„Evangelie dichterbij zijn gedetineerden brengen" Westlandraad wil steun Leiden groeide buiten z'n singels Ds. Talsma verdwijnt uit Haags kerkelijk leven Bewoners zien vorm zwembad niet zitten i Mytylcentrum heropent Gevangenispredikant J. Batelaan KORT Rijkssubsidie blijft uit Expositie in gemeentearchief Anti parkeren Vissers- monument in Lerwick Voor meer! nieuws uit; regio-pag. VOORMALIG GEREFORMEERD PREDIKANT Ds C. v.d. ZANDE uit MIDDELBURG Volle Evangelie Gemeente „Den Haag e.o." ZATERDAG 23 APRIL 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet door Arie Bergwerf! DEN HAAG „Het behoort tot de taak van een gevangenispredikant om zorg te dragen voor allen die bij binnenkomst in het huis van bewaring oi gevangenis opgeven van protestants christelijke huize te zijn. Daarnaast zoekt hij kontakt met hen die zeggen 'nergens aan te doen' Aldus ds J. Batelaan. sinds twintig Jaar predikant in de Scheveningse strafgestichten. De in Voorschoten woonachtige predikantzou zijn werk In de gevangenis wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd eigenlijk vorig Jaar maart al neer hebben moeten leggen, maar door allerlei omstandigheden werd zijn vertrek nog wat uitgesteld. Zijn werkzaamheden worden nu eind mei definitief overgenomen door ds Nut- bey, thans predikant in de strafge vangenis van Den Haag. In vaste dienst ..Vroeger werd er veel minder aan dacht geschonken aan gedetineer den. Kerk en overheid hebben echter de mogelijkheid geschapen om met het Evangelie ook binnen de gevan genismuren te komen. De situatie is nu zo dat er een aantal predikanten in vaste dienst is. Naast hen werken vooral in de kleinere inrichtingen predikanten in nevenfunctie." aldus de gevangenispastor. „In vaste dienst" wil zeggen: in dienst van kerk én overheid De Interkerkelijke Commissie voor Protestants Geeste lijke Verzorging in de Strafgestich ten van Justitie zoekt een predikant voor de arbeid in de gevangenis, waarna de aangezochte wordt voor gedragen aan de Minister van Justi tie. die daarna tot benoeming over gaat De voornaamste taak is dus zorg te dragen voor de opvang. De manier waarop de geestelijke verzorger er zijn naast de dominee ook nog een pastoor en een raadsman van het Humanistisch Verbond aanwezig dit doet. hangt heel sterk samen met de persoonlijke instelling van de ver zorger. Sommigen zien veel heil ln groepsbesprekingen. Ds Batelaan geeft zelf de voorkeur aan het per soonlijke gesprek. Voor zo'n gesprek nodigt de predi kant bijna iedere dag gedetineerden uit in zijn kamer in het huis van bewaring. „Vanzelfsprekend is de achtergrond van O/N ONTMOE TING DE OPDRACHT EN HET VERLANGEN OM HET Evangelie van Jezus Christus dichterbij de ge vangene te brengen. Gezien de mees tal zeer negatieve instelling ten aan zien van geestelijke zaken, moet die benadering dikwijls langs andere wegen dan normaal gezocht wor den." Veel gedetineerden zoeken de geestelijke verzorger zelf op in de hoop dat hij hen kan helpen scheef gegroeide verhoudingen met vrouw of ouders weer recht te trekken Ook weten veel gedetineerden in kritieke situaties de deur naar de kamer van de presikant best te vinden. „Het is van het grootste belang, dat men als predikant het vertrouwen van de mensen met wie men omgaat weet te winnen," weet ds J. Batelaan. „Al leen vanuit die vertrouwensbasis is er een redelijke mogelijkheid over God te spreken." Naast de vele gesprekken moet de predikant zondags de kerkdienst lei den. Ds Batelaan geeft er de voor keur aan om de kerkdienst in de traditionele vorm te gieten. De diensten in het huis van bewaring voor ouderen duren meestal een drie kwartier, waarbij als het even moge lijk is, gezorgd wordt voor muzikale omlijsting. Na afloop van de diensten wordt er gezamenlijk