Nieuwe generatie breekt PEC-bestuur kwaad op MVV Motie in Lagerhuis krijgt geen steun Herstel Jan Timman Vragen over topsport nog niet beantwoord [Met Wildschut ^elfbewuster eworden bij ?C Twente Peter Gerards uit selectie Gerechtelijk vooronderzoek tegen IF Vijfde plaats voor volleyballers Na wanprestatie Canadese ijshockeyers Moeizame zege Jimmy Connors Weer winst voor Donner Loting voor WK-badminton Tumtitel voor Maria Filatova T IOENSDAG 27 APRIL 1977 SPORT T rouw/Kwartet17 Vanavond worden in Den Bosch en Utrecht de halve finales om de KNVB-beker gespeeld. In het Bossche stadion „De Vliert" staat de krachtmeting FC Twente-AZ'67 (20.30 uur) op het programma, ter wijl in „De Galgewaard" FC Den Haag-PEC Zwolle (20.00 uur) wordt afgewerkt. Beide wedstrijden blijken op de be trokken supporters een grote aan trekkingskracht uit te oefenen. In Utrecht worden ongeveer 5000 aan hangers van PEC Zwolle verwacht, terwijl op (minstens) een gelijk aan tal Haagse fans wordt gerekend. Naar verwacht, zullen zelfs 7000 AZ- supporters de reis Alkmaar-Den Bosch maken. Tegen de 100 bussen vervoeren het grootste deel van de Noordhollandsc aanhang. Het aan- vangsuur is op verzoek van AZ'67 van acht uur naar half negen ver schoven. Dit in verband met de vaak verstopte verkeersader bij Vianen. In Den Bosch wordt bovendien op 4000 Twentse supporters gerekend. FC Twente-AZ'67 is op papier de topwedstrijd. Het voetbalseizoen 1976-'77 staat of valt voor de Twente naren met het resultaat in de beker strijd, nu men in de competitie een forse stap terug heeft moeten doen. Toch een lichtpunt voor FC Twente in deze voetbaljaargang. Het jeugdteam werd in de tweede klas kampioen. Enkele jongeren staan op het punt om door te breken. In on derstaand artikel treedt Piet Wildschut voor het voetlicht. AZ'67 streeft hartstochtelijk naar Europees bekervoetbal in het vol gend seizoen. De Alkmaarders heb ben daartoe nog twee kansen. Aller eerst via de competitie AZ'67 staat momenteel als derde geklasseerd, welke positie recht geeft op deelna me in de UEFA cup of anders via een succes in de KNVB-beker. FC Den Haag streeft evenzeer naar deelname aan het Europa Cup II- toernooi. Vorig jaar speelden de Ha genaars voor het laatst „Europees", dankzij een verrassende triomf in het nationale bekertoernooi. In de finale werd toen met FC Twente afgerekend. Een eindstrijd, die theo retisch dus opnieuw tot de mogelijk heden behoort. FC Den Haag kan op felle te genstand rekenen van eerste divisio nist PEC Zwolle. De Overijsselse equipe reikte vorig seizoen ook tot de halve finale. Roda JC bleek toen, na zware strijd, juist te sterk voor de cup-vechter. PEC Zwolle geeft zich zelf nu meer kans. De ploeg trok gisteren in Bilthoven al in een trai ningskamp. De Zwollenaren kam pen trouwens met interne onrust. Onderstaand artikel bericht er over. loor Johan Woldendorp ENSCHEDE Hij, die Piet Wildschut bij FC Groningen als een schuchter ogend knaapje heeft [ezien, kent de huidige rechtsbuiten van FC Twente niet meer terug. De bedeesdheid van weleer leeft plaats gemaakt voor lef. De dromerige aanbidding voor Nederlandse topvoetballers is 'erdrongen door een sterk relativerende kijk op het steekspel, dat in de talloze vaderlandse iportarena's wordt opgevoerd. Piet Wildschut nu: „Wanneer er zondagsavonds om kwart over leven een goed muziekprogramma op de radio is, laat ik Studio Sport ervoor schieten". De onverwachte doorbraak in de hoofdmacht van FC Twente heeft het leven van de voormalige Uefa- international ingrijpend veranderd. Vorig