P L—J Hooghoudt Hoorspelen woensdagmiddag 0 Hel i dal d Cradi er docks Ongekunsteld Ad Löbler: ,Een natte vinger in de wind [Kareitje Knetter en de toverbubbei 1 WOENSDAG 27 APRIL 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR O door Ton Hydra O Onze tijd kenmerkt zich door een sterke hang naar openheid Wij doorbreken taboes aan de lopende band. Hoogdravende woorden en zalvende toontjes worden netzo gewantrouwd als de luchtspiegelingen en halve waarheden in reclameboodschappen. Vooral de jeugd verkiest het ..recht voor zijn raap" boven de versluiering waarin sommige politici zo bedreven zijn. Zeggen wat je denkt en Je niet anders voordoen dan je bent. Er ontstaat meer aandacht voor het pure. ook als het wat onbeholpep aandoet. Dit kan een van de redenen zijn van een toenemende belangstelling voor de naïeve schilderkunst Vanavond kunt u in het EO-programma kennis maken met zo n ongekunsteld werkende schilder Hij noemt zich Marcus Délanjo en onder deze fantasienaam mag hij al bogen op een internationale reputatie. Toch houdt hem iets bezig dat niet bepaald populair is. Hij wil evangeliserend schilderen. Vandaar de naam Marcus. De gekozen achternaam Délanjo heeft geen speciale betekenis, maar kan enige associatie met het Oosten oproepen. Dat klopt dan wel voor wat betreft de kleuren waaruitzijn palet is samengesteld. Het was bij de voorvertoning van de korte film dan ook mijn eerste vraag aan hem of hij misschien in de tropen heeft geleefd. Dit is niet het geval, maar Marcus schijnt wel een zekere verwantschap te voelen met het kleurenpatroon van Zuidamerikaanse landen; Mexico bijvoorbeeld. Délanjo's werk is qua toon en vorm volslagen on-Hollands. Toch spreekt het op de een of andere manier wel aan. Al meen ik lichte sporen van ijdelheid waar te nemen maar wie is er vrij van?) is hier onmiskenbaar een natuurmens aan de gang. Hij heeft er behoefte aan in alle dingen iets van harmonie te ontdekken en dat brengt hij dan in relatie meteen religieus beleven. Marous Délanjo is duidelijk een gedreven mens. Hij ziet het maken van een schilderij als een moeilijke onderneming waarvoor hij om bijstand vraagt van Hogerhand. Als het gelukt is. schrijft hij op zijn werk ..Dank zij God". Zoiets is ongewoon, maar dat de schilder het meent, is wel voelbaar in de impressie die regisseur Leo Slingerland geeft van de denkwereld en de expressies van Marcus Délanjo. Gisteren heb ik drie programma's beluisterd uit de radioserie van de NCRV over rouwverwerking. Opnieuw ben ik onder de indruk geraakt van hetgeen daarin op ons afkomt. De uitzendingen ondervinden grote weerklank. Mink van Rijsdijk en Daan Buddingh. de samenstellers van de reeks, vertelden mij dat zeer veel luisteraars reageren. Op menigeen die nog altijd met zijn of haar verdriet tobt. blijkt het verhaal van anonieme mensen een heilzame uitwerking te hebben. Men herkent uiteraard overeenkomsten in het leed van de anderen. Daarnaast worden niet zelden in deze via de radio doorgegeven ervaringen mogelijkheden gevonden om de eigen problemen beter te begrijpen en te verwerken. Dat mag de samenstellers tot voldoening stemmen. Hun werk blijkt zin te hebben. Tegelijkertijd roept dit vragen op. Wie vangt de vele rouwenden op als de serie is afgelopen en er geen bijstandverleners aan de telefoon zitten, zoals nu na elke uitzending? Dat er zo veelvuldig en intens