orgen over Unilever- edrijven in Nederland deamrobank in antwerpen HAL had wind mee „Te weinig aandacht voor afzet produkten" in der Brink: reactie lisenberg bewijst iste visie bankiers Selectieve groei beperkt vrijheid van handelen Geringe rol aandeel leidt tot afname investeringen Afi -fclemen in vleessector spelen belangrijke rol ^rouwen in '77 Grondstoffen in stijgende lijn ristelijke skers igen gezonde nimum- Dodprijs Chr. rijwielhandel: over 20 jaar geen fietsenmakers meer Schadelijke gevolgen werkgelegenheid Transport wil hogere tarieven Woningbouw steeg met zes procent Consumenten onderzoek is hoogst urgent Gesprek over evenwicht overheid, bedrijfsleven en werknemers FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 19 RHS 21 ten onzer verslaggevers fERDAM Het gunstige beeld dat Unilever als geheel in 1976 toonde het afgelopen jaar torden gekenmerkt als een periode van herstel, waarin niet alleen de resultaten verbeterden, -«het bedrijf ook een sterke groei doormaakte geldt niet voor Nederland. Wel lieten de eve resultaten bij Unilever Nederland een bescheiden verbetering zien ten opzichte van 1975, ^lijven zij achter bij die van de rest van Europa niet de enige factor, spelen ,e.«tüijkheden in de vleessector stjfeen belangrijke rol. Met be- nftg tot deze sector wees de heer BnVIogendorff, vooreitter directie Unilever Bedrijven, er Biöagen tijdens een toelichting jaarverslag van het concern men zich dient voor te berei- D» ingrijpende maatregelen, imi >t$en vertrouwelijke analyse ge nu van de vleessector in ons onzer verslaggevers lvjJERDAM Ondanks proble- Qnils inflatie en grondstoffenprij- Unilever het lopende jaar aa^ertrouwen tegemoet. Gehoopt orl dat enkele minder gunstige jetydtelingen in 1977 zullen kun- orden opgevangen. r°°het eerste kwartaal valt thans st€^iets te zeggen, wèl dient te r{jfi bedacht dat straks het resul- vjeBn dit kwartaal met dat van een bi^oed eerste kwartaal 1976 zal Ejn worden vergeleken. Dit is jse', volgens de heer Van den Ho- waarschuwing voor een la- [ensultaat. De omzet zal, naar het |arpu laat aanzien, dit jaar met |Injeer 3 a 4 procent groeien. mm waarin ongeveer 4500 man die nu bij de onderne- raad en de vakbonden ter be ring ligt. Aan de hand van de Ikken over deze analyse zullen de plannen worden opgesteld, die tot een oplossing zullen moeten leiden voor de bestaande verliesgevende si tuatie. In geen geval is het de bedoeling, dat Unilever zich uit de vleeswarensec- tor in Nederland zal terugtrekken. ..We blijven er hard voor werken om de toekomst van het grote vleesbe drijf veilig te stellen". Hoe lang het nog zal duren, alvorens orde op za ken zal kunnen worden gesteld, zal van de onderhandelingen van Unile ver met de gesprekspartners afhan gen. Een aantal maanden zal zeker nog wel heengaan. Maar niet alleen in de vleessector in ons land zijn verbeteringen nodig, zo zei de heer H. F. van den Hoven, voorzitter van de raad van bestuur. „De situatie van onze bedrijven hier is nog altijd niet om over te juichen. Met name die bedrijven, waar de export van belang is, ondervinden een stevige concurrentie als gevolg van de sterke gulden. Daarbij speelt ook de prijscontrole een rol. Gezien een en ander zit een uitbreiding van het personeel vorig jaar vermin derde dit in Nederland met 600 man er niet in. Eerder moet worden gedacht aan een trend tot achteruit gang. Wat het personeel in de gehele wereld betreft verwachtte de heer Van den Hoven een „normaal ver loop". Grote verschuivingen zijn niet waarschijnlijk.