Het grote zwevende kernenergiedebat li houdtumobiel een lezer If commentaar /oud (1) Bijna iedereen ff komen allerlei onderhuidse tvrwoud (2) erwi Depressiecircus Wethouder tegen afgeven vergunning aan Christoffel be lang nog, holle boom? krak mooie ogen verwijfd stuur een brief 1DAG 23 APRIL 1977 Trouw/Kwartet5 Isel van sociale zekerheid dat de twintigste eeuw in ons land Tn opgebouwd is altijd gety- als een van de beste, zo niet ^ste, van de gehele wereld. 3 wetgeving is in de tijd' ■«Li bij stukjes en beetjes en na zeer intensieve studies ^^nd gekomen. Bij de opbouw sociale stelsel is, hoe kan het jf5>ders, achteraf gezien té vaak -inig gelet op de vraag of elke "Side wet wel harmonisch paste reeds was opgebouwd. Wij ook niet vergeten dat er dringend behoefte was aan de sociale wetgeving.. :amerhand kreeg men wel in Iten dat er steeds meer ging in dit uit vele kleine *e kamertjes en vertrekjes bouwwerk. ritiek was er zeker wel maar ibleef vrij beperkt, met name jmdat ons land in economisch een forse, door vrijwel nie- verwachte, groei mee I oodzaak om een hoge graad terfectie en zuinigheid aan de ^,e leggen werd blijkbaar als ;r urgent aangevoeld. ^venwel de groei van onze eco- m Jé sterk is verminderd en veel ■fj°P k,einties moet worden kr; „Al al il ^^nclusie ligt voor de hand: Er is inperk aan de (sociale) winkel. j geynoet de vraag worden gesteld aorrom in deze tijd met zoveel tehtndigen en zoveel moderne ap- ;l aajiur het allemaal zo lang moet En f voorc'at een begin van uitvoe- geb^ordt gemaakt met de restau- van het sociale stelsel. t verband is het wellicht nuttig >k even aan te herinneren dat >ud-minister van sociale zaken, j.J.M. Veldkamp nu al weer jaar geleden een verzoek van egering kreeg om de sociale tekortkomingen in deze wetgeving veel scherper aan het licht. Het is daarom ook niet zo verras send dat veel vaker geluiden wor den gehoord om het gehele stelsel van sociale zekerheid drastisch te moderniseren. Eén van de topambtenaren van het ministerie van sociale zaken heeft deze week op een studieconferentie opnieuw aandacht voor dit enorme probleem gevraagd. Enkele feiten uit zijn referaat: De overheid heeft geen greep op het stelsel van sociale verzeke ringen. Het stelsel is zo ingewikkeld dat het ene orgaan niet weet wat het andere doet. De gewone burger ervaart de gehe le sociale verzekering als een doolhof. De druk van de premies (de hoogste in Europa) is van die omvang ge worden dat andere doeleinden er door worden bedreigd. Kortom er is sprake van een hoogst ernstige toestand. En het kan ook niet uitblijven dat in zo'n situatie met boverdien allerlei sociale crisisverschijnselen misbruik en met name ook oneigenlijk ge bruik van de sociale wetgeving erg moeilijk is te bestrijden. wetgeving sterk te vereenvoudigen. En dezelfde oud-minister heeft en kele jaren later, in 1974, op zijn beurt de suggestie gedaan om wat meer vaart te zetten achter de tijd rovende manier van werken om de sociale wetgeving te stroomlijnen. Wie nu de waarschuwingen van één van de topambtenaren van het mi nisterie van sociale zaken plaatst tegen de achtergrond van de gehele voorgeschiedenis begint zich wel af te vragen hoe lang het nog duurt alvorens de eerste wildgroei gekapt zal wórden in dit blijkbaar on doordringbare oerwoud. Over kernenergie is zo ongeveer alles al eens gezegd. Pelotons Nobelprijswinnaars vormden zich op verschillende momenten om ons te verzekeren dat we zonder kernenergie een donkere toekomst tegemoet gingen, of juist dat we mét kerenergie wel eens vrij rechtstreeks op de ondergang af konden stevenen. Het moet dus een bijzonder soort van debat zijn dat zich nu al Jaren voortsleept en dat vandaag weer een incidenteel hoogtepunt bereikt in de landelijke manifestie „Stop atoomplannen" in de Utrechtse vee markthallen. Een discussie die ken nelijk niet te beslissen valt door het zakelijk afwegen van argumentenen controleerbare feiten, maar die, al of niet uitgesproken, vooral wordt be heerst door