'Dietrich is vaak misverstaan' Moet je voor evangelisatie in wieg gelegd zijn? wereld diakoru Bonhoeffers jongste zuster Suzanne: VANDAAG gif o 2211 ZATERDAG 9 APRIL 1977 KERK Trouw/Kwartet Vandaag is het 32 jaar geleden, dat Dietrich Bonhoeffer. theoloog van de Bekennende Kirche (belijdende kerk) in Hitler-Duitsland. werd opgehangen in concentratiekamp Flossenburg. In de grauwe ochtendschemering van 9 april 1945 zag de dokter van het kamp. hoe de 39-jarige Bonhoeffer in de cel. waar hij zich op het einde voorbereidde, neerknielde en innig bad. Bonhoeffer, die in zijn brieven uit de gevangenis later gebundeld onder de titel „Verzet en overgave' had opgeroepen het lijden van God aan de god-loze wereld mee te lijden, bezegelde zijn denken met de dood. Als 36-jarige vrijwillig uit Amerika naar Duitsland teruggekeerd, omdat hij te midden van zijn volk wilde strijden tegen de nazi's, koos hij de weg van het lijden. Over Pasen, over het kruis zowel als de opstanding, heeft Dietrich Bon hoeffer veel nagedacht. Op 21 juli 1944 schreef hij in een van zijn brieven: „Je zus vraagt in Getsemane: Kunt gij niet een uur met mij waken? Dat is precies het tegenovergestelde van wat de reli gieuze mens van God verwacht. De nens wordt hier geroepen om Gods lijden voor de god-loze wereld te delen'. Met zijn uitspraak over de „religieuze mens" doelde Bonhoeffer op het surro gaat-christendom, dat een deus ex ma china nodig heeft, een tovenaar-god die opdraaft in noodsituaties en op „religieuze" hoogtijdagen. Bonhoeffers zuster, de nu 67-jarige Suzanne Dress- Bonhoeffer, vertelde ons in onderstaand interview dat de door haar broer in de gevangenis ontwikkelde begrippen van de „mondige' tegenover de ..religieuze' mens, nogal eens verkeerd zijn begre pen. Op de vraag hoe haar broer de opstanding zag, antwoordde ze: „Toen een wagen hem kwam halen voor de terechtstelling, waren zijn laatste woor den tegen de Engelse officier Payne Best: „Dat is het einde voor mij het begin van het leven'. Twee dagen na zijn executie bevrijdden de Amerikanen het kamp door Huib Goudriaan Op 30 januan 1933 werd Suzanne Dress opgebeld door haar zuster Ursula Ze huilde en zei: 'Hitler is rijkskanselier gewor den Dat is het einde van Duitsland en betekent oorlog'. In onze kennissenkring waren weinig families, die zo eensgezind hun ontsteltenis toonden over het aan de macht komen van Hitler', vertelt Suzanne Dress Al gauw vormden zich verzetskringen, waaruit de Bekennende Kirche groeide en later het verzet dat culmineerde in de aanslag op Adoll Hitler van 20 juli 1944 Dietrich Bonhoeffer werd een van de voor aanstaande figuren in de kerkstrijd en Suzanne s man «professor Dress, nu emeri tuvpredikant in West-Berlijm die geen kerkgeschiedenis meer moch doceren be gon illegaal voordrachten te houden voor dc studenten Vaak gebeurde dat in de open lucht, in het Brrlijnse Grunewald Mevrouw Dress kreeg een functie die in de Nederlandse verzetsbeweging met 'koe ricrster werd aangeduid Ze zamelde geld en bonkaarten in. deelde pamfletten uit en verborg joden en politieke vluchtelingen De familie bracht in de strijd tegen het nationaal-socialisme zware offers .De Ge stapo vermoordde mijn zwager Schleicher en mijn zwager Dohnanyi. beiden jurist, mijn broer Klaus, eveneens jurist en mijn broer Dietrich. Zowel Dietrich ais Klaus werkten in een later stadium voor de ver zetsgroep die de (mislukte) aanslag op Hitier pleegde op 20 juli 1944 Deze groep werde gevormd in het hol van de leeuw - de beste camouflage namelijk binnen de Duitse contraspionage, de door admiraal Canaris geleide Abwehr Canaris belastte