PSP nog even broodnodig tekening van een lezer iHET Partij bestaat twintig jaar Fractievoorzitter Bram van der Lek: Vroege donder late honger? jen jaarboekje van 125 jaar schildpaddenplan cheetah 15 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet einig hoop op overeenstem- jsscn de blanke minderheid warte meerderheid in Rho- bit ondanks het verrassende p van de Britse minister van i^ndse zaken David Owen land. Verrassend omdat ianvankelijk had laten weten iar Rhodesië te zullen gaan isafari door zuidelijk Afrika, nj nu wèl gaat kan er op wijzen "^en iets minder somber is jen over de kans op welsla- zijn bemiddelingsvoor- I een vergadering tussen zwart Rhodesië, waar een 1 grondwet kan worden uitge- r. Hij omzeilt daarmee het pra- wer een overgangsregering, .vorige conferentie over Rho- in Genève deed misluk te zwarten wilden een over- _jewind waarin zij het voor het i zouden hebben, de blanken ■Njdelijke regering waarin zij e macht zouden behouden, (echter niet in te zien waarom ~ien zwart het wel eens zouden worden over een nieuwe jket, als zij er niet in slagen Ikoord over een overgangsre- te bereiken. (j ij komen de meningsverschil len blanken en zwarten on- Smith moet een achterban n houden die nog behouden- dan hij, hoewel de premier op het ogenblik redelijk lijkt c [en. De zwarten zijn het on- oneens over de noodzaak volkstemming. Bisschop ■tfMoezorewa wil zo'n referen- >mdat hij ervan uitgaat dat de lerheid van de zwarte bevol- ias.lertrouwen in hem zou uitspre- Moezorewa's zwarte te- inders zijn er om die reden bij zijpat tegen. Algemeen wordt dat als Moezorewa t Ke macht zou komen de guerril- er flog in Rhodesië gewoon door door Kees de Leeuw DEN HAAG De PSP voluit Pacifistisch Socialistische Partij bestaat twintig jaar. Een bestaan, dat kortweg kan worden samengevat als twintig jaar strijd voor socialisme en vrede. Die strijd werd overigens niet alleen in het parlement, maar met name ook daarbuiten gevoerd. Dat is altijd één van de kenmerken van deze partij geweest, die eind januari 1957 in Amsterdam werd opgericht en nog steeds een principieel woordje meespreekt. Het feit dat deze partij twintig jaar is geworden, noemt fractievoorzitter Bram van der Lek (45). gehuwd, va der van vier kinderen en bioloog van huis uit. niet zo vreselijk belangrijk, maar aan de andeie kant een goeie gelegenheid tot bezinning zowel naar binnen als naar buiten op de taak en functie van de PSP. Dit gebeurt onder meer met een groot feest zaterdag in Utrecht, waarop onder meer oprichters van het eerste uur als prof. dr. J. (Hannes) de Graaf en het Tweede-Kamerlid Fred van der Spek het woord zullen voeren. Het geheel gelardeerd met muziek van Bots, Wolf Bierman, Armand en koren die luisteren naar namen als (ADVERTENTIE) ide>en met zijn missie wil pro- hl een bloedbad in zuidelijk heB te voorkomen is een mooi De kansen dat hij erin ee1 kunnen helaas echter niet ton;worden aangeslagen. Het zou jlsnog al heel mooi zijn als het ■Mfveer lukt blank en zwart weer I de onderhandelingstafel te „Vrouwen blijf bij". „Tot Wederzijds Genoegen" en het Koor van Prettig Gestoorde Vrouwen. Dat deze manifestatie wordt gehou den met de verkiezingen voor de deur is een gerede aanleiding er extra aandacht aan te besteden. Trouwens anders hadden we gewoon iets anders verzonnen", aldus Bram van der Lek. „We willen laten zien, dat de PSP nog springlevend is en tevens aangeven welke rol de partij in de afgelopen twintig jaar heeft gespeeld". Bram van der Lek, die zelf in 1958 lid werd en vanaf 1967 met een onderbreking in het begin van de jaren zeventig deel uitmaakt van de Tweede Kamerfractie, vertelt dat men nogal geneigd is de PSP af te schilderen als een clubje onbe langrijke idealisten, maar „juist bij het bestuderen van de geschiedenis van de partij kom je onder de indruk van de politieke