'Corruptie geen algemene tendens' V ns volk laat zich iet beïnvloeden' een lezer VERDER ommentaar ipliment Voorzitter Politiefederatie over roerig bureau Warmoesstraat: nusama in rede over Zuidmolukkers: t, 31 '?E<3EVdft.<SEN VANIÊN HAW. Nog niet je dat Lubbers: taak CDA sociale spanningen te beheersen -hoe raak je dat bed kwijt? uitgespaard weekendkus berlin verkeerd IAG 26 APRIL 1977 Trouw/Kwartet 5 lederlandse Stichting voor de ;iek heeft besloten om begin Seen paar weken voor de ver- igsdatum, te stoppen met het eren van de resultaten van :zingsenquêtes. De stichting suggestie vermijden dat zij ITjlergelijke enquêtes de resulta- c^in de verkiezingen zou (of wil) verdient een compli- I voor dit besluit. Al eerder ien wij deze commentaarko- ^^ilijk gegeven van vrees voor de 5Jwenste bij-effecten, die derge- enquêtes kunnen hebben. Bij Jiitbrengen van hun stem in het ««lokaal laten heel wat mensen jr is niet eens zo'n diepgaand y«^jrzoek nodig om dit aan de weet Vomen zich minder leiden verstand en duidelijk te bere- ren motieven dan door allerlei en irrationele overwegingen, is op zichzelf niet erg. maar ""Vlcnd is wel als daar met andere trkelijke factoren op wordt in- rikt en dat irrationele effect wordt versterkt. Dat kan gebeuren door het uitvoeren van gesimuleer de verkiezingen in de vorm van steekproeven en het publiceren van de resultaten, als gold het een ver kiezingsuitslag. Er is met zo'n en quête in werkelijkheid „niets ge beurd." Desondanks worden de cij fers als feiten voorgesteld en dan doen zij hun invloed gelden. Wee de partijen die enige tijd ach tereen verliezers zijn in de enquê tes. Zij krijgen steeds meer het stigma van verliezer en aangezien verliezers zelden populair zijn, zul len er heel wat mensen zijn die zich van de verliezers afwenden als zij werkelijk in het stemhokje staan; waarschijnlijk juist naar de partij die het al een poosje erg goed doet in de enquêtes. De beperking die de Stichting voor de Statistiek zichzelf nu oplegt, kunnen wij begroeten als het eerste positieve resultaat van de discussie over deze zaak, die ook in de krin gen van de opiniepeilingen zelf wordt gevoerd. I HAAU De leider van de molukse gemeenschap ir. J. Ma- ima, heeft naar aanleiding van ichietpartij zondag in Krimpen de IJssel tijdens een herden- ^plechtigheid gezegd dat hij van is niet te maken te hebben of andere organisatie achtervolging van een auto reririmpen aan de IJssel werd een eltde inzittenden in de hand ge- door een agent toen deze Vaieigd werd. Later konden twee de 22-jarige C. D. S. 21-jarige R. M. C. T., worden op verdenking van stdslag. ie Bens de herdenkingssamen- nget is de ordedienst keurig opge- liefcn en deze dienst heeft de politie >rsimedewerking verleend", zei de pet Manusama, doelend op de door ojjntienduizend Zuidmolukkers relfwoonde herdenking van de e verjaardag van de oprichting Mrfepubliek der Zuidmolukken, die Jrmiddag werd gehouden in de trusthallen in Den Haag. ijn herdenkingsrede zei ir Manu- (a: „Een aantal buitenstaander- dus geen Zuidmolukkers. heeft enige tijd geleden gepoogd verwar ring te stichten in onze gelederen." „Vooral de Zuidmolukse leiders wer den tegen elkaar opgezet met geen ander doel de ondergang en het ein de te bewerkstelligen van onze onaf hankelijkheidsstrijd. Wij zijn even wel geen volk dat zich zo gemakke lijk op deze manier laat opstoken of door vreemdelingen laat beïnvloeden." Interne zaken Ook ds. Metiari ontkende in zijn rede nadrukkelijk dat er een kloof tussen Zuidmolukkers onderling is en hij riep het Zuidmolukse volk op eensgezind achter president Manu sama te staan. Ir. Manusama meen de dat deze verschillen in opvatting interne zaken zijn, die in goed on derling overleg worden opgelost en waar buitenstaanders, in het bijzon der de Nederlandse pers zich buiten dienen te houden. „Het overgrote deel van de Nederlandse pers." al dus de heer Manusama. „heeft deze zaken echter met grote terughou dendheid en discretie gepubli ceerd." door Wim