Gladheid kostte levens Voorlichtingsavonden kerncentrales verschoven. Flinke vondst van hasjiesj op kotter Philips batterijen die gaan lang mee WW Miljoenen christenen vierden het Paasfeest Commentaar Vier doden en zwaargewonde door botsing bij Dokkum Symbiose mocht Ipanje (1) ipanje (2) [ySpanje (3) Het geheim dat je deelt met Sandeman. PHILIPS \bor alles dat heel goed spelen draaien bewegen verlichten moet.... niet op tv 'Student' stal jarenlang op universiteiten niet uit eigen kracht geef acht Uw stem Ludwina J. gaat in hoger beroep Bij demonstranten in Kalker ook aantal Nederlanders Drie arrestaties in haven van Stellendam iDAG 12 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet b jpanje bevindt zich in een over ig pngsfase die, zoals haast elke over- jingsfase, gekenmerkt wordt door izekerheid. Geen onzekerheid ver de richting van de politieke en aatschappelijk verandering, maar el over het tempo ervan, ht de overgangsfase die nu al ruim en jaar duurt, is de regering her- V( aaldelijk voor beslissingen ge- laatst die zich aandienden als poli- en peke toetsstenen voor haar demo- s I (et vraagstuk van de legalisatie van e Spaanse communistische partij eeft zich bij uitstek aangediend als D'n toetssteen. Kon de regering de bttkartij wettelijk toestaan of zou lega te *atie een massale kritiek van de ude Franco aanhang tot gevolg ibben met alle gevaren van een 'grijpen door het leger? Ugelopen zaterdag heeft de rege- r uting Suarez de knoop doorgehakt. Een maand geleden schoof het mi- isterie van binnenlandse zaken de leslissing door naar het Spaanse rat looggerechtshof, maar dit achtte zich na langdurig beraad niet com ment een uitspraak te doen. Ze tuurde de kwestie onopgelost terug laar de regering. Het onaangename van de procedure was dat de com- ounistische partij gedurende lange tijd in onzekerheid verkeerde over haar lot. De andere kant van de medaille was dat de rechtse opposi tie door het uitstel de tijd kreeg te wennen aan de gedachte dat Spaan- cratische gezindheid. Telkens gaf de regering weer blijk, soms bedekt dan weer openlijk, van haar veran deringsgezindheid. Ze maakte zich sterk tegenover de Cortes voor een aantal wijzigingen van de grondwet, zodat partijen en vakbonden legaal werden. Ze kwam de Catalanen in meerdere en de Basken in mindere mate tegemoet in hun regionalis- tische sentimenten. Ze schafte Franco's Movimiento af. se communisten ook best echte Spanjaarden kunnen zijn. Veertig jaar Franco had dit ondenkbaar gemaakt één jaar politieke ver andering maakte de gedachte ten minste verdraaglijk. Het afgelopen jaar heeft de Spaanse communistische partij haar uiterste best gedaan om duidelijk te maken dat ze werkelijk Spaans is en niet aan de leiband van het Kremlin loopt. Reeds in de jaren zestig zwoer de PCE het Stalinisme, af en het grootste blijk van onafhanke lijkheid gaf de communistische lei der Santiago Carrillo tijdens het bezoek van de twee andere Euro- communistische leiders aan Madrid, de Italiaanse Berlinguer en de Fransman Marchais. Meer dan zijn beide confraters distancieerde Car rillo zich van de praktijken van de Sowjet-Unie tegen de dissidenten. Meer dan enige andere communis tische leider dient Carrillo zijn par tij als een democratisch- communistische aan. Het besluit van de Spaanse regering is in meer dan een opzicht zeer verstandig. Een voortdurend ver- 2i>d zo de communisten in de ille- galiteit hebben gedrukt. Onbekend Mzou blijven hoe groot de werkelijke til aanhang van een partij is, die zegt et meer dan 200.000 leden te hebben. e*®Een verbod op de communistische partij zou bovendien betekend heb- tr ben dat een aantal socialistische ,s partijen van deelname aan de ver- k toezingen zou hebben afgezien, in Daarmee zouden de parlementsver kiezingen van begin juni een groot deel van hun betekenis verloren hebben. Een meer principiële overweging is jde vraag of een democratie het zich kan veroorloven bepaalde partijen, wier democratische gezindheid niet voor honderd procent vaststaat, mag uitsluiten. Moet een democra tie