Topsport moet versoberen' winst voor Kortsjnoj iram Leeuwenhoek opnieuw kandidaat chef de mission voor Olympische Spelen van 1980 OpnicUW 1 Laatste rondes H betaald voetbal Gelijk beginnen Volleyballers „een set sterk ^Canada van Bis gespeeld »v e# V NSDAG 26 APRIL 1977 Trouw/Kwartet PS 13 - RH 15 I/EN HAAG Na twee maal als chef de mission te hebben J'lefungeerd, is Bram Leeuwenhoek ervan overtuigd dat Neder- nd in de toekomst op de Olympische Spelen een rol kan blijven len die in overeenstemming is met het potentieel in ons land. e 53-jarige conrector van de Haagse Academie voor lichamelij- *,*e opvoeding, die ongetwijfeld een van de belangrijkste kandi- is voor de functie van chef de mission van de Olympische joegen voor Lake Placid (winter) en Moskou (zomer), vindt wel s /jat er dan een aantal maatregelen moet worden genomen. „Wij s'/iillen moeten luisteren naar de signalen die de ervaring ons gespeelt en bereid moeten zijn adequate maatregelen te 5 'ilram Leeuwenhoek gelooft dat de Nederlandse topsporters zich in de ovloekomst nog kunnen meten met de «'•taatsamateurs uit de Oostbloklan den. Voorwaarde is dan echter wel sv*.at wordt voldaan aan een aantal ®,/toonvaarden. die van het gTOOtste ovJelang zijn voor de topsport in Ne derland. Leeuwenhoek vat die voor- 6./,raarden samen in vier hoofdpunten: Het leggen van het accent op het talent. Waarbij gezorgd loet worden voor een begeleiding. ie voert tot soberheid en zelfstan- Jgheid. I. Een doelmatige selectie om het 3 3 ferkelijke talent tijdig te ontdek- en. Daarbij moet niet gedacht wor- M en aan het Oostduitse selectiesys- 75 ïem maar één dat geënt is op de 69 lederlandse maatschappelijke ver- "9 DEN HAAG In de laatste „ronden" van de competitie in het betaalde voetbal zullen de belangrijke wedstrijden op hetzelfde tijdstip, zondagmid- 1 dag 14.30 uur, moeten begin- nen. De competitieleider van het betaalde voetbal heeft de- ze bepaling gemaakt voor wed- strijden waarbij clubs betrok- j ken zijn die nog strijden voor kampioenschap en promotie of tegen degradatie. Het ver- schuiven van deze ontmoetin- 3 gen naar de zaterdag is derhal ve ook niet toegestaan. Deze beslissing geldt voor de drie laatste programma's in de eredivisie, dus 1,8 en 15 meien 2 in de eerste divisie voor 15,19 o (hemelvaartsdag) en 22 mei. o Rusland zegeviert 0 MOSKOU Het nationale o team van de Sovjet-Unie heeft o zijn eerste wedstrijd in de voorronden van het toernooi o om het wereldkampioenschap o voetbal gewonnen. Grieken- o land werd in Moskou voor £a 100.000 toeschouwers met 2-0 o verslagen. Konkov scoorde voor de Sovjet-Unie in de 26e o minuut 1-0 en Kipianin maak- te er in de 77e minuut 2-0 van. eno6er houdingen. Volgens Leeuwenhoek is het mogelijk, met inachtneming van de volledige vrijheid van keuze, op grond van objectieve gegevens, jon ge mensen te adviseren t.a.v. de keu ze van een bepaalde tak van sport. Daarvoor is een goede coördinatie tussen de vakwereld van de lichame lijke opvoeding op school, de georga niseerde sport, de sportmedische centra en de school-artsendienst noodzakelijk. De belangrijkste voor waarde is de gezamenlijke bereid heid van de diverse instanties om te komen tot een verantwoord advies op grond van de kwaliteiten van de aanleg met betrekking tot de keuze van de tak van sport. C. Een efficiënte trainingsmethode zonder franje, gericht op een opti maal effect in een zo kort mogelijke tijd. met in achtneming van het