Dietrich Bonhoeffer met de taak voor de verzetsgroep de contacten met de gealli eerden te onderhouden via de neutrale landen Zwitserland en Zweden. De reeds bekende jonge theoloog kon dankzij zijn kerkelijke en oecumenische relaties vrije lijk reizen over de grens maken, totdat de Gestapo in april 1943 zijn illegale activitei ten op het spoor kwam en Dietrich Bon hoeffer arresteerde Dr brieven van uw broer uit dc gevangenis hebben grote invloed gehad op theologen als bisschop Robinson (schrijver \an 'Kerlijk voor God"). Dorothee Solle. Harvey Cox en theologen van de revolutie. Bonhoeffers stelling dat de wereld, dankzij natuurwe tenschap en techniek God niet meer nodig heeft en „mondig" is geworden, is door dr/r theologen uitgewerkt. Zou uw broer zichzelf daarin herkennen als hij nog leefde, of heefi men zijn denken niet goed geïnterpreteerd? Ik kan niet zeggen hoe hij nu zou denken dat zou een geestelijke aanslag op hem betekenen Wel kan ik doorgeven wat hij toen legen mi) zei en welke consequenties ik daaruit nu trek Zijn brieven moeten niet worden opgevat als een afgesloten leerboek, maar als dcnkprikkels; dat in de eerste plaats Dietrich is vaak misver staan, zoals bij voorbeeld in Oost-Berlijn. waar het oostblok tot ..mondige wereld" werd verklaard en het westen tot „onmon dige Wereld', Dat is nogal simpel, misschien een beetje te simpel voorge steld. Degenen, die zich op Dietrich beroe pen zijn wel eens te ver gegaan. Daarom ook ben ik voordrachten gaan houden over zijn denken Bij Sölle en andere theologen vinden we Dietrichs verzet terug, tegen de God als verdovend middel tegen lijden en dood. als de alles ziende boeman in de kinderkamer en ter versiering van de hoog tijdagen m het leven van familie en volk Deze god heeft het christendom ongeloof waardig gemaakt Pas waar deze god dood is. kan Christus komen Maar dan moeten we ook erkennen dat bij Dietrich niet de mondigheid als zodanig het belangrijkste was. maar het brengen van de mensen tot Christus Ik herinner mij dat hij tijdens een wandeling tegen me zei ..Het is niet de bedoeling Christus zo aan te passen dat onze tijdgenoten hem beter kunnen slik ken. maar we moeten proberen door de houding van de christen in de wereld dui delijk te maken wat christendom is'. Die trich wilde de voor hem vanzelfsprekende, maar voor anderen dikwijls moeilijke the ologische uitdrukkingsvormen zo verdui delijken. dat het wezenlijke niet meer over het hoofd zou worden gezien. Bijbelse be grippen wereldlijk uitleggen, dat was zijn grote verlangen. Maar hij wilde niet alleen wereldlijk over Christus praten, maar ook als christen in de wereld handelen Hoe zag hij dal handelen da „De mondige wereld waarover Dietnch spreekt is geenszins die geheel ver antwoordelijke, bewust tot rijping geko men wereld, die met alles klaar is. Mondig heid betekende bij hem dat de wereld niet alleen de religieuze bevoogding afwijst, maar die ook niet meer nodig heeft De lastige voogd ..kerk" of „religie". die de ontwikkeling hindert, is afgeschaft. Niette m: de wereld Christus, de Heer. nodig Juist door Hem is ze mondig gewor den en verantwoordelijk voor God Deze mondigheid betekent dat de mens drager is van „mandaten", die God hem heeft gegeven. Het begrip „mandaat", zonder welke we het denken van zijn laatste jaren gemakkelijk misverstaan, heeft Dietrich uitvoerig toegelicht in zijn „Ethiek". Als drager van deze mandaten moet de mens cultuur, gezin en huwelijk, overheid en kerk beheren. Maar in deze mandaten is Christus Heer van de wereld. Dat laatste is het grote thema van de bneven uit de gevangenis van Tegel, niet de gedachte