4 machtsstrijd na aftreden Rabin Carters spraakzaamheid komt betrekkingen ten goede Overleg mogelijk vertraagd Sadat in de sneeuw Persvrijheid bestaat nog niet in Spanje Allernieuwste bestseller: "NS-vakantiereizen'77" Arabieren reageren op aftreden Rabin Adviseur Brezinski probeert bureaucratie te omzeilen Washington verkeek zich op reis van Vance naar Moskou Fidel Castro en Arafat uit Moskou weg Chili wil geen onderzoek naar verdwijningen Rapport Amnesty International: TERDAG 9 APRIL 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet dot en I zichE^L. AVIV (Reuter, UPI, AP) Het besluit van de Israëlische premier Jitzhak i aïpabin om af te treden als leider van de Arbeiderpartij heeft deze partij opnieuw in ;en hevige machtsstrijd gestort. De 55-jarige premier maakte zijn ontslag bekend, ;oen duidelijk geworden was dat het ministerie van financiën een onderzoek zou di natellen naar een bankrekening van de premier in de Verenigde Staten. of be premier en zijn vrouw houden er s (beiden een bankrekening op na in iet Washington. Deze dateren nog van sefye tijd dat Rabin Israëlisch ambas- mobadeur in de Verenigde Staten was. ^er het is Israëli's bij de wet verboden er L° n het buitenland bankrekeningen 1 mi >p na te houden met buitenlandse ost valuta. Jistermorgen had premier Rabin en onderhoud met de Israëlische (resident, Efraïm Katzir. Rabin zou (verwegen om zo snel mogelijk terug treden. Dit is momenteel wettelijk vai mmogelijk omdat de premier aan n j iet hoofd van een zakenkabinet t (j itaat, dat volgens de wet moet aan- aa, (lijven tot de verkiezingen van 17 ,n jnei. Mogelijk kan hij met verlof 5+. ;aan en daarmee zijn functie in feite m, (pgeven. In dat geval zou de 58- arige vice-premier en minister van yan (uitenlandse zaken Allon, tijdelijk on( ls plaatsvervangend premier kun- .gaj ïen optreden, ievi Beraad Binnen de arbeiderspartij is gisteren druk beraad begonnen over de op volging van Rabin als partijleider, r g( Dit overleg duurt voort totdat mor- r genmiddag het centrale comité van i in de partij bijeen komst om te beslis- cht sen over de opvolging. Tijdens de in t ge februari gehouden partijconferentie, ai waaraan 3000 gedelegeerden deelna- i men, won premier Rabin met een gl verschil van 41 stemmen van minis- >n i ter van defensie Sjimon Peres. Het ziet er naar uit dat de tegenstanders van Peres nu alle krachten mobilise ren om de kandidatuur van minister van buitenlandse zaken Allon te steunen. De aanhangers van premier Rabin or t>eschouwen Allon als de erfgenaam ïinfvan de politieke denkbeelden en de ile« wijze van besturen van Rabin. De op iac j DU rstf C jnl <f\ Minister van defensie Sjimon Peres leek gisteravond de beste papieren te hebben voor de opvolging van pre mier Rabin Peres, die in februari met 41 stemmen verschil de strijd om het partijleiderschap van Rabin verloor, zou de steun hebben gekregen van de voornaamste partijbonzen. Minister van buitenlandse zaken en vice- premier Yigal Allon zou tot de verkie zingen van 17 mei als premier funge ren en in een nieuwe regering weer vice-premier kunnen worden. leiding van de MAPAM (de linkse tak van de verenigde Arbeiderspar tij) heeft haar dreigement herhaald dat ze de partij zullen verlaten als Peres tot opvolger van Rabin geko zen wordt. Oolda Meir, die in juni 1974 werd opgevolgd door Rabin, heeft inmiddels ook haar gewicht in de schaal gelegd ten gunste van Allon. De leiding van de MAPAM heeft evenals eerder in tijden van impasse de naam van oud-minister van bui tenlandse zaken Abba Eban, ge noemd. In de strijd tegen Rabin slaagde Peres er in februari in de steun van Eban te krijgen. Verkiezingen De huidige gebeurtenissen zullen ze ker hun weerslag hebben op de op 17 mei te houden verkiezingen. De bin nenlandse politiek vormt een van de voornaamste strijdpunten bij de verkiezingen. De MAPAI werd de afgelopen tijd getroffen door een grote reeks corruptieschandalen. Asjer Jadlin bekende voor de rechtbank dat leiders van de MA PAI hem in zijn functie van direc teur van het ziekenfonds onder druk hadden gezet zwart geld voor de