=1 Elk jaar komen er duizenden lege schoollokalen bij fiW'TTTffc VERDER Commentaar Hulpverlening. In zes jaar waarschijnlijk tweeduizend scholen dicht Plutonium „Lubbers moet maar met Carter praten over kernenergie" Minder guur zij mag geen zij meer zijn niet spuwen showfiguur stuur een brief dubbeldekker krÉROAG 9 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De minister van economische zaken i$ afgestapt van zijn aanvankelijk voornemen om de individuele steun aan in noodverkerende bedrijven te stoppen. Wel zullen de criteria om in de toekomst steun te verlenen worden verscherpt. Nu is de financiële hulp aan indivi duele „zieke" bedrijven de laatste jaren nogal fors gestegen van onge veer negentig miljoen gulden in 1974 tot bijna zeshonderd miljoen gulden in 1976. Op zich zijn dit aanzienlijke bedra gen, maar niet vergeten mag wor den dat het gezamenlijke bedrijfsle ven alleen al aan vennootschapsbe lasting de laatste jaren gemiddeld zo'n zeven miljard gulden afdraagt aan de fiscus. Van die totale opbrengst gaat dus in feite via de ministeries van finan ciën en economische zaken weer een deel terug naar de bedrijven die voornamelijk door de depressie zwaar in de rode cijfers zijn komen te zitten. Niettemin is en blijft het belas tinggeld, en ook na deze steunverle ning is het geboden er scherp op toe te zien dat verspilling wordt ver meden. Dat de minister meer deskundigen wil inschakelen voor een goede ;ontrole kan daarom alleen maar worden toegejuicht. Eveneens heeft de minister er goed aan gedaan te bepalen dat de hulpverlening ook in de onderne mingsraad van zo'n zwak bedrijf aan de orde behoort te komen. Ook op die manier kan heel wat onnodige onrust in een bedrijf wor- "den weggenomen. De minister heeft verder beslist dat het aanvragen van surséance (uitstel) van betaling eerder voor waarde zou zijn voor steunverle ning. Bij deze beslissing kan de vraag worden gesteld of de minister op dit punt niet wat te ambtelijk gehan deld heeft. Men moet zich voorstel len wat het voor een bedrijf bete- .kent om uitstel van betaling te moe ten aanvragen. In commercieel en sociaal opzicht is het dikwijls fnui- frey kend. Vrijwel niemand, leveran ciers, krediet-verstrekkers, en afne mers hebben nog vertrouwen in een dergelijke onderneming. Vacatures zijn, zelfs in een tijd als deze bijzon der moeilijk te vervullen. En de concurrentiepositie van zo'n bedrijf wordt er bovendien niet zelden ern stig door aangetast. Dit zo zijnde kan, men zich afvra gen of hulpverlening op basis van de door de minister vastgestelde regels niet schadelijke neveneffecten op roept die de weerstand van een dregelijk bedrijf nog verder aan tasten. En dat kan niet de bedoeling van deze hulp zijn. Deze verbinding tussen kernenergie en kernwapens heeft Amerika nu demonstratief verbroken. Het ziet af van opwerkingsfabrieken. Het ziet af van plutonium als brandstof voor kernreactoren. Opnieuw: het is een voorbeeld dat waarschijnlijk niet door alle landen zal worden gevolgd. Maar het is een moreel zwaar wegende demonstratie dat dit kén. Het is een demonstratie die het bijvoorbeeld Brazilië mogelijk kan maken, eveneens van een opwer kingsfabriek af te zien, zonder zich daarmee naar eigen gevoel tot twee derangs natie te stempelen. Het is een demonstratie die vurige kolen stapelt op het hoofd van bondskan selier Schmidt, die nog steeds van plan was, die opwerkingsfabriek aan de Brazilianen te verkopen. Uit de Westduitse. hoek viel nogal eens te beluisteren dat Amerika's heftige verzet tegen die transactie werd gevoed door overwegingen van commerciële concurrentie. Die suggestie is na de verklaring van. Carter