iISSNSk elen kennen gevaren ran het werk niet [inister weerspreekt kritiek op F 16 DeDessotaptftcoHedte'77 voor feestelijke inirodortieprflzen Vraag onze man in Nairobi. Vit brieven van lezers ABN Bank Bedrijfsvoering faalt" Vooral klachten over ventilatie lawaai en stof lachtoffers an verkeer iegel heeft er n dochter bij emerdink bereid contract weer uit te stellen APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet VLISStNOtH: SPU1STB»«T Ot U.«, HOOFDSTRAAT i onze sociaal-economische redactie RECHT Door een volstrekt falende bedrijfsvoorlichting kennen bijzonder veel werkne- rs de gevaren niet die ze in het dagelijkse werk boven het hoofd hangen. Deze conclusie trekt Industriebond NW uit een enquête onder een groot aantal werknemers bij Zeeuwse jrijven waar veel wordt gewerkt met elektriciteit, chemische stoffen en brandgevaarlijk of ilosief materiaal. dat vakbondsonderzoek bleek maar liefst 45 procent van de lervraagden niet weet of er op bedrijf met gevaarlijke stoffen rdt gewerkt. Ruim de helft weet' t wat er op de verpakking staat chemische stoffen, waar in het drijf mee wordt gewerkt. Van de dervraagden ondergaat de helft jelmatig een medisch onderzoek, maar vijftig prodent hoort de ig van dat onderzoek ook. er dan de helft van de onder- agden is niet tevreden met de itilatie in de werkplaats. Lawaai irdt door bijna de helft als groot euvel in de werkplaats aange- d. Dan volgen het werken met 'micaliën (36 procent) en stof (35 cent). Van de geënquêteerden eft 38 procent wel eens last van doofheid. Bijna de helft van hen gaf op dat oudere werknemers in het bedrijf aan hardhorendheid lijden. Bijna een derde van de ondervraag de werknemers zegt dat er in het bedrijf klachten zijn over geixe ogen, kelen en neuzen. Ruim een kwart meldde klachten over een geïrriteerde huid. Over hoesten en niezen klaagde 22 procent, over duizelingen en slaap 21 procent, terwijl elf procent klachten meldde over bloedneuzen braken en di- arrhee. De industriebond NW concludeert uit het onderzoek dat de huidige, uit 1934 daterende Veiligheidswet aan vervanging toe is. De werkge ver is nu niet wettelijk verplicht de werknemer in te lichten over de risico's die aan zijn dagelijkse werk kleven. De bond vindt dat die ver plichting er zo snel mogelijk dient te komen. Maar de bond vreest dat het nog wel even zal duren voordat het zover is. Er werd door het kabi net Den Uyl gesleuteld aan een nieuwe Veiligheidswet en aan een wet op giftige stoffen (in een zeer pril stadium), maar door de kabi netscrisis zullen die plannen op de lange baan worden geschoven. Wachten op vergunning Indiër blijft in cel tot na kort geding Van een verslaggever UTRECHT De 47-jarige Indiër Asaya Ram mag de uitspraak af wachten van het korte geding dat zijn advocaat mr. D. Hartkamp uit Utrecht tegen de Nederlandse staat heeft aangespannen. Het geding dient volgende week dinsdag voor de president van de rechtbank in Utrecht. Ram zou gisteren worden uitgewe zen op grond van illegaal verblijf in ons land. Toen het ministerie van Justitie een kopie van de dagvaardi- ging ontving heeft zij de heer Ram, die op dat moment vanuit het huls van bewaring in Utrecht werd over gebracht naar Schiphol, weer terug gestuurd naar zijn cel. In afwach ting van het geding blijft hij inge sloten. De heer Ram moet ons land uit, omdat het ministerie meende, aldus mr. Hartkamp, dat hij een beschik king over het al of niet krijgen van een verblijfsvergunning maar moest afwachten in India. Ram wacht al anderhalf jaar op toestemming om ln ons land te mogen blijven. Mr. Hartkamp zegt over bewijzen te beschikken, onder meer een verkla ring van een religieuze organisatie, waarbij de heer Ram is aangesloten die aantonen dat Ram een Jaar voor dat hij in november 1975 vroeg in aanmerking te komen voor een ver gunning, al in Nederland verbleef. I onze Haagse redactie SU HAAG Minister Stemerdink van defensie gisteren in een verklaring alle negatieve concili es van de