Feest rondom Helder Camara in ons land Tussen vereenzelviging en opstand Ouderling laat kerk bezit na Kerk in Midden-Amerika: UIT DE KERKBLADEN Misselijk zijn we weer thuis gekomen VANDAAG VOORBIJGANGER": Kerken bereiden 'Belgrado' voor MAANDAG 25 APHIL 1977 KERK Trouw/Kwartet AMSTERDAM. De Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara heeft het afgelopen weekeinde in ons land deelgenomen aan twee feestelijke godsdienstoefeningen, zaterdag in de St. Petruskerk in Leiden en gisteren in de Westerkerk in Amsterdam. Qe Braziliaanse aartsbisschop viert dit jaar zijn 25-Jarig bisschopsjubi leum. In verband hiermee waren tal rijke kerkelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders naar de kerk in Leiden gekomen. Onder hen de concelebranten kardi naal Pellegrino van Turijn, bisschop Gran van Oslo, bisschop Cauwelaar uit Brussel, bisschop Simonis van Rotterdam en twee priesters uit Münster en Milaan. Verder waren aanwezig de ministers Pronk. De Gaay Fortman, Lubbers en Trip en vijf staatssecretarissen. Er waren ook vele kamerleden en andere poli tieke personen. Bisschop Helder Camara deed Ne derland aan op weg naar een confe rentie die de rooms katholieke vre desbeweging Pax Christi tot woensdag organiseert in Derry in Noord-Ierland. Bisschop Helder Camara merkte op dat de regering van Brazilië liever Onder de kerkgangers die zaterdag de feestelijke dienst in de Petruskerk in Leiden meemaakten was ook prinses Irene. Op de foto in gesprek met Dom Aelder Camara. heeft dat de kerkelijke activiteiten zich beperken tot de kerkelijke ge bouwen en niet werkt aan de gerech tigheid in de wereld. Dat gaat volgens Helder Camara echter niet op, want de kerk moet opkomen voor de hele mens. De bisschop riep op tot aandacht voor schendingen van de mensenrechten ook buiten Brazilië. „In een univer sum. waarvan de Godheid Vader wordt genoemd en liefde wil zijn, kan haat niet het lot zijn waarin de kerk kan berusten," aldus de bisschop. door Koos Koster De priester duikt snel achter zijn stuur. Terwijl hij gas geeft, zegt hij glimlachend: „We bidden er voor dat de ogen van de kardi naal voor altijd open gaan of gesloten blijven. „Mario Cardinal, Casariego, de aartsbisschop van Guatemala City, is een bemin nelijke kerkvorst, die z'n priesters echter voortdurend achter de broek zit of de mis wel in het Latijn opgedragen wordt en of ze hun priesterkleding met boord en al wel dragen. De kardinaal vormt het grootste obstakel op weg naar de vernieuwing van de katholieke kerk in Guatemala, zeggen veel priesters. Midden 1976 stond kerkelijk Guate mala op z'n achterste benen doordat de blschoppen een herderlijk schrij ven publiceerden onder de titel: „Verenigd in de hoop". In dit docu ment werden krasse dingen gezegd zoals: „De eenvoudigste Guatemal- teek is meer waard dan alle rijkdom men van het vaderland en zijn leven is heilig en onaantastbaar." De bisschoppen klaagden de corrupte structuren van hun land aan en ver oordeelden de onrechtvaardige ver deling van de rijkdom in Guatemala. Op het moment van de verschijning van de brief was de kardinaal in Rome. Hij ondertekende niet alleen het document niet, maar kwam later met een eigen verklaring op de prop pen. Daarin dringt hij bij arbeiders en bazen aan op onderling respect en eerbied, terwijl hij het alcoholisme en het toenemend geweld veroor deelt. Bevrijding Priesters vertellen van gevallen waa rin sommige bisschoppen aan de Gu- altemalteekse autoriteiten brieven geschreven hebben met het verzoek om buitenlandse priesters, die van vakantie terugkwamen uit hun land, niet in Guatemala meer toe te laten. Ongeveer 807c van de priesters in Guatemala zijn buitenlanders. Progressieve kerkelijke groepen wer ken, over het hele land verspreid, aan de bevrijding van de ongeveer zes miljoen inwoners van dit land met 33 vulkanen. Ze hebben weinig organisatorische