rijp voor de prullebak. Ame rika zal geen opwerkingstechnieken exporteren. Amerika snijdt zelfs ge voelig in eigen vlees door zelf van die techniek af te zien terwijl de fabriek al in aanbouw was. Daardoor heeft de Amerikaanse demonstratie een onmiskenbaar moreel gewicht. Wij kunnen alleen maar hopen dat dit morele gewicht ook de reacties zal beïnvloeden op de oproep om nu internationaal werkelijk doeltreffende maatrege len te nemen tegen de spreiding van kernwapens. Zoals bijvoorbeeld een «internationale beheersregeling voor de opslag van plutonium. De tijd lijkt er nu rijp voor. De beslissing van president Carter, dat Amerika voor onbepaalde tijd zal afzien van plutonium voor het opwekken van kernenergie, is moe dig en van verstrekkende betekenis. Hoewel veel mensen dat zullen ho pen, gaat die betekenis waarschijn lijk niet zo ver dat nu ook landen als West-Duitsland, Frankrijk en de Sowjet-Unie de ontwikkeling van de op plutonium werkende snelle kweekreactor zullen laten schieten. Zij zijn met die ontwikke ling aanzienlijk verder gevorderd dan de Amerikanen. De technische ervaringen in met name Frankrijk en Engeland zijn gunstig. Een dergelijke invloed heeft Carter ook niet bedoeld. Hij presenteerde de beslissing wat dat betreft als een Amerikaanse aangelegenheid, pas send in een Amerikaans kernener giebeleid. Het belangrijke gegeven op de ach tergrond is daarbij dat de Verenig de Staten binnen de eigen grenzen kunnen beschikken over uranium- voorraden waarmee zij nog geruime tijd toekunnen. Kweekreactoren maken uit een gegeven hoeveelheid uranium via een omweg zo'n vijftig maal meer energie vrij dan de nu gebruikte licht-waterreactoren. Zij hebben daardoor een andere bete kenis voor landen die op de krappe internationale uraniummarkt zijn aangewezen. De Amerikaanse beslissing kan wel van doorslaggevende betekenis zijn voor het tot nog toe wankelmoedige streven om internationaal een ver dere verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Dat proces leek tot nog toe bijna onverbrekelijk te zijrT verbonden met de verdergaande toepassing van kernenergie. Im mers, in elke werkende kernreactor ontstaat in de brandstofstaven plu tonium. Een goed brandstofbeheer vergde dat die staven na gebruik werden opgewerkt in een chemische fabriek. Daar moesten het pluto nium en het niet gebruikte uranium worden gescheiden van het splij- tingsafval om opnieuw te kunnen worden gebruikt. En het daar ver kregen plutonium was een bruikba re zij het niet ideale grondstof voor atoombommen. door Piet Hagen DEN HAAG Als gevolg van de snelle daling van het ge- boortencijfer zullen jaarlijks een paar duizend klaslokalen komen leeg te staan. Dit blijkt uit een onderzoek dat is inge steld door een werkgroep van het ministerie van onderwijs. De daling van het aantal geboorten is nu reeds merkbaar In het kleuter en lager onderwijs. Tussen nu en 1983 zal deze ontwikkeling enorme gevolgen hebben voor de werkgele genheid van kleuterleidsters en on derwijzers. In 1983 zal de helft van de afgestudeerden geen baan vin den in het onderwijs. Daarnaast zal een geweldige leegstand van lokalen en gebouwen optreden. Een voorlopige schatting wijst uit dat in de komende zes jaar ongeveer 16.000 lokalen vrij komen. Dat is ongeveer eenvijfde van het totaal aantal lokalen. Het is moeilijk te zeggen hoeveel schoolgebouwen voor kleuter- en lager onderwijs dicht moeten. Waarschijnlijk zullen het er minstens tweeduizend zijn tot 1983 Nu Is leegstand van lokalen en slui ting van schoolgebouwen geen nieuw verschijnsel. In 1974 (recente re gegevens ontbreken) stonden zo'n tweeduizend lokalen leeg. Per jaar worden