Zelfs in kloosters veel leed K .v P r~ i DICHTBIJ 1 PERD EB Wm ■Commentaar i^.M. F.-concern ■Zwempak RKPN moet het zonder 'hulp van hogerhand' stellen v Onder de maat ■«zakenman gele kaart david moet er nog bovenop akte >NDERDAG 28 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Franse econoom Pierre Angin :ft eens gezegd, dat er drie ma ten zijn om geld te verliezen: bouw, vrouwen en technolo- he vernieuwing. Deze laatste mde hij de snelste manier. Nie- ind minder dan de vice-voorzitter de raad van bestuur van F-Stork, ir. A. Meijer heeft on- igs nog eens herinnerd aan deze Ispraak. Inmiddels staat wel vast t ook de VMF zelf aan deze ltste manier nemen we maar jn geld heeft verloren, ^de poging om een moderne plas- ipuitmachinefabriek, de SPPM in Jngelo, van de grond te krijgen, ft het concern in de loop der n 70 miljoen gulden verloren, einde raad heeft de raad van ituur besloten de poorten van dit inisch hooggekwalificeerde be te sluiten en de 339 werkne- naar huis te sturen, ik voor enkele andere onderde- n van het VMF-concern ziet de ■^komst er somber uit. Dat geldt ieder geval voor één van de twee éterijen in Utrecht of Hengelo en "■^sschien wel voor allebei. In die heeft noch de technologische Cr rnieuwing en de daaruit voort- 1 >eiende scherpere concurrentie- rhoudingen noch de economische ergang van de laatste jaren het fj ncern onberoerd gelaten. fCJxwel risico nemen in onze econo- ische orde onlosmakelijk is ver- ^nden met het ondernemerschap, niemand van de concernleiding Tlangen dat het de jarenlange vare verliezen bij sommige onder den zal blijven nemen. Dat zou op t lange duur de positie van het _jhele concern en van de 17.000 tarin werkende personeelsleden 4Adermijnen. ^an de andere kant rijst onmiddel ste de vraag hoe groot het risico in iek£t geval van de SPPM nu eigenlijk vai én of het onder de huidige istandigheden op de ar- :idsmarkt wel aanvaardbaar is dat bedrijf zijn verliesgevende tak- naar het lijkt, zo snel tgsnoeit. Uit het overleg met mi- ,ter Lubbers van Economische iken is immers gebleken dat óók raad van bestuur wel degelijk komstmogelijkheden voor de PM ziet, maar dat de VMF niet bereid is de daarmee samenhangen de risico's te dragen. Die risico's zou de overheid moeten overnemen en zo niet dan is het afgelopen. Het is niet zo bevreemdend dat deze redenering bij de vakbeweging verontwaardiging wekt en dat zij zich nu sterk maakt om de raad van bestuur te dwingen alsnog over heidssteun te accepteren. Ondtrnemen sluit het lopen van risico in, zo redeneren de bonden, en het gaat niet aan om in een periode van grote werkloosheid een aanbod van de overheid om het ondernemersrisico voor een deel weg te nemen, botweg van de hand te wijzen. Zij eisen met de massale steun van de demonstrerende VMF- werknemers in de rug instandhou ding van de SPPM en zo dat niet mogelijk is tenminste vervangende werkgelegenheid. Nu staat het nog te bezien of de raad van bestuur onder de druk van stakingen een dieper inzicht in zijn maatschappelijke verantwoorde lijkheid zal verwerven. Een oplos sing zal derhalve niet in het aangaan en uitbreiden van een conflict, maar in verder overleg moeten worden gevonden. In dit verband moet worden opge merkt dat minister Lubbers meer troeven in de hand heeft dan hij tot nu toe heeft laten blijken. Uit het overleg is immers gebleken dat de raad van bestuur een zekere bereid heid vertoont om het voortbestaan van de VMF-bedrijven in onder linge samenhang" te bekijken. De VMF zal niet meer op ieder bedrijf afzonderlijk eèn bedrijfsecono misch onderzoek loslaten om ver volgens na te gaan of het, eventueel met verliesdekkend overheidsgeld, kan blijven bestaan. Wanneer er nu wordt aangestuurd op een totaalplan voor het gehele concern dan mag van de minister worden verwacht dat hij vasthoudt aan de eis dat de SPPM toch zeker voorlopig deel zal blijven uitmaken van de