Voor het laatst: een preek-in-punten VIJF EEUWEN BUBEL IN HET DAGELIJKSE LEVEN. Heeft u een christelijke spreker voor ons? jthïüZy. Agendablaadje te echt nagemaakt Lijst van gevangen christenen Van Klinken betwijfelt nut van coöperatie Hitparade van het christelijke lied VANDAAG VOORBIJGANGERS GEBED ZONDER END "HET WOORD IN BEELDT IN SPECIALE BOEK VANDE MAAND OPLAGE F18.50. NA 7 MEI F29.50. DONDÉRDAG 7 APRIL 1977 KERK door A. J. Klei Kerkse personen die graag hun mond roeren, zijn beter af met de PvdA dan met de confessionele vereniging in de hervormde kerk. Uit voor me liggende stukken blijkt, dat je bij de PvdA maar je vinger hoeft op te steken, of Je prijkt op een sprekerslijst, terwijl je bij de confessionele hervormden behoort tot de ..kleintjes die samen nog niet eens één grote spreker maken. Wat de PvdA betreft, een aantAl christenen in die partij heeft, blijkens een telexbericht van de ..dienst geestelijk leven" van het ANP. zich bereid verklaard deel te nemen aan forumdiscussies op Van een onzer verslaggevers UTRECHT Directeur J. van Klin ken van het algemeen diakonaal bu reau van de gereformeerde kerken ziet geen heil in de oecumenische ontwikkelings coöeratie. Deze coöperatie is een initiatief van de wereldraad van kerken. Zij wil de ontwikkeling van arme groepen in de wereld bevorderen door het ver schaffen van kapitaal op redelijke voorwaardea Het is de bedoeling, dat kerken en christenen in de rijke landen daarvoor geld beschikbaar stellen. In Centraal Weekblad stelt dr Van Klinken de vraag, of de kerken hun wezenlijke mogelijkheden niet ver spelen door eindeloos nieuwe orga nen te creëren. Hij wijst op fondsen, die de wereldraad op dit gebied al heeft, zoals het oecumenisch ontwik kelingsfonds (met de twee- procentsgedachte) en het oecume nisch fonds voor leningen Dit laatste fonds bevordert leningen op gemakkelijke voorwaarden. De bij dragen aan dit fonds komen niet weer terug. Zij gaan naar afdelingen in diverse landen, die binnen hun lang leningen verstrekken tegeneen gematigde rente. Aflossingen blijven binnen het land. zodat weer nieuwe zaken geholpen kunnen worden. Dr Van Klinken meent, dat het verstan diger was geweest, het werkterrein van dit fonds wat uit te breiden Hij betwijfelt of de armsten in de derde wereld vel te bereiken zijn via een banksysteem, zoals de coöpera tie wil. Ook wijst hij op valutaproble men. De aanvankelijke hoop. om van door W. G. Minnebo door kerkelijke gemeenten belegde bijeenkomsten, waar met 'toog op de aanstaande verkiezingen gepraat wordt over het verband tussen levensbeschouwing en politieke keus. Ijlings liet de PvdA de kerken weten, dat zij van nu voortaan bij het partijbureau te Amsterdam kunnen aanbellen met de vraag: heeft u een christelijke spreker voor ons? Het is in zekere zin natuurlijk een voldoeninggevende gedachte dat ze bij de PvdA christelijke sprekers in voorraad hebben, maar deze partij moet niet denken dat zij er hiermee al is. Wil de PvdA met haar christelijk aanbod enig succes boeken dan dient zij de sprekers zorgvuldig te rubriceren. Eerst de roomsen van de protestanten scheiden en daarna het moeilijke karwei aanvatten van het onderverdelen der protestanten naar kerkelijke ligging. Dit is van groot belang. Je krijgt een liberale de zeer omvangrijke kerkelijke pen sioenfondsen (vooral in Amerika) veel geld te leen te krijgen, werd de bodem ingeslagen, omdat het in het verzekeringswezen een eis is. dat men de beleggingen doet in dezelfde valuta, als die waarin de verplichtin gen worden aangegaan om pensioe nen te verstrekken. De zwakke valu ta's van de ontwikkelingslanden ma ken de verwachting niet reeël, dat de bij de coöperatie uitgezette gelden weer terugbetaald kunnen worden. Beter dan deze bank te stichten kun nen de kerken volgens dr Van Klin ken hun gemeenteleden toerusten- .zodat die de eisen van gerechtigheid in bijbels perspectief goed zien en daarvoor bereid zijn, eigen voorrech ten minstens ter discussie stellen MONTE CARLO Liefhebbers van het christelijke lied