ISY naar ABN Bank deamrobank in Singapore Rorento Bols geeft agio van 40 procent Met prijsklacht niet direct naar w overheid „hollen" Vraag onze man in Bahrain. Niet alleen waakhond tegen prijsstijgingen "fjet geld van belastingbetaler en liSBun van vakbonden j »t alles is even zwart en somber I or onze scheepsbouw. „RSV heeft deze slechte tijd nog altijd een nstgevende poot in de bouw voor marine bij T)e Schelde', consta- »rt de heer Bijl. „Gezien de specia- l ïtie van deze werf ligt de bouw or andere marines dan de Neder- idse in de toekomst voor de hand, j ts de te bouwen produkten niet te ur worden. Duitsland heeft bijv. al langstelling getoond." rendeert "Geen uithuilen in Scheveningen" Mening over reclame (3) DAG 26 APRIL 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 15 - RH 17 "^Ongeveer twee jaar geleden spraken enige vakbondsbestuurders tegen over ons de vrees uit, dat in de ontwikkelingen in de scheepsbouw de Nederlandse overheid, de vakbeweging en de scheeps- en machinebouw- industrie te zamen bezig zouden zijn met het stichten van een concern, rrflat zich in Nederland een monopolie-positie zou verwerven. De vleugels onze grenzen uitslaand, zou dit concern zich verder gaan uitbou wen tot een echte multinational. Zoiets als de bekende geest uit de fles, die niet meer in toom is te houden. §Daarbij op de achtergrond het verontrustende beeld, dat het bij ons in tegenstelling tot een aantal andere landen niet goed gaat in de scheeps- en machinebouw en dat geld nu eenmaal de eigenschap heeft weg te stromen uit gebieden, waar de zaken slecht gaan en toe te vloeien naar die de wind mee hebben. Een en ander met het gevolg dat een l0Vr0°t deel van het geld, dat door ons als belastingbetalers via de overheid v>n met steun van de vakbeweging in die industrietak wordt gepompt, er Kj'ders 'n de wereld weer uitkomt. na twee jaar verder. Over hetgeen zich steeds duidelijker scheeps- en machinebouw-industrie sprak onze redacteur Ledeboer met bestuurder Dick Bijl van de Industriebond-CNY. s\Ve zijn nu bij: 1 ^(tekent in de "jlans W. Ledet (ADVERTENTIE) ad if^TTERDAM „Het beleidsplan voor de Nederlandse Jeepsbouw, waarin Rijn-Schelde-Verolme (RSV) een centrale oa£itie inneemt en dat is opgesteld door de Commissie ;aiiieepsbouwbeleid, is momenteel in bespreking binnen de vak- tifoden. De leden vergaderen er over," vertelt de heer Dick Bijl. ^Jet heeft twee voorname punten. Het eerste houdt vijf regio's Rotterdam en omstreken, Amsterdam, het Noorden, de grote _jieren en de rest van Nederland. tweede punt betreft vijf 'kgroeperingen: de grote eepsbouw met de offshore, de ldelgrote scheepsbouw, de bag- de kleine scheepsbouw en de sterbouw. Er zijn drie partijen: overheid, de werkgevers en de ibonden. Overheid en werkgevers i in principe akkoord. De vak- idsbesturen verwachten zeer bin- ikort nog eind april een spraak te kunnen doen." er de consequenties zegt de heer 1: „Het beleidsplan gaat uit van ie modellen. Het ene houdt dertig icent reductie of zoals minister bbers zegt: 'afslanking' in, het Jere vijftig procent. Aannemelijk dat de vakbeweging, die zelf aan plan heeft meegewerkt, het der- •procentsmodel accepteert." verdere ontwikkelingen en moge- theden. De heer Bijl: „RSV (Rijn- tielde Verolme) krijgt een be- igrijke steun voor zijn scheepswer- Wanneer het samenwerkings- •band tussen RSV, VMF (Ver. Ma- nefabrieken-Stork) en Hollandse ton Groep (HBG) op het gebied n apparatenbouw doorgaat komt k daarvoor investeringssteun. Er >pt al een 'afslanking', om dat >oie woord van minister Lubbers iar eens te gebruiken, van de ma- inefabrieken Wilton-Feijenoord RDM (Rotterdamsche Droogdok latschappij). Verder is er Icssteun voor Rotterdam Nuclear verband met het wegvallen van de kende Zuid-Afrika-order en zijn er idietgaranties gevraagd van 