trai- ningsoptimum. D. Een doelmatige maatschappelij ke begeleiding, niet met het accent op loonderving en het vrijmaken uit de maatschappelijke functie. De maatschappelijke begeleiding moet gericht zijn op topsportbeoefening in combinatie met het functioneren in studie en maatschappij. COÖRDINATIE „Tijdens de voorbereiding op Inns bruck. Montreal en Kingston heeft de continuïteit in de coördinatie, evenals tijdens de aanloop tot München, te wensen overgelaten. Dit kwam doordat er binnen een aantal bonden niet tijdig over eenstemming over bestond wie de uiteindelijke begeleiders zouden zijn. Bovendien waren er in een aan tal bonden interne conflicten, waar door ingewerkte leden uit de over leggroepen plaats moesten maken voor mensen die slechts via de notu len op de hoogte waren van het besprokene." Bram Leeuwenhoek is een groot voorstander van het tot stand bren gen van een doeltreffend contact. „De geëigende kanalen daarvoor zijn de gemeenschappelijke bijeen komsten van het contactcollege en de overleggroep trainers-coaches. Op deze wijze kunnen de toekomsti ge chefs d'equipe rechtstreeks wor den geïnformeerd over typisch technische problemen waarvoor de trainer-coach zich geplaatst ziet. Bovendien krijgen de trainers en coaches inzicht in organisatorische problemen waarmee zij doorgaans slechts zijdelings te maken hebben. Dit leidt tot een beter begrip voor eikaars werk. Er ontstaat een geza menlijke inzet om te komen tot een zo effectief mogelijke voorberei ding." De chef de mission van 1972 en 1976 acht een stabielere samenstelling van het contactcollege en de over leggroep trainers-coaches voor de toekomst van het grootste belang. „In 1976 heeft bij de winter- en zo merspelen het college van chefs d'e quipe goed gewerkt. Datzelfde gold voor het medische en para-medische team. Conflicten hebben zich niet voorgedaan. DE SPELEN Voor Bram Leeuwenhoek blijft het betreurenswaardig dat de openings ceremonie van de Olympische Spe len een show is geworden, die volle dig staat in het teken van het pu bliek. „De deelnemers zijn slechts „veldvulling". Natuurlijk moeten wij begrip hebben voor het zakelijke aspect van de Spelen in het alge meen en de opening in het bijzon der. Maar het mag niet zo zijn dat de deelnemer aan de Spelen geen deel nemer meer is aan het openingscere- monieel". In deze mening staat Leeuwenhoek niet alleen. Bij de bij eenkomst van het Internationaal Olympisch Comité, de nationale Olympische Comité's en de Interna tionale sportbonden, begin april in Abidjan, bleek bij velen dezelfde mening te bestaan. .Naar München en Montreal is geza menlijk heen- en teruggereisd. Ik voel nu meer voor twee aanreis- en twee terugkeerdata. Dit kan proble men voorkomen. Voor degenen die vroeg aan de start komen, is de spanning weg terwijl anderen nog lang moeten wachten. Een gedeelte van de ploeg kan een week voor de Spelen vertrekken en terugkeren nadat (bijvoorbeeld halverwege) het zwemprogramma is afgewerkt, de tweede groep gaat naar huis na af loop van de Spelen". DE LIMIETEN De limieten voor uitzending in de meetbare takken van sport blijven een grote zorg. Ten aanzien van de zwemlimieten is Bram Leeuwen hoek van mening dat die geen ga rantie vormden voor het bereiken van een finaleplaats. „In nagenoeg alle gevallen er waren slechts twee uitzonderingen bleken de gestelde limieten niet onaanzienlijk te licht om een redelijke garantie te hebben voor het bereiken van een