Jansen AMSTERDAM Het werk voor de agenten van het Amsterdamse politiebureau aan de Warmoesstraat is er de laatste tijd niet leuker op ge worden. Twee collega's in voor arrest wegens corruptie. Nog geen week later laat burge meester Samkalden de War moesjongens voor het eerst in zijn loopbaan als hoofd van de Amsterdamse politiekorps in de kou staan, door openlijk af stand te nemen van de wijze waarop zij enige kraakpanden hadden ontruimd. Tot over maat van ramp komt daar gis teren de arrestatie bij van nog eens zes hoofdagenten wegens corruptie. Of deze zes agenten ook afkomstig zijn van het bureau Warmoesstraat is nog niet bekend. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr A. Messchaert wil hierover niets kwijt, omdat de verhoren door de rijksre cherche gisteren pas begonnen zijn. Maar Amsterdammers wijzen al richting Warmoesstraat, omdat Juist daar de verleiding voor het geld het grootst is. Volgens nog niet bevestigde berich ten komen de zes gearresteerde hoofdagenten uit de zogeheten „bur gerpot" (agenten in burger), van de Warmoesstraat, uit de vreemdelin gendienst en de narcoticabrigade. De laatste twee diensten hebben veelvuldig met de Warmoesstraat te maken, omdat in dit district de han del in verdovende middelen het meest floreert en er zeer vaak buiten landers bij betrokken zijn. Rosse buurt Het district Warmoesstraat is zonder meer de moeilijkste wijk van Amsterdam: de rosse buurt. Op een gebied van ongeveer één vierkante kilometer staan meer dan achthon derd kroegen en bars, waarvan er maar weinig zo onschuldig zijn als het veelgeroemde gezellige Amster damse buurtcafé. Op datzelfde ge bied oefenen naar schatting twee duizend dames van lichte zeden hun beroep uit, bijgestaan door evenzo veel beschermheren. De agenten van de Warmoesstraat moeten daarnaast ook nog voortdurend de steeds weer opduikende speelholen en illegale gokhuizen in de gaten houden. Maar verreweg het grootste pro bleem levert de handel in heroïne op. Bureau Warmoesstraat; oor zaak van publiciteit rond wanor delijkheden. Ondanks het feit dat Amsterdam niet meer het grootste handelscen trum van dit materiaal zou zijn (vol gens kranteberichten Is de markt voor een groot deel naar Londen verplaatst), gaan er dagelijks nog enorme bedragen over straat ln ruil voor heroïne. Wat vroeger alleen door Chinezen in het diepste geheim werd verkocht, wordt nu door Jan en alleman openlijk aan de man ge bracht. Het aantal verslaafden neemt langzaam toe, de misdaad rond die verslaving ook. Autokraak- jes en handtassenroof moeten de da gelijkse halve of hele gram heroïne bekostigen. Door de stijgende prijs is de verslaafde de laatste tijd genood zaakt zich te werpen op de hardere criminaliteit om aan het geld voor de dagelijkse „porti*" te komen. Realiteit In dit milieu moeten de agent van bureau Warmoesstraat zijn dage lijkse ronde doen. Daarbij treft hij niet zelden het levenloze lichaam aan van een buitenlander, die zich heeft gewaagd aan de voor hem veel te sterke heroïne. Of hij moet pro cesverbaal opmaken na een vechtpartij op de Zeedijk, waarbij de verdachten zo zijn gehavend dat ze eerst naar het ziekenhuis ge bracht moeten worden voordat ze ln staat zijn zich te laten verhoren. In die sfeer is het moeilijk voor een jonge agent om de realiteit niet uit het oog te verliezen. Vooral als arres tanten met grote geldbedragen pro beren hun vrijheid terug te kopen. Volgens hoofdinspecteur Hoegee van de recherchedienst komen po gingen tot omkoping regelmatig voor. Daarbij valt het op dat vooral Chinezen erg op hun vrijheid zijn gesteld, zij zitten niet zo erg vast aan het geld dat ze op vrij gemakke lijke wijze verdienen met de handel in heroïne. Hoofdinspecteur Hoegee heeft on langs nog meegemaakt dat een jon ge agent meer dan honderduizend gulden kreeg aangeboden van een betrapte handelaar, in ruil voor diens vrijheid. „Als je dan als jonge agent met een hoge hypotheek zit, wordt de verleiding erg groot," aldus de inspecteur. In dit