jaar voerde hij studieredenen aan om het vertrek uit Groningen met redenen te kunnen omkleden. In de noordelijke universiteitsstad kreeg Wildschut niet de kans om zich met overgave op een studie weg en waterbouw te storten. FC Twente zag brood in de tengere technicus en wroette in de tuin van het onderwijs naar een stukje grond om uit het nog niet gerijpte talent een andere bloem te kweken. Piet Wildschut be kwaamt zich nu in toegepaste wis kunde, een studie waarvoor hij acht jaar mag uittrekken. loor Matty Verkamman JWOLLE Aan de vooravond van de halve beker-finale tegen TC Den Haag, is PEC Zwolle-doelman Peter Gerards door de llubleiding uit de selectie gezet. Vanwege zijn contacten met lompetitie-concurrent MVV, werd Gerards gisteren voor onbe paalde tijd geschorst. De Zwolse club heeft dit de talentvolle loelman per telegram laten weten. perards ontkent overigens dat hij ond zou zijn met de Maastrichtse ■erste divisieclub. MW beves- lgt dat bij monde van part-time manager Nico Jpngen: „Er bestaat illeen een mondelinge overeen- comst. PEC Zwolle en MVV zijn nog liet tot een accoord kunnen komen. )e zaak zit op het moment nogal fast." Vanavond staat invaller Bob tfieuwenhout bij PEC tijdens het lekerduel tegen FC Den Haag onder de lat. PEC Zwolle is inmiddels woedend op MVV. De verbolgen manager Henk Iran Ginkel zegt over de handelwijze fan de Limburgse club: „Ik heb sterk de indruk dat MVV rotzooi wil AMSTERDAM Tegen de vennootschap onder firma Inter Football in Amstelveen heeft de Amsterdamse officier van justi tie mr. R. B. M. Berger bij de rechter commissaris een ge rechtelijk vooronderzoek gevor derd. Inter Football wordt verdacht van overtreding van de ar- beidsbemiddelingswet. Deze wet verbiedt het zonder vergun ning van de minister van sociale zaken uitoefenen van ar beidsbemiddeling. Het gerechtelijk vooronderzoek strekt zich ook uit tot de drie vennoten van Inter Football Cor Coster, Piet Keizer en Maarten de Vos. In opdracht van mr. Berger heeft eerst de Amstelveense politie in samen werking met de loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken een onderzoek te gen Inter Football ingesteld. Aanleiding daartoe was een klacht die het ministerie van sociale zaken tegen Inter Foot ball bij het parket van de offi cier van justitie in Amsterdam had ingediend ter zake van ver denking van overtreding van de arbeidsbemiddelingswet. THENE De Nederlandse volley- balploeg heeft de laatste wedstrijd n het toernooi om de lentebeker in ■Uhene tegen West-Duitsland met 1-1 gewonnen. De setstanden waren: 10-15. 15-11, 15-4 en 15-8 Door deze •verwinning heeft Nederland de ijfde plaats in dit toernooi behaald. O' vi Amateurvoetbal AMSTERDAM De uitslagen van de vierde onde van de KNVB beker zaterdagvoetbal :ljn DOSC-ZCFC 1-0. Ter Leede-Vlug en Vaar dig 3 2 N V., EVC-Huizen 1-1 Hulzen wtu., :OB-Volendam 0-0. Volendam w.n.s.. "•JVV-Geinoord 1-3. n.v.. IJmulden-SIZO 2-1. Jaselmeervogels-DESTO 2-1. Hoofddorp- Jonathan 2-1. SDCP-GVVV 2-2 (gestaakt na 90 mnuten wegens duisternis). YFC-Zuldvogels 1-3. DSVP Noordwljk 1-2. Oranje Wlt-Usser 3oys 1-2. n.v.. Zwaluwen-Te Werve 4-1. IRC Bolnes 1-0. CSVD-SHO 2-1. Loosdulnen- 5SS 2-6, SC Voorne-RCL (27/41. Unicum- 'elikaan 1-0. n.v.. GOZ-SpIJkenisse 1-3, IVVH-Phoenix 2-1. SunlIght-PPSC 1-2, s- 3ravcnzandse SV-HeerJansdam 1-5, De Alblas- >NS 3-|, Amelde-VVOR 2-4. n.v.. Almkerk- Utena 2-2 Almkerk w.n.s., Heukelum-WHS 1-2. 'VN-Kozakken Boys 1-3, n.v.. De Meeuwen- Capelle 4-0, Veen-AZVV 1-0. Lions -66-Heeren- ►eense Boys 1-2. CSVH-Drachtster Boys 0-1. 