rian Wilson nog :eeds niet zo tof postzegels Nog nooit is er zo veel voor de punten geknokt i J i L 1 s j© g Z s| z z i© a j Q| EL gi LD Nieuwe grootmeester in Israël 11 1 \Sfmumi —aderende ^?kiezingszegel Nieuwe boeken to - ARfc 16 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 25 Ie foto kunt u het zelf duidelijk zien: Brian Wilson is nog Js niet in orde. Eens het bejubelde brein achter The Beach 5 en als zodanig verantwoordelijk voor een reeks inder- I prachtvolle platen (o.m. Pet Sounds, Smiley Smile, Wild ey, Friends), zeilde Brian op een kwaaie dag dwars door öunne laagje dat genialiteit van krankzinnigheid scheidt 30 fas het met de strandpret gedaan. llen uit de laatste jaren be- m over Brians vrijwel totale 1 iëntatie, zijn wanhopig ver- n de studio, waarbij tot in het :de opgevoerde kwaliteitsei- de overdracht van muzikale jen op papier of band ernstig «eilijkten of, óls het dan al l het zieke genie er soms toe iten zijn totale produktie aan- ammen prijs te geven. isen ploeterden de overige ijs er dapper voort. Met de steun Jerden (Bruce Johnston, later: y Fataar en Blondie Chaplin, wiens solopogingen wij on- 5 berichtten) handhaafde men In het concertgebeuren, terwijl laatproduktie, hoewel over het el misschien iets minder con- nt van karakter, op zijn tijd best mooie momenten te zien j geven. $>oierig' de elpee Holland, nu zo n vier oud, kwam aan deze ontwikke- p een einde. Verstrikt geraakt in te „mooierige" klanken wis- de fee Boys het kennelijk zelf ook meer en stond men voor een nsgrote impasse. Een live-elpee en een reconstructie van het zonni ge verleden (15 Big Ones) konden voorlopig weliswaar de continuïteit waarborgen, maar een artistieke uitweg vormden zij natuurlijk niet, terwijl juist de druk in die richting gaandeweg voortdurend groter werd. Wellicht moet het versterkte be roep op Brian Wilson voor de aan maak van de recente Beach Boys- elpee Love You (Reprise REP 54087) worden gezien als een ui terste poging de malaise te dem pen. Duidelijk is echter, hoe dan ook, dat dit vooralsnog niet is ge lukt. Zoals gezegd is Brian nog al tijd niet helemaal tof en dat is aan de plaat goed te merken. De verbin ding met het verleden komt niet echt tot stand, hoogstens is er nu en dan een vage herinnering aan hétgeen, waartoe Brian Wilson in vroeger dagen in staat was. Hon- kin' Down The Highway en afge zien van de tekst Johnny Carson laten zien dat BW het vak nog in de vingers heeft, maar worden als aar diger momenten overwoekerd door compositorische middelmatigheid en „tekstuele" duisterheid. De „producing", die BW naast de aan maak van vrijwel alle songs ook nog voor zijn rekening nam. moet zo de boel nog een beetje redden en inderdaad komen er meer dan eens dergelijke knappe vondsten over tafel, dat Love You als geheel een zekere verdienste niet ontzegd kan worden.Een dergelijke (minimale) constatering is echter mijlen ver verwijderd van een situatie, waarin gesproken zou kunnen worden van een herstel van de oude Beach Boys-glorie. Of dit ooit bereikt wordt lijkt mij met name afhanek- lijk van Brian Wilsons psychiater. Geheugenverlies Onbedoeld toepasselijk wordt met dit alles de titel van de tweede elpee van de Pousette-Dart Band, Amnesia (Capitol 5C 062-85088) of wel: geheugenverlies. De Pousettes bedrijven in hoofdzaak een elektrisch aangeklede combinatie