verloren ons van atemala E Meer zeggenschap voor corporaties in de woningbouw Zwolle, Eindhoven en Sittard krijgen lerarenopleidingen OUDE LEIDSE, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. Van der Stee vreest 'desastreuze' prijsslag tussen broodfabrieken UNST IN-film over koffieboeren Strafzaken Van Tilburg zijn verjaard Minister biedt aan te bemiddelen lichauffeurs in staking fe Veilinghuis in Breda heeft grote omzet J. H. Donnerprijs voor Lubberhuizen DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN OUDE LEIDSE TOT BARBECUE. Minister maakt eind aan onzekerheid iAG 27 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 Herman Amelink irdinaal roept Gods zegen af over de gebouwen van een academie. Zegen over bloed en bodem van de Gualte- tn. Maar dan wel het bloed van de armen en onderdrukten •den van de rijken. Een van de schrijnendste beelden van m die vanavond door de IKON wordt uitgezonden (Ned. 2, Èur). Ier "—iel I heet „Hij zei dat hij ging en. en kwam nooit meer te- Hij" was een van de 20.000 in Guatemala die de laatste Ijn verdwenen. Zijn lijk werd truggevonden. Zijn moeder at hij dood is, maar hoopt Zijn lichaam nog niet gevon- Gebukt door de vrees maar rereind gehouden door de "jtebben familieleden van de k a zoons en dochters zich aan- oten. Ze willen zekerheid en mlen dat de onderdrukking yk-redacteur Jan Kuiper is de van de film. Hij vertelt dat leilijk was om de betrokken iden voor de camera te krij- vrezen de wraakacties van de Sommige vrouwen hebben al rier kinderen bij terreuracties Zij hebben niets meer te n en zijn bereid hun leven te door hun gezichten voor de ^s te laten zien en hun verhaal dien. Ze hopen beschermd te door de internationale publi- u het buitenland hun gezich- it antwoord k verzet is er weinig in Gua- Veel van de vermoorde of nen mensen hebben zich net politiek ingelaten. Lange ïeeft de bevolking geen rd kunnen geven op het al nge politieke geweld. De pro- van vakbonden en studenten aties halen zo weinig uit. Een itele brief van de bisschoppen ook niet veel. Zeker niet als inaal de inhoud van de brief n openlijk steun betuigt aan jering die de moordpartijen ijkt. iresentatle van de film was de voorlichters van de Gual- kse boerencoöperaties aan wezig. Deze Jorge Colorado vertelde dat er in Guatemala een toenemend bewustzijn ontstaat dat men niet lijdzaam zijn lot moet afwachten, maar dat men er iets aan moet doen. Jorge Colorado meent dat de proble men niet op Amerikaanse wijze moe ten worden aangepakt, zoals ten tij de van de Alliance for Progress, het Amerikaanse hulpprogramma uit de jaren zestig. Aan de andere kant is ook de revolutionaire benadering naar het voorbeeld van Cuba een mislukking gebleken. Er wordt een derde weg gezocht, die slechts met moeite en op de tast te gaan is. De mensen moeten zich bewust worden van de eigen situatie en daarvoor is onderwijs en voorlichting nodig. Het resultaat van deze benadering is niet spectaculair, maar wel fundamen teel. Ze haakt in en bouwt voort op de initiatieven van de armen zelf. Op de vraag of de nieuwe regering van president Carter in dè Verenigde Staten geen verbetering betekent voor de situatie in Latijns-Amerika reageert Jorge Colorado negatief. Telkens als er een nieuwe regering in de VS kwam, werd er opnieuw met Latijns-Amerika geëxperimenteerd. Eerst probeerde men dat door de Alliance for Progress en nu weer door de verschillende landen onder druk te zetten wegens de schending van de rechten van de mens. De boerenleider vindt het allemaal blij ken van Amerikaanse bemoeizucht. Economisch en politiek verandert er in feite maar heel weinig. Tweeluik De film die vanavond wordt uitge zonden is, zoals de maker Jan Kui per het zegt, het eerste deel van een tweeluik. Het tweede deel wordt vol gende week woensdag uitgezonden op Ned. 1 van 21.55 tot 22.20 uur. Deze film gaat over de manier waar op kleine Gualtemateekse boeren Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met ingang van 1 mei krijgen de woningbouwcorporaties grotere zelfstandigheid. Hiertoe zal op die datum een wijziging van de wo ningwet en de overgangswet ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van kracht worden. De hulp aan Guatemala moet er voor lat de volgende generatie op eigen benen komt te staan. elkaar door samen te werken in coö peraties op de been helpen. De film die volgende week wordt uitgezon den, getiteld „Wie betaalt de hoogste prijs?", geeft een beeld van het werk van de Fedecocagua, de enige boerenfederatie (waarin veer tig koffiecoöperaties samenwerken) die niet door de regering wordt ge controleerd. Het doel van de coöpe raties die in de Fedecocagua samen werken is de kleine boeren een kans te geven zich los te maken uit de economische afhankelijkheid van de tussenhandelaar, om geeamen- lijk koffie te verwerken en te ver kopen. Het is een moeizaam proces de boe ren zo ver te krijgen. Door de sterk stijgende prijzen op de we^ldmarkt is de tussenhandelaar momenteel in staat een hogere prijs voor de koffie te betalen dan de federatie aan de samenwerkende boeren geeft. Het voordeel van een paar dollar meer per baal weegt voor de arme boer dikwijls zwaarder dan de meer indi recte verbeteringen die de coöpera tie hem biedt, zoals voorlichting over betere landbouwmethoden, on derwijs en de winkels van de coöpe ratie. Deze voordelen gaan pas op de lange duur werken en zijn niet on middellijk in harde munt uit te drukken. Als voorlichter praat Jorge Colorado dan ook heel wat af. Hij legt er bij de boeren de nadruk op dat ze moeten leren zelf hun lot In handen te nemen en niet meer lijd zaam te wachten op wat hen „van de hemel" overkomt. Gast aan tafel Beide films over Guatemala worden door het IKON uitgezonden in het kader van de actie Gast aan Tafel van de NOVIB, die in de hele volgen de week opnieuw aandacht vraagt voor een aantal projecten. Gast aan Tafel startte in 1963 met het doel directe hulp te bieden in noodsitutatles. Het geld dat werd ingezameld, bijeengebracht door ge zinnen die per maaltijd een bedragje opzijlegde om iemand uit de derde wereld te laten meeëten, werd voor al besteed aan voedselzendingen. De laatste jaren zijn de opvattingen over de hulp aan de (w)arme landen veranderd. De nadruk valt nu op steun die de mensen in staat stelt zichzelf te helpen. De actie die vol gende week gevoerd wordt speelt hierop in. „Belangstelling voor de mensen die zelf hun misère aanpak ken" en „Steun aan de aller armsten" zijn dit Jaar de leuzen van de actie Gast aan Tafel. Het geld dat bijeen gebracht wordt gaat naar de Fedecocaqua, de kof- fiefederatie van Gualtemateekse boeren. De Nederlandse Stichting Ontwikkelingssamenwerking (SOS) in Kerkrade brengt in Nederland de koffie van deze federatie op de markt via wereld winkel d. De film die het IKON volgende week woensdag uitzendt is gemaakt in opdracht van deze stichting met steun van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking. De film is tegen vergoeding bij deze stichting te huren: SOS, Holzstraat 19, Kerkrade. Twee andere projecten waar geld heen gaat zijn de Colombiaanse boe renbond ANUC en een beweging op Sri Lanka (letterlijk „prachtig ei land", bij velen beter bekend als Ceylon) die zich bezighoudt met de ontwikkeling op het platteland. De grotere zeggenschap komt vooral tot uitdrukking in de bepaling dat de exploitatiebijdragen die sinds het in werking treden van de woningwet 1901 door het rijk zijn verstrekt, niet terugbetaald behoeven te worden. De corporaties en gemeenten die zelf woningwetwoningen in exploitatie Van Agt in Dordrecht: Van een verslaggever DORDRECHT - Volgens Justitie minister Van Agt is een eventuele strafvervolging in de zaak Van Til burg (de uit Dordrecht afkomstige oud-wethouder die zich schuldig zou hebben gemaakt aan kunstroof ten nadele van gedeporteerde joden) niet erg waarschijnlijk. Hij zei dat gisteren in een vraag en antwoord spel op de christelijke LTS in Dordrecht. De CDA-lijsttrekker wees erop dat de strafzaken waar over nu een jus- titie-onderzoek wordt ingesteld, in middels als strafbare feiten zijn ver jaard. hebben, krijgen op die manier de beschikking over in totaal twee mil jard gulden. Dit mag alleen besteed worden in het belang van de volkshuisvesting. Ook zijn er voorde corporaties voorschriften opgesteld ten aanzien van de manier van behe ren van de middelen. Ook moeten de corporaties en de gemeenten overleg met hun huur ders voeren over zaken van beheer, over niet door de wet voorgeschre ven huurverhogingen, verhoging van servicekosten. huurovereen komsten. onderhoud en verbeterin gen en beheer van centrale voorzie ningen. Doorgaans zuUen alleen nieuwe woningbouwcorporaties wor den toegelaten als het verenigingen zijn. Stichtingen gaan namelijk in tegen de doelstelling het democrati seren van de