Injectie van klassespelers loodzakelijk' Verlies Donner Ex-voorzitter Den Boeft stond pal voor KNCGV Minstens één Nederlander betrokken bij dopingsaffaire Slechte start van Davis Cup-team rainer Vujadin Boskov over toekomst van Feyenoord: Hoverlloyd Vaart u spotgoedkoop in 40 avontuurlijke minuten naar Engeland Belgische wielerbond stuurt brief aan KNWU Amerika wint van Roemenië ^?ERW RDAG 23 APRIL 1977 SPORT Trouw/Kwartet 29 I >or Matty Verkamman DTTERDAM Louter dankzij Ajax' misstap van vorige week ta| Go Ahead, leeft er toch weer een sprankje hoop bij Feyenoord een feestelijk slot van de voetbaljaargang 1976-77. Die hoop een, voornamelijk, cijfermatige basis. Dat bleek vorige al, toen zelfs de nederlaag van Ajax op zaterdagavond, de sterdammers een dag later niet inspireerde tot een enthousi- te partij tegen stadgenoot Sparta. Het werd in de als maar dellere ..Kuip'' een kleurloze remise (1-1), waardoor de ach- tatand op Ajax toch altijd nog vier punten bleef, ,rer>i toch die hoop op het haast „onmogelijke". Om de gedachte m een onverwachte titel levend te houden, dient Feyenoord prgen allereerst in het eindelijk weer eens uitverkochte Olym- sch stadion van aartsrivaal Ajax te winnen. Vervolgens zou |ax in de staart van deze competitie nogmaals moeten i. (Jtglijden. jg r, ie bijna onwerkelijke gedachte houdt Feyenoord nog even op been. Een Feyenoord, dat wanneer Ajax de titel niet laat kan terug zien op een volledig mislukt seizoen. Geen ïjdiMnpioenschap. geen KNVB-beker, uitgeschakeld in de •ric^artfinale van de UEFA-cup en een veel te laag gemiddeld intal toeschouwers. Dat laatste mag een logisch gevolg worden inoemd van Feyenoords speelwijze, die zelden zo onaantrekke- 'k was als juist tijdens dit seizoen. dit teleurstellend voetbaljaar, een interview met Vujadin de Joegoslavische oefenmeester van Feyenoord. Boskov Dmt in zijn analyse niet veel verder dan te verwijzen naar lessures van enkele steunpilaren. Hij komt tevoorschijn als de Sestatie-trainer, die zijn heil zoekt in (dure) aankopen. Met die werd zijn ter beschikking staande spelersgroep, na de ■interstop herhaaldelijk geconfronteerd. Het is de vraag of dat pilzaam heeft gewerkt voor het zelfvertrouwen van al die, veelal i (ugdige Feyenoorders. Feit is slechts dat Feyenoord al maan- I pn niet vooruit te branden is. I deze ploeg eigenlijk nog te motive- 'n? Zelfs al gaat het om een wed- rijd tegen Ajax? loskov: „Clubs als PSV en Ajax zijn lleen al vanuit de traditie altijd een totief voor Feyenoord geweest, om lies op alles te zetten. Daar ligt en lijn probleem op dit moment niet. 'e kunnen die wedstrijd tegen Ajax Dk winnen. Dan zou het verschil tot vee punten worden teruggebracht, dat geval zie ik nog een klein ansje voor ons. Laat ik zeggen, een ans van 25 procent. De laatste wed- rijden zijn voor ons gemakkelijker JAC en FC Twente thuis, FC WV U dan voor Ajax (FC Amsterdam un(i NEC uit. Roda JC thuis). Wie en i eet voetbal is een onvoorspelbare 1 tak." smi 'isa esondanks zult u teleurgesteld zijn k lil i het Feyenoord van dit seizoen, iskov: „Ik ben ongelukkig met het Vloop van dit jaar. Er valt veel bug te voeren op de blessures van bangrijke spelers als Wim en Nico Jisen. Tot en met de UEFA cup- wlstrijden tegen Espanol waren w compleet. Tot dan draaide de eitpfeg ook goed. Daarna is „Wimpie" v wigevallen en kreeg Nico met die knblessure te kampen. Nico Jan- se'stond vaak alleen op papier op- qoe Beeld. Het gemis van die twee is de behgrijkste oorzaak voor de terug- valwe verloren kwaliteit, terwijl we 51 I in breedte zwak waren, pn U zet zelf: Nico Jansen stond vaak op tyier opgesteld. Men kan zich afvra^n of het wel verantwoord was it b om km met die blessure te laten pi spelei Nu dringt u weer aan op het meespien van Wim Jansen, terwijl hij zelnog de nodige twijfels heeft. 