ssTiel' houdt oogje =)p alle kredieten KNP vreest weer een moeilijk jaar PvdA staat progressieve grondpolitiek in de weg Centraal Beheer sticht eigen hypotheekbank jentrale registratie: Geen „zwarte lijst" Grontmij niet pessimistisch Japanners staken om loonsverhoging Iran heft verbod op bierimport op POMPEN Pleidooi voor economie op 'kleine schaal' systematisch alle voorstellen van de hand gewezen FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 33 :EL Dodewaardlaan 1 is een wat moeilijk te vinden adres voor een „vreemdeling" in Tiel: De aatselijke bevolking kijkt lichtelijk ongelovig, wanneer men hen de vraag stelt waar precies het jreau Krediet Registratie (BKR) wel mag zitten. nor J.G. Wolters voju moet direct worden gezegd, dat Jrecteur Rip en de zijnen, niet aan weg timmeren. Geen lichtre- ames of wat dan ook, die aangeven er zit het BKR. Integendeel. De laste omgeving werkt eerder afsto nd. oge, van prikkeldraad voorziene ikken en doornige struiken omslui- n Dodewaardlaan no. 1. De entree ePa niet aan de straatzijde, maar aan Ir achterkant van het gebouw. AI- 'j h ien een simpel bordje met het cijfer >515 erop naast de toegangsdeur geeft e bezoeker, die uit dit alles de in- uk krijgt dat zijn aanwezigheid er minder op prijs wordt gesteld, zekerheid dat hij tenslotte op het lede adres is beland. e deur wordt van binnenuit na een ik op een knop voor de bezoeker opend. Een trap op en we staan in kamer van de heer H. Rip (42), die is allervriendelijkst ontvangt. An- irs dan de entourage rond het BKR iet vermoeden, wil hij best iets ■ijt over de activiteiten van dit ireau, dat momenteel met 115 ensen werkt, waaronder zeven annen. Een typische vrouwenge meenschap dus. waarin directeur tip zich alleszins thuisvoelt. De ge- jaiddelde leeftijd van de dames, in Öienst bij het BKR, is momenteel 21 jaar „'dat was vroeger anders", zegt Ie heer Rip. ,.Toen wij begonnen, tas de gemiddelde leeftijd van onze ïeisjes 15 jaar. We vergrijzen dus 'ts", stelt hij lachend vast. omdat leer en meer vrouwen ook na hun uwelijk blijven werken bij ons. De Nederlander gaat in toene mende mate „op de pof" leven. In het afgelopen jaar, zo be richtten wij dezer dagen, werd in ons land voor niet minder dan 5,3 miljard gulden geleend voor wat wordt genoemd con sumptieve doeleinden. Vandaag de dag gaat dat vrij gemakkelijk. Toch gaan al deze instellingen niet oyer één nacht ijs bij het lenen van geld. Zo houden zij steeds „rugge spraak" met de enige centrale instantie in ons land, die alle kredietovereenkomsten regi streert, te weten het Bureau Krediet-Registratie in Tiel. Met directeur H. Rip van het „BKR" hadden wij een gesprek. Srote vlucht 'oen wij ons hier in 1965 vestigden :gon het consumentenkrediet een rote vlucht te nemen onder invloed an de toenemende welvaart, Naar- iate de kredietverlening omvangrij- er werd, werd het voor de kredietge- ers steeds moeilijker daar van een otaal beeld te krijgen. Hetinforma- iebureau. destijds de enige bron 'oor het verkrijgen van inlichtingen ver kredietnemers, voldeed steeds linder. En zo ontstond èn bij de redietverstrekkers èn bij de over- teid de behoefte aan een centrale egistratie van aangegane krediet- ivereenkomsten. )it niet alleen om een evenwichtig in gezond kredietbeleid te kunnen lewerkstelligen en om te voorko nen, dat de geldverstrekkende in- tanties te grote risico's op zich zou den nemen, maar ook om een over- creditering bij de daarvoor in aan- nerking komende kredietnemers te- ten te gaan. Anders gezegd, om er- oor zorg te kunnen dragen, dat het mbliek niet te veel hooi op zijn vork zou nemen door in verhouding tot zijn inkomsten te veel leningen aan te gaan. En daarom registreert het