kof fie gedronken en hebben de gevan genen de gelegenheid om over de preek na te praten. „In vroeger jaren kwam praktisch iedere gedetineerde naar de kerkdienst, al was het alleen maar uit eigenbelang om tijdelijk de cel uit te zijn", aldus de pastor. „Tegenwoordig is die belangstelling wat minder, maar desondanks nog goed te noemen". Maandagavond Een belangrijk stuk werk naast de opvang van gedetineerden is het or ganiseren van contactavonden. Zo goed als iedere maandag wordt er een avond belegd waarop mensen van „buiten" assistentie verlenen. De predikant wordt o.m. geholpen door de evangelisatiecommissie van de Chr. Geref. Kerk Den Haag, pinkstergroepen uit de grote steden Ds Batelaan, staande in het Huis van Bewaring voor Ouderen in Scheveningen: „Het is van het grootste belang dat men als predikant het vertrouwen van de mensen met wie men omgalat weet te winnen en de Johan Maasbach Wereldzen ding. Voor het grote aantal buiten landers in de gevangenis is er ook het een en ander geregeld. Zo is er speciaal voor de vele Surinaamse gedetineerden een Surinaamse Evangelisatiegroep uit Rotterdam. Voor de Hong Kong Chinezen, veelal in de gevangenis in verband met vervoer, handel of gebruik van drugs, is er een Nieuw Testament in het Chinees beschikbaar. „Veel Chi nezen wonen de contactavonden bij. ook al verstaan ze er geen woord van. Het opgenomen worden in de samenkomsten doet hen kennelijk toch wel iets", aldus ds Batelaan, die in maart van het vorig jaar bij zijn officiële pensionering benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Humanistisch Verbond. Naast de godsdienstige geestelijke verzorgers werken er ook ra^hslie- den van het Humanistisch Verbond binnen de gevangenismuren. „Het is verdrietig," meent de pastoor, „dat degenen, die zich bij het Humanis tisch Verbond aangesloten hebben, verstoken blijven van het Evangelie. Toch zie ik de invloed van dit ver bond geleidelijk afnemen. Het wordt langzaam maar zeker duide lijk dat een mens in nood pas echt geholpen kan worden door het Woord van God." De geestelijke ver zorgers worden de laatste jaren steeds meer bij het algemeen over leg binnen de muren van de gevan genis betrokken. Zo woont ds. Bate laan, die tevens geestelijk verzorger in het gevangenisziekenhuis is, re gelmatig het ochtendrapport bij. Verder heeft hij zitting in het specia listenteam, waarin overleg gepleegd wordt over de mentaliteit en instel ling van de gedetineerde. Ds. Batelaan is waarschijnlijk één van de weinige officieel gepensioe- neerden in Nederland, die een dub bele dagtaak hebben, toen hij in maart vorig jaar officieel met pensi oen ging, was hij overeengekomen met de Hervormde Kerk Delft om de geestelijke verzorging over twee be jaardenhuizen voor zijn rekening te nemen. Per 1 maart startte hij ook inderdaad met dit werk, maar daar naast bleef hij nog zijn werk als gevangenispredikant doen. Eind mei slaan de gevangenispoorten de finitief achter hem dicht. Dan kan hij zich volledig concentreren op ■ijn werk in de Delftse bejaarden huizen. Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK In het ontwerp voor de begroting van 1978 spreekt de Westlandraad haar ongenoegen uit over het uitblijven van rijkssubsidie. De eerste behuizing „buiten de Veste" van Leiden. Deze prent en nog vele andere zijn tot 18 mei te bezichtigen in het Leidse gemeentearchief aan de Boisotkade 2a. Het samenwerkingsorgaan van ze ven Westlandse gemeenten voldoet niet aan alle normen die de minister van Binnenlandse Zaken aan ge westraden heeft gesteld om in aan merking te komen voor rijkssubsi die. In de eerste plaats is het gewest Van onze'correspondent LEIDEN In het gebouw van de Gemeentelijke Archief dienst Leiden aan de Boisotka de 2a is tot 18 mei