Verzekeraars verrast door gedrag Amerikaanse advocaat Het boek dat je niet voor mogelijk houdt. Totdat jeï ziet: DIT IS JE WERELD Bestel 'm. De tekening van een lezer Commentaar Streng (I) De touwtjes in eigen hand giftig reservewiel zomertijd tenentrapper oud paaseieren DONDERDAG 7 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 Minister Lubbers heeft beslo ten zijn strenge prijsbeleid voort te zetten. Industriële be drijven mogen zelfs de loonstijging in het geheel niet doorberekenen in de prijzen. Dat lijkt niet erg te sporen met de jongste prognose van het Centraal Planbureau, waarin sprake is van „een zwakke po sitie van de industrie". Organi saties van werkgevers hebben al geklaagd dat met dit prijs beleid van de zo noodzakelijke winstverbetering weinig te recht kan komen. Lubbers' prijsbeleid balan ceert tussen twee kwaden. Te strakke regels kunnen bedrij ven in moeilijkheden brengen. Maar elk kwart procentje in flatie dat vermeden had kun nen worden, is evenzeer een bedreiging voor de werkgele genheid. Vooral door de grote gasexporten heeft Nederland een groot overschot op de be talingsbalans. En dat veroor zaakt op zijn beurt weer de langzame maar zekere stijging van de waarde van de gulden in het buitenland. Nederlandse produkten wor- Streng (2) Het is daarom ook in het be lang van de industriële bedrij ven zelf dat minister Lubbers zulke strenge prijsregels blijft hanteren. Vooral wanneer niet uitsluitend wordt gelet op de enge eigen bedrijfsbelangen op korte termijn. Daar komt bij dat de minister open staat voor uitzonderingsgevallen. Bedrijven waar werkgelegen heid wordt bedreigd door de strengheid van prijsvoorschrif- ten, kunnen terecht op een in dividuele. soepeler behande ling van de minister rekenen. Een algemene soepelheid zou echter onnodig de sterkere be drijven ruimte bieden die in de huidige situatie nuttiger voor wat extra inflatiebestrijding kan worden aangewend. Om dit juiste prijsbeleid van de minister niet in gezag te den daardoor duurder in het buitenland. Daardoor ver wacht het planbureau dan ook een geringere groei van onze export dan in september nog werd voorspeld. Bovendien zien „vrijwel alle bedrijfstak ken een verder, soms groot ver lies in aandeel op de binnen landse markt," als gevolg van goedkoper wordende im porten. Tegen zo'n achtergrond is het een eerste vereiste dat loon- en prijsstijgingen tot een mini mum worden beperkt. Ver slechtering van concurrentie kracht tegenover het buiten land betekent zonder meer binnen enkele jaren toenemen de werkloosheid. Nederland loopt bijna vooraan in de wes terse wereld wat betreft de ge ringe loon- en prijsstijgingen. En de nieuwste cijfers van het planbureau zijn weer wat lager dan de voorspellingen van sep tember. Maar er is in diezelfde westerse wereld ook vrijwel geen land dat zijn munt Zo gestaag in waarde ziet stijgen. Alleen Duitsland kent zowel minder ondermijnen blijft het wel noodzakelijk dat ook de over heid zich zelf strenge regels oplegt met haar prijzen en ta rieven. In de afgelopen jaren viel daarop wel het een en an der aan te merken, hoewel zich de laatste maanden een wen ding ten goede lijkt af te tekenen. Wat uit de jongste gegevens van het planbureau ook duide lijk wordt, is dat geringe infla tie slechts een grondvoorwaar de is voor bestrijding van werkloosheid, met andere woorden: zonder ingetoomde inflatie is de strijd tegen de werkloosheid bij voorbaat ho peloos, doch met een inge toomde inflatie moet die strijd nog helemaal