gereageerd wordt, bewijst dat de gebruikelijke kanalen in het sociale verkeer niet goed functioneren. Dat we als samenleving blunderen en dikwijls verstek laten gaan als iemand ons nodig heeft. Luistert u morgenavond maar eens naar de aangrijpende verhalen van kinderen die hun vader, of moeder verloren. HILVERSUM Ondanks de bescheiden plaats, die voor de radio overbleef na de stijgende populariteit van de televisie, worden door enthousiaste radiomakers nieuwe wegen gezocht. Dat gebeurt soms op een manier die belangstelling verdient. Dit keer wordt gedacht aan vor men van het hoorspel. Het assorti ment bevat altijd wel een goedge maakte serie als Hollands Glorie, maar er zijn ook spelen die heel ïgen wegen inslaan Zo heeft de VARA-radio vanaf vanmiddag tot eind september een hele reeks oor spronkelijke. dus voor deze gelegen heid speciaal geschreven spelen in petto .Kind van de rekening" heet het spel dat Dick Walda schreef voor uitzen ding van vanmiddag drie minuten over vier op Hilversum 2. Het is een documentaire-spel dat overbleef van een aantal interviews dat Dick had met mensen die de Tweede Wereld oorlog als kind hebben ondergaan. Daarin kwamen kinderen van NSB- ers aan het woord, iemand die inder tijd de hongerwinter aan den lijve ondervond en mensen die moesten onderduiken omdat ze joods waren. Dick Walda ging aan de slag na een oproep via een kleine krar.te- advertentie. Een moeizaam werk, zegt hij Anoniem werden de verha len opgetekend als korte, verhalen in de bundel „Kind van de rekening" dat Sjaloom te Odijk uitgeeft. Re den van deze uitgave is, dat jongeren van nu te weinig in contact worden gebracht met de gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog en te weinig worden betrokken bij de nog steeds actuele strijd tegen het fascisme. „Mogelijk kan een confrontatie met leeftijdsgenoten van toen een bijdra ge leveren aan een beter inzicht in het gevaar van hei fascisme." De verschillende interviews die in verhalen zijn gegoten worden steeds ingeleid door een samenvatting door W Wlelek-Berg om enige uitleg te geven in deze vaak gevoelige kwes ties Helaas zijn na de oorlog wraak gevoelens vaak afgereageerd op kin deren van NSB-ers of familieleden van personen die op een andere ma nier „niet goed" waren Tentoonstelling Het boek „Kind van de rekening" (ADVERTENTIE) i if tl*, i Dramaturg en regisseur Ad Löbner. kost twintig gulden en is functioneel geïllustreerd met tekeningen die kin deren in de oorlog maakten en die zich nu bevinden in het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie Fo to's en tekstfragmenten worden tot 6 mei tentoongesteld in het Amster dams Literair Café „De Engelbe waarder". Volgende week woensdag. 4 mei. zendt de VARA-radio „Een vrouw alleen" als hoorspel uit van Ger Verrips. Een joodse vrouw overziet haar ervarin gen in en na de oorlog. Op de drie woensdagen daarop volgt een trilogie van de Engelsman Barry Bermange. die op bijzondere wijze experimen teert met het luisterspel. ..Ik zou graag solliciteren" heet de eerste aflevering. Bermange die zelf de sollicitant is loopt vast in de bureaucratische war winkel op een arbeidsbureau. Resul taat is een woordenspel, dat op de lachspieren zou werken als het ambte lijk gezeur niet zo droevig was Van 1 juni tot 28 september volgt de science fictionachtige serie „Paniek op Gany- medes" van Henk van