MF komt niet terug op sluiten fabriek Hengelo Meer vrouwen werkloos Zelfs grote hond weerhoudt dieven niet reer drie eisen tot schadevergoeding „Nederland niet van tevoren ingelicht over Franse actie" doe er wat aan Vakbonden schorten overleg op, ondernemingsraad niet Den Uyl bij militairen t^abestaanden van slachtoffers ramp Tenerife naar advocaat nemarken wil Krui ondertekening F16- contract uitstellen Jonge werkneemsters nog het meest de dupe Solliciterende vrouw voorrang Buitenlandse Zaken: Wiegel: Den Uyl moet stoppen met zijn tv-praatjes Het geheim dat je deelt met Sandeman. Roof uit auto's in Amsterdam flink gestegen IDERDAG 14 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 i onze sociaal-economische redactie dSTERDAM De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van tF-Stork hebben de raad van bestuur van het concern er gisteren niet toe nnen bewegen, terug te komen op zijn besluit de fabriek voor spuitgietmachi- s SPPM in Hengelo (339 man) te sluiten. i afloop van het gesprek met de 1 van bestuur hebben de onder- ngsraadsleden in een verkla- hun afkeuring uitgesproken r het besluit van de VMF niet in gaan op het aanbod van minister fibbers van Economische Zaken, het bedrijf met een lening van Ijftien miljoen wilde steunen. De ikbonden hebben inmiddels het erleg met de VMF-top opgeschort, verwachtten dat de ondeme- sraad dat ook zou doen, maar it is niet gebeurd. De secretaris van centrale ondernemingsraad, de t H. Veldhuis zei desgevraagd dat meerderheid van de COR-leden niet voor voelde, omdat er ^neer dingen op ons afkomen waar e bij willen zijn". slissing )ver de gieterijen in Utrecht en Hen- lo, die de VMF ook wil sluiten, is jisteren nog niet gesproken. Men wacht nog af, of en zo ja hoe minister Lubbers voorzetting van een van de gieterijen eventueel mogelijk acht. De raad van bestuur wil voor het eind van de maand een definitieve beslissing over de gieterij nemen. Het ontslag van de in totaal 550 personeelsleden is op 31 maart al aangemeld bij de arbeidsbureaus. De vakbonden kregen onlangs van de raad van bestuur te horen dat hoe dan ook al was beslist dan een van de twee gieterijen dicht zou moeten. Uit de mededelingen van de raad tegen over de centrale ondernemingsraad blijkt dat de definitieve beslissing daarover kennelijk nog niet is geval len. Voor de bonden is dit geen aan leiding om de raad van bestuur als nog om opheldering te vragen. Vol gens de districtsbestuurder van de Industriebond NW, Jan Schermer is de mededeling tegenover de onder nemingsraad een formele zaak, maar is in feite de zaak allang bedisseld. „Ik heb het gevoel dat de raad zich achteraf heeft gerealiseerd dat ze bezig waren met de mededeling over sluiting de wet op de ondernemings raden te overtreden. Vandaar dat ze nu tegen de ondernemingsraad zeg gen dat er nog geen besluit is geno men en dat ze eerst het advies van de ondernemingsraad wilde afwach ten," aldus de districtsbestuurder. Teleurstellend De raad van bestuur noemde het gisteren teleurstellend dat de bon den en de centrale ondernemings raad „ondanks veelvuldig en lang durig overleg toch het thans onaf wendbare en moeilijke besluit van VMF-Stork tot sluiting van de SPPM afkeuren". De raad ontraadt de bonden de door hen aangekondigde harde en zachte acties, omdat die „slechts leiden tot commerciële schade en verder ver lies van werkgelegenheid." Een VMF-woordvoerder herhaalde dat het bedrijf de laatste jaren steeds en voor ln totaal 70 miljoen ver lies heeft geleden. De raad van bestuur heeft ook laten weten dat hij „in hoge mate de te genstrijdige en schadelijke voorlich ting betreurt door die vakbondsbe stuurders, die de laatste dagen ener zijds in krasse bewoordingen spre ken over extra zorgen bij het con cern, maar die anderzijds eisen dat reeds Jaren lang verliesgevende be drijven niet worden gesloten." In dit verband noemt de VMF-top mede delingen als zou de werkgelegenheid binnen de dieselmotorendivisie ln gevaar zijn, onjuist en schadelijk voor die divisie. De dieselmotoren vormen volgens de VMF een gezond eigen produkt van VMF-Stork. Over de financiering van de groei van deze divisie is al enige tijd overleg gaande met de Nationale Investe ringsbank en het ministerie van eco nomische zaken. De raad herinnert er ook aan, dat het concern een reeks van goed lopende