beginnen. Zo vermeldt het planbureau dat in de industrie dit jaar de inflatie als een nog sterkere munteenheid. In zo'n situatie is geringe inflatie in Nederland nog geen winstpunt, maar slechts een van de voorwaar den om de economische crisis te overleven. In dit verband is het betreu renswaardig dat de „incidente le" loonstijging zo omvangrijk blijft (2 procent). Dit betreft loonsverbeteringen buiten de CAO-verhogingen om, waaron der promoties en dergelijke. Een deel van deze incidentele stijging vloeit voort uit het loonsysteem. Maar er is ook een deel dat in principe door de ondernemingen valt te ver mijden. Dat zou eigenlijk moe ten gebeuren. Niet alleen van wege de inflatiebestrijding, maar ook vanwege een goed inkomensbeleid. Nu is van de koopkrachtverbetering van 2,5 procent voor de gemiddelde werknemer in 1977 liefst 2 pro cent het gevolg van inciden teel. Juist bij zulke smalle marges voor reële inko mensverbetering is het erg on dankbaar te moeten zien, dat de bulk van die verbetering langs oncontroleerbare en niet bestuurbare wegen tot stand komt. produktie zal stijgen met 5,5 procent, terwijl de industriële werkgelegenheid tegelijkertijd nog afneemt met 1,8 procent. Er zal dus heel wat meer ver zonnen moeten worden om op langere termijn de werkgele genheid veilig te stellen. Hoe moeilijk dat is, bleek het jongste weekeinde nog weer eens op een conferentie van vakbondsleiders en socialis tische politici in Oslo, waar de goede oplossingen ook nog niet werden gevonden. Minister Lubbers zelf leek met zijn wet op de investeringsre kening (premies voor investe ringen) aardig op weg in de goede richting. Helaas heeft ook hier de val van het kabi net-Den Uyl een spaak in het wiel gestoken, zodat deze nieu we wet voorlopig wel kan wor den vergeten. door Dick Ringlever AMSTERDAM In kringen van Nederlandse verzekeraars is nogal verbaasd gereageerd op acties van de Amerikaanse advocaat Meivin Belly, die voor Nederlandse nabestaanden van de op Tenerife omgekomen KLM-passagiers schadeclaims wil gaan indienen. Volgens verzekeringsdes kundigen maakt hij vrijwel geen enkele kans zijn hoge claims uitgekeerd te krijgen. Gisteren diende Belly namens zijn Nederlandse collega mr. J. W. Ver hoef bij de KLM een claim van twee- en-een-half miljoen gulden in voor de nabestaanden van een omgeko men gezin bestaande uit man. vrouw en drie kinderen. De helft van dit bedrag betreft directe schadevergoe ding, de andere helft de zogeheten punitive damage, een begrip dat in Nederland onbekend is en neerkomt op een soort boete voor schending van burgerlijke rechten. Nederlandse verzekeraars zijn over het optreden van de Amerikaan déarom verbaasd omdat zijn eisen op geen enkele manier zouden stoe len op wettelijke argumenten. 'Conventie Eén van de belangrijkste gronden voor het indienen van een eis tot vergoeding, is nog steeds de Warschau Conventie (aangevuld met het Haagse protocol en de Malta overeenkomst). Daarin is vastgelegd dat nabestaanden, ongeacht de schuldvraag, een claim van ten hoogste ongeveer 150.000 gulden (plus eventuele proceskosten) bij de luchtvaartmaatschappij kunnen in dienen. Dit dan alleen wanneer dui delijk kan worden aangetoond, dat de nabestaanden schade ondervin den van de dood van passagiers. Vol gens verzekeringsdeskundigen zal dit slechts in een beperkt aantal gevallen mogelijk zijn. namelijk in die gevallen waarin nabestaanden „voor het overlijden van het slacht offer door diens arbeid werden on derhouden en die inkomsten nu der