Kerkwijk, be stemd voor jong en oud. temeer daar jong dan vakantie heeft Het is meer een humanitair-sociaal spel dan een technische science fiction. In 2177 heeft de mensheid zijn technische mogelijkheden verruimd, ziekten zijn overwonnen en zelfs de dood is min of meer buitenspel gezet De vraag is echter of de mens zichzelf is gebleven Een verscheidenheid van soorten hoorspelen up de woensdagmiddag, waarnaar al een aantal jaren geleden werd verhuisd omdat de verwachting leeft dat meer mensen 's middags de radio zullen aanzetten dan 's avonds, wanneer het slechtste tv-programma vaak nog niet wordt ingeruild voor een goed radio-uurtie Groei Een minzame Ad Löbler. van hem is bovenstaande krasse uitspraak dan ook beslist niet. is dramaturg en regisseur van VARA-radio. Dat be tekent dat hij zowel de spelen beoor deelt en kiest als dat hij met de regie is belast. „Toen een jaar of zes gele den het hoorspel van de avond naar de middag kwam werd het aantal luisteraars bijna twee en een half maal zo groot Het sprong van 80.000 naar 180 000. Maar verder is het ver schrikkelijk moeilijk te beoordelen voor wie we uitzenden. We hebben in wezen geen idee wat het publiek wil." Hij vindt het wel vervelend dat in de hele omroep wordt gewerkt met re sultaten. „Het populaire succes helpt je vooruit in dit bedrijf. We moeten op ons ledental letten." Hij vindt het daarom een gevaar dat je gaat vasthouden aan de grootste gemene deler Minderheden zouden geen kans hebben. „Over het alge meen ben ik geen liefhebber van boekbewerkingen, maar ik streef naar oorspronkelijke hoorspelen. Ik hecht eraan Nederlandse auteurs in te schakelen en met trots mag ik wel zeggen dat ik een aantal ontdekt heb." Dick Walda maakte zijn radio debuut bij de VARA. „Een vrouw alleen" van Ger Verrips is eveneens een radiodebuut. Zijn spel Nathalie werd later beschreven maar eerder uitgezonden. Andere namen vallen als Tije Twijnstra. Martien Carton. En op verzoek van Löbler maken Gertie Evenhuis en Margot de Waal samen als toetje na het jaar van de vrouw de serie „Pantoffels en pisto len" over Mina Kruseman. wat je noemt een vrije vrouw die de vorige eeuw voor de emancipatie streed. Trilogie Van geheel andere aard is de trilogie van Barry Bermange. die waarschijnlijk meer door de vakpers dan door de doorsnee luisteraar in dank zullen worden afgenomen. Op mijn vraag of je zo je doel niet voorbijschiet zegt Löbner: „Je moet risico's durven nemen. Het werk is zo waardevol dat je wat moet wa gen. Zo goed als je de auteur eens kans geeft moet je het publiek een kans geven. En we doen dan ook een enkele maal Iets dergelijks. We ex perimenteren binnen de marge van de groep die woensdagmiddags een hoorspel verwacht. De vraag is of Bermange met zijn NOS-radio stelt documentaire uit Van een verslaggever HILVERSUM Do radio documentaire over suikerziekte ..met uitgemergelde kindertjes kom je niet altijd op de tv" die de NOS- radio vrijdagmorgen zou uitzenden, wordt uitgesteld tot zondag 22 mei. Vrijdag zal nu de documentaire „vuurwerk bij een kopje thee" over generatieconflicten worden her haald. Speciaal vandaag In Van Gewest tot Gewest: hoe kan Giethoorn een toeris tencentrum blijven zonder het eigen karakter te verliezen? Ned. 1/19.04 De jeugdige „verslaggevers" van de IKON bezoeken de koe pelgevangenis in Breda. Daar-* na volgt Kenmerk, dat volledig