ongeveer honderd scholen gesloten. Het verschil is alleen dat in de komende Jaren dit proces van ontvolking van schoolgebouwen veel sneller zal verlopen. Behalve de daling van het aantal geboorten is er nog een andere oor zaak van de leegstand van schoollo kalen. Doordat de mensen wegtrek ken uit binnensteden en platte landsgebieden neemt het aantal leerlingen op daar gevestigde scho len eveneens af. Het gebeurt ook dat nieuwe school gebouwen na korte tijd al weer loka len over hebben. Als ergens een nieuwe wijk gebouwd wordt, is het moeilijk te schatten hoe de school bevolking zich zal ontwikkelen. Het komt voor dat er een gebouw met Uen lokalen wordt gebouwd dat nooit voor honderd procent in be drijf is. Er zijn ook scholen die na enkele jaren uit hun krap aangeme ten jasje barsten, vervolgens twee. drie jaar ruimte tekort komen (wat soms opgelost wordt met noodloka- len), en tenslotte precies goed zitten. Er zijn ook wel nieuwe scholen met een vrijwel permanente bezetting Overheid Voor de rijksoverheid is het niet eenvoudig invloed op de leegstand te krijgen. Via een thans in te stellen werkgroep van Onderwijs. Finan ciën en Binnenlandse Zaken zal wor den nagegaan wat er kan en moet gebeuren ten aanzien van financie ring en beheer van schoolgebouwen. De gemeenten zijn financieel ver antwoordelijk voor de scholenbouw zowel in het openbaar als bijzonder onderwijs. Zij schieten de bouwkos ten voor en krijgen op grond van het jaarlijks gebruik vergoedingen uit het gemeentefonds (voor de lagere scholen) en van het ministerie van onderwijs (voor de kleuterscholen). Die vergoedingen zijn gebaseerd op een afschrijving van het gebouw in veertig Jaar (lager onderwijs) of zes tig jaar (kleuteronderwijs). Als nu een school al na twintig jaar leeg loopt, zit de gemeente met de strop: de bouwkosten zijn nog niet afge schreven, maar de vergoeding wor den snel beëindigd. Een probleem is dat de bevolking niet daar woont waar de schoolge bouwen staan. Terwijl duizenden lo kalen leeg staan, is op andere plaat sen nog^teeds nieuwbouw nodig. Vorig jaar werden ruim driehonderd nieuwe schoolgebouwen neergezet, meestal een combinatie van kleuter en lagere school. De kosten van een achtklassige school zitten al gauw tussen de an derhalf en twee miljoen. Zolang de buurt barst in de kinderen heel nut tig. maar tien, vijftien jaar later staan die scholen soms al half leeg doordat de buurt „vergrijst". Nu zijn er ergere dingen dan de leegstand van lokalen. Werkloos heid onder leerkrachten bij voor beeld. Of de gevolgen die schoolslul- ting voor de gemeenschap in een bepaalde wijk of dorp kan hebben Maar dat neemt niet weg dat hier en daar ruimte onbenut blijft en geld verspild lijkt te worden. In een vol land als het onze toch iets om op te letten. Medegebruik Hoe kan de leegstand van schoollo kalen bestreden worden? Een van de mogelijkheden is het gebruik van leegstaande schoollokalen voor an dere doeleinden. Onder schooltijd voor peuteropvang. voortgezet on derwijs, moedermavo's, enzovoorts. Na schooltijd voor muziekscholen, expressieclubs, vergaderingen, buurtwerk en wat dies meer zij. In het wetsontwerp basisonderwijs probeert minister Van Kemenade dat „medegegrulk" te bevorderen. Ook bijzondere scholen zouden hier toe verplicht kunnen worden. Soms zal fusie van twee zieltogende scholen een oplossing kunnen bie den. Maar ook fusies lelden niet al tijd tot besparing. Als in 1983 de nieuwe wet op het basisonderwijs ingevoerd wordt, moeten alle kleu ter- en lagere scholen samenge voegd worden tot nieuwe basisscho len Die onderwijskundige operatie stelt nieuwe eisen aan de schoolge bouwen. Soms