leugens en vuige laster' André Hazes: 'Ik ben een sentimenteel mens' De Witte Leeuw zonk bij Sint Helena ie grappigheid van Iscar Wildes Ernst |i Tilburg over beschuldigingen oorlogsverleden: Personeel van bedrijf eist ondernemingsraad Vanavond weer met liedje 'Mama' op de tv Unieke veiling bij Mak van Waay 'de Favoriet van Onafhankelijk Toneel Universiteit in Utrecht wil saneringsfonds APRIL 1977. BINNENLAND Trouw/Kwartet door Barend Mensen ECHT De oud- Ier van Dordrecht, J. A. Jurg (88), wiens zaak nu soort Mentenkwestie te groeien, zegt hevig te zijn over de be ngen die deze week bui op zijn hoofd zijn omen. In een telefoon met Pretoria verna- van hem dat hij aan maakt daartegen in te komen. iegt te beginnen met ge le stappen tegen het Zuld- e dagblad The Star, omdat «gen hem gerichte „vuige fcit de Nederlandse bladen •genomen. Tegen die Ne- kranten zelf zal hij niets ien. „De dingen in Holland •en me niet," zegt hij. ham van Tilburg wordt [enen die hem hebben ge- og met hem in relatie staan zakenman" genoemd. Hij f geen doekjes om dat hij d is. Hij wijst echter met rontwaardiging van de hand ilch wederrechtelijk toeëige- Joodse bezittingen tot zijn heeft bijgedragen. De oud-wethouder L. van Bohe- i zijn zo in opspraak geko- ibtgenoot uit het verleden ks heeft gekend, zegt niette- verrassing te hebben gele- 7an Tilburg in goede doen is. begin van de jaren zestig amelijk uit Zuid-Afrika voor :de maal het verzoek hem 5 het .genot* vanhetwethou- sioen te stellen. Dat kwam iver alsof hij het hard nodig Iet gemeentebestuur van ht heeft overigens ook dat Ie verzoek niet Ingewilligd d van de bezwaren die in de gsjaren tegen de man be en vooral ook omdat hij zich ten had aan de Nederlandse Schap," aldus wethouder hemen. t Iburg zei in het telefoonge- iet ons: „De beschuldigingen and zijn verschrikkelijk. Het n schandalige opzet. Er is 1 die geld of wat dan ook van Ded heeft. Als er mensen zijn len dat dit wel het geval is, dat mij dan meedelen. Wie ig iets schuldig blijk te zijn, italen. Mijn hele leven ben ik dtgegaan dat Je je verplich tingen nauwgezet moet nakomen." U ontkent dus alle beschuldigin gen, ook die welke niet alleen over het betalen van schulden gaan? Van Tilburg: „Ja natuurlijk. Ik heb in mijn Dordtse tijd geen Joods bezit in handen gehad, althans niet definitief. In feite is er maar een man met wie ik na de oorlog te doen heb gehad. Dat is de telkens in de publi- katies voorkomende Piretz Wang, een houtimporteur met wie ik zaken had gedaan en met wie ik bevriend was. Over hem heb ik echter drie gerechtelijke uitspraken, dat hij vol ledig voldaan is." Waarom hebt u uw kunstcollectie aan de universiteit van Pretoria ca deau gedaan? „Om de doodeenvoudige reden dat ik die niet aan mijn kinderen kan geven. Ze kunnen zo'n verzameling niet onderhouden en niet bij elkaar houden. Dat betekent een grote last. Ik heb eerst het idee gehad voor de instandhouding ervan zelf voorzie ningen te treffen, later vond ik het beter de hele collectie onder bepaal de voorwaarden aan de universiteit ten geschenke te geven." En toen kwam de universiteit op de gedachte dat er met dit kostbare ge schenk iets mis zou kunnen zijn? „Hoe komt u daarbij? Dat onzinnige idee komt uit Holland. De universi teit trekt zich daar overigens niets van aan. Men heeft geen enkele be denking. De universiteit zegt: wij hebben het goed van de heer