Opera en operette kleurrijk bezongen a Betaalbare nieuwbouw voor de bewoners 1 in de oude wijken" Ruim baan tussen Leiden en Voorschoten Haagse aktiegroepen gaan demonstreren KORT Initiatief Komitee Huursubsidie: Bussen van NZH Derde rijbaan Botlekbrug open voor wegverkeer Overval op Haags postkantoor Moment voor n monument Brandstichting na mislukte inbraak celstraffen geëist WOENSDAG 27 APRIL 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een aantal aktie- en belangengroepen, van bewoners uit Haagse stadsvernieuwingsgebieden hebben het plan opgevat om vlak voor de verkiezingen een grootse gezamelijke de monstratieve bijeenkomst te houden onder het motto: „Be taalbare nieuwbouw voor mensen uit de stadsvernieu wingsgebieden. Het initiatief voor deze bijeen komst komt van drie aktiegroepen. te weten Het Vergeten Dorp. Rivie renbuurt Spuikwartier en Transvaal Krotvrij. In een brief, daterend voor half april, nodigden ze andere aktie- en belangengroe pen uit om te komen praten over zo'n gezamelijke demonstratieve bijeenkomst. De initiatiefnemers willen de bijeenkomst, omdat ze verdere schriftelijke communica tie met de gemeente Den Haag zin loos vinden. Maandagavond werd in buurthuis Vliethage verder over het voorstel gesproken, waarbij bleek dat ver tegenwoordigers van Laakkwar tier-Noord, Westeinde-Kor tenbos, de Oroene Eland en de Buurtbewo ners Oranjeplein Schilderswijk zich achter het idee van een geza melijke bijeenkomst kunnen scharen. Tijdens de bijeenkomst, die 16. 17 of 18 mei gehouden moet worden, willen de actie- en belangengroe pen de onderwerpen huren, sociale begeleiding en verordening over leggroepen naar voren brengen. Over elk van deze drie onderwer pen wordt dan een inleiding ge houden door een vertegenwoordi ger van de actiegroepen. Daarna willen de actiegroepen een open bare standpuntverklaring van de desbetreffende wethouder. Joop Schouten, voorzitter van Het Ver geten Dorp. gelooft niet dat de drie wethouders Hardon (stadsontwik keling), Happel en Van Hagen (volkshuisvesting) verstek zullen laten gaan: „de drie wethouders kunnen niet wegblijven zo vlak voor de verkiezingen", meent hij. Aan het slot van de bijeenkomst krijgen de toehoorders dan nog gelegenheid voor het stellen van vragen. De actiegroepen hebben inmiddels een organisatie-comité gevormd, dat zich bezig gaat houden met de voorbereidingen. De plaats van sa menkomst wordt hoogstwaarschijnlijk De Houtza gerij in de Schilderswijk. Mocht het niet mogelijk zijn deze centraal gelegen ruimte af te huren, dan wil men uitwijken naar Amicitia aan het Westeinde. Gespeeld wordt met de gedachte om de actiegroepen vanuit hun gebied op te laten trek ken naar de Brouwersgracht. Van daar zullen dan de gezamelijke actiegroepen de reis vervolgen naar De Houtzagerij. Musical i Vanavond om zeven uur wordtj Zorgvlietkerk de musical Vier uitgevoerd. Ook donderdag ei dagavond wordt deze musical planken gebracht. Dan beginr voorstellingen om acht uu avonds. De liedjes en muziek zijn van dl Bruïne. De regie is in handen Sylvia Osten. Julianaconcert De traditionele openingsmanit tie van Koninginnedag, het Juli concert, is dit jaar anders van oi Want niet in de Grote Kerk, s sinds jaren het geval is, maar k Nieuwe Kerk aan het Spui 175 niseert het Algemeen Haags Co het concert. Een ander vc vormt het programma: een opl van het trio Louis van Dijk e het ensemble Chanterelle onde ding van Max Punt staan borg een luchtig en aantrekkelijk ge waarvan overigens de samem wel deel is blijven uitmaken gewest-voorzitter, de heer Cl| Buijtendijk, zal voor dit concer korte toespraak houden. Het J naconcert begint om elf uur. gangsbewijzen met programm: voor in voorverkoop verkriji bij: het kantoor van het Algei Haags Comité. Nassauplein 41C 649854 (4 lijnen) en wel op weif gen van 9 tot 4 uur en voor zovej] voorradig op Koninginnedag y 10.15 uur aan de Nieuwe Kerk,. Koninginnedag Het programma van het Konijn neconcert, dat door het Algei, Haags Comité zoals gebruikelijk 30 april in