gewijd is aan het geweld in Gua temala (zie ook pagina 13). Ned. 2/19.04 Klaas Jan Hindriks en Ru- dolf Spoor presenteren een be langwekkende documentaire over leven en werk van Wernher von Braun. Ned. 1/20.35 en 22.05 In het EO-programma praat de schilder Marcus Délanjo over de inhoud van zijn schilde rijen. Ned. 2/22.00 De NCRV laat opnamen ho ren van de zesde ronde voor het Internationaal Operaconcours. Hilv. 4/12.30 Twee mensen vertellen hun jeugdherinneringen uit de oor logsjaren in het door Dick Wal da geschreven luisterspel Kind van de rekening. Hilv. 2/16.03 De geschiedenis van Perry Barr is een spel van de succes volle Britse schrijver Lester Powell. Hilv. 1/22.54 RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMAS Radio vandaag HILVERSUM I (298 ra en FW-kanalenl TROS 7 00 Nieuws 7 02 fSl Rustig bijko men 7 30 Nieuws 7 41 <S> Aktua- ochlendedilie 8 30 Nieuws 8 36 Gymnas tiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Kom er maar eens bij 10 00 (S) Een oude bit in nieuwe snib 10 30 Nieuws 10.33 (S> Toefje- l.n-rnee II 45 (Si Café-chantant 12 26 Me dedelingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws TROS 12 41 Aklua tl 13 00 (S> Gaarne uw mening 13.30 <S> Sport na sport. 14 00 (S) Specialiteiten a la carte, rr.ujikaal wensprogramma 15 00 iS> Als dat zou kun nen. verzoekplaten <15 30 Nieuwsl 16 30 (Sl Kernpunt Overheidsvoorlichting 17 20 Tekst en uitleg NOS 17.30 Nieuws TROS 17 32 <S> Aktua magazine NOS 18 30 Nieuws TROS 18 41 (Si De een ziet het zus en de ander zo. 19 00 (S) Muziektriptiek vnn zeven tot tien 19 00 (S) Jazz Sir: 20 00 (S) Fight o'clock special 21 00 (S> Krui* en Mol 22 00 <S) Een mondje Frans 22 30 Nieuws 22 40 Aktua III 22 >4 (Sl Dr geschiedenis s an Perry Barr. hoorspel 23 55-24 00 HILVERSUM II («92 «n en FM-kanalen). VARA 7 00 Nieuws 7 II Ochtendgymnas tiek 7 20 In de Roodc Cirkel (8 00 Nieuws) 'i 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10 00 Radioweekblad II 00 Nieuws ll 03Johan van Minne Ombudsman 11.15 Even „te rug"-draaien 12 00 Oudenaarde-Centraal 13 00 Nieuws 13 11 Dingen van de dag 13 30 Een middagje Stoomradio. 16 00 Nieuws. 16 03 Kind van de rekening, klankbeeld 16 35 Lichte gr 17 00 ISj Promenade Orkest. 17 35 RVU Teleac Kinderen uit taalarme milieu's 116) Wetenschap in Beweging II 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws. 18 11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Tussen start en finisrt sport en muziek. (PP 19 00-19 10 Uit zending van D'66) 19 30 (S) Vrije tijd. blije Ujd radioportret 20 00 Nieuws 20 05 (S) Radio Kamerorkest met piano: kiass en hedendaagse muziek. 21.25 Gesprek 21 55 IS) Radiokoor oude koormuziek NOS. 22 30 Gamma van Alpha en Bèta 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23 05 Actua- hteitenoverncht 23 20 Den Haag vandaag en 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaars 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM lil (445 m en FM-kanalen). KRO 7 02 (S) Drie op je boterham 9 03 (S) Pep-op-dne 11 03 (S) Drie draait op ver zoek Verzoekverhalen 12 03 (S) Drie tussen de middag om de KRO-Kiesschijf 14 03 (S) PopconUct. De Theo Slokkinkshow met in het 2e uur een special over Herman Brood 16 03 (Sl De Hilmeesters De Vincent van F.ngelenshow md actualiteiten NOS 18 03 De vacaturebank 18-10 <S> NOS-maal 19 30 (Sl Langs de lijn. sport en muziek. (19.38 raardekoersem 23 02 ;S) NOS Jazz 0 02(S) Metro s Midnight Music 1 02 (S) Take it easy 2 02 (S) Dat wordt weer nachtwerk 4 02 7 00 (S) De achternacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws 7 02 Het levend woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus. Gewijde muziek. 