Van Tilburg aanvaard -en er is geen stuk bij waarop een ander een claim zou kunnen leggen." Ambassade Van Tilburg verklaart niet waarom het universiteitsbestuur zich tot de Nederlandse ambassade in Zuid- Afrika wendde voor informatie. De ambassade zou de verzekering heb ben gegeven, dat er ambtelijk niets op de herkomst van de kunstcollec tie, bestaande uit werken van mees ters uit drie eeuwen (waaronder een betwiste Rembrandt) kostbaar an tiek en porselein viel aan te merken.. De ambassade zou Van Tilburg op haar beurt hebben gevraagd waar om hij de verzameling niet aan Ne derland schonk. Hij zou gezegd heb ben dat niet te kunnen en ook niet te willen vanwege de belastingkwestie die hem na 1945 het leven vergalde en die de aanleiding is geweest tot zijn emigratie naar Zuid-Afrika. Een Haagse relatie van Van Tilburg die onvoorwaardelijk achter hem staat vanwege de hulpverlening aan Joden noemt als oorzaak van de emi gratie dat Van Tilburg zich na de bevrijding erg vernederd en teleur gesteld voelde. Hij was, evenals zijn burgemeester en collega-wethou ders, aangebleven om „nog zoveel mogelijk ten goede te kunnen doen". Desondanks kwam hij voor het tribunaal dat hem tot vier maan den veroordeelde. Niet zozeer wegens collaboratie als- wel wegens toch wel goed merkbaar geweest zijnde „Deutschfreund- lichkeit". Van Tilburg zelf: _,Ik ben in 1951 inderdaad naar Zuid-Afrika gegaan vanwege een conflict met de belas tingdienst. Dat kwam doordat de Duitsers in maart 1945 een trommel met 550 duizend gulden uit mijn huis hadden gestolen en de Neder-t landse fiscus later met allerlei vor deringen kwam omdat mijn vermo gen in de oorlog zo zou zijn toegeno men. Men wilde niet accepteren dat ik niet aan Hollanders kon geven wat Duitsers, van me hadden ge stolen." Vermogen Er staat in publikaties dat u na de oorlog over een groot vermogen be schikte, aanzienlijk groter dan te ver klaren was. Jazeker, dat was zo. Maar Is dat een „bewijs" van het feit dat ik me vergrepen heb aan joodse eigen dommen? Ik heb vrij kort na de oorlog mijn bedrijven een houtza gerij in Dordt en een soortgelijk bedrijf in Brabant van de hand gedaan. Ik heb ook nog voor drie honderd duizend gulden aan schil derijen verkocht. Allemaal doeken die ik allang had. Van alle stukken in mijn verzameling die ik uit Dordt naar Pretoria heb meegenomen heb ik voldoende getuigen die ze kunnen identificeren. Dat zijn mensen die 25 tot dertig Jaar voor me hebben ge werkt. Er is geen sprake van dat ik ze op onoirbare wijze zou hebben verworven. Maar wat wilt u, als er eenmaal een lastercampagne tegen je op touw is gezet. Dan heeft dat zo'n invloed dat je eigen verklarin gen nauwelijks meer aan bod ko men. Maar ik hab al gezegd dat ik 'daar iets aan ga doen". De Haagse relatie van Van Tilburg, die alleen genoemd wil worden als er in een eventueel in te stellen offici eel onderzoek verklaringen moeten worden afgelegd, Juicht dat toe. „Met ontsteltenis heb ik van alle beschuldigingen kennis genomen. Ik vraag me af waar eigenlijk de bewijzen voor dit alles blijven. Van Tilburg was al bezig kunst te verza melen toen hij 24 jaar was. Kan hij dan nu niet een kolossale collectie in zijn bezit hebben?" Weinreb Hoe dan ook,er blijven vraagtekens. Is er bijvoorbeeld een relatie ge weest tussen Van Tilburg en Wein reb? Van Tilburg ontkent dat, Wein reb herinnert zich de oud- Dordtenaar. Als