opvattingen over men sen en hun samenleving. Juist dat afgeleide karakter van het debat, het praten over iets anders dan waar je het eigenlijk over hebt, roept misschien de steeds terugke rende uitwassen op. Beide kanten maken elkaar af en toe voor rotte vis uit, beide hebben ze soms goede re den om zich door de anderen gepakt te voelen, of ingepakt. Er zijn geluk kig ook voorbeelden van betere com municatie, maar ze zijn zeldzaam. Bijna iedereen blijft gelijk hebben. Een merkwaardige eigenschap van het debat is dat het terrein van de strijd zich door de jaren heen voort durend verplaatst. In grote lijnen is er eerst over gepraat of een normaal werkende kernreactor een aan vaardbaar ding in zijn omgeving was. Daar kwamen toch radioactieve stoffen in de lucht en in het water terecht, en dat was niet normaal Het ging om zeer kleine hoeveelhe den straling, een paar procent van de hoeveelheid waar een mens ook in een wereld zonder kerncentrales aan blootstond, maar dat maakte het debat alleen maar moeilijker. Want dat je van straling kanker kan krij gen stond als een paal boven water. Maar of je van zo'n klein beetje extra straling ook nog kanker kon krijgen, onttrok zich eenvoudig aan meting. Dat kon alleen theoretisch benaderd worden, en over theorieën is het goed twisten. Van die gelegenheid is lang en intensief gebruik gemaakt, maar op een enkele schermutseling in de achterhoede na, is dat voorbij. De tegenstanders hebben zich van dit terrein teruggetrokken, de veiligheid van een kerncentrale bij normaal bedrijf staat niet meer ter discussie. Naderhand heeft iemand in een hel der moment uitgerekend dat een met kolen gestookte elektrici teitscentrale meer radioactieve stof fen uitbraakt dan een even grote kerncentrale. Alleen radioactiviteit is en wordt bij een kolencentrale nu eenmaal niet gemeten. konden vrijkomen dat het voor mensen wat uitmaakte. Waarbij, in de ergste scenario's, de doden bij duizenden vielen. Het antwoord van de reactorbouwers luidde in eerste instantie: maar we hebben zoveel elkaar overlappende veiligheden in gebouwd, dat de kans op zo'n ramp verwaarloosbaar klein is. Vertakking Ongelukken De aandacht had zich intussen ver plaatst naar de kans op ongelukken met een kerncentrale, waarbij wel degelijk zoveel radioactieve stoffen Het debat splitste zich toen in twee takken: de technische die volhield dat de kans groter was dan de heren gedacht hadden, en de filosofische tak die indringend vroeg, wat men zich bij een verwaarloosbaar kleine kans moest voorstellen. De technische tak is langzamerhand bijna verlaten terrein geworden, na een grote bloeiperiode te hebben doorgemaakt. Her en der werd be twijfeld of het ECCS zou werken in geval van LOC en, zo niet, wat er dan zou gebeuren. Aangezien dat nooit geprobeerd was en binnenkort ook niet geprobeerd kon worden, was het een passend onderwerp voor het debat. Dat werd door de Ameri kaanse autoriteiten later afgesloten met het Rasmussen-rapport, een zo dik boekwerk dat Je er elke te genstander mee knock out kunt slaan. Het is een zeer systematische studie van de faalkansen van een kernreactor. Tegen het gevolgde systeem werden nog wel bezwaren ingebracht, maar de praktijk is dat ook de meeste tegenstanders van kernenergie sindsdien variaties op cijfers van Rasmussen hanteren. De filosofische vertakking van het debat is nog steeds gaande. Een gelukkig verouderde variant was de eis dat de kans op ongelukken nul moest zijn. Dat is gewoon onmoge lijk. het is een eis die aan geen enkel systeem voor energievoorziening kan worden gesteld, zelfs aan geen enkele menselijke activiteit. Wanneer dat is vastgesteld, begin nen de moeilijkheden. Welke kans op ongelukken is „verwaarloosbaar klein"? Zuiverder gesteld: welk risi co is voor een samenleving aan vaardbaar? Een kleine gedachtenoefening. De kans 'dat er dit weekeinde minstens tien mensen in het verkeer omko men, ligt in de buurt van honderd procent. Wanneer Je er iemand naar vraagt, krijg je te horen