1tru Boska „Wim speelt tegen Ajax en dat Isibsoluut niet onverantwoord. JDr. Nsovic (de Joegoslavische chi rurg. te Jansen begin dit jaar aan de buispieren opereerde-red.) heeft me vtzekerd, dat hij kan spelen. Die tessure zal nooit meer terug ma kome) Maar ik begrijp Wim wel. De angst voor een nieuwe blessure (ADVERTENTIE) Als zo'n 8 uur varen u tc lang duurt gaat u toch zeker vlarcn! Een belevenis. Boven de golven icheren, op een veilig luchtkussen, breeduit zitten net een belastingvrij drankje in uw hand. U pakt de snelle autoweg naar Calais, h 40 minuten brengt Hoverlloyd u in ftmsgatc. U betaalt alleen voor de auto f V (vanaf f 113,-). Gratis passage voor de chauffeur n tot 4 inzittenden. BRUSSELDEN HAAO Een aantal renners heeft positief gere ageerd op dopingonderzoeken, die de laatste weken na internati onale wedstrijden in België wer den uitgevoerd. Bij de op het ge bruik van stimulerende middelen betrapte renners fs In elk geval ep. én Nederlander. De Koninklijke Nederlandse Wlelren Unie (KNWU) ontving in Den Haag een telefoontje van de Belgische wielerbond. De BWB meldde dat er een aangetekende brief naar de KNWU onderweg was met de uitslag van het onder zoek. KNWU-directeur Harry Meuwise zei desgevraagd: ,Jk weet alleen dat er een Nederlan der bij betrokken is, maar of het er meer zijn en wie weet ik niet. Dat lees ik pas in de brief. Als die binnen is wordt de betrokken ren- ner(s) eerst de gelegenheid gebo den om een contra expertise aan te vragen. Gebeurt dat inder daad, dan wordt de identiteit pas bekend gemaakt na de uitvoering van het tegenonderzoek." De dopingscontrole's werden uit gevoerd na de grote voor jaarswedstrijden in België. Door een woordvoerder van de BWB werd de ronde pan Vlaonderen met name genoemd. Na deze klas sieker waren er ook controle's na afloop van de Waalse Pijl en ver schillende elappe's in de ronde van België. Over die controle's 2ei de Belg Roger de Vlaeminck, de winnaar van de ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubalx: „Ze leken nergens op. De urine- flesjes werden niet eens verze geld." Het opgespoorde stimulerend middel zou „stimul" zijn. DU ver boden produkt was eerst niet te rug te vinden tijdens de doping onderzoeken. Dit blijkt intussen wel mogelijk te zijn. De vinder is Debackere, een professor uit Gent, die drie jaar geleden al voor veel opschudding in de wie- lerwerld zorgde. Hij trof toen ook „onvindbare" produkten in uri- nestalen aan en liet verschillen de renners voor schut gaan. Eén van hen was Freddy Maertens, de huidige wereldkampioen, die vol gens geruchten nu ook betrapt zou zijn. Om die reden zouden hij weer volgens geruchten en zijn meesterknechten Pollentier (gecontroleerd tijdens de ronde van België) en Demeijer niet van start zijn gegaan in de klassieker Gent-Wevelgem van afgelopen week. Maertens is intussen zijn tweede plaats in de ronde van Vlaanderen wel kwijtgeraakt. Dit omdat hij onderweg van flets verwisselde, hetgeen tegen de re gels was. Aanvankelijk werd