Vervroegde pensionering alleen in bepaalde situaties nuttig Duitsers investeerden geen cent in Nederland Pandbriefbiljetten O West land Utrecht Deel middenstand tegen shows op zondag .rbeidsmarktexperimenten in bouw geen succes 7 De heer Dijkstra ging voorzichtig de beurs op. Met een Amro Obligatie beleggingsrekening. Bonden en directie nog niet eens bij Vredestein ubbers: algemene oplossingen vergroten problemen an Eijkelenburg (aannemerspatroons): Gewoonte in auto- en meubelhandel Is *t ook niet iets vooTu, dat hoge rendement? CNV en UnieBLHP: overheidscontrole scheepsbouw nodig Handelsmissie uit Indonesië naar Nederland Cijfers 2e halfjaar fractie van eerste zes maanden Hypotheekbank nv IS 5NDERDAG .3 APRIL 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet Pi 5-RHSi 7 (ADVERTENTIE) J an een onzer verslaggevers 1MSTERDAM Minister Rubbers van economische za len gelooft niet in benaderin- jen van algemene vervroegde Pensionering, algemene forse werktijdverkorting en „dat joort radicale oplossingen". Die zouden, vreest de demissio naire bewindsman, de proble- nen alleen nog maar vergro ten. Volgens Lubbers is het chter nuttig in bepaalde situa- ies de behoefte aan arbeids- ilaatsen te verkleinen. e minister denkt dan aan vervroeg- pensionering in bepaalde be- ijfstakken die nu eenmaal in een ise van versterkte inkrimping zit ten. Hij denkt dan ook aan deel tijdarbeid in nieuwe expanderende leroepen, vormen van dienstverle- tung. waar dat nu organisatorisch (nog) te realiseren is.'..Om daarvan maar eens een uitdagend voorbeeld te geven: het positief Waarderen van uiteendbureaus, vaak gebaseerd op flexibiliteit en deeltijdarbeid". Met de meeste nadruk zei drs Lub bers dat hij dit soort aanvullend beleid geen panacee verwacht te zijn. wel vindt hij dat het. geval voor geval, concreet moeten worden ge wogen. Aanleiding tot deze gedach ten van Lubbers was de constatering dat het aanbod op de arbeidsmarkt en daarmee de behoefte aan nieuwe arbeidsplaatsen wat groter lijkt te worden. Op basis van de jongste CBS-cijfers lijkt het arbeidsaanbod trendmatig bijna 10.000 per jaar ho ger uit te gaan komen dan tot voor kort werd aangenomen. Dit bete kent. zei Lubbers, dat de lijn van een wat groter arbeidsaanbod, die wij voor na 1980 verwachtten, zich wat eerder gaat aftekenen. Wat de werkgelegenheid verder be treft. zei Lubbers, is er in de indus trie nog verdere afbrokkeling te ver wachten Zelfs bij een volledig sla gen van het werkgelegenheidsbeleid zal er echter toch nog een verschui ving van werkgelegenheid plaats vinden van de industrie naar de dienstensector. Dat is ook de reden, waarom men niet al te paniekerig moet reageren op doorgaande in krimpingen in de bepaalde indus triële sectoren. Diezelfde inkrimpingen, als zij in derdaad onvermijdelijk zijn, op te vatten als een bewijs van een on toereikend nationaal-economisch beleid, is onjuist en daaraan kan dan ook geen noodzaak worden ont leend van nieuwe koerswijzigingen in het onderweg zijnde sociaal- economisch beleid, aldus minister Lubbers. Drs. Lubbers noemde het in zijn rede een succes, dat bij het beleid het roer is omgegooid ten gunste van de investeringen. Het heeft mij veel moeite gekost om zover te ko men. zei hij. Over het een-procent- beleid zei hij. dat mede door de zogenaamde inverdieneffecten en de aanvullende maatregelen met het uitgezette beleid in feite van 1976 tot en met 1980 een veel lagere groei van de druk dan één procent per jaar kan worden bereikt. De minister sprak tijdens de jaarverga dering van het Verbond van de Ne derlandse groothandel Eerder had de voorzitter van deze organisatie, de heer A Bosnak. gezegt dat de groothandel aan bijna tien procent van de beroepsbevolking of 10.000 mensen, werk geeft. Tijdens de jaarvergadering heeft de voorzitter de zg. „gouden mercuri- us" uitgereikt aan staatssecretaris Hazekamp van economische zaken. Daar