binnen- en buitenlandse activiteiten kent. In totaal werken bij VMF-Stork 22.200 mensen, van wie ongeveer 800 bij de in moeilijkheden verkerende SPPM en de gieterijen. Premier Den Uyl keek gisteren tij dens een bezoek aan de 43ste pantserbrigade in de Johannes Post- kazerne in het Drentse Havelte ge spannen door het vizier van een ge leid anti-tankwapen, dat een miljoen gulden heeft gekost. Den Uyl, die per helikopter arriveerde, sloeg een oefening gade en sprak met vijftig leden uit alle rangen van de brigade. Na afloop van het bezoek zei Den Uyl dat het al lang zijn bedoeling was de landmacht eens te bezoeken. De sfeer bij het bezoek was openhar tig; een van de problemen was het verouderde materieel. „Een van die rotte voertuigen kon vanmorgen bij de demonstratie niet starten" zei Den Uyl, die zich afvroeg hoe oud „die krengen van legerwagens" wel zijn. Over vernieuwing ervan liet de premier zich echter niet uit. Den Uyl zei verder vermaatschappe lijking van de krijgsmacht noodzake lijk te vinden. Een vakbeweging voor dienstplichtigen vindt hij dan ook nuttig, ook al komt de kritiek van de WDM hem wel eens wat geforceerd voor. Hoewel hij geen voorstander is van een volledig vrij willigersleger meende de premier toch dat een vergroting van het aan tal vrijwilligers in de krijgsmacht noodzakelijk is, omdat er behoefte is aan beter geschoold personeel. Van de plaatselijke VVDM-afdeling kreeg Den Uyl een handtekeningen lijst en een petitie aangeboden, waarin nog eens geprotesteerd werd tegen de inhouding van soldij voor huisvesting en voeding. ADVERTENTIE fan een onzer verslaggevers ^STERDAM Binnen de komende weken zullen in ieder geval nog drie eisen tot schadevergoe- ng in Amerika worden ingediend door nabestaanden van slachtoffers van de ramp op Tenerife. iit zal gebeuren door het Amster- imse advocatenkantoor Boekei, an Empel en Drilling in samenwer- ng met het Amerikaanse kantoor Haafipeiser and Krauser. Het Amster- lamse kantoor diende gisteren al :n claim in van 4,5 miljoen dollar amens de Amsterdamse kapper B. tan Meteren, die bij het ongeluk :ouw en zoontje verloor, lolgens de advocaten zal het totaal claims de komende tijd ichijnlijk nog groter worden omdat veel andere nabestaanden nu zeker ook naar hun advocaat zullen itappen. Schuldvraag f de claims door de Amerikaanse rg:J rechter ontvankelijk zullen worden verklaard, hangt overigens helemaal af van de vraag of PanAm een on rechtmatige daad ten laste kan wor den gelegd, dat wil zeggen: een grove fout heeft begaan. In dat geval namelijk zouden de KLM-passagiers niet meer vallen on der de bepalingen van de conventie van Warschau, waarin de maximum uitkering op ongeveer 150.000 gulden wordt gesteld. Over de schuldvraag staat op het ogenblik nog niets met zekerheid vast omdat de onderzoekcommissie nog bezig is met het bestuderen van de bandjes. Wat daarvan uitlekt, is tot nu toe zeer fragmentarisch en vaak tegenstrijdig. De meest uitge sproken veronderstelling is nog steeds dat de commando's die de KLM-jumbo van de toren kreeg, overstemd zijn geweest door ge sprekken tussen de toren en het PanAm-toestel. Daardoor zou in de KLM-cockpit ten onrechte zijn ver staan, dat klaring voor de start was gegeven en dat het PanAm-toestel van de baan was. Over dat laatste schijnt overigens bij de tweede vlieger of de boordwer ktuigkundige nog twijfel te zijn ge weest. Uit de band van de voice- recorder zou namelijk de stem van een van hen zijn gehoord met de vraag aan de gezagvoerder „weet je zeker, dat PanAm van de baan is?". De gezagvoerder zou daarop „jawel" hebben geantwoord. Intussen heeft de patholoog dr. Wil liam Eckert uit het Amerikaanse onderzoeksteam de Spaanse autori teiten grote ondeskundigheid ver weten bij het identificeren van de slachtoffers. Hij vindt, dat daardoor een deel van het onderzoek teniet is gedaan. Voor de identificatie werd volgens hem, voornamelijk onervaren mili tair personeel ingezet. „Dit was een aanfluiting van het recht en een belediging op grote schaal van de gerechtelijke geneeskunde in Ame rika. Ongetwijfeld zal dit in een zeer gevoelige situatie meer vragen doen rijzen dan antwoorden geven." al dus Eckert. Hij beschuldigt de Spanjaarden er van zelfs geen poging te hebben ondernomen om gebitkaarten van de slachtoffer» te maken." r un,Van onze Haagse redactie