zal dat verwezenlijkt kunnen worden in oude gebouwen, soms zal een nieuw gebouw nodig zijn. Dan worden de problemen nog erger. Wanneer een schoolgebouw wordt afgestoten kan het soms tegen een redelijke prijs worden verkocht Maar als de school in een ontvolkt gebied staat, is dat moeilijker. Wat kun Je met een oude school doen? Een supermarkt beginnen, een kan toor openen, misschien is er hier en daar een school die zich leent voor bewoning (zoals in het verleden ook hulzen werden vertimmerd tot scho len). Bij nieuwbouw wordt tegen woordig soms geprobeerd die twee de functie van het complex in te bouwen. Maar dat valt tegen, omdat een schoolgebouw toch aan zeer spe cifieke voorwaarden moet voldoen. Aan leegstaande kerken en fa brieksgebouwen zijn we gewend Leegstaande schoolgebouwen zul len weldra een vast bestanddeel in het dorps- en stadsbeeld zijn. Van een verslaggever ZWOLLE Kernenergie is volgens PPR-UJsttrekster Ria Beckers geen wezenlijke oplossing van het ener giebeleid. Zij sprak in Zwolle op een landelijke manifestatie over het en ergiebeleid. „Minister Lubbers zou maar eens met president Carter moeten gaan praten. Die heeft de bouw van een snelle kweekreactor stilgelegd. U kunt ervan op aan dat wij ons standpunt tegenover kerne nergie dat in het regeerakkoord is verwerkt niet laten vallen." Ria Beckers ZIJ merkte op dat de PPR een ander energiebeleid voorstaat De bewa king van de toepassing van kerne nergie levert teveel risico's op. Met de thans beschikbare fossiele brandstof kan de huidige stijging van de energiebehoefte niet worden opgevangen. Energiebeperking zal dus nodig zijn. De vertraging van de economische groei zal daartoe wel iets bijdragen, maar meer resultaat is te verwachten van een vergroting van het energierendement en toe passing van alternatieve mogelijk heden, zoals zonne- en windenergie. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De temperatuur blijft met Pasen onder de maat, maar het wordt wel wat minder guur. We mogen name lijk aannemen dat de wind het „ge- scheur" zo langzamerhand zat wordt. Vooral tijdens zonnige perio den zal het daardoor aanvankelijk iets aangenamer aanvoelen, ook al blijft de kans op enkele hagel- of sneeuwbuien wel voortduren. In de loop van het paas-weekend neemt verder de kans op regen toe. samen hangend met het doordringen van wat zachtere lucht uit het gebied rond IJsland. We geloven niet dat de neerslag van een Middellandsezee- depressle in belangrijke mate tot over Nederland zal reiken. Gisteren was het hek van de dam. Onze man in Uithuizenmeeden maakte mij er vlak na zeven uur 's morgens attent op, dat er een erg vuile lucht in het westen en noord westen zichtbaar was boven de Noordzee. „Het zit daar stikvol buien", zei hij. Dat was niet te veel gezegd. Kort daarna hadden veel intensiever en massiever sneeuw buien dan donderdag een uitweg gezocht over Noord-Nederland. Vlak na acht uur werd uit de Martini-stad één centimeter sneeuw opgegeven. Uit die hoge buien-gevaarten met cirruspruiken (een bewijs dat de lucht tot op grote hoogte erg koud was, hoevéél onder normaal zo dade lijk) ploften ook harde valwinden omlaag. Zeer onaangenaam dus het weer tijdens zulke buien, waarbij de kustprovincies op de eerste rang za ten. Tot een uur of elf kwamen er in het noorden gladde weggedeelten voor, maar de geruchten dat in Gor- redijk en Stlens korte baan- schaatswedstrijden op natuurijs zouden zijn afgelast, zoals de TROS wereldkundig maakte, moeten op een misverstand hebben berust. Ze zijn in de loop van de middag, toen het weer iets draaglijker werd. ge woon doorgegaan, zelf met meer pu bliek dan men had verwacht. (Moge