instgevende kleine bedrijven >er voor grote ondernemingen Roliftco Weinig winkelloze dorpen Scheepsbouwsteun kan overcapaciteit vergroten dA wil gelijkwaardige sitie zelfstandigen Pakhoed in kolensector _arandeerd minimum ondernemers aandeelhoudersrekening dere regeling bij examen in beroep Broodoorlog afgewezen Prijs schepen onverantwoord laag Door visserijsanering 4500 arbeidsplaatsen verloren Christoffel vraagt vliegvergunning aan Renkum (Gld) wil Vredestein-bedrijf 22 APRIL 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet phs 21/r 23 >n onzer verslaggevers IAAG Niet alleen aan de „onderkant" van het midden- en kleinbedrijf verdwijnen veel ren maar ook aan de „bovenkant". Aan de onderkant houden kleine ondernemers er mee op ze het niet meer kunnen bolwerken, aan de bovenkant juist omdat ze het goed doen. I het Koninklijk Nederlands emers Verbond (KNOV) »t steeds vaker voor dat grote in goed renderende midden in opkopen. Op die manier 1 het grote bedrijf snel zijn in een bepaalde markt of het In korte tijd een bepaalde linnen zonder al te grote risi- It KNOV zegt dit in een-noti- tover tijdens een congres op 9 hei in Breda gediscussieerd Het KNOV viert dan het feit zelfstandige ondernemers in d 75 jaar zijn georganiseerd. I het KNOV is de nieuwe ont- ag vooral het gevolg van het t het geloof in de onbeperkte ische groei aan het afnemen lat bedrij ven niet buiten groei en omdat ze niet meer op de pele manier kunnen groeien t in produktiecapaciteit op te moeten ze naar andere we cken. Eén van die wegen leidt lebaar naar de gezonde mid- riiven. Overname van deze ïn blijkt namelijk én een goe- :P stering én een snelle manier i groeimarkt binnen te drin- lus het KNOV. (gelegenheid knisatie spreekt zich niet uit maatschappelijke wenselijk heid van deze ontwikkeling. Wel wijst zij erop, dat de ontwikkeling gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid en dat door deze ontwikkeling goede middenbedrij ven-uit de sfeer van het midden- en kleinbedrijf verdwijnen. Volgens het KNOV zijn het vooral financieringsproblemen die onder nemers met goede middenbedrijven rijp" maken voor het grote bedrijf. Om het groeiende bedrijf in stand te houden, kunnen ze niet zoals het grote bedrijf met succes een beroep doen op de kapitaalmarkt, maar zijn ze in toenemende mate aangewezen op kredietverlening. Als er geen op volger voor de ondernemer is, is de stap naar het grootbedrijfvnog vaker noodzakelijk. Als mogelijke oplossingen legt het KNOV zijn leden onder meer voor om de mogelijkheid van kapitaal deelneming van buitenaf in de be drijven te onderzoeken en verder be-~ tere mogelijkheden te scheppen voor goede ondernemers in het midden- en kleinbedrijf om goed renderende middenbedrijven over te nemen. In verband hiermee lanceert de organi satie de gedachte om ondernemers van het kleinbedrijf naar het mid denbedrijf te laten doorstromen. Wat de ondernemers aan de onder kant van het midden- en kleinbe drijf betreft. Tilburgse hoogleraar dr. N. Tienstra schat dat veertig procent van de zelfstandige kleine ondernemers een inkomen heeft be neden het wettelijk bruto- minimumloon. Prof. Tiemstra noemde dit overigens een heel voor zichtige schatting: „cijfers zijn er bijna niet". De hoogleraar zei een en ander in een toelichting voor de Raad voor het Midden- en kleinbe drijf op het rapport over minimu minkomensgarantie voor zelfstan-, digen. De Commissie Sociaal- Economische Politiek en Ar beidsvraagstukken heeft op verzoek van de staatssecretaris van econo mische zaken dat rapport samenge steld en daarin haar opmerkingen over de Interimnota Inkomensbe leid van het kabinet vervat. Het kabinet heeft in zijn streven naar een