Bilderberg stelt alleen vragen Antenne platgewaaid? tekening van een lezer ommentaar Geen pasklare oplossingen voor derde wereld vergangsjaar? (1) vergangsjaar ?(2) Royal Nederland gg VOORZICHTIG O PÉNEN Zon snel terug —waaieren met vreemde talen scheve schaats anti-katmasker pril paar ouders bellen watertelefoon goeie klant INSDAG 27 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet I tiende jaarverslag van de huidi- president van de Nederlandsche nk, dr J. Zijlstra ademt een voor- Mig optimisme. Wel kijkt de pre- ïni somber wanneer hij over de latie schrijft (negen procent is r zorgwekkend) en de veel te werkloosheid van 224.000 (en Xrom de hoogste tijd voor herstel de werkgelegenheid), maar hij peurt zij het zeer voorzichtig i keer ten goede. ander punt in het verslag dat :1 aandacht krijgt is de investe- ksactiviteit (beter zou je kunnen ^eken van: passiviteit) die op een laag peil kwam te liggen door daling in volume met 6.5 pro- It. Toch ook hier een vleugje jimisme, omdat de investeringen na een achteruitgang een :ming vertonen. Maar. aldus Jstra, het is nog te vroeg om te ficluderen dat een wezenlijk in- jteringshcrstel eindelijk is be- /)or deze drie punten uit het jaar- rslag zo centraal te zetten, kan makkelijk de indruk ontstaan (een dergelijk geluid wordt hier en daar ten onrechte wel eens ge hoord) dat het verhaal van de hoe der van de gulden weer zo pessimis tisch en somber zou zijn uitgeval len. Wie zich de moeite getroost de verslagen over de laatste jaren bijvoorbeeld gedurende de rege ringsperiode van het extra parlementaire kabinet Den Uyl/- Van Agt nog eens na te lezen, ontkomt niet aan de reeds gesigna leerde indruk dat in het tiende ver slag van enig gematigd optimisme sprake is. Over .voltooide inflatie" wordt niet meer gesproken. Wanneer de president het oog op de toekomst richt, bespeurt men ook deze teneur. De barometer van het conjunctuurherstel staat nu, voor jaar 1977, nog op veranderlijk. Welnu; men behoeft nog niet dage lijks het verhaal van onze weerman op deze pagina te lezen om te weten wat dit kan betekenen als het weer bericht voordien steeds vrij somber was uitgevallen. Deze constatering houdt overigens nog niet in dat al vast staat dat mooi weer op komst is. door Nico Kussendrager Op de Bilderberg-conferentie die rond het weekeinde in het Engelse badplaatsje Torquay werd gehouden zijn vooral vragen gesteld, zonder dat de deelnemers tot antwoorden kwamen. president begint zijn verslag met voorzichtige waarschuwing: kT)e wereldconjunctuur vertoont 2 ondoorzichtige trekken" en t heb vooruitzicht-en zijn ietwat neve lt ik geworden", als" md( <lers schrijft Zijlstra echter: ,,Nu eindelijk wat op de terug win lijkt te zijn". Bij de analyse n ent het economisch gebeuren in ons ah. |d wordt gesproken over ,,een oor kelende opgang" en bij de eerste bepk over 1977 lezen we ..dat een r ten goede niet geheel is uitge- en". En hij eindigt zijn beschou- ,Ik t 8 mct een fraaie volzin: „De komst blijft ook nationaal onze- r, maar is bij goed beleid geheel zonder hoop". vraag moet gesteld worden of bij een goed beleid werkelijk tv overgangsjaar zal worden naar tere tijden. Wij (en dat zijn: dit het volgende kabinet, de onder- mers, de vakbeweging, de mid- nstanders. de consumenten) kun- er veel aan doen. De be- igrijkste taak zal zijn: het te- gbrengen van de inflatie. In 1976 js het nog negen procent en het stelde doel voor dit jaar is maxi mal zes procent. Een nog onaan- lardbaar hoog percentage, dat mm J, maar zo'n vermindering noemt |lstra toch wel: een verheugende „^wikkeling. ,iend kev^ a's ^et mo8el'jk 's 'n Jaar 2*5 gpeent van de inflatie af te halen, P moet het bij verstandig beleid „iki zonder al te grote verstoring ertehuit het buitenland ook mogelijk m®!n die