Aantjes' bekering zonder verhaal BRoqDooRLO <5^ DICHTBIJ l tekening van een lezer ommentaar Gegroeid van christeiijkconservatief naar christelijk-sociaal Goed document (nog) geen portret 7W Depressies s&e kunnen er nu om lachen overtreding staart professor dubbeltje DAG 22 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet b-ter (1) f Amerikaanse president Carter ^\ijient bewondering voor de waarmee hij de Amerikanen ft geconfronteerd met de ernsti- energie-problemen, die op eens zo heel lange termijn deel zullen zijn uitwerking van Carters sombere 1 onheilspellende voorspellingen I praktische beleidsvoornemens •k dan in Europese ogen erg mce- |en. het zijn de Amerikanen, die rters. politiek moeten beoordelen dat zal gebeuren langs andere yen dan wij in Europa gewend Immers: bij een steekproef, nog vlak voor Carters presi- nfschap onder het Amerikaanse werd ingesteld bleek bijna de |ft van de ondervraagden geen tc hebben van dreigende jaarstc aan olie en gas of bleek is tegen deze stroming in. dat Jtcr nu zijn concrete, maar o zo «rzichtige plannen op tafel heeft jbgdDie plannen moeten wel -irzichtig zijn. omdat de man in jj Witte Huis zich voortdurend de jnzen van zijn macht bewust zijn. Als alles rozengeur en eschijn is, kan een president 'j wat klaarspelen, maar als er in vlees gesneden moet worden dan nog wel voor een probleem p^jtrvan de meeste Amerikanen tot •^-^r kort nauwelijks hadden ge- wordt dat wat anders. 0I^ter zal ongetwijfeld uit de verba* van z'jn voorgan8ers 'n het tte Huis weet hebben van de heden, waaraan de macht a de Amerikaanse president (wel weös: ..s werelds machtigste man" ™_®}oemd) onderworpen is. Maar e heeft hij in de enkele maan- ;nhj dat zijn presidentschap nu e deirt, al blijk gegeven, dat hij zijn ntrfcht wel degelijk goed inschat macht vooral om een samenle- mentaal te mobiliseren; om de als een creatief proces voor ^^ogen van al zijn landgenoten en hele wereld zichtbaar te maken. 7 t element en de moed dat uit te kJgen, dient in Carter geprezen te men in elk geval te denken, dat die moeilijkheden zich alleen maar ver van het eigen bed zouden voor doen. Dat gaf aanleiding tot de gedachte dat althans zij rustig kon den blijven doorrossen in grote en benzine zuipende auto's naar veel te warm opgestookte huizen of kanto ren (of in de zomer naar kunstmatig koel gehouden vertrekken een uit energic-oogpunt^nog kostbaar der onderneming dan het verwar men van die vertrekken). Het zijn deze mensen en hun parle mentariërs. die tenslotte zullen moeten oordelen of Carter zijn plannen ook in concrete beleidsda- den moet omzetten. En dat is een hachelijke operatie, want de gemid delde Amerikaan beschouwt zijn goedkope benzine bijna als een soort grondrecht. worden. Het gaat niet om de prak tische beoordeling van de effecten van deze bezuiniging (als alles door gaat zou over acht jaar het gebruik gelijk zijn met dat van 1976), maar om het nieuwe dat hij uitdraagt. Trouwens: zo nieuw is wat Carter zegt nu ook weer niet. Nixon en Ford hadden het bijvoorbeeld ook best kunnen zeggen, maar dat zij op een zo essentieel punt er het zwij gen toe hebben gedaan en hoogstens'onopvallend wat plooien hebben willen rechttrekken dat onderscheidt Carter van zijn voor gangers en dat maakt hem nieuw. Hij zal het er nog moeilijk genoeg mee krijgen. Niet alleen de Ameri kanen zullen de pil moeilijk slikken, maar ook de oliemaatschappijen die hun verkoopcijfers minder sterk zien stijgen; de auto-fabrikanten die zullen moeten omschakelen op de fabricage van kleinere modellen en niet in de laatste plaats de milieu activisten. die Carter zijn herwaar dering van de steenkool zullen kwa lijk nemen. Gezien tegen