partij ter beschikking te stellen. De minister van huisvesting, Abraham Of er, pleegde zelfmoord na een reeks van beschuldigingen van mal versaties aan zijn adres. Voor zijn gesprek met president Katzir had premier Rabin een on derhoud met de ministers Peres en Allon. Peres vertelde dat het een zeer vriendschappelijk gesprek ge weest was en dat het aftreden een droeve zaak was. Allon liet na afloop weten dat hij er serieus over dacht zich kandidaat te stellen voor de post van partijleider. Hij vertelde verslaggevers dat een groot aantal van zijn aanhangers hem hadden gevraagd zich kandidaat te stellen. Het ministerie van finahciën heeft meegedeeld dat zowel premier Ra bin als zijn vrouw Lea bankrekenin gen hadden in de Verenigde Staten. Het totale bedrag waarover ze op een bepaald moment konden be schikken bedroeg 14.832 dollar plus 2.382 dollar rente. Van dit totale bedrag maakten de Rabins in totaal 10.618 dollar naar hun Israëlische rekening over. Omdat er nu nog maar een gering bedrag staat op de Amerikaanse rekening zal waarschijnlijk worden volstaan met een boete. Wel zal er een officieel onderzoek worden ingesteld door de openbare aanklager. Deze aan klacht zal gedaan worden aan me vrouw Rabin, omdat de Amerikaan se rekening op haar naam staat. De illegale bankrekening van de Ra bins werd ontdekt door de Ameri kaanse correspondent van het Israë lische blad Hadretz, Dan Margalit. Hij publiceerde op 1 maart in zijn krant het bericht, een dag na de terugkeer van Rabin van zijn be zoek aan de Verenigde Staten. Het artikel was duidelijk bedoeld om het prestige van Rabin aan te tasten. WASHINGTON (UPI, AP) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen officiële reactie op het aftreden van premier Rabin van Israël gegeven, maar functionarissen die aan het vraagstuk Midden-Oosten werken stonden perplex en enkelen van hen waren bang dat dit zijn weerslag op het tijdstip van onderhandelingen zal hebben. Een van hen zei dat het er aan ligt of Rabin snel en soepel wordt vervan gen en wat voor gevolgen dit zal hebben voor de Arbeidspartij bij de verkiezingen in mei. Zou Rabin worden vervangen door een gelijkgezinde, zoals minister van defensie Sjimon Peres, dan zal dat geen blijvende uitwerking hebben door Victor Zorza Als de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cy rus Vance zich heeft verkeken op zijn reis naar Moskou, hoe dan wel? Vance meent dat niemand kan zeg gen dat hij nooit misrekeningen maakt. Volgens sommigen doelt hij daarmee op het Witte Huis. Het ministerie van buitenlandse zaken zou voor de reis naar Moskou de strategie hebben gevolgd die was opgesteld door Zblgniew Brezinski, de adviseur van president Carter voor nationale veiligheid. Als er een beoordelingsfout is gemaakt, dan was het daar. jaj De grootste bedreiging voor de ver houding tussen Brezinski en Vance en mogelijk voor de hele buiten landse politiek van de Verenigde Staten is de fluistercampagne die in Washington gaande is. En die zal een nieuwe impuls krijgen na wat nu in Moskou is gebeurd. De ambtenaren op buitenlandse zaken zijn tegen de manier waarop presi dent Carter zich met het buiten landse beleid bemoeit. Na het ver trek van Kissinger hoopten zij weer de vrijheid te krijgen die hij hen jaren ontnomen had. Die verwach ting blijkt nu niet uit te komen en. de bureaucratie op buitenlandse zaken wil daar wat aan doen. Onlangs gaf Brezinski toe zich be wust te zijn van de kritiek van ambtenaren op het ministerie van buitenlandse zaken maar hij zei erbij dat zijn persoonlijke verhou ding met Vance zo goed was dat iedere poging een wig tussen hen te drijven zou stranden. De poging politieké problemen terug te bren gen tot persoonlijke conflicten is één van de minder aantrekkelijke tijd verdrijven in Washington. Redelijk Een paar vragen blijven over na de missie naar Moskou, los van de persoonlijke zaken. Waren de voor- stellen van Vance redelijk en wer den ze op een redelijke manier ge bracht? Het antwoord op beide vra gen is „nee", althans vanuit het gezichtspunt van Moskou. Er was geen redelijke kans dat de