150 200 miljoen gulden om intemati- aal te kunnen opereren." iet alles zwart 'er de weg tot verdere concentra- I in de scheeps- en machinebouw Uit het jaarverslag 1976/77: Beleggingsresultaat ruim 10%. Voorgesteld contant dividend 4.50 (v ij van dividendbelasting) plus 5% in aandelen (vrij van inkomstenbelasting). Belegd vermogen toegenomen van ƒ220 miljoen to 680 miljoen. Bijna 4 miljoen nieuwe aandelen uitgegeven. Aantal aandeeihoi dersrekeningen aanzienlijk gestegen. Eenvoud en kostenbesparing bleken sterke argumenten. U ontvangt het jaarverslag 1976/1977 cn informatie over de Aandeelhoudersrekening door een envelop met Uw naam en adres te zenden aan: rorento. Antwoord Nr. 1957(445). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711. toestel 157. regelrecht rendement^ zegt de heer Bijl: „Van der Giessen- De Noord leeft in overgrote mate van nieuwbouw. Dat bedrijf heeft een investeringsplan op basis van het project van de „Commissie II", de saneringscommissie voor de mid delgrote scheepsbouw. In de eerstkomende jaren zal de scheepsnleuwbouw verliesgevend zijn. Volgens het project betaalt de staat in het verlies mee. Het bedrijf zelf doet dat ook en dat leidt tot een aantasting van het eigen vermogen.. Bij een te groot verlies neemt de staat aandelen in het bedrijf. Minis ter Lubbers heeft echter nadrukke lijk gezegd, geen staatsbedrijf te wil len hebben. Men zal het dus elders moeten onderbrengen. De enige mogelijkheid is RSV en via deze stappen komt uiteindelijk een groot deel zo niet de hele scheepsbouw in handen van RSV. Voor wat betreft de machinebouw en apparatenbouw is een analoge ontwikkeling te wachten: VMF en HBG met RSV. Er is nu duidelijk de twee jaar geleden voorspelde groei te zien naar één staal- en machine- bouwconcern, dat met steun van de Nederlandse belastingbetaler en zelfs met steun van de vakbeweging tot stand komt." Brazilië De volgende stappen leiden over on ze grenzen. De heer Bijl: „Er is in Brazilië een RSV-werf. Het is slechts in zeer beperkte mate mogelijk uit deze werf komende revenuen naar ons land over te brengen, wel ander som. Deze werf levert winst en zit zeker tot in de jaren tachtig geheel vol met werk en opdrachten. Investeringen ter uitbreiding en consolidering in Brazilië liggen voor de hand. De mogelijkheid van toe vloed van Nederlands geld naar Bra zilië is zeker niet illusoir. Ook in Ierland is een RSV-werf. Die profi teert van het offshore-gebeuren in de Noordzee en van de protectie van het Verenigd Koninkrijk, waaraan ook Ierland deel heeft. Het gaat hier om heel grote belan gen. Weer ligt de mogelijkheid van Dick Bijl het vloeien van Nederlands geld over de grenzen ten behoeve van uitbouwactiviteiten voor de hand. Er is rond het Midden-Oosten een ontwikkeling gaande waardoor ver voersstromen zich verplaatsen. In dit verband is te verwachten dat de Portugese Lisnavowerf, waarin RSV een heel grote deelnemer is, in be langrijkheid groeit.... en dus ook in vesteringskapitaal nodig heeft. Ver der liggen er op het gebied van de energievoorziening verbindingen tussen RSV met de Duitse KWU (Kraftwerk Union), met General Electric in de Verenigde Staten en ook met de kerntechnologie in Frankrijk. Interessant is de kolen vergassing. RSV dringt via licenties en eigen ontwikkelingen ook in deze markt door. Dat geldt voor de gehele we reld. Deze zaak kan in de toekomst uitermate belangrijk worden. Uit de nood geboren neemt RSV verder deel in een aantal belangrijke rede rijen en rederij-combinaties, zoals in de Duitse rederij Jakobs. Ik consta teer dus in ons eigen land sanering, maar elders opbouw met Neder lands geld en met hulp van onze vakbeweging." Natuurlijk is het de heer Bijl niet voldoende deze ontwikkelingen te signaleren. Hij zegt: „Het is interes sant om je af te vragen, wanneer dergelijke