prestatie het volgend jaar te Daarmee zouden wij dan nden 20 hoopt Zijlstra uit de geva- dathzone zijn. en i wenfiar niet alleen het lelijke beest. J}.1# inflatie moet worden uitgeban- enWP- De rendementsverbeteringen key Heten eveneens doorzetten. Ter hetientering: in 1962 was het gemid- rendement van de Neder- idse ondernemingen nog 10,9 J^cent; nu in 1976 nog maar 2,8 peent (en in 1975 zelfs 1,5 pro- naflt). Als een bevredigend rendementsni veau wordt bereikt, zullen naar de vaste overtuiging van Zijlstra de investeringen en met name ook de arbeidsplaatsen creërende investe ringen opleven. Terecht wijst de president erop dat een rendementsverbetering hoge eisen aan het loon (beter zou zijn inkomens-)beleid zal stellen. In dit verband is het hoopvol dat én bij het CDA én bij de PvdA alsme de bij de vakbeweging het inzicht om te matigen de laatste jaren sterk is gegroeid. Het geheel overziende mag gehoopt worden dat het gematigd optimisme van de bank-president spoedig plaats kan maken voor een meer reëel optimisme en dat het jaar 1977 inderdaad het overgangsjaar is ge worden naar een betere tijd. „Dat ligt ook niet in de lijn van de Bilderberg-conferentie". aldus prof. dr. E. H. van der Beugel, de honorair secretaris-generaal van het gebeu ren. „De bedoeling is vooral te ko men tot een beter begrip voor wat andere mensen beweegt in de we tenschap dat voor de wezenlijke pro blemen van deze aarde geen gemak kelijke oplossingen te vinden zijn." Toch lijkt het tamelijk onbevredi gend om een aantal dagen met bijna honderd mensen uit politiek, we tenschap. zakenwereld en journalis tiek bijeen te zijn zonder één stap verder te komen. Van der Beugel ziet dat niet zo en hamert voortdurend op het belang van het uitwisselen van meningen, en niet meer dan dat. „Het is geen politieke conferentie waar beslissin gen moeten worden genomen, maar een informele bijeenkomst waar de gedachten kunnen worden gevormd. Dat is juist het plezierige ervan." Groten der aarde Ondertussen is de Bilderberg- conferentie desondanks (of juist daardoor) verweten dat de groten der aarde er bijeenkomen in een waas van geheimzinnigheid en be leid maken, zonder dat iemand daar verder invloed op heeft. „De bewe ring dat het een samenzwering is waar de wereld wordt geregeerd is volstrekte onzin." zegt Van der Beu gel daarop nadrukkelijk. Ook op de laatste conferentie waren een aantal kopstukken aanwezig: van Kissinger tot de Westduitse bondskanselier Schmidt, van Rothschild tot Rockefeller, van mi nister Duisenberg tot de voormalige Spaanse bewindsman Fraga Iribar- ne. van.de Franse socialist Cot tot de Westduitse journalist Sommer. Bekend is waarover werd gepraat: de toekomst van de gemengde westerse economieën en de eisen van de derde wereld voor een nieuwe economische orde (meer in het voordeel van de ontwikkelingslanden). Ook kwamen onderwerpen als de verhouding tus sen de Verenigde Staten en West- Europa aan de orde. Wie wat heeft gezegd wordt niet bekend gemaakt. Wel mocht minister Duisenberg een artikel schrijven in een Nederlands avondblad op voorwaarde dat hij niemand zou aanhalen en was prof. Van der Beugel bereid ons in het algemeen wat te vertellen. „Ik weet dat het voor de pers onbe vredigend is. maar ik zie niet in hoe we het anders kunnen doen zonder het eigen karakter van de Bilder- berg-conferenties aan te tasten. Dat waas van geheimzinnigheid dat er omheen hangt kan ik me wel voor stellen als een aantal mensen van dit kaliber in een nogal afgelegen hotel bijeen komt. maar het is nu eenmaal onvermijdelijk. Ik zie niet hoe we het anders moeten doen." Mee doorgaan? De vraag is of het nog gedaan moet worden, of conferenties als de Bil derberg niet uit de tijd zijn. „De wereld draait uitstekend zonder Bil derberg. Maar zolang zoveel