beraadslagingen. Het is, naar ons voorkomt, ondenkbaar dat de overheid VMF-Stork steun toe zegt bij de uitvoering van een to taalplan, terwijl de concernleiding op hetzelfde moment weigert de toegestoken hand van minister Lub bers te accepteren. —Je zwemster Enith Brigitha heeft ét kort geding dat zij tegen de vembond had aangespannen, ver- •ren. De president van de trechtse rechtbank vindt dat de vembond billijk heeft gehandeld Dor van Enith Brigitha te eisen dat j het zwempak gaat dragen van de rma waarmee de bond een spon- ^r-contract heeft afgesloten. nadruk is nu gelegd op de bil- --kheid, de redelijkheid van de ei- jTïn van de bond. Indien de be- iLpgrijkste Nederlandse zwemster et zou zwemmen in het badpak ■^n de bondssponsor, zou die firma liners kunnen besluiten het ^ntract nietig te verklaren. Dat Srfu betekenen dat de zwembond sn extraatje van 200.000 gulden misloopt. ^rerigens, ongeveer 120.000 gulden 00jn dat bedrag dient besteed te t iprden aan de organisatie van een ergarlijkse internationale wedstrijd, e onder de naam van de sponsor ^presenteerd moet worden. totaal zijn er 235 voor de Neder- lanndse top in aanmerking komende jelivemmers en zwemsters nu gebon- Uefcn bij internationale ontmoetingen fat) verP''c^,e uitrusting te verschij- én. Hoe redelijk de verhouding is jofssen dat aantal verplichte reda- liellemakers en de jaarlijks voor de ui' zwemsport overschietende gelden, blijft buiten beschouwing. Maar in de sponsorwereld zal men ongetwijfeld hoog opkijken tegen een firma die dat voor elkaar bokste en bovendien de rechter nog aan haar kant kreeg. De uitspraak kan vergaande conse quenties hebben. Het is lang niet onwaarschijnlijk dat op korte ter^ mijn andere bonden soortgelijke verplichtingen aangaan voor indivi duele sportlieden. De gang van zaken bij de zwem bond toont zelfs aan dat de bond geen enkel overleg met de betrok ken atleten behoeft te plegen. De vrijheid van de zeer persoonlijke materiaalkeuze, is verdrongen door de „redelijkheid" van een commer ciële overeenkomst. Hoe de zwembond dat kan rijmen met de door haar zo gekoesterde enige echte vorm van topsport, na melijk die op amateumiveau, is een volstrekt raadsel. Het lijkt ons dat de smalle marges van de redelijkheid in de toch al met veel vraagtekens omgeven sport, in de toekomst eenzijdig ver legd kunnen worden. Dat zal zeker lang niet altijd in het voordeel wer ken van de individuele sportman of sportvrouw. door Leo Kleyn Voor de deur van het Haarlemse café-restaurant waar de RKPN een zaal heeft gehuurd, staat een touringcar met een Brits kenteken, maar het vermoeden dat de bekeerlingen van Klaas Beuker zelfs uit het perfide Albion zijn toegestroomd, blijkt al te vermetel te zijn. De grijze mevrouw die de verkiezingsbijeen komst opent, kan haar gehoor niettemin vercekeren dat de belangstellenden „van heinde en ver" zijn gekomen. Veel nieuws, zegt ze op voorhand, zullen ze niet horen. Ze veronderstelt dat de aanwezigen geen aansporing meer nodig hebben om straks hun stem uit te brengen op de Rooms Katholieke Partij Nederland. Hun komst zal desondanks niet tevergeefs zijn: volgens de spreekster zullen ze gesterkt in hun overtuiging huiswaarts gaan. Het publiek lijkt overwegend te be staan uit vrouwen die de middelbare leeftijd al kortere of langere tijd ge passeerd zijn. Een hoogblonde vrouw van een wat jongere jaargang, gehuld in een tijgerbloesje en koket gelaarsd, valt tamelijk uit de toon. Van de aanwezige mannen gaat een klein aantal in priesterlijk zwart ge kleed. Een minuut of wat nadat Klaas Beuker het woord genomen heeft, schrijdt nog een verlate bezoe ker binnen. Hij draagt een zwart habijt. Beuker onderbreekt zijn be toog en roept verheugd uit dat daar zijn „oude leraar van tachtig jaar" binnenkomt. Minzaam glimlachend neemt de bejaarde geestelijke het warme applaus in ontvangst. Gezinspartij Blijkens een pamflet dat