hem alleen een geldboete opgelegd, maar daar protesteerden andere ploegleiders tegen. Maertens' punten voor het klassement om de super prestige en de wereldbe ker komen te vervallen. Wie doping gebruikt heeft is ech ter nog niet officieel in de open baarheid gebracht. Voor er na men bekend mogen worden ge maakt, zullen eerst de tegenon derzoeken uitgevoerd moeten worden. Dat kan lang duren. In Frankrijk gaf Bernard Thevenet zelf toe dat hij doping had ge bruikt tijdens Parijs-Nice in de eerste helft van maart. Hij vroeg toch een contra expertise aan. Het resultaat daarvan is nu ruim een maand later nog steeds niet bekend. Vujadin Boskov (1) aan het biljart met Nico Jansen. De trainer zegt over zijn spits: ,,Nico stond vaak alleen maar op papier opgesteld. Zijn gemis is een belangrijke oorzaak van de terugval". speelt bij hem op de achtergrond. Zijn contract loopt immers af. Hij wil in de komende periode fit zijn.' U bent niet erg gelukkig met de in stelling van sommige spelers. Boskov: .JLaat ik dit zeggen: vaneen aantal spelers loopt het contract af. Rijsbergen, Kreuz, De Jong, Jansen, Vos, Van Daele en Ramljak. Dat zou een geweldig goed motief voor die jongens moeten zijn, om zich nu, tijdens de wedstrijden, op de voor grond te plaatsen. Maar dat mis ik nu net bij de meesten. Er wordt te weigig .emotioneel' gespeeld. Het gaat ze kennelijk niet om een beter contract bij Feyenoord, terwijl men zou moeten beseffen dat Feyenoord in Europa als een topclub wordt beschouwd. Maar wat hoor ik steeds? Gepraat over transfers naar Valencia en Espanol. Watstellen die clubs nu voor? Ik kan begrijpen dat een voetballer naar Real Madrid wil, maar Valencia dat is toch lang geen Feyenoord.' De inbreng van een trainer wordt vaak overschat. Maar juist waar het om de (verkeerde) instelling van spe lers gaat, kunt u toch uw invloed aanwenden? Boskov: „Mijn inbreng spitst zich toe op de trainingen en mijn kennis van het, internationale, voetbal. Ik heb met iedereen langdurig ge sproken. Maar ik hoor steeds weer: „Ach, ik wil naar het buitenland. „Daar zit je dan als trainer met eëh te kleine selectie. Het probleem is, dat ik geen geld kan geven." Dus drong u bij de club aan op de aankoop van buitenlandse spelers. Overigens pas, nadat de resultaten minder werden. Boskov: „Dat had ook weer te ma ken met die te kleine selectie. Naast Wim en Nico moest ik ook Ramljak lange tijd missen. De pers was het er na onze thuiswedstrijd tegen Ajax over eens, dat Feyenoord zonder Ni co Jansen een stuk zwakker was. Nico speelde toen vanwege een schorsing niet mee. Nou, dat vond ik ook. Toen we nog op drie fronten streden, maar de selectie al was uit gedund, heb ik bij de club op ver sterking aangedrongen. Een goede aankoop had enorm stimulerend ge werkt. In dat opzicht ben ik teleur gesteld. dat er tafgezien dan van Richard Budding red.) niets is gebeurd." Op uw verlanglijstje stonden onder meer de namen van uw landgenoten Oblak en Bajevic. Spelers van rond de dertig jaar. Wat kon men van hen op langere termijn nog verwachten? Boskov. „Die spelers waren op dét moment van het grootste belang. Natuurlijk, het had geld gekost. Maar met een van hen, (Boskov noemt ook nog Roger van Gooi), hadden we dit seizoen beter uitgeko men. Zowel in sportief als in financi eel opzicht. Wat levert een UEFA cup-ronde niet op? Nu werden we uitgeschakeld door een club (RWD Molenbeek), die kwalitatief minder