contacten onder el kaar omdat dit gevaarlijk is en de verdenking van staatsorganen en kerkleiding uitlokt. Deze groepen, die onafhankelijk van elkaar opere ren. werken vooral aan de be wustwording van het boerenproleta- riaat op het platteland. Vorig Jaar november verscheen een studie over de werk- en leefsituatie van honderd duizenden dagloners op de grote kof fie- katoen- en suikerplantages aan 3e kust. Deze moderne slaven ver lenen in de meeste gevallen nog geen 27. gulden per dag en worden iedere morgen als vee in vrachtwa gens geladen en naar de plantages gereden. Meestal zonder ziekteverze kering. sociale en medische zorg. Priesters proberen dit onder anderen dit slavenproletariaat te organiseren in vakbonden of in andere organisa ties. Ze moeten daarbij dikwijls clan destien te werk gaan door de onder drukking van de grootgrondbezit ters. die vja gewapende benden de arbeiders tot zwijgen brengen en door de angst van de dagloners hun werk te verliezen, als ze zich bij een vakbond aansluiten Onder de dag loners en landarbeiders aan de kust van Guatemala is een nieuwe vorm van gemeenschap aan het groeien. De kardinaal staat mijlenver van deze nieuwe „kerkvorm". Hij zegt in een gesprek als we aandringen op een meer kritische opstelling van de kerk t.o. de staat: „De generaals zijn mijn broeders. Ik heb 32 kolonels, die allemaal door mij gevormd zijn." De vrede die de kerk verkondigt, verschillend van die van de staat? Het gaat om dezelfde vrede, antwoordt hij zonder aarzelen. De kerk zegt de wapens, niet om te doden, maar om het vaderland te verdedigen. San Salvador In de dwergstaat San Salvador zijn begin maart presidentsverkiezingen gehouden, waarbij talrijke doden en gewonden vielen. Volgens de oppo sitie zou de regering van El Salva- dors sterke man kolonel-president Arturo Molina, de stembusultslagen vervalst hebben. In daarop volgende demonstraties openden de politie en het leger het vuur op de vuur het merendeel Jonge betogers, waarbij veel studenten en arbeiders het le ven lieten. De regering spreekt over zes doden; de oppositie houdt het op enkele honderden. Een week voor de verkiezingen werd een Belgische priester, die aan de rand van de hoofdstad in een armen wijk werkte, gearresteerd en een dag voor het stembuscarnaval het land uitgezet. Priesters moeten zielen ge nezen en zich niet met politiek inla ten. verdedigde president Molina zich op een persconferentie. Tegelijk met de Belg werd een Noordameri- kaanse priester eveneens El Salva dor uitgezet. Belden zouden zich aan volksopruiing schuldig gemaakt hebbe. De campagne tegen progres sieve sectoren binnen de katholieke kerk van El Salvador bereikte z'n voorlopig hoogte- en dieptepunt, toen op 12 maart de 49-jarige jezult Rutillo Grande, op weg naar de mis. in z'n auto neergeschoten werd, sa men met twee andere passagiers. „De eerste martelaar van Salvador", zei de bisschop Oscar Romeo y Gal- \6I0S55 Corozpl^J Middlesex! fi<ï" I Sl Jsidmi jjBHI "cTbag Puer" GUATEMALA ^Quezaltenanco ^J-v^Mazafenango %H0NL De dictator van Nicaragua, generaal Somoza (rechts) kort na de aardbeving in Managua. dinez bij de begrafenis. Deze jezuït had een tijdje geleden een waarschu wing gekregen dat hij het lahd uitge zet zou worden. Een andere priester ligt nog steeds buiten westen in een ziekenhuis, na vreselijk gefolterd te zijn. De aalmoezenier van het Salvado- reense leger, monseigneur Eduardo Alvarez, die meer in legeruniform dan in priestertoog rondloopt, is vo rig jaar door theologische studenten en priesters ondervraagd over de wandaden van het leger. Evangeli seer de militairen van El Salvador! vroegen ze hem kort en krachtig. Zeven boeren gefusilleerd in de pro vincie San Vicente in 1974; begin 1975 een familie uitgemoord op het platteland; 30 juli 1975 25 studenten neergeschoten en tientallen vermist na studentendemonstraties; augus tus 1975 