ballingen vrezen .politieke moord Brief aan het kabinet na de olieramp i /eilig Verkeer wil liet meer wachten ip verplicht keuren PvdA ontwerpt formatie- strategie Texel vooijaars voordeel vakantie. Weer onrust in strokarton bntrole-apparaat wordt uitgebreid eerst m'n QwdKhanpe opeten..! Joffie maakt -even bijna rocent duurder Het geheim dat je deelt met Sandeman. PHILIPS Geef h betrouwbare scharesüep kado. De Philips messenslijper 1 Weer kandidaat voor Technovum Overleden vrouw al zestien maanden geleden vermist Eerst akkoord over hervormingen Boersma CLAT-Nederland Noordzee-eiland laat op zich wachten" Optimisme over compensatie aanschaf F 16 'AkUokA/i inhuiShm eenei hoort erbij. Noordzee en Waddenzee beter beschermen" IDERDAG 28 APRIL 1977 BINNENLAND H. een verslaggever lvJELDOORN Veilig Verkeer Nederland vindt het onver- woord nog langer op een eventuele wettelijke verplichte 0lokeuring te wachten en gaat daarom het bestaande controle- paraat (de door de Bovag-bedrijven uitgevoerde vrijwillige ligheidsinspecties) fors uitbreiden. Deze operatie moet op 1 luari volgend jaar uitgevoerd zijn. heeft VVN-voorzitter prof. ir. A. a%tman gisteren op de verenigings- l meegedeeld. „Ruim zes jaar ge- nfen werd ons dringend verzocht bestaande systeem niet uit te iden. Toen we besloten pas op de ,ts te maken, werd gedacht, dat erplichte keuringen zo'n twee tot jaar op zich zouden laten wach- Het is nu ruim zes jaar later, er is nog steeds geen wet," zo hij. Volgens prof. Heetman is het vrijwillige inspecties van in 413.000 in 1970 gestegen tot m 709.000 vorig jaar. repenning njdens de bijeenkomst werd minis- f Westerterp van verkeer en wa terstaat onderscheiden met de gou den erepenning van de vereniging. De minister wees er op, dat in de afgelopen kabinetsperiode het be langrijke en door niemand verwach te feit zich heeft voorgedaan dat de grootste daling in het aantal ver keersslachtoffers werd bereikt se dert de ontwikkeling van het gemo toriseerd verkeer. De in 1974 inge voerde alcoholwet, heeft volgens de minister een vermindering van dode lijke ongevallen met vijf procent te weeggebracht. In de periode, waarin het meest onder invloed werd gere den, namelijk 's avonds en 's nachts in het weekeinde, is zelfs een daling bereikt van 35 procent. Het dragen van een bromfietshelm heeft volgens de minister in 1974 en 1975150 levens gespaard. ADVERTENTIE Vraag de brochure Hotelarrangementen (tot 1/6 en na 1/9) b.v. 3 dagen v.a.f 74,-- all-in, en/of de Bemiddelingsbrochure voor bungalows, appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VVV Texel, Postbus 3, Den Burg.Tel. 02220 -28 44. rnsy Publikatie in so menwerking met hel Nationaal Bureau voor Toerisme. Den Haag af an een onzer verslaggevers ^jiMSTERDAM In kringen van de zich in ballingschap bevin dende leden van de oppositie van het Afrikaanse land Equatori- aial Guinee vreest men dat Manuel Oguno Nsuja in Amsterdam is Vermoord. Het lichaam van Nsuja werd deze week in een gracht 2jan de hoofdstad gevonden. ADVERTENTIE heivers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer i onze redactie economie MSTERDAM De explosie van p koffieprijzen heeft de kosten van Ivensonderhoud de laatste twaalf kaanden met 0.8 procent verhoogd, lat vertelde minister Lubbers in ^n rede voor het Verbond van de iderlandse groothandel. De minis- vertelde ook dat als de lonen der gelijk blijven, het totaal van lonen en salarissen alleen al r de steeds betere scholings graad toch 1 procent zou stijgen. 