mensen uit allerlei richtingen ook steeds weer jongeren er tijd voor willen vrijmaken meen ik dat Bilderberg zijn levenskracht bewijst.' aldus prof. Van der Beugel. Ook nu was de belangstelling groot ondanks het vertrek van prins Bernhard als pre sident (alle deelnemers zijn op bij zondere uitnodiging aanwezig). Het voorzitterschap van de Bilderberg- conferentie behoorde tot de functie die de prins van de regering moest opgeven na de Lockheedzaak. Hij werd opgevolgd door de vroegere Britse eerste minister Lord Home," die ook de komende twee jaar de conferentie zal leiden. Volgend jaar zal prof. Van der Beugel daar nog bij zijn als secretaris, daarna hooipt hij de fakkel over te dragen. „Ik vind het na zestien jaar welletjes". Puur westers In al die jaren is de Bilderberg- conferentie een puur westerse aan gelegenheid gebleven; een ander punt van kritiek waarmee de Leidse hoogleraar het evenmin eens is. „In derdaad zijn er geen vertegenwoor digers van de derde wereld bij. maar we hebben in het verleden ook wel gepraat over het Midden-Oosten of de Sowjet-Unie. zonder dat er men sen daarvandaan aanwezig waren. Vertegenwoordigers uit de westelij ke industrielanden hebben toch het recht met elkaar te praten? De ont wikkelingslanden praten toch ook onderling op informele vergaderin gen? Bovendien kunnen die deelne mers uit de westelijke landen wat gemakkelijker en informeler met el kaar omgaan? Waarom zou je er Prof. dr E. H. van der Beugel anderen bij moeten halen?" vraagt van der Beugel zich af. Ook voert hij aan dat de gedelegeer den uit niet-westerse landen eerder geneigd zijn eigen, nationaal- politieke standpunten te verdedi gen. „Dat is iets wat we willen voor komen." En zo werd over de derde wereld gepraat, zonder de derde we reld. werden ook daar vragen opge worpen zonder dat pasklare antwoorden werden aangedragen „Er zijn nog zoveel onzekerheden." meent Van der Beugel, en dat blijft een magere vaststelling. Het ont wikkelingsprobleem is toch niet van vandaag of gisteren, en op Bilder berg zijn toch niet de geringsten bijeen. „Het is onbevredigend omdat de antwoorden er nog niet zijn," aldus de Leidse hoogleraar schouderopha lend. Hij legt verder uit hoe ingewik keld de noord-zuidverhouding wel is. vergeleken met de ocst- westrelatie Volgens minister Duisenberg althans weten de Amerikanen er nauwelijks weg mee. Bij terugkeer zei de bewindsman verrast te zijn over de groeiende twijfel bij de Ame rikaanse deelnemers over het be lang van de hulp aan de derde we reld. „Er leek een opvatting te heer sen van: wat krijgen we ervoor terug?" De mening van Duisenberg wordt door Van der Beugel niet in alle opzichten gedeeld. Wel wijst hij op de verstrekkende gevolgen van het meer openstellen van westerse markten voor produkten uit ontwik kelingslanden. Honderdduizenden mensen zouden daardoor hun baan verliezen en dat is iets waar de Ame rikaanse vakbeweging naar de indruk van Van der Beugel op de conferentie niet aan wil. „Dat kunnen zij niet aan hun achterban verkopen." Uit de Verenigde Staten waren vakbondsmensen aanwezig, uit West-Europa dit jaar niet. Het idee van Van der Beugel is dat het ontwikkelingsprobleem op de Bilderberg werd erkend, „het werd niet onder tafel gepoetst en we moe ten zoeken naar antwoorden. Er was geen sprake van 'laat maar waaien'." Oude spelregels Wederom een constatering die wei nig zoden aan de dijk lijkt te zetten, evenals Van der Beugels medede- 1 llng dat wat de toekomst van de westerse economieën betreft „ou de spelregels niet meer opgaan. De tijden van onverminderde econo mische groei (steeds meer produce ren) zijn voorbij en we zullen moeter. rekenen met we. kloosheid. Er is ver- geleken met de jaren na de oorlog een nieuw tijdperk aangebroken Voor vraagstukken als het aanpak