(in 1976 was sprake van een teruggang met 5000 man). Wat de volumegroei en de betere resultaten van het concern in 1976 aangaat wees de heer Van den Ho ven erop, dat deze over alle produk- tiegroepen gespreid waren. Terwijl in 1975 de terugval in de resultaten vooral een Europees probleem was. verdubbelde vorig jaar de netto winst in dit gebied. Ondanks een aantal maatregelen op het gebied van de rationalisatie en kostenbe sparing blijven de marges in Europa echter toch nog onbevredigend. United Africa Een zeer belangrijke bijdrage tot de hogere winst leverde United Africa Company International (UACI). Met betrekking tot de samenwerking tussen Unilever en de ontwikke lingslanden maakte de heer Van den Hoven gewag van een toenemende participatie van lokale beleggers in het kapitaal van Unilever-belangen. In dit verband wees hij op het feit, dat in Nigeria bij één van de maat schappijen UAC Nigeria nog dit jaar Stro, dat in vele landen nog steeds als afval op de akkers wordt verbrand, wordt door Unilever gebruikt om er veevoeder van te maken. Met behulp van een nieuwe installatie worden in Engeland korrels vervaardigd uit het stro, die aan het veevoeder worden toegevoegd. het aandeel van Unilever zal worden verminderd van 60 tot 40 procent door plaatsing van 20 procent van het aandelenkapitaal op de Nigeri- aanse markt. Een andere maat schappij Lever Brothers zal in 1978 volgen. Een en ander zal de resultaten van Unilever over 1977 beïnvloeden. Als deze situatie al vo rig jaar had bestaan zou de netto- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De grondstof- fenprijzen blijven stijgen. Zo zijn sedert het begin van dit jaar de prijzen voor de belangrijkste marga- rinestoffen met 40 procent omhoog gegaan. Door de sterk toegenomen vraag naar thee (als gevolg van de duurdere koffie) zijn de theeprijzen de laatste zes maanden meer dan verdubbeld. Volgens Unilever moet het mogelijk zijn bij een geleidelijke ontwikke ling van de prijzen op de grondstof- fenmarkten de prijzen van de produkten aan te passen. Ook bij een normaal prijscontrolesysteem zal dit zij het met vertraging het geval zijn. De eigen grondstoffenvoorziening van Unilever is minimaal. De plan tages, die het concern heeft, verko pen hun produkten op de we reldmarkt. Unilever ondergaat het feit van het niet beschikken over eigen grondstoffen niet als een kwetsbare positie. ADVERTENTIE TERDAM Rond de kre- erlening is een, uit oog van inflatiebestrijding, sond klimaat aan het en, mede door toedoen ie overheid. erhaalt dr J. R. M. van den de scheidend voorzitter van derlandse Bankiersvereniging i reactie op het felle verweer linister Duisenberg van finan- egen eerder door de heer Van Brink gedane uitlatingen. Dj ij gaf hij overheidsinstellingen de schuld van de huidige on- p de financiële markt. (is de heer Van den Brink doet gebruikelijk felle reactie van de ier op de ernstig gemeende kri- ermoeden dat er wel wat in de fan de bankiers zit. Overigens hij van mening, dat de oorza- an het onstaan van de onrust n markt moeilijk te bepalen nog moeilijker zijn te meten. is dat bij de explosisieve ont- ling van de woninghypotheken daarmee gepaard gaande dien- mkomstige stijging van de wo- rijzen, het gewijzigde subsidie- rantiebeleid van de centrale en overheid ook een belangrijke, hien wel de belangrijkste rol in gespeeid. Het lijkt hem ver- Ig de verdere ontwikkeling van maar eens rustig, zonder ver- (kissebis. af te wachten en voor- zolang de op stapel staande CERK De Bond van Christe- Ondernemers in het Bak- tedrijf vraagt van het ministe- 'an Economische Zaken steun ineerlijke concurrentie tegen te door middel van een gezonde mum-broodprijs. oproep deed de scheidende itter van de bond, de heer S. W. iga, in zijn jaarrede. Hij zei. iet bakkersbedrijf thans wordt ftfronteerd met berichten, dat ïer sprake is van een verminde- van het broodgebruik. Dat zou h tot een vermindering van de Uktiviteit en tot de noodzaak doorberekening van alle kosten t broodprijs (ADVERTENTIE) kredietrestrictie duurt, in ieder geval geen reclame meer te maken voor kredietverlening. APELDOORN Als de toestand zo blijft zoals die nu is, zal er over 20 jaar geen enkele fietsenmaker in ons land meer over zijn. Al jaren loopt namelijk het fietsenmakersbestand gemiddeld één fietsenmaker per dag terug. Dat wil zeggen, dat de laatste fietsenmaker over 5.000 werkdagen is afgevoerd en dat is dan over onge veer 20 jaar. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren, de heer A. van Drie. heeft dit verklaard op de le denvergadering van zijn bond. Het totale beeld van de branche vervult hem met zorg, zo zei hij. De winst bij verkoop van een fiets is gering en de verkoop van bromfietsen, die in 1967 320.000 stuks bedroeg, is in 1974 teruggelopen tot 80.000 De voorzitter nam verder de fiets als vervoermiddel onder de loep om op te merken, dat de fiets is uitgerust met een verlichtingssysteem, waar van de storingsmogelijkheden legio zijn. De Westerterp-reflector noch reflecterende pedalen of banden veranderen daar iets aan. Hij vroeg zich af of in deze eeuw van de techniek de verlichting niet zou kunnen worden verbeterd. Verder worden er goéde zadels gemaakt, maar weinig op de te verkopen fiet sen gemonteerd, zo zei hij nog. Klopt.Dank zij de AMRO Bank voor Belgie N V vooral gespecialiseerd in diamantzaken Adres: 74, Vestingstraat Voor nadere informatie Amro kantoren of telefoon: 020-284250. ROTTERDAM Bij Holland Amerika Lijn (HAL) is de opgaan de lijn in 1976 hervat. De nettowinst bedroeg 8 miljoen gulden tegenover een verlies van 3,4 miljoen in 1975. Daarnaast werd er een boekwinst behaald van 26 miljoen (1975: nihil) op de verkoop van de belangen van Smit Lloyd, Smit Internationale en Radio Holland. Het dividend is be paald op 8 per aandeel van 100. De laatste uitkering vond plaats in 1972. In 1977 wordt een verdere, zij het bescheiden, verbetering van de resultaten verwacht. CINDU-KEY en KRAMER tbouw. chemie): nettowinst ruim 3,5 (4,4) miljoen. Het dividend is bepaald op onveranderd 4 per aandeel van ƒ25. HAGEMEYER (handel en indus trie) heeft een winst behaald van 17,5 (10,2) miljoen gulden. Er zal een divi dend worden uitgekeerd van 6 (5) in contanten per aandeel van 20 en bovendien 1(1) in aandelen uit de agioreserve. KAPPA en KNP zijn akkoord over de voorgenomen fusie Bonden en ondernemingsraden hebben geen be zwaren. Zoals bekend is het bod: 185 in contanten per aandeel Kap pa. Met het bod is ongeveer 27 mil joen gulden gemoeid. VRG (papier) heeft een nettowinst behaald van 6,8 (6,5) miljoen gulden. Het dividend komt op 3,30 (3) per aandeel van 10. DRENTSCH-OVERIJSSELSCHE Directeur Wessanen in jaarvergadering: AMSTERDAM De uitvoering van de overheidsnota „Selectie ve Groei" betekent volgens Wessanen dat de particuliere onder neming in haar vrijheid van handelen wordt beperkt. De tot nu toe door de overheid ge- hanteerde instrumenten dragen een objectief karakter, bijvoorbeeld de huidige regelingen met betrekking tot vervroegde afschrijvingen en in vesteringsaftrek. maar de voorge stelde regelingen zijn subjectiever van aard, aldus de heer G. H. van Driel, voorzitter van de raad van bestuur, in de jaarvergadering Met de nieuwe regelingen stelt de overheid zich volgens de heer Van Driel niet langer op als een boven de partijen staand instituut, maar als een direct geïnteresseerde partij. Door het meer of minder zwaar laten wegen van de overheidsnormen wordt de overheid voor het be drijfsleven een niet meer geheel voorspelbare factor met eigen en ge vestigde belangen in het keuzepro ces van investeringen. Deze ontwikkeling behoeft niet per se negatief te zijn. zo merkte de heer Van Driel op. De selectieprocessen van overheid en bedrijfsleven verto nen nu eenmaal overeenkomsten en de wisselwerking tussen deze beide maatschappelijke instituten