in ruime mate in de zaal voorhanden is, geniet Klaas Beuker, voorzitter en lijsttrek ker van de RKPN, in ruime kring bekendheid „om zijn moedig optre den in de Tweede Kamer, vooral als het gaat om de verdediging van de Christelijke beginselen in onze sa menleving". Het vouwblad leert dat met name abortus, pornografie, drugs en criminaliteit die beginselen aantasten. Ofschoon ze op het ver langlijstje van de RKPN niet ontbre ken, hebben „de nog steeds toene mende werkloosheid en inflatie" niet de hoogste prioriteit. De RKPN zegt Klaas Beuker in zijn verkiezingsrede, wil vooral een „ge zinspartij" zijn. De partij heeft in heel wat gezinnen al „veel menselijk leed mogen dragen". Met omfloerste stem spreekt Beuker van „proble men van jonge meisjes", van drug verslaving, van instellingen als JAC en Release die kinderen over de rand van de afgrond duwen. Een priester en een maatschappelijk werkster, die de RKPN volgens Beuker in dienst genomen heeft, proberen nog te redden wat er te redden valt. „Ik kom vaak in gezinnen", zegt Beu ker. Hij weet waarover hij praat. Maar hij weet ook dat dat niet alleen in de huiskamer het verdriet onpeil baar is. Hem is ter ore gekomen dat een meisje („een dochter van een hoogleraar") in het klooster waar zij verbleef met de nek werd aangeke ken, omdat zij het had bestaan pro pagandamateriaal van de RKPN binnen de muren te halen. „In onze kloosters wordt ontstellend veel ge leden", roept Beuker uit. Ook de eertijds rooms-katholieke onderwijsinstellingen baren de ge wezen leraar ernstige zorgen. Bij de diësviering van de universiteit in Nij megen. zo weet hij, waaiden „geen rood-wit-blauwe vlaggen, laat staan wit-gele, wel rooie". Die universiteit, zegt Beuker, is een „bolwerk van marxisme geworden". Zekerheid Een begenadigd spreker is Klaas Beuker niet. Hij wil veel te veel overhoop halen, struikelt over zijn woorden, hakkelt soms. Hij sleept zijn gehoor niet mee, hij stampvoet. De boze wereld wil hem zijn rooms- katholieke geloof afnemen, en daar om klemt hij het verbeten tegen zijn borst. Hij citeert uit een geschrift van het bisdom Rotterdam, waarin gesproken wordt over gelovigen voor wie het geloof slechts zekerheid biedt. Daarbij, zegt Klaas Beuker verbijsterd, staat zijn verstand stil. Het is nu al zover dat hij meewarig in de hoek wordt gezet. Maar de zekerheid die het geloof hem biedt, zal hij zich door niemand laten afne men. Zijn door angst ingegeven woe de vertaalt hij in politieke termen door zich met name af te zetten Klaas Beuker tegen een CDA waarvan hij de C in het geheel niet thuis kan brengen. „Wie stemt op het CDA", houdt hij zijn aanhang voor, „kiest voor een tweede kabinet-Den Uyl, en voor de legalisatie van abortus". De hinder nis die CDA-lijsttrekker Van Agt met betrekking tot abortus vormt, neemt hij moeiteloos. „Meneer Van Agt vertelde onlangs in Zwolle dat je nu eenmaal compromissen moet sluiten, en dat je daarbij wel vuile handen moet maken. Daar ben ik niet toe bereid. In zaken van leven en dood vallen er geen compromis sen te sluiten." In één moeite door voorspelt hij dat „dit CDA" in de kortst mogelijke tijd uiteen zal val len. „Als je het over de C niet eens bent. bouw je op zand. Ik bouw liever op een rots." De RKPN wordt wel als „anti- abortus-partij" aangeduid. Alsof zij niet meer pijlen op haar boog heeft. Na de abortus brengt Beuker onbe kommerd de „schone motor" ter sprake. Hij constateert dat het mo de is je in te zetten voor een schoon milieu. Ook de RKPN is daar niet afkerig van. al dient volgens de lijsttrekker dit streven natuurlijk in de eerste plaats op geestelijke zaken gericht te zijn. Als lid van de Tweede Kamer, ver telt Beuker, heeft hij geijverd voor een schone motor, ontwikkeld door „een pater-Jezuïet-ingenieur". Maar de ministers Trip en Vorrink wilden er klaarblijkelijk niet aan. „Waarom komt die motor niet van de grond?" vraagt Beuker