'Se verder pagina economie. Sandeman. Fbrt en Sherry Voorzitter prof. Heelman biedt minister Westerterp de gouden erepenning van de vereniging aan. Ontslagdreiging voor 600 man Van een onzer verslaggever GRONINGEN In oost-Groningen is opnieuw onrust ontstaan in de strokartonindustrie. Volgens burgemeester Sake van der Ploeg van Oude-Pekela hebben 600 werknemers kans op ontslag als gevolg van sanering en reconstructie. Ook zouden er nog eens 400 werknemers moeten afvloeien omdat zij moeilijk omge schoold kunnen worden. In Oude-Pekela werken thans 1800 man in de karton. Van vakbondszijde wordt ontkend dat er zoveel ontslagen zouden moe ten vallen. Al sedert een aantal jaren bestaat er een begeleidingscommis sie kartonindustrie met vertegen woordigers uit de vakbond, werkge vers, ambtenaren van economische zaken en door de overheid aangewe zen derden. Voorzitter is mr. J. J. Prins. Deze laatste bevestigde op een forumavond in Veendam dat er overal in oost-Groningen ontslagen in de kartonindustrie moeten vallen. Dit is overigens al jaren lang be toogd, maar om welke aantallen het gaat, is volgens mr. Prins ook nu nog niet bekend. Tot nu toe is met over heidssteun gepoogd de zwakke be drijven vooralsnog overeind te houden. Fusies De begeleidingscommissie acht het uitgesloten dat op den duur het hui dige personeelsbestand volledig kan worden gehandhaafd, maar men hoopt dat de reorganisatie zonder gedwongen ontslagen kan verlopen. Bedrijven die zwak staan zijn de Union, de Vrijheid en de Halm, maar er wordt ontkend dat er al definitie ve sluitingsplannen zouden bestaan. Vooral fusies moeten uitkomst bie den. De strokartonindustrie kampt vanouds met een verouderd produk- tieapparaat, sterke versnippering en een gebrek aan samenwerking. In de afgelopen jaren zijn verschillende fa brieken al door sanering en fusies verdwenen of opgegaan in een groter verband. ADVERTENTIE De in Nederland woonachtige Nsuja zou begin april samen met twee ver tegenwoordigers van de oppositie van Equatoriaal Guinee, die in Ge- nève woonachtig zijn, een bijeen komst tegen het regime van presi dent Macias Nguema toespreken. Toen de twee vertegenwoordigers uit Zwitserland begin deze maand in Amsterdam aankwamen bleek Nsu ja te zijn verdwenen. Vrienden van Nsuja hielden aanvan kelijk met de mogelijkheid rekening, dat hij wegens politieke problemen plotseling moest onderduiken. Im mers, president Nguema regeert zijn land met harde hand. Onder de be volking van het land heerst een sfeer van onderling wantrouwen, omdat het niet bekend is wie voor het regi me als informant werkt. Zo worden er regelmatig in het land een aantal politieke gevangenen terecht gesteld als voorzorgsmaatregel wanneer de president de hoofdstad verlaat om andere delen van Equatoriaal Gui nee te bezoeken. Toen Nsuja al enkele dagen vermist werd, werd op de Overtoom in Amsterdam de auto gevonden die hij eerder bij een verhuurbedrijf had gehuurd. De autopapieren lagen in de wagen. Daarna werd hij als ver mist bij de politie opgegeven. Deze week werd hij dood aangetroffen in een gracht. Zijn lichaam had drie weken in het water gelegen. Ofschoon het politieonderzoek nog niet is afgesloten, zegt de politie dat Nsuja is verdronken en dat er geen sporen van geweld gevonden zijn. Nsuja's vrienden achten zelfmoord volstrekt uitgesloten. Ook een onge luk is volgens hen niet voor de hand liggend, gezien het feit dat Nsuja's huurauto op de Overtoom werd ge vonden. Met de mogelijkheid dat de tegen het regime in Equatoriaal Gui nee gerichte Nsuja uit politieke over wegingen het leven moest laten wordt rekening gehouden. Boersma naar Lubbers Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL Bij het ministe rie van economische zaken heeft zich gisteren opnieuw een kandi daat gemeld, die interesse heeft in overname van de failliete stalenra- men fabriek Technovum B.V. Op het ministerie onderzoekt men nog steeds de mogelijkheden om het be drijf voort te zetten, dat sinds zater dag door de zestig werknemers werd bezet. De beslissing moet uiterlijk begin volgende week zijn gevallen. De eerste kandidaat, een groot bedrijf, is inmiddels afgevallen. De moge lijkheden tot voortzetting zijn be- BEEK De vrouw, wier stoffelijk overschot eergisteren in Beek werd gevonden, was