niet iedere partij de ruimte ge ven, tenzjj vast is komen te staan dat het de bedoeling van die partij is nal n tienduizenden Romeinen en mde pelgrims toe. Vanaf het balkon van Ari< de St. Pietersbasiliek gaf hij de ze- arif olg De hofprediker van het Vaticaan, de Xaize me' kapucijner Ilarino da Milano, sprak tijdens de plechtigheden op het St. Pietersplein een scherpe veroorde ling uit over de „linkse" katholieken en uitgetreden priesters. Volgens hem maken „al te veel katholieken met de vijanden der kerk gemene zaak". De uitgetreden priesters en religieuzen noemde hij rechtstreeks medeverantwoordelijk voor de crisis in de Rooms-Katholieke Kerk. gen „Urbi et Orbi", vergezeld van zijn paaswensen in vele talen waaronder ook het Nederlands. In de orthodoxe kerken van de Sow- me' jet-Unie werd op indrukwekkende wijze het verrijzenisfeest gevierd. In Moskou lelde de patriarch Pimen een drie uur durende paaswake. In Leningrad werd dit gedaan door me tropollet Nikodum. Vele duizenden orthodoxe gelovigen woonden de diensten bij, ondanks de opmerkelij- f. ke programmering van de Russische (taatstelevisie met buitenlandse films en westerse popgroepen. ADVERTENTIE Sandeman. Rxt en Sherry Van een verslaggever AMSTERDAM Vier mensen, van wie er drie tot één gezin behoren, kwamen zaterdag om het leven bij een autobotsing die zich tengevolge van de gladheid voordeed op de weg tussen Dokkum en Damwoude. Tekenend voor het uitzonderlijk koude paasweer was dat gladheid ook een rol speelde bij diverse andere dodelijke verkeersongelukken. Een internationaal motorevenement moest in Zwolle algelast worden nadat zich drie dodelijke ongevallen hadden voorgedaan. het democratisch bestel omver te werpen en een dictatuur te vesti gen? Alleen wanneer onomstotelijk is vast komen te staan dat het een partij te doen is om omverwerping van het staatsbestel langs niet- parlementaire weg, dan is een de mocratisch verbod denkbaar. De Spaanse regering heeft ingezien dat legalisatie van de communis tische partij van Spanje de enig mogelijke consequentie was van haar keus voor de democratie. Het is nu aan het Spaanse volk om bij de stembus uit te maken in welke rich ting en in welk tempo de politieke en maatschappelijke ontwikkeling verder moet. Aan de voorwaarden voor een democratische keus is voldaan. (Het tweede deel van ons commen taar over Plutonium in de krant van zaterdag is per abuis onder het com mentaar „Hulpverlening" terechtge komen, redactie.) De botsing tussen Dokkum en Dam woude deed zich voor toen een perso nenauto in een slip raakte en op een tegenligger botste. In de slippende auto zat het gezin Lageveen uit Oostzaan, dat samen met een nich tje op weg was naar Schiermonnik oog. De bestuurder van de auto, de 48-jarige registeraccountant R. La geveen, zijn zestienjarige dochter Ri ta en hun vijftienjarig nichtje Roelfi- na Kosian uit Amsterdam, werden uit de auto geslingerd en onmiddel lijk gedood. Enkele uren later over leed mevrouw C. Lageveen-Wans- leeben (45) in het ziekenhuis te Dok kum. De twaalfjarige zoon, Roelof- Harm Lageveen, werd lichtgewond. De bestuurder van de andere auto, dé dertigjarige J. de Braak uit Engwierum, werd zwaargewond. Hij is naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. Zwolle Het slecht afgelopen motorevene ment in Zwolle was het traditionele paasei-treffen, dat Jaarlijks georga niseerd wordt door de Zwolse mo torclub. Aan de vooravond van dit treffen, vrijdagavond, reed een 26- jarige Nederlandse automobilist in Zwolle de 22-jarige Reinhardt Boehm uit Flensburg in West-Duits- land aan. De Duitser die liep te wan delen en de volgende dag aan het paasei-treffen mee zou doen, was op slag dood. Zaterdagavond reed de 21-jarige Rolf Breitschat uit Schwe- ringen (Duitsland), tijdens een rondrit uit de bocht. Hij kwam in een weiland terecht en was direct dood. Een derde Duitser, de twintigjarige Gerald Stoexen, vloog eveneens uit de bocht en was op slag dood. Te grote snelheid zou in dat laatste ge val de oorzaak geweest zijn. Het paasei-treffen begint altijd