7 30 (S) Preludium, klass. muziek 9 00 Nieuws. 9 02 (S) Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkestpa- let II 10 Platennieuws. 12 00 (S) Piano- werken uit de Romantiek. 12.30 (S) Interna tionaal NCRV Opera Concours. 1400 Nieuws 14.02 <S> Een uur natuur, radiomagazine over het buitenleven 15 00 (S) Ulf Hoelscher. viool en Michel Béroff. piano klassieke muziek. 16 10-17 OO(S) Wer ken van de Amerikaanse componist Morton Feldman. (9.04 NOS: Van gewest lot gewest 19.50 P.P.: Uitzending van de Boerenparti) 20.00 NOS: Oi en hoe zit het dan met Sien' 20.35 O» Wernher von Braun. documentaire 21 35 NOS: Journaal 21 50 NOS: Oen Haag vandaag 22.05 Or Wemher von Braun. vervolg 22.40 Studio Sport TV vandaag NEOERLANO I 9.30 NOS/NOT: SchooHelevis* 15.00 TELEAC: Dieren verzorging, les 9 (herh 15.30 AVRO: Oe holle boom kinderserie 16 20 Een bezoek aan Moueportage 16.45 Supersonc. pop-art rockmuziek 17.10 G< 16.15 TELEAC; Duits, les 4 18.45 NOS: BerebOOt 16.55 NOS: Journaal NEDERLAND II 16.45 NOS. Kortweg 18.55 NOS: Journaal 19.04 IKON Van onze speciale verslaggevers, gezms sene 19.29 Kenmerk 20.00 NOS: Journaal 20 25 SOCUTERA: Film van hei Nederlands Astma loods 20.30 EO: Bekpe ze zeggen ftimreportage 21.00 Muziek en zang ut Belg* 22.00 De hand van de Meesier. fJmportrel 22.25 Democratie, mlormatie» programma 22.50 NOS: Journaal ASTERIX EN CLEOPATRA Door Riet Diemer spel „Sollicitatie" iets bereikt. Löb ner: „Luisteraars die iets zullen her kennen zullen aangespoord worden zich achter de loketjes niet zo te laten behandelen. Ze worden zich misschien bewust van de situatie. Het stuk is in eerste instantie be doeld als protest tegen de bureau cratie en de kille wijze waarop de mensen door de molen worden ge haald. Ik vind Bermange een gewel dig theater-vakman." Als regisseur maakt Bermange ge bruik van de hoorspelkem waarvoor Löbner een lans breekt. „Er wordt nogal eens laatdunkend gedaan over de hoorspel-kern en de acteurs worden beschouwd als tweede rangs." Op mijn tegenwerping dat een aantal vaak heel bijzonder en vernieuwend bezig is is Löbners re actie: „Kritiek komt dan ook mees tal van mensen die nooit naar ze hebben geluisterd. In de stukken van Bermange is sprake van opzien barende resultanten." Dat er toekomst is voor het hoorspel, ondanks het knabbelen aan de zendtijd voor radio, gelooft Löbner beslist. „Hoorspel is aan ra dio gebonden en zolang er radio is kan er hoorspel zijn. Een hoorspel is nergens anders te maken." En over de luisteraars waarmee hij te maken heeft merkt hij tenslotte op:..We houden een natte vinger in de wind en proberen aan de koude kant te voelen waar het zit." Het warme plaatsje bij de haard en de geuren van de dampense soep deden de kleine Kareitje weer gauw1 bij zijn positieven komen en wat mejuffrouw Sybila van Sorcieren verwachtte, bleef dientengevolge niet uit. Het kereltje sloeg namelijk zijn oogjes op en begon met een aantal troebele en ietwat verbaasde blikken in het rond te werpen. „Drink je soep uit, baasje," beval de blonde vrouw. „Dat zal je goed doen." „Graag mevrouw