De moeilijke redding van binnensteden Shell tip no. 3 Binnen bebouwde kom nu dimlicht verplicht Shell helpt de autokosten drukken. feeI problemen bij tegengaan van verloedering door de auto Kleuters mogen op voorbank auto Twee schepen aan de ketting in haven Rotterdam Geen suggesties meer dat bier gezond zou zijn 'Noodsituatie in oostelijk mijngebied' BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 ren W n 11 groep* eigen) P Ang. ng hij rak op terug Ond andei e kant' ie bissc ;rafeni(0 or Hans Schmit ien dai letgeen riesterj de. (>EN HAAG Dat auto's in de |ude binnensteden in het ge- leel niet of slechts onder zeer >eperkende voorwaarden ihuishoren, wordt door nog paar weinig bestuurders ont kend. Na de jaren waarin het Kigeremde autoverkeer aan- jlag na aanslag op het leefkli- rappeinaat van de historische kernen Haafceeft mogen plegen, is in brede t.Y^tring het besef gegroeid dat op en hjjpjn minst een halt en in veeI n. D^evallen een forse stap terug ;tatiorfioodzakelijk is. an be en gefloe de binnensteden in ere zouden Zo cunnen worden hersteld, is de aatste jaren talloze keren aan gedul-: te zielige papieren toevertrouwd. De nu bovendemissionaire minister Westerterp oltranlVerkeer en Waterstaat) heeft sinds bover!973 herhaaldelijk bepleit dat de :r. Buto's in de binnensteden aan ban- len moet worden gelegd, dat het ïn deppenbaar vervoer moet worden ver- verbeterd, dat er parkeermaatregelen lie defnoeten komen, dat voetgangersge- kt dageden moeten worden aangelegd en voofldat de fietsers iets moeten terugkrij- Eengen van de ruimte die hun in de loop slichtder jaren is ontnomen. hem oven-Verzet raard gg.Deze globale maatregelen zijn terug en inte vinden in vele gemeentelijke plan- stati nen- met name in de verkeerscircula- iformtieplannen- die de &r°te' gemeenten dezf ^et,ben °Pgesteld ter verzekering van financiële steun van minister 1 Westerterp voor hun noodlijdende men 0Pendaar_vervoerbedrijven. de a^es onder de voorwaarde dat de ec°nomische ontwikkeling in de bin- de nenstad niet ma6 worden geremd. iwant een centrum zonder auto's waar je niet meer kunt winkelen en ,wprirpn is even dood als een centrum waar alle lichten voor de auto op jgroen worden gezet. Tot zover lijkt het met de 'reddings- factie' van de binnensteden wel goed te zitten. De praktijk wijst echter anders uit, want zodra de uitgangspunten in maatregelen worden vertaald, laait het verzet van verschillende kanten op. zoals in Amsterdam, of blijken er al zoveel ingrijpende wijzigingen te hebben plaatsgevonden dat afbraak, doorbraak en ontsluiting voor het autoverkeer niet anders dan kunnen doorgaan, zij het in iets beperktere mate. Dit laatste is met name het geval in Den Haag. waar deze week van de hand van de dienst voor de stadsontwikkeling een nota over de verkeersafwikkeling in de bin nenstad verscheen. Zo zal het verkeer volgens de plan nen afgewerkt worden in de Amsterdamse „binnenring". Aan weerszijden komt er ruimte voor voetgangers, links daarnaast een vrije tram baan, in het mid den een strook voor laden en los sen voor het be drijfsleven, rechts éénrichtingsver keer voor auto's Amsterdam en Den Haag zijn wat structuur betreft nauwelijk met el kaar te vergelijken: Den Haag heeft een rechthoekige wegenstructuur met wegen evenwijdig aan de kust en wegen haaks daarop; Amsterdam heeft de historische cirkelvormige grachtengordel met een aantal rai- aalwegen die naar het centrum leiden. De problemen in beide steden ver schillen dan ook aanzienlijk. Als on derdeel van het vorig jaar april inge diende verkeerscirculatieplan, heeft