ziekteverzuim, waardoor een aantal taken steeds meer in de ver drukking komen. Dit deelde de Leidse commissaris van politie Van Voorden maandagmiddag mee tij dens de gemeentelijke commissie voor politiezaken. De commissaris wees op het feit dat in de meeste gemeenten de tekorten bij de politiekorpsen zijn opgevuld, terwijl er in het Leidse politiekorps zo al direct vijftien man geplaatst kunnen worden. De commissaris herinnerde aan de laatste begro tingsbehandeling, toen de Leidse raad een motie aannam waarin het rijk werd verzocht het Leidse poli tiekorps te laten uitgroeien tot een kwart boven het toegestane. In Lei den zou men nu echter al dik tevre den zijn als de normale sterkte be reikt wordt. Zelfs de uitgebreide ad vertentie-campagne van de politie leverde Leiden slechts een mini mum aan geschikte kandidaten op. Tijdens de gemeentelijke commissie toonde de commissaris zich bezorgd over het steeds stijgende ziektever zuim binnen het korps. ROTTERDAM Terwijl ze in de keuken bezig was, is de 56-jarige mevrouw W. Roem-de Vries uit de Brouwerstraat in Rotterdam door een kogel in het hoofd getroffen. Ze is licht gewond in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen. De politie staat nog voor een raadsel door wie en vanwaar de kogel is afgevuurd. Vermoed wordt dat het kogeltje, dat de houten wand van de keuken doorboord heeft, vanuit een woning in een zijstraat is afgevuurd. Vol gens de politie is er geen sprake van een gericht schot. Van een onzer verslaggevers KATWIJK „Met de Instelling van de milieupolitieman is de milieuproblematiek binnen de gemeente Katwijk uiteraard nog niet opgelost. De milieupolitieman kan echter een middel zijn voor het verkrijgen van een schoner en gezonder woon- leefmilieu in Katwijk". Aldus de werkgroep milieude fensie van de gemeente Kat wijk in de door hen uitgebrach te nota inzake de mogelijke in stelling van een groep milieu politie binnen de gemeente. De werkgroep heeft getracht in de nota te wijzen op de noodzaak van de instelling van zo'n groep. Katwijk werkt al enige tijd met twee reinigingspolitie mensen. Deze hebben primair de taak om een nauwgezette controle uit te oefenen op een juiste aanbieding van huis- en grof huisvuil. De werkzaamhe den van deze twee agenten zijn moeilijk in cijfers uit te druk ken, maar wel degelijk merkbaar in Katwijk. „Verbe tering van het woon- en leefmi lieu vereist echter een andere aanpak dan de tot nu toe ge volgde ten aanzien van de rei- nigingspolitie", meent de werkgroep milieudefensie. In de nota gaat de werkgroep in op het takenpakket van het milieupoli tiekorps. „Naast het repressieve optreden van de milieupolitieman is ook buiten zijn verbaliserende be voegdheid nog iets meer nodig om een zekere continuïteit van een ver antwoord milieubeleid te waarbor gen, namelijk preventief optreden". De werkgroep wijst er wel op dat preventief overleg de voorkeur ver dient boven het botweg „straffen". De werkgroep wijst er tot slot op dat zoveel als mogelijk getracht moet worden het milieubesef bij de inwo ners van Katwijk te bevorderen. Naast de invoering van een groep milieupolitie kan dat door binnen de gemeente voortdurend de aandacht op de milieuproblematiek te ves tigen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Strijden aan de ene kant al jaren diverse milieu- en actiegroe pen voor het herinrichten van straten als „woonerf", aan de andere kant zijn er ook mensen, die hier helemaal niet zo blij mee zijn. De bewoners van de Jacob Mosselstraat in het Bezuidenhout voelen helemaal niets voor een verandering van hun straat. Zij werden door de werkgroep Verkeer voor het Bezuidenhout-midden opgeroepen te stemmen voor herin richting van enkele straten in het Bezuidenhout als woonerf. In een brief aan de Haagse gemeenteraad hebben de bewoners uiteengezet dat zij zich tegen een eventuele beslissing voor een