het waar is dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie kan bevestigen dat de sa menstellers van het Weinreb-rap- port ook op Van Tilburg zijn gestuit en dat deze een vermogen zou heb ben verdiend aan de deportatie van joden door de nazi's, dan is het wel dringend geboden dat het Rijk sinstituut daarmee voor de dag komt. Weinreb zou een goede beken de zijn geweest van Wang, de man met wie Van Tilburg het volgens zijn eigen verklaringen na de oorlog aan de stok heeft gehad over de terugga ve, althans vergoeding, van in de bezettingstijd aan hem toever trouwde goederen. Via Wang zou Van Tilburg met Weinreb in contact zijn gekomen. Dat is dan de nieuwste beschuldiging tegen Van Tilburg. Het lijstje komt er daarmee als volgt uit te zien: het met onzuivere bedoe lingen in bewaring nemen van Jood se goederen en geld en het bij men sen, die dachten de nazi's te kunnen ontlopen, aandringen op afgifte daarvan; het aannemen van betalingen voor „vluchtmogelijkheden" naar onbe zet Frankrijk: manipulaties met geld en kostbaar heden die hem niet de kop hebben gekost maar waarvoor hij „vrij man daat" zou hebben gekregen doordat de Sicherheitsdienst bevel kreeg hem met rust te laten; het niet reageren op verzoeken van ondergedoken of in kampen verblij vende joden om uit hun eigen bezit geld te sturen; betrokken geweest zijn bij klandes- tiene geldzendingen naar onbezet gebied ten behoeve van uit Neder land gevluchte joden waarvan dan grote bedragen niet op de juiste plaats terechtkwamen; ten slotte wordt nog verraad ge noemd dat noodlottige gevolgen zou hebben gehad. „Allemaal verschrikkelijke leu gens", zegt Van Tilburg in Pretoria, die weinig meer van Nederland moet hebben maar die nog altijd Neder lander is omdat hij in de 26 Jaar die hij nu al in Zuid-Afrika verblijft nooit de behoefte heeft gehad zich te laten naturaliseren. Andié Hazes en zijn hond Whiskey: nuchter blijven. door Willem Schrama AMSTERDAM De vader landse smartlappenlndustrie de wereld van J. Hoes en V. Abraham dus moet zich eind vorig jaar een hoedje zijn ge schrokken toen een volbloed Amsterdammer als een wervel wind de nationale hitladders bestormde met een eigenaar dig kerstlied over een man die in het gevang de kerstdagen doorbrengt, terwijl zijn vrouw de bloemetjes buiten zet met een ander. „Eenzame kerst" was, kortom, een smartlap van het zuiverste water, Van een verslaggever x AMSTERDAM In 1613 werd het admiraalsschip „De Witte Leeuw" van een kleine vloot schepen van de Verenigde Oost Indische Compagnie in een vuurgevecht met Portugezen bij het eiland Sint Helena tot zinken gebracht. Sindsdien heeft het wrak onaangeraakt ter plekke op de zeebodem gerust. lampjes en dergelijke zaken die een beeld kunnen geven van de dagelijk se gang van zaken aan boord, werden vaak geheel onbeschadigd terugge vonden. Van de meer dan een dozijn kanonnen die het schip had zijn drie bronzen lopen teruggevonden. ^eel van de collectie Chinees porselein uit het Admiraalsschip Witte Leeuw" dat in 1613 bij het eiland Sint Helena zonk. De Belgische archeoloog dr Robert Stenuit begon in 1976, na een gron dig onderzoek in Portugese en Ne derlandse archieven met de lokalisa tie van het gezonken schip. Zeven maanden was een expeditie onder zijn leiding bezig met het in kaart brengen, beschrijven en (met een speciale „zandzuiger") blootleggen van de overblijfselen van