de ten toonstelling „Lelden buiten de veste'' te bezichtigen. De Archiefdienst besteedt hier mee aandacht aan de buiten wijken van Leiden zoals die in de loop der jaren buiten de singels zijn gegroeid. Er valt niet alleen stilstaand mate riaal. zoals maquettes en foto's, te bezichtigen, men kan ook kijken naar de film „Leiden Hofstad" die een beeld geeft van het hedendaagse leven in de buitenwijken. De expositie onderscheidt drie perio den van wijkaanbouw. De eerst be slaat de laatste 20 jaar van de vorige eeuw Leiden maakte in die tijd een bevolkingsaanwas van 30.000 naar 50 000 door. wat velen noodzaakte om buiten de stadswallen te gaan wonen Zij vestigden zich meestal langs de uitvalswegen van de stad. Het was door een particulier initia- Uef dat na 1883 de buitenwijk Vree- wijk werd gebouwd op net daartoe verkavelde terrein van de bui tenplaats Vreewijk. Op het driehoe kige terrein, dat toen nog tot de gemeente Zoeterwoude behoorde, werden smalle straten aangelegd met hoge vierkante huizen. Het ge heel maakt een wat sombere indruk, wat op de foto's goed te zien is. De tweede periode Is die van tussen de wereldoorlogen. Op de tentoon stelling worden tegenover elkaar ge zet de Tuinstadwijk met de Profes- soren-/Burmeesterswljk enerzijds en Leiden-Noord met de Kooi ander zijds. Men kan duidelijk het verschil in aanleg en architectuur tussen de verschillende wijken zien. Tuinstad- wijk was bestemd voor geschoolde arbeiders en lagere ambtenaren, de Professoren-/Burgemeesterswijk voor de gegoede burgerij en de hoge ambtenaren, terwijl in Leiden-Noord meer ongeschoolde arbeiders hun hulsvesting vonden en in de Kooi weer de geschoolde arbeiders en la gere ambtenaren De derde periode is die van na 1950. Hiervoor zijn Zuidwest en de Meren- wijk gekozen vanwege het verschil in stedebouwkundige vormgeving. Zuidwest wordt gekenmerkt door de elkaar kruisende hoofdwegen Vijf Meilaan en Churchilllaan en het ver dere rechthoekige wegenpatroon, door de middelhoge flatbouw afge wisseld met eensgezinswoningen en openbaar groen. De Merenwijk pas na 1970 van de grond gekomen, toont een heel andere opzet: een zogenaamd vlekkenplan, waarin el ke vlek (een groepje huizen van een zelfde type) zijn eigen wegenschema heeft met een aansluiting op de gro te ringweg door de gehele wijk. De hoogbouw is hier geconcentreerd rond het winkelcentrum. De film „Leiden Hofstad" geeft een aardig beeld van het leven in hofjes en rond hoven in heden en verleden. Was de hofbouw vroeger slechts be stemd voor deugdzame maagden, weduwen en bejaarden, tegenwoor dig wordt zij in Leiden voor iedereen toegepast. In Zuidwest en de Meren wijk zijn de meeste hulzen en flats rond een hof gebouwd. In de film komen enkele Leidenaren aan het woord, van wie sommigen zeggen met volle tevredenheid aan zo'n hof te wonen en anderen juist vinden dat de gezelligheid heeft ingeboet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat aan de Scheve- ningseweg een „anti- parkeervoorziening" aanleg gen. Dit in verband met het veelvuldig parkeren van auto's van bezoekers van het Nebo- ziekenhuis op de boomstrook tussen het voetpad en het rij wielpad en op de veiligheids- strook tussen het voetpad, het rijwielpad en de rijweg. De werkzaamheden aan de noordwestelijke zijde van de Scheveningseweg bestaan uit het aanbrengen van par- keerbanden en palen in de vei ligheids- en de boomstreek. dat de Westlandraad beslaat te klein. Het ministerie van binnen landse zaken stelt dat er tenminste 100.000 inwoners in een gewest moet zijn, wil een gewestraad in aanmer king komen voor subsidie. Boven dien moeten de kosten die een een dergelijke raad maakt hoger zijn dan drie gulden per inwoner. Voor de Westlandraad geldt dat dit bedrag hoger