ken van de werkloosheid en de ïnfla- tiebestrijding liggen de antwoorden niet klaar. We moeten ons erop in stellen dat er geen pasklare oplos singen zijn. Daarop is men in de wetenschap meer getraind dan in de politiek. Ik ben gisteren ootmoedig uit Torquay teruggekomen AOVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat uw verzekeringsman zo slim was om aan de tévé-verzekering van Royal Nederland te denken. verzekering maatschappij nv Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Adam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong En zo is het gisteren dan toch nog twintig graden geworden (of bijna in het zuiden van Ne derland. Begunstigd door mooie zonnige perioden was het kwik in het Limburgse Beek om vier uur 's middags opgelopen tot negenien graden Celsius. Op veel andere plaatsen in het land was het op dat moment zestien graden. En zelfs tot in zuidoost- Friesland toe werd 16,5 graad gemeten. Daarboven kwamen Rozenburg met maximaal ze ventien en Roosendaal met achttien graden. Den Helder hield het om vier uur koeltjes met twaalf graden. Ook in Duitsland en Oostenrijk deed de lente zich op een verrukkelijke wijze gelden: München en Neu renberg om vier uur 20, Stutt gart 22 graden Dat de Middel landse Zee-landen 20 tot 25 gra den op de buis kregen en het kwik plaatselijk daaroverheen ging zelfs, richting 27 a 28 gra den. kan nauwelijks nieuws meer heten, nu de hogedrukge- bieden tekenden voor een langer verblijf in die oorden. Dat het er gisteren ook in ons land na een tijdje knopen tellen, zo in de trant van twaalf tot zeventien graden Celsius, toch van kwam, was voornamelijk te danken aan een randstoring van een diepe depressie ten zuiden van IJsland. Hij vormde zich in het zeegebied ten zuidwesten van Ierland in een koufront en trok in de loop van de dag snel over midden-Engeland naar de Noordzee, daarbij uitdiepend. Het koufront vertraagde daar door. bereikt Nederland dus nog niet en tegelijk blies de storing de zuidelijke wind zozeer aan. dat deze bewolking hier en daar uiteensloeg. Zelfs tot in Leeuwarden brak 's middags de zon af en toe door „Komt wind vóór regen, daar is niets aan gelegen. Komt regen vóór wind. berg je zeilen ge zwind". heet het. Maar gistera vond was die wind belangrijk afgezwakt en dat was dan ook de voorbode tot een regenzone De lucht betrok en vanuit zuid- oost-Engeland drong de nattig heid ons land binnen. Om vier uur 's middags hadden verschei dene stations in de Engelse zuid oosthoek. waaronder de Engelse vliegvelden, al onafgebroken matige regen gerapporteerd bij een temperatuur van acht tot negen graden Meer naar het westen, juist ten oosten van Wa les al, was de lucht gebroken en stations, waaronder Cardiff, ga ven niet meer dan 3/8 cumulus- bewolking op, bij een tot tien a elf graden gestegen tempera tuur. Dit oubollige weertype zal zich vandaag ook over Neder land uitbreiden. Na wegtrekken van het regengebied zal het van daag overal tot opklaringen en zonnige perioden komen. Dankzij de dalende luchtstro mingen. gecoached door een rug van hogere druk. blijft het ver moedelijk op de meeste plaat sen droog. Dankzij de zon zal het kwik plaatselijk vijftien a zestien graden bereiken, lande lijk bezien dus wel wat minder hoge uitersten dan gisteren, en meer normaal Weer verder naar het westen, namelijk in Ierland, vielen dinsdagmiddag buien. Aange zien de algemene westelijke cir culatie zich handhaaft, zullen wij enkele daarvan in de tweede helft van deze week gepresen teerd krijgen. Zolang de rug van hoge druk nog operationeel ls. schijnt de zon. daarna wordt het iets onstabieler. En zo ziet u. dat veel van wat het weerbericht u biedt, tot stand komt door „kij ken hoe het bij de buren toe gaat". Omdat het haantje van de toren naar het westen wijst