Prof. dr. D. C. Mulder leidt voortgezet gesprek over wereldgodsdiensten Hoe lang nog kerknieuws? Drieduizend Navigators willen discipelen maken Stuurgroep in Arnhem oecumenisch straatwerk VANDAAG Zigeunerdominee liet prentjes van heiligen vernietigen VOORBUGANGEF Tegen investeringei in Zuid-Afrika DONDERDAG 1« APRIL 1977 KERK Trouw/Kwartet door Aldert Schipper Tijdens de assemblee van de wereldraad van kerken, eind 1975 in Nairobi, was er één sectierapport, dat door de plenaire vergade ring niet onmiddellijk werd aanvaard. Dat betrof het rapport dat sectie III had opgesteld en dat ging over de dialoog met vertegenwoordigers van andere godsdiensten Hoewel de Nederlandse algevaar digde dr. Albert van den Heuvel het rapport als ..voorzichtig" omschreef, merkten anderen op dat het ver staan zou kunnen worden als een geestelijk compromis of als een kri tiek op de zending De Noorse bisschop Per Lónning eiste een her ziene versie. Die herziening kwam er niet. maar de sectie schreef wel een J nieuwe inleiding tot het stuk. dat voor het overige even zwak bleef als tevoren. De zwakte van het rapport kwam voort uit de tegenstellingen, die bin nen de sectie tot openbaring waren gekomen. De ene groep stond vol argwaan tegenover dialoog met le den van andere godsdiensten, terwijl de andere zeer geporteerd was voor dit gesprek. Een vertegenwoordiger van de laatste categorie, de metho dist dr. Lynn da SUva uit Sri Lanka, merkte op dat dialoog niet betekent dat je iets van je geloof afdoet, maar dat Je geloof er door wordt verrijkt en versterkt. De Franse ds. Roger Mehl riep ech ter dat hij bang bleef voor syncretis me. het opnemen van vreemde ele menten In de eigen godsdienst, die de kern van het geloof bedreigen Toen het rapport tenslotte, voorzien van een gerustellend voorwoord, door de plenaire vergadering werd aangenomen voor verdere studie en actie, was iedereen het er over eens dat het laatste woord over dialoog met andere godsdiensten en ideolo gieën nog niet was gesproken Conferentie I j Sinds de assemblee werkte de afde ling voor dialoog onder leiding van de Indiase theoloog dr Stanley 8a- martha verder en bereidde een grote conferentie voor. die in de tweede helft van deze maand gehouden wordt in Tsjengmai. in Thailand. Voorzitter van deze bijeenkomst zal de Nederlandse VU-hoogleraar m de godsdienstwetenschap dr. D. C. Mul der zijn. die ook in Nairobi intensief aan het beraad over de dialoog met andere godsdiensten heeft meege werkt. Hij vertelt dat de tachtig deelnemers aan de conferentie in Tsjengmai het debat ln Nairobi willen voortzetten. Onder de deelnemers zal opnieuw een aantal vertegenwoordigers zijn van de meer fundamentalistisch in gestelde evangelicals, onder wie de secretaris van de theologische com missie van de wereldbroederschap van evangelicals, dr. Bruce Nicholls en de bekende evangelical Age Hol- ter uit Noorwegen. Er zullen geen mensen meedoen die andere godsdiensten aanhangen, hoewel er door verschillende ontmoetingen wel contact met boeddhisten uit Thailand zal zijn. Ook zullen de deel nemers kennismaken met de Thaise protestanten en katholieken Eerste werk De conferentie valt in twee delen uiteen. De eerste dagen zullen de deelnemers de stand van het gesprek over de dialoog in ogenschouw ne men en enkele inleidingen krijgen over de manier waarop christenen in dezelfde samenleving omgaan met niet-christenen. Dan komt ook de vraag aan de orde hoe je van het evangelie uit tegen andere religies aankijkt. In de roomskatholieke theologie spreekt men met meer gemak over de heilswaarde van andere godsdiensten dan bij de protestan ten. die meer belangstelling hebben voor de waarheidsvraag. Wanneer je aanvaardt dat God ook via andere godsdiensten, zoals het jodendom of de islam, tot de mensen spreekt, moet je je ook afvragen of zending tegenover mensen die deze godsdiensten aanhangen wel ge rechtvaardigd is. Daarover spreekt n»en ook in Tsjengmai. En tenslotte zal men in de eerste vergaderweek de vraag op tafel krijgen