ven". Dat houdt dus in, dat wanneer een heel gezin is omgekomen het voor anderen dan eerste graads fami lie van de omgekomenen veelal zeer moeilijk zal zijn die schade aan te tonen. Smartegeld Amerika vervoerders soms voor mil joenen guldens worden aangespro ken. Nederlandse jurisprudentie leert, dat de rechters hier daar veel gereserveerder tegenover staan dan hun Amerikaanse collega's en aan zienlijk lagere bedragen toewijzen (de hoogste uitkeringen lagen tot nu toe in de orde van enkele tienduizen den guldens). Afgezien daarvan echter wordt het indienen van een claim in Neder land. die uitgaat boven de in de conventie gestelde limiten pas mo gelijk wanneer een antwoord is gege ven op de vraag wie de schuldige (ADVERTENTIE) Nederlandse verzekeraars wijzen er op, dat de Amerikaanse advocaat bij zijn acties veel meer uitgaat van in Amerika geldende regels, dan de Ne derlandse. Maar één aspect daarvan is het begrip smartegeld, waarvoor in Een Spectrum uitgave. Nu hij de boekhandel. was. En dat kan alleen wanneer be wezen wordt dat dc luchtvaartmaatschappij „de bedoe ling had schade te veroorzaken dar wel roekeloos is geweest met de we tenschap. dat schade daarvan waarschijnlijk het gevolg zal zijn" En dat is in de meeste gevallen nau welijks of geheel niet aan te tonen Zeker niet in het geval van de ramp op Tenerife. aldus Nederlandse ver zekeraars. Mentaliteit Dat er desondanks in Amerika soms toch hogere bedragen worden uitge keerd dan die welke zijn vastgelegd in de Warschau Conventie schrijven verzekeringsdeskundigen meer toe aan een andere meptaliteit van de Amerikaanse rechters, dan aan een verschil in rechtsinzicht. In dit verband was kenmerkend de recente opmerking van Belly in Avro's Televizier dat in dit soort gevallen veel afhangt van de sa menstelling van de jury ..Als daar boekhouders inzitten die elk dubbel tje omkeren voor het uit te geven, heb je minder kans dan met mensen die gewend zijn in grote bedragen te rekenen." Een Nederlandse verzeke raar: „Bij ons speelt dit aspect geen enkele rol omdat wij geen juryrecht spraak kennen" Weinigen Alleen met die Nederlandse recht spraak hebben nabestaanden van de KLM-passagiers te maken. In Amen ka procederen zou alleen mogelijk zijn wanneer de tickets voor de reis van Amsterdam naar de Canarische eilanden in Amerika zouden zijn ge kocht (wat bij geen van de passa giers het geval was) dan wel wanneer uit het onderzoek zou blijken dat Pan Am grove schuld aan de ramp ten laste zou kunnen worden gelegd Voor Nederlandse verzekeraars staat het dan ook zo goed als vast. dat slechts weinigen, zo niet niemand, van de nabestaanden van de Neder landse slachtoffers aanspraak zou kunnen maken op meer dan het in de Warschau Conventie vastgelegde maximum bedrag van 150.000 gul den per persoon. En zelfs om dat bedrag uitgekeerd te krijgen zal zeer duidelijk bewijsmateriaal op tafel moeten worden gelegd, aldus de ver zekeraars. HET WEER door Hans de Jong Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. ._fcewe§<V)§ In de winterjas Het is niet slecht dat een weer man zo af en toe eens wat op zijn boterham krijgt. Vooral door op langere termijn voorspellingen te doen, maakt hij zichzelf kwetsbaar. Nu zijn het niet de lezers, die je dan bij de kraag pakken zij reageren niet, misschien wel uit vriendelijk heid maar gelukkig is er nog wel een of andere collega (welke je geen amateur kunt noemen), die je bij de kraag pakt en je voorhoudt: „Wat blijft er van je vorige week donderdag geschre ven prognose: „Met pasen niet al te ver meer. lijkt het mij be slist een positieve ontwikkeling (bedoeld wordt: depressie activiteit boven de oceaan), waarbij ik uiteraard alleen let op de temperatuur (direct geen kou-inval met hagel en sneeuw meer)". 