Beter staande te sterven dan >p je knieën verder te leven Manusama: Zuidmolukkers loor profiteurs benaderd Politie druk met snert-operatie r. Mikhail Sjtern in Nederland aangekomen Rotterdam tegen bouw van kolen-gestookte centrale in Dordrecht Rijkspolitie fêteert drieling Golf van protest bracht Sowjets in verlegenheid Plan (tijdelijk) geblokkeerd leen militaire hulp van Vietnam CHU-fractie boos over uitlating van Van Kemenade Onderzoek oorlogsmisdaden van oud-SD'er Verzamelaars van oude radio's richten een vereniging op Kamervragen over wagens in Angola ,G 22 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet or James Dorsey p het begin van de rsconferentie op de ththaven Schiphol ver- [tschuldigt dr. Michael tern zich voor het feit Mt hij tijdens de bijeen- Tnst blijft zitten. „Ik ib bijna drie jaar in een iwjet-sanatorium, ofte tl een concentratie- imp, gevangen gezeten i dat is niet zonder ge- jlgen voor de gezond- lid," zegt hij met zachte em. I 59-jarige Sjtern, die giste- ji, samen met zijn vrouw Ina ons land kwam, kan degenen i voor zijn vrijlating hebben ijverd, niet genoeg bedan- !n. Tal van westerse autoritei- n en particuliere organisaties ibben in het verleden een be- y ep gedaan op d^ regering van ai Sowjet-Unie om dr Sjtern ■j te laten. dank bracht Sjtern aan AT organisatiecomité van het tern-tribunaal dat in maart een mnaal in Amsterdam over de ak-Sjtern wilde houden. Sjtern zelf ooft dat dit plan een grote rol eft gespeelt bij de beslissing van Sowjet-autoriteiten om hem ortijdig uit het werkkamp te onts- in. Inmiddels hebben de organisa- en van het tribunaal de bijeen- mst tot september uitgesteld. „Ik 1 geen moment de mensen verge- ii die achter het ijzeren gordijn zijn htergebleven en die onze hulp no- hebben." Sjtern kan tientallen imen geven van mensen die in de iwjet-Unie in moelijkheden verke- a. „Daarom zou dat tribunaal een smanente zaak moeten zijn," al- s dr. Sjtern. .of voor ambassade ■el lof heeft dr Sjtem voor de ont- ngst die hij kreeg op de Neder- ndse ambassade in Moskou. „Deze nbassade is tot nu toe de enige ^ur die toegang verschaft naar de rije wereld," de vrije wereld in te- ïnstelling tot de „wereld van het mcentratiekamp. De weg naar de Dr. Michael Sjtern (rechts) kwam gisteren samen met zijn vrouw Ina (links) op Schiphol aan. Zoon Victor (midden) heeft de afgelopen twee jaar onophoudelijk voor de vrijla ting van zijn vader geijverd. vrijheid is voor mij de weg Moskou- Amsterdam." Sjtern werd tot acht jaar dwangar beid veroordeeld omdat hij had ge weigerd zijn zoons te verbieden naar het westen te emigreren. In eén schijnproces werd hij daarom be schuldigd van corruptie en kwalijke medische praktijken. Dit is alleen mogelijk volgens Sjtern in een we reld die „jullie in de vrije wereld je niet kunnen voorstellen". Deze stel ling illustreert hij met het feit dat de uitspraak in zijn proces drie dagen moest worden uitgesteld omdat de hoogste plaatselijke partijfunctiona ris, ene Victor Tartoeta (een naam waarmee een Russische Wim Kan volgens Sjtern veel kanten op zou kunnen gaan) niet aanwezig was. Ofschoon Tartoeta geen juridische functie bekleedt, bepaalde hij uitein delijk de strafmaat voor Sjtem. De enorme protestgolf in het westen tegen de zaak Sjtem bracht de Sow jet-autoriteiten in verlegenheid. Vol gens Sjtem heeft de Russische ge heime dienst, KGB, alles gedaan om het gezicht te redden. „Ze hebben al het mogelijke gedaan om mij schuld te laten bekennen. Ze probeerden mij over te halen om een verzoek