Vietnamees bezoekt Parijs Duitsland en Japan blijven bij plutonium Breznjew belooft geweren én boter ndiase oppositie paagt kabinet aan Oppositie Pakistan laakt houding leger Portugal viert feest "S gemier Dong begint diplomatiek offensief in het Westen festijnen en Syrische troepen Sitsen opnieuw Ondanks Amerikaanse aandrang Ethiopië wijst drie westerse journalisten uit Druk overleg over situatie Midden-Oosten Zaïre boekt militaire winst ■echtzaak over verkiezingen iAG 26 APRIL 1977 Trouw/Kwartet Ws (Reuter, UPI) - "'mier Pham Van Dong :d i Vietnam heeft giste- 3 in Parijs het offensief zijn land geopend R*r officiële betrekkin- met het Westen. iatofficiële bezoek van vier dagen irkpong aan Frankrijk brengt, gaat ^Qjjaf aan de ontmoeting van Viet- ,ese en Amerikaanse onderhan- ars in de Franse hoofdstad voor normaliseren van de Vietna- mees-Amerikaanse betrekkingen na twee jaar geleden geëindigde tien jaren oorlog. Frankrijk, voormalige koloniale mo gendheid in Indo-China, heeft veel werk gemaakt van het welkom voor Dong. Volgens officiële persoonlijk heden hoopt Frankrijk weer vriendschappelijke betrekkingen te kunnen aanknopen met Laos en Cambodja en zijn invloed in Zuid- oost-Azië te kunnen vergroten. Ook is Frankrijk erop uit, omvan grijke industriële banden met Viet nam aan te knopen, joint ventures ter exploitatie van oliebronnen voor de Vietnamese kust incluis. Dong begaf zich onmiddellijk na zijn aankomst in conferentie met pre mier Raymond Barre, nadat hij te gen journalisten had gezegd dat zijn bezoek een „nieuwe en beslissende impuls" gaf aan de ontwikkeling van betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam op alle terreinen. „Ontroerd" n I A IROET (UPI, Reuter) Voor de ie achtereenvolgende dag is het iren tot botsingen gekomen tus- Syrische eenheden van de Ara- che vredesmacht in Beiroet en estijnse commando's. De ge iten concentreerden zich in de van de Palestijnse vluchtelin- ;ampen Sabra en Schattila. De iche bedoeling lijkt om een slag het Palestijnse Verwerpings- it toe te brengen. Dit front wordt ien als een gevaar voor de Liba- veiligheid en als een obstakel de weg naar een oplossing van conflict in het Midden-Oosten, gevechten braken uit nadat vrij- aanhangers van een Nasseris- j :he beweging twee Syrische sol uien hadden doodgeschoten. Het Mestijnse militaire opperbevel dat bevel staat van PLO-leider g iser Arafat, verklaarde in een reactie op de gevechten de Syriërs „het Palestijnse lei- hu tstf derschap hadden overvallen". Des alniettemin is van groot belang dat Fatah, de grootste Palestijnse com mando-organisatie, zich buiten de gevechten houdt. Arafat voerde gis teren met andere Palestijnse leiders overleg over mogelijkheden om de situatie in Beiroet te kalmeren. De Verenigde Staten zullen Libanon ondertussen tarwe en rijst ter waar de van ongeveer achttien miljoen gulden leveren. Krachtens een ak koord dat gisteren in Beiroet werd getekend door premier Selim al- Hoss en de Amerikaanse ambassa deur Richard Parker, verschaft de Amerikaanse regering voor deze le vering een lening met een lage rente. De Libanese regering zal de opbren gst van de verkoop van het graan gebruiken om de landbouw te her stellen van de schade van de burger oorlog van de afgelopen twee jaar. Hij zei dat hij „erg blij en uitermate ontroerd" was, „na zo vele jaren" in Frankrijk terug te zijn. Ruim dertig jaar geleden was hij er in, het ge zelschap van wijlen Ho Tsji Min voor de mislukte onafhankelijkheidsbe sprekingen in Fontainebleau bij Parijs. Frankrijk heeft in de afgelopen drie jaar al 1,5 miljard francs aan schen kingen en soepele leningen aan Viet nam verstrekt. Het is een derde van de totale Westerse hulp aan Hanoi. De Franse regering wil haar aandeel verdubbelen om het Vietnam moge lijk te maken zijn economische vijf jarenplan ten uitvoer te leggen. Onder de hoge Fransen die Dong zal spreken is generaal Marcel Bigeard, die in 1954 meedeed aan de slag van Dien Bien Phoe, die de Franse mili taire