situaties ontstaan. We moeten ons als vakbondsbestuur ders ook afvragen of de vakorgani saties in staat zijn de inzichten, de begeleiding en de besluitvorming bij te houden. Belangrijk zijn daarbij de belangen tegenstellingen tussen verschillende groepen vakbondsleden, het op di rect voordeel gerichte beleid tegen over het beleid op langere termijn en het beleid ten aanzien van ge beurtenissen, die de gebieden van verschillende vakorganisaties over schrijden. Hoe voorkom je dat de ene bond zich laat uitspelen of zelfs zichzelf uitspeelt tegenover de andere en hoe voorkom je dat de ene regio wordt uitgespeeld of zichzelf uitspeelt tegenover de andere? Vanzelfsprekend probeert nu ieder voor zichzelf zoveel mogelijk te be reiken. Het lijkt heel aantrekkelijk je eigen werkloosheid te exporteren naar anderen. Uiteindelijk kom je dan echter tot de ontdekking dat je niet alleen jezelf, maar ook je maat van een andere organisatie hebt ge pakt! En er is een heel belangrijke slotvraag: wat denkt de overheid te doen aan controle op de gelden wel ke zij het bedrijfsleven, in dit geval de scheeps-, machine- en apparaten- bouwindustrie, ter beschikking stelt?" NIEUW-VENNEP Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols gaat over tot een uitkering van 40 pet in gewone aandelen ten laste van de belastingvrije agioreserve. Vijf oude aandelen geven recht op twee nieuwe, die zullen delen in het slotdividend over 1976 en het dividend over volgende jaren. tADVt RTiKTltj De heer A. Afman. Direlcteur van het ABN kantoor in Bahrain. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. 198 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Afman uitstekend is ingevoerd in Bahrain. Een land dat zich dank zij de enorme oliewinningen in snel tempo industrieel ontwikkelt. Sprekend voorbeeld hiervan is de olieraffinaderij in Bahrain. Eender grootste ter wereld. De heer Afman helpt u graag bij 't vinden van mogelijkheden. Zijn adres is: Algemene Bank Nederland, Government Road, P.O. Box 350, Bahrain (Manama). Telex: 8356. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hixifdkantoor. Vijzelstraat 32, Amsterdam, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Aan de op 9 Juni te houden jaarver gadering zal worden voorgesteld het dividend over 1976 vast te stellen op 1 in contanten op de op 31 decem ber 1976 uitstaande gewone aande len. die als interim als in januari 1977 is gedeclareerd, en een slotdividend van 2,30 in contanten over de na de 40 pet-agiobonus uitstaande aande len. Uitgaande van het aantal door aandeelhouders voor de uitkering van de agiobonus gehouden aande len, komt dit overeen met een con tant dividend van 4,22 per aandeel van 10 tegen vorig jaar 3,60. Bols heeft vorig Jaar de omzet zien dalen van 514,7 min. tot 501,2 min. De winst na belastingen steeg van 15,1 min. tot bijna 16,7 min. of per aandeel van 6,50 tot 8,20. Deze extra sterke stijging per aan deel werd mede veroorzaakt door de al vermelde mutaties, waardoor het aantal aandelen, gerechtigd tot de winst lager was dan eind 1975. Het bedrijfsresultaat stond vorig jaar onder druk door de abnormale marktsituatie in het laatste kwar taal, die leidde tot grote voorraad- vorming bij particulieren. Volgens verwachting was de terugslag in de hele bedrijfstak aanzienlijk. De tota le afzet van Nederlands gedistilleerd daalde vorig jaar met 33 pet. Onder deze moeilijke omstandigheden kon Bols haar marktaandeel echter ver groten. Het ministerie van economische zaken heeft tien miljoen gulden uit getrokken voor de redding van de MACHINEFABRIEK BRONS in Appingedam. Dat heeft directeur ir W. Nijenhuis meegedeeld op een aandeelhoudersvergadering. De steun houdt in dat de fusiepartner van Brons, de motoreufabriek In dustrie in Alphen aan de Rijn geslo ten wordt. Bij industrie werken 150 