krijgen de Britse eilanden van de meteorologen de grootste aandacht en zo is het bij voor beeld van veel minder belang voor ons. of in het Alpengebied bijvoorbeeld regent of droog is HOOG WATER donderdag 28 april: Vlissingen 10 14-22 51. Ha ringvlietsluizen 10 12-22.55, Rot terdam 12.16, Scheveningen 11 14-23.56. IJmuiden 11 58. Den Helder 2.34-15 01. Harhngen 5.21-17.33. Delfzijl 7 30-19 48 e zult maar op vakantie in Frank- ijk je schildpad kwijt zijn. aangif- e bij de politie willen doen. begin- aen met „J'ai perdu ma en dan ineens vergeten zijn dat een jchildpad une tortue heet in het _frans. Of je moet naar de garage, rilt er vertellen dat er waarschijn- Jjrjljk iets mis is met de koppeling en 'junt er op het kritieke moment bsoluut niet opkomen dat un ^mbrayage Frans is voor koppe- ng. ïu is het best mogelijk dat u hele- naal niet van plan bent de childpad mee te nemen op vakan- jie of zelfs niet de auto. maar ook Ian is het nieuwtje dat Meulenhoff- Sruna uitbrengt erg handig op reis. Jaar staan honderden woorden in je vreemde taal in plus wat veel /oorkomende zinnetjes, en dan ent piet in een boekje, maar in waaier vorm De naam is ook nieuw èn lede(°epasselijk woordwaaier. Heel 2 rJmal (3 centimeter) en niet te lang B (177, centimeter) om in achterzak, asje of rugzak te steken. Ondanks dat beknopte formaat staat er heel wat in de waaier: zo'n 2600 woorden, niet alleen de mak kelijkste (die je trouwens net zo goed zomaar even „kwijt" kunt zijn), maar ook woorden als diepvrieskast, besmettelijk, bewus teloos. schade, schoenmaker, teen. borrelhapje en sinaasappel. Kort om. met zo'n waaier hoef je nergens met je mond vol tanden te staan, want de daarin opgenomen woor den zijn niet alleen de meest voor komende. zegt de uitgever, ze dek ken ook ruim 90 procent van de vreemde taal. En behalve die woor den staan er dus ook nog ongeveer honderd veelgebruikte zinnetjes in: „mag ik hier kamperen", „kunt u wat langzamer spreken alstu blieft". „waar spreken we af", „kunt u mij slepen", „ik ben de weg kwijt" en meer van zulke prak tische kreten Alleen wie van plan is in Frankrijk te vragen of hij iets met reische- ques kan betalen, moet het zinne tje thuis vast uit het hoofd leren. In de Franse woordwaaier is namelijk een Spaans zinnetje verdwaald en wie in Frankrijk aankomt met „pu- edo pagar con cheque de viajero" kan op een niet-begrijpende blik in plaats van op een redelijk antwoord rekenen Dat laatste geldt alleen voor de Nederlands-Franse woordwaaier, die omgekeerd tegelijk een Frans- Nederlandse is. De waaiers zijn er in het Engels, Duits, Italiaans. Spaans en Frans, goed voor alle landen dus waar deze talen gespro ken worden. Ze kosten 6.75 per stuk. zijn gewoon in de boekhandel te krijgen en zijn voor mensen die alles al uit het blote hoofd weten, ook gewoon als waaier tegen de hitte te gebruiken vooropgesteld natuurlijk dat ze zich in een warm vakantieland bevinden. Twee Russen die het op het ijs al helemaal gemaakt hadden, hebben na een vrolijk avondje een lelijke scheve schaats gereden. Het gaat om Wladimir Kowalew, we reldkampioen. kunstrijden heren, en Gennadi Karponosow. die al een grote naam in het paar-rijden (met Natalia Linintsjoek) heeft. Ze zou den in Nowokoetsnets in Siberië meedoen aan demonstratiewed strijden Twaalfduizend toeschou wers waren er getuige van. hoe de twee in kennelijke staat het ijs op zwierden en dat kon. vond de Rus sische schaatsbond, toch niet door de beugel. Beide schaatsers werd de titel van „verdienstelijk meester in de sport" afgenomen en allebei zullen ze een jaar lang geschorst worden als de situatie zich her haalt. Na hun glaasje-op hadden ze zich natuurlijk ook moeten lóten rijden. „Even leek het erop dat er een conflict zou ontstaan tussen die renliefde en