kunnen zich nu ook verheugen in een eigen hitpa rade. Radio Monte Carlo is onder de titel ..4 plus 3" begonnen met een maandelijks programma, waarin tel kens zeven Duitse liedjes met een christelijke inhoud worden gepre senteerd. Vier van de liedjes worden door de luisteraars in de hitparade geplaatst. De nieuwe hitparade be gon afgelopen zondag met het lied „Ich glaube an das Wunder" (ik ge loof in het wonder) van de Duitse musical-, jazz- en schlagerzangeres Inge Brück. kerkvoogd met om door een orthodoxe broeder op hem af te sturen en voor een geheide CDA-er is méér nodig dan er losjes op te wijzen dat Den Uyl zijn loopbaan als premier begon met het citaat uit Spreuken en dat het dus wel meevalt. Ik adviseer de PvdA met het oog op dit soort zaken de hulp in te roepen van de hervormde kerkvisitatoren. In dat college is als gevolg van de doorbraak stellig wel iemand te vinden, die bereid is het partijbureau enigszins wegwijs te maken en uit te leggen dat De Waarheidsvriend geen wekelijkse bijlage van De Waarheid is. Vervolgens zou het PvdA-bureau dan ten gerieve van de kerken moeten publiceren hoe zijn sortering eruit ziet. Een mooi neveneffect is dat aldus de richtingen in de kaartenbak van de PvdA elkaar als 't ware de hand toesteken. Een soort van LONDEN Het centrum voor stu die over godsdienst en communis me. Keston-College, heeft een lijst gepubliceerd van christenen, die thans in de Sowjet-Unle gevangen zitten. De lijst telt 148 namen. Waar mogelijk geeft de lijst aan op grond van welk wetsartikel de per soon Is berecht, wat zijn vonnis is geweest, zijn "adres en andere per soonlijke gegevens. Een aantal na men is ook van foto voorzien. Het gaat bij deze gevangenen om 67 evangelisten en baptisten, nog eens negen baptisten, die tijdens hun dienstplicht weigerden de militaire eed af te leggen, vijftien ortho doxen, vijf rooms-katholieken. ze ventien Oekraiens-katholieken, nog eens zes Oekraiens-katholieken. die tevens lid zijn van de Pokoetniki- beweging (die de leer der laatste dingen combineert met radicale na tionalistische opvattingen), negen pinkstermensen en een adventist. Keston-college zegt. dat de lijst niet compleet is. Naar schatting zouden ongeveer tweeduizend mensen in ge vangenissen, werkkampen en psy chiatrische ziekenhuizen geplaatst zijn. Ook meldt de lijst niets over Jehova's Getuigen. De meeste details zijn beschikbaar over de evangelischen en baptisten. Dit omdat de initiatief-baptisten een „raad van familieleden van ge vangenen" hebben opgezet. Van de 67 namen zijn er 59 voorzien van een, foto. gemeente-opbouw achteraf en buitenaf. Kortom, je hoeft bij de PvdA maar l kerks te zijn en te kennen te geven dat je graag het woord voert, om op de sprekerslijst te komen. Maar de confessionele vereniging in de hervormde kerk is minder royaal. Zij klaagt steen en been dat de groten van weleer zijn verdwenen en dat zij 't alleen moet doen met professor Van Itterzon, getuige het volgende proza, dat de propaganda-commissie in het ..Hervormd Weekblad" te lezen geeft: „Vroeger hadden de confessionelen een hele rij theologen, die stuk voor stuk konden spreken metzo'n kracht, dat hun stem door heel de Kerk gehoord werd:en met zoveel gezag, dat iedereen naar hen luisterde en rekening hield met wat zij te berde brachten. Denk maar aan mannen als de Kromsigt' en Haitjema; aan Van Ruler, Van Niftrik en Lekkerkerker; aan De Wilde en Streeder; aan Groenewoud en Terlaak Poot. Het confessionele achterland kon rustig zijn. De groten betrokken de wacht aan de grens. Zij zorgden er voor, dat het confessionele geluid, wervend en werend, door heel de Kerk klonk. De kleintjes konden rustig in de wijngaard werken en met het Hervormd Weekblad onder de vijgeboom zitten. Van die reuzen uit de „oer-tijd" is alleen professor Van Itterzon als aktief medewerker overgebleven. Ook hij is, al zou je het niet zeggen wanneer je z'n stukken leest, diep in de zeventig! De kleintjes zullen het nu zelf moeten gaan doen. Ze zullen elkaar daarbij hard nodig hebben". Tot