dat dat niet aanvaardbaar is, maar een feit is dat de samenleving vrij weinig doet om het te voorkomen. Maar wanneer er een kans van één procent zou zijn, dat er dit weekeinde minstens dui zend mensen in het verkeer zouden omkomen, dan zouden we heel an ders reageren, hoewel het gemiddel de aantal weekend-doden (500 per jaar) hetzelfde zou zijn. Dat is de achtergrond van het feit dat die zelfde samenleving de veiligheid van trein- en vliegverkeer aanmer kelijk strakker regelt. Resultaat van deze oefening is het inzicht dat je niet op een simpele manier met risico's kunt rekenen. En *dat Je dus blijft zitten met de vraag wat nu aanvaardbaar is, extra gehin derd doordat het over kansen van één op een miljoen en zo gaat, waar een mens zich toch al weinig bij voor kan stellen. Er bestaat dan de nei ging om de kans maar te laten voor wat hij (misschien) is, en je te con centreren op de omvang van de ramp. Maar dat leidt tot zwartgallige beschouwingen waarvan je je kunt afvragen hoe zinvol ze zijn. Met die techniek zijn veel systemen als on aanvaardbaar af te schilderen, zon der dat je daar nou wijzer van wordt. Aparte thema's Na, en ten dele naast, deze klassieke onderdelen van het grote debat zijn er een paar aparte thema's opgeko men die op het ogenblik het toneel beheersen. De kweekreactor. Het plutonium. De proliferatie van kernwapens. Het afval. De kweekreactor („Kalkar") riep zijn eigen technische debat op. Dat is naar mijn gevoel over het hoogte punt heen. Het centrale spookbeeld (dampbellen in de kern) heeft aan kracht verloren nu de Britten met een effen gezicht hun onderzoekre- actortje een paar dagen aan de kook gehouden hebben alvorens hem defi nitief af te danken. Plutonium is naar spul waar je mee uit moet kijken. President Carter van Amerika heeft het net afge schaft, behalve voor militaire toe passingen (je kunt er atoombommen van maken). Een belangrijk argu ment was, dat tcrrorsten het zouden kunnen stelen en dan over een onge hoord chantagemiddel zouden be schikken. Er is wel eens opgemerkt dat terroristen wel gemakkelijk aan massavernietigingswapens zouden kunnen komen als ze daar prijs op stelden. „Mosterdgas", heb ik eens een Amerikaan met een peinzende blik horen zeggen, „is voor vijftig dollarcent per pond te koop". Het is óók maar een argument De verspreiding van kernwapens over de wereld is vrij onontkoom baar wanneer overal fabriekjes wor den neergezet die plutonium uit ge bruikte splijtstof van kerncentrales halen. Daar is dan ook een krachtige internationale actie tegen gaande, alweer onder aanvoering van Carter, die niet genoeg gesteund kan wor den. Als zulke fabrieken er komen moeten ze onder intemationaaal be heer staan. Verwaarloosd Het radioactieve afval is een gerui me tijd wat verwaarloosd probleem. Toen het weer op tafel kwam. is er een naar mijn gevoel wat overspan nen sfeer omheen gegroeid Maar volgens een recente Britse studie zou er niets ernstigs gebeuren wanneer Je hoog actief afval gewoon in roestvrij stalen cilinders in de oce aan zou smijten. De enige reden dat er geen storm van protest loskwam tegen deze ketterij, is waarschijnlijk dat een dergelijke handelwijze bij internationaal verdrag toch al verbo den is. Tot zover een overzicht van de losse thema's. Het grote debat zal onge twijfeld doorgaan, ook na vandaag. Met goede argumenten en slechte, met al of niet uitgesproken gevoe lens op de achtergrond. Ik zal nooit het gesprek vergeten met een voor treffelijke oud-collega die nog eens langs kwam en mij hoofdschuddend en mistroostig aankeek. „Ben jij daar nou nog steeds niet tegen''", vroeg hij. „Nee", zei ik. „ik ben er nog steeds niet tegen." Wij hadden niet eens meer argumenten nodig. We bleven allebei gelijk hebben. ningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. ieuV" lere^ HET WEER door Hans de Jong -i. Het zit ons niet mee dit voorjaar. Na een week of drie koude neuzen en tenen is er eindelijk een tempe- ratuurverhoging gekomen maar nu zijn er vervelende