op zater dagmorgen en duurt tot de avond van tweede paasdag. Andere verkeersongelukken tijdens het paasweekeinde: In Kollumerland raakte de twintig jarige J. H. M. Hof uit Kollum in de nacht van zondag op maandag met zijn auto in een sloot en hij kwam om het leven. In Doom reed een automobilist in de nacht van zondag op maandag twee broers aan die daar op de Amersfoortseweg fietsten. Een van de broers, de 24-jarige Wijnand van Ginkel uit Maarn, overleed in een Utrechts ziekenhuis De andere liep een shock op. De automobilist reed door, maar de politie wist hem te achterhalen doordat een getuige het kenteken had oDeenomen. De 59-jarige heer L. Heisdljk uit Goudswaard in de Hoeksewaard reed gisteren in zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom en kwam om het leven. In het Drentse De Wijk kwam zaterdagmorgen vroeg de 36-jarige fabrieksarbeider Ties Kouwen om het leven toen de auto waarin hij meereed in het water van De Wetering reed. In Oldebroek kwam de achttienjarige bankbe diende Gosina Doornewaard om het leven toen zij door een inhalende personenauto werd geschept op het moment dat zij op haar bromfiets het ouderlijke erf opreed. De 32-jarige H. J. Ottens uit Eindho ven kwam in het Brabantse Waalre om het leven toen hij tussen twee auto's stond die een sleep vormden; een Belgische auto reed op de sleep in en de man werd verpletterd. In Breukeien reed zaterdagmorgen een auto door de gladheid de Vecht in; de 26-jarige mevrouw I. Golstein- Verbeek uit Breukeien die de auto bestuurde verdronk; andere inzit tenden kwamen met de schrik vrij. In Den Hoorn op Texel kwam de 22-Jarigc G. A. Scolz uit Düsseldorf om het leven toen de auto. waarin hij met twee anderen zat, door te hoge snelheid over de kop sloeg. In Rotterdam kwam in de nacht van zondag op maandag de 44-Jarige R. H. B. Kempenaar om het leven, toen hij op de Strevelseweg met zijn auto in een slip raakte en op een tegenlig ger botste; de beide Inzittenden van de tegenligger werden ernstig gewond. Van een verslaggever HILVERSUM De stichting Sym biose mocht gisteravond op besluit van de adjunct-regeringscommissaris voor dc cmroep, mr. B. Kortland, niet op de televisie verschijnen. Dc radiopro grammacommissaris van dc NOS. mr. W. J. A. Wagenaar, heeft dit Symbiose meegedeeld. Versterkte bewaking van het NOS-terrein voorkwam dat be stuursleden en medewerkers van Sym- biosc dit terrein gisteravond zouden betreden. Reden van het verbod is een conflict tussen een aantal bestuursleden en alle medewerkers. Het conflict is ont staan naar aanleiding van bestuurs rechtelijke en honorarium-kwesties Donderdag hebben vijf van de ach bestuursleden in een vergadering drie bestuursleden en alle negen free lancemedewerkers uit hun functies ontheven en hun dit schriftelijk mee gedeeld. Deze brieven waren nog niet aange komen toen vrijdag do radio-uitzen ding van Symbiose de lucht in zou gaan. Er ontstond ter plaatse zovee. verschil van mening, dat de uitzending niet kon doorgaan. Naar aanleiding hiervan werd de tv gisteren niet toe gestaan. Drie gezinnen, in totaal zeven mensen, werden op eerste Paasdag dakloos door een brand die woedde in een pand in de Tuinstraat in Amsterdam. Het vuur brak uit op de eerste verdieping en breidde zich uit naar de tweede en de derde. Alle drie etages brandden uit. De benedenwoning liep grote waterschade op. ADVERTENTIE Van een verslaggever ROME/JERUZALEM/MOSKOU/TAIZE Vele miljoenen chris tenen van alle kerken hebben het afgelopen weekeinde het Paasfeest gevierd. In Jeruzalem volgden vele tiendui zenden pelgrims op Goede Vrijdag de weg, die Christus bijna twintig eeuwen geleden met zijn kruis ging. In de vele christelijke kerken van Jeruzalem vierden gelovigen van al lerlei riten de paaswake. Voor de paasviering in de oecume nische kloostergemeemschap van Taizé in Frankrijk kwamen twintig duizend jongeren uit 45 landen bij een. Tijdens de vieringen werden nieuwe fasen aangekondigd van heb Jongerenconcille, dat onder leiding van de monniken van het Taizé al enkele jaren wordt gehouden om het