finaleplaats. Een extreem voorbeeld is de 4x200 meter vrije slag bij de heren. Het NOC vroeg een tijd van 7.55.4 maar men moest 7.42.54 zwemmen om een finaleplaats te bereiken. Toch heeft het systeem van de KNZB aangetoond, dat wan neer men iets minder strakke limie ten hanteert, een prestatiestijging tussen selectietijdstip en topevene- ment incalculeert en pieken op het juiste moment bereikt, uitstekende resultaten zijn te behalen". Het afschaffen van de limieten voor de atletiek door een selectiesysteem heeft volgens Leeuwenhoek slecht .voldaan. „De verwachting dat het selectiesysteem met een redelijke kans op een bepaalde plaatsing rust zou brengen onder de Olympische kandidaten in de atletiek, is niet uitgekomen. Er was meer onrust dan ooit. Duidelijke afspraken ble ken op de valreep niet duidelijk ge noeg. Eigen interpretaties van het begrip potentieel Olympisch kandi daat leidden tot een gespannen ver houding tussen het NOC en de KNAU. Het culmineerde zelfs in een kort geding, dat Mieke Sterk tegen het NOC aanspande. Ik ben van mening dat, gezien de slechte erva ringen, het opnieuw instellen van het limietensysteem voor de atletiek valt te overwegen." Evenals in zijn rapport over München is Bram Leeuwenhoek ten aanzien van Montreal tot de conclusie gekomen dat het tijdstip van aanwijzing geen dominerende factor vormde met be trekking tot de geleverde prestatie. „Toch geloof ik dat voor 1980 de laatste selecties tenminste drie we ken voor het vertrek hun beslag hebben gekregen. Dit in verband met een tijdige kennismaking met elkaar, het werken aan een eenheid in de ploeg, het regelen van trai ningskampen en de verstrekking van de Olympische kleding." DE TOEKOMST Bram Leeuwenhoek gelooft niet dat de selectienormen voor uitzending naar de Olympische Spelen soepeler moeten worden. „Er zijn vaak stem men opgegaan met een teneur dat wij de strijd met de staatsamateurs met onze beperkte middelen niet meer kunnen volhouden. Ook nu gebeurt dat. Men vergeet dikwijls een aantal belangrijke zaken. In de topsport speelt de aanleg een domi nerende rol. Zonder een zeer hoog aanlegniveau zijn Olympische Spe len onbereikbaar. Het is niet zo dat als je maar harder traint de presta ties automatisch zullen stijgen. Een prestatiecurve verloopt niet lineair. Dat wil zeggen een twee keer zo intensieve training voert niet naar een twee maal zo hoog prestatieni veau. Op een bepaald moment neemt de prestatieverbetering, hoe hard men ook traint, nauwelijks meer toe. Men nadert gesloten." Volgens Bram Leeuwenhoek vergeet men zo snel de ijzeren fysiologische wet dat er evenwicht moet bestaan tussen arbeid en rust. Wordt dit evenwicht verbroken dan treedt onvolledig herstel in de rustperioden op. „Dat leidt tot overbelasting en prestatiedaling." Een doom in het oog van Leeuwen hoek is het toekennen van een schier almachtige functie aan de be geleiding. „Het is een veel gehoord excuus: als onze mensen beter bege leid waren dan waren de prestaties beter geweest. Dat is niet waar. Geen begeleidingspakket, hoe voortreffelijk van opzet en uitvoe ring ook kan een tekort aan moge lijkheden compenseren. Dat moet men zich terdege realiseren. Ik stel niet dat begeleiding onbelangrijk is of dat er geen begeleiding moet zijn. Begeleiding is alleen zinvol wanneer zij doelmatig is. Dat wil zeggen als zij de stijging van de prestatie be vordert. Een te uitgebreid begelei dingspakket leidt tot verweking en een verminderd