reeds zestien maan den, sinds december 1975, vermist. Het is Yvonne Muurmans uit Ge leen. Bij haar vermissing was zij 28 jaar oud. De vrouw was gehuwd, maar had geen kinderen. perkter dan in eerste Instantie werd aangenomen. Een van de oorzaken is de eigendomsverhouding binnen Technovum B.V., daar directeur Van Eijken ook eigenaar is van het fabrieksterrein. De bezetters en de vakbondsbe stuurders van NKV en Unie BLHP proberen intussen om de bezetting zo effectief mogelijk te maken. Gis teravond was er een bijeenkomst om politieke partijen in Roosendaal te mobiliseren. Een delegatie heeft een petitie aangeboden aan minister Boersma van Sociale Zaken, die op een verkiezingsbijeenkomst in Bre da sprak. Hij heeft beloofd om mi nister Lubbers (economische zaken) rechtstreeks over deze kwestie te benaderen. De bezetters hopen mor gen te weten waar ze aan toe zijn. DEN HAAG De PvdA is druk doende de voorwaarden vast VGrkiGZingSclgGndcl te stellen waarop opnieuw een kabinet met het CDA zou kunnen worden gevormd. Deze week heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer vergaderd over de minimum-eisen inzake de vier hervormingszaken: grondpolitiek, vermogensaanwasde- ling (VAD), investeringsrekening (WIR) en nieuwe onderne mingsraden. De strategie van de PvdA-top is om na de verkiezingen van 25 mei met het CDA eerst tot een akkoord te komen over de vier hervormingsza ken. Vervolgens zouden dan nor male formatiebesprekingen kun nen beginnen. Zoals bekend wil de PPR aan deze opzet al niet meer meedoen, omdat zij er kiezersbe drog in zit. De PPR vindt dat het CDA nog vóór de verkiezingen toe nadering tot de progressieven moet zoeken op het punt van de vier hervormingszaken. Ihtussen had het partijbestuur van de PvdA de Kamerfractie gevraagd de minimum-eisen aan het CDA te helpen ontwerpen. Dat is deze week gebeurd. Rond 6 juni komt de Zaak weer in de partijraad van de PvdA, die dan moet beslissen of zij al of niet openingen aanwezig acht om formatiegesprekken met het CDA te doen beginnen. Wierenga nooit meer VAD-aandelen mag kunnen verwerven dan overeenko mend met twee procent van het premieplichtig inkomen. Dit komt neer op een persoonlijk maximum van rond 1000 gulden per jaar. Grondpolitiek Ook inzake de grondpolitiek wil de PvdA-fractie vastgehouden zien aan de hoofdlijnen van haar oude standpunt, dat zoals bekend binnen het kabinet niet tot over eenstemming heeft kunnen leiden met het CDA-standpunt. Een woordvoerder van de PvdA-fractie wees erop dat de nu vastgestelde minimum-eisen aan het CDA nooit absoluut zijn. „Ook de verkiezings uitslag speelt natuurlijk een rol. Als wij veel zouden winnen, en het CDA sterk verliezen, dan worden uiteraard onze voorwaarden harder dan wanneer er weinig verschuivin gen optreden met de verkiezingen." Een belangrijke rol bij dit alles speelt het PvdA-KamerUd Ko Wie renga. Hij heeft zich de laatste ja ren voor zijn fractie bezig gehou den met drie van de vier hervor mingszaken: grondpolitiek, WIR (investeringsstimuleringen) en ver- mogensaanwasdeling. In een noti tie aan de fractie schrijft Wierenga over de VAD, dat de PvdA moet vasthouden aan de eis dat de helft van de opbrengst van de VAD col lectief voor alle werknemers wordt aangewend. De andere helft kan verdeeld worden onder de individu ele werknemers van bedrijven die VAD moeten afdragen. Een minder hard punt blijkt voor de PvdA het percentage van de overwinst dat bedrijven als VAD moeten afdragen. Het wetsontwerp van het kabinet-Den Uyl heeft voorgesteld te beginnen met vijf tien procent van de overwinst, maar dit cijfer blijkt voor de PvdA bespreekbaar. Verder wil de PvdA onverkort eraan vasthouden dat een individuele werknemer per Jaar CDA: Aantjes, om 20 uur in café- restaurant De Spaanse Vloot te 's- Gravenzande; Van Agt, 20 uur Sa faripark De Beekse Bergen te Til burg; Van Hulst, om 20 uur jeugdcentrum Insulindelaan 4 te Vorden; Van Rooijen, om 20 uur in Het Uivernest te Oudewater; Steenkamp. 