van „folk" (gitarist John Curtis be diende jarenlang het koffiehuizen- circuit) en „country", waarin soms sterke Califomische elementen. Voor een tweede portie muziek in deze sector zocht en verkreeg men de assistentie van „producer" Nor- bert Putnam, een routinier uit Nashville of omstreken onder wiens supervisie Amnesia zich aan de luisteraar presenteert als een prettig klinkend, strak en helder gestructureerd geheel, dat het met name goed doet op de zondagmid dag. Bescheiden melodieën, vrien delijke vocalen, gitaarwerk dat een klassieke, scholing verraadt, een sfeervol saxloopje hier en daar: het Brian Wilson en zijn echtgenote Marilyn op een partijtje ter gelegenheid van de jaarwisseling 1976/'77. en het daartoe als „alternatief' ge presenteerde totale nihilisme (het verschijnsel „punk"). Een heel dun lijntje naar de blik vangers van deze aflevering vervol gens verloopt via de repertoirekeus van Colin Blunstone ten gerieve van zijn elpee Planes (Rocket Re cords 5C 062-98755). Only With You, geschreven door Beach Boy Dennis Wilson en Mike Love, is een van de betere stukken op dit als geheel best verteerbare, maar toch nergens zeer opzienbarende vierde soloprodukt op rij uit de koker van onze jonge held, die eerder (kortstondige) triomfen genoot als leadzanger van de Britse formatie The Zombies. Een tamelijk onder schatte groep, die kort voor het begin van de Jaren zeventig zijn laatste adem uitblies, na vier jaar moeilijkheden en twee ferme hits (She's Not There, Time of The Season). Rod Argent, toetsen- en voorman van The Zombies, koos na enige tijd opnieuw het groepswezen (in derdaad, het gezelschap Argent), terwijl de vocaal vrij dun bemeten Blunstone een privé poponderne ming van stapel hielp. Achtereen volgens verschenen One Year, En- nismore, Joumey en nu dan dus Planes. Als gezegd een pruimbaar stuk werk, maar niet bijzonder spannend. Colin heeft weinig risico genomen, schreef in tegenstelling tot eerdere platen niet veel zelf. maar laat hier de kar voornamelijk trekken door de afdeling „Covers", waarbij instrumentale „mooierig- held" het gemakkelijk wint van in houdelijke klasse. Dat is allemaal niet zó'n ramp, soms ook wel best aardig (het titelnummer. Only With You, en nog zo wat), maar lang hangen blijft het niet. Gezelligheid wil er allemaal best in, ook al is het dan nergens echt groots. Gewoon een goeie middenmoter, deze Pou sette-Dart Band, en dat is al heel wat waard te midden van haperen de giganten (zie The Beach Boys) Verder. Onverwachte gezelligheid (nou ja op de elpee Even In The Quietest Moments (A M Records 28600 XOT) van het ferm verkopen de Engelse kwintet Supertramp. Normaal gesproken goed voor een portie heilloze heen-en-weer- muziek, waar een gewoon mens tu reluurs van wordt, houden de heren het hier, zeker op de eerste plaatzij de, verfrissend eenvoudig. Brede gitaarakoestiek plus een me lancholieke ondertoon in Give A Little Bit, strakke „swing" in Lover Boy: je weet niet wat je overkomt! Dit moet een vergissing wezen. Of. een alleszins te waarderen terug keer op vroegere schreden. Wat is er aan de knikker met Su pertramp?? Tot slot dan nog enige aandacht voor Southside Johnny and the Ashbury Jukes. Tien man sterk, en op een elpee getiteld This Time It's For Real (Epic EPC 81909) in de weer met een muzikaal mengsel, dat zij zelf omschrijven als