veranderingen, die mede door het optreden van de PSP tot stand zijn gebracht." Voorop Niet ontkend kan worden, dat de PSP in al die jaren voorop heeft gelopen bij het demonstreren tegen de Atoombom, die in die tijd elke dag kon vallen, tegen het Ameri kaanse optreden in Vietnam (Johnson oorlogsmisdadiger), in de strijd tegen de milieuvervuiling en recentelijk de kernenergie. Min of meer bekende dingen, maar de PSP- fractiewoordvoerder wijst ook op de leus „centen in plaats van procen ten", die ruim tien jaar geleden in zijn partij werd gelanceerd en waar voor de vakbewging drie jaar gele den in staking ging. terwijl nu de opstelling van verschillende progres sieve partijen - zeker in theorie tegenwoordig ook in deze richting gaat. „Het zijn stuk voor stuk goeie ideeën en het is dan ook een beetje zuur om te moeten constateren, dat andere partijen groot zijn geworden door deze zaken mede te propageren aldus Van der Lek, die er best voor uit wil komen, dat „elke politieke partij op macht uit is om haar denkbeelden te zien verwezenlijken. Ook de PSP is daarop geen uitzonde ring in haar streven naar een wereld Bram van der Lek: socialisme en pacifisme een onverbrekelijke eenheid. Foto: Willem Diepraam zonder onderdukking, uitbuiting en geweld." De PSP is opgericht in de tijd, toen de Koude Oorlog nog woedde. Een groepje pacifisten en socialisten, ver enigd in het zogeheten „daklozenbe- raad" wilde zijn stem laten horen in de Tweede Kamer. Daartoe werd eerst contact gezocht met de be staande partijen, maar toen dit op niets uitliep, besloot men zich om te vormen tot „actiegroep tot vorming van een partij op anti-militaristische en socialistische grondslag." Dat was op 30 juni 1956, maar op het oprichtingscongres op 27 en 28 janu ari van het jaar daarop werd wel duidelijk, dat deze naam te lang was om er de verkiezingen mee in te gaan. Tijdens het congres nog werd via een stemming uit een groot aantal voor stellen de naam „Pacifistisch Socia listische Partij" gekozen. In de PSP vonden ook groeperingen als de vre desbeweging De Derde Weg, de christen-antimilitaristische bewe ging en de Socialistische Unie onder dak. Stromingen die langs verschil lende wegen probeerden invloed uit te oefenen met hun anti-Koude Oor logsstandpunt en erop wezen, dat het in de Westerse Wereld nou ook niet bepaald een en al gerechtigheid was. De eerste keer dat de PSP aan de verkiezingen deelnam was bij de provinciale statenverkiezingen van 1958. In Noord-Holland, waar de par tij-opbouw het verst was gevorderd, werd bij wijze van proef een eigen lijst ingediend en onder de leus „So cialisme zonder Atoombom" behaal de de partij daar 35.000 stemmen en twee zetels. In 1959 deed de PSP haar intrede in de Tweede Kamer door tijdens de landelijke verkiezin gen twee zetels te veroveren. De verklaring voor dit succes moet. aldus de uitgave „Twintig jaar PSP", worden gezocht in de be zorgdheid die vanaf het midden van de jaren vijftig in de westerse wereld waarneembaar was rond het vraagstuk van de kernbewapening. Vooral de experimenten met wa terstofbommen veroorzaakten on rust en dat was de reden van het ontstaan van Ban de Bombewegin- gen, zowel in Engeland (de filosoof Bertrand Russell was een fervent demonstant) als in Nederland, waar marsen van twee of meer dagen wer den gehouden, spandoeken werden meegesjouwd en deelnemers zich tooiden met Ban de Bom-kettingeri, trouwens nog steeds het symbool van de PSP. Hoogtepunt In 1966 bereikte de PSP, gesteund door de opkomst van Provo (Het Huwelijk), het jeugdprotest en de massale Vietnamacties, haar hoog tepunt door bij de provinciale en gemeenteraadsverkiezingen vijf procent van de stemmen te halen. Vooral de Franse Mei-revolutie van 1968 droeg verder in belangrijke ma te bij tot een radicalisering van de jeugd en leidde tot een grote stroom van