uitkomt, nml. op 5,60. Een argument om wél voor subsidie in aanmerking te komen, zo wordt in de begroting gesteld. In 1978 worden er nieuwe leden voor de Westlandraad gekozen. Uit die leden wordt weer een dagelijks be stuur gekozen. De Westlandraad wil gaan bekijken of het niet beter is om de voorzitter en de secretaris een volledige betrekking te geven. Mo menteel is burgemeester De Bruin van Naaldwijk voorzitter van de raad. De belangrijkste taak van de Westlandraad is momenteel het opstellen van een structuurplan voor het Westland. Daarin wordt de ruim telijke verdeling in de tuinbouw- Van onze kerkelijk mede werker DEN HAAG - Aanstaande zondag legt ds H. Talsma. pre dikant van de hervormde ge meente „Groot 's Oravenha- ge" zijn ambt als dienstdoend predikant neer in verband met zijn bekomen emeritaat. Met hem verdwijnt een mar kante persoonlijkheid uit de rij van predikanten, die door zijn nodigende, indringende prediking ruim 33 jaar lang een stempel heeft gedrukt op het Haags hervormd kerkelijk leven. Een man ook. die ondanks vele ontvangen „aantrekkelijke" beroe pen. de residentie Is trouw geble ven, trouw ook aan zijn Zender Jezus Christus Zijn boodschap heeft hij elke zondag mogen ver kondigen Hij heeft echter ook ge wezen op een levende Christus die uitdeelt uit de volheid van de gena de voor zondaars, aan het kruis verworven. DAt heeft hij ln Den Haag als zijn opdracht gezien Daarom staat dit afscheid niet in het teken van de weemoed, maar van de dankbaarheid. Dankbaar omdat Ds Talsma door zijn om gang met de zogenaamde „asfalt" (binnenstadjeugd), rondom de Nieuwe Kerk aan het Spui (zijn eerste wijkgemeente waar hij, toen hij uit Wierden kwam. in 1943 be gon) velen van deze jongeren via een belijdeniscatechesatie tot Christus heeft gebracht. Naast zijn taak als wijkpredikant was hij belast met de pastorale zorg voor de „hervormd- gereformeerden" in Groot Den Haag Ds Talsma was toen voorzitter van wijkverenlging „Elim" aan de Hooigracht, waar gemeenteavon den en de Zondagsschool werden gehouden en waar de Jongelings- en meisjes verenigingen gevestigd wa ren Op 1 mei 1947 ging de dominee naar de wijkgemeente „Uw Ko ninkrijk Kome" aan de Koningin Emmakade. Langzamerhand werd de Haagse hervormde gemeente geherstructu- eerd, waardoor Ds Talsma naar de Regentessekerk ging. De morgen diensten reguleerden over de hele stad. De middagdiensten werden voor kerkeraad en gemeente een bron van zorg. Vla de Orote Kerk en de Paaskerk door de oliecrisis was de Grote Kerk niet warm te stoken werd hij in 1974 beroepen als predikant met bepaalde opdracht, in het bijzonder de pas torale zorg voor de hervormd- gereformeerden. Op 1 december 1974 werd de wijkgemeente Mar- cuskerk gesticht, met eigen mid dag- en nó 1 mei van dit Jaar ook eigen mórgendiensten. Daarnaast worden er op andere plaatsen ln de stad diensten gehouden uitgaande van de Gereformeerde Bond, o.a. in de Bethlehemkerk en de Grote Kerk Ds. Talsma is een „oer-calvinist" te noemen, maar anti-papis was hij nooit. Hij vond namelijk dat be zwaren tegen bepaalde diensten moesten worden ingebracht „waar ze horen"; bij de kerkvoogdij. „Waar gaan we heen als we de kansel moeten beschermen met .knokploegen'," aldus de dominee. (Hij doelde hiermee op een incident in Hoogeveen) „Het spreekwoord zegt Immers: wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet." Dat is Ds. Talsma ten voeten uit Vandaag recipieert Ds Talsma van af half vier in de Marcuskerk Naast zijn predikantschap is Ds Talsma voorzitter van talrijke prot. chr. verenigingen. Wethouder Vink onder druk gezet Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Wethouder Vink heeft het bepaald moeilijk gehad toen hij deze week in Scheveningen met bewoners kwam praten over