de achtergronden waarom het gaat, kunnen wij Carter alleen maar succes toewensen. door Bert de Jong Wim Aantjes ging, na vijf jaar studeren in Utrecht, weer terug in zijn geboortedorp Bleskens- graaf, 's zondags naar het avondmaal. Dat was toen op zienbarend. Kon Wim Aantjes het zich wel toeëigenen? Was hij wel bekeerd? De volgende dag werd hij er dan ook door de schoenmaker van het dorp in de Alblasserwaard over aange sproken. De tegenwoordige nummer twee op de lijst van het CDA moest vertellen waar hij de vrijmoedigheid vandaan haalde. Het was toch niet in een hoek geschied? Maar Wim Aan tjes kon het niet vertellen. Hij had zijn verhaal niet. Rob Vermaas, politiek redacteur van het weekblad De Tijd. haalt deze geschiedenis aan in zijn boek over Aantjes. dat gisteren in de serie „tijdsdocumenten" bij de uitgeverij Contact is verschenen. De Wim Aantjes van Bleskensgraaf vond. toen hij in het bestuur zat van de SSR-afdeling Utrecht het was in de tijd van Van Riessen en Pu- chinger dat het maar links toeging in de ARP van Jan Schouten. In oktober 1954 schreef hij in AR- Staatkunde een vel artikel tegen de invoering van de AOW en weer jaren later, toen hij inmiddels lid van de Tweede Kamer was geworden, stem de hij tegen de bijstandswet van Klompê. Hij bevond zich toen. schrijft Rob Vermaas, op de uiterst rechtse vleugel van de ARP. Ook stemde Aantjes tegen de verhoging van de AOW, omdat bijgepast moest worden uit de algemene middelen. Dat is niet zo gebleven. Wim Aantjes is van een christelijk-conservatief een christelijk-sociaal politicus ge worden. De ..vroegere socialistenvre ter werd een van de belangrijkste schakels in de hernieuwde samen werking tussen de christendemocra ten en socialisten." Rob Vermaas had zich, blijkt uit zijn voorwoord, als taak gesteld deze ver andering na te gaan tegen de ach tergrond van de ontwikkelingen in de ARP. Hij constateert, dat op een gegeven ogenblik de eens conserva tieve Wim Aantjes de ARP heeft ingehaald en zelfs op sleeptouw genomen. Vensters open Het boek geeft de indruk dat de Zoon Wim Aantjes helpt zijn vader op het stukje grond achter het huis in Bleskensgraaf. ontwikkeling van Aantjes vrij plot seling is gegaan. Maar het verhaal van zijn politieke bekering komt er niet in voor. De vele en lange citaten maken wel veel duidelijk. De reizen van Wim Aantjes naar de Verenigde Staten en Tsjechoslowakije bleken van belang te zijn; de dienst bij ds Abernathy maakte indruk en de ge sprekken met Josef Smrkovsky wa ren onvergetelijk. De vensters gin gen open. Maar het is geen beke ringsverhaal geworden Gebeurde de politieke bekering van Aantjes soms wel in een hoekje? Of achter de groe ne gordijnen van de Tweede Kamer? De waarheid is. dunkt me. dat even min als in Bleskensgraaf ook niet in Den Haag van een „krachtdadige bekering" kan worden gesproken. Het moet een dagelijks proces zijn geweest. Nog eens. dit alles wordt niet zo duidelijk in het boek. Wie een schets wil geven van een belangwekkende ontwikkeling van een politicus en van zijn partij moet het niet zo zeer zoeken in citaten (ruim een derde van de tekst is niet van Vermaas zelf) en in een op zich zelf aardig verhaal over de jeugdjaren (Terzijde: Het is te gek, dat Rob Vermaas van De Tijd het verhaal over Aantjes" oorlogsbelevenissen niet zelf vertelt, maar meer dan drie bladzijden lang zijn collega Kees Tamboer van de Haagse Post citeert. Niet voldoende De citaten zijn niet \toldoende Er achter gaat de politicus en mens Aantjes schuil, die zich roert en be weegt in de Haagse kringen en in het land. Daar zitten zijn vrienden. Hier over lees je te weinig. Je wordt nau welijks iets gewaar van het optreden en reageren 