20 uur hotel Hamdorf te Laren. PvdA: Van der Doef. om 19.45, in Kreatum, Oudegracht 364 te Utrecht; Mevr. Van den Heuvel, om •0 uur in de aula scholenge meenschap Nieuwe Diep, Moluk- kenstraat te Den Helder; Meijer, om 20 uur in hotel De Brink, Brink 30-31 te Dwingelo; Mevr. Salomons, om 19.30 uur in soc. Kamba, Leid- segracht 108 sous te Amsterdam. WD: Jacobse, om 20 uur café Van Ouds 't Raadhuis te Barendrecht. D'66: Zeevalking, om 19 uur in Soc. Exit, Eendrachtstraat 87 te Rotterdam. Radio en televisie: Hilversum 2 (18.20); uitzending van de Boeren partij en Nederland 2 (23.10) Den Haag Vandaag over de RKPN. CDA-minister Boersma meent, dat CDA-lijsttrekker Van Agt de laatste dagen minder het mikpunt van kritiek is dan bij de start van de verkiezingscampagnes. Dat is een goede zaak, aldus Boersma, want blijvende aanvallen van met name de PvdA zouden de kabi netsformatie bijzonder moeilijk maken. Een langdurige formatie is rampzalig voor al diegenen in ons land, die van een krachtig bestuur afhankelijk zijn, aldus Boersma op een verkiezingsbijeenkomst in Naaldwijk. Ko Wierenga (PvdA). In een verkiezingsspecial over La- tijns-Amerika in de Nederlandse politiek zegt CLAT-Nederland (de beweging die solidair is met de on afhankelijke democratische arbei dersbeweging in Latijns-Amerika), dat „slechts twee Kamerleden de regio Latijns-Amerika aan de orde hebben gesteld: de heren Scholten van de ARP en Van der Spek van de PSP. Voor het overige wordt slechts zijdelings of in zeer be perkte mate aandacht geschonken aan wat Helder Camara noemt het nieuwe nazisme". CLAT-Nederland komt tot deze conclusie na een analyse van de handelingen van de Tweede Ka mer, met name tijdens de behande ling van de begroting van buiten landse zaken In november van het vorig jaar. Het nummer met de special is te bestellen door 4,20 over te maken op giro 1918108 t.n.v. CLAT-Nederland onder vermel ding van Toezending verkiezings nummer. ROTTERDAM Het zal nog jaren duren voordat de regering besluit of er een industrie-eiland in de Noord zee gebouwd mag worden. Dit heeft lr. C. van der Burgt, secretaris van de interdepartementale stuurgroep studie Noordzee-eilanden en termi nals (Stunet), gisteren gezegd op een voorlichtingsbijeenkomst in Rotter dam. Van der Burgt vertelde, dat de studie omtrent de wenselijkheid van dergelijke eilanden nog pas in de fase verkeert, waarin bekeken wordt hoe verdere zeer omvangrijke en kostbare studies moeten worden aangepakt. Naar zijn mening zal de Stunet omstreeks 1980 advies aan de regering kunnen uitbrengen. Eind vorig jaar publiceerde de Noordzee eiland groep (NZEG) een consortium van dertig (zeer) grote bedrijven, de „definitieve" versie van een plan voor de aanleg van een industrie-eiland 50 km ten westen van Hoek van Holland. De NZEO heeft gekozen voor een eiland van vijf bij tien kilometer met een haven van ongeveer 1700 hectare. Daarop zouden kunnen worden gevestigd: een olieraffinaderij, andere che mische fabrieken, een opslagplaats voor vloeibaar aardgas, metaalbe drijven (hoogoven), een averijhaven (plus tankercleaning). en opslagplaatsen voor gevaarlijke goederen en olie en kolen. De kosten van een dergelijk eiland, dat in acht Jaar gebouwd zou kunnen worden, begroot de NZEG op 7,8 miljard gulden (prijsbasis 1973). DEN HAAO - De Nederlandse in dustrie heeft tot nu toe voor 11.000- 11.600 manjaren aan orders uit de Verenigde Staten 'ontvangen als compensatie voor de aanschaf van de F 16-straaljager. Het betekent, dat het indertijd overeengekomen compensatieniveau bij 1000 vlieg tuigen (58 procent) nu tot op acht procent is benaderd Dit heeft mi nister Lubbers gisteren in Den Haag verklaard in de vergadering van de vaste commissies voor defensie en economische zaken, waar het over leg over de 7 16-compensatie - centraal