deze verhinderd was nam zijn echtgenote de onderscheiding in ontvangst. DEfI HAAG Volgens de heer S. J. van Eijkelenburg, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, hebben verschillende xpenmenten op het gebied van de arbeidsmarkt in de bouw weinig succes. Het uittreden van bouwvakkers op 64-jarige leeftijd met verwerving van bepaalde rechten heeft nog niet een overweldigend aantal liefhebbers opgeleverd, aldus Van Eijke lenburg. Er zijn 4.000 man aan het werk die voor dit experiment, dat op 1 januari yan start is gegaan, in aanmerking komen, maar tot nu toe heeft slechts een kwart zich als gegadigde gemeld. Men zoekt naar het hoe en waarom, temeer omdat een uittredende man tussen de 90 en 95 procent van het laatstgenoten salaris ontvangt. Overigens vreesde de voorzitter van het Algemeen Verbond dat door dit initiatief nog meer vakmensen zul- 'len verdwijnen dan er nu al gaan. Hij vreest dat ook zonder die vervroegde pensionering al een geweldige span ning op de arbeidsmarkt zal optre den door een gebrek aan vakmensen. Er is wel aanbod van mensen, zei Van Eijkelenburg, maar die zijn kwalitatief niet geschikt. Hij bepleit te dat de bouwvakkers meer bereid zouden moeten zijn om te pendelen. De proef in het Rijnmondgebied om 'in twee maanden werkloze bouwvak kers voor een bepaalde taak op te leiden, gepaard gaand met een dienstverband bij een bedrijf, is tot nu toe evenmin een succes. Reden voor de betrokken initiatiefnemers de opleidingstijd uit te breiden tot drie maanden en het wervingsgebied uit te strekken tot West-Brabant. Zeeland en de omgeving van Den Haag. De heer Van Eijkelenburg zei een en ander bij het verschijnen van het IVan onze sociaal economische I redactie y DEN HAAG De christelijke organisatie voor de mid denstand (NCOV) en de vak bonden van winkelpersoneel zijn voor een verbod van com merciële tentoonstellingen op zon- en feestdagen. De algeme ne middenstandsorganisatie (KNOV) en het grootwinkelbe drijf zijn hiervoor. Dit bleek gisteren op een vergade ring van het hoofdbedrijfschap de tailhandel. NCOV-secretaris mr G. Van Muiden had daar een voorstel ingediend om burgemeester en wet houders van gemeenten niet de be voegdheid toe te kennen om vergun ning te geven voor commerciële ten toonstellingen op zon- en feestdagen. Er was in de vergadering een meer derheid voor dit voorstel. Bij de stemming werd het niettemin ver worpen met 12 stemmen tegen 11 stemmen, doordat enkele vak bondsvertegenwoordigers de verga dering voortijdig hadden verlaten. Mr Van Muiden hoopt nu maar dat staatssecretaris Hazekamp (econo mische zaken) rekening zal houden met de feitelijke verhouding in het hoofdbedrijfschap, en niet met de toevallige uitslag van de stemming. Het besluit van het schap vormt namelijk een advies aan de staatsse cretaris inzake een uitvoeringsmaat regel van de nieuwe winkelsluitings wet. Die wet moet begin volgend jaar in werking treden. Onder de huidige wet komen ten toonstellingen op zondagen tweede paas- en pinksterdagen en dergelij- 'ke. steeds meer voor. Vooral auto dealers, antiekhandelaren, caravan- handelaren en meubelzaken gaan hiertoe over. Hazekamp had al be sloten voor nieuwe artikelen dit soort tentoonstellingen niet meer toe te staan op zon- en feestdagen. jaarverslag van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf, de overkoepelen de organisatie van aannemers. In het verslag wordt geconstateerd dat het huur- en subsidiebeleid van de regering een ongunstige invloed had op de bouw van duurdere huur woningen door institutionele beleg gers. Volgens minister Gruyters had dit gat in de markt door wo ningbouwcorporaties moeten zijn opgevuld. Inmiddels is echter geble ken dat de geprogrammeerde 8.000 duurdere huurwoningen inderdaad niet kunnen worden gehaald. Vol gens het verslag kan dit, al dan niet volledig worden gecompenseerd in de premiekoopsector. Dc heer Dijkstra kwam