van het onmondig-zijn van God tegenover de wereld, die haar eigen wetten stelt. Ik citeer hierbij uit het boek,,Christus en de religies" van Benkt-Erik Benktson. Hij schrijft: Mevrouw Suzanne Dress: ...mondigheid betekent verantwoordelijkheid tegenover God... ..Tegen de autonomie, het alleen naar eigen wetten luisteren, van de staat vecht hij (Bonhoeffer) verbeten en laat in die strijd zijn leven. De overheden hebben hun mandaat van Christus en moeten het in overeenstemming met Gods geboden uit oefenen Deze geboden gelden zonder eni ge beperking in onze gehele werkelijkheid Degenen, die na Bonhoeffers dood zijn „mondige wereld" een autonome „eigen wettigheid" hebben toebedeeld, doen hem veel meer onrecht dan degenen, die hem zijn leven ontnamen. Die hem doodden hebben bewerkstelligd dat hij met zijn dood zijn opdracht bezegelde als drager van een mandaat van Christus. Die zijn boodschap vervalsten, maakten hem tot tolk van een profane wereld met eigen wetten. Het is grafschennis om van de brieven een monument te maken van de mandaat-loze. zelfgenoegzame Über mensch. die veeleer ónmondig is. omdat hij van een goddelijke opdracht niet wil weten." Suzanne^Dress verduidelijkt dit: „Voor Dietrich betekende mondigheid het volle dig ernstig nemen van de mens. die zonder geërfde religieuze bindingen met succes probeert in deze wereld te leven. Hij kende de arrogante onredelijkheid van kerkmen sen. die beweren dat er nooit iets terecht zal komen van de poging zonder de kerk te leven. Hij verachtte ook de zich op de terugtocht bevindende schriftgeleerden, die moeizaam aan de grenzen van het onkenbare nog een plaatsje voor God wil len reserveren. Met elke nieuwe uitspraak van de wetenschap verliest God dan „le vensruimte". Hij verzette zich tevens te gen het maken van een reservaat voor God in de vrome harten of in het ghetto van de kerk. Hij schreef op 25 mei 1944:In het leven en niet pas in het sterven, in gezond heid en niet pas in het lijden, in het hande len en niet pas in de zonde wil God worden erkend."" Dit alles klinkt ons. in deze tijd, bekend in de oren; vooral het verzet tegen bevoogding door het instituut kerk of door de staat, maar voor hem was dat natuurlijk niet zo vanzelf sprekend ..Dietrich sprak vanuit zijn situatie, vanuit zijn verzet tegen de gelijkschakeling en de onmondigheid. die de nationaal- socialisten oplegden en tegen de bevoog ding door de rooms-katholieke kerk Hij was actueel en heeft eigenlijk steeds de mensen, tot wie hij zich richtte, voor zich gezien." Is het begrip „mondig", in de zin vah de autonome, zelfstandige mens. die geen re ligie nodig heeft, niet achterhaald? We zien de laatste jaren dat de mensen een houvast zoeken in astrologie, spiritisme en vcrlos- singsreligies van oosterse oorsprong. Heeft uw broer niet gezien dat de moderne mens er wel degelijk religies op na houdt? ..Dietrich zag de absoluut niet-religieuze mens voor zich, maar ik heb die gedachte van hem toen niet geheel aanvaard. Ik vond de mens niet zo rationeel als Die trich. Als de mens niet gelooft zit hij vaak vol bijgeloof. Maar mijn broer stond ook niet in een gemeente, hij ging vrijwel uitsluitend met theologen om. Tenslotte heeft hij ook niet gezien, dat Hitier en het nationaal-socialisme een religie, een demo nie vertegenwoordigden." Kan Suzanne Dress zich nog herinneren hoe haar broer met haar over de opstanding sprak? „Wij zijn opgegroeid in een kinderlijk ge loof. Zodra we begonnen na te denken over de verhouding tussen natuurwetenschap pelijk en bijbels wereldbeeld, vonden we elkaar in het woord van de apostel Paulus dat we nu nog „als