voorstel len in de Sowjet-Unie aanvaard zouden worden, en Washington wist dat. De Verenigde Staten hoopten eoh- ter op een heel proces van onder handelingen waarin de Sowjet- Unie zou kunnen worden duidelijk gemaakt wat de nieuwe elementen in het SALT-overleg (over de beper king van strategische kernwapens) zijn. Dit, zo hoopte Washington, zou uiteindelijk leiden tot begrip voor de voordelen die èn de Sowjet- Unie èn de Verenigde Staten zou den hebben van de nieuwe benade ring van „forse ingrepen" (in de bewapening), voorgesteld door pre sident Carter. Hoe redelijk de voorstellen ook zijn op lange termijn, de manier waarop in Moskou beslissingen worden ge nomen moesten wel leiden tot een mislukking op het ogenblik. Om de afwijzing zo mild mogelijk te ma ken stippelde Brezinski een strate gie uit om de haviken in Moskou te isoleren of in ieder geval hun in vloed te beperken. Washington liet Moskou zijn SALT-voorstellen niet van tevoren weten zoals in Kissin gers tijd gebeurd zou zijn. Bre zinski maakte het op die manier de haviken onder de Sowjetrussische militairen moeilijk bij voorbaat al het Politburo onder druk te zetten. Hij hoopte een deel van de bureau cratie in Moskou buiten spel te plaatsen, even goed als ambtena ren in Washington menen dat Bre zinski hen probeert te isoleren. Aandacht Brezinski meent nu dat de Ameri- Klachten Ambtenaren op het ministerie van buitenlandse zaken klagen over Carters spraakzaamheid en initia tieven inzake het Midden-Oosten en de Sowjet-Unie. Zij menen dat zijn tactiek een ordentelijk buiten lands beleid in de weg staat en hun eigen macht aantast. Als Carter één maal in het openbaar een standpunt heeft ingenomen is het moeilijk voor hem dat weer terug te draaien. De bureaucratie werkt lie ver in het duister, buiten oogbereik van het publiek. Het verwijt dat Carter zo maar zijn mond open doet zonder zich goed voor te bereiden dat wat hij zegt als een verrassing komt voor zelfs de hoogste ambtenaren op het ministerie van buitenlandse zaken, is de eerste plaats een ver wijt aan het adres van Brezinski. Carter heeft geen enkele verande ring in het buitenlandse beleid doorgevoerd, zonder deze eerst goed te bespreken met zijn advi seur voor nationale veiligheid. Ambtenaren op het ministerie heb ben zitten wachten op een fout. zodat zij de president kunnen dui delijk maken dat dit niet de juiste manier van handelen is. De misluk te reis van Vance naar Moskou is de eerste gelegenheid die zij kunnen aangrijpen om duidelijk te maken dat Brezinski gefaald heeft, en dat de misrekening waarover Vance sprait-er één van Brezinski was. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance (links) praat nog even na met zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gromyko, vlak voor het einde van zijn weinig succesvolle reis naar de Sowjet-Unie. kaanse voorstellen voor wapenbe perking niet genoeg aandacht heb ben gekregen in Moskou, omdat de Sowjet-Unie geen „wapenbureau" heeft voor de SALT-besprekingen, in tegenstelling tot de Verenigde Staten. Er zijn geen invloedrijke groepen in de Sowjet-Unie, zegt hij, die zich met wapenbeperking bezig houden De voorstellen van de Verenigde Staten worden beoordeeld op het Sowjetrussische ministerie van de fensie. „Wij voelden," aldus Bre zinski, „dat het niet goed zou zijn een uitgewerkt voorstel te sturen" wat dan door het ministerie van defensie zou worden uitgekleed en vergezeld van kritiek naar het Po litburo zou gaan. Mogelijk hoopte hij dat de duiven in het Kremlin als het alleen aan hen zou liggen welwillender zouden reageren. „Wij wilden dat de hoogste Sowjetrussische leiders zich met de zaak zouden bezig houden." De voorstellen die Vance in Mos kou op tafel legde werden achter onmiddellijk doorgestuurd naar de Sowjetrussische militairen die in derdaad zo negatief reageerden als Brezinski verwacht had. Hij had zich verkeken op de mogelijkheden van de duiven in het Kremlin en in het bijzonder op die van Breznjew zelf zelfs maar te luisteren naar de voorstellen van Vance zonder „hulp" van de militairen. Goed begin Maar in de