Wellicht overname van Technovum Verdeeldheid over openingen in dam Nederlandse filmers zijn zeer ontevreden Plaats voor zón in ontwikkelingswerk KUNST De ware halfzware. Bezetting bedrijf gaat door CBS: inkomen van directeur steeg 't minst De gitaren van Jan Akkerman Week van Nederlands toneel Aparte ruilbeurso in Arnhem Prospect Theatre Company in A'daf Oosterschelderapport naar minister Drukkerij te Zaanïïam. Acht projecten voorgesteld s u a ORIGINAL DINSDAG 26 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet PS 14 - RH Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL De bezetters van Technovum bv in Roosen daal hebben op het ministerie van economische zeken meege deeld dat een groot bedrijf interesse heeft in de overname van Technovum De deuren- en ramenfabriek wordt nog steeds door het voltallige personeel (60 manl bezet gehouden. De actie, die zaterdag is begonnen, gaat voorlopig door tot morgen De afvaardiging van personeel en NKV en Unie BLHP heeft op econo mische zaken afgesproken dat het ministerie gaat praten met de cura tor. de bank en andere belangheb benden De vakbondsbestuurders vinden dat het bedrijf nog voldoende levenskansen heeft. NKV- bestuurder Hans Stehman heeft gis teren gezegd dat de orderportefeuille drie miljoen bedraagt. Uit de lopen de offertes zou nog vier miljoen te halen zijn. De eerste orderbevestiging is intus sen bij de bezetters binnengekomen. De regionale Zeeuws-Vlaamse wo ningbouwvereniging uit Axel heeft besloten een order van zeven ton te plaatsen voor een renovatieproject van 720 woningen Het beleid van directeur Van der Eijkenzou volgens de vakbondsbestuurders debet zijn aan het faillissement. De directeur is ook eigenaar van Beglas bv. een be drijfje dat naast Technovum ligt. Beglas zou zijn gaan floreren ten koste van Technovum. Ook zouden personeelsleden van Technovum ge werkt hebben voor Beglas. De bezetters ondervinden aan alle kanten medewerking. Als hoofd van de energievoorziening heeft burge meester Schneider van Roosendaal de bezetters beloofd stroom, gas en water nog niet af te snijden. De poli tie zal ook niet komen om het bedrijf te ontruimen. Met de PTT werd afge sproken dat de telefoonrekening naar de vakbonden gaat zodat ook de telefoon niet hoeft te worden af gesneden. De plaatselijke politieke partijen behalve WD en Boeren partij hebben hun inzet beloofd. Er komen ook veel adhesiebetui gingen binnen. DEN HAAG - In de periode van 1970 tot 1973 zijn de ge middelde inkomens van direc teuren van naamloze en beslo ten vennootschappen veel minder gestegen dan die van werknemers en gepensioneer den en ook minder dan die van zelfstandigen Dit blijkt uit een opgave van het CBS. De stijging bedroeg bij de werknemers bijna 50 procent, bij gepensioneerden en mensen zonder beroep eveneens bijna 50 procent, bij zelfstandigen 33 procent en bij directeuren 17 procent. Het gemiddelde inkomen van directeuren bleef niettemin aanmerkelijk groter dan dat van werknemers: het bedroeg in 1973 71.810 gulden per jaar tegen 61.220 gulden in 1970. Het was in 1973 toch nog onge veer viermaal zo groot als het inkomen van de werknemer, dat toen gemiddeld 18.100 be liep. In 1970 was de afstand groter: toen was het gemiddel de werknemersinkomen 12.690 gulden en dat van de directeur 61.220 gulden AMSTERDAM De subsidie die binnen de CRM-begroting voor de film wordt uitgetrokken is te laag en er wordt te weinig gedaan aan de distributie van vooral de korte film. De Neder landse televisie toont geen enkele belangstelling en export naar het buitenland is vrijwel geheel onmogelijk. Dat zijn de voornaamste grieven die ongeveer 200 Nederlandse cineasten' zaterdagmiddag in Amsterdam naar voren hebben gebracht op een dis cussiemiddag over media-politiek, die georganiseerd was door de Audi ovisuele Beroepsvereniging NBF. De discussie spitste zich hoofdzake lijk toe op het geringe aandeel van de filmers in de subsidiepot van CRM. Zes uitgenodigde politici, om- roepsspecialisten van zes partijen, werden hoofdzakelijk ondervraagd over hun bereidheid zich in te zetten voor een verruiming van de financië le armslag van de cineasten. Meer dan vage toezeggingen lieten zij zich echter niet ontlokken. De cineasten zien ook met lede ogen aan dat verreweg de meeste met subsidie gemaakte korte films na één vertoning in de archieven ver dwijnen. Zij protesteerden tegen het feit dat de televisie voor deze