was dan Feyenoord. Daar blijf ik bij" Dan was er voorts de affaire-Jan Ver- heyen. Nooit spijt gehad van uw kri tische uitlatingen ten aanzien van Verheyen, toen die niet aan een ruil/transfer met Van der Lem wilde meewerken? Boskov, met stemverheffing: „Ver heyen heeft zich bij die gelegenheid zeer egoïstisch opgesteld. Anders kon en kan ik het niet zien. Na een eerste gesprek, ging hij aanvanke lijk akkoord. Maar uiteindelijk wil de hij er veel geld aan verdienen. Hij heeft zich tegen de club en tegen de spelers gekeerd. We vormen als club een familie daar moet Je wat voor over hebben' *Maar kunt u dan geen begrip opbren gen voor het standpunt van zo'n jon gen? Verheyen was net door Feyen oord gekocht en had het gewoon goed naar zijn zin. Boskov: Dat speelde inderdaad. En ook dat meisje van hem in de buurt van Rotterdam. Maar ik wilde Ver heyen helemaal niet van de hand doen. Hij zou slechts voor een korte periode naar Roda JC gaan. Dat zou ook nog in zijn eigen voordeel zijn geweest. Later zou hij dan weer te rug kunen komen". Een trainer moet altijd voor 100 pro cent achter z'n spelers staan, heb ik begrepen. Hoe zit dat nu met Ver heyen? Boskov: „Ik sta achter iedereen, dus ook achter Verheyen. Ik ben alleen van mening, dat hij nog veel moet leren. Hij is nog niet geschikt voor het niveau van Feyenoord". Blijft u trouwens bij Feyenoord? Boskov: „De teleurstelling over dit seizoen is er. Maar waarom zou ik vertrekken? Ik sta volgend seizoen nog onder contract. Dus blijf ik". Hoe moet het dan met de club? Boskov: „Kopen, Feyenoord moet spelers kopen. Een topclub moet de beschikking hebben over zestien goede spelers. Als men in het buiten land over Feyenoord spreekt, dan denkt men aan een grote club. Zo'n club kan het zich niet veroorloven om op een rijke historie te teren. Een injectie van klasse-spelers is noodzakelijk. De kwaliteit komt im mers pas boven, wanneer er een scherpe concurrentie bestaat. Die is er nu niet. Dat is mijn probleem, maar ook dat van de club". SCHEVENINGEN Onder slechte weersomstandigheden en voor slechts zeventig betalende bezoekers heeft het Nederlandse tennisteam in Scheveningen een slechte start gemaakt tegen Joegoslavië. Na de eerste dag van de wedstrijd in de derde ronde van het toernooi om de Davis Cup in de Europese zone heeft Nederland een achterstand van 0-2 opgelopen In de eerste enkelspel had Fred Hemmes weinig kans tegen Niki Pilic: 0-6.3-6 en 2-6. Ook nationaal kampioen Louk Sanders kon in zijn enkelpartij tegen Franulovic niet tot winst komen. De Joego slaaf zegevierde met 6-3, 1-6, 4-6, 7-5 en 2-6. Programma Eredivisie Heden: FC Twente-FC Utrecht NAC-Go Ahead Eagles Sparta-FC Amsterdam FC Den Haag-Roda JC PSV-NEC AZ'67-Eindhoven Morgen: FC WV-Telstar Ajax-Fcyenoord Haarlem-De Graafschap WARSCHAU/PRAAG - Voor de derde ronde van het toernooi om de Davisbeker voor tennlslandenploe-, gen zijn in Warschau en in Praag de eerste enkelspelen gespeeld. In Warschau staan Polen en West- Duitsland na de eerste dag gelijk, in Praag leidt Tsjecho-slowakije met 2-0 tegen Ierland. CHARLOTTE Door overwinnin gen van de Italiaan Adriano Panatta en de Zuidafrikaan Cliff Drysdale in de eerste ronde van het internationa le tennistoernooi in Charlotte (North Carolina) is het veld voor de finalefa se van de groep World Champi onship Tennis (WCT) compleet ge worden. Panatta, die vorige week het toernooi in Houston won, versloeg