woonerf zullen verzetten. Zij voeren hierbij aan dat er „geen parkeermoeilijkheden zijn in de Jacob Mosselstraat. Wij voelen dan ook niets voor insteekhavens, in groepjes parkeren en tussen bomen in parkeren." Ook willen de bewoners hun auto voor hun eigen woning plaatsen, terwijl ook de overzichtelijkheid in de straat groot is, er goede uitwijkmogelijkheden zijn voor alle weggebruikers", aldus de bewoners. Voor een gemeenteraad is het langzamerhand geen gemakkelijke taak meer om iedereen tevreden te stellen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Stichting Haags Orgel Kontakt heeft voor het seizoen 1977 tussen 13 mei en 21 oktober niet minder dan twintig concerten geor ganiseerd. Zoals gewoonlijk worden er ook dit seizoen weer twee series concerten gegeven, te weten acht promenade zaterdagmiddagconcer ten en twaalf vrijdagavondcon certen. De concerten, georganiseerd door het Orgel Kontakt, worden dit jaar in vier verschillende kerkgebouwen gespeeld: naast de Evang. Lutherse Kerk. de Grote Kerk en de Klooster kerk is dit jaar ook de Sint Jacobus- kerk aan de Parkstraat in de reeks Van een onzer verslaggeefsters SASSENHEIM Twee keer de Pancratiuskerk in Sassenheim ten voeten uit. Links de echte kerk, rechts de kerk, geheel uit lucifers opgetrokken. Vier maanden lang heeft de Sassenheimer Joop Haver kort hier aan gewerkt, in totaal bijna duizend uren. Hij gebruikte voor de kerk meer dan 25.000 lucifers. De „houten" kerk is deze week tijdens de traditionele kerkveiling van de St. Pancratiusparochie in Sassen heim geveild. Haverkort, die reeds in 1959 een soortgelijk werkstuk maakte van het klein-seminarie „Leeuwenhorst," werd voor z'n mini-Pancraskerk geïnspireerd in zijn woonkamer, van waaruit hij een prachtgezicht heeft op de parochiekerk. Behalve voor de muren, waarvoor van lucifers ge bruik werd gemaakt, heeft hij voor het dakwerk heel fijn beslag ge bruikt. Het geheel maakt een solide indruk, wat niet zo verwonderlijk is, omdat de heer Haverkort 22 jaar lang timmerman is geweest. De kerk van lucifers komt nu in de echte kerk te staan. Het comité van de kerkveiling heeft voor de verkoop van de imitatie certificaten uitge bracht ter waarde van 75,Tallo ze parochieleden hebben zo'n certifi caat gekocht, waardoor in totaal 4.700,— werd opgehaald. manifestaties opgenomen. Het ge restaureerde Adema-orgel zal vier keer te horen zijn in het nieuwe seizoen. Het eerste concert van het seizoen wordt gegeven in de Evangelisch Lu therse Kerk en wel op vrijdag 13 mei. Dr. Willem Mudde herdenkt dan het feit dat hij een halve eeuw organist is. Medewerking aan dit huldigings concert verleent het Utrechts Motet Gezelschap. Naast het huldigingsconcert van dr. Mudde is er in de reeks concerten nog een opmerkelijk concert door Albert de Klerk, die in de St. Jaco- buskerk met medewerking van de alt Elisabeth Cooymans op 7 oktober een Andriessen-programma ver zorgt. Eveneens vermeldenswaard is de recital op 24 juni in de Klooster kerk, waar trompettist Don Smi- thers gespecialiseerd in barokmu ziek te beluisteren valt. Gerard Akkerhuis en Sylvia Schlüter verle nen hun medewerking aan deze avond. De Stichting Haags Orgel Kontakt, zo meldt het jaarverslag, kan in het tweede jaar van haar bestaan terug zien op een wel besteed seizoen. Ge constateerd mag worden dat het aantal bezoekers aan de concerten in '76 een zekere stijging vertoonde ten opzichte van het voorgaande jaar. Vastgesteld kan worden, aldus het Haags Orgel Kontakt. dat de stijging niet spectaculair is, maar de orgel cultuur trekt nu eenmaal geen drom men mensen. „Het gaat hier," aldus het jaarverslag, „om een culturele uiting met een goeddeels eigen, be trekkelijk beperkt publiek, dat juist hiervoor intense belangstelling heeft en de concerten trouw bezoekt." De behoefte aan orgelconcerten, zowel op de vrijdagavond als op de zater dagmiddag. bestaat