arrestaties en verdwijnin gen op grote schaal van vakbondslei ders. Op deze waslijst van aanklach ten en vragen ging de aalmoezenier niet in. Wel waarschuwde hij de stu denten hen niet als priester te zullen toelaten, terwijl de protesterende priesters met overplaatsing naar af gelegen parochies bedreigd werden. Vietnamisering Dichter-priester-schrijver Emesto Cardenal, klaagt de „vietnamise ring" van zijn land aan. Hij beschul digt de nationale garde van Nicara gua ervan met napalm de boerenbe volking uit te roeien, vanwege haar steun aan het Sandinistiese nationa le Bevrijdingsfront. Alleen het Pen tagon ondersteunt dictator Somoza, zegt Cardenal, want alle andere la gen van de bevolking inclusief de kerk zijn tegen hem. De bisschop pen hebben hun jarenlang stilzwij gen over de misdaden van Latijns- Amerikaanse oudste familidictatuur in januari verbroken, toen zij in een pittige verklaring de schending van de mensenrechten in verschillende provincies van Nicaragua door troe pen van Somoza aan de kaak stelden. Ondertussen gaat de Operatie „Uit roeiing" (Ausradierung, zeiden de Duitsers in de oorlog), onverminderd verder. Verschillende provincies en heuvelachtige bergstreken worden uitgekamd door troepen die per heli kopters aangevoerd worden. 807e van de bevolking uit die omgeving is naar veiliger streken gevlucht, ver tellen missionarissen, terwijl ze be wijsmateriaal aandragen over de vermissing en verdwijning van hon derden boeren op het platteland. De bevolking wordt zonder onderscheid afgemaakt. Op advies van Ameri kaanse Rangersspecialisten en Bra ziliaanse technische instructeurs. Jimmy Carter schijnt de schending van de mensenrechten in Somoza's strafkolonie over het hoofd te zien, zeggen kerkelijke kringen in Mana gua, de bizarre spookhoofdstad van Nicaragua. RIDDERKERK De gereformeer de gemeente van Ridderkerk heeft een erfenis ontvangen van (na aftrek van de successierechten) 107.000 gulden. Dit is de gehele nalla- tenschap van ouderling C. van Win gerden, die in zijn leven een be langrijke plaats in de gemeente in genomen heeft. OMMEN De classis Ommen van de gereformeerde kerken heeft uit gesproken, dat zij ten volle staat achter het „niet-toelaatbaar", dat de synode heeft uitgesproken over elementen uit de verzoeningsleer van dr. H. Wiersinga. Van de kerke raden verwacht de classis, dat zij hiermee rekening houden bij het toezicht op de predikanten en het uitbrengen van beroepen. De classis acht het wenselijk, dat kandidaten bij kerkelijke examens worden uit genodigd, zich uit te spreken over de verzoeningsleer, het Schriftgezag en eventueel andere belangrijke onder delen van de belijdenis. RIJSWIJK De interkerkelijke commissie voor geestelijke verzor ging van werknemers in de bagger bedrijven is op zoek naar een domi nee, die interesse heeft in werk on der Nederlandse baggeraars en hun gezinnen in het buitenland, met na me in de Perzische Golf, Een partti me-functie, die hopelijk kan uitgroeien tot fulltime-werk, aldus de secretaris van de commissie, ds. M. Grashoff te Rijswijk. AMSTERDAM Het bureau Dienst in de industriële samenle ving vanwege de kerken, DISK. te Amsterdam, heeft een DISK-cahier samengesteld ten behoeve van voor gangers en liturgische werkgroepen, die zoeken naar materiaal voor een viering rond het thema arbeid: bij bels-theologische overwegingen, teksten, een korte preek, gebeden en liederen. WASHINGTON - De algemene raad van de baptisten wereldallian tie vergadert dit jaar niet in Guate mala, maar in Miami Beach (Flori da,VS). Deze beslissing is genomen, omdat het er naar uitzag, dat niet alle driehonderd mensen, die be trokken zijn bij de algemene raad en zijn commissies, in Guatemala zou den worden toegelaten. Guatemala was dit jaar door de baptisten geko zen om in Latijns-Amerika te zijn* De datum blijft gelijk: 11-15 juli. BARCELONA Over enkele weken zal in Barcelona