rock- and-roll en rythm-and-blues uit de jaren vijftig, soul uit de jaren zestig plus invloeden van het ogenblik. Dat Is nogal wat. maar Johnny en zijn vrienden houden de touwtjes strak in handen en het resultaat is zo dik in orde. Geen strikt- nostalgische probeersels het oude re werk zo getrouw mogelijk te ko piëren, maar een intelligente en frisse verwerking van wat goed was. goed is en goed blijft. Hulde. '"Nederlandse bodem zijn twee i emissies te melden. Gisteren een de verkiezingszegel van weer. Deze keer met de KUk '25 mei '77', zulks op instiga- dr A. Vondeling, om het gaan ektale stembus te stimuleren. Bg a.s. komt de jaarlijkse serïfe voor sociale en cultu- loeleinden de zogenaamde rpostzegels in omloop. Vorig kwam meer dan een miljoen h ten goede aan genoemde i. De vier zegels zijn dit jaar 1 aan archeologische vondsten |ev<romeinse tijd; te zien zijn: een 'ium (sauna) uit de thermen teerlen; een altaar ter ere van idin Nehalennia en een stuk "*~*en zeekaart, aangetroffen bij Isplaat; fragmenten van bij imerdam opgegraven schepen n gezichtshelm, uit de Waal bij .'gen opgevist. Na elf onvergetelijke ronden is het kampioenschap van Neder land voor de vijfde maal in successie door Harm Wiersma op zijn naam geschreven. Nog nmooit is er zo veel voor de punten geknokt als dit jaar. DAMMEN .iarlijkse paasweldadigheidsse- in de republiek Suriname bevat tegels (prijs incl. toeslag 2.40 oosjrt.). Op de zegels staan afbeel- in, ontleend aan de paastrip- estiyan de Haarlemse schilder Jan n Bert 1473-1555). Het origi- jn is te zien in het Koninklijk van Brussel. !etVlgische posterijen geven ter pno|enheid van het 30e toernooi wirfe UEFA-junioren, dat in België .59lt gehouden, een herdenkings- riclj uit waarop een spelmoment gel in twee spelers voorkomt. Ter 'itering van de 'Dag van de .'gel' verschijnt 25 april in Bel- in speciale zegel waarop een fenbus uit 1852 in een aangepas- igeving staat afgebeeld. Op dle- i dag komen er ter herdenking het feit dat de schilder P. P. ;ns 400 Jaar geleden werd gebo- een vijftal geïllustreerde brief kaarten met voorbedrukte zegel van bfr. 5. in omloop. Voor de illustraties koos men fragmenten van de vol gende schilderijen van de meester: Negerkoppen, Venus in de smidse van Vulcanus, de bekering van de H. Bova, de aanbidding der wijzen en de Verloren Zoon. De Duitse Bondsrepubliek zal er in de toekomst naar streven op jubi leumzegels niet de portretten van beroemdheden maar veeleer het geen zij gepresteerd hebben, op de zegels uit te beelden. Een voorbeeld hebben we deze maand al voorhan den. Ter gelegenheid van de 200e geboortedag van de wiskundige Carl Gauss (1777-1855) verschijnt er op de zegel een coördinatensysteem om complexe getallen uit te beelden. Wegens het feit dat het land Württemberg dit jaar het Staufer- jaar 1977 ter herinnering aan keizer Frederik I Barbarossa (1125-1190), uit het huis Hohenstaufen, viert, verscheen ook op 14 april een zegel met de afbeelding van een buste van de keizer, die hij rond 1165 van zich heeft laten maken. Wegens het feit dat in Duitsland sinds 25 jaar elke twee jaar een bloemen- en planten- tentoonstelling wordt gehouden, kwam een speciale zegel uit ter gele genheid van de show, die dit Jaar in Stuttgart wordt gehouden van ^29 april - 23 oktober. Tot slot van Duitsland weer enkele aanvullende waarden in de