christelijke leven onder de jongeren te vernieuwen. Teneinde een zo deskundig mogelijke inspraak op het onlangs gepubliceerde Aanvullende Struktuurschema Elektriciteits voorziening (ASEV) mogelijk te maken, waren in een aantal plaatsen voorlichtingsavonden georganiseerd. De plaatsen en data van deze avonden waren: in Utrecht op 13 april, in Groningen op 14 april, in Lelystad op 18 april, in Hoorn op 19 april, in Rotterdam op 21 april, in Goes op 25 april en in Eindhoven op 26 april. Thans is besloten de data van deze voorlichting te verschuiven naar nog nader te bepalen tijdstippen in juni aanstaande. Via advertenties worden de juistedata en plaatsen nog nader bekend gemaakt. Dit is een gezamenlijke publikatie van het ministerie van Economische Zaken en van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De prior van Taizé, frère Roger, zal samen met een aantal jonge Aziaten de allerarmsten van Hong Kong een bezoek gaan brengen. Daarna hoopt hij op eigen houtje China binnen te kunnen gaan „om daar te bidden voor verzoening onder alle mensen van goede wil". Zijn terugkeer is vastgesteld op 11 december in Ne derland. Dan zal in Breda een inter nationale bijeenkomst van jongeren plaatsvinden. Ike c Jonge Duitser met kogel door hoofd gevonden Van een verslaggever HEINO/ZWOLLE In een sloot in de gemeente Heino (bij Zwolle) heeft een voorbijganger op de middag van eerste paasdag het lijk gevonden van de negentienjarige Duitser Reinhardt Hornung uit Minden (bij Hannover). De jongeman was met een schot in het hoofd om het leven gebracht. Over het motief van deze moord of doodslag tastte gisteren de rijkspo litie Zwolle, die met een recherche- .bljstandsteam de zaak ondereoekt, nog in het duister. Het slachtoffer verbleef sinds vrij dagmiddag met een tiental kennis sen op een camping in Zwolle. Zater dagmiddag deed een vriendin uit het groepje aangifte van vermissing. Vrijdagavond verliet Hornung een bar in Zwolle, met de mededeling dat hij terugging naar de camping. Sindsdien is hij niet meer gezien. Zijn motor, een zware vier-cilinder 500 cc Honda, was gisteren nog niet gevonden. De zaak wordt onderzocht in samen werking met de politie van Minden. Deze noorddultse plaats ligt tussen Osnabrück en Hannover. Van een verslaggever UTRECHT - De Utrechtse politie heeft de 33-jarige E. W„ uit Ede aangehouden, die zijn familie Jaren lang in de waan gelaten heeft dat hij studeerde, maar die in die tijd alleen maar universiteiten bezocht om er geld te stelen. Die activiteiten heb ben hem, voorzover gisteren bekend was, zeker veertigduizend gulden opgeleverd. Toen W. zakte voor zijn eindexamen gymnasium-B durfde hij dat thuis niet te vertellen. Hij zei dat hij was geslaagd en dat hij biologie ging studeren. Terwijl ook zijn vrouw en zijn schoonouders in de waan ver keerden dat hij colleges volgde, werkte hij voor enkele uitzendbu reaus. Sinds 1S73 vormden zijn be zoeken aan gebouwen van universi teiten en hogescholen in Wagenin- gen, Utrecht, Amsterdam en Amstelveen, waar hij tijdens lunch en koffiepauzes geld stal uit Jassen en tassen, zijn voornaamste bron van inkomsten. Verder kreeg hij nog studietoelagen van zijn ouders en zijn schoonouders, maar daaraan kwam een eind, toen hij hun vorig Jaar meedeelde dat hij afgestudeerd was. W. heeft volgens de Utrechtse politie bekend dat hij in gebouwen van de universiteit van Utrecht twee- a driehonderd keer diefstallen heeft gepleegd. Van 68 van die diefstallen was aangifte gedaan. ADVERTENTIE trouw aan het beginsel Van een verslaggever JERUZALEM Het Nederlandse meisje Ludwina J, dat door de rechtbank in Tel Aviv tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens hulp aan een extremistische Palestijnse organisatie, is bij het hooggerechtshof in Jeruzalem in be roep gegaan. De 24-Jarige Ludwina was op 24 september vorig jaar bij aankomst op het vliegveld Ben Goe- rion gearresteerd, waar zij inlichtin gen zou moeten winnen met het oog op een voorgenomen kaping van een vliegtuig van Air France ook de offi cier van justitie heeft beroep aange