zich af. „Is men wer kelijk wel zo milieubewust als men zich voordoet?" Zelfs in materieel opzicht neemt de vervuiling toe. Na de pauze krijgt de secretaris van de partij. Jan Leechburch Auwers. de gelegenheid het nog eens dunne tjes over te doen. Hij deelt mee dat de RKPN lijstnummer 12 heeft ge kregen. nadat om de nummers 12 en 13 geloot moest worden met het Democratisch Actie-Centrum. Hij is er zeer content mee: „Denk maar aan de twaalf apostelen, die hadden het ook moeilijk in het begin". Na die kwinkslag verliest hij zich in een tirade tegen alle misstanden in de samenleving, variërend van, natuur lijk, abortus (..Beuker en andere ex perts zijn gevallen bekend van vrou wen die er krankzinnig door zijn geworden"), pornografie („Na de ho mofilie wil men de pedofilie") en criminaliteit („Gevangenen worden min of meer in de watten gelegd, ze kunnen maar doen wat ze willen"), tot ontwikkelingshulp aan een land als Cuba. Media Eveneens in het voetspoor van de lijsttrekker beklaagt hij zich erover dat de RKPN de belangstelling van pers, radio en televisie moet ontbe ren. omdat de media allemaal „één bepaalde richting" toegedaan zijn. De verwijten van Beuker en Auwers doen wat merkwaardig aan op een bijeenkomst die zich in de warme belangstelling van Ton Planken en de zijnen mag verheugen, omdat de televisierubriek Den Haag Vandaag er (vanavond) uitgebreid aandacht aan zal besteden „Wat hebben w;j. katholieken, nu nog aan media?" vraagt Beuker re torisch, waarna hij de. voor een par tij die een „principieel christelijk beleid" voorstaat, gedenkwaardige woorden spreekt: „Hulp van hoger hand krijgen we niet. We zullen het V zelf moeten doen". Omdat het in de pauze opgenomen televisie-interview met Beuker wat is uitgelopen, rest er weinig tijd voor vragen. Er blijken ook nauwelijks vragen te zijn. Iemand wil weten waarom de RKPN een lijstverbin- ding is aangegaan met de Boeren partij, en niet met de SGP of het GPV. Beuker vindt het ook jammer, maar de beide rechtzinnig- protestantse partijen konden een verbinding met de RKPN „tegeno ver hun achterban niet ver antwoorden". Nadat een grijsaard nog geroepen heeft dat de partij voor veel meer volmachten moet zorgen, zet het pu bliek koers naar de garderobe. De touringcar blijkt al lang vertrokken te zijn. HET WEER door Hans de Jong Wat wordt er veel geklaagd over het voorjaarsweer en terecht. Wat april ons dit jaar voorzet, is op een enkele uitzondering na onder de maat. Vooral de temperatuur, toch bij uitstek hèt weerelement dat de mens in een roes van welbehagen kan brengen, laat het afweten. Dat zal ongetwijfeld ook in de nog reste rende aprildagen zo zijn. Speurden wij dinsdagavond rapporten af om hoogstandjes te vinden in en ron dom ons land (negentien graden Cel sius in Limburg was het maximum), gisteren trokken vooral de tempera turen in de bovenlucht de aandacht. En wel vanwege hun lage stand. Dat de buien gisteren met hagel, onweer en rukwinden vergezeld gingen (Sneek meldde zijn vijftiende hagel- dag), moest ergens een oorzaak heb ben. Dat kan u duidelijk worden bij het bekijken van het nu volgende lijstje met temperaturen op het 500 millibar-vlak, oftewel vijfduizend meter hoogte. Ter oriëntering: normaal boven De Bilt voor deze tijd van het jaar is circa -23 graden. Daar komen ze: Corsica -21, Brest -24, Ukkel -25, Hannover -27 en Sleeswijk -31 gra den Celsius. De grootste kou was gecentreerd ten noorden en westen van Nederland. Op ruim 10.000 m hoogte woedde boven onze hoofden een west-zuidwester orkaan van bij na 200 km/u. De temperatuur was daar -50 graden. Natuurlijker wordt heel vaak over de voorjaarstemperatuur ge klaagd. in 1901 was dat bijvoorbeeld niet anders. Pas op 4 april werd in sommige streken van Friesland toen het eerste kievitsei geraapt. Jacob Hepkema in Heerenveen, destijds uitgever van de krant „Nieuwsblad van Friesland", hield zijn lezers