nieuwe reeks 'kastelen'. Het slot Glücksburg (10 pf) voor het Westen en voor West-Berlijn, de burcht Lud- wigstein (30 pf), eveneens voor beide postadministraties, en het slot Pfaueninsel (20 pf) alleen voor West- Berlijn. J. J. M. Kiggen Zeer waarschijnlijk is de gemiddelde leeftijd van de deelnemers hieraan debet geweest. Immers met zijn 31 jaar was Ad van Tilborg de routinier in dit gezelschap en ook de meest passieve deelnemer, d.w.z. dat hij van dit gezelschap het minst agres sie heeft gespeeld al moet wel gezegd worden, dat ook zijn speelstijl zien derogen vooruit is gegaan. Ik neem aan, dat U met de ein duitslag op de hoogte bent, zo dat ik in deze kolom geen drukte meer hoef te maken over mijn eigen plaatsing in de finale van 1978. Immers met mijn derde plaats ben ik samen met Clerc, Jansen en Wiersma gerechtigd in de volgende finale uit te komen. Toch moet ik eerlijk bekennen, dat dit titeltoemooi de slechtste finale heeft gekend, die ik ooit gespeeld heb. Wie mijn partijen objectief nas peelt, kan alleen tot de conclusie komen, dat die Drost de meeste maz zel van alle deelnemers heeft gehad en dat terwijl zijn speelstijl en de nauwkeurigheid van zijn berekenin gen meer dan te wensen overliet. Wie er dan wel een hogere klassering heeft verdiend? Niemand minder dan John van der Borst, de jonge Maastrichtenaar, die zo veelbelo vend begon en zo jammerlijk eindig de met drie nederlagen. Zijn spel biedt hoop voor de toekomst, maar hij bleek nog onvoldoende routine te bezitten. Ronduit teleurstellend is het resultaat v^n Jannes van der Wal. terwijl ook het spel van bond- strainer Jan de Ruiter zwak was. Desalniettemin blijven beide spelers in mijn ogen tot de top-tien van Nederland behoren en in een inter land tegen de Russen zouden beiden onmogelijk gepasseerd kunnen worden. De gedeelde derde plaats van uw redacteur met Clerc kan nog voor een vervolg zorg dragen? Wanneer in 1978 het wereldkampioenschap wordt verspeeld, mogen daaraan de eerste drie van het kampioenschap van Nederland 1977 meedoen, terwijl tevens alle actieve internationale Grootmeesters van de partij mogen zijn. En aangezien Rob Clerc nog geen Internationaal grootmeester is, is de kans erg groot, dat er een match tussen ons beiden zal moeten komen om de no. 3 van Nederland aan te wijzen. Voor één speler is dit wel erg sneu. Frans Hermelink werd door midel van het gehate Sonneborn-Berger- systeem naar de vijfde plaats is ver wezen. Het zou veel eerlijker zijn geweest, hem ook nog een kans te geven op plaatsing voor het we reldkampioenschap. Hoewel ik met een bestuurslid al over deze kwestie heb gesproken, denk ik niet, dat dit serieus zal worden genomen. Ik kreeg immers als antwoord, dat het S.B. systeem nu eenmaal in het reg lement voor dit kamioenschap was opgenomen. Een treurige zaak. Per soonlijk ben ik van mening, en met mij vele anderen, dat de strijd om de bovenste vier belangrijke plaatsen nooit en te nimmer meer mag wor den beslist door het al genoemde en onbevredigende systeem, maar dat men hiervoor een bslissing zal moe ten forceren door middel van her kampen. In het verleden ben ik ook al eens het slachtoffer geweest van het S.B. systeem. Nu het Hermelink ten deel valt zou ik eigenlijk tevre den moeten zijn, maar mijn gevoel zegt me toch nog eens te pleiten voor een herziening van de reglementen en in