Houtrust wordt georty seerd, zal voor vele duizenden by kers weer een goede aanleiding op Koninginnedag hun liefde jj muziek te belijden. Het prograq uitgevoerd door het Residential kest onder leiding van Uri Sg, wordt geopend met een korte ofc ture van Berlioz als opmaat voq lichtvoetige vioolconcert van delssohn. De solopartij neemtr< len Noske voor zijn rekening. l£j pauze wordt het bekendste y van Dvorak, de symfonie Ufa nieuwe wereld uitgevoerd. m n Zuiderpark In het kader van de feestelijkhi op Koninginnedag organiseert^ Algemeen Haags Comité in sa|g werking met het Openluchtthfei Zuiderpark een speciale kinderig stelling. Niet minder dan Rol Nijs zal in dit theater met zijn van 10.30 tot 12 uur de vele kimr1 zeker vermaken. Naast Rob dert zullen aan deze show meeweiht Frank Bodaan met zijn chimpa>u en Les Diaboliques. Toegangsei ten voor deze speciale voorsta^ zijn uitsluitend verkrijgbaar a<«e kassa van het theater vanaf 9.30g( Y Concert Zaterdag, 30 april 's morgens oib; uur zal de Voorburgse organist van der Panne met medewer van het Vaste Burchtkerkkooi concert geven op het orgel v; Oude Kerk aan de Herenstr: Voorburg. Samen met het k< de jeugdkoren is er volop geit heid tot het zingen van de vi landse liederen. De toegang laatste concert van dit seizt kosteloos. Orgel iet Op zaterdag. 30 april zal de ofn' concertenserie 1977 worden'nl opend met een feestelijk concei011 gelegenheid van Koninginnen Dit concert zal worden gegeve? de Nederlands Hervormde (#d Kerk aan het Wilhelminapleiu. Naaldwijk en zal worden vera door Gerard Bal, de organist* deze kerk. Het concert verni werken van Handel, Dubois, YiP en Zwart. Het concert begint kwart over acht. 0< Oude Kerk Op zaterdag, 30 april zal in het k van de viering van Koninginne I in de Oude Kerk aan de Dorpssfo in Zoetermeer een concert wou, gegeven door' de sopraan A Cnossen en de organist Jan J? Berg. Op dit programma staatje aantal werken, dat past in de £d van deze dag. Het concert begin half vier en is voor iedereen gndi toegankelijk. n ike bi Rommelmarkt Zaterdag, 30 april zal er in de Tnsti fatorkerk op de hoek Laan Ni L Oost Indië en de Juliaan v. Stolbi laan een bazaar en rommelrrtrd gehouden worden om tien uur blij uur ten bate van Bangla Deshrab rommelmarkt zal door Eva den lor tog worden geopend. Des •of Oranjefeest Jy Ter gelegenheid van de 30e gel wordt in de Oude Kerk aan del h zerstraat in Scheveningen een c je-avond gehouden. Aan deze a<j 2 wordt o m. medewerking verliet door het Haags Harmonie Ortibi onder leiding van de heer B. Bn man en het kerkkoor Scheveniif e De kerk gaat om kwart voor zldei open Van 7 uur tot half acht Pde samenzang van vaderlandse llrso ren, waarbij het orkest zal boni leiden. Politieke Markt In het gebouw Humanisti Centrum, Laan Coppes van tenburgh 72 te Den Haag woensdagavond om 8.00 uur f tieke markt. Van iedere politi partij zal een spreker een k< inleiding houden over het om werp: „Verkeer en Vervoer". e ir Irei *nii bar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wij eisen een uitbreiding van de objectsubsidies, vooral voor woningen bestemd voor de mensen met lagere inkomens in de oude wijken van onze steden en dorpen, zodat er weer betaalbare nieuwbouw gebouwd kan worden." Dit is één van de twee eisen, die het Initiatief Komitee Huursibsidie stelt in de brief die gisterenmiddag op het Binnenhof werd aangeboden aan Hans Kombrink, vice-voorzitter van de Tweede- Kamercommissie voor Volkshuisvesting. De eerste officiële bussen „nemen" de Hoflandburg. Gedepu teerde Borgman speelde als buschauffeur. Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN -— Het openbaar vervoer in de Leidse regio heeft een belangrijke impuls gekregen nu de vrije busbaan tussen Leiden en Voor schoten gereed Is gekomen. De baan en de daarin gelegen Hoflandbrug werden gisteren officieel geopend. De busbaan verbindt de Leidse Vijf Meilaan met de wijk Noord-Hofland ln Voorschoten. De opening werd verricht door gede puteerde Borgman van de provincie Zuid Holland. Borgman kroop zelf achter het stuur van de eerste offi ciële NZH-bus die van de Hof landbrug in Voorschoten gebruik maakte. De brug is net als de rest van de busbaan niet toegankelijk voor particuliere auto's. Wel is het de bedoeling dat uitrukkende politie-, brandweer en ziekenauto's van de vrije baan gebruik maken. Aan weerszijden van de busbaan zijn voet- en fietspaden aangelegd. De wegverbinding voor de bus is aangelegd in het kader van het „ex perimenteerproject Leidse Baan". Dat project voorziet in de verbete ring van een aantal voorzieningen van het openbaar vervoer in de Leid se regio. De kosten komen voor het grootste deel voor rekening van het rijk. Met het verbeteren van de bus verbindingen rond Leiden wordt ge probeerd de aanleg van bepaalde wegen, bv. de Leidse Baan, te voor komen. De busbaan Leiden-Voorschoten heeft een kleine 2,4 miljoen gulden gekost, de brug ongeveer 4 miljoen. De busbaan en de Noord-Hofland- brug hebben direkt invloed op de NZH-bussen die rijden op de lijnen 30 (Leiden - Valkenburg - Katwijk). 48 (Leiderdorp - Voorschoten - Leid- schendam - Den Haag) en 64 (Leider dorp - Voorschoten - Wassenaar - Den Haag, spitsuursneldienst). ROTTERDAM Om de verkeers problemen bij de Botlekbrug enigs zins te verlichten, zal de derde rij baan opengesteld worden voor het wegverkeer. De Nederlandse Spoor wegen hebben laten weten akkoord te gaan met de openstelling van de derde rijstrook via de spoorbaan op de Botlekbrug, mits de openstelling beperkt blijft tot de werkdagen van 9-14 uur. Bovendien moet deze toe zegging van de NS elk half jaar opnieuw worden bezien, aangezien tot het gereedkomen van de Botlek tunnel (circa 1981) niet alle ontwik kelingen in het spoorwegverkeer zijn te voorzien. Ook in gevallen van grote vertraging in de treinenloop, het inzetten van een extra trein van of naar Botlek of andere calamitei ten, moet de spoorbaan weer afge sloten kunnen worden voor het weg verkeer, hebben de NS verder als eis gesteld. ROTTERDAM De oostelijke toerit tot de A 29 (Hellegatsplein- Rotterdam) bij Heinenoord wordt versmald van twee rijstroken tot één strook. Met ingang van vandaag kan het verkeer in de richting Heine noord niet meer in twee rijen invoe gen op de A 29. Hoorbaar veel genoegen schepten de uitvoerenden in de lichte toets van de operette, ook op dit onder deel had men vol ijver en met inzet gewerkt Het gebodene viel zeer In de smaak, deze waardering gold ook voor begeleidster Thea Roos. Het kan aanbeveling verdienen, het pu bliek door middel van een stencil in het kort over de inhoud van de frag menten te informeren, men kan niet zonder meer veronderstellen dat de toehoorders de opera's en operettes kennen Sterkste kant Solistische medewerking verleen den de sopraan Mizzy van der Lans iop korte termijn ingevallen voor Karin Ostar). de sopraan Llesbeth Damen en de tenor Nico Boer Laatstgenoemde maakte indruk met de weergave van de „Cavatina" uit Faust van Gounod. Uit dezelfde opera zong Mizzy van der Lans, veel opgetreden met de Hoofdstad Ope rette. de „Juwelen Aria". Men kan er respect voor hebben, dat zij het aan deel van Karin Ostar zonder meer overnam, zij kwam er steeds beter in. Toch is de operette haar sterkste kant en daarmee oogstte zij dan ook het meeste applaus, mede dankzij haar beeldende voordracht. Lies- beth Damen maakte het zich niet Van een verslaggever DEN HAAG Drie gewapende overvallers hebben dindsdagoch- tend het postkantoor aan de Dleren- selaan in Den Haag overvallen. De overvallers, gewapend met een ge weer en twee pistolen, kwamen om half negen het zojuist geopende postkantoor binnen Twee overval lers sprongen over de balie en dwon gen de beheerder de kluis te openen, terwijl een derde overvaller de klan ten en het personeel in bedwang hield Met een bedrag van ongeveer 230 000 verdween het drietal naar bulten, waarna ze in een groene Volkswagen verdwenen. Het historisch kerkgebouw van Hazerswoude heeft een even bewogen als boeiende geschiedenis achter de rug. Al in het