BKR nu (passief) alle contracten, die een kre dietnemer in dit land heeft lopen bij zijn deelnemers. Die deelnemers aan het BKR een kleine 200 momen teel zijn praktisch alle banken en financieringsinstellingen, die ons land rijk is, dus de beroepsmatige kredietverstrekkers. Instellingen, die van de kredietverstrekking een nevenberoep maken (postorderbe drijven bijv.) zijn niet aangesloten, tenzij zij over eigen financierings maatschappijen beschikken. ,.,Er wordt nogal eens gedacht", merkt de heer Rip op, „dat wij een soort informatiebureau zijn. Dat is echter beslist niet het geval. Wij registreren alleen de kredietcontrac ten. die de deelnemers aan ons opge ven en dat voor zover het ongedekte kredieten betreft aan natuurlijke» personen en deze kredieten liggen tussen de 250 en 40.000. Hypo theken vallen er dus niet onder, maar wel weer debetstanden (,rood staan') op rekeningen, als dit ,rood staan' het karakter krijgt van ter mijnfinanciering. Verder houden we ook gegevens bij teizake van door de staat gegarandeerde studielenin gen, aan de verstrekking waarvan de banken meewerken en van de door gemeentelijke kredietbanken verstrekte zgn. saneringskredieten (kredieten, bedoeld om andere kre dieten af te lossen). Onregelmatigheden Tenslotte registreren we dan ook nog de onregelmatigheden met be trekking tot aflossingen op de door onze deelnemers verstrekte kredie ten. Wanneer iemand het niet zo nauw neemt met het voldoen van zijn betalingstermijnen, houden we ook daarvan aantekening. Evenwel alleen dan, als de kredietnemer meer dan drie maanden achterstal lig is met zijn terugbetalingen en uiteraard wanneer de deelnemer ons dit meldt." Wat registreert het BKR nu precies voor gegevens? De heer Rip: „Uiter aard het bedrag van het krediet. Verder de afspraken, die gemaakt zijn met betrekking tot de aflossing ervan. En dan natuurlijk ook de naam, woonplaats en enkele andere gegevens van degene, die geld leent. Omtrent de kredietwaardigheid van een geldlener leggen we geen gege vens vast. Evenmin houden we een zgn. .zwarte lijst' bij. Goed en kwaad worden bij ons geregistreerd. Wan neer iemand in ons computerbe stand voorkomt zou je dat zelfs een pré kunnen noemen. Een deelnemer kan dan nl. iets te weten komen over een kredietnemer." Per dag vinden gemiddeld zo'n 10.000 mutaties plaats in het compu terbestand van het BKR, uit hoofde van nieuwe en afgelopen contrac ten. „Daarnaast verwerken wij hier nog eens een 7500 .toetsingen' (aan vragen om inlichtingen door de deel nemers) per dag. Soms wel eens 10.000. Jaarlijks draait het om onge veer 1,8 miljoen toetsingen." Iedereen heeft het recht te vragen, of hij in Tiel bij het BKR geregi streerd staat. Daarvoor kan hij bij een van de deelnemers van het BKR na deugdelijke legitimatie een for mulier invullen. De deelnemer stuurt dit formulier naar Tiel en het BKR stuurt aangetekend het antwoord terug aan de krediet instelling in kwestie. Kosten van een en ander 10 gulden. Is men het niet eens met de régistratie in Tiel, dan kan men de bron, dus de kre dietgever, daarvoor aanspreken. Blijkt er reden te zijn voor een recti ficatie, dan ontvangt men zijn tien tje „terug". Het aantal mensen, dat wil weten of het bij het Bureau Krediet Registra tie staat genoteerd was vorig jaar ongeveer 1100. „Op een aantal van 6 miljoen geregistreerde contracten dat wij hier hebben dus minimaal," aldus de heer Rip. Geen pieken Veiligheid De gegevens bij het BKR worden gezien de vertrouwelijkheid ervan opgeslagen in computers. Veiligheid en privacy spelen de eerste viool bij het BKR. „Alleen onze deelnemers APELDOORN De verzekeringsgroep Centraal Beheer in Apel doorn gaat binnenkort een eigen hypotheekbank