ieder geval voor afschaffing van het genoemde systeem. Ik vind trouwens, dat "herkampen stimulerend kunnen werken en zelfs de immage van het damspel kunnen versterken. In de zes Jaar, die ik in onze vaderlandse dam top meedraai, is er ontzettend veel veranderd, maar het meest van alles wel de spelstijl. Een match tussen bijvoor beeld Jansén en Clerc of Clerc en Tsjegolew en zelfs een match tussen mijn eigen persoontje en Clerc om de derde plaats in het kampi oenschap van Nederland zal vele malen interessanter worden dan de match Koeperman-Andreiko van 5 Jaar geleden en toen ging het nog wel om de wereldtitel. Na de laatste matches is er in de pers, soms ook wel ten onrechte, tekeer gegaan te gen het dammen. Naar aanleiding van de match Sij- brands-Andreiko sprak men zelfs over de remlsedood die ons spel aan tastte. Maar men heeft nooit reke ning gehouden met het feit, dat men voor een match twee personen nodig heeft, die bereid zijn elkaar op het dambord naar het leven te staan en die daarvoor de nodige risico's wil len nemen. Tegen al die pessimisten wil ik nog wel eens zeggen, dat het damspel nog steeds springlevend is en kan zijn, wanneer men maar bereid is tot stijl-verandering. Neem nu als voor beeld eens Rob Clerc. In het we reldkampioenschap 1976 behaalde hij een prachtige tweede plaats en in het afgelopen kampioenschap van dat kleine landje werd hij slechts gedeelde derde. Clerc damde namelijk helemaal niet veel slechter, maar is bezig met een stijlverandering. En elke verande ring of het nu een stijlverandering is of een veranderde instelling zal altijd gepaard gaan met een tijdelij ke prestatievermindering, die later met rente zal worden terugge wonnen. Tenslotte wil ik dit vurige betoog besluiten met een mededeling voor de hulsdammers! In de oploswed strijd van 1 april is een fout geslo pen, die ik hieronder zal hierzien. In de vierde opgave was een schijf te weinig geplaatst, er moet ook nog een schijf op veld 35 staan zodat de diagram als hieronder zou moeten zijn. Mijn excuses hiervoor! Mm Franfoise Lefevre: Slechts herinne ring blijft. Uitgave: Agathon - Rus- sum. Prijs: 17,50. Een subtiel, in de ik vorm geschre ven, kleine, uiterst lezenswaardige roman uit het Frans. (Oorspronkelij ke titel: La première habitude). Het zijn romantisch-realistische te rugblikken van een Jonge, 20-jarige vrouw, die zeven jaren heeft samen geleefd met de schilder Raphael en dan met twee kinderen alleen verder gaat. Een verhaal van bittere armoe de, waarvan de episode in een kel derwoning, ergens aan de Franse Rivièra, sterk aanspreekt. Jaren achtereen gelooft ze in de artistieke kwaliteiten van de kunstenaar, die echter niet in staat is voor haar en de kinderen te zorgen en die vóór hun verhouding al reeds enige ma len vader was geworden. Een ge schiedenis, rijk aan passie en zelfa nalyse, poëtisch en tegelijkertijd onthullend beschreven, met déze te neur: hoe een grote liefde heel veel. maar niet alles overwint. In een kale huurkamer in Parijs beschrijft zij haar zeven onvergetelijke jaren. Jo- sine van Leeuwen zorgde voor. de Nederlandse vertaling. Rfs De prestatie van de uit Georgië stammende Israëlische meester Dschindschichaschwili was een van de grootste verrassingen van het toernooi in Genëve. Al voor de laatste ronde behaalde hij de grootmeesternorm. Met Liberson en Kraldman beschikt Israël nu over drie grootmeesters. SCHAKEN Koningsindisch. DSCHINDSCHICHASCHWILI- TORRE. 