jaar 1292 wordt voor het eerst van een parochiekerk in Aduardswoude, zoals vroeger Hazerswoude werd genoemd, gesproken. schrift staat de naam Hazerswoude vermeld De toren van de kerk heeft een lang stuk historie achter de rug. Nadat de oude toren wegens bouwvalligheid gesloopt was en in 1646 door een nieuwe vervangen, bleek ook de kerk in een onhoudbare toestand te ver keren. In 1656 stortte met veel ge raas een groot stuk muur ln en spoe dig daarop moet de huidige kerk zijn gebouwd. Vroeger bezat de kerk een merkwaardige bank met luifel, ver moedelijk het gestoelte van de am bachtsheren van Hazerswoude. Jan van Duivenvoorde 1323. Van Montfoort 1424, Van Kruiningen 1524, Van Wassenaar en Warmond. Waar het ambachtsgestoelte geble ven is, is niet bekend. Tegen de ach terwand van de zijvleugels zijn twee achterschotten van eikenhout ge plaatst, versierd met pilastertogen en fronton, waarvan het ene het op schrift anno 1646 draagt. De kerk bezit twee kostbare zilveren avondmaalsbekers, versierd met ge graveerde banden en ranken uit de zestiende eeuw en een zilveren schaal uit 1749 met schelpornamen ten. In De Batavier wordt verder nog vermeld, dat bij werkzaamheden in de kerk aan het einde van de vorige eeuw het lijk van een pastoor werd opgegraven, kenbaar aan de over blijfselen van het ornaat. Vermoede lijk moet dit pastoor Heynric Keyser zijn geweest, die van 1502 tot 1514 de gemeente Hazerswoude heeft gediend. Voorburgs koor gaf concert door Adr. Hager Van een verslaggever DEN HAAG Tegen twee brandstichters, die in een nacht vo rig jaar december een Haagse pa pierfabriek aan het Groenewegje volledig in as legden, heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag celstraffen geëist van twee en twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. De totale schade aan bedrijf en inventaris be droeg 5.600.000. VOORBURG Volgend jaar bestaat het Voorburgs Operakoor twintig jaar en men kan dan terugzien op actieve en vruchtbare jaren met tal van concerten, ook voor de radio. Hoe springlevend het ensemble is, bewees men gisteravond met een concert in de Christus Koningkerk. Een concert dat klonk als een klok, een welluidende en heldere klok met als enthousiaste „beiaardier" Harry Holtman, de dirigent die door en door vertrouwd is met de opera-regie. En dat alles in aanwezigheid van leden van het college van B. en W. en een talrijk publiek. Opera en operette liggen bij opera koren vlak naast elkaar en zo was het ook bij dit concert. Vóór de pau ze Gounod en Verdi, daarna Ber- tuch/Künneke. Lehar en Strauss Het Voorburgs Operakoor is uitge groeid tot een omvangrijk ensemble, doch Harry Holtman weeteen derge lijk geheel wel te bespelen Een kos telijk voorbeeld daarvan was het koor uit ..Mireille", doch ook in de geliefde werken van Verdi was men goed en vlot op dreef. gemakkelijk met onder andere Bel lini's ..Norma" en Verdi's „Don Car los". muzikaal overtuigender dan technisch. Het motief voor de brandstichting was wraak: de brandstichters, bei den ex-werknemers van de papierfa briek. hadden enkele dagen tevoren na een ruzie met de voorman ont slag genomen. In de bewuste nacht probeerden ze eerst de kluis te le gen, maar ze troffen deze in een al te lege toestand aan. Uit wraak keer den zij later terug om zes balen papier aan te steken. Persoonlijke ongevallen deden zich bij de brand niet voor. Na deze brand begon het tweetal een rooftocht door Den Haag totdat de politie hen inreken de. Vonnis op 10 mei. door Leen Post Hazerswoude De geschiedenis van de Dorpskerk van Hazerswoude gaat een heel stuk terug. De eerste vermelding van een parochiekerk in Aduardswoude (oude naam van Hazerswoude) dateert al van 1292 Bij een brief van 26 november 1328 werd over de kerk, welke toegewijd was aan de heilige aartsengel Michael, het „Jus- Patronatus" door Willem III uitgesproken. Met andere woorden men kreeg de vrije beschikking over de kerk en men was niet meer horig aan de graaf. Dit Jezen we in het populair- wetenschappelijk maandblad De