tot vrijlating in te dienen. Als ik dan schuld zou bekennen, was de KGB best bereid een oude en zieke man vrij te laten. Dan hadden zij de voldoening van mijn bekentenis en door mij te laten vertrekken waren ze van de ellende af geweest." Sj terns weigering om op deze voor stellen in te gaan, omdat het „beter is staande te sterven dan op je kni eën verder te leven", werd een maand voor zijn vrijlating be antwoord met opsluiting in een straf cel. „Ik kwam in een kelder, waar alleen 's nachts een ijzeren kale brits werd uitgeklapt Ik zat daar in volstrekte duisternis terwijl het er ijzig koud was en ik honger had. Ik heb daar tien dagen gezeten. Ik ben er nauwelijks levend uitgeko men, te meer doordat ik ziek en uitgeput was toen ik in de cel werd opgesloten. Een tweede verblijf in deze cel had ik niet overleefd." Morele waarden SJtem's broer Emanuel is een „dui delijk bewijs van de morele vernieti ging van ons gezin en van het verlies aan begrip voor morele waarden dat zich nu in de Sowjet-Unie afspeelt". Emanuel, die econoom is en in de openbare dienst zijn brood verdient, ondertekende uiteindelijk een door de Russische autoriteiten geteken de verklaring uit angst zijn baan te verliezen. „In deze verklaring," zegt Sjtem terwijl hij zijn emoties nau welijks kan verbergen, „die via de Russische ambassade in Parijs werd uitgegeven worden mijn vrouw en Ik besmeurd. Gesteld wordt dat mijn vrouw mij tot corruptie heeft over gehaald. Pas tien dagen na mijn vrijlating heeft mijn broer 's nachts mij durven bezoeken en mij toen huilend gesmeekt hem te vergeven." Naar Israël Hoe lang dr. Sjtem ln ons land zal blijven kon hij nog niet zeggen. Eerst wil hij een paar dagen hier tot rust komen. Dr. Sjtern weet ook nog niet waar hij zich zal gaan vestigen. „Dat zal binnenkort in de familie raad worden beslist." In ieder geval wil hij binnenkort naar Israeli rei zen om zijn twee kleinkinderen te bezoeken. Ook is dr. Sjtem van plan zijn beroep in zijn nieuwe woon plaats te gaan uitoefenen. Ten slotte wil dr. Sjtem in boekvorm een ver volg schrijven op het boek dat in Frankrijk en Duitsland is versche nen over zijn proces. In dit nieuwe boek zal hij dan zijn ervaringen in de Russische werkkampen ver werken. Duizenden blikken slechte soep Van een verslaggever ETTEN-LEUR - De politie van Etten Leur is gisteren de gehele dag druk bezig geweest blikken ondeugdelijke erwtensoep op te halen. Gisteravond bleek dat er al elfduizend blikken met voor men selijke consumptie ongeschikte snert in beslag waren genomen, maar er moesten toen nog onge veer vijftienduizend blikken on der de mensen zijn. Onmiddellijk nadat onder meer via de radionieuwsdienst bekendheid gegeven was aan het snert-gevaar, werd de politie over stroomd met telefoontjes van on geruste mensen. De soep was aan de mensen verkocht door de 52- jarige W., die een supermarkt in Sint Willebrord drijft. Hij had de partij zegt de politie voor een habbekrats gekocht van een soep- fabriek in Den Bosch, nadat hij daar een schriftelijke verklaring had getekend dat de soep alleen voor dierlijke consumptie ge schikt geacht werd. W.. die is aan gehouden, treedt in zijn woonplaats ook op als handelaar in veevoer. Volgens de politie was de soep voor mensen ongeschikt, omdat het produkt ondergecondenseerd was. De fabriek had zich voorge steld dat de soep gedroogd zou worden en dan vermengd met veevoer. Volgens een woordvoerder van de keuringsdienst van waren Is het eten van de soep niet schadelijk. Wel heeft een aantal mensen