man. Zij worden ontslagen, evenals 25 man van Brons in Appingedam. Voor 260 werknemers in het noorden zal de werkgelegenheid behouden blijven. „Hoe meer ik met de Economische Controle Dienst achter klachten over prijzen aan moet, hoe minder tijd wij hebben voor andere zaken die voor de consument ook en van groter belang zijn. Door een overvloed van klachten die sterk zijn toegespitst op het individueel belang, komen diverse zinnige projecten bij ons niet voldoende aan bod." Dit zegt mr M. A. J. Engels, directeur van de Economische Controle Dienst (ECD) in Scheveningen. Die daar overigens meteen aan toevoegt, dat.zinnige" klachten, dat wil zeggen klachten over uitschieters, altijd zeer welkom zijn en in behandeling worden genomen. In gevallen van colportage moet de ECD het van consumentenklachten hebben, terwijl een briefje over bijvoorbeeld een kapper die de tarieven met een fors bedrag verhoogd heeft, in dank wordt aanvaard om vervolgens eens een kijkje te gaan nemen, en eventueel proces-verbaal op te maken. Het blijkt echter, dat de ECD nogal wat klachten van consumenten ontvangt die niet terecht, niet reeël of objecUef niet interessant zijn en die zodoende uit het oogpunt van inflatiebestrijdlng dan ook geen zoden aan de dijk zetten. In verhoudingsgewijs erg veel brieven of telefoontjes worden blijken van ongenoegen geuit over de huur (verhoging) van campings, de service-kostenverhoging van flats, de gestegen premies van ziektekosten en autoverzekeringen en de declaraties van medische specialisten. Daarnaast is het niet ongewoon dat heel wonderlijke en specifieke klachten binnenkomen, zoals over de luchtvrachtkosten van een bruidsjurk of de gestegen huur van een vakantiehuisje in Italië. Er zijn ook mensen die elk jaar hun ziektekostenpolis opsturen met de vraag of de premieverhoging wel klopt (de toegestane premieverhoging heeft dan al in alle kranten gestaan), terwijl er voorts mensen zijn die de rekening van de apotheek met daarop zo'n vijftien posten toezenden met het verzoek maar even te willen kijken of het allemaal wel klopt, zonder dat zij over enige aanwijzing beschikken, dat de rekening niet zou kloppen. „Dan zeg ik," aldus de heer Engels, „nu zijn we op de verkeerde weg; dan word je een service-apparaat, waardoor we minder tijd overhouden voor prijscontrole, terwijl we daarvoor Juist méér tijd willen hebben." Garantie „Niemand," vervolgt de heer Engels glimlachend, „hoeft zich gegeneerd te voelen al hij of zij de klacht voor zich houdt. Er wordt door de Economische Controle Dienst tóch wel voor de consument gewerkt. Ik garandeer dat, al krijg ik nooit een klacht over de prijzen van een artikel of dienstverlening, de Economische Controle Dienst beslist wel door middel van steekproeven prijscontrole instelt naar een breed scala van goederen en diensten." Hij verzekert vervolgens dat deze controles, zeker wanneer regelmatig een redelijk aantal steekproeven wordt genomen, zeer preventief werken. Hoe meer de ECD met de ongeveer zeventig prijzencontroleurs op dat gebied kan doen, hoe groter de kansen zijn dat prijsuitschleters worden voorkomen. „Het Jammere is." aldus de heer Engels, „dat door alle mogelijke klachten over de betrekkelijk onbelangrijke zaken, wij bij de uitvoering van ons eigen programma in de wielen worden gereden. Nogmaals, wij doen beslist wel het nodige, maar ik zou wat de prijzen en tarieven betreft toe willen naar een betere en meer systematische „bewaking" van diverse sectoren handel, dienstverlening, vrije beroepen dan tot nu toe gebeurt." Klachten Tussen de tweehonderd tot driehonderd schriftelijke en telefonische klachten die gemiddeld elke maand bij de ECD binnenkomen, zitten er opmerkelijk veel over de prijs van allerhande zaken die vaak ook niet belangrijk zijn in het consumptiepatroon. Daarentegen