volkshuisvesting. EINDHOVEN KVP-voorzitter W. Vergeer heeft minister De Gaay Fortman laten weten dat hij niet langer beschikbaar is voor de functie van voorzitter van de agglo- meratieraad Eindhoven. Volgens een mededeling van de KVP is het Vergeer duidelijk geworden dat de CDA-groeperingen in de regio Eindhoven tegen zijn kandidatuur zijn, omdat zij de voorkeur geven aan een man uit het gebied zelf. Vergeer wil geen verdeeldheid zaai en in CDA in de regio Eindhoven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ik acht het zeer te betreuren," zo zei minister Van der Stee (Landbouw) gisteren in Amsterdam, „dat de verhoudingen tussen de grote broodfabrieken zozeer zijn ver slechterd. dat afspraken niet langer worden nagekomen en een vernietigende concurrentie dreigt te ontstaan." De minister sprak voor het InternaU- flgehoorde klacht, dat je bij een groot deel van de hedendaagse kunst niet tien wat het voorstelt, gaat hier nu eens niet op: deze in ieder geval h rnde plastiek van Ridha is te zien op de jaarlijkse beeldententoonstel- |fie in het Quartier la Defense te Parijs gehouden wordt. fINGEN Het taxiverkeer in Groningen ligt sinds maarl and praktisch stil. Bijna de an de chauffeurs in dienst van öningse taxicentrale, de enige Iderneming, heeft het werk 1egd. De chauffeurs eisen van tie het volle minimumloon procent van het opgereden f. Zij krijgen momenteel tach- pcent van het minimumloon t procent van het opgereden [kende chauffeurs zijn aange lat sloten bij de onafhankelijke vakbe weging (OVB). De staking wordt veroordeeld door de vervoersfederatie NVV/NKV en de vervoersbond CNV. In een perscommuniqué steUen de erkende vakbonden, dat zij wel begrip kun nen opbrengen voor de houding van de stakende chauffeurs, maar zij vinden dat de OVB, waarbij het grootste gedeelte van de stakende chauffeurs is aangesloten onver standig handelt. BREDA— In het Congres- en ten toonstellingscentrum „Het Turfschip" in Breda is maandag een begin gemaakt met de eerste buiten landse veiling van het Belgische huis Campo. Campo is van Antwerpen uitgewe ken naar Nederland in verband met de sterke vehoging van dfe BTW op kunstvoorwerpen van 6 naar 18 pro cent in België. De omzet op deze eerste dag bereik te een totaal van twee en een half miljoen gulden. Het heeft er alle schijn van dat de veiling die in to taal drie dagen duurt, voor Campo een record-opbrengst zal betekenen. Maandag wer deen werk van Cha gall verkocht voor 53.000. Twee Renoirs brachten respectievelijk 170.000 en 140.000 op en een schilderij van Utrillo 140.000. Campo is van plan vaker in Breda kunst te veilen zolang de BTW in België niet wordt verlaagd. Inmid dels heeft het huls ook een plan in ontwikkeling om een eigen depen dance in Breda te vestigen. HELVOIRT De J. H. Donnerprijs van de Nederlandse Boekverko persbond is maandagavond tijdens de algemene ledenvergadering van deze bond uitgereikt aan Geertjan Lubberhuizen, directeur van de Uit geverij De Bezige Bij. Elke vijf jaar wordt deze prijs uitgereikt aan ie mand, die zich op bijzondere wijze voor het boekenwerk verdienstelijk heeft gemaakt Geertjan Lubberhuizen, die in de oorlog illegaal ging uitgeven om geld voor onderduikers bijeen te brengen, heeft een bijzondere vorm van uitgeverij: de schrijvercoöpera tie. In de Commissie Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. heeft hij zich volgens de Bond voor de verspreiding van het boek zeer verdienstelijk ingezet. Eveneens speelde hij een belangrij ke rol in het overleg tussen de Ver eniging van Letterkundigen en de Koninklijke Nederlandse Uitge versbond. Een niet geringe daad bleek het door Lubberhuizen op de markt brengen van de literaire reu zenpocket, de eerste Nederlandse paperbacks in de boekhandel. ADVERTENTIE Waarom niet? De bood schappen bij het kaashuis betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoorbeeld de aanschaf van een barbecue. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel. L)at ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'ni ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. eurocheque De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. onaal Congres Industriële Bakkerij, waar sprekers uit Engeland, Frank rijk, West-Duitsland en Nederland uiteenzetten hoe daar de verhoudin gen liggen tussen de industriële bak kerij en de grote wederverkopers. De heer Van der Stee gaf uiting aan de vrees, dat de resultaten van de herstructurering ln het bakkerij be drijf die in goed overleg tussen bedrijfsleven en overheid tot stand kwam op de tocht komen staan. Daarom pleitte hij er „met kracht" voor, dat alle betrokkenen tot het uiterste pogen dat te voorkomen. Hij bood van zijn kant aan aUes wat in zijn vermogen ligt daartoe te wiUen bijdragen. Problemen Tevoren had de minister in het kort geschetst dat, naarmate de indus triële bakkerij zich meer ontwikkel de naar grote regionale broodfabrie ken, zich verschillende problemen gingen voordoen. Zo werden de aan- en afvoerlijnen naar de verkooppun ten groter en kostbaarder en gingen de goedkopere produktiekosten ten opzichte van de ambachtelijke bak kerij (de warme bakker - red.) weer ten dele teniet. Ook de wettelijke arbeidstijden en het werkpatroon (om het brood langer mals te houden werden „broodverbeteraars" hieraan toegevoegd) hadden hun invloed. Daarnaast begon de consument zich ook ten aanzien van brood steeds meer te ontwikkelen als een kri tische koper, die meer en meer ging letten op kwaliteit, versheid en ver scheidenheid van broodsoorten. Bo vendien nam het broodverbruik af. Voor de industriële bakkerij achtte de minister het van het grootste be lang om de afbrokkeling te stoppen, dat spoedig beleidslijnen worden uitgestippeld, die een antwoord ge ven op de moderne trends in consu mentenvoorkeur en distributie vormen. Verwijten DEN HAAG Minister Van Kemenade heeft besloten drie nieuwe lerarenopleidingen op te richten. Zwolle krijgt een pro testants-christelijke, Sittard een rooms-katholleke en Eindho ven krijgt een neutrale lerarenopleiding, speciaal voor de technische vakken. Tegelijk met de totstandkoming van deze nieuwe lerarenopleidingen, zal de capaciteit van de zeven bestaan de opleidingen verminderd worden. De nieuwe InstelHngen komen er na melijk niet omdat er te weinig plaat sen zouden zijn, maar omdat er te weinig levensbeschouwelijke oplei dingen zijn. Met dit besluit van de minister is een eind gekomen aan een lange tijd van onzekerheid voor met name de aan vragers in Zwolle en Sittard. De mi nister leek aanvankelijk namelijk niet zoveel te voelen voor twee nieu we opleidingen. Later zag hij wel in dat de aanvragen toch reëel waren, maar was hij het niet eens met de vestigingsplaatsen. HIJ voelde name lijk veel meer voor Enschede en Maastricht, omdat daar instellingen voor wetenschappelijk onderwijs ge vestigd zijn. De onderwijsraad (het hoogste ad- viescoUege van de minister) was het echter niet met Van Kemenade eens. Hij vond dat de minister in elk geval niet zonder vooroverleg met de aan vragers een andere vestigingsplaats kon kiezen. Bovendien vond hij de afstanden tussen de betrokken plaatsen niet zodanig dat dat bezwa ren zou kunnen opleveren. Van Kemenade heeft zich door de argumenten van de onderwijsraad laten overtuigen. Hij vindt echter dat de lerarenopleidingen in technische vakken wel ln een plaats met een technische hogeschool ge vestigd moest worden. De be windsman zal het Nederlands Ge nootschap voor de Opleiding van Leraren in het Beroepsonderwijs vragen deze opleidingen te gaan ver zorgen. Omdat de vermindering van de ca paciteit van de zeven bestaande in stituten ontslagen tot gevolg zou kunnen hebben, heeft Van Kemena de ook nog besloten om tegelijk te beginnen met part-time opleidingen aan deze Instituten. Op die manier hoopt de bewindsman eventuele ont slagen te vporkoraen. Directeur dr K. G. van Senden van industriële bakker Meneba verweet de overheid (maar toen was minister Van der 8tee al lang vertrokken) dat zij ln de praktijk een gezonde prijs vorming ondergraaft, die zij zelf heeft helpen opbouwen. Door de groei van middelgrote bedrijven en door de arbeidswetgeving die ploe- genstelsels bevordert is. aldus de heer Van Senden, opnieuw een over capaciteit ontstaan. HIJ bestreed de publieke opinie dat de warme bakker de broodmarkt verovert. In de laatste drie Jaar is de verkoop via de bakkerswinkel slechts met twee procent gestegen, terwijl de verkoop van het „derde kanaal" met elf procent toenam, zo voegde hij hieraan toe. Voor de toekomst voorzag hij een verdere daling van het broodver bruik, tenzij er zware economische recessies zouden komen. Hij zag de gemiddelde bedrijfsomvang verder toenemen en sprak daarbij de vrees uit, dat de overcapaciteit weer groeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13