la ten weten dat ze na het eten van de soep misselijk geworden zijn. Van voedselvergiftiging zijn ech ter geen meldingen binnengeko men. De keuringsdienst stelt nu een nader onderzoek in naar de 'soep. Vermoedelijk zal de uitslag daarvan pas volgende week be kend worden. Van onze redacteur we tenschappen ARNHEM De gemeente Rot terdam heeft bezwaren tegen de bouw van een met kolen gestookte elektriciteitscentra le in Dordrecht. Wethouder Riezekamp liet die bezwaren gisteren in de raad van com missarissen van de samenwer kende elektriciteitsproduktle- bedrijven (SEP) zo zwaar we gen dat hij in z'n eentje de vaststelling van het Elektrici teitsplan 1982/83 blokkeerde. Het Elektriciteitsplan is het jaarlijks door de SEP vastgestelde bouwpro gramma, waarop de omstreden ko lencentrale „voorwaardelijk" staat aangegeven voor ingebruikneming in 1985/86. Het Rotterdamse verzet boekte overigens alleen formeel re sultaat. Volgens de statuten van de SEP moet de raad van commissaris sen proberen, het Elektriciteitsplan eenstemmig vast te stellen. Lukt dat niet, dan moet in een volgende ver gadering bij meerderheid van stem men worden beslist. Die vergade ring, op 4 mei, zal uit weinig meer dan een hamerslag bestaan. Maar het zat Rotterdam wel hoog. Het milieu in Rijnmond, zei Rieze kamp met enige nadruk, is voor ver betering vatbaar. Het zou daarom passend zijn om extra elektriciteit een eind uit de buurt op te wekken, zodat de schoorsteengassen niet in het toch al niet frisse zuidwesten van Zuid-Holland terechtkomen. Een grote kolencentrale in Dordrecht was moeilijk met die gedachte te rijmen. fan een onzer verslaggevers IAPELLE AAN DEN IJSSEL - Er is geen sprake van, dat de iteun, welke een afvaardiging ran Zuidmolukkers, onder wie is. Metiary, van Vietnamese djde zou hebben toegezegd ge sregen voor de strijd op Ceram sn het voorbereiden van een jpstand tegen het Indone- Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de CHU is boos op minis ter Van Kemenade (onderwijs) van wege zijn uitlatingen in een uitgave van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). In een uitgebreid overzicht over vier jaar beleid van het kabinet Den Uyl wordt een passage gewijd aan de vrijheid van onderwijs. »Een ander politiek hangijzer, de vrijheid van onderwijs, blijft steeds maar de kop opsteken in de vorm van indoctrinatie-verhalen (Van Leyenhorst/Kruisinga, beiden CHU, Smit-Kroes (WD): socialistisch spuitje bedreigt schooljeugd). Deze verhalen bleken niet waargemaakt te kunnen worden. Wel is hierdoor schade aangericht, hetgeen onder meer resulteerde in het afwijzen van bet wetsontwerp tot wijziging van artikel 208 van de grondwet", staat in het overzicht van de RVD. tn een brief aan de minister schrijft' fractievoorzitter Kruislnga van de CHU, dat hiermee niet alleen onjuis te suggesties worden gewekt, maar dat bovendien de visie van de CHU °P de vrijheid van onderwijs vol strekt onvolledig en onjuist wordt gekwalificeerd met term „indoctri- natieverhalen". Kruislnga vraagt in de brief aan Van Kemenade om de betreffende pas sage te rectificeren. Hij wil dat iede reen die het boekje van de RVD heeft toegezonden gekregen, een ge drukte wijziging krijgt op de ge braakte zinnen. sische bewind op de Molukken, een reële inhoud heeft. Dit zei ir. J. Manusama, leider van de Zuidmolukse gemeenschap in ons land en president van de Zuidmolukse regering in bal lingschap. Zoals wij meldden schrijft het weekblad Nieuwe Revu dat Vietnam bereid zou zijn jonge Zuidmolukkers een