stond. Ook minister Ste- merdink van defensie woonde de vergadering bij. Een departementale woordvoerder zei dat minister Lubbers zich opti mistisch heeft uitgelaten over de gang van zaken rond de compensa tie-orders voor Nederlandse onder nemingen. „De Amerikanen komen hun afspraken uiterst nauwkeurig na en de naaste toekomst ziet er dan ook gunstig uitr", aldus de woordvoerder, die meedeelde dat met deze ihededelingen bij de mees te Kamerleden de vrees voor het achterblijven van de orders van de zijde der Amerikanen is wegge nomen. (ADVERTENTIE) ..Wilt u dit masker opzet ten om mijn rapport te tekenen". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee organisaties hebben in een brief aan de ministerraad aangedrongen op maatregelen ter voorkoming van milieurampen, zoals die met de oliespuiter Bravo op de Noordzee. De Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Noordzee doen de volgende aanbevelingen ter bescherming van de Noordzee en de Waddenzee: voorbeeld het Waddengebied zou bedreigen. Afwijzen cVcrburit-cDe QrötecAferkgn Instelling van een commis sie van zee-onderzoekers, die kan adviseren bij milieu rampen; Afwijzing van booractivi- teiten in het kwetsbare Wad dengebied. omdat ongeluk ken bij boringen altijd tot de mogelijkheden zullen blijven behoren; Snel ratificeren van ver- 'dragen en regelingen, zoals het internationaal verdrag ter voorkoming van veront reiniging door schepen en het verdrag inzake de wettelijke aansprakelijkheid voor ver ontreiniging door olie. De Waddenvereniging en de Werkgroep Noordzee conclu deren voorts dat zij nog wei nig tanden hebben om in dit geval te kunnen bijten, maar dat zij in samenwerking met Amerikaanse en Europese natuurbeschermings- en vis serijorganisaties willen na gaan of zij Philips Petroleum aansprakelijk kunnen stellen voor schade de natuur aange daan door het ongeluk met de Bravo. Het kabinet wordt gevraagd intensief contact te onderhouden met de Noorse autoriteiten teneinde te voor komen. dat de grote olievlek op de Noordzee te snel wordt bestreden met chemische be strijdingsmiddelen. De beide organisaties menen, dat de olievlek pas met de zeer gifti ge middelen mag worden aangepakt als de vlek de Westeuropese kusten, bij- In de brief wordt erop aange drongen de concessie- Zuidwal van de Franse maat schappij Petroland, waarvan twee boorplatforms tezamen met achttien produktieput- ten midden in de Waddenzee zouden moeten komen, af te wijzen. Ook moeten geen exploratie- of exploitatiever gunningen worden afgegeven aan de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij) voor het gebied tussen Vlieland en Terschelling, terwijl de plan nen van de NAM .om nabij en op Ameland aardgas te gaan winnen, moeten worden ver hinderd. De beide verenigingen me nen dat er veel meer moet gebeuren om rampen op Noordzee en Waddenzee te voorkomen. „Wat bijvoor beeld te denken van de kans dat twee tankschepen met el kaar in .aanvaring komen in. de buurt van het eiland Texel?" Als gevolg van een mogelijke langdurige veront reiniging door de spuiter Bra vo wordt gewezen op de be dreiging van het Waddenge bied. „Daar trekken in deze tijd van het jaar reusachtige aantallen wad- en watervo gels door van hun winterver blijfplaatsen in zuidelijke landen naar hun broedplaat sen in noordelijk Europa. Azië en Amerika Een Wad dengebied dat voorts van doorslaggevende betekenis is voor de visstand in de Noord zee en ook anderszins tal van biologische functies vervult", aldus de brief. „De olievlek drijft er on danks het feit dat olietechni ci en controlerende ambtena ren van belanghebbende mi nisteries steeds maar hebben beweerd, dat de getroffen vei ligheidsmaatregelen meer dan genoeg waren en dat de kans op een calamiteit slechts academische waarde heeft", stellen de Waddenver eniging en de Werkgroep Noordzee nog vast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3