bij zijn Amro Bank met wat geld dat hi| apart wilde zetten en de vraag hoe dat 't beste ie doen. Wilde hij zekerheid? Dat hoefde niet perse, want hi| had al een spaarrekening en een eigen huis. Aandelen dan misschien? Nee, dat leek hem iets te riskant, hij had wel aan obligaties gedacht, maar wist daar niet zo heel veel van. Dan zou een fonds ideaal voor hem ziin, vertelde de Amro-man. „Ons Amro Obligatie- fonds bijvoorbeeld, daarin kunt u participeren door middel van een obligatie-bclcggings- rekening." Toen volgde de uitleg. Over storting en opname naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. En dat de Amro met al haar kennis van zaken dan namens hem streef t naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Door zeer solide te beleggen in leningen van de staat en andere eerste klas instellingen. De heer Dnkstra vroeg bedenktijd, kreeg een folder mee en kwam twee dagen later terug. Nu krijgt hij van elke mutatie een afschrift met waardeberekening. De koers van het Amro Obligatiefonds staat dagelijks op de bcurspagina van de meeste dagbladen. Zo gaat dat, als je voorzichtig de beurs op wilt. Zinloos gestempel in paspoorten gaat voorlopig door DEN HAAG Omdat de EG- ministerraad nu al een jaar druk bezig is met te komen tot een Europees paspoort, heeft de raad geen tijd om zich te buigen over het afschaffen vap alle controleformaliteiten aan de binnengrenzen van de EG. Dit antwoordt de Europese commissie op vragen van de Westduitse socialist Horst See- feld. Deze wilde weten hoelang het nog duurt voor „het zinloos gestempel" in paspoorten nog doorgaat wanneer iemand uit een EG-land naar een ander EG-land reist. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG in Brussel hoopt echter dat men het binnenkort eens is over hoe het uniforme Europe se paspoort eruit moet zien (grootte, kleur, dikte en de daarin gebruikte talen). Bij die gelegenheid wil men dan ook aan de negen regeringen vra gen het stempelen bij in- en uitreis in de EG achterwege te laten DRIEBERGEN De overheid moet de besteding van overheidsgel den als steun aan de scheepsbouw doeltreffend controleren Dit standpunt hebben de scheepsbouw- raden en Unie BLHP ingenomen ten aanzien van het Beleidsplan Scheepsbouw. De bonden menen voorts, dat waar de overheid kapitaal verschaft de overheid ook invloed dient te heb ben op het te voeren beleid van de werven. Daarnaast dienen werkne mers inspraak te hebben bij het gezond maken en houden van de scheepsnieuwbouw. De Industriebonden CNV en de Unie BLHP houden rekening met een ver dere daling van de arbeidsplaatsen in de scheepsbouw als gevolg van arbeidsbesparende methoden De bonden missen in het beleidsplan een weergave van de sterke en zwak ke kanten van de Nederlandse scheepsbouw. Inventarisatie daar van wordt noodzakelijk geacht om een goed beleid te voeren Ook wordt het noodzakelijk geacht een diepgaand onderzoek in te stellen naar de gevolgen van capaci teitsvermindering in de toeleve ringsindustrie. Als over bovenstaan de punten een duidelijke uitspraak komt, zal het Beleidsplan Scheepsbouw door de twee bonden worden geaccepteerd. Wel wilde Hazekamp gemeentelijke ontheffing van de algemene sluitplicht op zon- en feestdagen mogelijk maken voor enkele branches. Het is mr Van Muiden niet uitslui tend om zondagsheiliging te doen. Minstens zo belangrijk vindt hij het sociale recht op een zondag vrij van werk. Overigens gaat het formeel alleen om tentoonstellingen. Er mag niet bij verkocht worden op zon- en feestdagen. Mr Van Muiden vindt dit onderscheid echter niet wezen lijk, omdat .controle vrijwel onmoge lijk is. DEN HAAG Een tien man sterke Indonesische handelsmissie zal don derdag 28 april een bezoek aan Amsterdam brengen in het kader van een rondreis langs een aantal Europese steden. De handelsmissie onder leiding van dr. Zainoel Yasni van de Nationale (Indonesische) Raad voor Exportbevordering