bijverschijn selen. De zon is „ten onder" ge gaan achter uitgebreide bewol king en bovendien is er een tel kens terugkerende kans op regen. Gevolg: geen hogere temperatu ren dan 12 tot 13 graden bij aan houdende wind uit zuidwest tot west en bepaald geen slap windje, dat was gisteren goed te voelen Het is niet zo moeilijk een schul dige aan te wijzen. Dat is in eerste aanleg een belangrijk hogedruk- gebied van de Azoren tot de Zwar te Zee. Dit vertikt het gewoon naar onze streken te komen. Daardoor kunnen depressies in het Noordzee-gebied de ene streek na de andere uithalen. Een geliefkoosde actuele stunt, opge wekt door lage barometerstanden in Noordwest-Europa (985 mb). Vandaag kan die wind zelfs stor machtig worden vooral in de kustgebieden. Al met al dus geen al te fleurig vooruitzicht voor het weekend al kan er hier en daar ook nog wel eens wat zon komen. Maar achter een koufront, dat gis teren over de Britse Eilanden na derde, zal de temperatuur zondag en maandag beslist niet voelen voor stijgingen tot 15 graden en hoger, dat kan gewoon niet omdat die oceanische lucht een ther misch plafond van 12 tot 13 gra den C. heeft. En dat is beneden lente-peil. Kijk dan eens wat er in Zuid- en Midden-Europa te koop is. Frankrijk was gisteren een heerlijk oord met nu ook tot in Straatsburg 22 23 graden. In het zuiden deden zich echter zomerse Dieken voor van 25 tot 26 graden. Nog verder zuidwaarts pronkte Sevilla gistermiddag om één uur met een stand van 27 graden; een cijfer dat later op de middag wel licht nog iets overtroffen is. Ver der natuurlijk veel zonneschijn in het zuid Europese gebied waar van ook Italië profiteert. In zuld- Duitsland was het vrijdagmiddag eveneens lente met Frankfurt om 1 uur op 20 graden (dauwpunt 8 graden) en Stuttgart 19 graden (dauwpunt 4 graden), in een zeer droge luchtsoort dus. Hierbij spe len wellicht föhnachtige effecten mee. Zürich had het ook aangenaam met 20 graden. Tegelijkertijd meldde een station In zuid- Engeland 15 graden. In Skandlna- vië zijn instrumenten niet al te willig om boven de tien graden uit te stijgen. Met aanhoudend westelijke circu laties in de bovenlucht boven de oceaan en westrEuropa kunnen wij vooreerst de werkelijke lente- warmte wel op onze bulk schrij ven. Te veel blijven oceaanstorin gen een weg naar onze omgeving zoeken en vinden. Uitwerking: een voortdurende onbestendig heid ook maandag De Pius X school in Roosendaal heeft een schoolkrant inet weer- rubriek. De kinderen van klas 6 hielden een week lang het weer in hun woonplaats bij. Daarbij wer den vier vragen beantwoord. 1. Hoeveel graden is het vandaag? 2. Wat wijst de barometer op school aan? 3. Hoe laat gaan de zon en de maan op en onder? 4. Wat zegt de krant over het weer? In Bennekom wonen zeven onder nemende jongens, die wat nieuws uitproberen. Samen met zes an dere vriendjes heeft Han Krijgsman (9 jaar) een echte krant het licht doen zien. die u raadt het niet van a tot z over het weer gaat. Dit naar aanleiding van de Teleac-cursus „Wij en het weer" welke regelmatig door Han wordt gevolgd. In uitgave num mer 1, die op mijn bureau neer dwarrelde, staat ondermeer het verhaal „de weermannetjes en de Gemene Professor". Er zijn gete kende afbeeldingen van weerin strumenten, overdrukken van weerberichten uit de krant en de rubriek „De sterrenhemel in maart" en een bijdrage over de dodende straal. De krant bevat ook een kleurplaat. Wie er meer over weten wil kan het beste num mer 6214 (08389, bellen. HOOOWATER. zondtf 24 «pril - VUuin- gen 17-18 42, HaringvUeUluiz«n «27- 18 49, Rotterdam 8 19-20.33. Schrvenlngrn 7.18-19 42, U muiden 8 02-20 26. Den Hel der 1142- -. Harllncen 207-14.20. Delfzijl 4.11-1817. HOOOWATER. maandag 25 april - VHa- aingen 7.02-19.33. HartngvUeUluisen 7.04- 19 31. Rotterdam 8.57-21 12. Schevenlngen 7 58-20.26. Umuiden 8 43-21.13. Den Hel der 0.03-12.13. Harllngen 2 48-14 52. Delfzijl 4.45-16.51. ROTTERDAM De Rotterdamse wethouder mr. J Mentink zal er bij de rijksluchtvaartdienst