het schip. Men vond er resten van de ruim 15.000 balen peper die tot de lading van het op de thuisreis zijnde schip hoorden. Maar men vond er ook, veelal geheel intact, diverse borden, kopjes, theepotten en kommen van Chinees porselein die ook tot de la ding van het schip hadden beh'oord. Ook gebruiksvoorwerpen zoals aar den kruiken, voorraadpotten, olie- 149 nummers Een deel van deze vondsten wordt nu woensdag 27 april 's avonds 19.30 uur bij Sotheby Mak van Waay aan het Rokin te Amsterdam geveild. Er zijn 149 nummers waaronder twee bronzen scheepskanonnen, veertien gegoten bronzen katrolschijven, een zilveren bootsmanfluitje, diverse zeer fraaie zogenoemde Baardmankruiken, tinnen kannen, trechters en bekers, een bronzen scheepsbel, tinnen lepels en borden en zelfs twee struisvogeleleren. Opmerkelijk is de collectie Chinees porselein waarvan de meeste stuk ken zo puntgaaf zijn, dat het lijkt alsof ze gisteren gemaakt werden. Deze zeer bijzondere verzameling voorwerpen is een onderdeel van de grotere veiling van schilderijen, zil ver, tapijten en kunstvoorwerpen (waaronder zich merkwaardigerwijs ook een Rotterdamse handbrandspuit, te bedienen door veertien pompers, uit het jaar 1880 bevindt) die op dinsdag 26 april be gint De voorwerpen zijn vanaf van daag (vrijdag) tot en met zondag 24 april te bezichtigen elke dag van 10.00 tot 16.00 uur. André Rutten ITERDAM „De zaal ls electrisch verlicht" vermeldt het programma van het Onafhankelijk lel, dat nu Oscar Wildes „triviale komedie voor ernstige mensen", getiteld „The Importance of I Earnest" speelt geheel in het Nederlands, vermeldt het programma ook. roep heeft zich Immers ge it in de situatie, waarin de gezelschappen verkeerden, Ir nog van geen subsidie sprake zij studeert In veertien dagen luk in en speelt het dan een Eigenlijk is dat nog een tame- uxe, want de werkelijkheid was fir dat er overdag gerepeteerd 'avonds gespeeld werd. nafhankeiijk Toneel heeft daar bekende stukken voor geko- flie zij samenvat onder de titel Drieten". Na Ibsens „Hedda Ga de Mussets „Fantasio'VJudlth ergs „Crancky Box" en Tsje- I „De Meeuw" nu dus Wildes el-succes, waarbij de al langer inde vertaling van Fred Ster- g (De ernst van Ernst) gebruikt «tuk is volstrekt irreëel, maar Zeer grappig en eigenlijk een I satire op de Engelse omgangs- len in de betere kringen aan het Ean de vorige eeuw, die hier op 1 manleren met de voeten ge worden in een briljant taalge bruik, dat op zichzelf een spitse pa rodie is van de conventionele om gangstaal. Lichte toets „Er is getracht zegt het program ma-mapje het stuk ernstig te spe len," zoals Fred Stemeberg hen In een brief ook aanried: „Met een lich te toets, als een ballet-Je. zonder op gelegde grappigheid, heel serieus." Zij acteren eigenlijk ook niet. De mannen leunen wel tegen de schoorsteenmantel, als de schrijver dat voorschrijft, zij komen wel op tijd op en gaan op tijd af (met een vriendelijk knikje naar het publiek), maar doen geen enkele moeite om op Wildes Engelsen te lijken, niet in hun manieren, niet in hun houding. Zij bewegen tamelijk weinig, praten zit tend of staand met hooguit wat ge baartjes die meer de speler dan de figuur eigen zijn. De ietwat plechtige teksten met hun Ingewikkelde for- muleriingen zeggen zij simpel en met duidelijk begrip. ZIJ krijgen ook nog al eens de slappe lach, wat erg aan stekelijk werkt Hier is een groep