de da me," antwoordde Kareitje en hij vatte plichtmatig de kom beet. In tussen spookten en dwarrelden er allerlei vreemde gedachten doorzijn breintje en tenslotte kon hij het niet langer uithouden. „Mevrouw bewgon hij stamelend. „Ik w wou. ik d dacht, n nou ja, ik m meende d ,d dat ik z zag KJareltje's weinigzeggende stot- terstroom werd toen onderbroken door het koude lacje van Sybila. „Je durft het niet te zeggen, hè baasje?" sneed haar stem door de geheimzin nige stilte van het vertrek. „Je zag alles veranderen, hè? /En toen be dacht je dat ik wel eens een heks kon wezen, hè? Welnu, laat me je dan gerust stellen, baasje. Ik bèn ook een heks. Je had het goed ge zien. Ouwe Sybil is mijn naam. Ouw FERD'NAND Sybil. Hha haha. Mar je zult heb wel niet kwalijk nemen, dat ik, tegenwoordig liever vertoon als aardig jong meisje, zich noemde Sybila van Sorcieren. Als vrouw heb je geen leven meer^ je? Iedereen bemoeit zich meL Ambtenaren komen om de in verklap naar je huis gelopen en» len je laten trekken van ah. |d Willem en zo. Dat is niks voor fe sen. Vandaar deze kleine en bep wel geslaagde verandering. be|,f je?" Kareitje begreep het goed en daarom verslikte hij 1 bijna in zijn lekkere soep. „Ik rfi hiet wég! dacht hij k - 159 - „Dat doe ik niet en Grace ziet jou ook niet zo. Een mens heeft nu een maal zijn geheel eigen bestemming en de jouwe is: te doen waartoe je je in staat voelt. Volg nu mijn raad. beste jongen; gebruik wat Grace je in handen heeft gegeven. Ik zeg dat niet omdat ik het met haar eens of oneens zou zijn. maar omdat ik weet dat ze dan niet langer met haar geweten te stellen heeft. Geloof me, het heeft haar behoorlijk dwars ge zeten." Daarna sneden ze het onderwerp niet meer aan, maar praatten over andere dingen. Hun gesprek duurde tot diep in de nacht Toen Paul Zomdorff naar zijn kamer had ge bracht en ze samen nog even voor het raam gingen staan om naar de in het maanlicht badende wei te kij ken. waar dit op uitzag, zei Franz: „Het is net of er hier sinds de tijd van de Tudors niets meer is veran derd. Toch zal dat gebeuren, misschien na jouw tijd. of al eerder, wie weet." Koppig zei Paul; „Ik ben helemaal niet bang voor veranderingen, oom Franz. Maar besluiteloosheid kan ik niet uitstaan." „Wie wel. jongen? Nu, je kunt het beste je eigen weg gaan en Grace de hare. Ik raad je dit aan; doe wat je het beste acht." Paul zei hem goedennacht en ging naar zijn kamer. Hij ging op het bed zitten en trok zijn rijlaarzen uit die hij bijna altijd droeg omdat hij zo veel te paard moest zitten. Boven dien gaf het stevige leer zijn been wat steun, want de Transvaalse ver wonding bezorgde hem nog wel eens last. Hij keek om zich heen en dacht weemoedig: „Zij heeft deze kamer ingericht en als we hier samen wa ren hadden we nooit ruzie. Als ik met Claire hertrouw zal ze hem wel veranderen. Toch kun je een vrouw moeilijk vergeten die je in zoveel lange winternachten in je armen hebt gekoesterd. Franz had het over veranderingen maar vannacht voel ik pas hoezeer ze op komst zijn. Toen ik kwam was alles immers ook heel anders; Martin Codsall en Ara bella leefden nog en die ouwe Tem mer. Die stakkerd van een Smit liep nog in de bossen te stropen. Simon is in deze kamer ter wereld gekomen en de laatste nacht dat Grace bij me sliep heb ik hier naast haar gelegen zonder er enig idee van te hebben wat ze