op aandrin gen dat de door „Rotterdam Airli nes" gevraagde vergunning niet wordt afgegeven. De wethouder zei dit, reagerend op berichten dat de beleggingsmaat schappij Christoffel b.v. een nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschap pij wil oprichten met lijnen vanaf Rotterdam naar zestien bestemmin gen in Europa. Als „Rotterdam Airlines" verwacht door hun vluchten op Zestienhoven het tekort van die luchthaven met ongeveer drie miljoen te verminde ren dan komt dat neer op toeneming van het aantal reizigers met circa 200.000. Dit brengt het reizigersaan tal van om en nabij 300.000 nu op ongeveer 500.000 straks. Een dergelijke stijging leidt voor Rotterdam en voor de naaste omge ving van het vliegveld tot onaan vaardbare groei van de geluidshin der", aldus de wethouder. t Vt oude olm bij Kraantje Lek, 1 den voet van den Blinkerd bij Irlem", zoals Nicolaas Beets de oemde holle boom al in 1882 «ng. heeft het opgegeven. On- iks jarenlange inspanningen i particulieren en boomchirur- heeft de bij zijn leven al legen- Ische, zeker vijf eeuwen oude het bijltje er bij neergegooid. Er Eeen zuchtje leven meer in. De boom, door generaties be won- kan niet eens het moede •fd neerleggen, want een kruin it de boom niet meer; er staat in ie niet meer dan een flinke stam. het is tenminste de echte boom nog. lang nog, vraagt iedereen zich Want het is nu wel duidelijk dat bezienswaardigheid het op deze Hier niet lang meer kén maken, boom is een broeinest van le- spinkevers. de verspreiders van verwoestende iepziekte, waar de holle boom zelf ook al jaren t. Zelfs een dode boom schijnt bij de kleine opvreters nog in de smaak te vallen. Hielden ze het daar maar bij, dan was er nog geen man over boord. Maar nu zeker is, dat binnenkort de kevers zullen uitvliegen naar gezonde iepen, zou de plantsoenendienst van Bloe- mendaal niets liever willen dan de holle boom omhakken en met ke vers en al op de brandstapel depo neren, voordat alle iepen ln de buurt ook ziek worden. Alleen gaat dat niet zomaar: de boom is parti culier bezit Kraantje Lek is de eigenaar en daar mag geen plantsoenendienst ongevraagd aan komen. De eigenaar moet het eerst zelf willen. Nu horen de beroemde boom en de uitspanning al zo lang bij elkaar, dat ze eigenlijk maaf moeilijk meer zonder elkaar kunnen. „Zoals ik het nu zie, is de holle boom volgen de week nog niet weg", zegt de heer Bloemen van Kraantje Lek. „Kijk, een boom kun Je hem haast niet meer noemen, want hij is hardstlk- ke dood; hij is een soort monument geworden. We piekeren er dan ook over om 'm te conserveren. Als de kevers in de bast zitten, kunnen we die er misschien af laten halen en verbranden, en dan het restant van de boom in de carboleum zetten of zo. Maar ik weet niet of dat haal baar is. Eerst zal ik advies moeten vragen aan Staatsbosbeheer. Als er maar geen kevers meer uit kunnen komen, is de holle boom gered. Maar als alle andere iepen er door deze boom aan zouden gaan. dan moet ie natuurlijk weggehaald worden." Kort nadat in de stormnacht van 12 november 1972 ongeveer de hele kruin van de boom werd afgesla gen, richtten holle-boom-fans de stichting „behoud de holle boom" op. Er kwam een fonds, de boomchirurgen Copijn beproefden al hun milieumedische kennis op de boom. maar het heeft niet mo gen baten. Er moéet nu op korte termijn iets ingrijpends gebeuren, en wat dat zal zijn. hangt van het resultaat van de baas van Kraantje Leks gepieker en gesprekken af. Uit een halfduistere kermistent in het Engelse Huddersfield springt een levensechte gorilla naar voren. Het dier. een vrouw in zijn arm geklemd, buigt de dikke tralies als Staar er niet te lang naar, als u dit op het eerste gericht wat vreemde woord ontdekt. Omdat de sticker met dit woord uitsluitend in het verkeer voorkomt, zouden té aandachtige beschouwers wel eens brokken kunnen maken. Het is de nieuwe kreet op ruim 6000 trams en bussen van het openbaar stads- en streekvervoer, die expres wat duister ia elkaar geret