voor: „Als wij ons goed herinneren, klagen wij elk jaar over een laat voorjaar. Maar bedenk wel, dat de zomer nu eenmaal niet in mei be gint. Toch werden op 22 mei toenter tijd de eerste nieuwe aardappelen van de koude grond aangeboden, de natuur laat zich nooit helemaal rin-, geloren. De onstabiliteit van de lucht werd gisterenmorgen al duidelijk aange toond door de ontwikkeling van cu- muliforme wolken in de vroegte. Om kwart voor elf werd in oostelijk Friesland de eerste donder gehoord en viel er ook de eerste hagel. Even later deed dit verschijnsel zich in Groningen en 't Zand voor, gevolgd door Ede. Daar donderde het bij opvallend veel blauw aan de lucht uit een erg klein donker wolkenlap je. De toppen van de buien reikten in de ochtend tot ruim 5.000 m hoog te. De zon bleef er ook in de middag bij (in zuidwest-Nederland zag men helemaal geen buien) maar tot ruim 5.000 m hoogte. De zon bleef er ook in de middag bij (in Roosendaal zag men helemaal geen buien), maar om 4 uur werden toch geen hogere tem peraturen doorgegeven dan tien twaalf graden en Eelde meldde na een bui geen hogere waarde dan zeven graden. Inmiddels naderde er uit het westen een nieuw schip met zure appels. Die worden vandaag in west-Europa afgeleverd door een van het midden van de oceaan afkomstige trogsto ring. Deze bewoog snel in de richting van Ierland en de Golf van Biskaje. De barometers in zuidwest-Ierland zakten woensdagmiddag al vier tot vijf millibar in drie uur met een toenemende buiigheid en aan de zuidkust zuidwestelijke stormsto- ten van om en nabij de 80 km/u. Ruig weer dus... Verscheidene stati ons waaronder Shannon gaven als bewolking: cumulonimbus (buien wolk) tegelijk met cirrus (windveren). De west-circulatie draait op het ogenblik op volle toeren en, zoals we al eerder opmerkten: dat betekent Wrerrapporten van gisteren I? u Amsterdam De Bilt Declen Felde Kindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vli&Mngen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Gcnève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbocl Tunis Hoogwater, vrijdag 29 april Vllssingen 11.29-23.58. HarlngvIleUlutzen 1130. Rot terdam 0 38-13.34. Schevrnlngen 12 35. IJ- mutden 0.40-13.14. Den Helder 4 03-16 34. Harlingen 6 43-19.00. Delfzijl 8 53-21 09 licht bew half bew. half bew. half bew licht bew. licht bew. half bew onbewolkt half bew. regenbui onbewolkt geheel bew regenbui half bew half bew. licht bew. licht bew regen 5 monder redactie van Loes Smit oei1 rv<T ■■Richard Cessna uit Ramona in de Amerikaanse staat Califomië heeft jl^en contract lopen met de be drijfsleider van een grote stoeterij ■met 110 paarden. Dat contract ver- ilicht hem tot het afnemen van de nest en het stro-afval, maar dat aakt Richard makkelijk weer \wijt aan tuinders en bij golfclubs. —Hij levert tegen scherpere prijzen flan wie ook en wie hem de alleen- everantie gunt, kan ook zijn mol en voor maar een dollar per stuk aten vangen. Het mest-bedrijfje jieeft een maandomzet van 3000 lollar en staat geregistreerd op de —Bahama-eilanden, zodat de eige naar zich volkomen legaal —teen zorgen om de Califomische fiscus hoeft te maken. Toch moet Richard Cessna zich nu bij de rech ter in zijn woonplaats verantwoor- n, samen met zijn onderdirecteur éne. zijn secretaresse Bette en khoudster June. Directeur Ri- hard wordt verdacht van een serie economische delicten, want hij leeft zijn firma niet laten inschrij- 'en bij de plaatselijke Kamer van Coophandel. berekende zijn afne- ners geen btw en droeg nooit een teur mag wel op enige clementie van de kant van de rechter reke nen: zakenman Richard Cessna is pas twaalf jaar. Nene is negen, Bet te elf en June veertien jaar. De bedrijfsleider van de stoeterij is Richards vader, maar die bemoeit zich niet met de zaken van zijn ondernemende kinderen. „Geachte bestuurder Uw auto staat nu in een woonerf. Parkeren mag in