'van de fractieleider Aantjes. die om maar wat te noe men steeds op het juiste ogenblik in de Kamer bij de interrruptiemi- crofoon staat en aan moeilijke toe standen het hoofd weet te bieden. En zijn fractiegenoten met wie hij het steeds heeft weten te maken blijven, op een enkele uitzondering na, totaal in de mist. Alsof er van hen geen invloed is uitgegaan. In de uitnodiging van de uitgever voor de bijeenkomst, waarin het boek gisteren werd gepresenteerd, wordt geschreven over het „Onthul len van een portret." Wat tevoor schijn komt in het boek is een te flauw beeld van een boeiende figuur. Hoofdstuk ontbreekt Het laatste hoofdstuk over Aantjes zijn entree in het CDA kon Rob Vermaas niet meer schrijven. Want het boek moest gedrukt worden. Aan tjes zei hierover, dat er voor hem geen andere weg was. De ARP wilde niet zonder hem in het CDA gaan vanwe ge zijn politieke inbreng. Juist hier om ligt het niet voor de hand, dat Aantjes in een volgend kabinet mi nister wil worden. Wat Aantjes op het oog heeft is een duidelijke politieke rol in het parlement. Insiders verta len dit als een rol als fractieleider van het CDA. ..Maar," zei Aantjes gisteren op de bijeenkomst, waarin zijn boek zonder dit laatste hoofdstuk werd geïntrodu ceerd, ,,ik jaag dit niet na na het slijtageproces van de laatste jaren in het parlement". Burgemeester Henk Vonhoff van Utrecht, die het boek niet alleen als eerste burger, maar ook als Aantjes buurman inleidde, noemde Aantjes een klokkenist van de kleine luy- den", die de ARP in lange tijd niet heeft gekend. Over de actieve politiek zei het vroe gere Tweede Kamerlid van de VVD dat de politieke strijd zich nu gaat aftekenen als een strijd tussen stam hoofden. De politici beginnen te lij ken op mascotte-achtige mensen, die als exponenten van hun groep optre den en zich van radio en televisie bedienen. Maar de politieke strijd moet meer op ideeën zijn gebaseerd. Uit het boek van Vermaas komt juist naar voren dat Aantjes deze strijd altijd heeft willen voeren. Na de speech smaakt de koffie die premier Den Uyl eens een van de bekwaamste politici in de Kamer heeft genoemd Document Niettemin, de citaten hebben waar de. Ze zijn goed gekozen. De ontwik keling van de politicus Aantjes van conservatief naar sociaal maakt Rob Vermaas aannemelijk. Je zou tot de conclusie kunnen komen, dat Wim Aantjes. van huis uit zwerend bij het onaantastbaar geschreven recht, na die geldende regels en tra ditie plotseling de barre werkelijk heid op zich voelde vallen en be greep. dat de politicus er is voor de samenleving in plaats dat de samen leving zich maar naar de macht hebbers moet schikken onder alle omstandigheden. „De wereld hun kert naar christelijke politiek," zei hij op het CDA-congres van 23 augustus 1975. Uit het boek valt nog meer op te maken: de diepgraver Aantjes is steeds op zoek geweest naar recht en gerechtigheid. Het is bij hem nooit lood om oud ijzer geweest. Colijn beroemde zich er eens op, dat hij als politicus aardig in het mid den zat. Dat zei Colijn in een verkie zingsbijeenkomst in 1937 in Dord recht. Wim Aantjes hoorde dit en dacht: „Als dat nu christelijke poli tiek is?" Door het geclteer leer je meer van Aantjes, zijn partij en zijn tijd be grijpen. Rob Vermaas zorgde voor een interessant tijdsdocument. Het duidelijke portret komt nog wel eens. V^keningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Jv^nsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het gemiddelde temperatuurni- veau is belangrijk omhoogge- gaan, maar nu zijn we er nog niet. De oceaandepressies lopen ons te veel voor de voeten. De weerkaart geeft wel een langgerekt en bloei end hogedrukgebied helemaal van