de bouw van een zwembad met sporthal aan de Seinpoststraat. Een groot deel van de bewoners zette zich fel af tegen de koepelvorm van het sportcomplex. B. en w. van Den Haag willen de koepelhal bouwen op het terrein naast het in aanbouw zijnde bejaar dentehuis „De Thuishaven". De ver wijten die de wethouder van Jeugd, Sport en Recreatie naar het hoofd geslingerd kreeg golden niet de bouw van het sportcomplex op zich; alle insprekers die naar de Bethel- kerk waren gekomen waren over tuigd van de noodzaak om in Sche veningen zo snel mogelijk een nieuw zwembad te bouwen. Het ontwerp, de koepelvorm, zien veel bewoners echter niet zitten. Vertegenwoordi gers van het Werkverband Opbouw Scheveningen, bewoners uit het Renbaankwartier en het Belgisch Park vinden de koepel te grootscha lig in het woongebied. Bovendien vrezen zij dat de koepelhal te veel een toeristische attraktie zal worden en daardoor nauwelijks ten goede komt aan de bevolking van Scheve ningen. „Die aantrekkingskracht op bezoekers uit de badplaats zou min der zijn wanneer het sportcomplex in een minder opvallende vorm wordt gegoten," vinden zij. Wethou der Vink ontkent stellig dat het zwembad bedoeld is als aansluiting op het badplaatsgebeuren in Sche veningen. „Je kunt badgasten na tuurlijk nooit verbieden om er maar binnen te gaan, maar het zwembad is ln de eerste plaats bedoeld voor Scheveningers," verklaarde Vink. Om de storm van protesten tegen de koepelvorm enigszins te luwen bood de wethouder aan om alsnog een alternatief ontwerp, dat werd inge diend door de WOS, op het stadhuis te laten bekijken. Een moeilijkheid bij dit ontwerp is dat het als afstu- deerprojekt werd ingediend voor het terrein waar nu het bejaardentehuis wordt gebouwd. streek geregeld. Bij de Westlandraad toont men zich verheugd over de ruimtelijke aanbevelingen die het juist verschenen ontwerp-streekplan Zuid-Holland West over het West- land doet: veel aandacht voor de ruimtebehoefte van de tuinbouw en tegengaan van nieuwe bewoners van buiten het Westland. ^DEN HAAG „Het is schandalig, zoals de graven van de Nederlanders er nu bijliggen. De vissersbe graafplaats is vervallen en verwaar loosd. Grafstenen liggen verspreid over het veld en de stenen die nog staan zijn verzakt en overwoekerd met onkruid." Dit zegt de Scheve ningse dominee Jac. de Vries. De predikant kwam deze week met een kleine delegatie terug van de Schot se Sheteilanden waar men een be zoek gebracht heeft aan de vis sersbegraafplaats in Lerwick. Ds. de Vries was vlak na de paasda gen met een delegatie Schevenin gers afgereisd naar Lerwick om de begraafplaats in ogenschouw te ne men. Daar aangekomen kwam hij tot de conclusie dat zijn aanvanke lijke plan om de stoffelijke over schotten te herbegraven niet uit voerbaar was. „Van de stoffelijke overschotten is niets meer terug te vinden. De meeste graven zijn niet eens te identificeren, want slechts een enkeling heeft er destijds een steen op laten zetten." De hervormde predikant wil nu de Nederlandse begraafplaats over doen aan de gemeente Lerwick en alleen vlak bij de haven een monu ment oprichten ter nagedachtenis aan de Nederlandse vissers die er begraven liggen. ADVERTENTIEt KORPEL voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. Lierse Dom Vanavond om 8.00 uur g Chr. Oratoriumverenigir» Lofstem" met medewerk! het Oratoriumkoor „Beni een concert in de Komke De Lier. Solist is de barito van Wissen. Het geheel st der leiding van Richard Ha Kustmanifestatie Dit weekeinde wordt de ku nifestatie in Transvaal t ten. Vandaag om 1.00 uur r het Boerenplein van allerlfi ten muziek te genieten, c Residentie Orkest, de ste muziekschool met een slf ensemble, de popgroepen V Moeras en vele anderen, dagavond treedt de Nieut