1CV Oranje Nassau 4-1. Kollum-Lycurgus 1-3. :iim Harkemase Boys 2-2 (gestaakt na 120 mi- luten wegens duisternis), Potetoa-Leeuwarder iwaluwen 0-2. ii v. Hollandscheveld VVT 10-0, )mlandla-Stedum 2-1, Luntercn-Hatto Helm 0, VVOO-ESA 5-0. WHC Apeldoorn 3-2. Oroen Vit '62-Nunspeet l-l igestaakt na 103 minuten "•gens duisternis). SVZW-Vroomshoopse Boys 2. WZC-Elburger Spel. 2-0. Sportluat-DETO 0. OWlOS-Drlenerlo 21. n.v.. Go Ahead I-Kloosterhaar 3-2. n.v schoppen, nu de competitie in een beslissend stadium komt. Daarnaast heeft Gerards het niet erg kien ge speeld. De club wist al lang van die contacten af. Maar Peter heeft het nota bene zelf laten uitlekken. In deze omstandigheden kon hij niet worden gehandhaafd. Stel je eens voor, dat hij nu een blunder maakt. Dan krijg je de gekste verhalen." PEC's scheidende oefenmeester Hans Alleman is het volledig eens met de maatregel die de club heeft genomen. Alleman: „Wanneer het nu om Telstar öf FC Utrecht was ge gaan, okay. Maar MW, dat kan ge woon niet. Die club is nu onze con current en misschien straks ook nog in de na-competitie. Zwak uitge drukt vind ik het een beetje vreemde zaak, dat dit juist nu speelt. Ik vind het ook unfair van de kant van MVV. Kijk, op zich heb ik er niets op tegen, dat er nu al wordt onderhandeld. Maar in dit geval zeg ik toch: wacht nog even. We hebben nu behoefte aan rust. Zoiets kunnen we niet ge bruiken. Maar ach, ik heb dit al vaker meegemaakt, zo op het eind van de competitie. Met Heskamp bijvoorbeeld. Toen die rond was met FC Groningen, bukte hij bij ons op een gegeven moment bij een kopbal. In de kleedkamer was z'n eerste vraag, wat FC Groningen had ge daan." Peter Gerards, die vorig jaar met buitenlandse, voornamelijk Westduitse, belangstelling schermde, heeft het goed verknald bij de Zwolse club. Henk van Ginkel nogmaals: „Vorig Jaar heeft hij ook eens iets dergelijks uitgehaald. Toen is hij zelfs een keer niet opge komen. We kunnen via het normen systeem nu drie ton voor hem vra gen. (Tijdens de onderhandelingen met MVV-manager Jongen zakte dat bedrag tot 250.000 gulden red.) Wanneer we niet tot een akkoord komen over het transferbedrag, dan zal hij wel willen stoppen. Nou, dan stopt hij maar. Wij hebben in Bob Nieuwenhout, die pas heeft bijgete kend, een prima invaller. We wisten trouwens al lang dat Gerards aan het eind van het seizoen zou vertrek ken. We zouden nooit tot een nieuwe overeenstemming zijn gekomen." Hans Alleman heeft zich vooral geërgerd aan enkele uitspraken van Peter Gerards. Hij zegt: „In verband met die contacten tussen Peter en MW, heb ik hem zondag (tegen FC Den Bosch-red.) al op de bank gezet. Hij vond dat natuurlijk niet leuk. Maar het is toch in een goede har monie gegaan. Zo was hij blij, dat ik er voor had gezorgd dat hij de volle dige winstpremie kreeg. Maar dan lees ik maandag in een krant toch weer dat hij „niet voor joker op die bank" wil zitten." Peter Gerards. die gisteren met zijn gezin uit Zwolle vertrok, noemt de schorsing zelf belachelijk. „Het is gewoon een lachertje. In deze tijd onderhandelt iedereen. Dus waarom ik niet? Nee, ik kan hier geen enkel begrip voor opbrengen. Wanneer men in de richting van een eventue le blunder van mij in de komende wedstrijden denkt, dan weet ik het ook niet meer. MVV is inderdaad een concurrent van PEC Zwolle, maar dat kan ik ook niet helpen." Gerards heeft trouwens niet alleen de woede van PEC Zwolle, maar ook van Inter Football opgewekt. Dit commerciële arbeidsbemiddelings bureau. dat nauwe contacten met PEC