naar het syncretisme Vier groepen Na deze eerste vergaderperiode volgt er een waarin de deelnemers spreken over de relatie tussen het christendom en vier groepen andere godsdiensten en ideologieën. In de eerste groep wordt gepraat over de verhouding tot joden en moslims, in de tweede groep over hindoes en boeddhisten, in de derde over de verhouding tot de traditionele godsdiensten en in de laatste groep gaat het over de verhouding tussen het christendom en de ideologieën. In Europa wonen miljoenen mos lims en joden. Daarom is de vraag naar de dialoog met deze mensen voor ons niet zonder belang. Maar vooral ook de vraag naar de verhou ding tussen de christenen en de aan hangers van Ideologieën is van bete kenen. Wij leven immers in ons we relddeel tussen de mensen die gelo ven in de ondernemingsgewijze pro- duktie of in het nationaliseren van de produktiefactoren (kapitalisten en communisten). Met anderen Dat het nadenken over het gesprek met andere godsdiensten en ideolo gieën tegenwoordig zo ..in" is komt doordat mensen met andere opvat tingen zomaar tussen de christenen inwonen. Moet je met deze mensen tot een gezelllige samenleving ko men of moet je hen zover mogelijk van Je lijf houden? Het evangelie zegt het een en ander over de samen leving met andere mensen. Dat wil liever dat de christen de wereld dient dan met haar breekt. Een volgende vraag is of God^uiten de kerk en Israël nog elders nog elders werkt. Moet Je andere godsdiensten ongezien verwerpen of wijst het evangelie een andere weg. Zijn andere godsdiensten, zoals sommige katholieke theologen zeg gen, ook heilswegen of köm je God daar niet tegen. Het zijn vragen die. zo vertelt prof. Mulder, ook reeds Abraham Kuyper bezighielden, toen hU schreef over de gemene gratie en de algemene openbaring. „Maar het bleef ln die tijd nog allemaal theoretisch," zegt prof. Muider en hij zet uiteen wat er sindsdien is veranderd aan oosterse renaissance, het opduiken van (mos lim) buitenlandse werknemers in West-Europa en de vernieuwe be langstelling voor de Joden. Het oude imperialisme is voorbij, toen men hier dacht dat Europa de religie bezat en dat hier de geschiedenis zich afspeelde. Prof. mr. dr. D. Mulder jezelf .steeds afvragen welk stukje van het geloof westerse folklore en cultuur is en welk deel je niet kunt opgeven." Franje er af Niet zo puur We merken nu dat ook het Europese christendom niet zo puur is als we dachten en dat het vol zit van Griek se en germaanse culturele uitdruk kingsvormen. Als wij onze theologie in Griekse vormen uitdrukken, mo gen de Indiase theologen dat dan doen in termen van de Vedanta- filosofie7 Prof Mulder, die deze vraag op werpt is niet zo bezorgd over deze vormen die uit andere culturen stammen. „We kennen in de kerk het gevaar van de ketterij. Reeds in de tweede eeuw moest de kerk kie zen en dat is ze blijven doen. Ik moet wel eens denken aan onze zendings man J. H. Bavinck. die gezegd heeft: „Pas als er ketterijen in de jonge kerken ontstaan, dan kuil je zeggen dat ze het evangelie verwerkt heb ben. In het gesprek met aanhangers van andere godsdiensten moet je Prof. Mulder heeft langdurig (van 1950 tot 1965) in Indonesië gewerkt. „Toen ik terugkwam merkte ik al dat mijn geloof zittfi door deze ont moeting van zijn franje had ont daan. Ik wist steeds meer dat het ging om de God, die zich heeft geo penbaard in een mens die kwam ora te dienen." Is dat dan hetgeen je mensen als het absolute in het christelijk geloof voor houdt? Prof. Mulder: „Je kunt niet veel meer doen dan jezelf en anderen aanbevelen dit heil te zien en het te volgen. Daarbij moet Je bedenken dat er mensen buiten het christen dom zijn, die toch de underdog die nen en daarin Christus hebben ge volgd. Jezus wijst daar trouwens zelf op in het evangelie van Mattheüs. Christus blijkt incognito aanwezig te zijn." Maar wat is nu absoluut in het chris telijk geloof? „God is absoluut. Het is al wat moei lijker te zeggen: Jezus is absoluut. Denk maar aan de tijd van het Oude