nederlaag in Indochina beze gelde. Het dagblad Le Monde schreef giste ren dat Dongs bezoek aan Parijs het begin inluidt van een Vietnamees diplomatiek offensief in het Westen. Demonstratie Terwijl Dong en zijn gastheer Barre elkaar toespraken hielden ongeveer 1500 Vietnamezen een demonstratie tegen het bezoek op de Place de la Concorde, ongeveer twee kilometer van de regeringsgebouwen. De de monstranten zwaaiden met span doeken, waarop stond: „Hanoi res pecteer de mensenrechten", „Viet namese communisten zijn moorde naars" en „In Vietnam trekt men zich niets aan van Helsinki". De demonstranten laakten in rondgedeelde pamfletten het be staan van heropvoedingskampen en vroegen de onmiddellijke invrij heidstelling van politieke gevange nen. De betoging, één van de groot ste van de afgelopen jaren tegen een buitenlandse gast toonde de diepe wonden, die de oorlog in Vietnam bij de honderdduizend naar Frankrijk getrokken Vietnamezen heeft ach tergelaten. De Franse premier Barre (rechts) samen met zijn Vietnamese collega Dong. BONN, TOKIO (DPA, UPI) De Westduitse regering wil bij haar kernenergiepo- litiek blijven vasthouden aan het gebruik van plutonium en de ontwikkeling van de snelle kweekreactor, in tegenstelling tot de Amerikaanse regering. In Japan kwam zondag de eerste kleine kweekreactor voor onderzoekdoeleinden in ge bruik. Ook dat land, praktisch zonder eigen energiebronnen, meent niet zonder deze techniek te kunnen. BU Portugezen hebben gisteren het feit gevierd dat drie jaar geleden het de>?wind van dictator Marcello Caetano omver werd geworpen. Op de 'ke?elangrijkste boulevard van Lissabon, de Avenida Libertade, nam prcsi- izelent Antonio Ramalho Eanes een parade van enkele duizenden militai- ;pe'en en vijfhonderd militaire voertuigen af. Langs de route stonden outienduizenden mensen, voorzien van rode anjers, het symbool van de i, cfortugese revolutie en vlaggen. De sfeer was echter minder uitbundig istdan drie jaar geleden, tge: ts .n een toespraak tot de menigte (zie foto) beloofde de president dat het V. (jeger de democratie en de grondwet van Portugal zouden blijven verdedi- „We herhalen hier dat we alleen in dienst staan van het land, dat we u)ns slechts aangetrokken voelen tot de democratische gevoelens van het kefolk en dat we slechts de grondwettelijke instellingen erkennen," aldus defanes. Tijdens de plechtigheden stond de Portugese premier Mario en»oares naast de president. Later op de dag is er nog een herdenkingsbij- n lenkomst gehouden in het gebouw van de volksvertegenwoordiging, gaw WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse ambassadeur Malcolm Toon blijft op zijn post in Moskou. Dit blijkt uit de lijst van aanbevelingen, die de Amerikaanse regering aan de Senaat heeft gestuurd. Toons positie was omstreden. Hij geldt als iemand van de harde lijn waar het de betrek kingen tussen Oost en West betreft. Toon, die voor de Sowjet-Unie in an dere Oostbloklanden heeft gediend, zorgde vorig jaar voor moeilijkheden toen de Sowjet-autoriteiten weiger den zijn benoeming te aanvaarden. Premier Foekoeda verklaarde dat hij de Japanse positie volgende maand in besprekingen met de Ame rikaanse president Carter krachtig naar voren zou brengen op de econo mische top-conferentie in Londen. In West-Duitsland formuleerde mi nister Matthöfer van onderzoek het energieprogramma tot 1980 gisteren in een wetsvoorstel dat woensdag naar verwachting door het kabinet zal worden overgenomen. Door uit- gebruikte splijtstof van watergekoel- de reactoren het splijtbare plutoni um terug te winnen, wordt een brandstofbesparing van 25 tot 30 procent bereikt, aldus Matthöfer. Opwerken van brandstof is tevens vereist voor het bedrijven van de snelle kweekreactor, die niet splijt baar uranium in plutonium omzet. De kweekreactor mag volgens de mi- ADDIS ABEBA (Reuter) De cor respondenten van het Engelse persbureau Reuter, het Franse persbureau AFP en de Amerikaanse krant The Washington Post hebben gisteren van de Ethiopische