onderhoudt de Denen Peder- sen en Sörensen werden eerder dit seizoen vla Inter Football van FC Amsterdam naar Zwolle gebracht behartigde ook de belangen van Ge rards. Plet Keizer legde voor de doelman onder meer contacten bij de Westduitse club Wuppertaler SV. buiten IF om onderhandelde Ge rards evenwel onverwacht met MVV. Hans Kraay (I) geeft AZ '67 instructies voor het belangrijke bekerduel van vanavond tegen FC Twente. Voor de Twentenaren is het de laatste kans op Europees voetbal, de Almaarders kunnen ook nog hopen op een plaats in het UEFA-Cuptoernooi. Widlschut heeft duidelijk voor de gulden middenweg gekozen. Studie en sport doen niet langer In belang rijkheid voor elkaar onder. „Ik mag over de eerste twee jaar drie en een half jaar doen. Daardoor kan ik deze twee dingen uitstekend met elkaar combineren. Wel is het zo, dat mijn studie te lijden heeft van minder goede wedstrijden. Omgekeerd is dat niet het geval." Het leven van Piet Wildschut wordt momenteel gekenmerkt door een soort dualisme. Aan de ene kant voelt hij zich in staat om de voetbal lerij van zich af te schudden, wan neer de omstandigheden dat eisen, anderzijds is hij fanatiek genoeg om naar het Nederlands elftal te lonken. „Als Je vraagt hoe zaligmakend dat voetbal voor mij is, dan zeg ik dat het weinig om de hakken heeft. Mijn leven staat of valt niet met de voet bal sport. Ik lig ook niet vier nachten wakker van die bekerwedstrijd te gen AZ'67. Er zijn jongens, die dat duel al een paar keer voor zichzelf hebben gespeeld, voordat ze het veld betreden. Ik niet. Zaterdags heb ik mijn gedachten nauwelijks bij de ontmoeting van de volgende dag. En op weg naar een uitwedstrijd zit ik in de bus meestal te studeren." „Toch," vervolgt Piet Wildschut zijn betoog, „probeer ik in de voet balsport het allerhoogste te berei ken. Ik heb in het elftal voor veer tien- en vijftienjarigen en in het Ue- fa-team gespeeld. Die lijn wil ik graag doortrekken naar het Neder lands elftal." De oud-Groninger zet in juni al een flinke stap in die richting. Hij is geselecteerd voor de equipe van „jong-Oranje", die in het Franse Toulon deelneemt aan een sterk bezet internationaal jeugdtournooi. „Eigenlijk zou ik in die periode enkele examens moeten doen, maar ik heb op de Technische Hogeschool een regeling getroffen, die het mogelijk maakt, dat ik onbe zorgd naar Frankrijk kan reizen. Ik sta nu als werkstudent ingeschre ven. Dat maakt het allemaal wat gemakkelijker." Piet Wildschut is de meest in het oog springende vertegenwoordiger van de nieuwe generatie voetballers, die over enkele jaren de gerouti neerde krachten van hun voetstuk moeten stoten. FC Twente beschikt niet over geld om het verjongings proces met spectaculaire aankopen te versnellen. Om niet aan kracht in te boeten, heeft de Enschedese club de stichting „Gouden actie jong ta lent voor FC Twente" in het leven geroepen. Dat C-elftal werd omgeto verd in een team, dat met vlag en wimpel kampioen van de tweede klasse A kon worden. Piet Wildschut, die overigens maar tien wedstrijden in het jeugdelftal heeft gespeeld, en de Noor Hallvar Thore- sen zijn als de vaandeldragers van die talentvolle achterban voor het voetlicht getreden. Want ook Thore- sen is inmiddels doorgedrongen tot de hoofdmacht van trainer Spitz Kohn. Thorensens landgenoot Heidar OTTAWA Het Canadese Lagerhuis heeft zich niet eenstemmig achter een motie gesteld, die vroeg de leiders van de Canadese ijshockeyfederatie ter verantwoording te roepen. Piet Wildschut Sundby daarentegen, is in de be zemwagen