DEN HAAG Denemarken wil de leünitieve ondertekening van het mtract, waarmee Denemarken, wrwegen, België en Nederland cir- 350 F16-straaljagers van de VS lopen, opnieuw uitstellen. Nadat op sens verzoek de afronding van de- „wapenorder van de eeuw" al rder was uitgesteld, wil Denemar ken, zo verklaarde de Deense defen- nister Moeller gisteren in Ko- hagen, verder uitstel van 1 mei |naar 1 juni van dit jaar. iarken wil extra-tijd om te iberen uit de aankoop van de Ijagers toch nog wat meer eco- che voordelen in de vorm van groter aandeel in de produktie if meer tegenorders in andere secto- van de industrie, te putten. Het ibleem is echter dat er in Dene rken weinig voldoende gekwalifi- xde industrieën zijn die een aan- il in de co-produktie van de F16 zich kunnen nemen. ischi Moeller zei in Kopenhagen direct ?n et contact met zijn defensiecollega's teliji uit de andere betrokken landen te ?ste» zullen opnemen om hen over het rt v» uitstel te raadplegen. Dat contact isdoi had gisteren met minister Stemer- ■^s» dink nog niet plaatsgevonden, van- id Mdaar dat deze geen commentaar kon 'e V* 8even °P zaak- fair,' leai; Van onze onderwijsredactie DELFT De interfaculteit be drijfskunde in Delft heeft als eerste faculteit in Nederland het besluit genomen vrouwen bij sollicitaties naar we tenschappelijke functies voor rang te geven. In de facul teitsraadvergadering werd een motie van deze strekking met zeven stemmen voor, twee té gen en twee onthoudingen aangenomen. In de motie wordt voorts uitgesproken dat gestreefd moet worden naar evenveel mannelijke als vrou welijke stafleden in de facul teit. De motie was ingediend door een man, Frits Engeldorp. Hij kreeg wel de steun van de eni ge vrouwelijke studentenver tegenwoordiger in de facul teitsraad, Manja Strick. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Buitenlandse Zaken in Den Haag ontkende gisteren desgevraagd dat de Franse rege ring Nederland van te voren heeft geraadpleegd over de Franse steun aan Zaïre. Buitenlandse Zaken reageerde hier mee op de t.v.-verklaring van de Franse president Giscard d'Estaing, waarin deze zei dat Frankrijk „na mens Europa en na raadpleging van ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De positie van de vrouw op de arbeidsmarkt is ver slechterd. De werkloosheidscijfers van het ministerie van sociale zaken over maart tonen voor alle leef tijdsgroepen tot 60 jaar een dalende werkloosheid onder mannen maar een stijgende onder vrouwen, verge leken met eind maart vorig jaar. Dit verschil tussen mannen en vrou wen is nog het sterkst onder de jonge werknemers (tot 20 jaar). De cijfers tonen verder een sterke stijging gedurende de maand maart van het aantal werknemers met werktijdverkorting in de metaalsec tor. Vergeleken met januari dit jaar is het aantal metaalwerknemers met kortere werktijden met bijna de helft toegenomen. Het aantal geheel werklozen in de metaal, alsmede ln de landbouw, ontwikkelde zich ech ter gunstig in maar wanneer reke ning wordt gehouden met seizoen invloeden. Daarentegen nam, gecorrigeerd voor seizoen, de werkloosheid in maart toe onder werknemers in algemene dienst en vooral in de bouw. Dit laatste lijkt strijdig met de toege nomen bouwactiviteit. De verklaring ligt in het zachte win terweer. Normaal is dat in maart, als de winterkou achter de rug, de bouw werkloosheid afneemt. Dit jaar bleef dat achterwege doordat de anders nog werkloze bouwvakkers nu al lang aan de slag waren. De stijgende bouwwerkloosheid in maart is dus voornamelijk schijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Fractievoorzitter Wiegel van de WD vindt dat de wekelijkse televisiepraatjes op vrij dagavond van de demissionaire pre mier Den Uyl steeds meer ontaarden in propaganda-gelegenheden voor Den Uyl als lijsttrekker van de PvdA. Wiegel vindt daarom dat Den Uyl het televisiepraatje en de andere wekelijkse contacten met de pers moet opschorten tot na de verkie- zingen. Wlegel heeft zijn standpunt in vragen aan Den Uyl uiteengezet. Sandeman. ft>rt en Sherry cVcrbuqt-<7Dc QiötecMerkgn onze Europese vrienden" besloten had Franse vliegtuigen ter beschik king te stellen voor het vervoer van Marrokkaanse troepen naar Zaïre voor de strijd tegen het invasieleger in het zuiden van het land. De woordvoerder van minister Van der Stoel benadrukte dat