't Was na die zachte winter, toen anderen dan Hans de Jong her haaldelijk een vorstinval uit Scandinavië zagen komen en het publiek er wel eens wat mee in verwarring brachten, terecht: Leer om leer, ik pak je weer. Want immers je behoeft op het ogenblik geen helderziende te zijn om vast te stellen, dat het eerder weer voor de winterjas is en blijft dan om te zonnebaden met die hagel- en sneeuwbuien, die dreigende nachtvorsten en die harde of stormachtige windvlagen, vandaag opgewekt door een randstoring van een depressie boven zuid-Zweden. Verwacht dus ook in de tweede helft van deze week maar niet te veel van de temperatuur en evenmin met Pasen, hoewel de zon periodiek dan misschien wel voor een vriendelijke compensa tie weet te zorgen. Ter vergelij king nog even wat temperaturen van gistermiddag op vijfduizend meter hoogte: Corsica -15, Lyon -18, Ukkel -20. Hannover -24, Sleeswijk -28 en Kopenhagen - 33 graden Celsius. Verder nog even gesignaleerd een be langwekkend temperatuurver schil op Groenland: tot 9 a 10 graden boven nul door föhn effecten van het Plateau aan de westkust, zelfs tot op 69 graden noorderbreedte tegenover -33 gr. C. op het nu weer in de telexbe richten opgenomen station Noord in het uiterste noordoos ten van Groenland, bij minus 36 graden Celsius dauwpunttem- peratuur. De positie van het sta tion is 81 gr. N. Br. Zo de wind waait, waait mijn rokje. Hier een paar reacties op een variant daarvan: „Zo de wind met Pasen waait, waait hij met Pinksteren" van een lezeres uit Den Haag: „Wijlen mijn vader, die nu 87 jaar oud zou zijn en in Oudewater geboren en ge togen is, lette op le Paasdag 's morgens altijd scherp op de windrichting. In zijn omgeving gold als volkswijsheid: „Als er met Pasen onder de Hoogmis een hoge (noorden) wind waait, zal er zes weken een hoge wind waaien." In IJmuiden sprak men van „Hoge dagen. Hoge winden". De betekenis ervan: wanneer er met de paasdagen een noordenwind was, kon dat duren tot Pinkste ren of de langste dag. Ik heb het dikwijls nagetrokken en getest en waar bevonden." En nu de temperatuur toch win terse capriolen maakt en het binnenkort weer tot nachtvorst komt, hier ook nog even een verlate brief uit Alphen aan den Rijn over de strenge winter van 1917: „Als militair waren wij in 1917 ingekwartierd op een on verwarmde pakhuiszolder in Voorschoten. Het werd zo erg. dat alles bevroor, eten en drin ken. geen waswater enzovoort Eindelijk kwam er op mijn mon deling verzoek aan de kapitein namens de manschappen een potkachel. Maar de winter zette Weerrapporten onverminderd door met alle na righeid van paarden scherp zet ten. onhandelbare paarden, be vroren materieel. Waar het nu om gaat is. dat alle vaarten zo dik bevroren waren, dat wij ijs- oefeningen kregen, dat wij bij voorbeeld naast een brug paar den en stukken over het ijs brachten. Het slotnummer van die ijsrevue was. dat de hele batterij volledig achter elkaar de Witte Singel te Leiden opreed en daar ook gefotografeerd is. Eén batterij was drie vuurmon den en drie caissons, elk met zes paarden bespannen, benevens twaalf paarden van officiers, wachtmeesters en korporaals. Er werd toen gezegd, dat het ijs dan minimaal 35 centimeter dik moest zijn. Wel weet ik nog. dat hartje zomer hier en