grond is de zienswijze van Brezinski Juist; zo lang de be oordeling van de Amerikaanse voorstellen voor SALT wordt over gelaten aan kleine groep be roepshalve gebonden militaire ha viken op het Sowjetrussische mi nisterie van defensie is ieders wa penbeperking onwaarschijnlijk. Net zo goed als dat het geval zou zijn als aan de Amerikaanse kant de beslissingen werden overgelaten aan het Pentagon. Er moet een manier worden gevon den om niet aan alleen de Sowjet russische leiders op dit punt voor te lichten, maar ook het publiek, en daarmee is al een goed begin ge maakt. Minister van bi^ltenlandse zaken Gromyko is door de open heid van Carter gedwongen in de Sowjet-Unie het standpunt van het Kremlin uit te leggen en te verdedi gen. Zijn onverwachte persconfe rentie gaf meer informatie aan het Russische publiek over wapenbe perking in tachtig minuten dan daarvoor in acht Jaar 't geval was. We gaan een nieuw tijdperk binnen van diplomatieke spraakzaamheid aan beide kanten en veel bureau craten aan beide kanten zullen dat niet leuk vinden, maar het kan wel leiden tot werkelijke vooruitgang in de internationale betrekkingen, zonder twijfel samen met onvermij delijke teleurstellingen zoals on langs in Moskou Maar die prijs moet betaald worden op de onderhandelingen. Wanneer er echter een radicale omwenteling zou komen in de Israëlische politiek en leiding, zou de voorbereiding voor de onderhandelingen in Genève, die nu halverwege is. opnieuw moeten be ginnen. Algemeèn was al aanvaard dat de onderhandelingsconferentie in september een aanvang zou moe ten nemen. Een woordvoerder van de Egyp tische regering noemde het aftreden van premier Rabin een symptoom van de toenemende desintegratie van de Israëlische samenleving. Voorts sloot hij niet uit dat het aftre den mogelijk bedoeld was als een manoeuvre om de Israëlisch- MOSKOU (AP) De Cubaanse pre mier Fidel Castro is gisteren vanuit Moskou naar Havanna vertrokken, nadat hij een ontmoeting had gehad met de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Jas- sar Arafat en de Chileense verban nen communistische leider Luis Corvalan, aldus heeft de Cubaanse ambassade in Moskou verklaard. De ambassade weigerde enige de tails te geven over de ontmoeting. Castro heeft een week doorgebracht In Moskou en had een ontmoeting met topfunctionarissen van het Kremlin, onder wie de Russische leider Leonid Breznjew. Hij kwam maandag aan. nadat hij een reis door Afrika had gemaakt. Over het bezoek van Castro aan Moskou is een gezamenlijk commu niqué uitgegeven waarin staat dat van Sowjet-zijde de activiteiten in de buitenlandse politiek van Cuba hoog worden aangeslagen, alsmede de uitbreiding van de banden van Cuba met vele staten. Over een groot gebied van problemqn bestaat volledig gelijk Inzicht tussen de Sowjet- en Cubaanse leiders. Indi rect stellen van kunstmatige eisen in onderhandelingen en interventie in de binnenlandse aangelegenhe den van andere landen. Ook de Palestijnse leider Jasser Arafat is gisteren uit Moskou ver trokken. Arafat beschreef de eerste publieke ontmoeting die hij deze week met partijleider Brenznjew had als een gebeurtenis van histo risch belang voor de Palestijnse zaak. Hij sprak van een succesrijk en vruchtbaar overleg. Arabische vredesbesprekingen te vertragen. De Egyptische autoritei ten hebben verder laten weten dat ze hopen dat de opvolger van Rabin yen nieuw pakket vredesmaatrege- len zal helpen tot stand te brengen. Onder Rabin heeft Israël steeds ge weigerd de rechten van de Palesttj- nen op een eigen staat te erkennen. Verandering gezicht Een woordvoerder van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO ver klaarde dat het aftreden van Rabin geen gevolgen zal hebben voor de huidige impasse in het onderhande lingsproces in het Midden-Oosten. Rabins aftreden is alleen de vervan ging van een gezicht, maar verandert niets aan de zionistische positie, zo verklaarde de PLO-woordvoerder in Beiroet Op de vraag of het aftreden van Rabin ook Invloed zou hebben op de stabiliteit van de Joodse staat, verklaarde de PLO-man daarop niets te willen