de Amsterdamse gemeenteraad be sloten haast te maken met de zoge naamde binnenring. Die haast houdt verband met het feit dat in oktober het eerste deel van de metro (van de Bijlmermeer naar het Weesperplein) en gebruik wordt genomen en dat die binnen ring moet zorgen voor goed aanslui tend openbaar vervoer. De binnen ring (Sarphatistraat- Weteringschans-Marnixstraat) ligt aan de rand van de grachtengordel en moet het openboer vervoer vrij baan geven. Waar de binnenring de wegen naar het centrum kruist, krijgen bus en tram via verkeerslicht-beïnvloeding voorrang. Het doorgaande autover keer zal worden geweerd en-de fiet sers zullen meer ruimte krijgen. Het autoverkeer moet zijn weg zoeken over de buitenring (Nassaukade- Stadhouderskade). „Wurgring" Deze binnenring heeft van de kant van het bedrijfsleven fel verzet op geroepen en een groot aantal bedrij ven heeft de Raad van State ge vraagd het besluit van de gemeente raad te verwerpen. De bedrijven spreken van de „wurgring". omdat zij vrezen dat de binnenring zo'n barrière zal gaan vormen, dat geen auto de binnenstad meer kan be reiken. Het felle verzet roept de vraag op wat Amtsterdam nog te wachten staat wanneer de stad de andere maatregelen (meer voorrang voor het openbaar vervoer, aanzienlijk minder plaatsen voor langparkeer- ders) wil gaan uitvoeren. Voorts valt van de ringweg (rijksweg 10) buiten de stad om, die het doorgaande ver keer buiten Amsterdam moet hou den en het binnenkomende verkeef gelijkmatiger moet verdelen, voor alsnog weinig effect te verwachten. De westelijke tak van deze autosnel weg (Einsteinweg) is gereed, maar de zuidelijke tak vordert langzaam. Dit jaar wordt een klein stuk (glo baal tussen het Olympisch stadion en de RAI) opengesteld, maar verde re doortrekking geeft nog vele pro blemen. Manhattan-allures Dat in Den Haag de situatie aan zienlijk verschilt van die in Amster dam. vindt niet alleen zijn oorzaak in de andere stadsopbouw, maar wordt ook in belangrijke mate be paald door de ontwikkelingen van de afgelopen twintig jaar Tegen het historische centrum van Den Haag aan, in het in de oorlog door de Engelsen gebombardeerde Bezui- denhout, wordt gebouwd aan een nieuwe kantorenwijk met Manhat tan-allures. In de jaren vijftig en zestig werd hierbij een stelsel van verkeerswe gen bedacht, dat uiterest ambitieus kan worden genoemd: in de richting van de kust zouden drie autosnelwe gen tot diep in Den Haag doordrin gen, terwijl ook nog twee extra ver bindingen evenwijdig aan de kust zouden worden aangelegd. Die plannen zijn inmiddels groten deels teruggeschroefd, maar enkele In de onlangs verschenen nota over de verkeersafwikkeling in de binnenstad van Den Haag vroegen de samenstellers zich bij deze foto van het Prins Bernhardviaduct af: waarheen? Deze foto, genomen vanaf het nieuwe viaduct bij het Centraal Station, toont duidelijk aan dat het viaduct doodloopt op de gevelwand van de oude binnenstad. In de oorspronkelijke plannen zou die vierbaansweg na sloop dwars door de binnenstad zijn getrokken, nu denkt Den Haag aan een kleinschaliger oplossing, onderdelen daarvan zijn nog terug te vinden in de Haagse ruimtelijke structuur, zoals de eind vorig Jaar gereed gekomen Utrechtsebaan. een autosnelweg die eindigt tussen het Mailieveld en het Haagse Bos. De plannen van de dienst stads ontwikkeling. die deze week zijn ge publiceerd. sjuiten in niet onbe langrijke mate aan op de vroegere plannen. Zo is achter het nieuwe Centraal Station in Den Haag een groot viaduct gebouwd, dat echter doodloopt op de gevelwand van de oude binnenstad. In