tekend, omdat hij de opgelegde straf te licht vindt. Van een verslaggever BERGEN (LIMBURG) Enkele duizenden demonstranten, onder wie een klein aantal Nederlanders, hebben zondagmiddag in de Duits- Nederlandse grensplaats Kalkar een betoging gehouden tegen de bouw van de snelle kweekreactor aldaar. De demonstratie was georganiseerd door Duitse actiegroepen uit Brockdorf en Kalkar. ,,Ik smeer me in met autowas, dan blijf ik langer schoon..." (Tan een onzer verslaggevers STELLENDAM Even voor Pasen is in de Deltahaven bij Stellendam ruim duizend kilo hasjiesj ter waarde van anderhalf miljoen gulden van het voormali ge vissersvaartuig Katwijk 180 (d'Soleo'l gehaald. c\krtunt-cDe QrötecMerkgn Dit gebeurde nadat de tegen woordige eigenaren van deze kotter in de omgeving van de haven een uitgebreide ter reinverkenning hadden ver richt en vervolgens naar het schip hadden begeven om voorlopig tweehonderd kilo hasjiesj in een auto over te laden. Tot hun stomme verbazing bleek hun speuren naar on raad, waarbij zij ter camou flage een taxi uit Ouddorp hadden gebruikt, vruchte loos te zijn geweest. Bij de haven werden hun bewegin gen door verborgen politieo- gen nauwlettend gadegsla- gen. Toen het moment daar was dat zij dachten veilig hun gang te kunnen gaan, werden zij door het speciale arrestatieteam van de rijkspolitie district Den Haag in de kraag gevat en zaten zij in de recordtijd van acht se conden als gearresteerden in een politiewagen. Tot zijn verbijstering onderging de taxichauffeur mede dat lot maar gelukkig voor hem bleek spoedig dat hij van toe ten noch blazen wist. Verbijsterd waren niet min der de 33-Jarige Rotterdam mer T. j. k., zonder beroep, de 35-Jarige transporteur J. G. P. uit Berkel-Rodenrijs en de 28-jarige exploitant van een snackbar W. O. uit Bre da, toen zij bij het eerste ver hoor al te weten kwamen dat de politie nauwkeurig op de hoogte was geweest van hun operatieplan. De „doorlopen de recherche-informatie" (on der meer gevoed doordat in de wereld van de drughandel steeds vaker verraad wordt gepleegd om concurrenten uit te schakelen) had aan het licht gebracht dat een bui tenlands vrachtschip twintig mijl uit de Nederlandse kust een grote partij hasjiesj zou overgeven aan een vis sersvaartuig. De politie was met het oog hierop vooral waakzaam in het zuidwesten van het land. Er zijn namelijk aanwijzingen dat het Delta gebied hoe langer hoe meer als aanvoergebled voor drugs gaat dienen. Later kwam men te weten dat de partij hasjiesj dicht onder de kust zou worden overgeladen in een rubberboot, die dan er gens op het strand van Goe- ree-Overflakkee zou aan komen. Dit plan werd verijdeld door het slechte weer dat de be manning van de „Soleo" zelfs noopte een haven binnen te vallen. Even dreigde hierdoor de politie het spoor te verlie zen. Toen de kotter in de ha ven bij 8tellendam afmeerde. was dat echter inmiddels al weer geheel volgens verwach ting. Na het afmeren verliet de bemanning het schip. Een rechercheteam dat daarvan ongezien getuige was liet haar ongemoeid, omdat het „grotere vogels" wilde van gen. Die kwamen 's avonds naar de „Soleo". maar alleen om met bitterheid te ervaren dat de eerste slag met hun nog maar kortgeleden, speci aal voor drugsmokkel aange kochte schip deerlijk was mislukt. Bemanning gezocht De politie zoekt nu de be manning. Ze zegt het niet zo n groot karwei te vinden die op te sporen. Het schip is naar Rotterdam gevaren. Het ligt daar in een door de doua ne afgesloten entrepothaven. Over de identiteit van het buitenlandse vrachtschip wil de politie niets kwijt, evenalsl over de vraag of de drie ver dachten werkelijk hoofdper-* sonen zijn. wat niet waarschijnlijk is. De uit vier verschillende soorten be staande partij hasjiesj zal óf in Libanon óf in Turkije aan boord genomen zijn. Aan de ze politieactie werkten onge veer vijftig man van de rijkspolitie district Middel burg, Dordrecht en Den Haag' alsmede de gemcentepolitle- van Rotterdam.de waterpoli-' tie en de douane mee

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3