Testament. Maar we moeten wel zeggen dat je Gods barmhartigheid nergens zo goed ziet als ln Jezus. Maar als je dat tegen een jood of moslim zegt. zul je zelf ook wel wat van die barmhartigheid moeten to nen. En dat is in het verleden te weinig gebeurd." Is dat een oordeel over de vroegere zending? „Nee. Iedereen is een kind van zijn tijd. Er is met gewelidge toewijding gediend. In de vorige eeuw stierven de mensen ln de zending als ratten en zij waren de enigen die onder de melaatsen wilden werken. Maar het westers meerderwaardigheidsgevoel heeft veel moslims, hindoes en boed- histen geërgerd. Het was de geest van de tijd, zullen we zeggen. Als Indiase christenen je dat nog eens zeggen, voel ik met beschaamd. Ge lukkig loopt die tijd nu ten einde. Maar een positief punt van het ver leden is dat er een wereldkerk is ontstaan, zodat je nu met christe nen uit andere culturen kunt spre ken en hun kritiek kunt horen. Het enige dat je kunt doen is jezelf en de ander op te roepen, samen de weg naar het rijk van Jezus te gaan. Daarbij moeten we bedenken dat de gezondene niet meer is dan 2ijn meester en dat wij dus bereid moe ten zijn de voeten van elkaar te wassen." door dr C. Rijnsdorp kvk«l^k« per* Zo'n tien. twaalf jaar geleden werd veel gepraat en geschreven over secularisatie. Men herinnert zich o a. de vraaggesprekken, gevoerd door toen nog dra. G. Puchlnger met een vijftiental prominente fi guren, voorafgegaan door een ma gistrale historische inleiding van prof. Rogier Christen en Secularisa tie. Delft 1968) De lezer behield er zijdelings deze indruk van. dat het proces van ont kerstening. al lang gaande maar door de Franse revolutie van 1789 voor ieder duidelijk geworden na twee wereldoorlogen in onze eeuw een beslissende fase was ingetre den. De kerk. enerzijds we reldvreemd en anderzijds verbur gerlijkt. innerlijk hopeloos ver deeld en onzeker, was wat haar invloed op het openbare leven be treft in de verdediging gedrongen en in het oog van velen uitgeran- Onze westerse beschavtng. voort gekomen uit het christendom, ge raakte meer en meer van haar wor tels los Niemand kwam toen nog op de gedachte, de huidige petfode van ontkerstening te vergelijken met die van de kerstening in de vroege middeleeuwen, vdor de tijd van Karei de Grote. Bij eb komt grond bloot, die er ongeveer zo uit zag toen de vloed opkwam Het actuele kerknieuws zit met de neus op de gebeurtenissen van de dag De beschouwingen in de ker kelijke weekbladen zijn gebonden aan lopende kwesties die uiteraard om toelichting en afdoening vra gen. Deputaatschappen moeten om de vragen heen meer ruimte scheppen, maar die historische en theoretische ruimte is beperkt, want men moet komen tot een ad vies in 'een concrete aangelegen heid. Zo cirkelt het kerkelijk denken rond ln een tamelijk nauw be grensde horizon en ln afhankelijk heid van de deelkerk waarvan men lid is. En dat in een tijd dat de algemene kerk zich zo nodig op haar toekomst moet bezjnnen. Ze is machteloos de ogen óp te slaan naar de waarlijk grote vragen die haar voortbestaan in een straks ontkerstende samenleving raken Ik schrijf dit naar aanleiding van een recente dissertatie van dr J. Davidse, getiteld Beds Venerabilis' Interpretatie van de Historische Werkelijkheid (VRB Drukkerijen bv. Groningen. 198 blz Beda (Be de). de eerbiedwaardige, was een angelsakslsch geleerde, geschied schrijver en theoloog (672-735). Hij bracht zijn leven studerend en on derwijzend door in het klooster Jar row Zijn talrijke geschriften om vatten bijna het gehele gebied van de toenmalige wetenschap. Natuurlijk moet men kenner van de middeleeuwen zijn (mediëvist noemt men dat) om dit specialis tische werk. met vrijwel bij elke volzin een noot. te beoordelen. Voor de krantelezer is belangrijk, dat we hier indirect een kijk krij gen op het Noordeuropese christen dom in opkomst. Toen zijn inzichten gegroeid en beslissingen genomen, die veelszins de toekomst hebben bepaald en die vandaag bij wijze van spreken worden drooggelegd