jonge leden naar de PSP, die zich bezig gingen houden met het actiewerk in buurten en wijken. Echter met het volwassen worden van de partij deden zich ook de meningsverschillen voor, terwijl daarbuiten politieke partijen als D'66 en de PPR zich aandienden en punten die eerst alleen door de PSP naar voren werden gebracht, even eens signaleerden en naar voren brachten. Begin 1972 verliet een groep, „Proletarisch Links" gehe ten, min of meer gedwongen de par tij. Zij stelde zich op het standpunt dat de PSP na de terugval bij de verkiezingen in 1971 niet langer een massapartij was, maar zich nu moest omvormen tot een „revolutio naire arbeiders-voorhoedepartij", die de massa weer in beweging moest zien te krijgen. Dit druiste in tegen het „Analyse- en beleidsplan", dat de PSP had vastgesteld en „Pro letarisch Links" (PL) stapte op. Na het vertrek hiervan ontstond er op nieuw discussie, over samenwerking met andere linkse partijen. Er was een groepering die streefde naar „onvoorwaardelijke eenheid van links", maar deze kreeg op de congressen van '73 en '74 de partij hiervoor niet mee en verliet als on dertekenaar van „de verklaring van Oosterhesselen" de partij. In de par tij zelf overheerste de mening, dat samenwerking best was, maar niet ten koste moest gaan van de eigen socialistische uitgangspunten. Een standpunt dat ook nu nog algemeen geldend is Bram van der Lek: „In totaal zijn bij deze twee gebeurtenissen zo'n hon derdtwintig man uitgetreden, vaak uit onvrede en met veel tam-tam. waardoor het voor de buitenwereld op een scheuring leek. Dat is echter niet het geval geweest. Natuurlijk, de PSP is een heterogeen ge zelschap. wat de achtergrond van de leden betreft maar toch heerst er een grote eengezindheid binnen de partij en hebben echte scheuringen zich niet voorgedaan. De twee pij lers van de PSP: socialisme en paci fisme staan toch steeds recht over eind. Daar hoeft niemand aan te twijfelen. Voor mij geldt dat als een onverbrekelijke eenheid. Ik weet ook wel. dat er onlangs een groepje van vijf leden de PSP heeft verlaten, opidat ze vinden dat de partij af- dwaalt van het pacifisme, maar mensen als Hans Wiebenga en trou wens ook vooraanstaande christe nen als prof. De Graaf en de Amster damse emeritushoogleraar Krijn Strijd vinden de PSP nog steeds de moeite waard om zich ervoor in te zetten." Nadruk Hij legt uit dat in een tijd waarin Oost en West als twee verstarde blokken tegenover elkaar staan en er elk moment een derde wereld oorlog kan uitbreken, het pacifisme haast vanzelfsprekend meer nadruk krijgt. Er is dan sprake van een acute situatie, maar we leven nu in een andere overigens niet zo veel betere tijd, van Salt- besprekingen en kemwapenvrije zones en dan treedt de andere poot van de PSP op de voorgrond. Het is misschien minder spectaculair, maar belangrijk blijft het om het imperialisme te bestrijden en te analyseren hoe die bewapening sa menhangt met de machtsverhou dingen in de huidige maatschappij. Dat heeft alles met socialisme en pacifisme te maken. Beide elemen ten zijn voor de PSP essentieel." En tot slot: „Ik vind het altijd een beetje maf om vooruit te kijken, maar ik zie voor de PSP na twintig jaar nog een duidelijke toekomst Het gaat er de komende vier jaar meer dan ooit om. de zogeheten structuurveranderingen, die zijn aangekondigd als sprookje, door te prikken en duidelijk te maken, dat dat niets heeft uit te staan met radicale veranderingen. Je kunt nu eenmaal de maatschappij niet in socialistische zin veranderen zonder het kapitalisme aan te pakken. Dat is en blijft een illusie. Daarom on derschrijf Ik van harte de zinsnede, dat de PSP vandaag nog even broodnodig is als zij dat was bij haar oprichting twintig jaar geleden." WEER door Hans de Jong Weerrapporten -£A Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. „Wat maart