weer een vrijmetse laarsloge worden opgericht. De vrij metselarij was onder Franco ver boden. NEW YORK De Indonesische ver tegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft verklaard, dat de Indo nesische regering zeventien kerken op Oost-Timor herbouwt. De mees ten zijn rooms-katholiek. LONDEN De Britse filmprodu cent John Heyman denkt dertig jaar nodig te hebben voor zijn plan, de hele bijbel te verfilmen. Zeventig theologen, historici en archeologen hebben volgens hem hum medewer king toegezegd. NEW YORK Orthodoxe rabbij nen hebben tijdens een symposium in Hasbrouck Heights overlegd, wat zij kunnen doen tegen bewegingen als „Joden voor Jezus". Door actieve evangelisatie uit de hoek van de evangelischen zijn de laatste jaren vele, vooral jonge, joden christen geworden. Een van de plannen is nu. de „vijand" met zijn eigen wapen te bestrijden, door joodse koffiebars te stichten om jonge joden terug te brengen naar de synagoge. HA MM De Westfaalse landssyno- de heeft dr. Heinrich Reiss (57) uit Bielefeld gekozen tot praeses van de evangelische kerk van Westfalen. Hij volgt Hans Thimme op, die eind» juni met emeritaat gaat. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 In Made, een dorp in West-Brabant, moet een klein woonwagencentrum komen en het gemeentebestuur no digde de bewoners van de huizen binnen een straal van vijfhonderd meter uit voor een inspraakavond. Overweg Informatieblad voor het bisdom Breda, bericht over die avond: Misselijk, doodgewoon lijfelijk mis selijk zijn we thuis gekomen. Drie uur lang een stille getuige In het Madese café „Hof van Holland" van in wezen toch zeer wrange vruchten van twintig eeuwen christelijke be schaving. Een zaai vol Brabantse vrouwen en mannen, die hun mede mensen. die anders leven dan zij. schreeuwend en tierend op hart en ziel hebben getrapt. Genadeloos. Woonwagenbewoners? Prachtig, dat die mensen geholpen worden, maar mijn eigen huls daalt in waar de. Ze stelen en ze maken er een troep van. De wethouder, die deze inspraakavond moest lelden, ging de mist In. ondanks al zijn goede bedoelingen. Deskundigen van het Woonwagencentrum In Breda deden er In vredesnaam maar het zwijgen toe. Dat kamp niet bij ons in de buurt" En dat werd dan gegild door vrouwen. De mannen bedachten het ene onzinnige en inhumane argu ment na het andere om het plan van de gemeente te lijf te gaan. Zakelij ke en emotionele argumenten vlo gen over en weer en de mens die in een woonwagen wil wonen, ver dween figuurlijk In de gaskamers van de burgerlijke haat en van de Na haast 23 uur vergaderen en wan- delgang-gesprekken overheerst bij mij toch het positieve: de fijne ge sprekken buiten de vergadering om; de goede dingen die op de vergade ring gezegd zijn en de stimulansen die gegeven zijn om met stukken werk verder te gaan. Twee procent .niet in onze buurt. mensonwaardige onverdraagzaam held. Dat gebeurde in Made. maar voor die naam kunt u elke andere van welke stad of dorp ook Invullen. Synode Ouderling R. A. van Oosten uit Zei- hem was eind maart voor het eerst lid van de generale synode der her vormde kerk en geeft zijn impressies in Kerkleven in Oost-Gelderland: Vooral de volgende zaken vielen me op tijdens de vergaderingen: de aparte plaats van de Gerefor meerde Bond; bij leder agendapunt zijn er een aantal sprekers uit deze „hoek" die elkaar bijvallen in hun kritiek op wat er aan de orde is; Je merkt hoe groot de verschillen bin nen de Hervormde Kerk zijn, haast onoverbrugbare kloven de kritiek «op haast alles) doet zó eenzijdig aan. dat je je haast ge dwongen voelt om eerst ook de goe de dingen te noemen en je eigen kritische vragen wat in te slikken; dat is de ellende van polarisatie; je laat je door de omstandigheden ver leiden tot het duidelijk maken van de andere kant, omdat die niet to z'n recht komt en wordt daardoor zelf. ten onrechte, ongenuanceerd! er