autori teiten te horen gekregen dat zij het land binnen 48 uur moeten verlaten. Een woordvoerder van het ministe rie van voorlichting in Addis Abeba zei dat de drie correspondenten, die de enige westerse journalisten in Ethiopië zijn, worden uitgewezen omdat „zij de stand van zaken in Ethiopië verdraaid hebben weerge geven, met name de vooruitgang van de revolutie". „Zij zijn de belangrijkste bron voor de verspreiding van bedriegelijke berichten, die gebruikt worden voor de anti-Ethiopische propaganda campagne van de vijanden van dit land," zo verklaarde de woordvoer der. nister pas voor het opwekken van energie worden gebruikt wanneer de gevolgen voor veiligheid en milieu „zorgvuldig zijn onderzocht". Ook Japan hecht grote waarde aan de opwerkingstechniek. President Carter heeft, in het kader van zijn beleid tegen spreiding van kernwa pens en dus van plutonium, bezwa ren gemaakt tegen proefdraaien met de opwerkingsfabriek in Tokai, bij Tokio. Maar president Foekoeda verklaarde dat Japan geen gemak kelijke concessies zou doen. Een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken in Den Haag wijst erop dat ook Nederland nog tot in de Jaren tachtig voortgaat met zijn aandeel in de Duitse snelle kweekreactor in Kalkar. Vooralsnog doet Nederland niet mee aan het volgende stadium van dat project, een kweekreactor op commerciële schaal. Intussen hebben de Neder landse elektriciteitsbedrijven wel een (gering) aandeel in het overeen komstige Super-Phénix project, de Franse ontwikkeling. Voor opwerkingsfabrieken heeft Ne derland geen plannen. Zelfs al zou in ons land volop van kernenergie ge bruik gemaakt gaan worden, dan zou er nog onvoldoende afgewerkte brandstof vrijkomen om een eigen fabriek aan de praat te houden. LAHORE (Reuter, UPI) De verenigde Pakistaanse oppositie heeft het leger er gisteren van beschuldigd zich door de regering te laten gebruiken om de staat van beleg met geweld te handhaven. Het Pakistaanse leger werd vorige week door de regering ingeschakeld om in de drie grootste steden van het land de orde en rust te herstellen. De alliantie van oppositiepartijen PNA verklaarde in een resolutie dat het leger op deze wijze afbreuk deed aan zijn prestige en eer. Het hooggerechtshof in Lahore heeft gisteren een petitie aanvaard, waar in een advocaat van de PNA de wet tigheid van de staat van beleg aan vecht. Het hof heeft de zaak toege wezen aan één rechter, die de klacht van de oppositie nu zal behandelen. De PNA-advocaat protesteerde te gen het besluit van het hof omdat naar zijn mening de zaak door een voltallige rechtbank gehoord moet' worden daar het een belangrijk grondwettelijk vraagstuk betreft. Generaal Tikka Khan, de voormalig stafchef van het Pakistaanse leger, die naar wordt verwacht eind deze week tot minister zal worden be noemd, is gisteren tot lid van de senaat gekozen. Volgens waarne mers zal premier Bhoetto de gene raal de post van defensie of binnen landse zaken geven. Khan fungeerde tot op heden als de belangrijkste adviseur van Bhoetto in veilig heidszaken. Waarnemers zeggen dat een benoeming van de generaal tot minister Bhoetto's relatie met het leger zal versterken. De premier heeft de post van defensie tot nu toe zelf beheerd. „Binnenlandse zaken" gaf hij eind vorige maand op. CAIRO. WASHINGTON, PARIJS (AP. UPI, Reuter) Op internatio naal niveau wordt er deze week druk overleg gepleegd over de situatie in het Midden-Oosten. De Jorï anse koning Hoessein is gisteren in Washington besprekin gen begonnen met de Amerikaanse president Carter. In Washington wordt de sleutel tot de oplossing van het vraagstuk van een Palestijnse deelname aan de Geneefse vredes conferentie bij Jordanië gezocht. Verwezen wordt naar het feit dat zowel Egypte als Israël van mening zijn dat een toekomstige Palestijnse vestiging op de westelijke Jordaan- oever staatkundige banden met Jor danië moet hebben. In een verleden maand opgenomen en deze week op de Amerikaanse televisie uitgezon den vraaggesprek verklaarde