gestapt. Enkele wedstrij den voor het einde van de competi tie vertrok hij, een illusie armer, naar Noorwegen. „Het klinkt gek," voorspelt Piet Wildschut, „maar die gebeurtenis zal het spel van Hallvar ongetwijfeld tèn goede komen. Hij is nu verplicht om zich onder de Ne derlanders te scharen. Hij zal nu moeten leren op eigen benen te staan." Wat dat betekent, heeft Piet Wildschut zelf aan den lijve onder vonden. „Allerlei factoren hebben ertoe beijgedragen, dat ik zelfbe wuster ben geworden. Ook het feit, dat ik niet meer bij mijn ouders woon of ergens in de kost ben, is daarop van invloed. Je komt door je spel in de belangstelling van de mensen te staan. Er wordt tegen je en over je gepraat. Ik heb geleerd om iets terug te zeggen, wanneer dat moet. Vroeger was ik erg bedeesd. Nu heb ik maling aan alles. En dat komt tevens in mijn spel tot uiting." Dat verklaard ook, waarom hij, Piet Wilkschut, niet werd vastgezogen in het moeras, waarin zijn meer erva ren medespelers dreigden te stik ken. „Ik heb mazzel gehad," vindt hij. „Door al die blessures waarmee wij geplaagd zijn, krijg ik de kans om een vaste plaats in het eerste elftal te veroveren. Ik had ook maz zel, dat ik in mijn eerste wedstrijd, thuis tegen Ajax, een mooi doelpunt scoorde. De kranten schreven een dag later erg positief over mij, ter wijl het publiek zich zeer enthousi ast toonde. Dat heeft mij lef en zelfvertrouwen gegeven. Vroeger dacht ik, dat de invloed van suppor ters te verwaarlozen viel Daar ben ik anders over gaan deken. Bij FC Gro ningen werd ik regelmatig onder de mat geschreeuwd. In Enschede staat het publiek als één man achter me." Een pikant detail tot slot: de halve finalewedstrijd tegen AZ'67 dua- leert Plet Wildschut rechtstreeks met zijn odue ploegmakker Hugo Hovenkamp. „Acht", relativeert de toekomstige wiskundige dat twee gevecht, „ik hecht daar geen bijbe tekenis aan. In Enschede ging ik vies het schip in. Trouwens, het is vrij normaal, dat tegen Hugo de mist ingaat". Arnold Peters van de nieuwe demo cratische partij, diende na de neder laag die Canada in Wenen tijdens het toernooi om het wereldkampi oenschap tegen de Sowjet-Unie leed (1-11), de volgende motie in: „Deze vergadering, kennis genomen heb bend van de onthutsende nederlaag van het Canadese ijshockeyteam tij dens het internationale toernooi van dit jaar, verlangt dat de officials van de Canadese bond Alan Eagleson en Douglas Fisher zullen worden opgeroepen. Zij dienen voor de eigen commissie van het Lagerhuis te ver klaren waarom zij Canada door tweede-rangs spelers hebben doen vertegenwoordigen, in plaats van een ploeg af te vaardigen met de beste ijshockeyers die dit land heeft." Na de motie van Peters ontstond er enig rumoer in het Lagerhuis, talrij ke afgevaardigden verklaarden in niet mis te verstane bewoordingen het eens te zijn met het voorstel. De motie kreeg echter niet de steun van alle aanwezige afvaardigden en dat is in de Canadese wetgeving voor waarde om getuigen te kunnen ho ren voor speciale commissies. WENEN In de strijd om de we- reldtitel ijshockey in Wenen heeft Finland de eerst overwinning be haald. Voor 3000 toeschouwers werd het team van de Verenigde Staten met 3-2 verslagen. De periode stan den waren 1-1,0-0 en 2-1. Twee minu ten voor het verstrijken van de offi ciële speeltijd zorgde Sutinen voor de winnende treffer. Tijdens de sportieve wedstrijd werden slechts vier strafminuten uitgedeeld. Door de overwinning heeft Finland twee punten uit vier wedstrijden en staat zesde, boven West-Duitsland en Roemenië. De