films geen belangstelling heeft op grond van te lage kijkcijfers. Voor de benarde financiële positie van de cineasten werd o.a. de oplos sing aangedragen het voorbeeld van Duitsland te volgen. Daar rust op ieder bioscoopkaartje een belasting, van 15 pfennig, die wordt gebruikt om de binnenlandse filmproduktie te steunen. AMSTERDAM In de serie „Aspec ten van de gitaar, waaraan o.m. John Williams, Paco Pena, Carlos Bonell en Alirio Diaz meewerkten, worden de laatste concerten gegeven door Jan Akkerman, de enige Nederlan der. die aan deze cyclus deelneemt: op 2 mei in de Ronde Lutherse Kerk- Sonesta Koepelzaal, Amsterdam, om 20.15 uur en op 4 mei in Diligen- tia, Den Haag om 20.15 uur. Jan Akkerman vertegenwoordigt de sector acoustische en elektrische gi taar en zal ook nog een aantal stuk ken op de luit spelen. Jan Akkerman maakte naam als gi tarist in Focus van Thijs van Leer, maar concentreerde zijn talenten la ter steeds meer in de solistische rich ting. Hij componeert muziek voor films en geeft les. Jan Akkerman 3 DEN HAAG Het Haags Ontmoetingscentrum voor Theaterkunsten heeft een week van het Nederlandstalig toneel georganiseerd: van 20 tot 29 mei. Onder de titel „Hollands drama" worden dan Nederlandse stukken uitge voerd, die dit seizoen in première zijn gegaan. „Hollands drama" komt tot stand in samenwerking met de Jan Cam- pertsfichting en het Bzztoh-theater. De Jan Campertstichting heeft er een opdracht aan verbonden tot het schrijven van een toneelstuk. Die opdracht zal jaarlijks worden toegekend. De week wordt geopend met een conferentie over Nederlandstalige toneel schrijfkunst onder voorzitterschap van Daniel de Lange van de Vereniging van Letterkundigen Vakbond van Schrijvers. Aan de conferentie werken o.m. mee de schrijvers J. Bernlef en Lodewijk de Boer en de dramaturgen Karei van Muyden van de Haagse Comedie en Carel Alphenaar van Centrum. Tijdens de week gaat „Het raam" van Adriaan Venema in première. Het wordt uitgevoerd door de Haagse Comedie. Ook voor het eerst in ons land: het stuk „Onder ons" van de Vlaamse schrijver René Verheezen. Verder worden er toneelstukken gespeeld door Baal, Centrum, Sater en de Theater unie. beëindigde kortgeleden een toumee van ruim anderhalve ma: door Groot-Brittannië. ARNHEM De Nederlanf' Vereniging „De verzamelaar" hof regelmatig ruilbeurzen in divtf plaatsen van het land waar <r vooral de geëigende verzamelobj ten als munten, postzegels en sk, renbandjes worden geruild. Op zi{ dag 1 mei van 10 tot 17 uur is er in de congreszaal van Musis Sacrr te Arnhem een ruilbeurs wr meer bijzondere objecten aanwe zullen zijn, zoals rijwielbek tingplaatjes, wikkels, suikerzakje dranketiketten, uithangtekens, Vp formen, strijkijzers, onderschei#- gen, oude gereedschappen, gebo» tekaartjes, herdenkingsbordl grammofoonplaten, bidprentjes, I tiestenfoto's en asbakken. En <r zijn maar enkele voorbeelden uit 1 zeer vele, dat hier aanwezig zal zi> AMSTERDAM - De Engelse Pn peet Theatre Company die vaste bespeelster zal worden van Old Vic komt op een tournée de, Duitsland en de Benelux op vrijer 29 april in de Stadsschouwburg rr een voorstelling over „Saint JoajS G. B. Shaws toneelstuk over Jeanh d'Arc, met Eileen Atkins in de titj; rol. Het gezelschap heeft faam w( worven met sterk bezette voorst lingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meningen over de doorlaatopeningen in de toekomstige Oosterschelde-dam zijn verdeeld in het rapport, dat een speciale werkgroep heeft uitgebracht aan minister Wester terp (verkeer en waterstaat). De meerderheid van de werkgroep geeft de voorkeur aan een opening, die een getijverschil van 2 meter 70 bij Ierseke zou betekenen. Hoe groter het getijverschil. hoe groter de kans dat het milieu en de visserij (mosselkweekl behouden blijven Een grotere opening is echter duurder dan een kleinere. De meerderheid van de werkgroep, waarin zes ministeries vertegenwoor digd zijn, kiest voor de oplossing, die een redelijk evenwicht biedt tussen de extra kosten en de voordelen Die extra kosten bedragen ongeveer honderd miljoen gulden. Een min derheid van de werkgroep vindt, dat een kleinere opening (leidend tot een getijverschil van 2,30 meter) een „al leszins aanvaardbare oplossing is." Deze minderheid vindt het dan ook niet nodig, dat honderd miljoen extra wordt neergeteld. Volgens de overige ambtenaren is het echter niet zeker, dat bij die kleinere