zo gelijkwaardig mogelijke be handeling van de verschillende soci ale groepen in onze samenleving in die interimnote de gedachte geop perd van een gegarandeerd minimu minkomen voor zelfstandigen. De commissie meent dat niet zonder meer naar dat instrument van de inkomensgarantie mag worden ge grepen, gezien de daaraan verbon den bezwaren. Beter lijkt het haar. minimuminkomensgarantie als overbruggingsmaatregel in te voe ren na een beoordeling van geval tot geval en rekening houdende met o.a. individuele omstandigheden van de betrokken ondernemers. Akkoord De Raad voor het Midden- en Klein bedrijf ging na discussie met dit voorstel akkoord, zij het dat in het rapport nog zal worden opgenomen een verwijzing naar de noodzaak ook het voorzieningsbeleid en vraagstukken van leefbaarheid in kleine kernen bij de oordeelsvor ming te betrekken. De heer W. M. Perquin (voorzitter van het Kon. Ned. Ondernemersver- bond - KNOV) was blij met het rapport. Een oplossing voor de pro blematiek is bijzonder moeilijk. Een structuurbeleid waarin aan de plaats van het midden- en kleinbe drijf voldoende recht wordt gedaan gezien zijn functie in de maatschap pij, kan op den duur meehelpen aan de oplossing. Drs. L. B. E. Vonk (KNOV) vroeg zich af, waarom een ondernemer ,in marginale gebieden, waar het voorzieningenniveau al in gevaar is of dreigt te komen, een minimuminkomensgarantie zou moeten hebben. Waarom, als de maatschappelijke positie van zo'n ondernemer in een kleine kern of dorp waar de leefbaarheid op het spel staat, hoog wordt gewaardeerd, niet meer dan een minimuminko mensgarantie. nze sociaaleconomische redactie HAAG De PvdA wil zelfstandigen een gelijkwaardige 2 geven ten opzichte van werknemers in loondienst. Daar- .oet ër onder meer een gegarandeerd minimum-inkomen 1 voor bepaalde groepen zelfstandigen, zoals de oudere en bedrijven met een fimisbare verzorgingsfunctie in het of de wijk. (ADVERTENTIE) iat in een rapport van de com- 1 midden- en kleinbedrijf van ."IA. Centraal thema is dat de van het midden- en kleinbe- -^;ociaal en economisch moet versterkt tegenover het gro- ^frijf. Met name uit oogpunt van van economische macht de PvdA behoud van kleinere vereist. k %it oogpunt van werkgelegen- de PvdA-commissie be ging van het kleinere bedrijf st. Het midden- 'en kleinbe- ïn rerschaft thans rond een mil- zecbeidsplaatsen. Dat is een tijd- irdieruggelopen, maar de laatste weer groeiend. Tot 1980 wordt •oei met 8000 arbeidsplaatsen en door economische deskun- Opvallend is dat die groei niet zit in het kleinere dienstverle- bedrijf, maar ook in de kleine- .ustriële en ambachtelijke on- igen. Dat wordt opvallend id omdat voor de industrie aal een verder teruglopen van antal arbeidsplaatsen wordt cht. legrijpelijk itter drs De Ruiter van de •commissie noemde het giste- ibegrijpelijk dat de raad voor idden- en kleinbedrijf het plan ïen gegarandeerd minimumin- n voor zelfstandigen heeft afge- 1. „Ik vraag me af of de echt woordigd door dit soort organi- aldus De Ruiter. VdA kamerlid mevr. Salomons it veel kleine zelfstandigen niet op de hoogtre blijken van vaak al jaren bestaande faciliteiten en steunregelingen van de overheid. Dit is gebleken uit het „spreekuur" dat de PvdA al een tijd regelmatig houdt voor middenstanders. De grotere be drijven echter weten doorgaans wel de voor hen openstaande faciliteiten ten volle te benutten. Het PvdA-rapport geeft een over zicht van de maatregelen die volgens de PvdA de komende jaren voor de middenstand getroffen moeten wor den. Naast een gegarandeerd mini muminkomen worden genoemd: volksverzekering gezondheidszorg, met premie naar dragkracht, gelijke kinderbijslagrechten voor zelfstan