psychisch weerstandsvermogen, dat naast een optimaal fysiek prestatieniveau de belangrijkste pijler is voor het leve ren van een topverrichtlng. Uitge breide begeleiding vermindert de zelfstandigheid van de topsporter, waardoor hij of zij op het beslissen de moment faalt. Dat blijkt ook dikwijls. Prestaties in eigen land be reikt, kunnen in grote toernooien niet worden herhaald. De topsporter staat er dan alleen voor. Bram Leeuwenhoek pleit voor so berheid in de topsport. „Ik ben misschien oer-conservatief. De topsport moet versoberen. Weelde leidt tot verweking en vermindering van de prestatie. Het beschikbaar zijn van meer geld voert niet altijd tot een betere prestatie." LEEUWARDEN - Viktor Kortsjnoj heeft ook na de zesde ronde van de strijd om het Nederlands schaak kampioenschap in Leeuwarden de leiding behouden. Kortsjnoj ver sloeg de laaggeklasseerde Van Wij- gerden. Hij heeft na zes ronden 5'/» punt. Zijn voorsprong op Jan Tim man bedraagt 1punt. Timman kwam gisteren in de eerste zitting nog niet tot winst tegen Hans Böhm. De partij werd in een voor Jan Tim man gunstige stelling afgebroken. Ook Jan Han Donner staat in zijn afgebroken partij tegen Langeweg beter. Hij heeft een plus-pion. Zesde ronde: Van der VUet-Van Baarle afg. Tlmroan-BOhm afg. HartochRee 't-'i. Kortsjnoj Van Wijgerden 10, Hofland Boertma Ugtennk-Van der Sterren afg. Donner- Langewcg afg Stand na 6 ronden. 1 Kortsjnoj S"i. 2. Timman 4 1 afg, 3 Ree 3'/i, 4/7 Van Baarle. Donner. Langeweg en Van der Vliet 3 1 afg. 8 Hartoch 3. 9. Llgtennk 2"i 1 afg. 10 Boersma 2"i. 11 Van der Sterren 2 1 afg. 12 BOhm 1 1 afg. 13'14 Van Wijgerden en Hofland 1. Het verloop van de partij tussen Van Wijgerden en Hartoch in de vijfde ronde was als volgt: WIT: C. van Wijgerden, zwart: R. Hartoch I. e2-e4, d7-d6 2. d2-d4, Pgft-f6 3. Pbl c3. g7-g6 4. g2-g3, Lf8-g7 5. Lfl-g2. 0-0 t. Pgl-e2, c7-c« 7. 0-0, e7-«S 8. a2-a4. a7-a5 9. h2-h3, Dd8-e7 10. b2-b3. Pb8- a6 11. Lcl-d2, Pa6-b5 12. Ddl-d2. b7-b6 13. Tal-dl. Lc8-b7 14. Tfl-el, Ta8-d8 15 d4-d5, c6-c5 16. Pc3-b5, Lb7-c8 17. Pe2- «1, Pf6-h5 18. c2-c3, Pb4-a6 19. Dd2-e2. Lg7-h6 20 Pcl-d3, F7-f5 21. Hxf5, Lc8xf5 22. Pd3-b2, Pa6-c7 23. Pb5-a7. Dc7-d7 24. Pa7-c6, Td8-e8 25. Kgl-h2, Ph5-f4 26. g3x(4, Lh6xf4t 27. Kh2-gl, Lf5xh3 28. Tdl-d3, Lh3-g4 29. f2-(3. e5-e4 30. f3xg4. e4xd3 31. Pc6-e7t, Kg8- g7 32. Pb2xd3, Lf4-g5 33. c3-c4, Te8xe7 34. La3-b2t, Kg7-g8 35. De2-dl. Te7xelt 36. Pd3xel, Dd7-e7 37. Pel-f3, De7-e3t 38. Kgl-hl. LgS-f4 39. Ddl-c2. Pc7-e8 40. Lb2-al, Pc8-f6 41. Dc2-b2t. De3-clt 42. Db2xcl, Lf4xcl 43. Lg2-h3, Pf6-e4 44. g4-g5, en wit geeft het tege lijkertijd op. Het verloop van de partij Kortsjnoj- Van Wijgerden uit de zesde ronde: Wit: V. Kortsjnoj, Zwart: C. van Wij gerden. 1. d2-d4, g7-g6 2. e2-e4, Lf8-g7 3. c2-c4, c7-c5 4. d4-d5, d7-d6 5. Pbl-c3, Pg8-Ï6 6. Pgl-f3, 0-0 7. Lfl-e2, e7-e6 8. 0-0, e6xd5 9. c4xd5, a7-a6 10. a2-a4, Lc8-g4 11. Pf3-d2, Lg4xe2 12. Ddlxe2, Pb8-d7 13. a4-a5, Dd8-c7 14. Pd2-c4, b7-b5 15. a5xb6 e.p. Pd7xb6 16. Pc4-a5, Tf8-e8 17. De2-c2, Pf6-d7 18. Lcl-e3, Pd7-c5 19. Le3-f4, Pb6-d7 20. Tal-a4, Ta8-b8 21. Dc2-c2, Tb8-b4 22. Tfl-al, Dc7-b6 23. Lf4-rl, Pd7-b8 24. Kgl-hl, Db6-c7 25. Lcl-f4, Dc7-b6 26. Lf4xe5, Lg7xe5 27. Pa5-c4, Db6-b7 28. Ta4xb4, c5xb4 29. Pc3-dl, Pb8-d7 30. Pdl-e3, h7-h5 3l. g2-g3, Db7-b8 32. Pc4xe5, Te8xe5 33. De2xa6, Te5xe4 34. Pc3-c4, Tc4-d4 35. Da6-c6, Kg8-g7 36. Tal-aS. Db8xa8 37. Dc6xa8, Td4xc4 38. Da8-a6, Tc4-d4 39. Da6xd6, Pd7-f6 