eerste Instantie zou de weg van het viaduct door deze gevelwand heenbreken (over de Amsterdamse en Stille Veerkade) en via twee andere doorbraken (Zuid- walgebied en Kortenbos) uitkomen op een nieuwe verbinding die lood recht op de kust loopt. Zo zou een ringweg rond de bin nenstad zijn ontstaan, die echter niet meer uitvoerbaar is: volgens de nota zou deze ringweg op sommige plaatsen tot veertien rijstroken breed moeten worden om het ver keer inderdaad op vlotte wijze te kunnen afwikkelen en buiten het centrum te houden. Die gedachte Wordt dan ook van de hand gewezen, evenals de andere mogelijkheid, namelijk het volledig afsluiten van tie binnenstad. Omdat het té grote Prins Bernhard-viaduct er nu eenmaal ligt, is in de nieuwe plannen naar een compromis ge zocht, waarbij enerzijds een aantal nieuwe gebie den tot voetgangersdomein wordt verklaard (de grootste winkelstraat. Grote Marktstraat, rond de Grote Kerk en bij het Binnenhof), en an derzijds een aantal kleinere doorbraken worden voorgesteld (ontsluitingswegen door de Schil- derbuurt. door het Zuidwalland en door het Kortenbos). zodat er alsnog sprake is van een, zij het bescheide ner, ringweg rond de binnenstad. Tegen die plannen zijn zeven actie groepen (verenigd in het Stedelijk verkeerscomité) in het geweer geko men: zij vrezen dat vijf verschillen de wijken in de Residentie door ver keersoverlast onleefbaar zullen worden. De moeilijkheden in Amsterdam en Den Haag zijn verschillend van aard. maar maken één ding scherp duidelijk: tussen de wens de bin nensteden van verdere verloedering door de auto te redden en de uitvoe ring van die wens rijzen gigantische problemen, die deels te wijten zijn aan reeds ingezette negatieve ont wikkelingen en deels voortkomen uit een gebrek aan bereidheid wer kelijke veranderingen te aan vaarden. - Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vanaf zaterdag 16 april is iedere automobilist binnen de bebouwde kom ver plicht in het donker dim- in plaats van stadslicht te voeren. De al eerder door minister Wes terterp van verkeer en wa terstaat aangekondigde maat regel is nu officieel opgenomen ROTTERDAM In de haven van Rotterdam zijn opnieuw twee schepen aan de ketting gelegd we gens moeilijkheden rond de uitbeta ling van gages aan de bemanning. Het zijn het IJslandse schip Sudri in de Maashaven en het Panamese schip Victoria Roth in de Waal haven. Intussen is de Panamese bulkcarrier Hermosa vrijgegeven en uitgevaren naar de Canarische eilanden Het schip heeft een maand in Rotter dam aan de ketting gelegen wegens een schuld van tien miljoen gulden, waarvan ongeveer tweeêneenhalve ton aan achterstallige gage voor de bemanning-.-- in het reglement verkeersregels en verkeerstekens. Voorts is bepaald, dat met ingang van dezelfde datum onder bepaalde voorwaarden ook kinderen onder de zes jaar op de voorbank mogen zit ten. Vanaf hun vierde jaar mogen ze daar zitten als ze een heupgordel dragen. Bovendien mogen jonge kin deren. ook wanneer ze jonger zijn dan vier jaar eveneens voorin wor den vervoerd, maar dan moeten ze in een goedgekeurd kinderzitje zijn ge plaatst. Voor gehandicapte kinderen, die niet in een kinderzitje of een gordel kunnen zitten, rri&ar die wel door een andere behoorlijke beveiliging kun nen worden beschermd, kan de mi nister ontheffing verlenen van het verbod om op de voorbank te zitten. De leeftijd waarboven kinderen ook met een andere dan een heupgordel op de voorbank mogen zitten, blijft twaalf jaar. Reflector Vanaf een nog nader bekend te ma ken tijdstip zal op de spatborden van fietsen en bromfietsen