daar de hal vorst) nog in de grond zat en veel wegen daardoor ook onbe gaanbaar werden." Ecldc Eindhoven Den Helder Roltrrdam Vintinnen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brustcl Frankfurt Geneve Innsbruck Klj*cnfun Locarno Luxemburc Madrid Malana Mallo.ra Munchen N icc Otlo Parijs Rome Spin Stock hulm Wenen Zurich Casablanca Ittanbocl regen regen Jegeh| onbewolkt half beu- regen licht beu- regen geheel beu onbewolkt half beu onbewolkt licht beu cuuai beu Hoogwater, vrijdag 8 april Vllstingen 5 28 17 5b Haringvliet-.luizen 59 18 24 Roltrrdam 7 50 20 16 Schrvenir.gvn 6 48-19 13. IJmuiden 7 38-19 53 Den Hel der 11 29-23 48 Harlingen 133 Uil Delfzijl 341 16 04 onder redactie van Loes Smit Denk je dat het veel uitmaakt of je een mannelijke chef of een vrouwe lijke chef hebt? Zou je zelf chef willen worden? Is het niet onverstandig om alies maar te accepteren? Waarom wordt veel vrouwenwerk niet door mannen gedaan? Zou dat zo zijn omdat het rotwerk is. omdat ze het niet kunnen, omdat het slecht betaalt, omdat het raar is of weet je nog andere redenen? En waarom wordt veel mannenwerk niet door vrouwen gedaan? Denk je dat het er bij je eigen schoolkeuze wat toe deed of je een jongen of meisje was? Zomaar een paar vragen uit „Neem je touwtjes in eigen hand", een discussieboekje over en voor in de eerste plaats werkende meisjes, maar ook voor jongens. In het boekje wordt uitgelegd, dat „je zou kunnen zeggen dat meisjes op al lerlei gebied nog meer achterge steld zijn dan jongens. Maar het blijkt nogal eens, dat meisjes die werken er niet zoveel voor doen om hun situatie te verbeteren en niet zo erg op hun rechten staan". Om die meisjes aan het denken te zet ten. zijn in het boekje vier vraagstukken aangesneden: 1. zijn meisjes dommer? 2. is vrouwen werk minder waard? 3. mogen vrouwen de baas zijn? 4. waarom vechten meisjes niet voor hun recht? Stuk jor stuk worden deze vragen eers' toegelicht, waarna een voorgebakken gesprekje tussen een jongen en een meisje over het zelfde onderwerp volgt; in dat laatste zijn duidelijk de bestaande vooroordelen verwerkt. De bedoeling is dat er aan de hand van een paar vragen aan het eind van zo'n hoofdstukje in groepsver band over het probleem wordt na gedacht en gepraat. De brochure is dan ook bestemd voor instituten als vormingscentra en scholen, die 'm door storting van 1,50 op postgiro 557376 van NW- Jongerencontact, Plein '40-'45 nr 1, Amsterdam (dat het boekje uit geeft) in hun bezit kunnen krijgen. Maar op scholen hoe belangrijk het ook is om de schooljeugd al over deze problematiek in en voor te lichten vind je geen wer kende meisjes, en evenmin zullen ze allemaal op een vormingsinsti tuut komen. We hebben er hier dan ook aandacht aan geschonken om dat de informatie die in het boekje staat, belangrijk is voor élle wer kende meisjes. Vermoedelijk is de „men"-figuur uit het volgende bericht (een eeuw geleden al in de Leeuwarder Cou rant afgedrukt) geen geneesheer geweest: „Te Meerlen viel iemand van de trede van een rijtuig, waardoor hij eene wonde boven het oog kreeg. Men raadde hem aan er blaauwsel op te leggen, doch het gevolg was. dat de man spoedig daarna over leed. Door de vergiftige be- standdeelen van het blaauwsel was het hoofd geweldig gezwollen". Met zo'n 'reservewiel' op je auto kun je alleen maar vurig hopen dat je niet met een lekke band komt te staan. Hoewel het wiel voor het zelfde geld een grapje kan zijn van een zakenman uit West-Berlijn, waar dit plaatje werd gemaakt. loen