de Azoren tot zuid-Rusland te zien, maar het zakt. vooral in het centrum van 1.030 millibar boven Frankrijk langzaam in de richting van Spanje weg i.p.v. dichterbij te komen. Dit houdt in dat je wel een onverbeterlijk optimist moet zijn om voor het weekend zon neschijn en warmte (15 tot 20 gra den) te voorspellen. De ontwikke lingen wijzen veel meer in de rich ting van onbestendigheid. Vooral het noorden van Nederland kreeg daar gisteren al een voorproef van. Het regende er in de middag en vooravond uren achtereen en het leek meer op herfst dan op lente. Trouwens ook in zuidwest- Nederland klaarde de zon het niet. Wie zich een indruk wil vor men over het weer dat komen gaat, kan er niet onderuit de oce aan in het vizier te nemen. Daar is het een en al depressionaire le vendigheid. Van belang voor ons is de vorming van een nieuwe depressie ten westen van Ierland, gisteravond op 53 noord 26 west. De luchtdruk in de kern gaat waarschijnlijk uitdiepen tot 983 millibar. Positie dan: zeegebied ten westen van Schotland. Maar zo'n lagedrukgebied heeft ook uit lopers. Wij hadden een stille hoop, dat de bijbehorende regenzone van deze depressie pas zondag arriveerde, in welk geval het za terdag aan de voorzijde van het regenfront bij zonnige periode duidelijk zachter zou worden: vijftien tot achttien graden. Maar gelet op de versnelling van de hoogtewinden uit westzuidwest boven de oceaan zijn we daar he lemaal niet zo zeker meer van. Denkelijk stoot dat front tamelijk ongehinderd en vrij snel door over de Britse eilanden naar de Noord zee en gaat het ook in ons land op in regen bij toenemende wind uit zuidwestelijke richtingen. Het is waarschijnlijk dat die nattigheid zaterdag over ons komt (boven de Noordzee al vrijdagavond) en dat er zondag een wat grotere kans is op opklaringen van het westen uit, in iets koudere lucht. Onder een straalstroming van 220 km per uur op 10.000 meter hoogte, meldde een schip gistermiddag een westzuidwesterstorm windkracht negen bij een luchtdrukstijging van bijna 5 mil libar in drie uur. Dit ten zuiden van genoemde depressie. Gunstig punt bij dit alles: de vooral aan vankelijk grote groeizaamheid van het vochtig-warme weertype. De grasrollers zullen binnenkort wel op uitgebreider schaal in wer king komen, lijkt mij. De levende natuur heeft zich van de achter ons liggende koudegolf blijkbaar weinig aangetrokken. Onze man in Kampen nam gisteren al vier jonge kievieten op zijn land waar, tamelijk vroeg naar het heet. In Griekenland is het dit voorjaar opvallend droog met slechts vijf tig procent van de normale neerslag. Nu de Middellandsezee- regentijd bijna verstreken is, vreest men voor Griekenland het ergst, maar gistermiddag bracht een depressie er uitgebreid regen. De temperatuur in de Verenigde Staten schommelt sterk de laatste weken. Er breidde zich in de tweede aprildecade een warmtegolf in noordelijke rich ting uit waarbij de temperatuur op de prairies tot waarden boven 25 graden opliep. Over de droogte in het westen van de V S. de vol gende aanhalingen uit de Avio Krant van april van dit jaar. „Brief uit Utah. Als het niet te gek was om voor een sneeuwbui de vlag uit te steken dan hadden wij dat vandaag gedaan. Zo blij wa ren wij met een flinke sneeuwstorm van ongeveer vijftig centimeter diep in de bergen en ongeveer de helft hier beneden in de vallei. Maanden achtereen was de droogte zo erg, dat de boeren nu financiële ondersteuning no dig hebben. In de café's van Utah zal niet meer direct een glas ijswa- ter voor iedere klant worden neer gezet. De waterfonteinen zullen worden stopgezet. Ook in Idaho en Californië .de groentetuin van Amerika' zullen die maatregelen genomen