de Amerikaan Tim Wilkinson met 6-3 6-3 en Drysdale was te sterk voor de Amerikaan Billy Martin: 4-6 6-1 6-4. De finalegroep bestaat uit: Adriano Panatta (Ita), Cliff Drysdale (ZAf), Eddy Dlbbs <V8), Dick Stockton (VS), Jimmy Connors (VS), Vitras Gerulaitis (VS), Ilie Nastase (Roe) en Wojtek Fibak (Pol). De wedstrijden zullen van 10 tot 15 mei in Dallas (Texas) worden gespeeld. Eerste Divisie LEEUWARDEN Jan Hein Donner heeft in de vierde ronde van het nationaal schaakkampioenschap in Leeuwarden een verrassende neder laag geleden tegen Gert Ligterink. Het was de tweede verliespartij voor Donner. Eerder moest hij het afleg gen tegen Viktor Kortsknoj. Voor Ligterink was het de eerste overwin ning in de titelstrijd. Rob Hartoch en Paul Boersma sloten hun partij in de vierde ronde af met remise. Alle overige partijen werden afgebroken. De partij Ligterink-Donner had het volgende verloop: Wit: Ligterink Zwart: Donner 1. e2-e4, c7-c6, 2. d2-d4, d7-d5, 3. e4xd5, c6xd5, 4. c2-c4, Pg8-f6, 5. Pbl-c3, e7-e6. 6. Pfl-f3. Lf8-e7, 7. c4xdS, Pf6xd5, 8. Lfl-d3, 6-0. 9. 0-0, Pb8-ci. 10. Tfl-el, PdS-16. 11. m2-a3, a7-a«. 12. Ld3-c2, b7-b5, 13. Ddl-d3, Lc8-b7. 14. d4-dS, e€xdS, 15. Lcl-gS, g7-g6. 16. Telxe7, Dd8xe7, 17. Pc3xdS, Pf6xd5, 18. Lg5xe7, Pc€xe7, 19. Dd3-d4, T.8-d8, 20. Tal-el, Pe7-c6, 21. Dd4-h4, Kg8-g7, 22. h2-h3, Pd5-f6, 23. Dh4-g5, Td8-dS, 24. DgS-f4, Tf8-d8, 25. Lc2-b3, Td5-d3, 26. Lb3-a2, h7-h6, 27. Kgl-h2, Td3-d6, 28. Pf3-e5, Pc6xe5, 29. Df4xe5, Td8-d7, 30. Tel-cl, Lb7-d5, 31. La2xd5, Td6xdS, 32. De5-b8, Td5-d2, 33. Tcl-c8, Td2xf2, 34. Tc8-h8, Pf6-d5, 35. Db8- f8+, Kg7-f6, 36. Df8xh6, Tf2-f5, 37. DH6-H4 Kf6-e6, 38. Th8-a8, Pd5-c7, 39. Dh4-e4 TfS-eS, 40. De4-c6+, Ke6-e7, 41. Ta8-a7, TeS-e4, 42. Dc4- c5+, Ke7-d8, 43. Ta7-b7, Kd8-c8, 44. Dc5-a7, Kc8-d8 en zwart geeft op. Veendam-Volendam SC Cambuur-Fortuna SC PEC Zwolle-FC Den Bosch Vitesse-SC Amersfoort SW Helmond Sport Excelsior-Wageningen FC Dordrecht-Willem II FC Vlaardingen-Heerenveen MW-FC Groningen WENEN Op de tweede dag van het wereldkampioenschap ijs hockey in de A-poule in Wenen heeft Amerika zijn eerste overwinning ge boekt. Voor 1000 toeschouwers werd Roemenië met 7-2 verslagen. De pe riodestanden waren 0-1, 4-1 en 3-0. Amerika had de eerste wedstrijd met 4-1 verloren. Ook Roemenië kon in de eerste ontmoeting niet tot winst komen. Zweden was met 8-1 de sterkere ploeg. De ploeg van de Sowjet-Unie won de tweede wedstrijd tegen Finland met 11-6 na de periodestanden 2-0,6-2 en 3-4. Voor 1000 toeschouwers kregen de Russen het moeilijker dan ver wacht In de tweede periode namen zij een grote voorsprong maar in de laatste periode bleken de Finnen het meest schotvaardig. De Rus Chalimov was met drie treffers topscorer. Belde teams kregen vier straf minuten. Het is een wonderlijke gedachte, niet alleen bij de leden van het Konink lijk Nederlands Christelijk Gymnas tiek Verbond, maar ook bij de talloos velen daarbuiten dat de heer Adri- aan F. den Boeft geen voorzitter van dat KNCGV meer is. Hij heeft de vorige week op de jaarlijkse algeme ne vergadering in Tivoll te Utrecht afscheid genomen van zijn trouwe KNCGV-ers met wie hij in een lange reeks van Jaren stevige banden heeft gesmeed, zowel op verenigingsni veau als van persoonlijke aard. Di- rekt na afloop van de vergadering kregen de verenigingen, en er waren heel wat afgevaardigden, de gelegen heid op feestelijke wijze hun Den Boeft uit te