digen onder het nieuwe stelsel van kindertoeslagen, werkloosheidsuit keringen voor zelfstandigen die hun bedrijf moeten beëindigen, uitbouw van faciliteiten voor oudedagsvoor ziening van zelfstandigen naar de mate waarin ook de pensioenen voor werknemers worden verbeterd. Op economisch gebied wil de PvdA makkelijker kredietverlening voor kleine bedrijven, extra stimulering van kleinere investeringen, geen nieuwe grootwinkelbedrijven „in de wei" of op industrieterreinen en nieuwe (grote) winkelvestigingen toetsen op hun effect op het bestaan de winkelapparaat en de werkgele genheid ter plaatse. De belegging gericht op waardestijging. Extra gemakkelijk gemaakt met een ROLiNcos voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: rolinco. Antwoordnummer 1957 (515), 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). i zelfstandigen wel worden ver- Voortbestaan zaken echter vaak bedreigd woordigd door dit soort orgam- er van 100 miljoen U bestelt weer ie allesladers tWJK De Nederlandse ipvaart Unie (NSU) laat bij Ier Giessen-De Noord te Krim- '"aan den IJssel twee grote achtschepen bouwen. Deze aan de „allesladers" e NSU verleden maand bestel- an der Giessen zal de vier sche- tussen midden 1978 en begin opleveren. order ter waarde van bijna 100 en gulden betreft 21.500 ton- met een lengte van 171 meter, t kunnen worden ingezet op el alle diensten van de Kon. loyd en de Kon. Java-China- itvaart Lijnen. in de thans bij Van der Gies- >e Noord bestelde vier allesla- heeft de NSU bij Nederlandse en (RSV) twee containersche- en twee rij-op/rij-af schepen in ouw. De bestelde schepen wor- met overheidssteun gebouwd. HAAG Er is volgens het Iterie van verkeer en waterstaat ferandering gekomen in de wijze aanmelding en betaling voor die gezakt zijn voor het rijexa- bij het CBR en daarna examen n doen in beroep bij de minister verkeer en waterstaat. De aan- ing voor het onderzoek naar rijvaardigheid moet voortaan uren bij de directie verkeersvei- id van het ministerie.in Den l en niet meer bij rijkswa- Eit an een onzer verslaggevers DEN HAAG Het aantal klei ne woonkernen dat verstoken is van enige winkel, is op dit ogenblik nog vrij gering. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Bureau voor ruimtelijke orde ning Van Heesewijk heeft ver richt in zuidwest-Friesland, noordoost-Noord Brabant en het gebied rond Amersfoort. Het aantal winkelloze dorpen of gehuchten was het hoogst in het Friese gebied, in de twee andere onderzochte streken kwam het nog niet aan de drie procent. Toch ligt, aldus het rapport een be trekkelijk grote vermindering van de hoeveelheid winkelvestigingen in de naaste toekomst in de lijn der ver wachtingen mede omdat het vaak erg moeilijk is een opvolger te vinden. Het rapport over „distributieve voor zieningen in kleine kernen" is tot stand gekomen op initiatief van staatssecretaris Hazekamp van eco nomische zaken, die op dit idee kwam mede naar aanleiding van de derde Nota ruimtelijke ordening. Aan de totstandkoming heeft behal ve het bureau Van Heesewijk ook het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf meegewerkt. Gemiddeld, aldus het rapport, heb ben woonkernen met 750 of minder inwoners toch nog altijd drie detail- handelsvestigingen. Kernen met een inwonertal tussen 750 en 1.500 heb ben er in doorsnee elf en dorpen of steden waar tussen 1.500 en 3.000 mensen wonen hebben gemiddeld elf winkels Assortiment Dat zelf de kleinste kernen nog vaak drie winkels hebben wil echter niet zeggen dat ze hun klanten steeds voldoende te bieden hebben, consta teren de rapporteurs. Het verkrijg bare pakket dagelijks benodigde ar tikelen is meestal onvolledig. Duidelijk is dat de