Verenigde Staten hebben drie punten uit vier ontmoe tingen en staan vierde. Deze plaats geeft recht op het spelen in de fina lepoule, die na de helft van het kam pioenschap gevormd wordt. LAS VEGAS Jimmy Connors heeft in de eerste ronde van het toernooi van Las Vegas veel moeite gehad met de Zweed Ove Bengtsson. Connors, winnaar van vorig Jaar in Las Vegas, moest een set afstaan en kreeg feitelijk pas in de derde en beslissende set greep op het duel. De verrassingen van de eerste ronde waren de uitschakeling van Roscoe Tanner, uit het Davis- bekerteam van de Verenigde Staten, tegen de Australiër Mark Ed- mondson en de nederlaag van Vijay Amritraj tegen Tom Gulüksori. Bob Hewitt en Phil Dent, nummer dertien van de plaatsingslijst in het toernooi waar ruim 600.000 gulden is te verdienen, raakten bijna slaags. In de eerste set, de laatste die Dent won, werd Dent vol in de maag ge raakt door een smash van Hewitt. Dent ging zijn gram halen bij He witt, trok de Zuidafrikaan aan zijn shirt, maar liet het tenslotte toch bij woorden. Na het incident was Dent zo uit zijn concentratie dat Hewitt een niet verwachte overwinning kon behalen. KANSAS CITY De plaatsingslijst voor de eindronde van het WCT- dubbeltoernool wordt aangevoerd door Wojtek Flbak en Tom Okker, die vijf van de twaalf toernooien hebben gewonnen. Fibak werd bo vendien nog een keer winnaar met Ross Case. Okker behaalde met Ro- LEEUWARDEN Titelhouder Jan Timman heeft zich tijdens de zeven de ronde van het Nederlands schaak kampioenschap in Leeuwarden her steld van de nederlaag die hij in de vorige ronde leed tegen Hans Böhm. Timman versloeg met zwart spelend Van Baarle. Ook Jan-Hein Donner boekte weer een overwinning. Na zijn zege op Kick Langeweg werd nu Van der Sterren op verlies gezet. Van der Vliet, die tot nu toe erg goed meedraaide moest door verlies tegen Langeweg voorlopir een stapje te rugdoen. In de onderste regionen van de stand versloeg Van Wijgerden met wit Hofland, die nu met slechts één punt alleen onderaan staat. De partij tussen Boersma en Ligterink werd remise. Ree-KortsjnoJ en Böhm-Hartoch werden afgebroken. De uitslagen van de afgebroken partijen van de zesde ronde zijn Donner-Lar.gcweg 1-0. Llchte- rtnk-V d Sterren 1-0. v.d. Vllet-v. Baarle '/ï-'/i, Tlmman-Böhm 0-1. De uitslagen zevende ron de Langeweg-v. d. Vliet 1-0. v. d. 8terren- Donner 0-1. Boersma-Llgterlnk ><>-</,. v Wljger- den-Hofland 1-0. Ree-KortsJnoJ afgebroken, v. Baarle-Tlmman 0-1, BOhm-Hartoch afg. De stand: l. KortsJnoJ 5-'/»<>l afg.). 2/3 Donner en Timman 5. 4'5 Langeweg en Ligterink 4. 0 Ree S-Vi 1 afg "8 v. Baarle en v. d. Vliet 3-'/j, 9 Hartoch 3 1 afg 10 Boersma 3,11 Böhm 2 l* 1 afg 112/13 v. d. Sterren en v. Wijgerden 2.14 Hofland 1 De partij Van Baarle—Timman had het volgende verloop: Wit: J. v. Baarle, Zwart: J. Timman. I. e2-e4. d7-d6. 2. d2-d4. P*8-f6 3. Pbl- c3, f7-(6 4. f2-n, c7-c6 5. a2-al. Lf8-g7, 6. Lcl-e3 0-0 7. Ddl-d2, a7-a5 8. h2-h t, Pb8-d7 9. Pgl-e2, e7-e5 10. 0-0, e5xd4 11. Pe2xd4, Pd7-e5 12. Pd4-b3, Pf6-h5 13. Dd2-f2. b7-b5 14. Le3-c5, Pe5-c4 15. Lfl xc4. b5xc4 16. Tdl xd6, Dd8-c7, 17. Pb3-d2 Ta8 b8 18 Thl-el, Tf8-e8 19. I3-I4, Ph5xf4 20. Pd2xC4, Pf4-h5 21. Lc5-b6, Dc7 b7, 22. Lb6xa5, Le8-e6 23. Td6xe6, Te8xc6 24. e4-e5, Lg7-h6t 25. Kcl-bl, Db7-a6 26. Df2-d4, C6-«5 27. Dd4-e4, 17-15 28. De4-d3, PhS-f4 29. Dd3-fl, PI4xg2 30. Tel-dl, Pg2-e3 31. Pc4xc3, Da6xa5 32. Dfl-c4, Da5-b6 33. Pc3-b5, Kg8-h8 31. Pe3-dS, Dbfi-cK. 35. Tdl-el, Lh6-g7 36. PdS-14, Te«eS 37. Telxe5, Lg7xe5. LG7xeS 38. Pf4-e6, Dc6-hlt 39. Kbl-a2. Dhl-e4 