zover de confessionele propagandisten. Ik doe er nog een schepje bovenop en vraag: laten de confessionelen dat er op zitten, dat de PvdA christelijke sprekers uit voorraad kan leveren, en zij niet? Trouw/Kwartet21 HET LAATSTE WOORD De derde keer dat Jezus in Markur verhaal zijn lijden en opstandinj aankondigt is de sittuatie gewijzigd. Het is alles nog dichterbij gekomen Ze zijn\ onderweg, opgaande naa: Jerusalem. Jerusalem, dat de profe ten dood en stenigt die tot haai gezonden worden. Deze man wordt naar hen toe gezonden. Het is zijt bestemming en zijn wil om daar t< zijn, waar God, de Heer zijn schre den gezet heeft. Al lang geleden, ir tijden dat dit alles nog slechts vaa? werd aangeduid: een stad, een ko ning en een volk. Jezus loopt voor uit. Waarschijnlijk zonder aanwijs bare reden. Wat gaat Hij-doen? Wal doet Hij daar, zo alleen voor hen uit? Verbazing en vrees zijn de reacties van de leerlingen. Hij moet zich om gekeerd hebben, want opnieuw spreekt Hij hen van dingen die over Hem zullen komen, van overgele verd worden. Hij zal getoetst en ver worpen, veroordeeld worden, tot de dood. Hij zal zelfs van hand tot hand gaan, want er is een vaag besef dat je aan Hem je handen wel eens zouj kunnen branden. De officiële man-j nen zullen Hem aan de heidenen overgeven. Het verhaal wordt gede tailleerder. ze zullen Hem bespotten en bespuwen, geselen en doden. Hoe heeft Hij daarover gesproken? Met vaste stem? Met bitterheid? Met nauwelijks onderdrukte ontroering? Hij weet in ieder geval wat Hem te wachten staat. De haan mag straks drie keer kraaien, dit lam heeft drie keer geblaat voordat het „ter slach ting werd geleid". Maar mensen ho ren nauwelijks, want vlak hierna lezen we alweer van misverstand: leerlingen die om ereplaatsen in zijn komend rijk vragen. De stille week is hier toch ook voor, om Hem te gedenken, om ons, voorzover ons dat mogelijk is, te verplaatsen in wat er door Hem heen gegaan kan zijn. En dan denk je natuurlijk ook, want dat is zijn bedoeling, aan wat er vandaag vandaag door mensen heen gaat aan angst en pijn. En dat ze willen dat er naar hen geluisterd werd. In de naam van Hem. En om samen te bedenken wat dat zou kun nen betekenen dat opstandig het laatste woord over dit bestaan voor angst en lijden is. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Stolwijk. G. H. van Kooten te Delft, die bedankte voor Ridderkerk; te Lemmer: G. Zonne berg te Heerde; te Stellendam: E. M. Bakker te Nieuwerkerk a.d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Mijdrecht: W. H. Duker te Berkum-Zwolle; te Wijnjewoude: H. J. Douwes te Den Haag. Bedankt voor Oldekerk en Zeven huizen (Gr.): H. Eendebak te Dalfsen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ermelo: J. Koster te Barneveld. VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Dordrecht: H. J. Jansen Klomp te Oude Bildtzijl OUD KATH.KERK Benoemd te Dordrecht-Rotterdam (Laurentius en Maria Magdalena): i W. A. Eman te Den Helder Enkhuizen; te Den Helder: C. P. van den Berg te Egmond aan Zee. Ds. Frank Ie Cornu Op 97-jarige leeftijd is overleden ds I. Frank le Cornu te Utrecht, die in de waals-hervormde gemeenschap in ons land een belangrijke plaats heeft ingenomen. Ds Le Cornu, Fransman van geboorte en zoon van een predikant, kwam in 1904, na in Frankrijk en Zwitserland gestu deerd te hebben, naar Nederland. Van 1905 tot 1923 was hij predikant van de Waalse gemeente te 's-Hertogenbosch en vervolgens tot zijn emeritaat in 1945 in Utrecht. Hij was bij herhaling president van de waalse commissie en lid van de alge- j mene synode van de Nederlandse hervormde kerk. De crematie is van middag op Daelwijck te Utrecht, na j een rouwdienst in de Pieterskerk. Ds. Le Cornu was op een na de oudste dominee in Nederland. De oudste is de 98-jarige ds. J. E. Wes- terhuis te Velp, emeritus-predikant van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt; buiten verband). door W. G. Minnebo Als oude rot (75) in het preekvak heb ik zeer aandachtig gelezen en herlezen wat er tot