luiden. Dit ging zoals het bestuur dit afscheid noemde hele maal onder ons. En dat dit feestelijk onderonsje gepaard ging met ca deaus is begrijpelijk. Tijdens de ver gadering reikte de voorzitter van de NCSU. de heer Marius Zoetendal, de jaarlijkse fraaie NCSU-prijs met een gloedvolle speech uit. Den Boeft werd hartelijk dank gezegd voor al datgene wat hij, met zijn sterke per soonlijkheid voor de NCSU had gedaan. Er waren nog meer staande ovaties voor Adriaan den Boeft op die voor het KNCGV historische vergadering. Op voorstel van het bondsbestuur en met goedkeulmg van de vergadering werd bij monde van de heer J. Put ters, tweede voorzitter van het KNCGV de heer Den Boeft tot ere voorzitter van het verbond genoemd. Ontegenzeggelijk een verdiende blijk van waardering voor het vele werk dat hij in de loop van de Jaren voor zijn KNCGV heeft willen en kunnen doen. En dat is dan ook echt Den Boeft. Het is niet alleen het willen, maar ook de inmense dankbaarheid wegens zijn God die hem de kracht heeft gegeven om die arbeid te kunnen verrichten. In het KNCGV met zijn meer dan 80.000 leden heeft Adriaan den door Wout Pleljsier Boeft van 29 december 1951 de voor zittershamer op de voor hem zo eigen manier met kennis van zaken sterk gedisciplineerd maar ook doortinteld van een zekere humor gehanteerd. Vasthoudend aan een bijzondere vergadertechniek en tac tiek. Het KNCGV en Den Boeft wa ren als het ware één. En het is niet vreemd om het tevens zo uit te druk ken den Boeft en zijn KNCGV. Hij is ook niet voor niets meer dan 25 jaar voorzitter geweest. Het KNCGV werd opgericht 26 maart 1910 in een tijd van het dua lisme waarbij lichaam en geest streng gescheiden waren en waar het hoofdaccent op de geest viel. Het was geen gemakkelijke zaak om de christenen er van te overtuigen dat het lichaam van de mens een totaliteit is en dat gymnastiek beoe fening derhalve te maken heeft met de gehele mens. En dat heeft het KNCGV proberen waar te maken. Het toenmalige KNCGV heeft voor Den Boeft drie respectabele voorzit ters gekend. Maar Den Boeft als vierde praeses heeft het langst en we kunnen rustig zeggen met vaste hand en rechtlijnig deze functie waargenomen. Zij, die hem kennen weten dat hij niet altijd begrepen werd en in zijn optreden niet altijd gewaardeerd werd. HIJ was een doorzetter, iemand met een per soonlijke overtuiging wars van compromissen en recht door zee. HIJ kwam vaak als een sarcastisch mens over. terwijl het echter nooit zijn bedoeling was iemand te krenken. Iemand zei eens tegen hem „Jij bent niet erg vriendelijk". En hierop kwam natuurlijk een gevat antwoord waarin de humor niet ont brak. Den Boeft was de opvolger van wijlen de heer J. J. Adriaanse die van een geheel andere statuur was en die bij zijn afscheid ere voorzitter werd. De Boeft zelf had nooit gedacht dat hij op die decembervergaderlng in 1951 gekozen zou worden tot voor zitter van het verbond. Men heeft Inderdaad toen geen slechte keus gedaan. Al moest men toen, en die zijn er nu nog, aan hem wennen. Als bondsvoorzitter heeft hij steeds een open oog gehad voor alle bondsacti- vlteiten. Hij bezocht geregeld de di verse bondscommissies en kreeg daardoor contact met allerlei men sen die in het KNCGV werkten. Je kon hem ontmoeten op leider en leidsterscursussen en andere cur sussen. Op de bondskampioen- schappen, waar hij prijzen uitreikte, en je zag hem waar maar wat te doen was voor en