buitenlandse zaken pas nadat de Franse steunac- tie was begonnen door de Franse ambassadeur in Den Haag werd in gelicht Uit de verklaring van de woordvoer der blijkt dat minister Van der Stoel allerminst gelukkig is met het Fran se initiatief. „Naar Nederlandse op vattingen vormen de gebeurtenissen in Zaïre vooral een Afrikaans pro bleem, dat in de eerste plaats de verantwoordelijkheid raakt van de Afrikaanse landen", aldus de woordvoerder. Hij wees erop dat minister Van der Stoel ten tijde van de strijd in Ango la, meermalen zijn bezorgdheid heeft uigesproken over de gevolgen van buitenlandse interventies in Angola en de uitstraling daarvan in naburi ge landen. Hij doelde toen duidelijk op de hulp die Cubaanse troepen verleenden aan de Angolese bevrij dingsbeweging MPLA. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Waren het vroeger steden als Parijs, Milaan, Napels, Rome en de vakantiecentra aan de Franse Rivièra, die naam maakten door de activitei ten van het autokrakersgilde, de laatste jaren kan daar gemakkelijk ook Amsterdam worden bijgevoegd. 380 ontwikkelingsprojekten VASTEN AKTIE giro 5650 te utrecht ofwel rabobank zeiat nr. 162101864 De trieste belans, die de hoofdstedelijke politie na het afgelopen Paasweekeinde (ruim vierhonderd aangiften van diefstal uit auto) op maakte heeft duidelijk aan getoond, dat automobilisten hier nauwelijks veiliger zijn. En dan gaat het hier alleen nog maar om de gevallen waarin officieel aangifte is gedaan. De aantallen kraken, waarvoor dat niet werd ge daan, zal waarschijnlijk een veelvoud daarvan zijn. In de afgelopen paar jaar is het aantal diefstallen onge veer verdubbeld, althans in Amsterdam, waar men van een gemiddelde van duizend per maand al lang niet meer opkijkt. In andere steden liggen die gemiddelden aanzienlijk la ger. Zo telde de Haagse poli tie vorig jaar 2249 diefstallen uit auto's tegen 2104 in het jaar ervóór. De cijfers van de Rotterdamse politie wijken daar niet veel van af. Men spreekt daar zelfs over ge middeld maar enkele tiental len per week. Die opmerkelijke verschillen wijt de Amsterdamse politie vooral aan het internationale karakter van de hoofdstad, die zeker op hoogtijdagen meer buitenlanders trekt dan andere grote steden (het zijn ook vooral de buitenlandse auto's die geplunderd wor den). Daarnaast speelt de re latie, die in deze stad gelegd kan worden met de drughan del, een duidelijke rol. De snelle prijsstijging van nar cotica lijkt, zo is de ervaring van de politie, gelijke tred met het aantal diefstallen te houden. Brutaler De krakers blijken steeds brutaler op te treden en er zelfs rustig de tijd voor te nemen autoradio's uit de wa gens te slopen. Zelfs de aan- wezigheiod van een grote hond in een afgesloten auto schrikt het krakersgilde, zo bleek dit Paasweekèlnde, niet meer af. Toen de eige naar zijn opengebroken auto terugvond bleken niet alleen enkele kostbaarheden ver dwenen, maar was ook de hond weg. Volgens de politie had een groot deel van de diefstallen voorkomen kunnen worden wanneer de automobilisten hun spullen niet zo duidelijk zichtbaar in de auto hadden De eigenaar van deze in Amsterdam geparkeerde auto nam geen risico: hij liet de tochtraampjes van zijn auto vervangen door stukken ijzer achtergelaten. „Veel mensen springen soms ontstellend nonchalant met dure appara ten om, laten camera's ge woon op de bank liggen en nemen niet eens de moeite hun autopapieren mee te ne men", aldus een politie woordvoerder. Dit ondanks het feit, dat de politie in hore cabedrijven en hotels fofders verspreidt, waarin tegen diefstal gewaarschuwd wordt „De mensen krijgen waarschijnlijk zoveel folders aangeboden, dat die niet eeas meer opvallen". Voor de hand ligt, dat de VW's geen taak zien bijvoor beeld in het uitdelen van fol ders aan de grensposten Zij achten het een moeilijk te verkopen zaak, met de ene hand kleurrijke wervende toeristenfolders uitreiken en met de andere een waarschu wing tegen krakers. Alleen de Duitse toeristenbond ADAC heeft die waarschuwing ln haar periodieken verscheide ne malen laten horen, op de zelfde manier heeft de ANWB Nederlandse toeristen vorig Jaar gewaarschuwd voor de praktijken van krakers ln Italië. •Waarom heeft niemand ingegrepen, toen ik aan die blikken met pruimen begon?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3