van plan was Ja, in vier Jaar tijd is veel gebeurd Wat zullen de komende vier jaar brengen?" In de kastanjes langs de laan klonk de kreet van een uil. Hij gaapte en R. F. Delderfleld „De Boekerij, Beam" dacht opeens aan Claires zachte ge zicht. haar blanke huid met de frisse blos. Hij smeet zijn kleren uit en stapte in bed. „Ik zal maar rustig afwachten wat de toekomst brengt en niets forceren," zei hij bij zichzelf, en sliep in. IV Maureen O'Keefe had de pen ter hand genomen om aan een vriendin, een pas gepromoveerde vrouwelijke arts te Belfast, te berichten dat ze in september met John Rudd in het huwelijk zou treden. Als vanzelf vloeide uit deze mededeling een re laas over Paul, Grace en Claire voort. De naam Claire herinnerde Maureen er echter aan dat er nog een andere brief moest worden ge- \K schreven, dus beëindigde zetv eerste in haar bijna onleesl schrift abrupt. Zich inspannend duidelijker te schrijven begon daarna aan een brief aan Ikey. „Beste Ikey," schreef ze, even lachend bij de gedachte aan n gesprek en zijn bekentenis, „ik 1 dat het tijd wordt je iets te verteL Verbrand dit briefje maar meip na lezing, anders moeten we all op het matje komen als het ooif ongeluk zou worden gevonden heb namelijk gehoord dathz pachtheer gaat scheiden en Claire Derwent zal hertrouwe] ziet er best uit. is vrolijk en wat dikker te worden. Nu. hij is ander mens geworden, vinden wn kunt dus tevreden zijn. Ikey>c beste met je. Ik hoop dat je het ie hebt op school, tot de vakantie|d maar weer, en beste groeten. Maureen O'Kr Ikey las de brief op het school] Er waren nog vijf shillings bij sloten, waarmee hij meteen naflt banketbakker liep om twee roomhoorns te kopen. Het nieu^1 de brief deed hem geweldig pij maar toch vond hij het idee] prettig, dat een man van vrou' veranderen. Hij verbrandde de zoals de arts hem had gevraai schreef haar terug op het zonl correspondentie-uur, ingesteli de directie van het internaat. O Wordt vervr- Even puzzelen Horizontaal: 1. water In N.-Br., 4. kelner. 7. wiel. 8. gekheid. 10. spil van een wiel, 12. verharde huid, 14. toespraak. 16. losgerafelde naad, 18. zwemvogel, 20 eminent (afk.), 21. uit of betreffende Ierland, 23. telwoord, 25. nauwe, 27. lang en smal. 29. een zekere, 30. boom, 32. water in Fries land. 34. evenredig deel, 36. zwemvo gel, 38. Europeaan, 40. rijsmiddel, 42. voertuig. 43. denkbeeld, 45. nachtvogel, 47. viskorf, 48. prima. Verticaal: 1. familielid, 2. bloedhuis, 3. heks. 4. aardrijkskundige aandui ding. 5. plaats ln Zwitserland. 6. wiel, 7 kerkgebruik. 9. gast, 11. te ken, 13. uniek, 15. lusthof, 17. voorte ken, 19. bijbels figuur. 22. droogo ven, 24. eikenhout van de schil ont doen. 26. romeins keizer, 28 oor logsgod. 29 vulkaan. 31. edelknaap, 33. nobel. 35. zangstuk, 37. koker, 39. zwaardvis, 41. boom. 44. titel (afk.), 46. pers. voornaamw. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1. liga, 4. elan, 7. te, 8. arorr es. 12. ram, 14. alt, 15 rot, 16. i re, 19. molen. 22. gagel. 24 moi men. 25. dadel. 26. leren, 28. Ee. 31. Ase, 33. are. 35. net, 37.1 arend. 40. la. 41. park. 42 kerij Vert. 1. Lea, 2. ga. 3. ara, 4 ent.J' 6. neo, 7. tram, 9. olm. 11. sti melodie. 15. regeren, 17. ledel ramee, 20. oma, 21. nel, 22. ga1: ene, 25. dras, 27. nota, 29. ore, 3J* 33. ark, 34. enk, 36. els. 38. ar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4