Hoes sein pessimistisch te zijn over de kansen op vrede in het Midden- Oosten. Hoessein ziet in de Israëlische opstelling weinig hoopgevende te kens. Bovendien zegt hij zal het wel nog enige tijd duren voor de nieuwe Amerikaanse regering „alle proble men in het Midden Oosten heeft bestudeerd". Hoesseins bezoek aan de Verenigde Staten maakt deel uit van de verkenningen van de Ameri kaanse regering over de situatie in het Midden-Oosten. Eerder waren de Israëlische premier Rabin en de Egyptische president Sadat op be zoek in Washington geweest. Op het programma staan nog besprekingen met de Saoedi-Arabische kroonprins Fahd. De Syrische presi dent Assad en de nieuwe Israëlische premier die op 17 mei zal worden gekozen. Daarna zal de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, voor de tweede keer dit Jaar naar het Midden-Oosten reizen. Ook in Cairo werd gisteren over de situatie in het Midden Oosten ge sproken tijdens het bezoek van de Engelse minister van buitenlandse zaken David Owen Deze had giste ren een ontmoeting met zijn Egyp tische collega Ismail Fahmi. De Egyptische minister van oorlog, ge neraal Gamassi en de secretaris ge neraal van de Arabische Liga, Machmoed Rlad. Na zijn besprekin gen verklaarde Owen dat hij de tijd voor een Europees vredesinitiatief in het Midden-Oosten nog niet rijp acht Owen zal vandaag een ont moeting hebben met president Sa- dat en daarna naar Syrië doorreizen. In Parijs had de Egyptische vice- president Hosni Moebarak een ge sprek met de Franse president Gis- card d'Estaing. Moebarak reist mo menteel langs een aantal Europese, Arabische en Noordafrikaanse hoofdsteden om het Egyptische standpunt ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten nader toe te lichten. KINSJASA (AP. UPI, Reuter) Zaïrese strijdkrachten gesteund door eenheden van het Marokkaan se leger hebben gisteren het bolwerk van de Katangese rebellen Moetschatscha veroverd. De herove ring van de staf die zevenduizend inwoners telt gebeurde tijdens een verrassingsaanval in de vroege och tenduren. Volgens een militaire woordvoerder vaiv de Zaïrese' strijdkrachten was de herovering van Moetschatscha vrij gemakke lijk en zijn de meeste opstandelin gen op de vlucht geslagen. Verwacht wordt dat de Zaïrese president Mo- boetoe vandaag de stad feestelijk zal binnentrekken. DELHI (Reuter, UPI) De Indiase oppositie, verenigd in (Congrespartij heeft het hooggerechtshof gevraagd de rege- g te verbieden nieuwe verkiezingen te houden in negen angrijke noordelijke staten. Vier van deze staten hebben •test aangetekend tegen het plan van de regering om de door yCongrespartij beheerste deelstaatparlementen te ontbinden. is ontstaan, waarbij de deelstaatre gering niet meer in overeenstem ming met de voorwaarden van de grondwet kan regeren" en volgens de protesterende deelstaten is daarvan geen sprake. door Victor Zorza Geconfronteerd met het dubbele probleem om alle voedsel te produceren dat de bevollcing wil en alle raketten en tanks die de Russische maarschalken willen, heeft de leider van de communis tische parti) van de Sowjet-Unle. Leonid Breznjew de neiging iedereen alles maar te beloven, net als politici in het westen vaak doen Stellig verklaart hij dat de strijdkrachten alle wapens die zij nodig hebben zullen krijgen, terwijl hij ook zegt dat „een constante levering van vlees voor de bevolking toch tot stand kan worden gebracht". itergrond van de actie van de u Hring is de situatie rond het India- tiescollege. dat in augustus een ir Owe president moet gaan kiezen. lit kiescollege, dat vertegenwoor- aufrs bevat van het nationale parle- it en de diverse deelparlementen, ft de vorige maand bij de alaeme- verkiezingen verslagen Congres tij, een meerderheid. Volgens aalrnemers zou er een onmogelijke >oratie ontstaan als een kandidaat te de oppositie tot president zou Dfcien gekozen, nni regeringen van de deelstaten, ir de Congrespartij nog een meer heid hebben, hebben tot nu toe 'eigerd een opdracht van de leftrale regering