oprichten. Centraal Beheer was al langer actief op het gebied van hypothe caire leningen maar vooral de laatste tijd was er een toenemende vraag. ADVERTENTIE Het gebouw, waarin het Bureau Krediet Registratie in Tiel is gevestigd. kunnen een toetsing aanvragen per telefoon, telex of schriftelijk. In de eerste twee gevallen via een geheim nummer en met opgave van een eveneens geheim codenummer dat elk van onze deelnemers heeft en dat wekelijks wisselt. Pas wan neer wij die gegevens binnen heb ben kunnen wij het gevraagde op een scherm projecteren. „Dat wijzigen van de weekcode van de deelnemers, hebben wij gedaan om te voorkomen, dat iemand die bij één van de deelnemers uit dienst zou gaan, later nog informaties zou kunnen inwinnen. In totaal zijn er maar drie of vier mensen, die alle gegevens over iemand kunnen zien bij ons. Verder heeft niemand toe gang tot de gegevens, zelfs het be stuur niet. Uiteraard is ons gebouw dag en nacht beveiligd," merkt de heer Rip op. „Het deel, waarin de computers staan, is zelfs beschermd met kogelvrij glas. Van de compu terbanden bestaan duplicaten, die ergens in een kluis in Nederland (waar precies weet maar één man) liggen opgeslagen. Ook overheid, politie e.d. vangen bij ons bot als ze wat zouden willen weten. Slechts met een bevel van de officier van justitie kan de politie bij ons terecht voor inlichtingen." Hoe lang blijft een contract bij het BKR in het bestand. „Vijf jaar nadat het contract is afge lopen gaat het uit het bestand. Zijn er onregelmatigheden geweest, dan geldt een termijn van zeven Jaar," aldus de heer Rip. De hypotheekbank zal voor-hel krij gen van middelen een beroep doen op de kapitaalmarkt. Tot nu toe was de hypotheeklening een van de ma nieren waarop Centraal Beheer het door polissen binnenkomende geld belegde. Tussen de verschillende be leggingsvormen moet een zeker evenwicht bewaard blijven. Door het geven van al te veel hypotheeklenin gen zou dat evenwicht verstoord zijn geraakt. BALAST NEDAM vindt het te ruglopen van de orderportefeuille van 1,75 miljard eind 1975 tot 1,3 miljard eind 1976 niet verontrus tend. Wel is er aanleiding om de pogingen nieuw werk binnen te krij gen. uit te breiden, zo verklaarde topman ir. Ph. J. W. A. Diderich in de ondernemingsraad. Ir. Diderich was optimistisch over de vooruitzichten op nieuw werk. Met opzet heeft het concern het iets rustiger aan gedaan om zich zo veel mogelijk te con centreren op de nog lopende mam moetopdracht in Saoedi-Arabië. TOKIO (Reuter) In Japan zijn meer dan 3 miljoen werknemers in staking gegaan, hetgeen tot gevolg had, dat treindiensten en postbe stellingen vervielen en de produktie in de metaal- en textielindustrie ge stoord werd. De stakingen, variërend van een half uur tot 24 uur, maken deel uit van het jaarlijkse „voorjaarsoffen sief" van de werknemers ter verkrij ging van loonsverhogingen ter grootte van 15 tot 19 pet, Bepaalde pieken in de aanvragen om toetsing zijn er eigenlijk niet. In april (vakantieplannen) en in okto ber is er doorgaans sprake van enige opleving. „Wel merkten wij destijds duidelijk de gevolgen van de oliecri sis. Toen deed zich een enorme da ling in de toetsingen voor, o.a. om dat de auto-aankopen op krediet een flinke knauw kregen." Een toetsing kost gemiddeld 3,10. „Daarom moeten we het van de massa hebben", zegt de heer Rip, „willen we jaarlijks quitte spelen". Winstoogmerken heeft het BKR niet. „We zijn een stichting, die haar middelen o.a. krijgt uit een stich tingskapitaal, leningen en de ver goedingen voor de verleende diensten. TEHERAN De regering van Iran heeft het verbod op de invoer van bier opgeheven omdat de eigen in dustrie niet in de toenemende vraag kan voorzien. Dat meldt het weekblad „Kayhan International" in zijn uitgave van woensdag. Iraan- se importeurs hebben volgens het blad al onderhandelingen aange knoopt met Nederlandse, Deense, Westduitse en Britse brouwerijen. Heineken heeft desgevraagd beves tigd, dat Iran het invoerverbod heeft opgeheven en het Nederlandse bier concern is thans in de markt. Ondanks een verlaging van de in voerrechten blijven deze hoog. De regering stelt hoge eisen, terwijl voort-s de havencongesties een pro bleem vormen. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De directie van de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken verwacht dat 1977 opnieuw een moeilijk jaar voor de onderneming zal worden. Het vertrouwen bestaat echter dat dit jaar met een positief resultaat kan worden afgesloten. Ook 1976 kon na het forse verlies in 1975 met een winstje worden afgesloten, al was dat te danken aan enkele eenmalige baten. Het resul taat in 1976 bedroeg bij een omzet van ruim 673 miljoen 1.16 miljoen waarvan, na aftrek van een belas tingvoorziening van ƒ0.11 miljoen, netto 1.05 miljoen overbleef. In 1975 resulteerde uit een omzet van 535 miljoen een verlies van 25.62 miljoen, maar door het vrijvallen van een belastingvoorziening van 14.76 miljoen, bleef toen het ver- liessaldo beperkt tot 10.86 miljoen. Zoals reeds eerder werd aangekon digd, zal de winst over het afgelopen jaar aan de reserves worden toege voegd, zodat de aandeelhouders de divldendschaar in het vet kunnen houden. (Over 1974 werd voor het laatst dividend betaald en wel 5 per aandeel.) Buiten bereik Het herstel dat het afgelopen jaar werd bereikt, was te danken aan een GRONTMIJ (aannemer) is niet pessimistisch over 1977. Het eigen resultaat zal iets lager zijn dan in 1976 maar de deelnemingen zullen het wat beter doen. De directie ver wacht wel een korrel te kunnen mee pikken van de in totaal ca. 10 mil jard aan overheidsopdrachten in bouw en waterbouw die ons in de komende periode per jaar te wach ten staan. De overheid (33 procent van het Rijk en 40 procent van ge meenten is trouwens de grootste opdrachtgever van het bedrijf. Grontmij kreeg vorig jaar 483 (in 1975: 350) miljoen aan orders waar van 30 procent op het gebied van recreatieprojecten. De nettowinst steeg van 2,41 tot 2,61 miljoen. OCE: Het bod van Océ-Van der Grinten op Ozalid gaat definitief door nu 95 procent van de geplaatste aandelen van Ozalid zijn aangemeld. SHELL: De produktie bij Shell- Moerdijk wordt tussen 16 april en 20 mei gestopt in verband met een gro te schoonmaakactie. Kosten: 10 mil joen gulden, nog afgezien van het produktieverlies. Deze grote schoon maak moet eens in de vier jaar plaats vinden. SONESTA, de Amerikaanse maat schappij die het gelijknamige hotel in Amsterdam exploiteert, wordt waarschijnlijk overgenomen door de eveneens Amerikaanse hotelmaat schappij Loews. „De besprekingen over de overneming worden op zeer korte termijn afgerond. SCHEEPSHYPOTHEEKBANK Nederland wil 210 (was 190) per gewoon aandeel uitkeren. De porte feuille scheepshypotheken is met 86 miljoen gegroeid tot 720 mil joen in 1976. De winst voor belastin gen bedroeg 13,8 (12) miljoen. betere bezettingsgraad. Daarmee was de verdere verkrapping van de marge tussen prijzen en kosten op te vangen. De directie zegt echter in toenemen de mate de gevolgen te merken van steunmaatregelen door de overhe den aan bepaalde ondernemingen in verschillende landen van de Europe se Gemeenschap. Hierdoor onder gaat de markt veranderingen, die bulten de invloedssfeer van de on derneming liggen. Dat is ook het geval met de koersontwikkelingen van vreemde valuta's. Het blijkt dat de ontwikkelingen die buiten de eigen invloedssfeer liggen, sterk