lijk vanwege Goede Vrijdag?) De temperatuur in Den Helder was om één uur 's middags dan ook nul graden. Hogere luchtlagen. Uit radiosonde-waarnemingen van vrijdagmiddag één uur bleek, dat zich ongeveer boven het zeegebied ten westen van Jutland een koude- put bevond. SleeswlJk pijlde op vijf duizend meter hoogte de laagste temperatuur, namelijk min 38.3 graad Celslus. Ook De Bilt deed geweldig mee. min 37 (graden boven normaal) en sleepte daarmee zowaar een tweede plaats in de wacht. Zelfs Kopenhagen kon niet tegen ons In stituut op (min 36) om maar te zwij gen van Hemsby, Zuidoost- Engeland en Hannover met min 33. de Scllly-eilanden min 32, Aberdeen min 31 graden. Zoals wel vaker ge beurt was de koude laag tot over Parijs uitgezakt: min 35 graden, wat een stuk lager was dan Brest en Nancy (min 29), Marseille (min 25), Berlijn (min 23) en Corsica (min 22). Boven Rome was het op 5000 meter hoogte min 21. boven 8icillë min 20 graden. Op hetzelfde hoogtekaartje vielen op de nog steeds zeer krachti ge noordelijke tot noordoostelijke winden over het zuldwstelijk deel van de Noordzee en Engeland. Daar door blijft de toestand met voor jaarsbuien zich vooreerst nog wel handhaven. En nu de grondkaart. Na opvullen van een Finse depressie worden de luchtdrukverschlllen in het zeege bied kleiner (hierboven werd dat al gezegd), maar een complicatie vormt een uitgebreid lagedrukge bied boven Italië met gistermiddag vrij veel onweer, een noordoostelij ke stormwind bij zeventien graden op Pantellaria (donderdagmiddag was het daar tien graden warmer!), een door een klein lagedruk-kerntje tussen Nice en Marseille aangetrok ken noordelijke Mistralwind van het Centraal Plateau, sterk bevorderd door drukstijgingen van de Oceaan uit in Frankrijk: de klassieke luchtdrukverdeling voor zo'n Mi stral. en ook krachtige koude (elf graden) noordoostenwinden op Mal- lorca en omgeving. Door die depressieontwikkeling zet te zich over Joegoslavië een warme luchtstroom in beweging. Het was daar gistermiddag vrijwel overal 20 tot 25 graden. Ook Zuid-Hongarije profiteerde ervan maèr op slechts korte afstand meer naar het noor den wees het kwik niet meer dan acht graden aan. Een frappant groot temperatuurverschil was er ook tus sen Udine in Noordoost-Itallë (veer tien graden) en München (één). Nu de warme Balkanlucht de weg aan de grond naar het noorden en noord oosten geblokkeerd ziet door pool- kou, gaat zij haar uitbreiding vooral in de hogere niveau s volvoeren. Ge volg: een toenemende kans op uitge breide bewolking ten noorden van de Alpen en naderhand ook regen in die gebieden. De kans is echter niet groot dat Nederland daar echt veel van mee zal krijgen. HOOO WATER, 10 april Vltsslngen T17-16 50. HarlngvlleUlulzen 7.32- 20 04, Rotterdam 6 30-21.50. BchevrnLngen 8 20- 20 50. U muiden 007-21.40, Den Helder 12J6. H&rlLngrD 2.50-15.06. Delbijl 5.18-17 32. HOOO WATER. 11 aprU VUutngen 8.30-21.08. HartngvUeUlutten 1)5 21 14. Rotterdam 10.35-22 56. Schewilngen 6 27-22 12. IJ muiden 1018-23.01. Den Helder 13 32-0 54. Harlingen 324-18.02. Delfcljl «01- 1124 Hagelbui neeuwbui •neeuwbui hall bew half b*-w Licht bew licht bew nreuwbui hagelbui ineeuwbui zwaar bew onbewolkt half bew geheel bew half bew tneeuwbui •neeuwbui nreuwbui licht bew meeuw onbewolkt rwaar bew sneeuwbui geheel bew regen onbewolkt rwaar bew Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliuingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaus Brunei Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfuri Kopenhagen Londen Luiemburg Madrid Malaga Mallorea Munchea Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa blanca Istanboel Tunis HOOO WATER. 