zal daarom zeker toenemen. In deze wis selwerking zal altijd een spannings veld blijven bestaan, zo meende de heer Van Driel. In het algemeen zal het uitzonderlijk zijn dat de overheid en een onderne ming in complete harmonie kunnen optrekken. Zeker is dat binnen de marges die het Nederlandse bestel kent, de onderneming zich beslist zo onafhankelijk mogelijk zal blijven opstellen en zal blijven zoeken naar expansiemogelijkheden binnen de ruimte die haar gelaten wordt, met als doel continuïteit winst 4 procent lager zijn geweest. Elk jaar zo. constateerde de heer Van den Hoven, zijn er wel één of twee landen waar de lokale deelne ming toeneemt. Vaak worden de hierdoor vrijkomende middelen ech ter weer in de desbetreffende landen geïnvesteerd. Voor het lopende jaar verwacht het concern een groot aantal investe ringsprojecten in ontwikkelingslan den uit te voeren uit hoofde van de sterke groei van het bedrijf aldaar de laatste jaren. In Amerika wordt voor de investeringen een belangrijk hoger peil verwacht. De stabiele Amerikaanse economie is hieraan niet vreemd. Er zijn geen problemen om de aan zienlijk grotere investeringen, die voor 1977 op het programma staan (in 1976 beliepen de investeringen 1.1 miljard) te financieren. Inves teringsprojecten, waartoe vorig jaar werd besloten, vragen een investe ring van 1.5 miljard Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ondernemingen trekken steeds minder geld aan door uitgifte van nieuwe aandelen. Deze minder belangrijke rol van het aandeel als financieringsinstrument heeft volgens dr. A Jiskoot van Pierson, Heldring en Pierson moeten leiden tot het verhoudingsgewijs verminderen van de investeringen. Inder daad dalen de investeringen sinds 1970 als we het totaalbedrag zien als percentage van het nationaal inkomen. HOUT: nettowinst kwam op 1,15 (0,7) miljoen gulden. Het dividend wordt verhoogd van 20 naar 25 procent. Tot en met 10 mei kunnen aan deelhouders van Woning- Maatschappij hun stukken aanmel den ter overneming door Ahog-BOB in Den Haag. Deze biedt 700 procent voor de stukken. ENNIA (verzekeringen): gang van zaken zeer gunstig. De omzet steeg tot 1.52 (1,48) miljard. De nettowinst 35,8 (31,2) miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van 6.50 per aandeel van 20. In oktober jl. werd reeds een interimdividend betaald van 2,25. De mogelijkheid> wordt geboden het slotdividend te vervan gen door 0,50 in contanten plus 0,75 nominaal in aandelen uit de agioreserve. Dat die teruglopende investeringen uiteindelijk onherroepelijk tot een verminderde werkgelegenheid zou den moeten leiden, weten wij thans maar al te goed. zei dr. Jiskoot. De voorzitter van de raad van bestuur van Pierson sprak tijdens een bijeen komst van de Vereniging Effecten bescherming. Dr. Jiskoot stelde vast dat het be drijfsleven in Nederland tussen 1948 en 1976 totaal voor 231 miljard gul den aan vaste activa (gebouwen, ma chines etc.) heeft geïnvesteerd. Via openbare kapitaaluitgiften op de Ne derlandse kapitaalmarkt is in die zelfde periode echter slechts 5,4 miljard aangetrokken, dat is 2,3 pro cent van het investeringsbedrag. Daarbij lag het percentage in de jaren 1961 tot en met 1976 zelfs niet hoger dan 1.3. in de eerste naoorlogse periode was het nog 8 procent ge weest. De zeer geringe financiering door aandelen is overigens geen spe cifiek Nederlands verschijnsel. Van zeer grote betekenis is zij vrijwel nergens al ligt Duitsland met 4 pro cent wat hoger dan onze 2,3 procent. Dr. Jiskoot meende te moeten stel len dat als wij de werkgelegenheid willen verbeteren wij de Investerin gen moeten verhogen. En om die investeringen te verhogen moet het aandeel als middel om de bedrijven geld te verstrekken weer belangrij ker worden. De bankier toonde zich evenwel niet