in 1916 de zomertijd werd ingevoerd, kwamen er behalve van de kant van de boeren ook felle protesten van het Kamerlid Braat De iieer Spaan uit St. Pancras her innert zich uit die tijd een in de krant afgedrukt rijm van Clinge Doorenbos over de kwestie. Het bijzondei ingewikkelde vers gaat zo: Op mijn klok is 't kwart voor negen, Dus nou is het kwart voor acht, Maar, doordat de zomertijd ons Een vervroeging heeft gebracht. Is het werk'lijk kwart voor negen Dus mijn klok wees toch wel goed. Zoodat nu mijn groote wijzer Wel een uur naar acht'ren moet. Maar dan is 't weer kwart voor achten. Waar weer dit op tegen is. Dat 't dan feit'lijk kwart voor tien is. Hoewel 't kwart voor negen is. Wordt mijn wijzer niet naar achter, Maar naar voren toe gebracht. Dan is het om kwart voor zeven Net zoo laat als kwart voor acht. Kwart voor acht is kwart voor negen Als het kwart voor zeven slaat. Zoodat slechts die klok gelijk is Die op kwart voor tienen staat. Dus: als 't vroeger is. is 't later, Vroeg is niet zo vroeg als laat. Laat het voor 't laatst later laat zijn. 't Is al zoo laat laat. zegt Braat. Hij kan verder best een aardige man zijn. maar dat ene misselijke trekje maakt hem toch meteen al een stuk onsympathieker. Dat heeft de 28-jarige George Mitchell trouwens al een paar keer in de cel doen belanden. De man, die in de Amerikaanse stad Atlanta woont,, maakt er de laatste jaren een spel- letje van om in drukke straten wildvreemde vrouwen met zijn gro te schoenen hard op de tenen te trappen en dan gniffelend te blij ven toekijken hoe de getrapte rea geert. Al enkele malen eerder is hij voor hetzelfde feit opgepakt, maar nu zal hij de eerstkomende drie jaren in de gevangenis moeten blij ven. Een onredelijke en ongepaste straf, vinden psychiaters en psy chologen die de tenentrapper aan de tand hebben gevoeld. Zij had den de rechter aangeraden Mitchell naar een psychiatrische inrichting te sturen, want helemaal gewoon is zo'n liefhebberij toch niet. Maar de rechter vond dat onzin: „U hebt ruimschoots de kans gehad op zo'n behandeling", sprak hij tot de ver dachte. „Steeds hebt u korte straf fen gekregen en bent u vrijgelaten op voorwaarde dat u psychia trische hulp zou zoeken, u hebt dat niet gedaan. Jammer, maar nu is die kans verkeken." AtUe kwam op een keer uit het zwembad en zei met alle eigenwijs heid van haar zeven jaar: „O mam. er was in het zwembad een me vrouw, die nog veel ouder was dan u". Haar moeder had toen net de eerbiedwaardige leeftijd van dertig jaar bereikt. (Uit „De Bejaarden"). Voor alle kinderen die op tweede paasdag in het park De Hoge Ve- luwe komen, zijn langs een drie kilometer lang pad gekleurde eie ren tussen mos en bladeren ver stopt. Wie ze daar tussen elf en één uur ontdekt mag er twee mee naar huls nemen, en wie onverhoopt niet één eitje zou vinden krijgt aan het eind toch een verrassing Het „paashazenpad" begint bij de par keerplaats van restaurant De Ko peren Kop en slingert zich onder andere door het „Blauwsparren- laantje". waar duizenden bollen in' bloei staan, en door het pas weer geopende beeldenpark van Króller- Müller Op Flevohof mogen de kinderen eieren komen schilderen en zoeken, niet alleen op tweede, maar ook op eerste paasdag De eieren zijn ver stopt in het kinderdorp, waar de gebruikelijke activiteiten gewoon doorgaan. Dat wil zeggen dat kin deren er allerlei creatieve werkjes kunnen doen. maar ook pannekoe ken bakken, trimmen en pony- njden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5