12 april VUsalngen 6 50-22 35, Hanngvlieuiuuen 6 55 22.43. Rotterdam 12 01. Schevenlngen 10 51 23 43. Umulden 1140. Den Helder 1 53 14 51. Hvtlngen 4 38-17 21. Delfzijl 7 21-10 43 onder redactie van Loes Smit Voor de postchèque- en girodienst bestaan er geen (ongetrouwde) vrouwen meer. Postgiroklanten die tot voor kort 'mej. of 'mevr.' op hun betaalpasje hadden staan, hebberf ontdekt dat er weliswaar een num mer op hun nieuwe pasje is bijge komen, maar dat juist die paar letters waaruit bleek dat zij een zij zijn, verdwenen zijn. De dienst is allang tot deze ont- vrouwing van de pasjes overge gaan. vertelt een PTT-voorlichter. Dat is vooral makkelijker in het buitenland, waar betaalkaarten, kaschèques en pasjes met voor bui tenlanders vaak onbegrijpelijke toevoegingen als mej. dhr of mevr maar verwarring kunnen zaaien Die toevoegingen zijn volgens de postglrodienst al van alle chèques en betaalkaarten afgehaald en dus zouden de pasjes er niet meer mee kloppen ais de sekse daarop wél gehandhaafd werd. Buitenlanders zouden bijvoorbeeld kunnen den ken dat 'mevr' een typisch Hol landse voornaam is, maar dat staat dan weer niet op de bijbehorende papleren. Tot zover is het best begrijpelijk, ware het niet dat getrouwde vrouwen die mèt echtgenoot op één pasje staan, waardoor ze belden over het echtelijk saldo bij de postgiro kunnen beschikken, wél de toevoeging 'mevr' behouden hebben. En dat terwijl hun meisjes naam er ook bij staat, zodat alle - twijfel daardoor toch al uit de weg geruimd moest zijn Bovendien blijkt dat vrouwen met een alleen voor hen geldend pasje nu welis waar een pas zonder vrouw aanduiding op zak hebben, maar desondanks nog betaalkaarten mèt die vermelding in hun bezit hebben. Is het voor heren die kwaad willen, nu niet veel makkelijker zich ook met zo'n ootvrouwd vrouwenpasje op oneerlijke wijze contanten te verschaffen? Want tot dusver kon den zij zich moeilijk voor de per soon van het pasje uitgeven, zolang daar mevr of mej op stond. Ook dat schijnt niet zo. Integendeel. Het systeem is er volgens de girodienst des te waterdichter op geworden Misschien bedoelen ze het dus alle maal niet zo kwaad, en zijn voor de postglrodienst niet alleen vrouwen man geworden, maar ook mannen vrouw, of nog eenvoudiger: misschien is iedereen simpelweg in dezelfde geslachtsgroep Ingedeeld behalve die getrouwde vrouwen op de gecombineerde pasjes dan. Noemen ze zoiets niet unisex? Wij moeten ons lichaam dage lij ksch wasschen. vooral hoofd, hals. borst en mond, onze handen telkens reinigen, voordat wij gaan eten of eetwaren aanraken en de nagels kort en schoon houden. Onze kleeren en schoenen of klom pen moeten dagelljksch van stof en vuil worden ontdaan. WIJ moeten bij de schooldeur onze voeten afvegen, geen vuil of afva! in de school neerwerpen, niet op den vloer spuwen en een zindelijk gebruik maken van de privaten en waterplaatsen. Wij moeten geen onzuiver water drinken. Een zwaardwalvis of orka vind je van de Noordelijke IJsxee via de tropen tot in het Zuidpoolgebied. Eigenlijk overal dus, en zelfs zie foto in het Dolfinarium in Harder wijk, een van de weinige plaatsen waar orka's zich net niet plegen op te houden. Dit jonge exemplaar is vo rig najaar bij IJsland gevangen en 34 uur later zwom het al in Harderwijk rond. Deze vrouwtjesorka doet ook mee in de dolfijnenshow. Zelf hoort ze tot de ongeveer zestig soorten die de dolfijnenfamilie telt. De orka is een van de grootste soorten, al is deze nu „pas" 3'A meter. Maar als se eenmaal volgroeid is en dat zal wel niet zo lang meer duren nu het dier 25 tot 30 kilo verse vis per dag naar binnen