om de parlementen r ontbinden uit te voeren Verwacht newt dat de regering in New Delhi elt maatregelen zal wachten tot het a ^gerechtshof een uitspraak heeft ecfean over de vraag of de regering ie recht heeft een opdracht te ge- ter aan deelstaatparlementen, waar netyjpositie de scepter zwaait. Offi- tl mag dit alleen als „een situatie Sowjet-Unie De Russische minister van buiten landse zaken Andrej Gromiko heeft gisteren verklaard dat de vriendschap tussen India en de Sow jet-Unie niet het gevolg was van „kortstondige of financiële omstan digheden" maar in het belang was van de vrede in Azië en de wereld. Gromiko is gisteren voor een bezoek van drie dagen in India aangeko men Het bezoek van Gromiko zal hem in staat stellen kennis te maken met de nieuwe leiders in India en zich een beeld te vormen van de toekomstige koers van het Indiase buitenlandse beleid. India is de grootste handelspartner van de Sow jet-Unie onder de ontwikkelingslan den en New Delhi koopt veel oor- logsmaterieel van de Sowjet-Unie. Militaire goederen lijken op de een of andere manier makkelijker te produ ceren. Het tekort aan vlees, aldus Breznjew in zijn openbare toespra ken, mag niet geduld worden en hij verzekerde zijn toehoorders dat „wij zonder twijfel dit probleem zullen oplossen". Maar tegelijkertijd weet hij dat dergelijke beloftes, te vaag zijn om vertrouwen in te boezemen. Dit blijkt wanneer hij bovendien stelt dat „het punt echter is om de problemen zo gauw mogelijk op te lossen". En dat is juist de moeilijk heid: zijn laatste middel voor alle •kwalen, het programma voor de in dustrialisatie van de landbouw dat met zoveel ophef werd aangekon digd, lijkt een verlaging van de pro- duktie van vlees inplaats van een vergroting tot gevolg te hebben. Ontevredenheid Verspreide berichten, afkomstig van reizigers die onlangs in de Sowjet- Unie waren, duiden er op dat de tekorten aan vlees dermate veelvul dig en storend zijn dat zij ontevre denheid bij de arbeiders in sommige gebieden wekken. Er zijn zelfs be richten geweest, die moeilijk te controleren zijn, over spontane pro testvergaderingen en stakingen Maar men moet in gedachte houden dat onbevestigde berichten over moeilijkheden afgelopen zomer in de Baltische haven van Riga, die in de westerse pers als twijfelachtig wer den beschouwd omdat zij afkomstig waren van „onbetrouwbare" dissi dentenbronnen, waar bleken te zijn toen vier arbeiders gevangen werden gezet wegens deelname aan een staking. Dergelijke berichten uit de Sowjet- Unie zijn zo vreemd voor het westen dat de kleinste verstoring opgebla zen kan worden tot een belangrijke bedreiging van de openbare orde. Misschien moeten wij aan de ge dachte wennen dat de Sowjet- bevolking minder geneigd wordt om de bevelen van het Kremlin zonder meer op te volgen en dat hun weige ring om dit te doen niet een op handen zijn politieke katastrofe be hoeft te betekenen. Het zijn niet alleen de dissidenten die vaak de rechtmatigheid van het Kremlin zelf in twijfel trekken maar ook vele ge wone mensen die steeds meer ge neigd zijn om vraagtekens te zetten achter het beleid van het Kremlin. Maar de meeste gewone mensen die vragen hebben bij het beleid van het Kremlin doen net als de mensen in niet-totalitaire landen die het beleid van huh regeringen kritiseren Propaganda Het Kremlin is zich wel degelijk van deze tendens bewust en bereidt een hele serie maatregelen voor om deze tendens te kunnen tegengaan. Zijn toezicht op de media en met name de televisie en de pers werd gebruikt door wat ooit eens als „agitprop" te boek stond, namelijk de agitatie- en propaganda-afdeling van de partij als het belangrijkste middel om de gedachten en de verlangens van het gewone volk in de officieel gewenste banen te leiden. De Sowjet- uitvoerders van de gedachtenbe- heerslng hebben zich zeer ingespan nen om de volledige controle van de media in de volledige controle van het publiek om te zetten maar zij missen sommige van de ingrediën ten van het systeem van George