bezig, die theater maken enig vindt, maar beslist wei gert er een artistieke plechtigheid van te maken. Niettemin werken zij serieus: hun spontane reacties op de gekozen stukken proberen zij met elkaar uit, brengen ze met elkaar in evenwicht maar wel zo dat de spon taneïteit bewaard blijft. Het ls ongelooflijk hoe helder dat een stuk maakt, ook nu weer: Je herkent voortdurend de lichte satire op Wildes samenleving, die nu ook een lichte parodie wordt op het pre tentieuze toneelspelen, dat voor Wil de doorgaans in acht werd genomen. Misschien is dat vooral voor ervaren theatergangers bijzonder verfris send. Over drie weken Shakespeares „Hamlet". De huidige voorstelling ls vanavond- in de Lantaarn in Rotterdam en mor genavond in de Toneelschuur in Haarlem. voorzien van meditatieve ellende als „ik stal voor m'n gezin, maar dat had toch geen zin" en „de straf die ik verdiend heb zit ik uit". Dit alles bleek goed voor een verkoop van 70.000 exemplaren in drie weken tijd. De man achter dit levenslied is de 25-jarige André Hazes, een mollige Mokummer met een gegranold stem geluid. Een diëtist mag enig bezwaar tegen zijn omvang hebben, feit ls dat hij uit volle borst een loei van een hoge C tevoorschijn tovert. Dat is andermaal te horen op zijn tweede plaatje „Mama", dat ook alweer als een komeet omhoog schiet en waar mee André vanavond op het scherm te zien ls („BIJ ons in Medemblik", 19.05 uur, Nederland I). André heeft tot diep in de nacht staan zingen, en is daarom nog niet geheel fris als we hem 's middags opzoeken. Een regen van tele foontjes wordt door zijn vrouw An nie vakkundig afgedaan. André duwt een zware Van Nelle tussen zijn lippen. Dit leven bevalt hem wel. Hij was bloemenbesteiler, lichtmatroos, schoorsteenveger, slagersknecht, fietsenmaker, grondwerker, bouw vakker, sloper, marktkoopman en barkeeper, maar dit is te grijs. Voor de tweede keer in TopPop, en kind aan huis bij „Op losse groeven". Hoe kon het zo ver komen? André: „Ik ben eigenlijk ontdekt door Johnny Kraaykamp, toen ik nog een kind was. Mijn moeder ls op 6 mei Jarig, en op 5 mei was het altijd feest op de Albert Cuypmarkt. Daar stond ik dan te zingen met een hoed op de grond. Zodoende verdiende ik geld om voor mijn moeder een ca deautje te kopen. Zo werd ik door Johnny Kraaykamp ontdekt". Eerste l.p. Binnenkort zal André's eerste lang speelplaat uitkomen, getiteld „Zo is het leven", met titels als „Witte ro zen", „Kleine verschoppeling" en „Waarom". Daarop staat ook het liedje „Droomschip", dat hij op achtjarige leeftijd samen met Kraay kamp opnam. Thans zeventien Jaar later ls zijn droom werkelijk heid geworden. „Nu staat er een professionele artiest voor Je", stelt hij vast. „Deze tijd Ls eigenlijk een overgangstijd, omdat het allemaal zo vlug ging, maar per 1 mei ga ik het land in. Geld verdie nen, pakken wat ik pakken kan. Het artiestenvak bevalt me. Ik blijf ge woon mezelf. Als collega's bij me komen zitten, is het altijd goed. Doen ze het niet, ook best. Gewoon nuchter blijven, al is dat moeilijk, qua drank, hlhi. Maar even serieus. Wat moet ik er anders van denken. In twee weken tijd stond „Eenzame Kerst" op nummer één. Dat ls nog nooit gebeurd sinds de Beatles. Nu, van mijn elpee, zijn er al zeseneenh alfduizend exemplaren in bestelling. Dat gaat goud worden". Perspectief De weg naar roem werd medio vorig Jaar in feite geplaveid door