twee maal toe op deze pagina te lezen viel over de preek-in-punten. Ik nam met bewondering ken nis van de verrichtingen van de Dordtse domi nee Wilschut, die een hoogtepunt bereikte met een preek in punten-klank-rijm over Paulus' bekering. Na mijn herhaalde lectuur dook ik weg in verre herinne ringen en ik zag mezelf zitten als student in het college van de (gewijde) welsprekendheid. Als eerste en een van dc voornaamste gulden regels gold dat iedere toe spraak. redevoering of preek dient te worden verdeeld in drie delen. Let wel niet drie punten, maar drie delen. nl. het exordium, het corpus orationls en de peroratie, wat m verstaanbaar Nederlands betekend: inleiding, hoofd bestanddeel van de rede en het slot. Nu zal ook de meest verwoede verdediger van de preek- in-punten niet zonder meer van wal steken maar altijd toch een inleiding ten beste geven, hoe kort ook. Zodat ik moet aannemen dat bij hem de ..puntentellerij" het hoofbestanddeel van de preek betreft. Het voorbeeld van de 19e eeuwse preek in negen punten over Zacheus Iaat zien welk gevaar hier dreigt de hoorder raakt de tel en de kluts kwijt. Dit gevaar lijkt me niets denkbeeldig bij de prijzenswaardige ds Wilschut in zijn preek over Paulus' bekering wanneer hij zijn „krachttoer" in pun- ten-klankrijm presenteert. Immers ook hij mag in geestdrift raken, z'n schema loslaten en b.v. ais volgt uitweiden 1. Zijn arrestatie door 2. Zijn inspiratie tol 3. Zijn meditatie naar 4. Zijn attestatie van 5. Zijn annexatie voor 6. Zijn contemplatie in Christus Toegegeven de speelse-rijm-rijkdom is niet zo groot, maar .ten daar gaat het toch over) de punten-rljkdom des te groter en nog voor uitbreiding vatbaar. Hoe veel geachte toehoorders zullen bij punt 5 of 5 (laat staan bij punt 8 of 9) nog weten wat er in punt 2 en 3 is behandeld? Nu mag de geachte lezer beslist niet gaan denken dat schrijver dezes een onvoorwaardelijke tegenstander is van het preken In punten. Geenszins, Met erkenning dat er omstandigheden ol sltuaües kunnen zijn waarin een preek-in-punten een onmisbare ruggesteun is voor de predikant, heb ik «Heen willen wijzen op de schaduw zijde ervan. De voor de hand liggende vraag van de lezer is nu of ik een andere methode op tafel kan leggen om het hoofdbestanddeel van de preek (het corpus oratio nls» voor de toehoorders aanspreekbaar te maken Puttend uit het grijze verleden van mijn collegetijd én steunend op de ondervinding van tientallen jaren meen ik hierop bevestigend te kunnen antwoorden. Dat antwoord komt hierop neer: dat de predikant bij zijn voorbereiding het thema van het hoofdbestanddeel voor zichzelf vastlegt in een syllogisme. Een syllogisme is een sluitrede, een redenering, waarin we drie delen vinden waarvan de eerste twee premissen worden ge noemd en het laatste deel de conclusie. In die premissen worden stellingen verkondigd die in elkaar haken zó dat er een wettige conclusie uit getrokken kan worden. Het meest kinderlijke voorbeeld van een syllogisma is dit: alle mensen zijn sterfelijk, welnu Ik ben mens dus ben ik sterfelijk. Heeft Christus wel eens in deze vorm gepre dikt? Wat dunkt u van zijn preek (plus optreden) bij gelegenheid van de tempelreiniging? Kunnen we deze niet samenvatten In de volgende sluitrede: het huis van mijn Vader is een huis van gebed, welnu jullie hebt er (met je rommel) een rovershol van gemaakt, dus er uit (met je rommel). Terugekerend tot onze predikheren: wanneer de predi kant er in slaagt om voor zichzelf in een goed opgebouw de redenering het thema van zijn preek vast te leggen, dan bieden de premissen hem voldoende stof om uit te leggen, toe te lichten, te bewijzen. Maar wat de omvang rijkheid betreft blijft hij gebonden door en tot de rendering waaruitzijn preek is opgebouwd. En het grote winstpunt: hij kan in zijn slot zijn redenering voor zijn toehoorders op tafel leggen. Want door zijn gegeven uitleg en toelichting is die redenering voor hen een stuk begrijpelijke en aanvaardbare waarheid geworden. Er is meer kans dat ze heengaan met