niet wil, haalt zich april" en „donder in het dorre hout, het voorjaar nat en koud". Asjeblieft! Onze voorvadertjes en moe dertjes zagen het nog niet zo scheef. Als ze in 1977 konden rondkijken zouden ze ongetwij feld opmerken: „Waar blijven jul lie nou met al je moderne en dure technieken?" Nu springt april er dit jaar inder daad uit met verschillende mar kante koudegolven. Uit Oosten rijk vernam ik, dat daar in het Alpengebied met pasen nog „nooit" zoveel verse sneeuw ge vallen was en in de krant las ik, dat vanuit Toulouse helemaal in het verre zuiden van Frankrijk, soortgelijke geluiden kwamen. De Friese profeet Pruiksma. rustend landarbeider in Boxum, belde me ook al op met de oratorische vraag, hoe ik zijn aprilvoorspel- ling vond. (Eind februari sprak hij al van aprilse sneeuwbuien). Ik heb in de Leeuwarder Courant z'n gelijk daags daarna even doen uitkomen. Nu is het voorjaar natuurlijk nog niet voorbij. Een twee graden te warme maand maart en te koude april kunnen met z'n tweeën het eindcijfer van de meteorologische lente niet bepalen. Er komt nog een tweede aprilhelft en een volle meimaand. En het zou erg raar lopen wanneer er ook niet weer eens iets warms op ons af zou komen. De weerkaarten van dit ogenblik wijzen niet onmiddellijk in die richting. Zij tonen in de hogere niveau's nog altijd een in drukwekkend brede en langge rekte koude noordwestelijke stro ming, die van de Noordelijke IJs zee via IJsland, de Noordzee, mid den-Europa, oost-Spanje, Italië helemaal tot over Tunesië en het oostelijk bekken van de Middel landse Zee reikt. Koude putjes met daaronder concentraties van buiten tekenden zich op het 500 millibaar-vlak af boven Corsica minus 35 en zoals zo vaak boven Sleeswijk (minus 37 graden). De verse hagelbuien die in de voora vond noord-Nederland bin nendrongen stonden daarmee in verband. Tot boven oost- Engeland en op de Shetlands was het gisteren minus 35 graden, bo ven Ukkel min 32, München min 31 tegenover Lyon minus 20, Bor deaux minus 18 graden. De onsta biliteit kwam in het hele land gisteren tot uiting in buien met hagel, sneeuw en windstoten en ook onweer. In Marken had het woensdag avond al verschillende malen ge donderd, gistermiddag onweerde het vooral langs een koufront van het zuiden van Nederland via het Ruhrgebied en Hannover tot noord-Duitsland. (positie om 13 uur). En wat gaat er dit weekend gebeuren? Wellicht een geleidelij ke vermindering van de buiig heid. Die buien zullen in aantal en intensiteit afnemen ten voordele van de zon die op de meeste plaat sen meer ruimte zal krijgen. Er doen zich flinke luchtdrukstijgin gen boven het noordelijk deel van de Noordzee voor (gisteren 4 tot 5 millibaar in drie uur) en dat wijst toch wel op het langzaam dichter- bijkomen van een tot IJsland rei kende uitloper van een hogedruk- gebied ten zuidwesten van Ier land (1030 millibaar). Wij blijven het weekend echter wel in over wegend koude lucht met 's nachts op veel plaatsen nachtvorst. Door de toenemende zonnestraling kan de temperatuur overdag een klein beetje winst boeken maar erg veel meer dan 10 11 graden Celsius voor de maxima zien we niet zit ten vooral zolang de wind uit noordwest tot noordoost blijft komen. Ten westen van het Ierse hoge- drukgebied ontwikkelde zich midden op de Oceaan een zachte zuidelijke tot zuidwestelijke stro ming, die zich in de richting van Ierland en Schotland uitbreidt. Volgende week zou die ook wel eens bij ons op bezoek kunnen komen maar timen daarvan is moeilijk. Langs de zuidzijde van de Alpen waait nu al enige tijd een droge noordelijke wind. Er is daar ge waarschuwd tegen bosbranden. Locarno gaf gistermiddag een temperatuur op van 20 graden Celsius bij een dauwpunt van mi nus 4 graden. Zürich meldde plus 11 en minus 3. Hoogwater 16 april Vltsslngcn 1 41-14.05. Hartngvhetslulzen 2 01-14 19, Rotterdam 