pessimistisch over de toekomst van het aandeel. „Het besef breekt meer en meer door, dat wij aan een kruis punt van wegen zijn aangekomen. Het realiseren van een redelijke winstgevendheid wordt ln brede kringen niet langer als een obscure aangelegenheid van kapitalisten ge zien. maar eerder als een absolute noodzaak voor de instandhouding van de zo moeizaam verworven wel vaart". RIJSWIJK De Nationale Organi satie voor het Beroepsgoederenver- voer (NOB) te Rijswijk wil op korte termijn een gesprek met de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat en de minister van econo mische zaken over de door de NOB noodzakelijk geachte tariefsverho ging in het binnenlands vervoer over de weg. De Pierson-topman beperkte zich in zijn rede niet tot- een grotere rol van het aandeel. Ook het eigen vermo gen. dus het geld dat niet door lenin gen en kredieten in de onderneming zit. moet weer belangrijker worden Maar voorwaarde daartoe is een be tere winstgevendheid van de bedrij ven, zei dr. Jiskoot. Alleen dan zal I een klimaat ontstaan waarbij uitgif- 1 te van aandelen mogelijk wordt. DEN HAAG De woningbouw in Nederland is in 1976 gestegen met zes procent. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek opge maakt uit het aantal opdrachten dat vorig jaar geboekt is door archi tectenbureaus De orders vertegen woordigen een bouwactiviteit van 16 miljard gulden, tegen 14,4 miljard in 1975. Volgens het CBS betekent dat een groei van twee procent in alle bouw sectoren. Tegenover een groei van zes procent in de woningbouw staat volgens het bureau een daling van 1 procent in de sector overige ge bouwen. DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken vindt het noodzakelijk en hoogst urgent, dat systematisch consumentenonder zoek ter hand wordt genomen. Dit blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kolthoff (PvdA). Uit het antwoord blijkt, dat de ministerraad enige tijd geleden sprak over een advies van een inter departementale commissie over het oprichten van een aparte stichting voor consumentenonderzoek. De raad kwam tot de conclusie, dat nader overleg met de consumente norganisaties nodig is voordat een definitief standpunt bepaald zou kunnen worden. Het nadere overleg vond dezer da gen plaats. Als de ministerraad be sluit de oprichting van een Stichting voor Consumentenonderzoek te be vorderen zal minister Lubbers er voor zorgen, dat de stichting zal kunnen beschikken over de noodza kelijke kwantitatieve en kwalitatie ve bezetting léér op de machines etMöller möler&co iedereen die munt slaan uit met ipanende thmes Handeirraaticnap.'ii MoH«' Co b v Oude Bo«><los»«»fl 31. Hengelo lOl )S«00 59 33* Postbus 10. Ttii». 44318 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Volgens de heer H. Wie- renga, PvdA-Kamerlid en econo misch specialist van zijn fractie lig gen de economische problemen waar mee wij op het ogenblik kampen, voor een belangrijk deel aan de „af- zetkant". Dat wil zeggen dat het be drijfsleven grote moeite heeft zijn produkten aan de man te brengen. De vraagzijde (van de consument, red), de afzetmarkten, zijn onderbelicht gebleven in het beleid van dit kabi net, meende Wierenga. Vraag naar goederen en diensten moet zijns inziens gecreëerd worden, met name via het samenhangende complex van ruimtelijke ordening, verbetering van woonomgeving, stadsvernieuwing, vervoer, transport etc Aan dit soort zaken is het naar de mening van Wierenga beter een deel van de investe ringsrekening te besteden. Meer onderne mers en meer werknemers profiteren daarvan De visie van het PvdA-Kamerlid werd weer sproken door dr. A. Pais, hoogleraar in de economie en lid van de WD, die vond dat Wierenga te weinig rekening hield met het internationale karakter van de economie Laten we niet vergeten dat de