worden." Weerrapporten van gisteren 17 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vltsslngen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munch en Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen ZOrich HOOG WATER vrijdag 22 april Vllaalngen 5 02 17 23, Hai-lngvllctaliüzen5 19-17 43. Rotter dam 7 03-19 34. Schevenlngen 6 18-18 38. IJmul- den 8 54-19 14. Den Helder 10 45-22 56. Harlin- gen 0 53-13.19; Delfzijl 3 05-1519. weer temp regen 11 geheel bew 13 regen 12 regen 11 geheel bew. 12 geheel bew 9 zwaar bew 11 geheel bew 12 zwaar bew 10 onbewolkt 12 regen 15 licht bew 18 geheel bew 12 geheel bew 20 licht bew 11 mist 10 hall bewolkt 16 onbewolkt 2 geheel bew 16 onbewolkt 14 onbewolkt 9 geheel bew 23 zwaar bew 17 licht bew M zwailr bew. 12 onbewolkt 22 zwaar bew 19 onbewolkt 20 onbewolkt 13 zwaar bew 17 onbewolkt 10 onbewolkt 19 geheel bew 21 zwaar bew 18 zwaar bew 9 onbewolkt 15 onweer 12 Rufe 3oe< ode: i gwi i 1 ha 1 UHJ ^Jpnder redactie van Loes Smit aaup 1 blijken heel wat mensen te zijn e dingen meemaken of zelf ver- waarvoor ze zich een of erg generen. Heel wat hebben tenminste hun bele- ;en opgestuurd of mondeling rteld. Soms is „het" al lang gele- gebeurd, anderen hebben hun nante voorval nog maar kort ge- in meegemaakt. Maar twee din- n hebben ze gemeen: al die ge- nissen liggen nog vers in het fugen van wie ze meemaakten achteraf kunnen ze er allemaal lachen. Veiligheidshalve Je t maar nooit zyllen we geen [ïtymen noemen, alleen plaatsna- De betrokkenen zullen hun halen toch zelf wel herkennen. at zal zeker het éeval zijn met die ïsterdamse mevrouw, die nog iar kort geleden met haar zuster 2 een druk restaurant in de hoofd- tad een smakelij* hapje nuttigde pes verliep heel genoeglijk, totdat i een ongelukkig moment haar ondergebit uit haar mond viel, mid den in de mayonaise. Op zo'n mo ment. vertelde ze, heb je het gevoel dat iedereen naar je kijkt. Hoe krijg je het ding ongemerkt weer op z'n plaats? Dat viel mee. Ze kreeg het voor elkaar, zelfs zonder dat haar zuster het merkte. Wel bleef ze nog een hele tijd mayonaise proeven. Een andere Amsterdamse me vrouw herinnert zich, dat haar dochter, toen een jaar of zes, in het begin van de oorlog eens de wijkpredikant van de deur stuurde. In die tijd kwamen er nog wel wat kooplui langs de deur. Er aan ge wend dat er aan de deur niet ge kocht werd, voegde de kleine de haar onbekende dominee op de stoep toe: ..we hebben geen clo setrollen nodig", en gooide de deur voor zijn neus dicht. En dan is er nog dat verhaal van die lezeres, die in de Amsterdamse Leidsestraat bijna letterlijk in haar hemd heeft gestaan. Dat gebeurde in 1931, toen de Leidsestraat nog erg cnic was. Het was prachtig weer en ze flaneerde daar tussen dat sjieke publiek in een opvallend mooie, gebloemde rok met bloes. Kijkend in de etalages, voelde ze ineens iets vreemds aan haar voe ten, en ook het lopen werd haar bemoeilijkt. Geen wonder: haar mooie rok was tot op haar enkels afgezakt. „Gelukkig droeg je daar toen nog een onderjurk onder, maar die was spierwit en maakte de zaak er niet beter op". Met een vuurrood hoofd en een hand op de rug, waar de afgesprongen knopen van de roksluiting hadden moeten zitten, is ze toen maar zo gauw mogelijk naar huis gerend. Alsof British Airways nog niet ge noeg zorgen heeft door de staking op het Londense vliegveld Heathrow, heeft deze luchtvaartmaatschappij er nu ook nog een boete van bijna 1900 bo venop gekregen. En dat alleen om dat een van zijn toestellen op Heathrow geland is met aan boord vijftien muizen zonder vergunning, waarmee de maatschappij de in Engeland zeer strenge rabieswet heeft overtreden. MERkWiMRDICl UHIUDIV eenpalmvaren