Amerikaanse rekenkamer over het door iderland bestelde gevechtsvliegtuig F-16 tegenge- roken. Stemerdink meent dat de Amerikaanse kri- ik, die vorige week bekend werd gemaakt, daar niet or feiten wordt gestaafd. Ijn verklaring wijst de demissio- e minister van defensie erop dat nakers van het rapport, het Ge- 1 Accounting Office, een onaf- kelijke instantie van het congres D voornamelijk uit financiële ex- bestaat. Hij stelt dat het hts een van de 29 rapporten is die ekenkamer dit jaar zal uitbren- over Amerikaanse wapensys- en. Amerikaanse minister van defen- Brown, heeft gisteren ook af- id genomen van de conclusies uit rapport. Hij stelt dat er geen een verslaggever MELOORD De tienjarige ert Hakvoort uit de Noord- tpolder is gisteren bij Urk omge- ^ien toen de auto waarin hij mee- I slipte, dwars op de weg kwam staan en door een betonmolen d aangereden. De broer van het ihtoffer, die de auto bestuurde, d zwaargewond. ÏIJNDEL De 22-jarige R. van Linden uit Ravenstein (N.-Br.) is Herpen (N.-Br.) met zijn auto ver gelijk door te hoge snelheid uit bocht gevlogen en tegen een gebotst. Hij kwam om het ■LERLOOI Op de rijksweg lo-Nijmegen onder Wellerlooi is bestuurder van een personenau- de 53-jarige mevrouw J. Sannen Venlo om het leven gekomen de wagen die zij bestuurde rschijnlijk door een windvlaag de linkerweghelft raakte en fron- 1 tegen de aanhanger van een •htwagencombinatie botste. een verslaggever HAAG De echtgenote van •fractievoorzitter Wiegel heeft "ïrdagmiddag het leven ge- ken aan een dochter, Marieke 'hie. De nieuwe aanwinst in huize Kei, het tweede kind, woog bij de •oorte acht en een half pond. 'P verzoek van lezers vermelden nier het adres Van de in onze it van dinsdag genoemde Stich- Economisch Huishoudelijk Be- zij is gevestigd Lobelialaan 34, Haag. Het telefoonnummer 0-550539. twijfel mag bestaan aan de technische kwaliteiten van de F-16. Minister Stemerdink ontkracht de technische conclusies van de finan ciële experts op een vijftal punten. Dat er zich motorstoringen bij de F-16 zouden voordoen omdat dat bij de F-15 ook het geval is ontkent hij ten stelligste. Juist het ontbreken van motorstoringen bij de F-16 heeft ertoe geleid dat nu de motorinlaat van de F-15 nader wordt bestudeerd, stelt Stemerdink. Kritiek ten aan zien van de kwetsbaarheid wordt niet door feiten gestaafd, aldus Ste merdink. De onderzoekingen die tot nu toe gemaakt zijn tonen juist aan dat het toestel een aanmerkelijke vooruitgang vertoont ten opzichte van bestaande jagerbommenwer- pers. Dat elektronische boordapparatuur ontbreekt noemt Stemerdink lo gisch, omdat de Europese partner- Minister Stemerdink landen bewust streven naar een klei ne goedkope jagerbommenwerper met een beperkt takenpakket. Uiteenzetting Dat er achterstand in het testpro gramma is ontkent Stemerdink. (ADVERTENTIE) De heer M.J.Ch. Huismans. Direkteur van het ABN kantoor in Nairobi. Nederlander, zoals de meeste managers van de buitenlandse ABN vestigingen. 198 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Huismans uitstekend is ingevoerd in Kenia. Niet zo verwonderlijk als u weet dat de ABN hier al bijna 25 jaar is gevestigd. Kenia is een belangrijke leverancier van koffie, thee en vruchten. Bovendien vindt een sterke industrialisering plaats. U wilt meer weten over de mogelijkheden in Kenia? Dit is het adres van de heer Huismans: Algemene Bank Nederland, Koinange Street, P.O. Box 30262, Nairobi. Telex: 22262. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor. Vijzelstraat 32, Amsterdam. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Aantjes (3) Halleluja Stof (6) Geheel eens ben ik het met de heer Paarlberg dat de heer Aantjes het best naar de PvdA of PPR kan gaan. Ik ben van mening dat hij er dan goed aan zou doen ook de heer Boersma mee te nemen omdat deze beiden niet in het CDA thuis horen. Hilversum M. N. Looije Aantjes (4) Het is mij niet bekend in hoeverre Aantjes en het AR-Kamerlid Van Dam bevriend zijn met min. Pronk, maar vast staat, dat zij Pronk steu nen in z'n hulp aan Cuba (met z'n politieke gevangenen). Ik weet niet of Pronk bevriend is met Castro, maar hij steunt Castro wel (ondanks z'n militaristische communistische agressiviteit). Ik weet niet of Castro Intiem bevriend is met Khaddaffi, maar Castro heeft hem wel openlijk steun toegezegd. Ik weet niet of Khaddaffi en Amin dikke vrienden zijn, maar wel wordt Amin sterk door Khaddaffi gesteund. Vroeger waren we antirevolutionair. Snelle afloop als der wateren. Soest - W. Dekker Aantjes (5) Achterstand geldt uitsluitend de aanvangsdatum van de vermoeiings- beproeving, deelt hij mee. Stemer dink zal de Tweede Kamer een uitge breide uiteenzetting sturen naar aanleiding van het door hem ge wraakte Amerikaanse rapport. Hij zegt wel toe ln de loop van het F-16 programma verdere kritiek nauwlet tend te zullen volgen. Minister Stemerdink Is bereid om opnieuw in te gaan op het Deense verzoek om de definitieve onderteke ning van de F-16-contracten nog en kele weken uit te stellen. In zijn verklaring stelt Stemerdink begrip te hebben voor het hernieuwde Deense verzoek om uitstel, maar geen reden tot ontevredenheid te hebben over de Industriële compen satieorders voor de F-16 in Neder land. Zoals bekend is het de afspraak dat Nederland, België, Denemarken en Noorwegen op 1 mei het definitieve koopcontract met de Amerikanen ondertekenen. Denemarken heeft voor de tweede maal uitstel ge vraagd omdat de compensatieorders in dat land nog niet rond zijn. Dene marken vroeg eerder dit jaar ook om uitstel: de ondertekeningsdatum werd toen van 1 april verschoven naar 1 mei. Evenals de heer Paarlberg uit Apel doorn heb Ik de beruchte uitspraak van de heer Aantjes gelezen over de conservatieven in het CDA. Ik kèn mij niet goed voorstellen, dat de heer Aantjes werkelijk gezegd heeft: „Ik ben op mijn hoede voor conser vatieven, die in het CDA op de loer liggen. Als die mensen de overhand krijgen, is het voor mij afgelopen. Dan zal ik niet alleen weglopen, maar ook nog wel wat meer doen". Hoeveel conservatieven binnen het CDA worden met zulke domme op merkingen op het hart getrapt en hoeveel stemmen gaan ze kosten? Het geschatte stemmenpercentage voor het CDA zakt voortdurend, maar door zulke stupide opmerkin gen van een CDA-leider komen vast en zeker heel wat trouwe CDA- mensen in moeilijkheden. Als Aantjes deze zinnen werkelijk heeft uitgesproken, dan bewijst hij het CDA daarmee een uiterst slech te dienst. Ze doen mij denken aan het aanroepen van de hemelse krachten letterlijk door een andere rode vriend binnen het CDA: de heer Boersma, die in de Tweede Kamer „de hemel aaqriep" om te voorkomen, dat WD-mensen eens achter de regeringstafel zouden plaatsnemen. M.i. kan en mag men grote rechtse partijen in een land als het onze niet zo achteloos aan de kant schuiven. Enige kennis van ons politieke ver leden kan daarbij nuttig zijn. Ik heb niet meer dan een flauwe hoop. dat de gewraakte opmerkingen in „Her vormd Nederland" op een misver stand berusten. Niet meer dan een flauwe hoop, want de heer Aantjes heeft reeds veel te vaak laten blij ken een fervente vriend van links te zijn. Overigens heeft hij dat recht, maar hij moet niet beledigend wor den en onnadenkend t.o.v. een nog altijd belangrijke vleugel in het CDA. Dronten Aantjes (6) Schiedam Wat had ik een plezier om 't verhaal tje van Ton Hydra over die man die het maar niet laten kon halleluja te rorpen. Eenzelfde verhaal vertelde mijn moeder toen ik nog een kind was. Toen betrof het een arme wedu we met een stel kinderen. Zij kwam én bij „Het Leger" én ln de kerk. Ook zij kon het niet laten om halle luja te roepen als zij de preek erg mooi vond. Het begon de kerkraad knap te vervelen en de heren beloof den de vrouw twee wollen dekens als ze niet meer roepen zou. Nu, dat was wat, 't zal je aangeboden worden! Grif beloofde ook zij voortaan haar mond te houden, maar u begrijpt het al de preek was weer zo mooi dat ze