in elk geval heel duidelijk. Het ligt in de lijn der verwachting dat het volgende seizoen ook het orgel van de Nieuwe Kerk aan het Spui in de reeks manifestaties van het Orgel Kontakt opgenomen zal worden. i onder redactie van Leo Hoogerwerf •e Van onze sportredactie DEN HAAG - RCL kan zich ledig gaan concentreren opn strijd om het kampioenschap de eerste klasse A van het za^, dagvoetbal, nu de Leiderdorp door derde klasser SC Voorne: uitgeschakeld in de derde ro van het toernooi om de KN beker zaterdagvoetbal. RCL gon aanvallend sterk, wat a voerder Leo Holl na acht mini illustreerde met een treffer: Het duurde tot de 35e min voordat SC Voorne eindelijk terug kon doen. Een defensief van Jan van Duyn werd d Frans Melaard genadeloos a straft: 1-1. Amper dertig secont waren er in het tweede bec gespeeld, toen Mike Naan R goalie Brandt voor de twe maal verschalkte. Hoewel de matie van trainer JohnHugue een zwaar slotoffensief uitvoei bleef de score ongewijzigd, gebrek aan motivatie was R uiteindelijk noodlottig geworc ARC-Sparta: 0-4 ARC heeft een jubileumwedst tegen eredivisie club Sparta i 0-4 verloren. De ruststand was Voor de Rotterdamse profc scoorden Arie van Staveren (2 Ray Clarke en Johan van Zo« ARC, een zaterdag vierde klas: moest zich voornamelijk bep ken tot verdedigen, waarbij d< man Cor Prook talrijke reddinj op zijn naam bracht. Er wa: 2000 toeschouwers. SV'35 versloeg DEVJO met Voor de kersverse Haagse tweei klasser verzorgden Kees Bu- Jasper Harteveld en Bert Kuijs de produktie. Klaas Groenenbe scoorde tweemaal voor DEVJ, Bij de rust was de stand 1-1. Afdeling Leiden De uitslagen van de in de afdelri Leiden gespeelde wedstrijdl zijn. Eerste klasse: Hazerswouil Boys-KRV 5-1. GWS-SC Lisse f Oegstgeest-Woubrugge MVKV-VVSB 1-2. Kagia-ValD 3-1. Tweede klasse: KicKGg Abbenes 2-0, Stompwijkse Bot: SVLV 0-0, Meerburg-VNL 2-1, B nardus-Unitas 3-1. SJZ-LSVV 'k Zilveren Molen e De finale van het 27e ZilveP Molentoernooi tussen RCL e Rijnsburgse Boys wordt zaterd1 20 april gespeeld. De eindstri?< die op het terrein van organisaP LFC in leiden wordt afgewerF begint om kwart over vier. !ri n '2 De sportvereniging Verburch u ganiseert 29 en 30 april en 1 mei het sociaal-cultureel centrum ,1 Leuningjes" aan de Julianastri 49 te Poeldijk een fancy fair. opbrengst komt ten goede aai activiteiten van de sportvert ging Verburch. waarin alli sporten (zoals voetbal handbal) zijn ondergebracht. Z wemfestijn Ter gelegenheid van de open van de openluchtzwembaden v sportcentrum De Vliegermo organiseert de Algemene Vo burgse Zwemvereniging, AVI onder auspiciën van de Geme telijke Dienst voor Cultuur en I creatie een zwemfestijn. De fe viteiten worden gehouden v zondag 8 mei tot en met zaten 14 mei. Op zondag 8 mei wordt een zwei vierkamp gehouden met als de nemer AZC (Alphen aan d" Rijn), RZV (Rijswijk), DES (D Haag en AVZV. De aanvangj 14.00 uur. Fancy Fair stra ir.| laifl erJ J i ra ere iet« ïl Van maandag 9 mei tot en ni vrijdag 13 mei is er voor iedere! gelegenheid te zwemmen over lange afstand (250 of 500 metif Deelnemers, die minimaal avonden de keuze-afstand he ben gezwommen, komen in ad merking voor een blijvende heri nering. g Op zaterdag 14 mei wordt j feestweek besloten met een zoi naamde spellenkermis, Jong I oud kunnen zich van 11.00 0< 15.00 rekreatief vermaken in Ifc binnenbad. Tevens kan men het buitenbad de gehele dag tis zwemmen. Programma W°s Ij rdretfc COMPETITIE Beilli»ingiwedttri)d degradatie 3A Vlaardlngen (terrein Capclle. 14.30) VRIENDSCHAPPELIJK Vanavond: Groot Ammers-FC Dordre oom Vrijdag: SHO-B NBSVVOoudswaardse Zaterdag: O (14 301. Zuldland- Ltndt-Volendam (14 30), DOTO-De Z- ...JHP... -4 Lyra (14.30). Excelsior M-Feyenoord C (iRi ZILVEREN MOLENTOERNOOI 01 Zaterdag: RCL-RlJnaburgse Boys (finalei, rein LFC. 16.15).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6