zeggen. „We bemoeien ons niet met hun binnenlandse aan gelegenheden", zo zei hij. De Egyptische president Anwar Sa- dat kijkt vanaf het balkon van zijn kamer in zijn hotel in het Zwarte Woud naar de vers gevallen sneeuw. Hij houdt enige dagen vakantie in het Zwarte Woud nabij Baden-Baden om wat bij te komen van de vermoeienis sen van de reizen die hij de afgelopen weken heeft gemaakt. SANTIAGO De Chileense Justitie heeft definitief geweigerd een onder zoek in te stellen naar mensen, die sinds de staatsgreep in september 1973 zijn verdwenen. Dat is In de Chileense hoofdstad Santiago be kend gemaakt Een maand geleden hadden familie leden van 501 sindsdien verdwenen mensen het opperste gerechtshof gevraagd de regering opdracht te geven een aantal agenten van de geheime dienst te arresteren In ver band met de verdwijningen. Er zou een onderzoek moeten komen. \fan een onzer redacteuren AMSTERDAM Persvrijheid bestaat er nog steeds niet in Spanje ondanks de toegenomen vrijheden sedert de dood van genraal Franco. Activiteiten van journalisten worden nog regel matig aan banden gelegd en tijdschriften worden dorde censuur getroffen. Dit blijkt uit een door Amnesty International uitge bracht rapport. Op 4 februari van dit Jaar werden twee medewerkers van het Bas- kische weekblad Garaia, José Aran- jabal en Inmaculada Ezqula, gevan gengezet na een artikel over het optreden van de Guardla Civil, de ln Baskenland zeer gehate militaire po litie. Het artikel was gebaseerd op een rapport dat was uitgebracht door de gemeenteraad van San Se bastian. Volgens de 8paanse grondwet mag iedere Spanjaard zijn gedachten vrijelijk uiten mits die gedachten geen aanval Inhouden op de principes, waarop de staat is ge grondvest. De uit 1966 daterende wet op de pers formuleert de beperkingen. Deze wet bepaalt dat alle publikaties respect moeten tonen voor de wet. voor de principes van de (inmiddels opgehe ven) nationale beweging. De wet op de militaire justitie bepaalt boven dien dat artikelen geen afbreuk mo gen doen aan het leger, waartoe ook de Ouardia Civil wordt gerekend. Het kritische artikel ln Oarala stelde kwalijke praktijken van de Ouardia Civil aan de kaak en dat bevordert de goede naam en faam van het militaire apparaat niet. Belemmerd Dit voorval is een van de tientallen ln het rapport van Amnesty Interna tional die weergeven dat Journalis ten nog steeds op allerlei manieren ln hun werkzaamheden belemmerd worden. Verslaggevers van de de monstraties worden geslagen door de politie. Journalisten die informa tie vertrouwelijk hebben gekregen worden gedwongen hun bronnen be kend te maken. Doen ze dat niet dan worden ze gevangen gezet. Tal van Journalisten worden bedreigd door extreem rechtse terreurorganisaties, zonder dat de autoriteiten erin sla gen de leden van deze organisaties te pakken te krijgen. In zijn conclusie dringt het rapport aan op betere wettelijke waarborgen voor een vol ledig vrije pers. Zeker ln een land waar de democratie nog geen feit Ls geworden, is dit meer dan elders noodzakelijk. ADVERTENTIE Een greep uil de inhoud. Geheel verzorgde reizen Eigen land Ardennen Moezel Fichtclgebergte Denemarken Gedeeltelijk verzorgde reizen Eigen land (8-daagsc fietsvakantie v.a. f 288,-), Zuid Lapland (15 dagen vanaf f 916,-). De bestseller NS-vakantiereizen 77 is gratis tc krijgen op de stations,dc NS-reis- cn inlichtingenburo's.dc ANWB,dc meeste rcisburo's en de Rabobankcn. En vraag daar dan meteen even naar Vierwoudstcdenmccr (15 dagen v.a. f 1216,-). bet reisprogramma van de Franse Toeristen Vaudoiser AJpcn (15 dagen vanaf Service, met o.a. reizen naar: Pknis (2 t/m 7 f 1437,-), dagen vanaf f 130,-) en reizen per Zon Expres Karinthic met Venetië (17 dagen vanaf naar dc Riviera, bijvoorbeeld Boulouris f 1108,-) (10,17 en £1 dagen vanaf f 365,-). (8 dagen vanaf f 292,-), (8 dagen vanaf f 498,-), (8 dagen vanaf f 480,-), (8 dagen vanaf f 566,-), (8 dagen vanaf f 746,-), AilgSu,hct AJpcnvoorland (10 dagen vanaf f 684,-), Vicrwoudstcdenmcer (8 dagen vanaf f 728,-),

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7