opening het karakter van de Oosterschelde behouden blijft De onzekerheden zijn toegenomen door vragen over het beheersen van het zoutgehalte in de Oosterschelde De ze vragen staken de kop op nadat het kabinet en de Tweede Kamer vorig jaar juni „ja" zeiden tegen een doorlaatbare dam. De werkgroep heeft ook de mogelijk heid bekeken, die een getijverschil van ruim drie meter zou opleveren. De extra kosten bedragen bij die mogelijkheid ongeveer 260 miljoen gulden De Tweede Kamer heeft een motie van het AR-Kamerlid Schakel aangenomen, waarin staat dat bij zo n forse overschrijding van de kos ten de Oosterschelde toch maar ge heel afgesloten moet worden. Tevens wijst de werkgroep er op dat de jaarlijkse onderhoudskosten aan de doorlaatbare dam bij een grotere opening aanzienlijk hoger liggen dan bij een kleinere doorlaatmogelijk- heid. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG In het Nederlandse programma voor ontwikke lingssamenwerking kunnen zinvol projecten voor toepassing van zonne-energie worden opgenomen. Een onderzoekploeg van drie Philips-mensen en een ambtenaar van buitenlandse zaken heeft minister Pronk gisteren acht concrete ideeën voor projecten voorgelegd die een redelijke kans op succes zouden hebben. Daar zitten grote zaken bij, zoals ontwikkeling en beproeving van een door zonnewarmte aangedreven stroombron voor een elektrische wa terpomp. begroot op tussen acht en dertig miljoen gulden Veel beschei dener is bijvoorbeeld de suggestie om een systeem te bouwen en te beproeven, dat door verhitting drinkwater desinfecteert (één tot twee miljoen gulden) Rapporteur T Thalhammer legde er gisteren de nadruk op dat het onder zoek zich niet gericht had op wat er technisch allemaal wel kan (dat is namelijk bijna alles) Men had beke ken waaraan in ontwikkelingslan den behoefte was. of die behoefte door toepassing van zonne-energie gedekt zou kunnen worden, of dat goedkoper was dan andere metho den en of de kosten door de te ver wachten baten zouden worden over troffen Om het onderzoek bij de praktijk te houden, werd gekeken naar de be hoeften van dne „voorbeeldlan- den": Columbia. Opper-Volta en In dia. Behalve economische maatsta ven telden ook mee de reële belangs telling voor mogelijke samenwer kingsprojecten in de ontwikkelings landen. en het daar aanwezige ken nisniveau India bijvoorbeeld, kan het vnj in gewikkelde waterpomp-project technologisch aan. en heeft een gro te behoefte aan betrouwbare pom pen. Met name de betrouwbaarheid is bij de tot nog toe in het kader van de ontwikkelingshulp geleverde die selpompen in veel landen een ono verkomelijk probleem In sommige streken zijn twee van de drie pom pen buiten gebruik omdat er nie mand is die ze kan repareren. Daarom stelt het rapport de ontwik keling voor van een volkomen afge sloten systeem waar de door warmte aangedreven motor in zit en tien jaar moet kunnen blijven draaien. Er uit komen alleen de elektrische leidingen, waarmee een (eenvoudig te onderhouden) elektromotor van één tot drie kilowatt kan worden gevoed. In perioden dat er niet ge pompt wordt een pomp blijkt maar duizend uur per jaar gebruikt te worden kan de stroom zo moge lijk voor andere dingen worden be nut. Een van de voorgestelde mid delgrote projecten is de bouw en beproeving van een systeem om bat terijen voor radio's en lantaarns met elektriciteit uit zonlicht op te laden. Dat levert een aanzienlijke bespa ring op ten opzichte van weggooi- batterijtjes Kooksysteem Een project waarvan pas op lange termijn resultaten worden verwacht is de ontwikkeling van een kooksys teem op zonnewarmte waarin die warmte wordt opgeslagen, zodat er ook gekookt kan worden als de zon niet schijnt. „Direct" werkende koo- kapparaten bestaan wel. maar blij ken niet op de sociale behoefte in te spelen En een groot deel van het energieprobleem in de derde wereld zit nog steeds in schaarser wordend hout om op te koken. Vool Opper- Volta konden de onderzoekers zelfs niet zinvollers aanbevelen dan een herbebossingsprogramma. V 4 m „Als ik soms m n oude maten van de grafische school zie, dan valt het me weleèns op dat ik met de enige ben die overgestapt is op wat anders. Als ik even tijd heb, draai ik een Drummetje. Dat rolt gewoon goed. 't Is niet te licht of te zwaar, maar t is wel net even pittiger. Daarom rook ik Drum! Dram als je je draai gevonden hebt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16