40. Khl-g2, b4-b3 41. Dd6-b6, zwart geeft het op. \THENE Precies één set heeft Nederland in de troostronde om de rijfde tot en met achtste plaats van het toernooi om de Spring Cup zijn ware gezicht laten zien. Dat gebeur de in de vierde set van het duel :gen Spanje, dat met 3-1 (15-7, 15- 3, 14-16, 15-5) werd gewonnen. Ne- Ierland haalde in die set alles „uit co de kast" omdat de ploeg woedend m was op de miserabel slecht fluitende go Turkse scheidsrechter Erkoyei, die 3»*alles affloot dat in het moderne vol- ks4eyba* al 'ang 6eaccePteercL jwDoor de manipulaties van deze arbi- ter verloor Nederland de derde set aiet 14-16. Dat verlies was overigens 3* liet nodig geweest omdat de Spaan- 0^5 $e ploeg bijzonder zwak was. Alleen ?5i Je opslag van de Spanjaarden was ïrg gevaarlijk. Zo serveerden zij 7 98 Bert Goedkoop, die de plaats van de geblesseerde Loek Willemstein in- 3i7 aam, uit de wedstrijd. 'J,*WENEN Canada is tijdens het Wereldkampioenschap ijshockey in sde vrijwel uitverkochte Wiener '^Jtadthalle (9500 toeschouwers) door 10de Sovjet Unie van het Ijs gevaagd, "pe uitvinders van het ijshockey §iebben een waarachtige les gehad '9ran de Sovjet-Unie. Nooit eerder bij IJen wereldkampioenschap heeft een' «vertegenwoordigende Canadese 3Jbloeg met zulke cijfers. 1—11, ver boren. 'jPe ploeg van de Sovjet Unie was in 2fl>Ue opzichten superieur. Zo groot 'as het overwicht dat niemand zich it belans liet brengen door de over- edingen van de Canadezen, van £ne Paiement met elf minuten weer uo&et hoogst scoorde op de lijst van ?*pelregelovertreders. Canada liep in '"«taal negentien strafminuten op. ijwnle Sovjet Unie slechts twee. "et Canadese tegendoelpunt kwam >as in de voorlaatste minuut van de 'eede periode, de achterstand was foor die treffer 0—8. Itand na dne ronden •sjechoslowakije lovjet-Unle iweden 'erenigde Staten da Duitsland inland toemenié "ïanada J 'est-Du 'inland 3 3 0 0 6 33- 7 3 3 0 0 6 32- 7 3 3 0 0 6 17- 4 3 1 1 1 3 11- 9 3 1 0 2 2 7-18 3 0 12 1 6-22 3 0 0 3 0 10-27 3 0 0 3 0 4-28 KARAVAAN Olympias Ronde door Nederland, een etappe wedstrijd voor amateur- wielrenners, krijgt dit jaar een re clamekaravaan met een bijzonder tintje. De ronde duurt namelijk van 19 tot en met 27 mei. Dat betekent dat 25 mei Juist in deze periode valt. Een pracht van een gelegenheid dus om het volk een laatste maal te porren om bij de verkiezingen de juiste stem uit te brengen. Vandaar dat er in de re clamekaravaan ook wagens met wervende teksten voor politieke partijen zullen meerijden. De WD kwam als eerste met het plan. Daarbij stuitte men echter op bezwaren van de organisatoren.' Het idee om tussen het geschreeuw ten faveure van bieren, koekjes, sigaretten en wasmiddelen ook één politieke standwerker mee te laten draaien kon de goedkeuring van de meerderheid van de betrokken commissie niet wegdragen. Een mooi idee leek om zeep geholpen. Echter, zo'n reclamewagen levert de organisatie 1500 gulden op en men kan dat geld zeer wel gebrui ken. Vandaar dat er een tweede voorstel ter tafel kwam: alle politie ke partijen dienen de kans te krij gen om een reclamewagen in te zetten en als er zich meer dan één partij aanmeldt, dan vallen de eer dere bezwaren weg. Dat voorstel haalde de meerderheid wel. Een kort onderzoek leerde vervol gens dat er bij de politieke partijen inderdaad belangstelling bestond. De Partij van de Arbeid („daar zijn ze weer, de zwoegers van de weg") zet in ieder geval