een woonerf alleen in par keervakken die van een P voorzien zijn. Of op eigen erf. zoals garage of car-port. Uw auto staat dus nu fout geparkeerd. Met zo'n nieuwe ver keersregel is het voor u misschien een beetje wennen. Daarom nu een waarschuwing. Een volgende keer is een proces-verbaal onvermijde lijk". Onaardig? Nee, juist erg aardig. Want zeker wie op een woonerf woont, hoort op de hoogte te zijn van de verkeersregels voor zijn deur. En als er grote letters P op straat staan of zelfs blauwe borden met een P zul Je toch allicht als automobilist uit jezelf wel begrij pen dat je dé&r moet parkeren. Op bijgaand plaatje staat het orgel van de hervormde kerk in Veere en het staat er bijna in volle glorie op. Nog niet geheel, want „David (op gelapt en gewit) en zijn twee ba- zuin-blazendè makkers staan nu nog in de consistorie, maar zullen binnen enkele dagen optreden waar ze behoren, bovenop het orgel". Dit schrijft ons de hervormde do minee van Veere. H. G. Hoogen- kamp, die ons voorts meldt weinig verstand van orgels te hebben. Dit verhindert hem overigens niet over het Veerse orgel de volgende tref fende bijzonderheden door te ge ven: „Het orgel ls midden in de 19e eeuw gebouwd, en wel in 1855 door Henricus Dominicus Lindsen voor de katholieke kerk van Sassen- helm. In 1891 verhuisde het naar de gereformeerde Noorderkerk van Middelburg en in 1928 kwam het uiteindelijk in veilige hervormde haven aan, toen het tot orgel van de hervormde kerk van Veere ge promoveerd werd. Een oecume nische gang door Nederland die het orgel wel moede en mat gemaakt heeft, om niet te zeggen geruïneerd heeft". Tegen deze achtergrond kunnen, dunkt ons, alle gezindten zich er over verheugen dat het Veerse orgel een grondige restaura tie achter de rug heeft en volgende week weer tot klinken komt. Daar gooit Veere drie (orgel)dagen tege naan (6,7 en 8 mei), de tentoonstel ling „De orgelpijp uit" ls er dan ook en zaterdagavond 7 mei geeft Klaas Bolt, organist van de haar- lemse Grote Kerk en adviseur van orgelbouwer/restaurateur Slooff uit Ouderkerk a.d. Ijssel. een con cert. En daarmee is de bezoekers van Veere nog niet de helft aange zegd van alle muzikale vreugden op en rondom het herstelde Veerse orgel. In maart 1796 werd het burgerlijk huwelijk voltrokken tussen Napo leon Bonaparte en Joséphine de Beauharnais. De kerkelijke beves tiging volgde jaren later, in de de cember 1804 Kardinaal Fesch, die de plechtigheid leidde, schreef en ondertekende ook de huwelijksak te Die akte is bewaard gebleven en verzamelaars hebben er nog altijd zoveel belangstelling voor, dat een van hen er kort geleden op een veiling in Londen 13 500 voor neertelde. Napoleon liet zich overi gens in 1810 alweer van Joséphine scheiden, en van die gebeurtenis schijnen geen officiële papieren meer bewaard te zijn. Waarvan akte. WAÏ DOEI DE MODI MEI DE 70N? Van de totale energie aan zonnestra. ling, die de aarde ontvangt, wordt ca 50% opgenomen door de zee etc voor 30*/* overdag i -i»; ca 10*/*door de aarde vastgehouden en gaat voor een deel s rachts vertoren door uitstralingen ca9%opgenomendoor het plantenrijk ca 1% opgenomen door processen m3dagen schenkt de zon ons een energie gelijk aan de gehe le energierijkdom vrij koud „herfst" bij ons en zomer in zuid- Europa. In het zuiden van Spanje liepen de thermometers gisteren middag alweer tot vlakbij de tro pische grens van 30 graden op. Ne derland mag zulke bloeiende tempe raturen niet verwachten, nu de hoogtestromingen boven de oceaan en de Britse eilanden, gericht op de Lage Landen, eerder nog wat naar het noordwesten ruimen. Dat bete kent voor de komende dagen een neiging tot nog wat lagere tempera turen, ook al omdat de buien kou uit de bovenlucht naar de grond transporteren. Een voorlopige conclusie.... dit jaar zal het onge twijfeld een koude Koninginnedag worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5