Willy Alberti, die André bij de platenbazen van Phonogram Introduceerde. Of liever gezegd: een bandje liet horen dat André samen met zijn neef had opgenomen. De tekst moest wat wor den opgepoetst („ik ben geen talen wonder"), maar de heren zagen er onmiddellijk perspectief in. De tot huilens toe bewegende songs van André moesten wel aanslaan. André: „Ik schrijf die teksten zelf. Ik zeg wat ik voel. Ik ben eep sentimen teel mens. Soms kan ik wel huilen om de mentaliteit, die zo achteruit gaat. Dat kun je in een smartlap bezingen. Ik schaam me er heus niet voor, nee, ik sta er Juist volledig achter". En als het allemaal eens van korte duur blijkt te zijn? André: „Heel simpel. Ik heb geleerd mijn handen te gebruiken. Dan ga ik weer kel neren". Hij draait nog een zware. Oscar Wilde 1856-1900 Van onze sociaal economische redactie KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Ongeveer de helft van de ruim tweehonderd werknemers bij het chemisch installatie- en onderhoudsbedrijf Fabricom ln Krimpen aan den IJssel heeft ln een petitie van de di rectie geëist, dat op korte ter mijn een ondernemingsraad in het bedrijf wordt geïnstalleerd. De petitie is aan de directie overhan digd door bestuurder H. Peperkamp van de Industriebond NKV. Bij die gelegenheid liet de directie blijken vast te houden aan het standpunt, dat de wet op de ondernemingsraden voor bedrijven als Fabricom de on dernemingsraad niet verplicht stelt. Volgens Peperkamp gaat de Fabri- com-lelding er ten onrechte van uit, dat een ondernemingsraad niet hoeft te worden ingesteld, omdat het personeel verdeeld over verschillen de werkplaatsen in het land werkt. De industriebonden stellen daar te genover, dat de werknemers wel alle maal ln dienst zijn bij één bedrijf en dat de vestigingen ln het land geen onafhankelijke onderdelen zijn. Om dat het totale personeelsbestand groter is dan honderd moet er een ondernemingsraad komen, zo rede neren de bonden. Peperkamp heeft aangekondigd dat hij de bedrijfscommissle voor de me taalnijverheid een uitspraak over de kwestie zal vragen, waarmee hij dan naar de rechter zal stappen. De sug gestie van de directie in verschillen de vestigingen overlegorganen in het leven te roepen wijst de vak bondsbestuurder van de hand. om dat dergelijke overlegstructuren vrijblijvend zijn door het ontbreken van een reglement en het ontbreken van rechtsbescherming voor de werknemers die ln een dergelijk overlegorgaan zitten. Van een verslaggever UTRECHT Het bestuurscollege van de Utrechtse universiteit acht het onmogelijk om het wetenschap pelijk onderwijs anders op te zetten (studieduurverkorting bijvoorbeeld), zonder dat daarvoor ln de overgangs fase extra geld wordt uitgetrokken. Het ministerie moet volgens het be stuur erkennen dat met een derge lijk grote operatie een aanzienlijke hoeveelheid geld zal zijn gemoeid. Er moet daarom een saneringsfonds voor het wetenschappelijk onderwijs komen. Het college van bestuur schrijft ln het voorwoord van de begroting van de universiteit, dat het ministerie hierbij een voorbeeld kan nemen aan het bedrijfsleven. Daar worden aller lei structurele maatregelen gefinan cierd en daardoor sterk bevorderd. Het bestuurscollege vindt dat het samerlngsfonds een apart onder werp van onderhandeling moet wor den tussen de minister van onder wijs en financiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11