Or- wells 1984. De Sowjet-televisle is tot nu toe alleen in staat om tot de kijkers te spreken; het kan hun reacties niet bekijken en analyseren. Wat het zegt en wat het laat zien aan ieder een kan niet worden aangepast aan de bijzonderheden van elk individu zodat iedereen reageert op de door de autoriteiten gewenste manier. Massamedia zijn een te grof middel voor dergelijke zaken. De agitatie en propaganda-afdeling heeft daarom een nieuwe pakket instructies opge steld om dit probleem te kunnen aanpakken Netwerk De massamedia hebben onlangs de „mondelinge agitatie" naar de ach tergrond geschoven. Het nieuwe de creet dat opgesteld werd door de experts van de agitatie- en propa ganda-afdeling voor het centrale co mité van de partij tracht echter een groot netwerk van mond-tot- mondpropaganda te herstellen dat elk Individu bereikt, zijn reacties bekijkt en daarover verslag uitbren gt. Zodoende zou het Kremlin verze kerd worden van de terugkoppeling die het nodig heeft om zijn onderda nen onder controle te houden Het partijdecreet betreurt de „on juiste opvatting" dat de opkomst van de massamedia het belang van de „mondelinge agitatie" heeft te ruggedrongen. Terwijl de ontwikke ling van grote groepen toehoorders toeneemt, lijkt de agitatie- en pro- paganda-onderneming op dit mo ment op de kleinste gemene deler gebaseerd te zijn. Zij houdt geen rekening met. aldus het decreet, het hogere opleidingsniveau van het pu bliek en het feit dat het publiek nu beter geï nformeerd is dan in het verleden. Daarom stelt het voor om gebruik te maken van „mondelinge agitatieka nalen" om gedifferentieerde bena deringen van de individuele leden van de doelgroep te scheppen en doet het de suggestie om hen des noods thuis te bereiken. „Persoon lijk contact", op deze manier tot stand gebracht, moet gebruikt wor den om zowel de publieke opinie te bestuderen als om haar te „vor men". De vragen en punten van kri tiek die de agitatoren tegenkomen moeten ..systematisch' worden gea nalyseerd en snelle reacties daarop moeten beschikbaar zijn. De agitatie- en propagandaspecia- listen gaat het met name daarom dat mondelinge agitatie te Juister tijd antwoorden moet geven „op vragen die bij de werkende bevol king opkomen" over lopende zaken. Het is duidelijk dat het bestrijken van de lopende zaken door de mas samedia de werkelijke zaken niet beroert omdat deze zoals westerse analytici zo vaak hebben opge merkt, voor een openbare discussie te gevoelig zijn. Daarom de nood zaak van „mondelinge agitatoren". De hun aanbevolen onderwerpen ge ven aan wat sommige van deze ge voelige zaken zijn. Hun wordt gezegd om uitleg te ge ven aan het „beleid van de partij" en van bepaalde beslissingen die door „organen van de partij en de staat" genomen worden, om een „oprechte dialoog" aan te gaan over de te kortkomingen en moeilijkheden in het leven van het land die door de burgers worden opgemerkt; om commentaar te leveren op zowel binnenlandse als buitenlandse za ken, vragen van politiek, economie, cultuur en dergelijke. Nergens staan in het decreet vlees tekorten en stakingen, problemen in het sluiten van akkoorden over wa penbeperking met de Verenigde Staten of de noodzaak van hogere defensie-uitgaven, maar toch staat het er allemaal tussen de regels door. Datzelfde geldt voor de vraag van geweren of boter, waarvan de vraag van vlees of raketten afgeleid is. Het programma van Breznjew voor de industrialisatie van de landbouw, dat voor voldoende vlees moet zorgen zal gezien de huidige start van Investeringen een derde van de eeuw nodig hebben om vol tooid te worden. Wanneer de inves teringen echter uit de sector van onproduktieve militaire uitgaven overgeheveld kunnen worden, zou den deze en andere blttemodige pro gramma's voor de consumenten sneller kunnen worden afgehandeld. Voor het zover la zal de agitatie- en propaganda-afdeling mondelinge en andere surrogaten moeten vinden voor dat waar het werkelijk om gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7