in een spiegel in raadse len zien." We moeten God niet zoeken Ln wat we niet begrijpen, maar in het „Dies- seits", in het tegenwoordige, in wat we wel begrijpen. Dietrich heeft de waarheid van de opstanding nooit in twijfel getrokken, maar het geloof in de Opgestane, die ons nu nog in Zijn hand houdt, vond hij be- langrijker dan het opstandingsverhaal. Dat theologen het verhaal op een eigen tijdse manier proberen te vertolken, spreekt vanzelf (zo geweldig attractief zijn wij christenen nu ook niet geweest), maar de kern moeten we vasthouden, anders kunnen we het wel laten. Dietrich heeft het natuurwetenschappelijk analyseren van de heilsfeiten afgewezen. We moeten met onze begrippen van ruimte, tijd en eindig heid niet de oneindigheid en eeuwigheid van God te lijf willen gaan. Dat zijn andere dimensies en de huidige natuurwe tenschap ziet ook dat de werkelijkheid meer lagen, meer dan één dimensie heeft. Hoe Dietrich over Pasen dacht wordt dui delijk in zijn laatste woorden. Als een wagen hem ophaalt voor de terechtstel ling. zegt hij: „Dat is het einde voor mij het begin van het leven". Hij heeft geweten van Gods nabijheid als het aardse leven teneinde is." door drs. J.D. te Winkel In veel kerken, zeker in de gereformeerde, wordt tijdens de paasdiensten voor het landelijk evangelisatiewerk gecollecteerd. Eigenlijk is dat niet zo verwonderlijk. Want de gemeente, die het feest viert van de opstanding van haar Heer. kan en wil haar vreugde hierover niet onder stoelen of banken steken Door op het paasfeest de collecte te bestemmen voor het evangelisatie werk. brengt zij ook haar ver antwoordelijkheid voor de voort gang van het evangelie in eigen omgeving tot uitdrukking. Evangelisatie bedoelt toch mensen de consequenties van het paase vangelie voor ons leven en samen leven te laten beleven Niet voor niets zingt immers de gemeente over het nieuwe leven, dat toen begonnen is. Beeldvorming Iedereen vormt zich tijdens zijn leven beelden over personen en za ken, waarmee hij te maken krijgt Ook het evangelisatiewerk is aan die beeldvorming niet ontkomen Telkens weer blijkt uit gesprekken dat bij evangelisatie nog al eens uitsluitend gedacht wordt aan bij eenkomsten in kerken of andere gelegenheden, waar sprekers van naam mensen toespreken. Of ook wel aan het werk van commissies, die er zorg voor dragen, dat bijvoor beeld evangelisatielectuur in de bnevenbussen van buitenkerkelij ken terecht komt Kortom, bij evangelisatie wordt te vaak alleen maar gedacht aan acti viteiten van mensen, die plaatsver vangend voor de gemeente het Woord verkondigen. En je merkt wel eens. dat de gemeente zich niet werkelijk bij dat werk betrokken voelt Je hoort dan ook af en toe de me ning verkondigen, dat evangelisa tie alleen maar door specialisten gecfaan kan worden Daarvoor moet je in de wieg gelegd zijn' de praat raken. Soms gaat het in die gesprekken over het weer of andere zaken, maar tussen de be drijven door kunnen zo maar on derwerpen als het geloof en de kerk ter sprake komen. Juist gemeenteleden krijgen veel kansen om in de omgang met vrien den. buren en collega's te laten zien wat het geloof in Christus kan bete kenen. En dat vaak zelfs zonder veel woorden. In de evangelisatie speelt de chris ten een hoofdrol. Eri dus niet alleen door middel van financiële bijdra gen zorg te dragen, dat anderen het evangelisatiewerk kunnen uitvoe ren. maar vooral door zijn opstel ling in alledaagse situaties Daarvan zijn wij ons niet altijd voldoende bewust. Anders zou er niet zo maar gezegd worden, dat je voor evangelisatie in de wieg ge legd moet zijn. Daarom hebben wij. christenen, hulp