nabijheid van grotere centra veel Invloed heeft op het aantal vestigingen in kleine plaatsen. Het kopen buiten eigen dorp wordt beïnvloed door de af stand naar een grotere plaats en hangt ook af van de volledigheid van het winkelapparaat in de kleine DEN HAAG De algemene verga dering van de Katholieke Vereni ging van Ondernemers in het Bak kersbedrijf heeft te Utrecht una niem elke prijsdumping van brood als onmaatschappelijk afgewezen. De vereniging, die ruim 1.400 leden telt vooral in het midden- en klein bedrijf, is de grootste bakkerijorga nisatie van ondernemers in ons land. De vereniging is van mening, dat de bakkerij de nodige zelfdiscipline zal moeten opbrengen om tot een ge zonde prijszetting te komen. Zij vindt dit zowel een ondernemers als een werknemersbelang. De vereni ging is bereid mee te werken aan het tot stand brengen van een voor alle partijen geldende vredesregeling. Oplossingen Onlangs is de „Alhena", een lijnvrachtschip voor Van Nievelt Goudriaan en Co. in Rotterdam, van stapel gelopen. Het schip is door Van der Giessen-De Noord uitbesteed aan Verolme Scheepswerf te Alblasserdam. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De steun, die verschillende landen aan hun nationale scheepsnieuwbouw geven, houdt het gevaar in dat de overcapaciteit aan tonnage kunstmatig wordt vergroot. Gevreesd moet worden, dat de thans alom ingevoerde steunmaatregelen het op zichzelf gezonde streven om op internationaal niveau de in diverse landen bestaande subsidieregelingen te doen verdwijnen, zullen doorkruisen. Dit staat in het jaarverslag van de Scheepshypotheekbank Nederland. De bank verwacht overigens, dat de Nederlandse steun aan de werven de teruggelopen nieuwbouw zal doen toenemen en dat daarmee ook de behoefte aan financiering daarvan zal stijgen. De vorig jaar uitgesproken verwach ting, dat de daling in de nieuwbouw van schepen de groei van de hypo theekportefeuille van de bank niet zou beïnvloeden, is meer dan be waarheid. Werd in 1975 een groei van ruim 70 miljoen bereikt, in 1976 nam de leningenportefeuille toe van ruim 634 tot 720 miljoen gulden. De scheepshypotheekbank mikt nu op een leningenportefeuille van rond de 1 miljard gulden in 1980. Vereenvoudigen De Scheepshypotheekbank Neder land gaat haar ingewikkelde kapi taalstructuur aanzienlijk vereenvou digen. Daartoe is een nieuwe ven nootschap, de Nederlandse Scheeps-' hypotheekbank, opgericht die een bod uitbrengt op de in omloop zijnde aandelen in de verhouding van 2 op 1. Het verplicht gestorte kapitaal van Scheepshypotheekbank Neder land ad 11,83 miljoen guldeh kan daardoor worden omgewisseld tegen ongeveer 23,6 miljoen gulden aande len Nederlandse Scheepshypotheek bank. Het bod staat open tot 25 mei. De winst vóór belasting nam vorig jaar toe van 12 min tot 13,8 mil joen. Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 19 tot 21 okt. In het eerste kwartaal van 1977 is de leningenportefeuille met ruim 40 miljoen toegenomen tot ƒ761 mil joen. Ook voor de rest van dit jaar wordt een bevredigende ontwikke ling van leningen portefeuile en winst verwacht. kem zelf. Overigens is 70 procent van de bewoners van kleine dorpen voorstander van behoud van de win kels in hun plaats en 20 procent vindt dit zelfs hard. nodig. Het voort bestaan van de bestaande winkels is vooral in gevaar in kernen met 750 inwoners. Ook in kernen die dicht bij grotere plaatsen liggen zijn de vooruitzichten vaak niet best, voor al niet in het onderzochte Noord- Brabantse gebied. Als mogelijke oplossingen zien de rapporteurs stimulering van de ves tiging van zelfbedieningswinkels met aangepast assortiment in ker nen waar zaken dreigen te verdwij nen. Waar deze