1 d4 Pf6 2.c4g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. Le2 0-0 6. Lg5 h6 (gebruikelijker is c5) 7. Le3 e5 8. d5 Pbd7 9 Dd2 Pc5 10. f3 a5 11 0-0-0 (Lh6:? Pfe4 12 Pe4: Pe4: 13. fe Dh4t) 11 h5. Op Kh7 zou 12. g4 met h4 gevolgd zijn. 12. h4 Ld713. Ph3 Tc8 14. Kbl c6. Anders wordt de zwarte stelling met Pf2 en g4 be stormd. 15. dc6 Tc6:16. Pg5 Pe6? Dit verliest. Db8 was noodzakelijk. 17. Pe6: Le6: 18. c5 Db8 19. Lb5! Stelling na 19. Lb5! 1. lijst, 5. kledingstuk, istelling, 11. aanspreking van ig of keizer, 12. boom, 14. godin de dageraad, 16. plaats in Rus- n bl. 18. vrouw van Jacob, 20. vuur- '•94 23. vaarwel, 24. voegwoord, 25. ragingstoestel, 27. dwaas, 28. vocht, 30. landbouwwerktuig, j43 platte steen, 33. stamsymbool, amilielid. 36. ketting, 38. verhin- Jng, 39. spil van een wiel. 40. ^wd, 42. krijgsmacht, 44. lheuvel. 45. reeds, 46. water in 7e, r. 48. zeker kaartspel. 50. evenre- deel, 52. vallei, 53. peulvrucht, lof. 55. durf, 57. maalinrichting, Zjbijnaam van Ezau, 61. voorvoegs- ,62. vernis, 63. drukte, 66. afne- getij. 67. voertuig, 68 land in opa, 69. hoog bouwwerk, 71. item 73. woudkoe. 75. zetel. 76. vo- l 78. watering, 79. lokspijs, 81. ter doorlatend, 82. oude lengte- f^t. 83. schortje, 85. eenjarig dier, ik (Lat.), 88. toespraak, 90. onder ,L'inaal toezicht, 91. Europeaan, palmboom. 94. voorschrift. 95. oord, 96. bloem. al. l. telwoord, 2. papegaai. 3. jpia.eïement, 4. Chinese lengte- j maat, 5. tweetal, 6. wending, 7. rund, 8. muzieknoot, 9. tijdperk, 10. ver stand. 11. gevolg, 13. bijwoord, 15. jongensnaam. 17. schrijfkosten, 19. orde, 21. toiletartikel, 22. houten klepper, 25. veerkracht. 26. lengte maat, 28. hakmes (Indn 29. Euro peaan, 32. vogeleigenschap, 33. zangstem, 35. vochtmaat, 37. plant, 39, zangstem, 41. elk. 43. pookijzer, 45. grond. 46. behoeftig, 47. wiel, 49. soort appel, 50. buitenhaven, 51. bergweide, 53. etui, 56. grondsoort, 57. kolfhamer, 58. man, 60. ceintuur van Japanse vrouwen, 62. soort sleu tel, 64. roofdier, 65. omlaag, 67. wijn maat. 68. stevig, 70. deel van de hals, 72. stok bij 't kaartspel, 74. schaak term. 77. nakomeling, 79. hoekpijler, 80 teken, 82. zijtak Elbe, 84. vaarwel, 85. voorvoegsel, 86. muzieknoot, 87. roem, 89. landbouwwerktuig, 90. aardrijkskundige aanduiding, 92. rondhout, 93. atmosfeer (afk.). Oplossing per briefkaart naar Dagblad Trouw/Kwartet Postbus 859, Amster dam t/m woensdag a.s. Linksboven! Weekendpuzzel. 19. d5! Een interessante poging. Na 20. Lc6: bc zou zwart tegenspel krijgen. Een aardig dameoffer ver heldert echter de situatie. 20. ed Td8 21. de Td2: 22. ef7t Kf7: 23. Td2: Tc7 24. Lc4t Ke8 25. Thdl. De zwarte koning staat nu hopeloos bloot. Een succesvolle verdediging is nu al uit gesloten. 25. Lf8 26. Lg5 Le7 27. Lf6: Lf6: 28. Pd5 Lh4: (Of Tf7 29. Lb5t Kf8 30. Pf6: Tf6. 31. Td8t) 29. Pc7:t Dc7: 30. Lb5t KI8 31. Td7 Dc5: 32. Tel. Opgegeven. Na een zwak begin (vermoeidheid na zijn match met Portisch?) heeft Lar- sen in de laatste ronden met uiterst strijdlustige partijen weten te win nen met 8'/, uit 13. Andersen werd tweede met 8. Sosonko en Dschindschichaschwili bereikten 77» en Pachman en Torre 7 punten. Tim man eindigde onfortuinlijk op de tiende plaats met zes punten. Dit toernooi, dat door hotel Medite- rannée georganiseerd wordt, zal vol gend Jaar 16 deelnemers uitnodigen. Daarbij zullen ook verschillende open toernooien plaatsvinden. Dit maal lag de leiding in handen van de Engelsman Harry Golombek. Damegambiet. LARSEN-BYRNE. I. c4 Pf6 2 Pc3 e6 3. Pf3 d5 4. d4 Lb4 5. Lg5 h6 6. Lf6: (6. Lh4 dc 7. e4 g5 8. Lg3 b5) D16: 7. e3 c6. Olafsson zette in dit toernooi sterker met 0-0 voort. 