We staan bij Beda op een punt né de ontbinding van het westromein- se rijk en vóór de regering van Karei de Orote. De kerk van Rome Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 059 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LE10EN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Van een medewerkster ESSEN (Did.) Negenhonderd van de drieduizend deelnemers aan het Europees congres van de Navigators in het Duitse Essen kwamen met een speciale trein uit Nederland. Het ging op deze conferentie over het maken van discipelen en het doel voor elke deelnemer was drievoudig: dat hij zou inzien wat zijn eigen unieke plaats is in Gods plan met de wereld; beter toegerust te worden om Christus te dienen als zijn discipel, en: andere mensen te helpen om discipel te worden. congres zijn stafmensen aanwezig die op eerdere congressen beslissin gen inzake hun geloof namen Uit de omvang van dit congres blijkt ook de groei van de organisatie De Navigators. Soortgelijke congressen werden in 1970 met zevenhonderd deelnemers in Engeland en ln 1966 met vierhonderd deelnemers in Duitsland gehouden. Op de vraag: wat is bet karakteristieke van De Navigators en waarin verschillen ze van andere christelijke organisa ties 7 zegt vice-president James Downing. respecUevelijk: door hun grote gerichtheid op het kennen van de bijbel en de toepassing daarvan ln het eigen leven. En ln de waarde die ze toekennen aan de mogelijkhe den van de enkeling In de vijftien speciale instructie toespraken en in de drie-en-dertig werkgroepen is bet thema discipe len-maken verdiept en uitgewerkt naar verschillende kanten, zoals dis cipelen maken als echtpaar, onder verpleegsters, in de plaatselijke kerk. Zeer praktische zaken kwamen eveneens aan de orde: hoe deel je Je Ujd in. hoe begin Je een campagne, enz. Klimaat De ervaring heeft geleerd, zegt de heer Roger Anderson uit Londen, de directeur van dit ECDM (European Congres On Dlsciplemaking). dat het klimaat van zo'n congres bijzon der gunsUg Is voor het nemen van ingrijpende beslissingen Op dit in haar toenmalige gedaante is het enige vaste punt voor leiders en bekeerlingen, tot in Ierland en Brit- tannla toe. Veel is nog innerlijk tegenstrijdig en diffuus. Het kernprobleem is de verhouding tussen hemel en aarde, eeuwigheid en tijd. Er loopt een scherpe caesuur door de werkelijk heid heen. De gelovige in Beda's tijd beweegt zich op twee niveaus. Het is moeilijk vast te stellen wat de staat precies is en wat de koning moet doen. Eigenlijk zou hij monnik moeten worden. Er is trou wens een koningin die zichzelf een leven van onthouding oplegt. Men voelt iets vibreren en dat is ongelofelijk boeiend. Er ls een situ atie in wording, die vandaag in ontbinding verkeert. Met'een ver wante vibratie als gevolg. Want vandaag vraagt men zich af: hoe kan de kerk tegelijk op de hemel en op de aarde gericht zijn? Sommi gen willen het gordijn naar boven maar liever dichtschuiven. Verliet men destijds de wereld, vandaag verlaat men de kerk. Een scheiding tussen boven en be neden wordt Wfet meer aanvaard. Het klooster heeft voor vele rooms katholieken Zijn zin verloren. Was het aardse leven destijds een nood zakelijk kwaad, vandaag is aan dacht voor hemel en hiernamaals een lastige overbodigheid gewor den. Wat de kerk doet is voor de wereld nauwelijks nieuws meer. vandaar de vragende titel van dit stukje. Natuurlijk kan een vrijwel ontkerstend Europa niet terugke ren tot een of ander vóórchristelijk heidendom. En dat is het punt dat de beving veroorzaakt. Er is iets volstrekt nieuws in de wereldgeschiedenis ren beschaving die in het christen dom wortelt, heeft rich daarvan los gemaakt en ls dientengevolge in een soort luchtledig terechtgekomen. Tegen deze achtergrond dient het kerkelijk denken zich te bewegen. De lezing van Davidse's dissertatie heeft mij ln deze overtuiging ver sterkt. Van een onzer redacteuren PARIJS De Spaanse predikant Cardona Gregori, de voorzitter van de commissie voor de bescherming van het