een wagen in, evenals uiteraard de WD. Er zijn, aldus coördinator Joop Mlddeilnk, nog zes andere partijen die be langstelling hebben getoond. „En ik moet ook zeggen, waarom zou het niet mogen in deze tijd waarin sport en politiek elkaar zo dicht genaderd zijn. Het is mooi als de politiek zich in gunstige zin met de sport gaat bemoeien." Tot slot blijft alleen nog het prrf- bleem in welke volgorde de partij en zich in de stoet zullen scharen. De WD rijdt in ieder geval als eerste kort voor de kopgroep uit met de slogan „Het gaat om de vrijheid, loon naar werken". Daar achter zou de PPR moeten rijden, maar de verwachting is dat die wagen kort na de start al een betere route heeft gevonden. Midden in het peloton moet zich Jan Terlouw van D'66 bevinden, hij rijdt op een bromfiets en op z'n helm staat „Het redelijk alternatief". De Partij van u- de 'Arbeid fungeert onder de kreet „Voorwaarts en niet vergeten" als bezemwagen om zo voor de zwak keren op te kunnen komen. Het CDA heeft nog geen vastomlijnd plan hoewel men daar de beschik king heeft over de coureur Van Agt. Er zijn echter zowel voor („Samen op weg"), tijdens (moet dat nu zo hard Jongelui) als na (weg met dat onsmakelijk gedoe, gij neemt uw flesje urine voortaan maar van huis mee) de koers legio mogelijkheden. AMATEURS (1) „Bij mij rijst namelijk de vraag of de professionele en semi- professionele sporten nog wel on der de sport, Iaat staan de topsport gerekend mogen worden." Woor den van de heer Van der Krol, de zaterdag herkozen voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Jmaken deze (de prof voetbalsport, ha), en ook andere professionele sporten, niet ten on rechte gebruik van het image, de goodwill van de amateursport en topsport?" ,De zwembond kiest, dat is duide lijk uit deze en andere woorden die Van der Krol in Nunspeet sprak, weer voor de amateurs. Voor de liefhebbers die gTaag iets willen winnen en bereid zijn daar zeer veel voor op te offeren. De rest werkt alleen maar agressie en misstanden in de hand. En de amateurs gaan toch al steeds meer van die negatie ve aspecten in hun vrijetijdsbele ving verwerken. Kortom, terug naar die goeie-ouwe- tijd-zwemmers en zwemsters van Nederland. Als de prestaties min der worden, dan ligt dat aan de overheid die niets van topsport be grijpt en niet aan de zwembond, want daar heeft men een open oog voor deze moderne tijd. En een schouderklopje voor meneer Van der Krol die de discussie rond de Olympische Spelen zo goed ge volgd heeft. AMATEURS (2) Het amateurisme in de zwembond kwam ook nog ter sprake tijdens het kort geding dat Enith Brigitha aanspande tegen de KNZB. Het gaat nog steeds over dat badpak dat Enith van de zwembond moet dragen maar dat zij als topzwemster heeft afgekeurd. Tijdens het vrijda'g gehouden kort geding betoogde mr J. M. Wage naar dat de KNZB vorig jaar 17.000 gulden had uitgetrokken voor de reis- en verblijfkosten en de bege leiding van Enith Brigitha. Voor wat, hoort wat vindt de KNZB. Toch is dat een hoogst merkwaar dig argument. Want die 17.009 gul den zijn toch niet onder pressie uitgegeven, wel? Dat is toch ge beurd nadat de bestuurders het mandaat kregen om zoveel geld uit te geven aan een topsportster; die bestuurders wilden dat toch ook zo. De KNZB vond die wedstrijden en trainingen toch ook zo belangrijk. En er werd toch ook niet bij gezegd dat men zich met huid en haar aan de bond verkoopt door op kosten van de bond deel te nemen