militaire opleiding te geven en hen daarna als parachutist op Ce- ram te laten droppen. Wel zou als voorwaarde zijn gesteld dat het Zuidmolukse volk zich zou uitspre ken voor een socialistische maat- schappijvorm, maar dan in een eigen Zuidmolukse interpretatie. „Zoals het is gepubliceerd is het in hoge mate misleidend," zegt ir. Ma nusama, „helaas is er wel iets van waar. maar zeker niet in de vorm waarin de zaak wordt gepresenteerd. Bovendien is de hele affaire verleden jaar al afgelopen. Er wordt de indruk gewekt alsof ik er allemaal mee heb te maken, en dat is beslist niet waar." Ir. Manusama zegt nadrukkelijk dat er niet anders aan de hand is geweest dan dat een aantal onverantwoorde lijke buitenstaanders, die niets heb ben te maken met de Zuidmolukse gemeenschap of de Zuid-Molukken als gebied, misbruik heeft pogen te maken van de idealen welke binnen de Zuidmolukse gemeenschap leven. Achter mijn rug om .Allereerst is het volkomen onwaar wat er is geschreven over opleiding van guerrilla's", zegt ir. Manusama, „maar wel zijn er vorig Jaar mensen geweest, buitenstaanders, die heb ben geprobeerd Zuidmolukkers te interesseren voor steun van Vietna mese zijde. Er is toen ook een groep Zuidmolukkers geweest, die, achter mijn rug om, met deze mensen con tact heeft gehad. Welnu, naturlijk staan wij open voor iedere hulp en steun van welk land ook. Maar dan zal die steun wel goed moeten wor den geregeld. Verleden jaar is al di rect gebleken, dat het hele Vietnam- plan een zaak was van mensen die uit de positie waarin wij. Zuidmoluk kers, verkeren, voordeel wilden ha len Gewoon, direct materieel voor deel. want wij zouden die mensen behoorlijk moeten betalen. En bij contact met de ambassade van Viet nam in Parijs bleek al heel gauw hoe de^aak in elkaar zat: men wist daar niets van. Nou, dat was natuurlijk het einde." Uitgesproken Over spanningen met de Zuidmoluk kers. die zich door deze profiteurs zouden hebben „laten lijmen", zegt ir. Manusama: „Deze zaak is vorig jaar al helemaal bevredigend uitge sproken en afgesloten. Er zijn geen spannAgen, ook niet tussen ds. Me tiary en mij." Er is in dit alles ook de naam Wester ling gevallen, de man die op Celebes en later in Bandoeng zoveel van zich heeft doen spreken en wiens naam ook vaak lang niet altijd ln gunsti ge zin wordt genoemd in verband met de Zuid-Molukken. Ir. Manusama: „Westerling heeft hier niets mee te maken. Die naam is er kennelijk met de haren bijge sleept. ik heb die in dit verband nooit horen noemen." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op verzoek van de Duitse Justitie stelt de rijksre cherche een onderzoek in naar het oorlogsverleden van de 58-jarige Ne derlander C.K., die tijdens de twee de wereldoorlog een van de naaste medewerkers was van de ln Maas tricht gestationeerde SD-com- mandant Nitsch. K., die zich na de oorlog tot Duitser heeft laten natu raliseren, zou een groot aantal in Limburg gepleegde oorlogsmisda den op zijn geweten hebben. De naam van K. is opgedoken tij dens een onderzoek dat de Duitse Justitie instelt naar het oorlogsverle den van de even oude Duitser L.C., die eveneens bij de Sicherheits- dlenst ln Maastricht werkzaam zou zijn geweest. De gewezen Nederlan der K. is na de oorlog bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens hulpverlening aan de vijand. Argumenten De op 4 Januari geboren drieling van wachtmeester N. van der Donk (25) van de rijkspolitie in Heesch kreeg er gisteren drie peters bij. Claudia (links). Jeroen (midden) en Mark (rechts) kregen gisteren als peter achtereenvolgens de dienst luchtvaart, de algemene ver keersdienst en het district 's Herto genbosch van de rijkspolitie. Aange kondigd werd dat een derde heli kopter van de dienst luchtvaart straks Claudia genoemd zal worden. De drieling kreeg, tijdens een plech tigheid in het gemeenschapshuis De Pas in Heesch, een spaarbankboek je en een oorkonde. Het zou de eerste drieling binnen de rijkspolitie/a- mtlie" zijn. Rechts op de foto staan de ouders. UTRECHT Ongeveer dertig ver zamelaars van radioapparatuur uit de eerste jaren van de radio geschiedenis hebben de Neder landse vereniging voor historische radioapparatuur opgericht. De ver eniging stelt zich ten doel haarleden te helpen bij het verzamelen en in oorspronkelijke staat brengen van apparatuur uit vroeger dagen, en bij het vergaren van documentatie en literatuur over de geschiedenis van de radio. Ook verwante gebieden als die van grammofoon, telefoon en telegraaf hebben de belangstelling van de vereniging. Zij stelt zich voor tevens internationale contacten aan te knopen. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd Maatsteeg 15. Rhenen. Simpkins „Je kent de regels, Simpkins, géén bij baantjes De Rotterdamse wethouder haalde er alle argumenten bij die maar te bedenken waren. Misschien was de geplande centrale op het geprojec teerde moment nog helemaal niet nodig. De gehanteerde normen voor het reserve-vermogen van de geza menlijke Nederlandse centrales wa ren todh ln discussie. En hoe be trouwbaar waren de ramingen van de vraag naar elektriciteit ln de toe komst nu helemaal? Maar hij kreeg geen voet aan de grond. De gemeente Dordrecht zou voor de centrale een vergunning op grond van de Wet Luchtverontreiniging moeten aanvragen. Dat was een heel zorgvuldige procedure en de centrale zou dus geen ontoelaatbare veront reiniging veroorzaken. En aangezien Rotterdam uiteindelijk alleen maar vroeg om de centrale één jaar in de planning op te schuiven, kon de ge meente moeilijk volhouden dat zij principiële bezwaren tegen de vesti gingsplaats Dordrecht had. Ramin gen van de toekomstige vraag naar elektriciteit waren inderdaad een tikje onzeker. Maar daarom was het ook zo handig dat de definitieve bouwbeslissing pas over drie Jaar hoefde te worden genomen Zowel SEP-directeur Bakker als de grootst mogelijke meerderheid der deelnemende bedrijven bleef het Elektriciteitsplan 1982/83 een even wichtig en voorzichtig plan vinden, en dat was dat Door de invoering van de zomertijd zal het elektriciteitsverbruik volgens de eerste ramingen een half procent dalen (gemiddeld over het hele Jaar) De heer Bakker deelde mee dat de „avondpiek" ln de stroomafname niet alleen volgens verwachting een uur verschoven was, maar ook duide lijk lager geworden. Hij verklaarde dat uit het niet meer samenvallen van het laatste elektriciteitsverbruik ln bedrijven en kantoren, en het eerste avondverbruik ln woningen. Bij de besparing zou misschien een rol spelen dat de televisie wellicht wat later wordt aangezet „Maar we nemen aan dat dat verschijnsel over enige tijd wegvalt." Van een verslaggever DEN HAAO - De Tweede- Kamerleden Wiegel en Waalkens (belden VVD) willen van minister Pronk weten of het waar is. dat de vrachtauto's die Nederland aan An gola als ontwikkelingshulp heeft ge geven. zijn geconfisceerd om Ango lese en Cubaanse troepen te vervoe ren naar de grens met Namibië De kamerleden hebben de minister hierover gisteren vragen gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9