enige verdieping, n wat diepere kennis over Jezus, ZIJ leven, werk en prediking. Zijn üjden. dood en liefde voor ons. Natuurlijk valt er over preken nog veel meer te zeggen. Ofschoon gehouden aan beperking moet mij (als aan hangsel) nog één ding van het hart. In veel gemeenten en parochies schijnt het gebruik te groeien om de preek voor te lezen. Nog nooit heb ik over deze preek-methode een loffelijk woord gehoord. Wel veel kritiek en afkeu ring die ik ook persoonlijk onderschrijf. In verreweg de meeste gevallen zal het voorlezen dodend werken ten opzichte van de voordracht maar ook ten aanzien van het overkomen van de inhoud bij de luisteraars. Een preek is het levende woord van mens tot mens met als inhoud een boodschap van Christus aan ons. Nog iets: er gebeurt plotseling iets onder de preek: iemand wordt onwel en vertrekt, een kind roept: mijn oma is óók dood!, kwajongens buiten gooien steentjes tegen de kerkramen enz Consternatie' Vanzelfspre kend! Heel menselijk! Dan zal er een retorisch handig heidje voor nodig zijn om de aandacht -.-an de broeders en zusters weer naar de kansel gericht te krijgen en dat handigheidje staat natuurlijk niet op het papiertje. We ontvingen heel wat reacties op wat we schreven over en naar aanleiding van preken-in-punten. Voor publikatie koren we dere bijdrage van dr Castricumse emeritus- pastoor W'. G. Minnebo. die een stukje preekkunde weg geeft. Hierna touden we het onderwerp voorlopig willen laten rusten. 16 WO dj*..Ê-d/ti Niet leeg Is^eTiand. die zich opent voor arbeid. Dankbaarheid vult haar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een realistisch stuntje van de drukker heeft de gemeenschap voor doopsgezind broederschapswerk veel extra werk bezorgd. Elk jaar houdt de GDB in maart een financiële actie voor het doopsgezinde vormingswerk. Om op een originele manier wat extra aandacht te vestigen op de inzameling, werd in de envelop met acceptgiro kaart een blaadje uit een agenda van een fictief gemeentelid ingesloten. Dat was zo goed nagemaakt, dat velen dachten, dat het echt was en per abuis in de envelop terechtgekomen zodat de bezitter van de agenda erg onthand zou zijn. Spontaan belden velen op of stuurden het blaadje terug met het verzoek, dit aan de eigenaar te retour neren. GDB-voorzltter Jaap Cuperus: Dit heeft ons gewoon overweldigd en ook wel wat ontroerd. Zove- len die zich zorgen maakten over afspraken en pro blemen van iemand anders, en zich de moeite (tijd en geld) getroostten om het agendablaadje te retourne ren. Onze excuses aan de mensen die boos werden, toen zij hoorden hoe de vork in de steel zat. Er waren er zelfs, die, nadat wij vertelden dat het agenda blaadje niet met de hand beschreven maar gedrukt was, dit nauwelijks konden geloven. Een mevrouw probeerde zelfs met water of het niet afgaf. ADVERTENTIE CENTRUM lien stra.it in Amsterdam. In 1477 werd de eerste in het Nederlands vertaalde bijbel gedrukt. Sinds die tijd heeft de bijbel een enorme invloed gehad op ons doen en laten. Niet alleen op ons geestelijk leven maar op onze hele kuituur. Denk maar eens aan al die schilde rijen met bijbelse voorstellingen, gevel stenen, meubelstukken, schoolboeken en bijvoorbeeld postzegels. Ook in namen van schepen, straten, gebouwen cn mensen is vaak iets bijbels terug te vinden. Over dat alles hebben C. W. Mönnich en Michel van der Plas een bijzonder origineel kijk- en leesboek samen gesteld: "Het Woord in Beeld". 184 pagina's met vele, vele prachtige foto's en kleurrijke illustraties nemen u mee door het dagelijkse leven van Nederland en laten u zien hoe de bijbel door de eeuwen heen z'n stempel op onze kuituur heeft gedrukt. Een werkelijk unieke uitgave, die u nu voor een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden als Boek van de Maand. Een boek dat u beslist niet mag missen als u belang stelt in zo'n boeiend facet van onze vaderlandse geschiedenis. Deze aanbieding is geldig t/m 7 mei. Eihtcr zolang dc voorraad strekt. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2