wil belangstelling wekken voor onder meer rotanprodukten. garnalen, to nijn, kikkerbillen en bloemen zoals orchideeën. HEVEADORP De Unie BLHP. de Industriebond CNV en de Vereniging van Hoger Personeel (VHP) aan vaarden het alternatief voor een re organisatie van Vredestein. waarbij de vestigingen in Loosduinen. Heve adorp en Maastricht open blijven. Het gaat hierbij om de divisie indus triële produkten. De bonden zijn van mening dat de inrichting van de drie betrokken bedrijven moeten worden gemoderniseerd. Van. een onzer verslaggevers HANNOVER Het Westduit se bedrijfsleven heeft in het tweede halfjaar van 1976 vrij wel geen cent in Nederland geïnvesteerd. Nadat de Duit sers in het eerste halfjaar nog voor 311 miljoen mark aan ge bouwen, machines en installa ties in Nederland hadden neer gezet, investeerden zij in de maanden juli tot en met de cember voor niet meer dan 13 miljoen mark, zo blijkt uit ge gevens van de Bundesbank (de Duitse centrale bank). Mr. H. R. Marius. secretaris van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, die deze cijfers tijdens een persbijeenkomst op de Hanno ver Messe bekendmaakte, waar schuwde wel voorzichtig te zijn met conclusies, omdat de investeringsbe dragen nogal op en neer gaan. Het hele jaar 1975 bijvoorbeeld gaf een Duits investeringsbedrag in Neder land te zien van 148 miljoen mark. Toch achtte hij die 13 miljoen mark van het tweede halfjaar 1976 opmer- kelijk. Tezelfder tijd stegen de Duitse in vesteringen in België/Luxemburg nl. vain 232 tot 276 miljoen mark terwijl zij in Frankrijk van het eerste op het tweede halfjaar slechts iets teruglie pen: 189 tot 178 miljoen mark. Ge heel 1976 bezien tegen 1975 werd er door Duitsers zowel in België als in Frankrijk iets minder geïnvesteerd. Mr. Marius kon geen directe oorza ken aanwijzen voor de buitengewone terugval. Hij herinnerde er echter wel aan dat de buitenlandse kamers van koophandel (ondermeer de Ned.- Duitse, de Ned.-Amerikaanse en de Ned.-Britse) vorig jaar oktober een rapport aan parlement en regering hebben aangeboden waarin werd af geraden de vermogensaanwasdeling in te voeren, aangezien „deze plan nen de investeringslust van buiten landse bedrijven in Nederland nega tief zullen beïnvloeden". „De jongste cijfers geven een overtuigend bewijs voor deze opvattingen", aldus mr. Marius. Goed vertegen woordi gd Het Nederlandse bedrijfsleven is met zeventig deelnemers goed verte genwoordigd op de Hannover Messe. als etalage van investeringsgoederen de grootste jaarbeurs in Europa. In vesteringsgoederen. dat betekent motoren, machines, vorkheftrucks, communicatieapparatuur, kortom alles wat bedrijven voor hun produk- tie nodig hebben. Dit enorme wiel, onderdeel van de stuurinrichting van een schip, is te zien op de Hannover Messe. Wat een Nederlandse fabrikant op deze jaarbeurs te zoeken heeft, hangt helemaal van het type onder neming af. Het staalconcern Hoesch bijvoorbeeld, geen Nederlandse on derneming maar door de nauwe sa menwerking met Hoogovens in Estel toch sterk met onze industrie ver bonden, komt er nauwelijks om ter plaatse te verkopen. Grote afnemers van staal en staalprodukten, klanten van Hoesch dus. weten de kantoren in Dortmund echt wel te vinden. De Hannover Messe is voor de staalproducenten echter een goede gelegenheid technologische vernieu wingen met de afnemers te bespre ken. De klant komt toch want alle grote staalconcerns staan met hun stands samen gegroepeerd in de „staalstraat", een van de be langrijkste centra op de beurs. Staalbedrijven als Hoesch, Thyssen en Mannesmann hopen uiteraard dat al die technische contacten toch tot leveranties zullen leiden want de staalmarkt is nog steeds niet uit de put. Hoesch-topman H. Solbach ver wacht evenwel dat 1977 een iets be ter jaar als staaljaar zal worden dan 1976 al zal een behoorlijk jaar als 1974 lang niet worden bereikt. Noord-Nederlandse Zoekend