geval deed de agent aangifte, maar in hoeveel ge vallen gebeurt dat niet? Pakkans In de zaak tegen de 21-jarige S.H., die met een gouden ring plus dia mant en een bedrag van tienduizend gulden zijn vrijheid terug wilde ko pen, eiste de officier van justitie, mr. Asser gisteren een zware straf. „Po ging tot omkoping komt meer voor naarmate de betrokkene grotere verwachtingen heeft over het succes van zijn poging. Het is een delict met een pakkans van honderd pro cent en wie denkt dat de poging geen enkele kans van slagen heeft begint er niet aan. Maar we hoeven er geen doekjes om te winden, uit persberichten blijkt wel dat men meent dat de pakkans geen honderd procent meer is. Dit maakt bestraf fing meer dan ooit nodig," aldus mr. Asser. Dat betekent dat men aan de ene kant probeert de animo voor poging tot omkoping weg te nemen, maar moet ook niet de agent, degene die eventueel omgekocht wordt, meer weerstand tegen deze praktijken bieden? De heer H. Teeuwen, funge rend voorzitter van de Algemene Christelijke Politiefederatie (ACP), vindt van niet. Volgens hem zijn de nu gearresteerde politie ambtenaren „incidentele missers" en geen symptoom van een algeme ne tendens. „Als politiebond hebben we geen enkele behoefte deze zaken van corruptie goed te praten. Als er foute elementen ln het korps zitten, moeten die worden uitgeroeid. Maar men suggereert dat er in wezen iets fout is. dat het hele Amsterdamse korps gedemoraliseerd is. Dat is niet waar," aldus de heer Teeuwen. Selectie Dat er incidentele missers mogelijk zijn, is volgens hem voor een deel te wijten aan de soepele selectie van nieuwe agenten enige jaren geleden. Hij is van mening dat die tijd voor bij is. dat het aanbod zo groot is dat men sterk kan selecteren. Dat bij de opleiding misschien 'te weinig aan dacht wordt besteed aan pogingen tot omkoping in een turbulente stad als Amsterdam, komt door de korte duur van de opleiding. De ACP is voorstander van verdubbeling van de duur van de opleiding. „Gezien de hoge eisen die de maatschappij aan de politieagent stelt, is de huidi ge duur van één jaar veel te kort. Maar je moet oppassen voor te veel opleiding en selectie. De politie moet uit gewone Nederlanders blij ven bestaan, we moeten geen korps hebben waarin alleen maar heel spe ciale geselecteerde mensen zitten" aldus Teeuwen. De gemiddelde leeftijd van ae Amsterdamse agent ligt erg laag. Veel ouderen verdwijnen als ze de kans krijgen naar een rustigere baan in de provincie. Daartoe ko men nog jonge agenten terecht op kaderplaatsen. Teeuwen ontkent niet dat er erg veel jonge agenten op bureau Warmoesstraat werken, maar dat wil volgens hem nog niet zeggen dat ze daardoor gebrek aan ervaring hebben. Toch werd met name in de Amster damse gemeenteraad de jonge leef tijd van de Warmoesstraatagenten gezien als mogelijke oorzaak van het nogal felle optreden tegen de krakers van de Krasnapolskypan- den op 26 maart. Het gevaar bestaat dat door de voortdurende berichten over corruptie een geïrriteerde sfeer in de Warmoesstraat ontstaat, waar door een dergelijk venijnig optreden van de politie in de hand wordt gewerkt. Dat noodzaakt burgemees ter Samkalden weer in het openbaar afstand te nemen van het politiege- drag. Of het levert vragen in de Tweede Kamer op, zoals bij de inval in het Chileense trefcentrum El Re fugio, ook werk van agenten van bureau Warmoesstraat. eningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Adam. en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon •v mm WINST VAM DE. O U i E. M A AT &CM AP Pij VISSTAND iri HET BETROKKEN qEBiED. VOGELSTAND i« HE-T BETBokkE.fi HET WEER door Hans de Jong Gisteren was er weer zo'n tele foontje, typerend voor een peri ode met teleurstellend weer. Aan de andere zijde van de lijn meldde zich een meneer die het plan had opgevat zijn boot te verven (zo zullen er nog wel meer zijn). Het lag voor de hand, dat hij voor het karwei graag droog weer wilde hebben, niet zo maar een droge dag tussen twee natte