aan wedstrijden? In de strijd tegen het professiona lisme deed mr Wagenaar ook nog een duit in het zakje. Enith Brigi tha zou het bondsbadpak niet wil len dragen, omdat ze liever haar eigen pak heeft; ze heeft voor het dragen van dat badpak vorig jaar al een heus fototoestel ontvangen. Daarmee werd Enith Brigitha door geschoven naar het door voorzitter Van der Krol zo verafschuwde schemergebied tussen amateuris me en professionalisme, veroor zaakt door ingrepen van een sponso: Wie vrijdag ae KNZB-raadsman hoorde en zaïerdag de KNZB- voorzitter, kan alleen maar conclu- .deren dat de KNZB zo snel moge lijk van Enith Brigitha af wil. Dat had men ook beter hardop kunnen zeggen. AMATEURS Voor de actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV mogen de kijkers op zaterdagmorgen opge ven wie ze 's avonds het liefst als gast van de dag op hun beeldscherm willen zien. De serie gasten heeft inmiddels al een merkwaardig licht geworpen op het gevoelsleven van de gemiddelde Nederlander op de zaterdag morgen. Deze keer had men voor Enith Bri githa gekozen. Achteraf gezien had men die roep beter kunnen belonen met de belofte dat in de eerstko mende NCRV-gids een mooie foto van Enith zou staan. En vooraf, toen Hier en Nu hoorde dat er niet gesproken mocht worden over alles dat maar iets met de rechtzaak te maken zou kunnen hebben, had men zich gerust mogen bedenken dat men dus ongeveer twee weken te laat was met het onderwerp. Daar en toen. zogezegd. Dan had men altijd nog de nummer twee van het gastenlijstje kunnen ne men, de gemiddelde Nederlandse hulsvrouw over de prijs van de kof fie, die maar blijft stijgen. Dat gebeurde niet en zo was Enith zonder enig nieuws dus in de studio aanwezig in gezelschap van twee etalagepoppen als we tenminste de presentator buiten beschouwing la ten. Een pop had een badpak van het merk X aan, de andere een van een onbekend merk. Allebei even fleurig. Maar het ene lubberde van boven en was van onderen te lang. Het andere zat als een tweede huid. Aha, dat Is het bewijs, of heeft er nog iemand iets, ja daar, zegt u het maar. Ik en velen met mij, vinden dat u, ik mag gerust Jij zeggen, door al deze narigheid misschien te laat op Schiphol zult zijn, of zie ik dat mede namens de meerderheid ver keerd? Dat Is dus wel zo, maar ik kan ook een dag later vertrekken om alles te verwerken. Of zo. Wel. dat was het dan, nog twee mededelingen van huishoudelijke aard. Hartelijke dank voor het kij ken. En het gironummer van Pieter van Vollenhoven is in iedere goede platenzaak verkrijgbaar, maar daarover hoort u dadelijk meer van onze omroepster. PARTIJEN Vandaag voltrekt zich In de Amsterdamse RAI de discussiedag over topsport, georganiseerd door CRM en N8F. Een dag waarvan velen zich afvragen wat ze er mee aan moeten vangen. Is het nu be langrijk wat er gezegd wordt omdat CRM preludeert (een woord dat plotseling opgang doet ln de sport) op officieel nationaal sport overleg, of kan men gewoon vrijblijvend kennis nemen van eikaars standpunten. Op die, en andere gronden heeft de Vereniging Nederlandse Gemeen ten inmiddels al afgehaakt, terwijl ook Inter Provinciaal Overleg niet mee zal praten, men stuurt van die zijde twee waarnemers. Beide groe peringen zouden deel hebben uitge maakt van de CRM afvaardiging. Waar de topsportschoen wringt werd zaterdag door de voorzitter van de Nederlandse Sport Federa tie, Wim van Zijll in VARA's Rooie Haan nog eens verwoord. „Wat