is geen echt gesprek tussen de verschillende sprekers (groepen); af en toe lijken de gesproken woorden haast politieke leuzen en zou je de sprekers tot de orde willen roepen en hen vragen; wat zeg je nu eigen lijk en wat wil je dan? Dit Is een vervelende constatering, er is voor lopig heel wat werk aan de winkel want „ieder acht zichzelf uitnemen- der dan de ander" al met al, een minder hoogeer waard gezelschap dan Je zou denken bij de naam en de af en toe moeilijke woorden die er gebruikt worden, en toch samen in dienst van Christus Laten we het hopen We vierden wel samen avondmaal na de eerste dag. Nog meer napraten over de her vormde synode. Ds C. Meijer te Spaamwoude is allerminst te spre ken over het synode-besluit inzake de „twee procent". In zijn kerkblad Perspektief schrijft hij: „Moeten" wij 2% van ons jaarlijks budget afzonderen voor Ontwikke lingssamenwerking?" Sinds „Uppsala 1968" speelt deze vraag voor elke plaatselijke kerkvoogdij en diakonie in de hervormde kerk. In de synodevergadering van 29 maart heeft de hervormde kerk be sloten de plaatselijke gemeenten ook in de komende jaren op te roe pen om zich voor de 2%-bijdrage in te zetten! Alleen wordt van de centrale budgetten geen 27o meer af gezonderd!! De krant vermeldt, dat de Generale Financiële Raad aan de synodeleden duidelijk wist te ma ken dat dat beter was. Als u 't mij vraagt is dit een compromis, zó lam lendig van toegeeflijkheid aan de kritici van de 2%-regeling en zo prettig voor de generale middelen dat nu alle gewicht van deze materie naar de plaatselijke gemeenten ver legd is. Van de ruim 1400 deden er 280 mee in 1976. Aan inkomsten voor het Ontwikkelingsfonds bete kent dit besluit het verlies van een groot bedrag, vrees ik. Zo maakte de synode dan wel een heel dapper gebaar! De Engelse zendeling GeSrge Young, die van 1924 tot 1951 in Chi na werkte, kreeg onlangs de gele genheid het land terug te zien. Uit zijn verslag in het baptisten-- weekblad De Christen: Het hoogtepunt van mijn bezoek was het bijwonen van een dienst in een van de vier gemeenten in Peking en om een paar van deze dappere en blijde „overwinnaars", die een goed getuigenis geven, te ontmoeten. Ik werd bij de deur begroet door de Chinese voorganger en werd de trap op geleid naar een kleine zaal waar 23 mensen bijeengekomen waren voor een dienst. Er waren 12 Chine zen, 2 Afrikanen uit Zambia. 3 Britse onderwijzeressen van Chinese colle ges en scholen en mensen van Britse en Amerikaanse legaties. Ik kreeg een orde van dienst in het Chinees en de eerbiedwaardige pastor leidde de dienst bijzonder mooi. Er waren een oproep tot aanbidding en het antwoord daarop door lezing van Psalm 148. Er werd ernstig gebeden en er werden liederen gezongen als O, God, Die droeg ons voorgeslacht; Neem tijd om te knielen; Elk uur. elk ogenblik; Rots der eeuwen. De Schriftlezingen waren Psalm 104, 1 Petrus 1 13-35. Lukas 11 27-36. Daarna werd op indrukwekkende wijze het avondmaal, gevierd. De voorganger, een man Gods, mocht niet preken maar er was genoeg ge beurd in de dienst om de beproeving van de Chinese christenen te voelen, en de realiteit van hun geloof en hun standvastige trouw jegens hun ge liefde Heer en Heiland Jezus Chris tus. Hier was een kolonie van de hemel in een communistische staat. De ware gemeente onder het Kruis, bespot en geminacht door mensen, vervolgd door hooggeplaatsten en toch levend in tegenspoed, zich ver blijdend in de verdrukking en de lend in de gemeenschap van Chris tus' lijden en in Zijn overwinning over de wereld. VERVREEMD En Hij ging een huis binnen; en weer ging de schare met Hem mee, zodat het voor hen zelfs niet mogelijk was om brood te eten. En toen z'n naaste familieleden d: hoorden gingen ze Hem halen, want ze zeiden: Hij is uitzinnig. (Markus 3,20. Uit de tekst krijg je eerst even indruk dat de mensen, en dus Jezus, geen brood konden