naar Nederlandse bedrij ven stuit de bezoeker ondermeer op een stand van de Noord-Nederlandse Machinefabriek uit Winschoten Het bedrijf, afkomstig uit de failliete Ne- derhorstboedel opereert sinds een paar maanden met 135 van de oor spronkelijke 240 werknemers onder de vleugels van de Noordelijke Ont- wikkelings Maatschappij. De standhouder van „NoordNed.", blij zelfstandig van Nederhorst door te kunnen gaan is voor het eerst sinds tien jaar weer in Hannover. Noord- ned. heeft sinds de recente moeilijk heden de exportspanningen ver groot. Onmiddellijk resultaat ver wacht dc woordvoerder niet. soms komen geïnteresseerden pas na twee jaar terug op een standbezoek. Bij de firma Ammeraal uit Wormer- veer gaat het vlugger; de neerslag van beursbezoek merkt men binnen enkele maanden. Ammeraal, die met transportbanden staat, is in tegen stelling tot de NoordNed al een be kende naam in de Bondsrepubliek. De Wormerveerders hebben in Duitsland zelfs een assemblagebc- drijf. „Je moet je echter presenteren in Hannover", zegt een woord voerder. Ten slotte dan de beurs zelf, door de organisatoren uit den treure „baro meter voor de Duitse conjunctuur" genoemd. Als dat waar is ziet er voor de Duitsers niet zo slecht uit en evenmin voor Nederland want onze economie is nu eenmaal zeer sterk met die van de Bondsrepubliek ver bonden. Het Messebestuur ziet de barometer iets vooruitlopen. De standhouders waren de eerste dagen redelijk tevreden over de contacten, het bezoekersaantal is groter dan vorig jaar en het aantal deelnemers al evenzeer: 4.926 tegen 4.826. Een en ander is naar voren gekomen tijdens het overleg tussen de bonden en Vredestein (voor 49 procent in handen van de overheid) Zoals be kend heeft een door de directie inge stelde werkgroep onlangs een rap port afgerond, waarin voorde bedrij ven in Loosduinen. Heveadorp en Maastricht twee alternatieven staan. Het ene alternatief is, dat de produk- tie in de drie vestigingen wordt geop timaliseerd. Dat houdt een verlies van 49 arbeidsplaatsen in en een te verwachten winst in 1980 van 1.4 miljoen gulden. De directie is echter voorstander van alternatief twee: samenvoeging van Loosduinen en Heveadorp in een nieuwe fabriek in de regio Arnhem, die in Renkum naast de fabriek van Van Gelder Papier komt te staan. De winst zal. volgens dit alternatief in 1980 4,4 miljoen gulden bedragen, maar er zullen wel 285 arbeidsplaat sen verloren gaan. De bonden hebben als bezwaar te gen dit alternatief aangevoerd dat het geheel is gebaseerd op econo mische criteria. Bovendien vechten zij de berekeningen aan. die aan dit alternatief ten grondslag liggen. Vol gens secretaris De Jong van de Unie BLHP zien de bonden liever dat de bestaande produktiekanalen bij Vre destein worden aangepast en dat pas later, als alles weer volop draait, eventueel maatregelen als sluiting van een bedrijf worden genomen Behalve de drie genoemde vestigin gen bestaat de industriële produk- tendivisie uit vestigingen in Doe- tinchem, Raalte, Leiden en Drach ten. In totaal werken er nog onge veer 2.300 mensen. Daarnaast heeft Vredestein nog een bandendivisie, waarvan het bedrijf in Enschede in moeilijkheden verkeert. Zoals gemeld ontstond onlangs on enigheid tussen de bonden en de directie over een sociaal plan. De overheid heeft daarvoor nu 2,5 mil joen gulden beschikbaar gesteld, ter wijl de werknemers zelf vijf miljoen gulden hebben voorgeschoten door genoegen te nemen met een iets min dere loonsverhoging Dc bonden hebben nu een stichting in het leven geroepen, die die gelden gaat beheren ADVERTENTIE In oiiijiines van f 1.010,-nf f 10.IIKI. A.iii ImiiuKr. l.iMi|)(ijd 5 jaar. Ilmifdsoin plus renle is X' na vijf jaar. Volgens santen gestelde interest. Veiknjgbaar bij uw adviseur vi«>r verzekeringen •rf belastingen en ««wckantoren Amsterdam.Sarptatntraat l. 020 252525.tst.41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17