u Australië is 12 000 Iscmm.ge schild- jaar oudpaddenworden2Q0j Iets dergelijks als het geval van de afgezakte rok heeft een lezeres uit het Gelderse Wychen beleefd. Waar Zij bij zat, liep haar man onbewust met een soort staart rond. Zij bei den hadden in sinterklaastijd een prijs gewonnen in een wedstrijd van de plaatselijke winkeliersver eniging en de uitreiking ging met de nodige feestelijkheden gepaard. Er was een podium opgericht, waar de prijswinnaars een toespraakje kregen en iets mochten uitzoeken. Voor hen beiden ging haar man het feestpodium op: „Een wat zag ik tot mijn grote schrik? Dat er een lange sliert verband onder zijn broekspijp uit kwam. Hij moest dat dragen vanwege zijn zwakke bloed vaten, en op de een of andere ma nier was het losgeraakt. Mijn man had er helemaal geen erg in en stond heel onbevangen een prijs uit te zoeken. Ik dacht dat ik door de grond ging. Mijn man trouwens ook, toen hij eenmaal opzijn plaats zat en zijn „staart" ontdekte". Hij deed het beste wat hij kon doen: hij trok ook het restant los en from melde het verband in z'n broekzak. Als preuts meisje van een Jaar of twintig, schrijft dezelfde mevrouw, „ben ik een letterlijk en figuurlijk door de grond gezakt" Ze was in betrekking op het platteland bij een gezin met vijf zoons. De man nen waren bezig houtblokken te zagen en gooiden die dan door een luik in de kelder, waar de vader en een paar van de zoons ze opstapel de. Ondanks alle voorzichtigheid stapte ze nati/urlijk toch in het gat. „Ik paste er net in en spartelde zo naar beneden. Het liep met een paar schaafwonden goed af, maar wat schaamde ik mij, want ik kwam met mijn rokken over mijn oren naar beneden". Een zakenrelatie een dubbeltje in de hand stoppen, dat deed Je zelfs in de crisisjaren niet. Maar de schoonzus van een Veenendaalse lezeres deed dat wèl per ongeluk natuurlijk. Die schoonzus en haar man dreven een zaak in een Over ijssels plaatsje en in die crisisjaren was het de gewoonte, dat de min der bedeelden op nieuwjaarsdag overal gelukkig nieuwjaar gingen wensen en dan een paar centen of een dubbeltje kregen. ..Mijn schoonzuster stond achter de toon bank, toen er een sjofel geklede man binnenkwam. Het was een ge- lukwenser die ieder Jaar present was". Achter hem aan kwam nog zo'n man, een vreemde, en toen de bekende zijn gelukwens gepreveld had. legde de schoonzuster voor beide mannen een dubbeltje op de toonbank. Maar „de vlammen sloe gen haar uit, toen de vreemde be leefd vroeg: zou ik uw man even mogen spreken, mevrouw?" Een lezer uit Bllhoven herinnert zich een dubbel pijnlijk voorval: „In mijn studietijd pasten de stu denten om de beurt een halve dag op in de bibliotheek. Op een dag had mijn studiegenoot Joris de wacht, toen er een oud mannetje binnenkwam, zonder iets te zeggen naar een kast liep, er een boek uithaalde en weer wilde verdwij nen. Ho ho, zegt Joris, dat gaat zomaar niet! Ik ben professor X, zegt het mannetje, en loopt de deur uit. Joris kwaad achter hem aan, zegt „Dat kan ledereen wel bewe ren" en wil hem het boek afpakken. Op dat gerucht komt onze profes sor uit zijn kamer, vraagt wat er aan de hand is en beide partijen doen verontwaardigd hun verhaaL En het was écht professor X. Maar daarmee was het verhaal nog niet uit. 's Avonds zit Joris in een groep je in de soos, en vertelt: „Moeten Jullie eens horen, zit ik daar op de bibliotheek te passen, komt er een vies oud ventje binnen en dan volgt het hele verhaal. Iedereen vindt het een prachtmop. maar een van de aanwezigen merkt droogjes op: „Ja. ik heb dat verhaal vandaag al eerder gehoord Professor X is namelijk mijn vader".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5