eten dat ze mannetje aan mannetje sty" den. Maar de bedoeling zal wel ziL dat ze door heel die toestand ral aan eten toekwamen. Blijkba# taalde Jezus er ook niet naar. I vooral dat laatste zal de familief den. aanwezig of ervan door ander verwittigd, ongerust gemaakt h<_ ben. Hij laat z'n eten staan. Dat ki nooit goed aflopen. Een mens mo 1 op tijd eten. wat zullen we nou h< ben. Iemand die z'n eten laat staal met zo iemand is iets aan de har Zo iemand is gek. Hij verliest V ware verhoudingen uit het oog. E: een tijd om te werken, te predikil en wat dies meer zij. maar er is oi n een tijd om te eten. Hij staat erbi t ten, staat er eigenlijk. Buitc zichzelf, buiten z'n zinnen. Hij is vi v zichzelf vervreemd. Dit is Jezus nil., Dit mag Jezus niet zijn, iemand <J1 de ware proporties niet meer zit li die niet weet te relativeren. Wa| alleen zo heeft Hij toekomst als ïf nergens buiten gaat staan en dm ook nergens buiten valt. Met mei sen die er buiten gaan staan moet e oppassen. Daarom moet Hij meek men. In de veilige moederschoot vj de familie. Daar zullen ze Hem F eten geven en tot zichzelf laten k t men. Want zo denken wij over <j I dingen. i t Beroepingswerk J GEREF KERKEN Beroepen te Rotterdam Hillegersberg/Schiebroek: A. L. Jq se de Jonge, pred. van de evang. ot gemeente te Ispra Varese (Italië)"" NED. HERV. KERK J Aangenomen naar Amsterdam (We terkerkgemeente): N. M. A. ter Li£ den te Lith en Oyen (bijst.i.h.pas en pastor Pompekliniek en medisAj centrum Dekkerswald te Nijmegerr Henk van Andel Ds Henk van Andel te Oegstgeest)e directeur geworden van de EAA, E£i ro Action Acord, een Club van ni£' gouvernementele organisaties (w#1 ronder Novib) in acht landen. negentien deelnemende organirf0 ties vormen samen een consortium dat ontwikkelingsprojecten coörrf1' neert. Sinds 1971 was ds Van An#( secretaris van de X min Y bewegin3 Ds A. L. Kwansa |j Ds A. L. Kwansa, secretaris vol!' interkerkelijke en oecumenische tr' trekkingen van de presbyteriaanr] kerk van Ghana, brengt samen mr zijn vrouw van 28 april tot 6 mei e<!e afscheidsbezoek aan Nederland. zijn functie heeft hij jarenlang hlg contact onderhouden met de ze!a ding en het werelddiakonaat van Nederlandse hervormde kerk. P september gaat hij weer in het gr meente-pastoraat, in een grote wijl* gemeente in de hoofdstad Accra.'1 r D e De 64-jarige Franse priester Abt! Pierre is door de Italiaanse hulpr ganisatie Mani Tese en door de voi malige burgemeester van Florei Giorgio la Pira voorgedragen v< de Nobelprijs voor de vrede, wordt tijd, aldus de Italiaanse hi organisatie, dat deze prijs eens g; naar een verdediger van de arm! en van maatschappelijke randgri pen. Abbé Pierre is intemation; bekend geworden als stichter van Emmausbeweging. Kathryn Kuhlman - „De Amerikaanse evangelrsP Kathryn Kuhlman besefte op. hi laatst van haar leven, dat de tijd val grote genezingssamenkomsten f evangelisatie-meetings voorbij wjf De kerken hebben nu zelf oog gek gen voor de dienst der genezing* Met deze woorden heeft de biograf van de evangeliste, Jamie Bu? kingham, geprobeerd olie te gooif op de golven van verontwaardigir onder de bewonderaars van de voir jaar overleden Kathryn Kuhlmaf sinds haar testament bekend wen' Toen bleek namelijk, dat zij ge< cent van haar (niet geringe) ven gen had nagelaten aan haar orga) satie of enige andere godsdienst! organisatie. Familie en vrienden e den alles. Kathryn Kuhlman het eind van een tijdperk, aid! Buckingham. »- FRANKFURT De leiding van 4_ conferentie van Europese kerkt i KEK) bespreekt dezer dagen in Ja sy bij Boedapest de vraag hoe f Europese kerken kunnen bijdragt aan een succesvol verloop van conferentie van Belgrado, waar e« evaluatie zal plaatshebben van f slotacte van de conferentie van I sinki over veiligheid en samenw king in Europa. Abbé Pierre an iHï nwe

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2