Nederlandse markt van geringe omvang is. Verbetering van de afzet, waar Pais op zich zelf voorstan der van was, zou niet door loonsverhogingen kunnen want dan zou Nederland zich uit de markt prijzen. Wierenga en Pais deden hun uitspraken tijdens de jaarbijeenkomst van het Neder lands Centrum van directeuren in Utrecht Naast hen trad de demissionaire minister van economische zaken Lubbers als derde spreker op. Het gesprek tussen de drie he ren, die werden ondervraagd door enkele ondernemers onder wie oud-minister Nelis- sen cirkelde om twee vragen In de eerste plaats moesten de politici zich buigen over de kwestie of de verdeling van de econo mische groei over de collectieve sector, par ticuliere inkomen en bedrijfswinsten wel evenwichtig is. Zo niet. ziet u dan een betere verdeling werd aan Lubbers. Pais en Wieren ga gevraagd Lubbers constateerde in dat verband dat de overheid veel minder van ons „afpakt" als soms wel eens gedacht wordt. Er is een grote portie overgedragen inkomens. Via sociale premies (WAO, AOW) wordt een deel van ons salaris ingehouden dat bij andere men sen terechtkomt. En die mensen gebruiken dat geld voor hun gewone dagelijkse uit gaven. Lubbers verdedigde verder het CDA- standpunt dat het beslag van de overheid op wat we samen verdienen per jaar hooguit 0.7 procent groter mag worden uitgaande van de verwachting dat de economie een groei zal vertonen van 3,5 procent per jaar „Bij deze uitgangspunten zal grote terughou dendheid geboden zijn, zowel in de collectie ve sector als bij de particuliere inkomens, vond Lubbers. Hij wees erop dat dit in het belang is van ondermeer de werkgelegen heid, de inflatiebestrijding. Het belang van die zelfde punten vergt echter bij de visie van prof. Pais (en de WD) dat de collectieve sector en het nationale inkomen gelijk op groeien, met andere woor den. dat het beslag van de overheid op wat we verdienen niet toeneemt. Daar stelde Wierenga weer tegenover dat het niet nodig en ongewenst Is de loontrek kers of de collectieve sector op de nullijn te zetten. „Dan onderschat men de onvrede met de inkomensverdeling, men overschat de machtspositie van werkgevers en over heid en men onderschat het belang van een zekere groei van de particuliere consumptie voor de werkgelegenheid, zo zei Wierenga. In dat verband vroeg hij aandacht voor de zijns inziens verwaarloosde afzet door be drijven Evenwicht Bij de vraag of er voldoende evenwicht is bij de invloed van overheid en ondernemingen antwoordde Wierenga dat het markt- en prijsmechanisme een op zichzelf te beperkte manier is om met schaarse middelen (scho ne lucht, ruimte etc om te gaan Hij achtte kreten als rechtsonzekerheid (voor de Inves terende ondernemer, red.) en lokettenecono- mie onjuist. Het machtsevenwicht tussen overheid en bedrijfsleven Is nog niet bereikt. merkte Wierenga op. De overheidsinvloed op het ondernemen zal binnen bepaalde wettelijke spelregels nog toenemen en dat zelfde geldt voor de factor arbeid Lubbers en Pais meenden dat de belangen van de verschillende partners in onze econo mie tot op grote hoogte gelijkgericht zijn. Ook Lubbers meende echter dat het markt en prijsmechanisme niet altijd de maat schappelijk gewenste oplossingen ten gevol ge heeft. Hij noemde het wetsontwerp op de investeringsrekening een goed voorbeeld hoe het voor de overheid mogelijk is invloed uit te oefenen op het Investeringspatroon om te bewerkstelligen wat maatschappelijk gewenst is. Aan de andere kant kan de ondernemer dan wel zelf precies vaststellen waar hij aan toe ls zodat hij zijn eigen verantwoordelijkheid voor zijn investerin gen kan waarmaken. Lubbers beklemtoonde verder dat veel te- genstellingen op korte termijn dat op lange re termijn niet blijken te zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21