veiligheidsvoorschrif ten". lezen we in Energie (perso neels- en bedrijfsblad van het Ge meente-Energiebedrijf Rotter dam). De GEB-ambtenaren die in een oud huis in Rotterdam een storing moesten opzoeken, renden na een paar seconden namelijk het pand alweer uit. Ze konden het er niet harden, laat staan dat ze hun werk konden doen. omdat de tien tallen katten van de bewoonster zo'n doordringende stank ver spreidden. dat de mannen er van over de nek gingen. Omdat er toch gewerkt moest worden zijn uitein delijk een paar ambtenaren met gasmaskers op naar binnen ge gaan. De anti-katmaskers zullen wel zuinig bewaard worden, want de totaal verouderde elektrische in stallatie werd afgekeurd, zodat de ambtenaren of hun collega's er over een tijdje toch weer binnen zullen moeten. Of het liefde op het eerste gezicht was zoals hij beweert of niet, de 21-jarige koopman Harald Hofmann heeft in elk geval dé handel van zijn leven afgesloten: hij trouwde met de miljonairsweduwe Meta Seifert. Weliswaar is ze meer dan veertig jaar ouder dan haar man ze is nu 66 maar ze heeft, vindt Harald, toch heel wat te bieden. Toen het huwelijk in het Westduitse Neustadt voltrokken was, stonden duizenden mensen buiten om het prille echtpaar Hofinann-Seifert te zien. Het verkeer raakte er zelfs door in de knoop. Uit de gesprekken op een bijeen komst in Groningen van ouders van homofiele kinderen, is naar vo ren gekomen, dat veel van deze ouders problemen hebben waar ze moeilijk met anderen over kunnen praten. Wel met elkaar, hebben ze gemerkt: het helpt hun en hun er varingen met homofiele zoon of dochter met andere ouders uit te kunnen wisselen, en de herkenning van eigen gevoelens bij anderen kan een ware opluchting beteke nen. Omdat ze weten, hoeveel ou ders nog in een isolement verkeren, heeft een aantal van de op die bijeenkomst aanwezige ouders hun telefoonnummer opengesteld voor hen die ook graag eens met mensen in dezelfde situatie willen praten. Wie daar behoefte aan heeft, kan bellen met 050-346888. 050-260173 of 05662-1481. De ouders achter de ze telefoonnummers zijn lid van de werkgroep „ontmoeting ouders van homofiele kinderen" Deze werkgroep is ontstaan dankzij de samenwerking van de pastorale werkgroep homofilie, de Neder landse vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC. en Orpheus, werkgroep voor huwelijk en homofilie Telefoonlijn dood? Geen probleem voor die Engelse onderwijzer uit het stadje Stanley hij haalt zijn gieter er bij en dan is alles weer in orde. Zo doet hij het al vier jaar tot zi.in volle tevredenheid Wil hij op bellen en geeft de telefoon hele maal geen kik, dan loopt hij met de gevulde gieter naar zijn voortuintje en besproeit de grasmat. Daarna kan hij gewoon bellen Een tele foonmonteur heeft de onderwijzer nu uitgelegd dat er een slechte tele foondraad onder zijn tuintje ligt. die door de begieting telkens een extra stroomstoot krijgt; zodoende werkt de telefoon dan weer een tijdje. „Als die monteur toevallig niet was langsgekomen, had ik hem er nooit bij geroepen", zegt de on derwijzer Vast goeie klanten, moet het perso neel van een juwelierszaak in New York gedacht hebben, toen twee op en top als heren vermomde man nen bedaard en welgemanierd de zaak op de achtste verdieping van een torengebouw binnenstapten Het personeel kon gelijk in de hou ding blijven staan, want een van de keurige heren trok direct na bin nenkomst een revolver en sloot de directeur met acht van zijn werkne mers op De andere heer maakte op zijn gemak een keus uit de beschik bare kostbaarheden en liet ze in een even keurige aktentas glijden Na tien minuten waren de „heren" bedaard het bedrijf uitgestapt met een partij diamanten ter waarde van 2 miljoen gulden op zak

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5