slokt tal se zes tot zeven meter lang zijn. WIJ moeten rechtop staan en loopen en onder het zitten het bo venlichaam zooveel mogelijk rech top, de handen niet onder bank of tafel en de beenen stil houden. WIJ moeten het den onderwijzer zeggen, als wij op onze plaats niet goed kunnen zien of hooren, als wij ons ziek gevoelen en als er thuis eene besmettelijke ziekte la Wij mogen op onze leien niet spu wen, maar moeten deze met een natte spons reinigen. Deze „wenken voor de school jeugd" hingen aan het eind van de vorige eeuw in Amsterdamse scho len en de leerlingen hadden zich er maar aan te houden. Het ge meenschappelijk centrum van on derwijsbegeleidingsdiensten in Friesland wist een exemplaar te pakken te krijgen en hing dat op ln zijn gebouw ln Dokkum. en de Leeuwarder Courant maakte er een -foto van. Wie deze week een brief wil schrijven voor een door Amnesty International geadopteerde gevan gene. moet die brief misschien wat uitvoeriger maken dan anders. Het gaat er ditmaal om, de Argentijnse autoriteiten zoals steeds ln be leefde bewoordingen te vragen hoe dat zit met de niet ophoudende ontvoeringen van Chllenen die zich ln Argentinië hebben gevestigd. Uit de laatste tijd zijn er een paar ver dwenen Chllenen met name be kend: het echtpaar Lose Luis en Carmen Angelica Appel de ia Cruz- Delard Cabezas en hun vijf maan den oude dochtertje Victoria Lucia, van wie de man op 10 Januari ln Cipollettl (provincie Neuquen) ont voerd werd. de vrouw met haar kind kort daarna, toen ze op het politiebureau naar haar man ging Informeren. Mevrouw Xlmen Mele- ro-Delard Cabezas (familie van me vrouw De la Cruz), haar man Ro berto Christin en hun belde kinde ren Robert (9 maanden) en Pala (18 maanden) werden op 17 Januari uit hun huls ln Ramos Mejlas, Buenos Aires, gehaald. De kinderen werden op straat neergezet. Voorbijgan gers brachten ze naar een weeshuis en hoeveel moeite hun grootouders in Frankrijk ook doen om hun kleinkinderen uit Argentinië te ha len, tot nog toe hebben ze geen toestemming gekregen. Op 21 fe bruari en 9 maart verdwenen ach tereenvolgens Hern an Medina Cea en Ronaldo Ampuero Ayaray spoorloos ulf Buenos Aires, nie mand is ook maar lets over hen te weten gekomen. Alleen de laatste twee waren als politieke vluchtelin gen uit Chili naar Argentinië ge gaan; de overigen hadden daar niets mee t« maken, maar waren wettige, geregistreerde bewoners van Argentinië geworden 8chrijven kan naar: Capitan de Na- vlo Ouaiter Allara, Subsecretario del Mlnisterio de Reiaciones Exte- rlores Arenaies 761 Buenos Aires. Argentina; naar Sr Dalla Tea, 8ecretarlo Oeneral del EJercl- to Comando General del EJerclto Azopardo 270 Buenos Aires. Argentina; en/of naar de Argentijn se ambassadeur in ons land, Z. E. de heer Rafael M. Vazquez. Java- straat 20. Den Haag. En u weet. een luchtpostbrief (75 cent) is voor het buitenland altijd voldoende ge frankeerd. Terwllle van de toeristen heeft het gemeentevervoerbedrijf van Lon den een stokoude dubbeldekker van stal gehaald: een bus uit de Jaren dertig, waar Je nog vla een buitentrap naar boven moet klim men. Het gevaarte vervoert toeris- t*p van het centrum van de Britse hoofdstad naar de Tower. Het rijdt nog maar nauwelijks een week. en of die pret van lange duur zal zijn staat te bezien: al bij de eerste rit weigerde de motor aan te slaan en moest de bus worden opgeduwd. De school In Kat- woude is een van de honderden scholen die de ko mende jaren ge sloten worden. Meester Hepkema gaat met pensioen en de elf leerlin gen van de school zullen elders hun heil moeten zoe ken. Rechts het schoolgebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5