bepalend zijn voor de vraag, of een verantwoord rendement op het geïnvesteerde vermogen zal worden bereikt. Het besluit van de Koninklijke Ne derlandse Papierfabrieken ten aan zien van het voorgenomen bod op Kappa, kan uiterlijk 20 april worden verwacht. Limburg dreigt met „mars op Den Haag" HEERLEN Een delegatie van per soneelsleden van het in ernstige moeilijkheden verkerende schroef- boutenbedrijf Everts en Van der Weijden in Heerlen heeft gisteren een petitie overhandigd aan de bur gemeester J. Reijnen. In deze door 210 van de 275 perso neelsleden ondertekende petitie, wordt een dringend beroep gedaan op de burgemeester, zijn invloed te willen aanwenden om op korte ter mijn met premier Den Uyl en de ministers van Economische en van Sociale Zaken, Lubbers en Boersma. een onderhoud te hebben. Burgemeester Reijnen beloofde de delegatie alle steun. Hij zei te hopen dat eind volgende week de minister raad zal besluiten wanneer de ver antwoordelijke ministers naar de oostelijke mijnstreek zullen komen Hij liet doorschemeren aan een mars naar Den Haag te zullen deel nemen indien het gesprek met de ministers niets mocht uithalen. Bij Everts en Van der Weijden is aan 130 van de 275 personeelsleden ont slag aangezegd. Onder de ontslage nen bevinden zich 50 oud mijnwerkers, die al eerder zijn ont slagen en 26 Marokkaanse gastar beiders. Het personeel van Everts en Van der Weijden noemde het teke nend voor de afbouwpolitiek van het hele bedrijf, dat de huidige di recteur al twee Jaar lang in Wasse naar woont. DEN HAAG - Arie Groenevelt voorzitter van de Industriebond NW, pleit voor een kleinschalige economie ln ons land. „De overheid moet ophouden met globale stimuleringsmaatregelen, waarvan als regel alleen de grote bedrijven profiteren. Het staat als een paal boven water dat zowel de ondernemers als de werknemers in kleinere ondernemingen meer kan sen hebben voor de ontplooiing van hun vakmanschap, hun creativiteit en inventiviteit. Een kleinere orga nisatie heeft ook meer kansen om aan te sluiten bij de menselijke ont wikkeling dan een grote," aldus Groenevelt. De vakbondsleider sprak gisteren ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van een Haags autoverhuur bedrijf. Groenevelt zei, dat hij als vakbondsbestuurder veelal aan het graf van ondernemingen staat, „dat gedolven moet worden nadat de op zelfoverschatting gebaseerde machtsdromen leidden tot de onder gang van wat voordien gerenom meerde ondernemingen waren." Bedrijfssluitingen zijn volgens hem als regel de slotsom van de ongebrei delde lust te streven naar schaalver grotlng, hetgeen vaak gepaard gaat met onnoemelijk veel menselijk leed," aldus Groenevelt. Hij zei een fel tegenstander te zijn van machtsconcentratie, niet alleen om dat hij kapitalisme verfoeit, maai meer nog omdat dit verschijnsel vrijwel altijd gepaard gaat met af braak en ontbinding van wat men sen als goed hebben ervaren. „Wij hechten aan kleinschaligheid en de overheid dient Juist daar te stimu leren waar de economische besluit vorming gedecentraliseerd is, Dat bevordert de spreiding van macht, die van zo grote betekenis is voor het voortbestaan van onze democra tie." door prof. mr P. de Haan |Na een drie jaar durende poging om -^een grondpolitiek-compromis tot stand te brengen tussen PvdA en CDA en na alle ervaringen voor, tijdens en na de kabinetscrisis kan ik tot geen andere conclusie komen, dan dat de PvdA het eigen kabinet heeft laten vallen en een progressie ve grondpolitiek in de weg staat. Systematisch heeft de PvdA alle voorstel en van onze kant, ook de meest redelijke. van de hand gewezen. Zulks niette genstaande het feit dat de christen democratische fracties, voor het eerst in de 