evangelie in Spanje heeft bij het eigen ministerie van Justitie en bij de wereldraad van kerken geprotesteerd over de veroordeling die de zigeunerdominee Pio Isidoro Munoz Rodriguez heefV opgelopen. Onder invloed van de prediking van dominee Pio had een groep zigeuners in de buurt van Granada besloten afstand te doen van hetgeen zij waren gaan zien als afgodendienst. De zigeuners verzamelden daartoe alle plaatjes van heiligen, die in groten getale in hun wagens aan de muur zaten en verbrandden deze „tekenen van afgoderij" op plechtige wijze, onder het goedkeurend oog van de zigeunerdominee. De pastoor van de nabijgelegen katholieke parochie ontstak in woede bij het zien van deze ontheiliging en sleepte de zigeuners en hun predikant voor de rechter. De vier zigeuners werden vrijgesproken, omdat zij krachtens hun nieuwverworven geloof hadden gehandeld, maar de dominee kreeg een boete van 15.000 pesetas, ongeveer 700 gulden en een leerverbod van acht jaar opgelegd en hij verloor zijn burgerrechten. Het hooggerechtshof stelde vervolgens in december 1976 vast dat de prentjes niet gewijd waren en dat het verbranden ervan dus onmogelijk heiligschennis kon wezen. Het hoogge rechtshof heeft echter tot nog toe geweigerd zich over de straf tegen dominee Pio uit te spreken, hoewel de 8paanse regering krachtens een decreet van 11 maart amnestie heeft verleend aan veroordeelden voor dit soort misdrijven. ARNHEM In Amhem-Centrum- West heeft een interkerkelijke stuurgroep een plan uitgewerkt voor oecumenische ontmoetingen voor bewoners van dezelfde straat. Be gonnen ls raet drie ontmoetingen van praktisch alle in een bepaalde straat wonende gezinnen, kerkelijke en niet-kerkelijke. De bijeen komsten zijn gericht op een dieper elkaar leren kennen, mede vanuit de verantwoordelijkheid voor de jonge ren en voor de maatschappij. Ze wor den geleid door een r.k. wijkpastor en een hervormd vrouwelijk gemeen telid. ROTTERDAM Memisazondag 1977 heeft bijna vijf miljoen gulden opgebracht. Dit is een record, aldus Memisa (medische missieactie). Meer dan drie miljoen kwam binnen uit rooms-katholieke kerkdiensten en bijna twee miljoen aan giften via bank en giro. UTRECHT Zondag 1 mei wordtin de hervormde kerkdiensten de Jaar lijkse collecte „algemene diakonale doeleinden" gehouden. De op brengst ls bestemd voor binnen landse diakonale projecten, zoals hereniging van Surinaamse gezin nen in noodsituaties, begeleiding van studenten uit de derde wereld, recreatlewerk. organisaties van zie ken en gehandicapten, de landelijke telefonische hulpdienst Korrelatie. ERMELO Het confessioneel gere formeerd beraad heeft een predikan tenvergadering gehouden ter bezin ning op koers, werkwijze en optre den. Er zijn vier werkgroepen ge vormd. die ziek bezig gaan houden met het geestelijk leven van de ge meente. het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk, de Vrije Universiteit en de theologische ho geschool te Kampen, en het synkre- DE FANTAST Die KGB-man, die Rus, die zich uitgaf voor een geheim agent vaniL, Sowjet-Unie en die hier in bepaald kringen zo'n warm onthaal kreeg. i.al dan toch over de grens gezet. Gelijf J hebben ze. Hij heeft toch al asiel in... Duitsland. Als je hem geloven moe u was één op de tien Nederlanders e«ie Sowjet-spion. Ik overdrijf, dus daarop hoeft niemand te reageren. B Een paniekzaaier. Zelfs ons a parlement was niet zuiver. Ook daipi stikte 't van de gluurders en fotografen van documenten, 't Wai spannend genoeg. Maar nu hebben ze er bij de vreemdelingenpolitie blijkbaar toch genoeg van. Eindeli ook eens een beslissing die hout snijdt. Intussen gaan onze gedachten wel uit naar bovengenoemde kringen, radio- en televisierubrieken, en kranten, die maar al te graag hun kostbare tijd^i ruimte ter beschikking stelden van deze fantast, 't Was ook „gefunden^ Fressen", zoals ze dat uitdrukkenii i het land waar hij nu hopelijk is. Ee Bi ex-spion, die onthullingen deed. Oe™ van te watertanden. Zo houd je de schrik er goed in en voorkom je dat mensen vriendelijk gaan denken over andere mensen. Want dat laatste is alleen maar zwakheid en weekheid. Daar koop Je niets voori de internationale strijd van volk tegen volk en voor je het weet, van man (achter de knóp) tegen man (achter de knop). Je moet nooit te vroeg juichen. Voor je het weet bent je beetgenomen. Maar Ja, laat ik er maar een punt achter zetten want weet ik veel of hij al niet meer rustl ergens in Nederland zit. Wie houdt1 hem tegen aan de grens? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Klaaswaal: M. Verduf te Brakel, die bedankte voor Strijel Aangenomen naar Vleuten: C. Hal te 's Heerenhoek-Nieuwdorp. Bedankt voor Uithuizermeeden: C. van Dam te MaasdaÉ Cillaarshoek; voor De Bilt: D. vfl Boven te Amersfoort. fl GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hardenberg: Ti Kruiter uit Lutjegast. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Loppersum i.c.m. Wes> teremden: J. J. Poutsma, kand. 1 Nljega (Sm.): te Leerdam: P. J Trimpt. kand. te Kampen; te On nen. A. van Houdt, kand. Zwijndrecht. Bedankt voor Groningen N.: J. SlolL man te Dalfsen. I CHR. GEREF. KERKEN I Bedankt voor Boskoop: drs J. Krulf] te 's Hertogenbosch. GEREF. GEMEENTEN I Bedankt voor Middelburg: M._ Mondria te Waardenburg. Voor l onville (Can.): A. Moerkerken Nieuw Beijerland. N rUni* "i Joseph Honze tisme. Het is de bedoeling, op 20 oktober te Ermelo de verschillende praatpapieren te bespreken. DRIEBERGEN Het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk heeft voor gespreksgroe pen een discussiemap over energie en kernenergie samengesteld. De 63 pagina's tellende raap bevat veel in formatie over „kerken en kernener gie" en ook uitgebreide liturgie- suggesties. De Kwik-map „Wees goed voor deze aarde" kost 3.50 (giro 47.50.60 t.n.v. gereformeerd jeugdwerk te Driebergen onder ver melding -van „Kwik-kernenergie"). BOGOTA Een bisschop in het zuiden van Columbia heeft alle 2500 gelovigen in de plaats Vascual in de ban gedaan, omdat zij de opbrengst van een collecte voor een niéuwe kerk niet af willen dragen. Er was vierduizend gulden bijeengebracht, maar toen besloot de parochie, dat het geld beter besteed kon worden voor plaatselijke sociale voorzie ningen. BRUSSEL Met zangbijeen komsten in kerken ls het nieuwe liedboek voor de Vlaamse kerkpro vincie van de r.k. kerk gepresen teerd. „Zingt Jubilate" bevat vele liederen van reformatorischen huize. Ook zijn vele uit Nederland af komstige liturgische liederen opge nomen. De bundel bevat ook een bloemlezing van gregoriaanse mu ziek. De eerste druk ls inmiddels al uitverkocht Een liturgisch congres in September in Gent zal de presen tatie van het liedboek afsluiten. FRIEDEWALD De afgevaar- digdenconfereatle van Westduitse evangelische studentengemeenten heeft besloten een orgaan op te rich ten voor contact met de studenten gemeenten in de'DDR. Voor de tweede maal in de gei denis is in de Verenigde Staten e zwarte rooms-katholieke geesteli;' als diocesaan bisschop aangesU Mgr. Joseph Honze (53). sedert v jaar hulpbisschop van het bisdoj Natchez-Jackson in de staat 1 sipi. is door de paus benoemd t hoofd van het nieuwgevormde l dom Biloxi in dezelfde staat. Vi£ 1875 tot 1900 had Portland (MaJ een zwarte bisschop, James Heal Janani Loewoem Ter nagedachtenis van de caanse aartsbisschop Janani woem, die op 16 februari in Oegai vermoord werd, is in Engeland fonds opgericht. Het zal onder n studiebeurzen voor Oegandese tl logen beschikbaar stellen. WASHINGTON De leiders VI twee van de grootste lutherse gro pen in de VS hebben openbaar maakt dat zij tegen elke verde: Amerikaanse Investering in Zui Afrika zijn. „Elke verdere invesl ring versterkt alleen maar het «J teem van apartheid dat zo duideli de zwarte bevolking onderdruk! hebben Robert Marshall ert Da* Preus gezegd, die respectieveli voorzitter van de lutherse kerk Amerika en van de Amerikaan lutherse kerk zijn. Zij waren kort( leden twee weken in Zuid-Af rik»

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2