Batavier, dat veel herinneringen aan het verleden van deze kerk ophaalt. De eerste pastoor, die vermeld wordt, is de heer Ustacius. die tege lijkertijd de kerk van Zoeterwoude bediende. Op 7 juni 1572 werd de kerk door de aanhangers van de nieuwe leer in beslag genomen. De pastoor nam de vlucht naar Utrecht. De nieuwe her vormde gemeente heeft het echter twintig jaar lang zonder predikant moeten doen. want de eerste kwam pas ln 1592. Vermoedelijk is de kerk toen bediend geweest door predikan ten uit de omliggende gemeenten. In 1644 bleek, dat de oude bestaande toren, gebouwd vóór 1292, zeer bouw vallig geworden was. De toenmalige ambachtsheer van Hazerswoude ver zocht in 1644 aan de Staten van Holland om gedurende dertig jaar een extra belasting op het bierver- brulk te mogen heffen. Men rekende twaalf stuivers op iedere ton bier voor het „optimmeren van de bouw vallige toren De nieuwe toren kwam er. maar werd eigendom van de ambachtsheer. De kerk moest sindsdien ieder Jaar een zeker bedrag betalen voor recht van overpad. Thans is de toren ei gendom van de burgerlijke gemeen te en de kerk moet nog leder Jaar de symbolische prijs van een gulden betalen voor recht van overpad. Het torenportaal bevindt zich ongeveer twee meter boven de grond. Onder dit portaal bevindt zich een gevange nis. het dievengat genoemd; welk vroeger diende voor het opsluiten van dieven en landlopers. De ope ning van het gat wordt door een zware eikenhouten deksel met stevig traliewerk afgesloten. Boven de hoofdingang van de toren aan de westkant bevinden zich twee boogstenen met het opschrift anno 1646 en een sluitsteen, waarop het wapen van Hazerswoude is afge beeld. In de bal, waarop de windwijzer is bevestigd, bevinden zich oude docu menten, die betrekking hebben op verrichte restauraties. In De Bata vier lezen we verder hoe op de derde verdieping van de toren zich een hokje bevindt met een zeer oud uur werk. dat omstreeks 1875 door de Leidse klokkenmaker Bartens is ge restaureerd. Boven in de toren han gen twee oude klokken, die onder scheiden worden als grote en kleine klok. De grote klok Is eertijds ge schonken dooreen van de vele zoons van Adriaan van der Boekhorst. Bouchorst of Boekhorst uit het oude stamhuis in Noordwijkerhout. Deze klok dateert uit 1451. De kleine klok is ln 1686 ln de toren aangebracht en is gegoten door ClaudlJ Fremy. die een klokkengieterij in Amsterdam bezat. Op de ene zijde van de klok staat het wapen van Wassenaar en op de andere zijde een medaillon met het opschrift: „lek roep sterek, in Godes kerek. cleen ende groot, en roep oock uyt. met mijn geluyt, des menschen dood." Onder dit op- Het Initiatief Komitee Huursibsidie. bestaande uit Wijkkrant De Schil- derswijker. het Huurders Komitee Schilderswijk. Bewoners Oranje- plein Schilderswijk, het Maatschap pelijk Werk Schilderswijk en een aantal clubhulzen en buurthuizen uit de Haagse wijken, is van mening dat de voortgang van de stadsver nieuwing in gevaar gebracht wordt Enige jaren geleden zijn er een aan tal objectsubsidies verminderd of af geschaft. Dit heeft tot gevolg dat er geen nieuwbouw gebouwd kan wor den. die voor mensen met lage inko mens betaalbaar is." Naast de uitbreiding van de ob jectsubsidies dringt het Komitee aan op een wettelijke regeling van de individuele huursubsidie. „De indivi duele huursubsidie is een regeling en geen wet." aldus het Initiatief Komi tee. „Mensen met een laag inkomen, die in een huls met een hoge huur wonen, hebben dus geen zekerheid dat het systeem van individuele huursubsidie in de toekomst blijft bestaan of dat de bijdrage die de regeling hen verstrekt even hoog blijft." De individuele huursubsidie, aldus de brief, moet een wettelijk recht worden, met vaste basisnor men voor de huurhoogte, volgens een progressief tarief. Naast deze brief kreeg het Tweede- Kamerlid een lijst aangeboden met handtekeningen en adressen van de groepen en organisaties, die zich op het gebied van huisvesting bewegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6