'esclïiedenis en tegen hun eigen partijpro- iramma in, bereid bleken de ge- >ruikswaarde als grondslag voor de ontei- Seningsvergoeding te aanvaarden. Nooit eerder was dat het geval geweest, want alle compromissen die na de oorlog over deze kwestie gesloten werden, kwamen in de boezem van een kabinet tot stand. *n plaats van nu deze gelegenheid met belde handen aan te grijpen en daarbij gebruik te maken van de brug van de negatieve ontwikkelingsschade (NOS) die iota bene door de PvdA-fractie zelf in het voorlopig verslag was aanbevolen, trekt deze partij zich later weer goeddeels terug °P het ook in eigen ogen slechte compro mis dat eerder in het kabinet was bereikt. Zich daarbij beroepende op de handteke ning van Van Agt, met welk beroep men niet anders kan hebben bedoeld dan actie beschadiging lijstaanvoerder CDA, num mer twee. Ook deze actie is echter tot mislukking gedoemd. Handtekening-Van Agt Immers, op geen enkele wijze is door mi nister Van Agt woordbreuk gepleegd. Inte gendeel, onverkort is hij blijven vasthou den aan de letter en strekking van de regeringsverklaring van 1973, waarin de gebruikswaarde met correcties voor onbil lijkheden werd overeengekomen. Tot die onbillijkheden behoorde stellig ook een regeling van de bedrijfsontwlkkelings- schade (beter woord voor de NOS), zoals de PvdA zelf in het voorlopig verslag uitdruk kelijk erkend had. Veeleer kwam deze par tij zelf op haar aanvankelijk ingenomen standpunt terug door de vergoeding van deze ontwikkelingsschade in al haar voor stellen ook die welke laatstelijk door de progressieve ministers werden aanvaard en waarover het kabinet kwam te vallen te minimaliseren en op termijn te stellen. En wel zodanig, dat ieder die enig verstand van deze zaken heeft, kon weten dat zij voor het CDA absoluut onaanvaardbaar moesten zijn. t Amendement-De Bekker En het amendement-De Bekker dan, zal men vragen. Was dat geen Inbreuk op de regeringsverklaring van 1973? In mijn ogen niet, omdat daarmee in wezen het zelfde werd beoogd als met de ge bruikswaarde. namelijk uitschakeling van de invloed van overheidsingrijpen op de waardebepaling, en wel langs een princi pieel veel juistere weg, namelijk door uit te gaan van de werkelijke waarde en niet van de fictieve gebruikswaarde. Dit neemt niet weg, dat men de overwe gende bezwaren van de PvdA tegen een ander uitgangspunt als een gegeven feit moest accepteren. Minister Van Agt heeft er dan ook nooit twijfel over laten bestaan, dat hij zich niet op het standpunt van het amendement-De Bekker, zoals dat ook ln het CDA-programma was neergelegd, stel de. Ook de CDA-fracties gaven blijk daar aan niet zonder meer te willen vasthouden. ij werden echter, zoals Ik al een week vóór de openbare behandeling in Trouw van 26 februari schreef, tot indiening van dit amendement gedwongen, omdat het kabi net, dat wil zeggen de progressieve minis ters, weigerden een regeling van de NOS tijdig bij nota van wijzigingen in te dienen. Een amendement strekkende tot een der gelijke regeling zou te riskant zijn geweest, omdat een meerderheid in de Kamer daar voor niet was verzekerd, zodat het CDA in dat geval gedwongen kon worden tegen het wetsontwerp te stemmen. Wiardi Beekman Stichting De bereidheid van het CDA om, zelfs met terzijdestelling van het eigen programma, werkelijk tot het uiterste te gaan om tot een compromis over de gebruikswaarde te komen, staat in een frappante tegenstel ling tot het afwijzende standpunt dat de werkgroep Grondpolitiek van het we tenschappelijk instituut van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, verleden jaar tegenover diezelfde gebruikswaarde heeft ingenomen. Onder de opschriften: schone doelstellingen, averechtse