8. Ld3 Pd7 9. 0-0 0-0 10. Tel dc4 11. Pe4 Dd8 12. Tc4: Le7 13. Lbl Te8 14. Dd3 Pf8 15. Tdl Db6 16. Dc2 Ld7 17. Pc5 Tad8 18. b4 Lc8 19. a4 a5 20. ba5 Da5: 21. Pe5 Td5 22. Pb3 Da6 23. Pd3 Ted8 24. h3 b5? Dit lijkt op zelfvern ietiging. Zwart had moeten afwach ten. Zijn stelling was wel passief, maar toch tamelijk stevig. 25. Tc6: Da4: 26. Pbc5! Uitstekend gespeeld. Na 26.Dc2: 27. Lc2: zou op de duur pion b5 verloren gaan. 26. Da8 27. Pb4 T5d6 28. Tc7 Te8 29. Da2! Da2: 30. La2: Pd7 31. Pc6 Kf8 32. Tel Pb6 33. Pa7 Ld7 34. Tb7 Lc8 35. Tb8. Er dreigt 36. Tb6:! De loper c8 heeft nu geen veld meer. 35. Pc4 36. Tc8:. Opgegeven. Tot de laatste ronde toe werd er zwaar gevochten. Ditmaal bleek dit uit de vele lange remisepartijen en uit de felle strijd om de eerste plaats tussen de drie eerstgeplaatsten. Meestal worden remisepartijen met gepubliceerd in rubrieken, maar dat een hardbevochten remise interes sant kan zijn, bewijst de volgende partij. Engel*. PACHMAN-TIMMAN L Pf3 Pf6 2. c4 g6 3. g3 b6 4. Lg2 Lb7 5. d4 c5!? 6. d5. De voortzetting 6.0-0 c6 7. Pd4: was mij te rustig. 6b5 7. 0-0. (Ook 7. b3 kwam in aanmer king.) 7 Lg7 fbc8. Pc3 met 9.e4> 8. Pfd2 ab 9. Pc3 dfl 10. Tbl Phd7 II. Dc2 (niet het nauwkeurigst): 11. cbab 12. b4 was zeer sterk geweest). 11... bc4:! 12. Pc4: 0-0 13. b3 (en hier kwam 13. Tdl in aanmerking. Met 14. Ld2) a5. 14. Ld2 Pb6 15. Pb6: Db6: 16. Tfdl Lc8 17. Pa4 Da6 18. e4 Lg4 19. Tel? Na de natuurlijke voortzetting 19. f3 Ld7 20. Lfl zou Lk steeds nog goed gestaan hebben. Nu zal het onverwacht moeilijk worden. 19Le2! 20. Lfl UI: 21. Tfl: Pg4 22. Pb2 Pe5 23. f4 Pg4 24. Pc4 Ld4t 25. Kg2 a4 26. h3 ab3 27. ab Pf6 28 Tfel Tfb8 29. Te2 Db5 30. Lc3. Ik had hier sterke tijdnood. Tien zetten in drie minuten. 30. Lc3: 31. Dc3: Ta3! 32. Del! Tba8 (Tb3:? 34. Tb3: Db3: 34. Tb2; 33. Ddl Ta2 34. K13! Db4 35. Dd3 Te2: 36. Ke2: Ta2t 37. Kf3 Th2 38. e5! Ph5 39 h4 (39. ed ed 40. Pd6? Tb3: 41. Tgl Df4:t) Th3 40. Tgl. De tijdnood was voorbij. Maar nu merkte ik, dat mijn tegen partij een verschrikkelijke slag tot zijn beschikking had! Eerst wilde ik opgeven, maar toen zag ik gelukkig, dat dat te vroeg zou zijn. 40. Del!! 41. Dg6:t! Op het ene dameoffer moest het andere volgen. (Niet 41. Tel: Tg3:t 42. Ke4 f5t 43. ef PI6: mat). 41. hg 42. Tel: Tg3: 43 Kf2 Tb3 44. ed ed 45. Pd6: Td3 46. Te8t Kg7 47. Td8: Pf6! (Tot een theoretisch remise-eindspel had Pf4: 48. Pe4 Td5: 49 Td5: Pd5: 50. Pc6: geleld. Hetzelfde met 48.c4 49. Tc8 f5 50. Pg5 c3 51. d6!). 48. Pb7! c4 49. d6 C3 50. Tc8Td2t 51. Ke3! (51. Kei? Tb2 52. Tc7 Tblt! Ke2 c2) Tdl (Tb2 52. Tc7 Pd5t? 53. Kd3) 52. Tc7ü De enige weg tot remise. (51. Ke2 verliest vanwege Tbl). 52Kh6 (Pd5t? 53. Re2 Td2t 54. Kei Pc7: 55. dc) 53. Ke2 Td2t 54. Ke3 Pd5t 55 Kf315 56. Tc4' c2 57. Tc2: (Of 57. d7 Pb4! 58 d8D Td8: 59. Pd8: Pd3!). 57. Td3t 58. Kf2. Remise. Op 58. Pf4: 59. Tc7 Pe6 of Pd5' was 60. Pc5 gevolgd. LUDECK PACHMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25