medie op in de gymzaal i| Pretoriusschool in de Prti straat 123 met het stuk „K(i ner, wat is dat pa?" He begint om 8.00 uur. Zondag is het Gemeentem, van Den Haag speciaal bewoners van Transvaal gei Er is een tentoonstelling vi ken van buurtbewoners e> stenaars die aan de kuna festatie hebben deelgeil Verder worden er films gé die tijdens de manifestat opgenomen. Voor de kind de werkplaats van het Gene museum opgengesteld. D gang tot het museum is gn om 1.30 uur 's middags gaal speciale bus vanaf het B plein. I Belangenverenigit Op initiatief van het 5 Werklozen Aktiecomité iE week de Werklozen Belang eniging Delft opgericht. pamflet, dat is opgesteld di1 voorlopige bestuur van de( genvereniging, wordt gesti een hechtere organisatie werklozen en sociaalgesté nodig is om hun inkomend te verdedigen. De Belangt niging stelt zich ten doel: vf ring van de uitkering, geen» ming van het begrip passer beid, geen werklozen en verlaters naar de bijsta' uitbreiding van de werkgi heid. De pas opgerichte j ging houdt voortaan iedej dag van 10-12 uur spreekuu Kethelstraat 2 te Delft. Vroege Vogel. Woensdagmorgen om 6.3 houdt de Koninklijke landse Natuurhistorische 1 ging afd. 's-Gravenhage eei ge vogelexcursie onder r van Jan Wiersma. Liefh' voor deze wandeling van e? moeten zich verzamelen^ hoek Fuutlaan/Laan van k Avondexcursie De Koninklijke Nederland1 tuurhistorische Verenigin: Den Haag organiseert woev avond om 7.00 uur nog een1 sie. Wie zich om 7.00 uur mi' de hoek Gunstersteinwe dachtenweg kan onder f; van Ben van de Wijngaa* met een avondexcursie vt? gelwaarneming door 1 landgoed Overvoorde te Rij1 Marxistisch In de Morgenster, Melis laan 301 te Den Haag spr^j C. Blonk, herv. predikant tf brugge, woensdagavond or uur over het onderwerp: „It tische invloeden in kerk en; wijs." s i Christen De Leidse Studenten Ekkk ganiseert een vijftal avonden onder het motto: ten, Politiek, Partij?" Woe avond om 08.00 uur is de avond in het Akademieg# Rapenburg 73 te Leiden.' eerder Ria Beckers (PPI# Pronk (PvdA) en Dick Boer aan het woord zijn geweestT deze avond de beurt aan missionaire minister van 1 mische Zaken LUbbers Evenals aan de vorige drie li aan hem gevraagd worden, om hij als christen voor der tij gekozen heeft. 1 ADVERTENTIE Zondagmorgen a.s. aanvang 10 uur In de Aula van het Thomas More College, Berestelnlaan 625, Den Haag Van een onzer verslaggevers n DEN HAAG Burgemeester Schols heeft vrijdag officieel de heitj verricht van het verbouwde en uitgebreide mytylvormingscentrum Willem Dreespark in Den Haag. p( Dit vormingscentrum voor dubbelgehandicapte kinderen is sinds 194 tigd in het schoolgebouw aan het Willem Dreespark. Aanvankelijk vijftig kinderen, maar het aantal pupillen bleek gestaag te groeien. In 1972 waren de verbouwings- en nieuwbouwplannen voor een scl^ therapievleugel klaar en werden de kinderen naar andere schoolgebo^ de stad geëvacueerd. z In augustus 1975 was de bouw voltooid en gingen de kinderen naar het Dreespark terug. Omdat echter het zwembad pas vorige week helemaj. was, kon de officiële opening niet eerder dan gisteren plaatsvindel nieuw-aangebouwde vleugel zijn leslokalen te vinden voor o.a. hand^. en para-medische behandelingen. 3 Aan het Haags Mytylvormingscentrum volgen lichamelijk en geestelijl dicapte kinderen van 2-20 jaar onderwijs dat gericht is op de ontwikke^ de persoonlijke mogelijkheden van de nu 100 kinderen en op hun^J aanpassing. jj, Met de nieuwbouw beschikt het centrum nu over afdelingen voor onderwijs, fysio-therapie, arbeidstherapie en logopedie. 'jj Het doel van het centrum is deze kinderen een waardig, eigen-aardig b«^ geven in een op hun mogelijkheden afgestemde „tussenmaatschapp

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6