40. Dc4xc5, Dc4xa4t, Wil geeft het op. sewall dit weekeinde de eerste plaats in Charlotte. De acht paren die van 4 tot 8 mei ln Kansas City spelen, xljn: Okker (Ned.XFIbak (Poll, Stockton (VSVAmrIUaJ (Ind). Case/Roche (Aus.l. Martln/8canion (V8). Dlbbs (VSVBaraz- zutU (Ita.). Alexander (Aus.VDrysdaJe (ZalSo lomon (VSKRosewall (Aus.), Panatta (Ita.)'Oe- rulaitis (VS) Winnaars van de WCT- dubbelcorapetltie In 1976 waren Flbak en de Westdultser Karl Meller DEN HAAG Met uitzondering van Joke van Beusekom, die is ge plaatst voor het dames enkelspel, moeten de Nederlandse deelnemers aan de wereldkampioenschappen badminton, allemaal aan de slag op dinsdag 3 mei, de openingsdag van de wedstrijden in het Zweedse Malmó. Rob en Piet Ridder in zowel het heren enkelspel als dubbelspel. Mar jan Ridder-Luesken in de voorronde van het dames enkelspel. Joke van Beusekom speelt haar eerste en kelspel een dag later, wanneer ook de gemengd dubbels beginnen, waarvoor Rob en Marjan Ridder werden geplaatst. Het hoog „ge waardeerde" damesdubbel Joke van Beusekom-Marjan Ridder speelt pas donderdag. De wedstrijden du ren tot zondag 8 mei. VILNIOE8 - De 16-Jartge Maria Fi latova en de 20-jarige Vladimir Mar- kelov zijn in Vilnioes turnkampioe- nen van de Sowjet-Unie geworden. Maria Filatova werd eerste in de achtkamp met een totaal van 78,65 punten voor Elena Moechina (76.50) en Natalia SJaposjnikova (75,25). De drievoudig Olympisch kampioene Nelli Kim kwam in Vilnioes, waar op 28 en 29 mei de Europese kam pioenschappen voor heren worden gehouden, niet aan de start. Bij de heren behoefde Olympisch kampioen Nikolai Andrianov ook niet uit te komen. De titel ging naar Vladimir Mar kelov met 111,95 pun ten. Tweede in de twaalfkamp werd Alexander Tsjatsjov met 110,85 punten. Vladimir Tichonov eindigde als derde met 110.10. Vooral bij de heren werd zeer streng gejureerd. Markelov behaalde het hoogste cij fer "van het toernooi met 9,55 punten- bij het paardvoltigeren. door Peter Onvlee AMSTERDAM Toen mr. W. (Mol ly) J. Geertsema gisteren na ruim zeven uur een einde maakte aan de eerste discussiedag Topsport van het ministerie van CRM en de Ne derlandse Sport Federatie en het besprokene van die lange dag in een aantal voorlopige conclusies samen vatte. leek er ogenschijnlijk een toch wel grot* stap gezet op weg naar een mogelijk toekomstig (top)sportbeleid. Mr. Geertsema. commissaris van de Koningin in de provincie Gelder land en bestuurslid van de Stichting de Nationale Sporttotalisator. concludeerde als voorzitter van het gebeuren in de Amsterdamse RAI, dat er bij de delegaties van beide partijen geen bezwaar bestond te gen topsport en dat de prestatie inherent aan het menselijk bestaan werd gevonden, maar dat er tegelijk wél een normering en demarcatie aangebracht diende te worden. Dit om de prestatie geen doel op zich te laten worden, maar middel tot ande re belevingen. De kunstmatige piek, die het topsportgebeuren werd ge noemd en uitwassen kent, zou door de normering een halt toegeroepen kunnen worden. Geen vraag derhalve meer over topsport ja of nee, vatte mr. Geertsema het geheel samen. Wel de noodzaak om dit gebeuren goed te begeleiden, zowel medisch, maat schappelijk als trainings-technisch. Ook geen vraag meer over het al dan niet accepteren van de verantwoor delijkheid voor de topsport door de overheid, omdat de overheid bij monde van dr. J. Verhoeve, de direc teur-generaal van CRM, had gesteld dat de overheid een bepaalde ver antwoordelijkheid (en niet alleen de financiële) erkent en op dit