juichte: „Wollen dekens of geen wollen dekens, halleluja". Muiden Nel Kamminga-Kramer Showbusiness Naar aanleiding van de graag gele zen stukjes van de heer A. J. Klei, nu betreffende: „Dominee Buskes in showbusiness" het volgende. Mijn oom, ds. T. Doevendans, destijds hervormd predikant te Amsterdam, mocht zich in een enorme toeloop van al dan niet kerkelijke gemeente leden verheugen, 't Was zelfs in een van de diensten ln de Nieuwe Kerk op de Dam zo vol, dat iemand bij het verlaten van het gebouw z'n been brak. Prompt nam men in de daarop volgende week ln Bouwmeester's Revue de volgende zinsnede op: „Wie graag z'n benen wil breken, moet dominee Doevendans horen preken". Ik weet niet of het gezegde een dubbele bodem had Ik weet wel, dat ook destijds ln de „showbu siness" vaak rake dingen werden gezegd 1 G. J. Wassens Als er geen wonderen gebeuren wordt het CDA straks bij de verkie zingen behoorlijk de grond inge boord. Oorzaken: De image van de lijsttrekker is bar slecht. De CDA- top mag zich daar nog wel op bezin nen. Voorts mag men binnenkamers zich nog wel eens beraden op wat meer eensgezindheid. Mr. Aantjes zet zich dreigend af tegen een zoge naamde conservatieve stroming (zie interview Hervormd Nederland) en prof. Steenkamp vindt met Boersma dat je de PPR zo spoedig mogelijk naar de oppositiebanken moet sturen. M.i. terecht, maar het lijkt me wel een rommeltje. Als Je de opiniepeilingen enigszins mag gelo ven wint Wiegel ten koste van het CDA. Ook deze kronkel begrijp lk niet, want hoe meer mensen er op de VVD gaan stemmen hoe sterker het linkse blok wordt en Den Uyl is de lachende derde. Is het CDA toch nog te vroeg gevormd of is het zelfs een dêbacle? Dieren S. A. Doevendans Film Met grote verbazing las ik het be richt dat er een film op stapel staat over de geruchtmakende treinka ping bij Wijster. Na o.m. „De aanval op Entebbe". Hebben deze heren niets beters te doen, dan het publiek op te schepen met waanzinnige sen satiefilms, die bij de doorsnee filmconsument waarschijnlijk al leen maar angst- en wraakgevoelens opwekken, of versterken? Of wordt het rijtje straks gesloten met een grootse film over de tragische vliegramp op Tenerife? Wordt het niet hoog tijd dat we ln de filmwer eld eens afstappen van het „de een z'n dood ls de ander z'n brood? Vlaardingen Gert Hoeksma Ermelo In de krant van 8 april stond een verklaring van de burgemeester van Ermelo over de woningbouw in deze gemeente. Ook nu weer wordt de schuld van het falende huisvestings beleid bulten Ermelo gezocht; deze keer is de rijksoverheid de gebeten hond, omdat zij slechts 59 woningen per Jaar aan Ermelo wil toewijzen. Dat B en W zich zeggen in te zetten voor het oplossen van de wo ningnood, lijkt verheugend. Helaas berijden zij hierbij telkens weer het stokpaardje van de nieuwbouw. Ter wijl jaarlijks ca 1500 Inwoners uit Ermelo vertrekken (hierbij zo'n 500 woningen achterlatend), heeft het gemeentebestuur geen pogingen on dernomen om ook maar een deel van deze vrijkomende woningen be schikbaar te krijgen voor de huis vesting van woningzoekende Erme- loëre. Men bewandelt liever de weg van de minste weerstand en komt telkens met nieuwe bestemmings plannen, waarbij vaak waardevolle gebieden, ln landschappelijk en landbouwkundig opzicht, het moe ten ontgelden. In het verleden heeft de bouwwoede van Ermelo echter ln het geheel niet geleld tot een duide lijke vermindering van de wo ningnood, doordat het percentage betaalbare huizen veel te laag was. Het ls nu kennelijk ook bulten Er melo duidelijk geworden dat voort durende nieuwbouw niet de oplos sing kan zijn voor Ennelo's huisves tingsproblemen. Ermelo D. N. de Vries Reilingh (voorzitter Ermelo 2000) Mijn visie, afwijkend van die van ds. Groenenberg zowel als van die van de inzenders van brieven, (toch m.i. op de Bijbel gegrond) ls de volgen de: Een mens is geen mens meer als hij alleen nog maar geest is. God heeft op Pasen die Zoon des mensen (zoon van de mens d.i. van