in, nee het liefst een lange re periode van bestendigheid. Dank zij het dagelijks KNMI- overzicht in het tv-journaal, de Teleac-cursus of misschien wel deze rubriek, was het hem be kend dat mooi, zonnig weer ge lijk staat met een hogedrukge- bied. Hij vroeg er dan ook naar of de hogedrukgebieden er ein delijk eens wat werk van wilden gaan maken in onze omgeving. Ik heb hem als reactie hetzelfde commentaar gegeven, waarmee ik van plan was de Trouw- kolommetjes vandaag te vullen. Ze zijn er wel, de hogedrukge bieden, maar ze liggen op een voor ons verkeerde plaats ten oosten van de Azoren, Portugal, Spanje en Zuid-Frankrijk. Bo vendien schijnen ze het daar dermate naar hun zin te hebben, dat ze er gewoon niet over pieke ren noordelijker en dus koudere oorden op te zoeken. Geef ze eens ongelijk.Het gevolg is dat Nederland ook deze week weer min of meer, maar wellicht meer dan min, binnen de in vloedssfeer van de depressies blijft. Die kunnen er wat van op het ogenblik! Opgejut door een tijdelijk tot 964 mb onderuitge zakte stormdepressie ten zuiden van IJsland, veroorzaken ze over uitgebreide gebieden slecht weer met veel wind, regen en buien van de Atlantische Oce aan over de Britse eilanden, de Noordzee tot de Oostzee. In het zuidelijke randgebied van deze depressie krijgt ons land bezoek van enkele frontuitlo pers. Ze zijn op de breedte van Nederland niet erg actief maar produceren toch wel wat regen en motregen. Bovendien wordt de temperatuur door die depres- siewind uit zuid tot west en ei genlijk meer nog door de bewol king meer gedrukt dan ons lief is. Zolang deze situatie zich blijft voordoen en het zal vrij zeker deze week wel uitduren, heeft het geen zin mooie verha len op te hangen over lentetem- peraturen van twintig graden of meer. Met af en toe eens veer tien tot zestien graden moeten we het doen en het is nu wel zonneklaar, ondanks de sombe re bewolking waarin vandaag overigens gaten zullen vallen, dat april geen stap teveel wil zetten om zijn image te verbete ren en straks als een mildere maand de geschiedenis in te gaan dan nu het geval is. Nat is april eveneens. Op mijn station in Gorredijk is al bijna twintig millimeter neerslag te veel gevallen. Ook in Ulrum in Groningen is er de laatste dagen het nodige bijgekomen. Dertig millimeter in drie etmalen. In veel gebieden van ons land zijn de akkerbouwers en de veehou ders niet zo best te spreken over het voorjaarsweer. Het leek in maart erop dat alles erg goed zou blijven, maar die voor sprong is nu wel weggevaagd en hier en daar zelfs overgegaan in achterstand. Om alles nog even samen te vatten: op onze breed te zal het weer aanhoudend ver anderlijk zijn met van tijd tot tijd bewolking, een bui en veelal temperaturen onder de maat of hoogstens normaal voor de mid dag en dat is op dit moment zestien 8 zeventien graden. In het Middellandsezeegebied blijft het zonnig en warm. Ook gistermiddag was het daar weer uitstekend, kwikstanden van twintig tot vijfentwintig graden en plaatselijk nog wat hoger. Als zich in de zomer maanden zo'n situatie als de huidige voordoet met zonnige hogedrukgebieden in Zuid- Europa en depressies van de oceaan naar Scandinavië, zijn we in Nederland goed verkocht, trouwens ook in België, de Brit se eilanden en in Scandinavië. De zomer valt dan koel en regen achtig uit met aanhoudend een pendelende wind tussen zuid en west. Is dat in juni en juli het geval dit jaar dan zou men maar het beste zo snel mogelijk op het vliegtuig kunnen stappen naar Zuid-Frankrijk, Spanje, Italië of de Balkan. Trouwens ook in Oostenrijk is het dan bij zo'n luchtdrukverhouding vaak pico bello. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het CDA heeft volgens minister Lubbers speciaal de taak de sociale spanningen tus sen werknemers en bedrijfsleven te beheersen. De christen-democraten zijn daartoe beter in staat dan socia listen en liberalen, vindt de mi nister. „Als wij de beheersing van het socia le conflict tussen werknemers en bedrijfsleven overlaten aan hetzij de socialisten, die zich zo nauw verbon den weten met de FNV, of de libera len. die zich als het er op aan komt zo moeilijk kunnen onttrekken aan de identificatie met het grote be drijfsleven, dan ziet het er voor wat betreft het beheersen van die laten te spanning moeilijk uit", aldus de bewindsman. Lubbers zei dit op een studiedag van het CDA over het midden- en kleinbedrijf. Hij be pleitte een beleid dat leidt tot wat gunstiger verhoudingen tussen kos ten en opbrengsten in de onderne mingen. Hij wil dit niet alleen doen om economische maar ook om soci ale redenen. De enorme groei van de WAO is naar het oordeel van de bewindsman zeker voor een deel te verklaren uit het feit dat teveel on dernemingen ln een financieel moei lijke hoek zijn gekomen. >nder redactie van Loes Smit zijn ziekenhuizen, waar ze bezig In de aanspreektitel .zuster" en "broeder" af te schaffen, waar het form zo mogelijk door een hui ijker kledingstuk vervangen m irdt, tehuizen waar ze wat ouder- etser en sfeervoller meubilair pro- "eren in te voeren. Allemaal om de - Jstand tussen personeel en pa- ënt of bewoner zoveel mogelijk te trkleinen, om de bewoners van [huizen in een wat knussere sfeer laten leven. Een loffelijk streven. het tijdschrift De Bejaarden ft toch nog een heel akelige in-de-weg ontdekt, waar niets an gedaan wordt, het bed in heel êel zieken-, verpleeg- of gewoon toprzorgingskamers. Het blad i7Chrijft het woord zelfs met hoofd ketters. „omdat die meubelstukken pc de hele lange dag zo overdui- 3jelijk bed staan te zijn" £|et blad verduidelijkt „Neem de lït-slaapkamer met aangebouwde tJitchenette, douche en bergkast. fet verzorgingshuis levert vloerbe dekking, gordiinen en bed Dat is dan een vrij hoog, lelijk ledikant, dat onder de felgekleurde spreide ken uit nog z'n stakerige zwarte stalen pootjes laat zien. Je kan er méér lap over hangen, wel tot op de grond, maar dan lijkt het net een doodskist". Dat bed moet zo hoog zijn voor els de bewoner eens ziek wordt, maar, vraagt De Bejaarden zich af, „is het werkelijk zo moeilijk een constructie te bedenken, waar bij je pas als het nodig wordt, het bed hoger maakt? En moeten in verpleeghuizen de spreien altijd wit zijn?" Dat witte, vindt het blad. benadrukt of suggereert ziek-zijn. De bewoners hoeven niet eens echt ziek te zijn; misschien is een be jaard echtpaar wat krakkemikkig en heeft het op sommige momen ten van de dag verzorging en ver pleging nodig, maar voor de rest lezen ze hun krantje, kijken t v., ontvangen bezoek en leggen een kaartje. „Moet daarom de hele dag zo'n wit geval in hun huiskamer staan?" Nu heeft natuurlijk elk verzor gingshuis én elke verpleegafdeling een gezellige huiskamer, waar de bewoners ook naar toe kunnen. Maar je eigen plekje, waar je eigen spullen zijn, Je eigen huis dus, blijft een paar vierkante meter bij „dat afgrijselijk hoogpotige ziekelijk- witte bed". De Bejaarden is van mening dat er in die situatie zo gauw mogelijk iets moet veranderen en ook dat er vindingrijke geesten moeten zijn die daar wel wat op weten. „Wie kan ons wat bruikbare oplossingen aan de hand doen voor het wegwer ken, camoufleren, plezierig inpas sen in het geheel van de bedden?" is de noodkreet die het blad op zijn lezers afvuurt. Want dat er iets be ters voor te bedenken valt, daarvan is het blad wel overtuigd. Tachtig Jaar is in de Verenigde Sta ten niet oud genoeg meer om een kaartje van de president te krijgen. Tegenwoordig moet Je daar eerst de honderd Jaar halen, wil Je nog op deze manier door de president gefe liciteerd worden met Je verjaardag. Tot nog toe kreeg iedere Ameri kaan die tachtig werd, zo'n kaartje ln de bus, maar president Carter, verzot op bezuinigingen, heeft be sloten zijn onderdanen twintig Jaar langer te laten wachten; dat spaart een hoop postzegels uit. Het gat in de muur van het gebouw, waar de Amerikaan Andrew Lewis naar wijst, is geen gevolg van een ramp of een ongeluk. Het hóórt daar. Het is een splinternieuw