de topsport betreft worden wij in de steek gelaten. WIJ kennen onze ei gen zwakte. Er wordt Inderdaad niet genoeg aan de topsport ge daan. Dat komt door gebrek aan middelen, mogelijkheden en men sen. De overheid moet helpen waar wij tekort schieten. De overheid moet niet alleen met het vingertje zwaaien. Het is makkelijk om kri tiek te hebben, maar wij doen voor stellen voor een nationaal sportbe- leid." Wie de lijsten van deelnemers aan de discussiedag bekijkt moet ook concluderen dat de ontmoeting N8F-CRM een ontmoeting wordt tussen „hup topsport" en „topsport? pas op". De NSF delegatie kent namen als: drs. J. Berteling (voorzitter Neder landse Basketbal Bond, bekend om zijn uiterst lichtvaardig denken over topsport, liefst alleen op korte termijn), mr. J. Hogewoning (voor zitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB en groot tegenstan der van een democratisering bin nen het voetbaibedrijf), mr. J. van der Krol (van de KNZB), Leen Pfrommer (trainer van geen kernploeg), Fred Racké (aangekon digd als sportjournalist, maar ge woon medewerker aan een amuse mentsprogramma op de televisie) en dr Wim van Zijll zelf, die de afgelopen jaren van nabij heeft meegemaakt hoe de NSF zijn kri tische houding in het geheel verloor. Aan CRM zijde treden onder meer op: Jos Hermens (atleet met een eigenzinnig oordeel), Jan Mulder (afgezwaaid topsporter die niet lan ger hoera blijft roepen), Frits Ba rend en Hidde van der Ploeg (Jour nalisten die de uitwassen van topsport kennen), professor Hoef nagels (jurist aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam en kritisch volger van het gedrag van topspor ters) en Bart Crum (wetenschappe lijk medewerker aan de VU en sa men met Frits de Leeuw, die eens binnen de NSF de kritische kant vertegenwoordigde, schrijver van Keerpunt in de Sport). Op de voorhand valt. gezien beide ploegen, langdurige discussie te verwachten. Eenstemmigheid lijkt echter niet mogelijk. Toch kan Van Doorn, voor zover nog binnen fcijn macht met deze dag (en de avond die nog volgt op 17 mei) iets aan vangen: de topsport in kaart bren gen voor zijn opvolger. En vervol gens zijn opvolger adviseren de aandacht van de overheid te blij ven leggen waar die hoort, bij die ruim 99 procent nlet-topsporters. DISCRIMINATIE Een poging van een ploegleider om alle topcoureurs de klassieker Luik-Bastenaken-Luik van algelo pen weekeinde te laten boycotten is mislukt. Aanleiding voor de boy cot zou zijn: de discriminatie in de profwielrennerij waar het het ge bruik van stimulerende middelen betreft. In Belgié is men er sinds kort in geslaagd om het gebruik van het pepmiddel 8timul m de urine op te sporen. Daarmee heeft België, waar het gebuik van alle stimulerende middelen bij de wet verboden is. een voorsprong op de andere lan den. Daar is men nog niet zo ver en dus kunnen de renners daar in ge val van nood nog hun toevlucht nemen tot 8timul. Dit nu noemt men ln de wlelerpelo- tons discriminatie. In België kan men veroordeeld worden voor iets dat in andere landen niet gevonden kan worden. Zo een veroordeling dreigt thans voor een aantal beken de (maar officieel nog onbekende) wielrenners. Men maakt zich ln de sportwereld niet zo gauw druk om discrimi natie. Nu blijkt ook waarom, men weet dikwijls niet eens wat het Is G. Pretstroom heeft even geen tijd, hij werkt aan een indringende serie onder het motto „kieien op me-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15