Adam) opgewekt als de door God goedge keurde mens en heeft uit de goede, gekruisigde, mens een nieuwe mens, een nieuwe Adam, gevormd door het oude lichaam om te vormen tot een nieuw lichaam, dat niet van vlees, maar wel stoffelijk was en dit voor natuurlijke ogen eerst zichtbaar werd wanneer die ogen verlicht wer den door de Heilige Geest. Wie in Jezus Christus gelooft als zijnde de Zoon van God, moet ook in Hem geloven als aldus verheerlijkte mens; dan wordt hij t.z.t. opgewekt als nieuwe mens, samengesteld uit goddelijke geest en zodanige bijbe horende stoffelijkheid als nodig zal zijn voorzijn taak in het koninkrijk. Baarn H. J. Zweers Voornamen Op de gedachtengang van dominee H. A. Visser over voornamen kan, naar mijn mening, nog iets volgen. Christenouders, die in geloof, hoop en liefde de geboorte van hun kind verwachten, zullen ln de naamge ving daaraan uiting willen geven, daarbij ook denkend aan de toe komst. Hun kind zal met die naam door het leven moeten gaan. Heen- wijzing naar geloof en nederigheid bij voorbeeld, eigenschappen, die geen enkele mens van nature bezit. Afkortingen of fantasienamen ge tuigen van gebrek aan eerbied voor de ouders. In andere gevallen is er te denken aan een geliefde relatie, kunst, cultuur, muziek en gevoel voor humor. Om iemand „Joop" te noemen, die het, hoe dan ook, toch al moeilijk heeft, is een degradatie. Prins Bernhard had groot gelijk, dat hij in die dagen van zijn verloving met prinses Juliana geen „Benno genoemde wenste te worden! Naarden M. P. D. Ter Braake-de Waal Beter woord In zijn artikel „PvdA staat progres sieve grondpolitiek ln de weg" (Trouw, 9 april) meent prof. mr P. de Haan een beter woord te kunnen aanbieden voor de te corrigeren schade bij de gebruikswaardebepa ling van te onteigenen grond, laatstelijk als „negatieve ontwikke- lingsschade" aangeduid, namelijk „bedrijfsontwikkelingsschade". Mij dunkt: alweer een even raar en onlo gisch woord! „Ontwikkeling" en „schade" vormen, aaneengevoegd, een contradictio in terminis, 't Zou nog een beetje te verhelpen zijn met een streepje: negatieve- ontwikkeling-schade. Maar waarom niet liever een logisch klinkend woord gekozen naar analogie van brand-, water- of vorstschade? Mag ik voorstellen: frustratieschade? Even verder spreekt prof. De Haan van „de werkelijke waarde" als uit gangspunt en dat werkte wel even op mijn lachspieren. Immers welke Salomo zal die vaststellen? Lochem J. van Leeuwen Fruit Vroeger Ja. vróeger, leverden de Betuwse boomgaarden volop fruit, (Jutteperen bestaan ze nog?) dat in de steden, óók voor de minder- draagkrachtigen te koop was. Zelfs in oorlogstijd konden we onze mage re groenterantsoenen nog met goud- relnetten aanvullen. Tegenwoordig toert alleen de toerist met z'n auto door de bloeiende Betuwe, waar nog 'n schijntje overgelaten is van 't vroegere bomenbestand. HIJ mag kijken, fotograferen, soms wat pluk ken en opetea De teler kan niet op tegen de Zuid-Europeaan, 't Zal wel waar zijn. Vinden de heren econo men 't ook niet droevig, dat die Jonge fruitteler van 't plaatje zich breedlachtend laat wegslepen naar het loketje van die o, zo vrijgevige Sociale Dienst? De Bilt W.J. Waaning. Ds. J. Nierop Synode en Ikon (6) De communisten beschouwen het christelijke bolwerk als hun gevaar lijkste en hardnekkigste vijand. Via allerlei kanalen en organisaties trachten zij dit bolwerk te ondermij nen. Laat het Ikon daar niet één van zijn. De gereformeerden en her vormden hebben de plicht hierop toe te zien, en het Ikon met zijn socialistische maatschappij beschouwing terecht te wijzen. Ge loof niet ln het sprookje „christen marxist". U moet kiezen óf voor Christus óf voor Marx. Het commu nisme is anti-godsdienst, landen als Angola, Mozambique, Vietnam enz. waar de zendelingen de deur gewe zen wordt, zijn er het zoveelste voor beeld van. Zwolle A. Verwey „En toen lk on geveer zes en een half jaar oud was, ge beurde er

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9