3.39-16.19. Scheveningen 2 59-15 19. IJmulden 3 36-15.54. Den Hel der 7.11-19.44. Harllngen 9.49-22.04. Delfzijl 11 58- - Amsterdam hagelbui 5 De Bilt regenbul 6 Deelcn regenbul 7 Eelde licht bew Eindhoven regenbul 8 Den Helder regenbui 7 Rotterdam regenbui H Twente hagelbui 7 VUsslngen licht bew 8 Zd Limburg regenbul 6 Aberdeen regenbui 7 Athene licht bew 15 Barcelona onbewolkt 16 Berlijn regenbui 8 Bordeaux licht bew 15 Brussel hall bewolkt 6 Frankfort zwaar bew 6 Geneve zwaar bew 8 Helsinki geheel bew 2 Innsbrück regen 3 Klagenfurt regenbul 5 Kopenhagen zwaar bew 5 Lissabon regen 20 Locamo half bewolkt 17 Londen half bewolkt 11 Luxemburg hagelbui 2 Madrid onbewolkt 26 Malaga zwaar bew 21 Mailorea licht bew 17 München geheel bew. 3 Nice licht bew 15 Oslo half bewolkt 7 Parijs sneeuwbui 11 Rome zwaar bew 17 Split geheel bew 13 Stockholm regenbui 6 Wenen zwaar bew 12 Zünch regenbui 4 Casablanca 22 Istanboel licht bew 12 Tunis onbewolkt 19 lelijk is het Bestuurderen mo- gelukken een aanvang te ma- met de nood- en hulplokalen hechte en doeltreffende ge- iwen te doen vervangen; zij wer- hierin door de algemeene me- erking ondersteund, door den ad van verdienstelijke leden orgelicht. Van de ontworpen ge- iwen is het verblijf voor vierhan- ge zoogdieren het eerst afge- wkt. naar eene teekening van den eer F. Markelbach. Het geheele bouw is 13.10 Ned. el lang. 7.45 ep en 6 20 hoog; inwendig zijn een -jBaalftal volières geplaatst, waarin apen, lemurs, enz. zullen worden gedeeld. Op het plat is een groote iterbak aangebragt. om in den t het branden der zon te belet- onder dezen bak verschaffen Ue^ee rijen tuimelramen genoegza- e lucht, en verlichten op eene eltreffende wijze de volières, larvan vijf toegang tot de groote >oi verlenen. Deze kooi is geheel m ijzer, en evert hecht als smaak- s( >1 samengesteld; zij beslaat eene oppervlakte van 35.00 vierk. el en is 5.20 hoog. Voorzeker zal dit bevalli ge gebouw en zijne bewoners een blijvend genoegen voor de bezoe kers opleveren." Dat stond in het allereerste jaar boekje van Artis, dat precies 125 jaar geleden verscheen. De be kendste dierentuin van het land bestaat dit jaar 139 jaar, geen re den tot feestvieren dus. Maar dat jaar van het eerste jaarboekje 1852 was ook een belangrijk jaar in Artis' historie: de dierentuin mocht het predikaat „koninklijk" aan zijn naam toevoegen. En tot en met 1875 zouden de leden elk jaar weer zo'n boekje knjgen. Behalve een prent en de beschrij ving van het nieuwe apenhuis stond er nog veel meer in dat eerste boekje. In het tijdschrift „Artis" vertelt de heer J. G. Nieuwendijk dat het een „allervreemdsoortigst mengsel van nuttige, interessante en verstrooiende zaken" bevatte: een kalender met van dag tot dag opmerkelijke gebeurtenissen uit het verleden, de vermelding van alle geschenken aan Artis en bijbe horende instituten, artikelen en ge dichten (waaronder „Weeklagt van wijle den Olyphant bij het lijk van Gerrit Ditmars"). Bovendien kon je het jaarboekje als een soort spoor boekje gebruiken: de vertrektijden van de treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg en de Rhijn- Spoorweg, van de diligences, de vracht- en postwagens, de paarden- raderboot en de stoomboten, ze stonden er allemaal in. Aan het slot van het jaarboekje was een overdenking van een hele pagina opgenomen, die „Gedach ten in den dierentuin" heette. De meditatie eindigde aldus: „De mensch staat aan het hoofd der levende schepselen: met deze waarheid in den mond verheffen wij ons boven alles wat ons omringt. Zal ons deze voorrang werkelijk tot eere strekken, zoo dienen wij te zorgen dat de dieren ons niet in goede hoedanigheden overtreffen. Men lette op de onwankelbare trouw van den hond. op de werkzaamheid der bijen, op het overleg van den bever, op de voor zorg der hamsters, op de leerzaam heid