in het KNCGV. Hij reisde zo'n beetje het hele land door en dat alles in zijn zogenaamde vrije tijd. Hij was onderwijsman in hart en nieren. Maar zijn optreden was niet schoolmeesterachtig al moes ten de leerlingep in het begin wel even aan hem wennen. HIJ had echter de kunst om de on derwijsman in het gymnastiekver- bond te laten verdwijnen en daar door in de plaats te laten komen de KNCOV-er door dik en dun. Toen het centraal verbond van christelij ke sportorganisaties waarvan de heer Adriaanse en later de heer Kees van Oosterum voorzitter zijn ge weest, gereorganiseerd moest wor den en structureel een aandere in houd moest krijgen behoorden Den Boeft met C. de Greet, C. van Ooste rum en P. Pakema tot de commissie van voorbereiding en Adriaan den Boeft behoorde met nog enige ande ren tot de initiatiefnemers voor de oprichting van de Nederlandse Christelijke 8portunle, die in maart 1955 realiteit werd. Ook in de NCSU heeft Den Boeft zijn sporen ver diend. En ook daar stond hij pal voor zijn christelijke principes en voor zijn NCGV die in 1960 konink lijk werd. Ondanks het feit dat hij in NC8U- vergaderingen wel eens voor andere moeilijk verstaanbaar was. stond hij voor de volle honderd procent ach ter de doelstellingen van de NCSU en kon Je op hem rekenen. Al was de wind zelfs de storm tegen, zo luidt het oordeel van Kees van Oosterom, die de eerste voorzitter van de NCSU was. En prof. Jan Chrtstiaan- sen de volgende praeses van de NCSU formuleerde het op deze wij ze. Den Boeft was degene die uit de functie van zijn KNCOV precies deed wat hij uit hoofde van die functie voor de belangen van zijn organisatie moest doen. Hij was wel eens moeilijk. Hij had een sterke persoonlijkheid en daardoor kon hij ook op zijn tijd relativeren en zijn dominerende rol laten varen. Als Je hem pas ontmoet dan denk Je wat heb ik aan hem. maar geleidelijk groeit de waardering voor hem. zo zegt Christiaansen. Den Boeft is een principiële krachtfiguur in het KNCOV in de NC8U, in de bespre kingen met het ministerie van CRM en andere overheidsorganisaties. In het overleg met andere gymnas- tiekbonden en waar dan ook ge weest zonder in de publiciteit te willen staan. In 1966 werd hij be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau voor zijn vele ver diensten voor het KNCGV en de sport erbuiten Over de aansluiting van de NC8U bij de NSF heeft hij zijn eigen mening en hij was het daarmee niet eens. Den Boeft de man van de eenvoud afkerig van persoonsverheerlijking heeft tot grondregel van zijn gehele doen en laten gemaakt God liefhebben en de naasten en het devies van het KNCOV vaardig en sterk tot Gods eer was en is ook zijn eigen levensde vies. Hij heeft geweldig veel kunnen doen omdat zijn vrouw mevrouw J. den Boeft-van der Zwaai hem in dat op zicht al die Jaren tot grote steun is geweest een woord van bijzondere dank komt ook haar toe. Den Boeft heel hartelijk dank voor alles wat Je voor de gehele sportbeweging hebt gedaan vandaag onze afscheidsre ceptie zullen velen dit beamen. Zijn opvolger in het KNCOV de heer G. Vos uit Hilversum zal het in het licht van zo'n voorganger niet gemakke lijk krijgen maar hij weet zich ge- ruggesteund door het gehele KNCOV, WIJ wensen de gaande en de komende man Gods zegen toe. De heer W. A. Pleijsier is (weede voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Sport Unie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29