ogenblik al middels verschillende subsidie- vormen heeft aanvaard. De samenvatting van mr. Geertse ma was na die lange dag van soms oeverloos praten door de (te) grote delegaties correct. Temeer omdat hij óók de nog wezenlijk op tafel liggende problematiek aanhaalde. Die van de te stellen voorwaarden bijvoorbeeld én het achterwege ge bleven zijn van de voor het ministe rie van CRM doorslaggevende argu menten om méér geld voor minder mensen (het wezenlijke van een top- sportbeleld) op tafel te leggen. Ogenschijnlijk derhalve grote mate van overeenstemming. In de prak tijk van het gebeuren ligt er evenwel nog altijd een levensgrote kloof tus sen de opvattingen van CRM en de NSF over de topsport. De noodzaak om tot subsidiëring ervan over te gaan wordt door CRM nog lang niet onderschreven. Of, zoals minister J. van Doorn vooraf het ook stelde: „Ik sta positief ten opzichte van een flink gedeelte van de topsport, maar men zal met goede argumenten moeten komen om méér geld te krijgen." Die goede argumenten kwamen gis teren van de zijde van de NSF nog niet. Veel meer dan een opsom ming van de al bekende kreten als ..ook een getalenteerd iemand moet de kans krijgen zich maximaal te kunnen ontplooien" kwam dr. Wim van ZijU, de algemeen secretaris van de NSF en voorzitter van de NSF- delegatie met zijn mensen niet. En toch draaide om die volgens dr. Ver hoeve „maatschappelijke relevatie" en de „legitimatie" van de topsport in feite alles. Met als enig doel van de zijde van de georganiseerde sport (inmiddels 3'/, miljoen aangesloten beoefenaars, maar ondanks dat im ponerende getal nog altijd geen wer kelijk krachtige groep die ook poli tiek naar buiten uit kan en durft te treden) het verkrijgen van veel meer geld, ook al werd dat laatste door zwembond-voorzitter mr. Jaap van der Krol als duidelijk (en door mede delegatieleden weinig gewaardeerd) buitenbeentje in de NSF-ploeg op een gegeven ogenblik wel degelijk ontkend. Zeven uur praten en discussiëren over topsport leverde daarmee uiteindelijk toch minder op dan aanvankelijk leek. De vraag: een specifiek beleid én specifieke subsi die voor de topsport Ja of nee en indien ja voor welke vormen van die topsport (amateurs eruof profs, ook al zijn die in de ogen van het Twee de-Kamerlid Wim du Chatinier anno 1977 niet meer te scheiden) bleef duidelijk onbeantwoord liggen. Evenals de kloof groot bleef over de benadering van de mogelijk te stel len voorwaarden door een eventueel te subsidiëren overheid, waarbij die overheid beslist niet de wens heeft dit te laten leiden tot een vorm van staatsdlrigisme. Voorwaardestel- lend. zei dr. Verhoeve, komt onder meer neer op het formuleren van normen voor de rechtspositie van de topsporter). het weren van excessen als het doplnggebruik en het antwoord op de vraag welke topsport. De georganiseerde Nederlandse sport Is bereid over die voorwaarden te spreken. Ik pleit niet voor een voorwaardeloos beleid, zei bijvoor beeld dr. Wim van ZijU, maar ik wil op dit gebied met CRM creatief be zig zijn. Dat creatieve bezig zijn kan met de mogelijk nog resterende antwoorden op de opgeworpen vra gen gebeuren op de avond van de zeventiende mei. wanneer in het Haagse Congresgebouw de discussie in de avonduren wordt voortgezet Mét daarbij nu nog buiten beschou wing gebleven zaken als een taak verdeling tussen overheid en geor ganiseerde sport, waarbij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten als belangrijkste schakel zichzelf be wust afzijdig wenst te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15