nodig om ons er weer van bewust te maken waar de echte vragen liggen bij onszelf en bij an deren. Ook zullen wij samen moe ten leren hoe we met die vragen vanuit het perspectief, dat het paasfeest aan de mens en zijn we reld biedt, om moeten gaan Lange adem Hulp nodig Omdat men vindt, dat een getuige nis toch wel op een zondagse preek moet lijken, kan zo maar de idee ontstaan, dat je voor evangelisatie op zijn minst enigzins theologisch geschoold moet zijn Ik denk niet. dat Jezus dat alle maal bedoeld heeft, toen Hij zel- „Gij zult Mijn getuigen zijn" Gaandeweg is het inzicht ontstaan, dat onze woorden „handen en voe ten" moeten krijgen door onze hou ding als christen Nu ontmoeten de leden van de ge meente op hun werk en in hun buurt veel mensen, met wie ze aan Op het paasfeest zingen wij over het nieuwe leven, dat toen begon nen is. Om de gemeente bewust te maken van het feit. dat het best denkbare getuigenis is. dat zij iets van dat nieuwe leven in de samen leving uitstraalt, is toerusting nodig. In het verleden hebben wij vanuit een bepaalde beeldvorming het evangelisatiewerk te gemakkelijk aan bepaalde mensen en groepen overgelaten. Wij hebben toen ook niet of te weinig geleerd hoe wij als getuigen van dat nieuwe leven in de samenleving konden staan Trouwens in die samenleving is de laatste tientallen jaren ook het no dige veranderd Steeds meer men sen zeggen, dat ze in hun situatie met het geloof niet meer uit de voeten kunnen. Ze komen met vra gen. waarop je niet zo maar een antwoord weet En vaak ontdek je. dat vragen van buitenkerkelijken ook je eigen vragen geworden zijn. Die hulp kan geboden worden door predikanten, maar ook door niet- predikanten, die geleerd hebben om met groepen mensen te werken, zodat deze toegerust worden tot de taak. waartoe zij zich door Christus geroepen weten. Ze kan er gaandeweg een evangeli serende gemeente ontstaan, die door haar woorden, daden en le venshouding de levende Heer in deze wereld vertegenwoordigt. Dat toerustingswerk is geen opval lende onderneming, in elk geval niet zo indrukwekkend als een meeting in welke gelegenheid dan ook. Het is wel werk. dat een lange adem. uithoudingsvermogen en vooral geloof vereist Ik ben blij. dat ik vlak voor het paasfeest op deze manier evangeli satie mocht belichten. Ik ben er van overtuigd, dat ook minder opvallend werk als toerus ting de voortgang van het evange lie in eigen omgeving kan bevor deren. Op de avond van het paasfeest zei Christus tot de Zijnen: .Zoals de Vader Mij gezonden heeft, zo zend Ik ook U" (Joh.20:21) In die .zending van Christus' past een stukje toe rusting. Ook dat is evangelisatie drs. J.D. tc Winkel is als stafmede werker verbonden aan het evangcli- satiecentrum van de gereformeerde kerken in Leusden. BOOG doe JIJ mee aan het zomerjongerenprojekt Stichting De Regenboog wil hierdoor proberen te voorko men, dat jonge toeristen te recht komen in de wereld van de drugs. Indeling van de kampen: 1. 18juni- 2juli 2. 2 juli -23 juli 3. 23 juli - 6aug. 4. 6aug.-27aug huisvesting: Vincentiushuis eigen bijdrage: f5, per dag motief: evangelische opdracht tot getuigen en dienen. Voor opgave en informatie: Marta Bruin KLOVENIERSBURGWAL 95. AMSTERDAM C tel.:020-2537 37 ma. t/m vr. Michiel van der. Duinen Even samen In een 36 brieven en gesprekken geeft een fijnzinnige auteur vragen, antwoorden en ervaringen weer. die hij in zijn pastoraal werk heeft ont moet Een waarlijk oecumenisch boek voor velen die elkaar in geloven willen vinden Uitg. „Brakkenstein", Nijmegen. 