een extra rode-reflector moeten worden aange bracht. Het achterspatbord van fiets en bromfiets, dat thans helder wit moet zijn. mag in het vervolg ook van reflecterend geel materiaal zijn. Over ongeveer twee-en-een-half jaar zullen op de pedalen van fietsen oranje of gele reflectoren moeten worden aangebracht. Beperkingen in reclame Van een verslaggever AMSTERDAM De Neder landse bierbrouwers zullen in hun reclame niet langer de sug gestie verwerken dat bier ge zond is. Dat geldt niet alleen advertenties, maar ook reclame in bioscopen en op het televi siescherm. De brouwers willen jeugdigen, ontzien en ook uit gaan van een matig gebruik. Dit meldt de Bond van Adver teerders in zijn jaarverslag over 1976. De bond noemt de adver- .tentie-politiek van de brouwers een voorbeeld van vrijwillige beperking door de adverteer ders. De bond is ervoor dat be drijfsleven per branche afspra ken maakt over de suggesties (die bij het adverteren gebruikt worden. Indien een bedrijfstak door gebrek aan medewerking van een enkele bedrijf niet tot een reclame-afspraak kan ko men zou de bond een adverten tie-stop willen voor alle par tijen. Man knel tussen tanks Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De 51-jarige A L. de Zwart uit Hulst is vrijdag bij een bedrijfsongeval om het leven geko men. Hij raakte bekneld tussen twee melktanks en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Spoedberaad gevraagd Van een verslaggever HEERLEN Het stadsgewest en het industrieschap oostelijk mijnge bied hebben zich in een brief ge wend aan de minister-president en de demissionaire ministers van eco nomische en sociale zaken beklaagd over de noodsituatie in dat deel van Limburg. Zij vragen de minister zich hier op korte termijn over te beraden. „De aangekondigde ontslagen in di verse bedrijven dreigen de oostelij ke mijnstreek in een sociaal- economische catastrofe te storten, waaruit amper nog enig perspectief kan worden opgediept" zeggen de briefschrijvers. De toestand is volgens de brief des te klemmender, omdat het be drijven betreft die in het kader van de herstructurering zijn aangetrok ken als belangrijke vervangende werkgelegenheid voor de gesloten mijnen. Verder vragen de twee in stanties zich met zorg af waar het einde ligt van het huidige onttake lingsproces, aangezien bedrijfs- inkrimpingen vaak voorlopers blij ken te zijn van totale liquidatie. Op de resultaten van een perspectie- vennota kan de mijnstreek niet wachten, omdat hulp op korte ter mijn nodig is. Volgens de briefschrijvers heeft de rijksoverheid een ereschuld in te los sen ten opzichte van de voormalige mijnstreek en is het de morele plicht van de drie ministers om voorspoed- overleg naar de oostelijke mijn streek te komen. ADVERTENTIE Autoreparaties zijn vaak te voorkomen. Door regelmatig even uw auto te kontrolercn kunt u veel mankementen bij tijds ontdekken. In het gratis boekje „Shell helpt" deel 1 vindt u daarvoor 'n paar handige tips. Stuk voor stuk heel simpel. Neem zo'n tip over de „vrije slag" van uw koppeling. Het is in een oogwenk gekontroleerd en 't kan u echt veel geld be sparen. Dat is in deze tijd mooi meegenomen. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er dan even naar bijeen Shcl! verkooppunt. Druk het koppelmgspedaal eens met uw hand m. De eerste 2a3 cm i behoort u geen weerstand te voeten. Als dat niet zo is, ontbreekt de zgn. t vrije slag "en rijdt u waarschijnlijk met )i slippende koppeling. Dan slijten de koppelingsplaten veel te snel en dat kan een hoop geld gaan kosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9