is. „Houdtumobiel" moet de lezer aan het nadenken zetten over het behoud van de mobiliteit. Hoewel het openbaar vervoer geen bezwaar wil maken tegen particuliere auto's, wil men uiteindelijk toch wel bereiken dat op drukke punten het openbaar vervoer het meest mobiel van alle vervoermiddelen wordt of blijft. lucifershoutjes door en spnngt tus sen het paniekerig gillende pu bliek. De vrouw is een pop, de tra lies zijn van rubber en de gorilla is ook niet echt, al wordt hij ln deze voorstelling King Kong genoemd Eén man uit het publiek begreep dat een paar dagen geleden niet. Met bovenmenselijke moed liet de held een ijzeren staaf op King Kongs kop neerkomen dat het kraakte. Ene Mike Towell die avond aan avond voor King Kong doorgaat, zit nu met een flinke wond op zijn schedel, die met zes krammen gehecht moest worden De held met de ijzeren staaf heeft er geen nadelige gevolgen van over gehouden: de politie is er van over tuigd dat hij meende een echte gorilla voor zich te hebben. Er gaat niets van af: Judith Platt, een meisje uit het Engelse Ly- mington. hééft mooie ogen. Maar dat is niet de belangrijkste reden waarom ze in Londen tot „Miss Mooie Ogen 1977" is gekozen. Haar ogen staan model voor een cam pagne in haar land voor het behoud van een goed gezichtsvermogen en dus ter bescherming van de ogen. Het gaat vooral om het voorkomen van oogletsel in de industrie. Net als je denkt dat een béétje weldenkend mens er nu wel achter is, dat we van de „typisch mannelij ke" en „typisch vrouwelijke" kar weitjes verdeling af moeten, komt er een psychiater die het tegenover gestelde beweert. In het Nieuwzee- landse Dunedin legde de Canadese psychiater prof. Daniel Cappon tenminste uit, dat mannen door het wonen in torenflats „verwijfd" kun nen worden. En wat ziet deze hoog geleerde dan als „mannelijk" of „vrouwelijk"? Dit zegt hij er van: „Een man die niet in zijn tuin kan spitten of andere bij uitstek man nelijke dingen kan doen, wordt passief en verwijfd. In een torenflat gaat hij zijn vrouw in het huishou den helpen". Prof. Cappon moest eens weten hoeveel van zulke „ver wijfde" mannen Nederland telt. Tunesië wordt geregeerd door pre sident Habib Bourguiba en zijn 'so cialistische Destour partij', de enig toegestane Omdat het land naar buiten toe een gematigde, pro- westerse Indruk moet maken, wordt iedereen die kritiek op de regering heeft, volgens Amnesty International meedogenloos afge straft. Er is maar weinig bekend geworden van de sinds 1965 Jaar lijks terugkerende demonstraties van studenten, scholieren en een groot deel van de arbeiders, even min als van de talrijke arrestaties en politieke processen, veroordelin gen martelingen dat laatste op z'n minst al sinds 1968. Hoewel Am nesty maar een deel van hen bij name kent. schat de organisatie het aantal politieke gevangenen op zeker enige honderden. Een van de wel bekenden, geadopteerd door Amnesty, is Mohamed ben Dhaoui Maali, student of wellicht al leraar. Twee jaar geleden is hij gearres teerd en uiteindelijk ln september 1975 tot vijf jaar veroordeeld. Hij was beschuldigd van samenzwe ring tegen de staat, lidmaatschap van een verboden vereniging, ver spreiding van valse berichten en belediging van het staatshoofd. De verdediging achtte de bewijzen on voldoende en vroeg vergeefs om uitstel; pas 24 uur tevoren had ze pas Inzage van de dossiers ge kregen Mohamed ben Dhaoui Maali. die ln de gevangenis van Beja is opgeslo ten, is er door martelingen slecht aan toe. Wie-beleefd-voor zijn vrij heid wil pleiten, kan in het Frans of Engels één of meer van de volgende autoriteiten schrijven Son Excel lence Habib Bourguiba Prési dent de la République; M Tahar Belkodja Ministre de l'Intérieur; M Hedi Nouira Premier Mini stre; M. Ie Dr. Sadok Modaddem Président de l'Assemblée Nationa le Palais du Bardo, M Tahar Boulabba Président Tribunal Correctionnel de Tunisie. Onder al deze namen hoort nog te volgen: Tunis. Tunisia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5