124 bl 13 - Bestel adres ook ITOR. Churchtlllaan 60. Haarlem Stille zaterdag De stille zaterdag is een vreem dag. De droefheid heeft gisteren 6 einde gevonden, maar de vreug wil nog niet doorbreken. Het is e dag van ingehouden wachten, vorige week heb ik een aquarel g maakt Mijn huisgenoten zien niet veel in. ze vragen me wat moet voorstellen en dat is al e genoeg. Maar omdat 't toch mi professie niet is hoef ik me niet schamen voor een uitlegging. Het geen dak en ook geen scheef uitg vallen huis. maar een eindeloze faltvlakte. diep grijs De lucht onheilspellend rood. Onderaan pen een paar lijnen die tramrails spoorrails moeten voorstellen, dan staat daar scheef een wat lai gerekte ruit op. Die ruit bestaat i tegels die zo geschilderd zijn dat even doen denken aan de albast vensters van de graftombe van ke zerin Gallia Placida in Ravenna, a u daar ooit geweest bent. Ze schj nen door. Als ik 't uitleg, zeg ik het een graf is. Een graf in de ai faltvlakte. Een eenmalig graf. zoa 't nooit bestaan heeft. Er groeit ei klein plantje uit. Maar 't intrigerei de is dit. dat er licht uit straalt. Di hele voorstelling ademt wanhooj Het grijs van het asfalt dat de aan voorgoed, afdoende gesloten hee en bedekt houdt en de rails die da ongebruikt liggen en. geen enkel verwachting wekken. Alleen he graf is niet hopeloos. Er brandt ees licht in het graf. Maar er moet we afgewacht worden. Zoiets als dea stille zaterdag. Er is licht en hoope dat maakt onze tred veerkrachti 1 vandaag. Maar er is iets dat p; morgen helemaal uitgezongen k; worden. Het volk wacht in de donk re kerk op die ene boodschappi met de kaars, die straks zal binne komen en zal roepen: Christus waarlijk opgestaan! En dan gaat c zon op Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (Geld.lC1 v d. End te Papendrecht. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Sneek: O. OldenB burger te Stadskanaal (verb, ber.i GEREF. KERKEN H Bedankt voor Klazinaveen: J.J. Za f neveld te Scheemda; voor Ko* 1 Zaandijk: S. B van der Molen" Maasdijk. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Diever i.c.m. Smilde: 1 J Poutsma kand. te Nijega (Sm) CHR GEREF. KERKEN Beroepen te Damwoude: J. Amstel te Enschede W. ADVERTENTIES 1^20 boekennieuw! Dr. T. Brienen PREDIKING EN VROOMHEID BIJ REFORMATIE EN NADERE REFORMATIE 76 blz I 10.95 De schri|ver promoveerde op hel onder werp „De prediking van de Nadere Re formatio" Daarna vescheen deze bundel met een aantal lezingen en arlikelen over de reformatorische prediking, de oude schrijvers en hun preken en de vroom heid m die ti|d Prof. Dr. W. H. Velema TUSSEN TEKST EN PREDI KING 152 biz geb 19.50 Opmeuw een bundel meditatieve schet sen voor de verkondiging mei het doe' predikan'en le stimuleren bij hun preek- Ir. J. van der Graaf (eindredactiel OP DE HOOGTE VAN DE HEILSFEITEN 138 blz.. 16.50 Aspecten van de prediking. Het grote belang van dc prediking voor de .kerk wordt door diverse medewerkers belicht, o a Prol Dr C Graafland. Ds J Maas land. Drs. K Exalto Ds. J. Overduin NIET IK MAAR HIJ 184 blz geb I 1975 In dit boek zi|n 12 preken over uiteenlo pende onderwerpen opgenomen Ge schreven vanuit de centrale gedachte Wanneer Jezus Christus in ons leven tot Zijn recht komt, komen wi| ook tot ons recht Eerder niet", aldus de auteur Verkrijgbaar m de boekhandel KOK KAMPEN ln Gods Naam helpen bij gebrek aan eten gebrek aan onderdak gebrek aan vrijheid gebrek aan recht gebrek aan liefde t.n.v het Algemeen Oiakonaal Bureau van de Geref Kerken. Burg de Beaufortweg 18. Leusden Nationaal en internationaal aki* Christelijk Nationaal Vakverbo I Wrtchl. RjvcUu'm I Potlbui 247?"*▼-» «30-94

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2