zelfbedieningswin kels geen levensvatbaarheid hebben zouden rijdende winkels gestimu leerd moeten worden. Andere aan bevelingen zijn: Stimulering van be paalde kemen tot verzorgingsker nen voor het omringende gebied en verder financiële steun (garantiekre dieten etc.) Dit zijn trouwens al be staande „instrumenten". Gesugge reerd wordt verder distributie- planologisch onderzoek op regiona le schaal. In een eerste (voorlopig) commen taar zei een woordvoerder van het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond (NCOV) niet zo veel te zien in financiële steun, behalve in het geval van oudere ondernemers. Het is voor hem zeer de vraag of jongere ondernemers blijvende steun erg op prijs stellea Die willen zelf wat maken van hun zaak en zullen daarom vaak hun geluk zoe ken in grotere plaatsen. Wel vindt de NCOV-woordvoerder stimulerings premies reëel. ROTTERDAM Pakhoed heeft met de Amerikaanse ko lenmaatschappij Seaview Met- coal een gezamenlijke onder neming opgericht onder de naam Pakhoed-Seaview. Pak hoed heeft met Packer, de moeder van Seaview Metcoal al een aantal gezamenlijke be drijven. Het nieuwe bedrijf Pakhoed Seaview zal zich be wegen op het gebied van de marketing en de winning van kolen. DOUWE EGBERTS gaat van Van Neile-Standard Brands het Franse bedrijf Ufina kopen. Ufina is een belangrijke koffiebrander in Frankrijk en heeft een omzet van ongeveer 170 miljoen. Goedkeu ring voor de overneming van de Franse overheid is nog nodig. Dou- we Egberts had in samenwerking met Jacobs in Zürich al een koffie- belang in Frankrijk (Les Cafés Jac ques Vabre) maar DE zal dit belang afstoten. AHOLD De AC-restaurants, een werkmaatschappij van Ahold (Albert Heijn) krijgt in mei de exploitatie van een eerste wegres taurant in West-Duitsland. In België beschikt men al over twee dergelijke restaurants, in Nederland over 11 plus drie zogenaamde centrum- en twee specialiteitenrestaurants. De vestiging in de Bondsrepubliek van het restaurant is aan de nieuwe noord-zuid-autobaan op de linker Rijnoever. GRASSO (Machines en koel installaties) verwacht weer een be scheiden positief bedrijfsresultaat nadat 1976 ruim acht ton verlies hAd opgeleverd. De omzet in het eerste kwartaal was veel beter dan in de eerste drie maanden van 1976. Gras- so streeft krachtig naar verdere uitbreiding van de installatiedivisie buiten Nederland waarbij voor de eerste vijf Jaar vooral wordt gedacht aan Zuid-Amerika, de VS en het Midden-Oosten. VAN GELDER De onderhande lingen over de problemen bij Van Gelder Papier tussen de vakbonden en Van Gelder hebben weinig opge leverd. Na zes uur vergaderen heeft men besloten om op 28 april het overleg voort te zetten. De proble men bij Van Gelder spitsten zich toe op de vestigingen in Apeldoorn (ruim 500 werknemers), Rotterdam (ruim 200 man) en het personeel in de Indirecte sector (300 man). Van Gelder wil deze ongeveer 1100 ar beidsplaatsen afstoten. DE BOER (drukkerij) verdien de vorig Jaar netto 15,7 procent meer dan in 1975 De omzet steeg met 11,9 procent. Dividendvoorstel: 12 (was 11) in contanten Van onze Haagse redactie DEN HAAG De sannering van de Nederlandse visserij heeft geleid tot een verlies van 4500 arbeidsplaatsen. Ruim 900 daarvan vormen het directe verlies, dat gemoeid is met het uit de vaart nemen van ongeveer 180 schepen. Daarbij komen nog eens 3600 arbeidsplaatsen in de toeleverende sectoren, de handel en de verwerkende industrie. Dit werd gisteren voorgerekend door de voorzitter van het visserijschap. C. Blelksloot, op de bestuursverga dering van zijn organisatie. Hij wees nadrukkelijk op een „negatief bij verschijnsel" van de saneringsrege ling, die de overheid heeft ontwor pen: een sterke daling van de prijs, die voor de aanschaf van een vis sersvaartuig betaald wordt. Het gro te aanbod van schepen is ver antwoordelijk voor die waardeda ling. Bleiksloot pleitte voor een ..weerstandsfonds", een financiële regeling, waarmee voorkomen wordt dat schepen beneden een bepaalde minimumprijs verkocht worden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoewel de rijksluchtvaartdienst twee jaar ge leden aan de beleggingsmaatschap pij Christoffel BV een vergunning weigerde om te gaan vliegen met Trans European Airways heeft deze onderneming nu een aanvraag inge diend ten behoeve van de in oprich ting zijnde Rotterdam Air; Lines (RAL). Directeur A. A Verlinden, die tevens directeur is van de beleg gingmaatschappij Christoffel en van Christoffel Reizen, is daarover zeer optimistisch. Hij verwacht binnen twee maanden antwoord en wil be gin april volgend jaar met vliegen beginnen. Aanvragen voor landings vergunningen op buitenlandse luchthavens zijn in voorbereiding. Een belangrijk punt is nog de hou ding van de gemeente Rotterdam, die een plan gereed heeft de luchtha ven Zestienhoven als woongebied aan te merken. RAL heeft al een drie-jarenplan op gezet. Daarover zegt de heer Verlin den: „We hebben lijnen ontworpen op Zürich, Basel en Southend. Ver der denken wij aan lijnen op Bir mingham, Bordeaux. Lyon- Marseille, Genève-Milaan-Rome en Hamburg-Kopenhagen. Natuurlijk wil die planning niet zeggen dat we meteen op al die lijnen zouden kun nen gaan vliegen. Ik heb de beschik king over een Boeing 737 en een airbus, die nu onder direct opzegba re lease-overeenkomsten vliegen in België en Egypte. Verder denk ik serieus over Fokker fellowships." „Helaas moet ik zeggen dat op dit punt de minister van landbouw en visserij tekort is geschoten. Vissers hebben herhaaldelijk gevraagd om de stichting van een zogenaamd schepenfonds. Bleiksloot vond het een kwalijke zaak, dat in EG-verband nog steeds geen quota (regels voor de grootte van de vangst) zijn vastgesteld voor de haring en rondvis. „Wil het res- tantje van onze haringvloot nog ge handhaafd blijven en daarmee de voorziening van de markt van maat jesharing. dan zal een duidelijk perspectief voor deze tak van visserij geboden moeten worden. Dat moet gebeuren door de EEG dan wpl door de Nederlandse regering", aldus Bleiksloot. Het visserijschap heeft „met verba zing en verontrusting" kennis geno men van plannen, die bestaan voor gasboringen in de Waddenzee De Frans-Nederlandse oliemaatschap' pij Petroland heeft de regering ver zocht in het zgn. Zuidwalland borin gen te mogen verrichten. „Eventuele ongelukken daarbij kunnen cata strofale gevolgen hebben voor een belangrijk deel van de Waddenzee. Daarbij denk ik aan het wegvagen van een belangrijk stuk bodemfauna en de vernietiging van mosselgebie- den." aldus de voorzitter van het visserijschap. RENKUM De gemeenteraad van Renkum (Gld) heeft in een besloten vergadering het college van B en W gemachtigd pogingen in het werk te stellen de nieuw te bouwen vesti ging van Vredesteln (475 werkne mers) binnen haar gemeentegrenzen te krijgen. Het ministerie van econo mische zaken en de directie van Vredesteln haddën al eerder meege deeld dat het de bedoeling was dat de nieuwe vestiging, waarin de acti viteiten van de fabrieken in Loos duinen en Heveadorp worden ge bundeld. in de regio Arnhem zou komen. Een woordvoerder van de gemeente Renkum deelde na afloop van de vergadering mee dat indien de nieu we Vredesteln-vestiging Inderdaad in Renkum zou komen de fabriek in I het, bij de gemeente behorende He- veadorp, misschien plaats zou ma ken voor woningbouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21