soort deur, die met behulp van een electromotor in een paar seconden geopend of gesloten kan worden. In dichte toestand is het voor een niet-ingewijde wel even roeken waar je naar binnen moet, want de muur ziet er dan ondoordringbaar uit. Lewis heeft de „wandelende muur", zoals de deur al genoemd wordt, voor zijn firma in het Amerikaanse Sacramento gemaakt. een kaak die vreselijk pijn doet of zelfs helemaal „op slot" zit. Hard voedsel eten is dan totaal onmoge lijk. Na behandeling is de pijn meestal na een paar dagen weg. Tandarts Zarb noemde nog een paar oorzaken van zo'n ontwrichte onderkaak: een te forse hap, een slechte „beet" yan onder- en boven- gebit, tandenknarsen, rheuma en een zweepslag Als je toch zo'n mankement oploopt, dan maar lie ver van een „weekendkus" De tandartsen in Califomiè (misschien ook daarbuiten, maar in elk geval daar) zullen het vandaag nog druk hebben met het behande len van onderkaken die door hartstochtelijk kussen ontwricht zijn. Tandarts George Zarb noem de dat op een vergadering van Cali- fomische collega's een .zaterdag avondsyndroom". maar het kan net zo goed op zondag gebeuren Het gaat er maar om, op welke moment geliefden elkaar het hartstochtellj kst benaderen. Na elk weekend, zei de tandarts, zitten er mensen in de behandelstoel die hun passie moeten bekopen met de rug. Een van de standhouders die daar sinds zijn oprichting de laatste jaren steeds aanwezig is, is het vermageringsinstituut Weight Watchers. Wie niet op de beurs ge weest is, heeft het daar uitgereikte foldertje gemist met de volgende „twaalf verkeerde afslankfor- mules": 1. Vermijd geforceerde sneldiëten. 2. Tel geen calorieën. 3. 81a nooit een maaltijd over. 4. Vermijd elk hongergevoel. 5. Ga niet telkens op de weegschaal staan. 6. Wedijver niet met anderen die aan 't afslan ken zijn. 7. Ga nooit met een lege maag naar een feestje. 8. Probeer niet uw hele levenswijze op slag te veranderen. 9. Praat niet over uw dieet met anderen. 10. Zondig niet als u in een restaurant eet. 11. Sla met overleg ln en kook volgens plan. 12. Geef het nooit op. Wat Je dan wèl moet doen om deze twaalf kwalijkheden achterwege te laten, dan weten ze bij Weight Watchers. De jaarlijkse huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI is weer achter Nog lang na de laatste publikatle over de in 1907 bij Hoek van Hol land vergane „Berlin", bleef de in formatie van diverse lezers over die ramp binnen komen. We zullen er nu maar een punt achter zetten, maar niet zonder nog een paar ge gevens op een rijtje te zetten. Wat er nog aan nieuws (niet alles was dat) over het onderwerp te melden valt willen we hier graag doorge ven, met hartelijke dank aan alle lezers die ons de informatie stuur den, natuurlijk ook die hier niet genoemd worden. De Berlin, gebouwd in 1894 en 1745 ton groot, had twee zusterschepen: de Amsterdam en de Vienna (zegt een lezer uit Eelde die geen naam opgeeft). In de nacht van de ramp was het zulk noodweer dat geen loodsboot uitvoer (schrijft de heer Dijkhuizen uit Scheveningen), maar dat wordt tegengesproken door de heer Zwartveld uit Den Haag. die ten ÜJde van de ramp zelf in Hoek van Holland woonde: „De loods was een eigen oom van mij. dat was Johannes Bronder; hij is met de eerste stortzeeën mèt de kapitein, de stuurman en de roer ganger overboord geslagen. Pas een half Jaar na de ramp spoelde zijn lichaam aan op het strand van Rockanje; in die plaats is hij ook begraven". In Rockanje woonde in dat rampjaar ook de heer Langen- doom uit Oud-Beijerland, die als schooljongetje met eigen ogen zag hoe kapitein Precious en een aan tal andere omgekomen passagiers van de Berlin op het oude kerkhof van Rockanje begraven werden. Een aantal briefschrijvers is het niet eens met de lezing die verslag gever Pisuisse ln zijn boekje gaf. maar omdat nu eenmaal niet meer valt na te vragen hoe hij dat be doeld heeft zullen we die verschil len van inzicht maar laten rusten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5