van het paard, op de zachtmoedigheid der lammeren, en denke eens na." cheetah's die niet in volledige vrij heid leven zoals dus bijvoorbeeld die in Amersfoort blijkt het erg moeilijk om tot gezinsuitbreiding te komen. Door de logeerpartij van de ervaren cheetah-heren uit Hilva- renbeek hoopt men daar verande ring in te brengen en omgekeerd bestaat er een kleine kans, dat de Amersfoortse mannen zo enthou siast uit Hilvarenbeek terugkomen, dat ze ook in eigen omgeving zullen proberen voor nageslacht te zorgen. Een bijzonder paard, dat van de mevrouw op deze foto. Ze kocht het dier. Cherry, toen het pas een half jaar oud was, en besloot het de beste opvoeding te laten geven. Daartoe trok ze de vroegere stierenvechter Manuel Bedoya aan, die zijn afkomst niet verloochende: hij gaf Cherry net zo'n opvoeding als vroeger de stieren waarmee hij placht om te gaan, en Cherry heeft dan ook allerlei keurige manieren en kunstjes geleerd. Hij kan van een bordje eten en uit een glas drinken, maar o wee als hij een rode lap ziet. Hij stormt er dan. de kop gebogen, als een volleerde stier op af, zodat zijn oefenmeester en hij voor de aardigheid heel wat „stierengevechten" leveren. Vijf mannelijke jachtluipaarden cheetah's uit bet safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek lo geren twee maanden in het dieren park Amersfoort. Ze hebben hun vaste woonplaats tijdelijk geruild met vier heren uit Amersfoort, waar ze met eikaars vrouwtjes- jachtluipaarden kennismaken. De ze partnerruil is een experiment om tot gezinsuitbreiding in Amersfoort te komen. Daar leven de acht da mes met hun echtgenoten op zo'n drieduizend vierkante meter, ter wijl de vijf cheetah-vrouwtjes in Hilvarenbeek met hun mannen wel vijf hectare woonruimte ter be schikking hebben. In het Safari park zijn al drie keer jonge jachtluipaarden geboren, maar bij Vergis u niet: in de Nederlandse Schildpadden Vereniging hebben zich niet (hoewel de naam dat wel doet vermoeden) de verdrukte schildpadden in ons land verenigd. Achter de schildpadden van de ge noemde vereniging gaan sinds de oprichting in 1975 een paar hon derd mensen schuil die begaan zijn met het lot van weerloze schildpad jes. die bij duizenden als huisdieren in gezinnen ondergebracht zijn Op zichzelf zou dat helemaal zo erg niet zijn, ware het niet dat veel eigenaren de ongetwijfeld ook vele goede verzorgers niet te na gesproken al gauw genoeg van hun huisdier hebben. Die „liefheb bers" zetten hun padjes die niet zomaar voor zichzelf kunnen zor gen zomaar ergens buiten, of gooien ze zelfs levend en wel in de vuilnisbak. De padden die bij die rentuinen, dierenasiels, kinder boerderijen en dergelijke worden afgegeven vorig jaar naar schat ting 1500 stuks zijn er nog het beste aan toe: op z'n slechtst wor den ze daar pijnloos afgemaakt. Omdat er al jaren zo met schildpadden gesold wordt, pro beert dc vereniging een eind aan dit soort praktijken te maken en nog beter, een invoerverbod van. schildpadden te bewerkstelligen. De vereniging beschikt zelf over een paar opvangadressen maar die zitten met driehonderd thuisloze schildpadden vol. Er moet dus meer gebeuren en daarom wil de vereniging een stuk land met een vijver of meertje zien te bemachti gen voor zeker vijfduizend schildpadden, die voor een deel in verwarmde verblijven verzorgd moeten worden. Die paar honderd leden kunnen zoiets samen onmo gelijk bekosten en roepen dan ook ieders hulp in. Er is een fonds ge sticht, waaraan iedereen kan bij dragen. Giften, groot of klein, zijn welkom op postgiro 3564897 t.n.v. penningmeester Nederlandse Schildpadden Vereniging. Welle 14, Deventer, onder vermelding van „schildpadden in nood". Voor een gulden aan postzegels is bij het secretariaat. Zuiderweg 27, Veen- wouden. een stencil vol informatie verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5