resultaten en ontduikingsmogelijkheden, worden de wetsvoorstellen op het stuk van de ge bruikswaarde ln feite naar de prullenmand verwezen. Begrijpelijkerwijs 2at de PvdA-leiding met dit rapport zodanig in haar maag, dat zij het zoveel mogelijk heeft weggemoffeld. De VARA maakte het 2elfs nog bonter, door dezer dagen een Interview met de voorzitter van die werkgroep en met een medewerker van de anti-revolutionaire Kuyperstichting maar niet uit te zenden, zogenaamd, „om Journalistieke redenen in verband met de gecompliceerdheid van de materie Diezelfde VARA ontziet zich overigens niet om zeer eenzijdige en on juiste grondpolitieke voorlichting te geven. Kind en badwater Hoe dat zij, ln ieder geval gooit de PvdA met het badwater van de kritiek op de gebruikswaarde ook het kind van een wer kelijk progressieve grondpolitiek weg. In een tweetal artikelen die ln de op 16 april a.s. verschijnende gemeenschappelijke uitgave van de drie CDA-weekbladen wor den opgenomen, zal lk dit uitvoerig aanto nen. Want de gebruikswaarde is een oer conservatief en zelfs van oud-liberale oor sprong stammend begrip uit de vorige eeuw, waarmee men voor de huidige ruim telijke en agrarische problematiek eenvou dig niets oplost. Daartegenover staat dat er, mede dankzij mijn compromis-pogingen, een toenemen de overeenstemming te bespeuren viel tus sen CDA- en PvdA-rapporten en -pro gramma's over vrijwel alle essentiële pun ten die voor een werkelijk progressieve grondpolltlek op dit ogenblik van prak tisch belang zijn. En die punten worden nu door de PvdA-leiding volledig in de waagschaal gesteld. Ik zal ze voor alle zekerheid even opnoemen. Progressieve grondpolitiek Op vele punten stemde het uitstekende PvdA-rapport over de gTondpolitiek van 1976 met het CDA-rapport van 1975 over een. Met name wat dc wetenschappelijke grondslag ervan betrof. Ook principieel bleek men in dit rapport bereid om de oude marxistische leuze dat de grond in gemeenschapshanden moet komen, wat meer plaats te laten maken voor de chris telijke opvatting dat de eigendomskwestie in wezen ondergeschikt moet zijn aan het beheer. Of, zoals het ln het CDA-rapport heet: het schriftuurlijk rentmeesterschap van gemeenschap én individu over de schepping. Vanuit die gemeenschappelijke aanpak in beide rapporten zou 'mijns inziens over eenstemming tussen CDA en PvdA moge lijk zijn geweest op de volgende punten: invoering van enig systeem van prijsbe- heersing van landbouwgronden, al dan niet ln combipatle meteen voorkeursrecht ten behoeve van meestgegadlgden; een publiekrechtelijke regeling van het gemeentelijk grondbeleid ter zake van planning en financiering, stedelijke her verkaveling, voorkeursrecht en onteige ning. erfpachten andere ultgiftevoorwaar- den, fiscale en andere verhaalsmogelljkhe- den van kosten en speculatlewlnsten, pro- jektontwikkelingsovereenkomsten. rechtsbescherming, enzovoort. Afdoende zou daarmee ook het overi gens in dit geheel minder belangrijke verschijnsel van speculatie door particu lieren én gemeenten tot het verleden zijn komen te behoren. Harry Nak en Ome Joop In plaats daarvan blijft de PvdA-leiding halsstarrig grondpolitieke hersenschim men (socialistische en liberalistische) uit de vorige eeuw najagen. ZIJ doet mij daar bij denken aan één van de vele figuren die door André van Duin ln zijn zaterdagmid dagprogramma voor de NCRV worden uit gebeeld, namelijk Harry Nak. die telkens zijn eigen grammofoonplaten kapot gooit. In dit geval betrof het dan echter niet een plaat, maar een kabinet van overwegend progressieve signatuur. En Ome Joop (ook een figuur uit dat programma) maar roe pen: nee, nou wordt-ie mooi!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33