is het even opvallend dat nooit (bij de Economische Controle Dienst) door consumenten wordt gemopperd over de prijs van textiel, schoeisel of meubelen. De heer Engels hierover: „Als wij met ons werk alleen op binnengekomen klachten zouden afgaan, dan zouden we kunnen denken dat het In de textiel en andere sectoren waarover niet wordt geklaagd, wel goed zit. Maar de Economische Controle Dienst bekijkt deze sectoren wel degelijk en deze controle zouden wij, als we minder klachten van consumenten zouden krijgen (de consumentenbond en Konsumenten Kontakt sturen ons ook regelmatig afschriften van klachten die bij hen zijn binnengekomen), nog beter en systematischer kunnen doen. Aan deze kant van de zaak gaan de consumenten helaas nog vaak voorbij." Tegen deze achtergrond zou de heer Engels graag zien dat mensen een prijsprobleem eerst zelf trachten op te lossen en zich daarbij bewustzijn van het feit. dat onder het huidig prijsbeleid de doorberekening van diverse kosten toegestaan is, of rekening houden met de mogelijkheid dat een bedrijf ontheffing heeft van het prijsbeleid. „Maar dat komt er, bijvoorbeeld als een specificatie of een toelichting wordt gevraagd, wel uit," meent de heer Engels. Uithuilen Zelf als consument zoveel mogelijk de eigen boontjes doppen, vindt de heer Engels zodoende zinniger, dan „direct naar de overheid hollen." Hij vindt dat de mensen moeten beseffen, dat men niet het recht heeft op behandeling van klachten door de Economische Controle Dienst. „Wij zullen er wel alle aandacht aan besteden, maar het is niet zo dat de consument daarop een onvervreembaar recht heeft." „Ik wil af van het imago van „jongens kom maar uithuilen in Scheveningen aan de Hoge Prins Willemstraat 226 II, besluit de heer Engels. De Economische Controle Dienst waakt overigens niet alleen over de ontwikkeling van de consumentenprijzen (de consument wordt zelfs wel eens „tegengewerkt" als het gaat over het tegenhouden van goedkope textielimporten, of bijvoorbeeld het in de gaten houden dat de uitverkoop niet te vroeg begint), maar bestrijkt een veel brder economisch gebied. De dienst zo'n 270 man sterk ressorteert dan ook onder het ministerie van Economische Zaken. Permanent wordt volgens Consumptief Geldkrediet, de Wet Selectieve Investerings Regeling, de Bedrijfsvergunnlngenwet (geldt voor broodbakkers), Strategische Goederen (waaronder bepaalde computers bijvoorbeeld vallen), Deviezen In- en Uitvoer, Cadeauwet. Assurantiebemiddeling, Elektriciteitswet (veiligheid elektrotechnische produkten), Vestigingscontrole, een bepaald plan een oogje in het zeil gehouden op de naleving van: de Kartelwet, de Wet op het Afbetalingsstelsel, de Wet Colportage. Prijsaanduiding, PBO (onder andere de minimumprijzen voor brood, melk en jenever), Burgemeester André van der Louw: „Marketing en reclame; weinig op tegen als Je weinig op de opdrachtgevers tegen hebt. veel op tegen als Je veel op de opdrachtgevers tegen hebt. De hele discussie rond de reclame wordt veel te veel op de reclamewereld toegespitst en veel te weinig op de daarachter schuilgaande opdrachtgevers." (Uit Adformatie). Wet Uitverkopen. Drank en Horeca-wetl Winkelsluitingswet, Handelsregisterwet en de Warenwet (waaronder het helmenbesluit voor bromfietsen en motoren alsmede de textieletikettering. Daarnaast heeft de ECD een afdeling recherche, die ondermeer op verzoek van het Openbaar Ministerie onderzoek doet bij het vermoeden van commune (niet specifiek economische) delicten met een economische achtergrond, zoals de zaak Teal tronie. Hiermee is voortdurend een aantal mensen bezig. (ADVERTENTIE) Klopt.Dankzij onze belangen in de European Asian Bank aldaar Adres: 50, Collyer Quay. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon020-284250.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17