Menten bijt van zich af met fel verweerschrift 't Is wéér Volvo, die er mee begint! Barokke Elckerlyc van Care! Briels VOLVO KUNST Als u dóórdenkt Stalinistisch materiaal van geen waarde' Bij veertigjarig regiejubileum: Geen animo voor 'Elckerlijc' DINSDAG 5 APRIL BINNENLAND T rouw/Kwartet9 Pieter Menten in de auto die hem naar en van Amsterrdam bracht. Naast hem een verpleegster van het gevangenisziekenhuis in Scheveningen. op de been wordt gehouden „met acht pepmiddelen", dat hij te kam pen - heeft met „een zeer ernstige bloedvatenaffaire", dat hij verlam mingsverschijnselen in het linker been heeft en dat hij een hartspierzwakte heeft opgelopen. Die laatste kwaal is volgens hem in het gevangenisziekenhuis in Sche veningen, waarh ij sinds januari ver blijft, niet te behandelen. Menten sprak gisteren de verwach ting uit dat hij nog maar een paar jaar te leven heeft, „als alles goed gaat." „Ik vecht niet voor m'n leven, maar voor eerherstel." Hans Knoop en de fotograaf Gqus de Jong, een aantal verslaggevers dat de Justitiële delegatie op haar reis naar het oosten heeft vergezeld, de in Cannes wonende broer van Menten, en de Russische dissident Almalrik. Het merendeel van de ge- Simpkins door André Rutten UTRECHT Carel Briels viert zijn veertigjarig regie jubileum met een reeks voorstellingen van de vijftiende-eeuwse moraliteit „Elckerlyc". In het programma-geschrift uit hij de wens, dat dit spel „in de week van goede vrijdag" iedereen de gedachte (moge) geven voor diepe inkeer in een tijd van zorgen en teleurstellingen". De Jubilerende regisseur heeft aan de allegorische zedepreek van de Brabantse rederijker Peter van Diest een rijk gecostumeerde, ge danste en gemimeerde inleiding doen voorafgaan, een wulpse orgie, die het zondige leven uitbeeldt waar- pit Elckerlyc door Doot ter ver antwoording wordt geroepen. Rijke lijk gecostumeerde leerlingen van de Arnhemse dansacademie, bijna alle maal meisjes met in kleurige mail lots gestoken benen, die voor een deel ook jongemannen uitbeelden: een keurig geordende verbeelding van vroegere losbandigheid. Het ls een barok van eigen vinding, die in het eigenlijke spel wordt door gezet, maar dan hoofdzakelijk in de fantastische, weelderige costuums. Toch lijkt Carel Briels er daar ook op uit de menselijke kanten van de alle gorische figuren te laten zien. over eenkomstig wat zijn zoon, dr. Jan Briels, ter Inleiding o.m. schrijft: als geen ander ls de dichter er in geslaagd, uit gepersonifieerde ab- strakte begrippen ('Doot', 'schoon- heyt') levende Individuen te laten voortkomen". Statisch Maar Trins Snijders, die Elckerlyc speelt, kan dat menselijke in die figuur eigenlijk alleen maar via haar mimiek laten zien en door haar stem laten horen, want haar weelderige kleding maakt van haar een welis waar bewegende en gebarende, maar toch tamelijk statische figuur. De Doot van Lo van Hensbergen als een pompeus opgedirkte oude veldheer met brede grijnslach, ls op zichzelf een schitterende vondst, maar de hang naar decadente barok leidt tot een tweeslachtigheid, waar onder de eenvoudige helderheid van het middeleeuwse spel het zwaar te verduren heeft. Hoewel de mlse en scène op zichzelf doorgaans wel een voudig en helder ls, zodat de bedoe lingen van de Brabantse moralist wel duidelijk worden als een tweeër lei sterven: makkers, vrienden en familie laten het afweten, bezit blijkt alleen maar op het slechte pad ge voerd te hebben en dus verraderlijk, zelfkennis leidt tot beter inzicht en doet iets van de deugd herleven, maar de aftakeling van het aardse bestaan gaat onherroepelijk verder, schoonheid verdwijnt, kracht gaat heen, het verstand gaat weg, de zin- tulgen staken, alleen de deugd vangt het einde op: Elckerlyc sterft In haar schoot, onder het toeziend oog van de zelfkennis. Overdreven Dat gebeurt alles uiterst simpel, is daardoor heel goed te overzien en te begrijpen, maar de overdreven uit monstering die ook gebruikt wordt om het allegorische karakter van het geheel te handhaven, blijft te bizar, is hinderlijk overdreven. Zoals de geeselscène bij wijze van boetedoe ning na de biecht: het deerntje uit het vóórspel mlmeert dat zij de gee- selslagen ondergaat (en zo uit Elckerlycs geest verdwijnt?) De voorstelling is dus typisch Briels: hij is een barok man in een weinig barokke tijd, ook al daarom vol te genstrijdigheden. „Een markant man, een vierkante cirkel", zei bur gemeester Vonhof zondagavond in een kort toespraakje voor de voor stelling. Van een verslaggever AMSTERDAM De voorstellingen van het vijftiendeëeuwse spel „Elckerlyc", waarmee Carel Briels in de Paasweek zijn veertigjarige regiejubileum wilde vieren, zijn af gelast. Voorstellingen in Apeldoorn (gisteravond), Maastricht (vandaag, Breda (morgen) en Amsterdam (7 en 8 april) gaan niet door. „Elckerlyc" is vrijdag in Tilburg in première gegaan en speelde zondag avond in een goed bezette stadsschouwburg te Utrecht. De voorstelling in Den Haag, die zater dag zou plaatsvinden, werd afgelast wegens te weinig belangstelling. Van de steden die nog op het pro gramma stonden, gaf alleen Breda een goede kassaverkoop te zien. Carel Briels: „Wij moeten stoppen omdat de culturele belangstelling voor dit geweldige stuk onvoldoen de blijkt. Ik heb tegen de stroom op willen roeien en dat is helaas niet gelukt". Volgens mr Van Heijningen is het niet „te rijmen met een goed beleid" Menten te vervolgen, nadat 25 jaar geleden ls besloten de zaak te sepo neren. „Toen was de heer Menten 52 jaar en dus in de kracht van zijn leven. Hij zou toen een eerlijke kans gehad hebben zich te verdedigen. Destijds zouden Wahrheit und Dich- tung niet zo ineengevloeid zijn als nu." De raadsman van Menten legde er de nadruk op dat hij zijn verveer niet voerde, omdat zijn cliënt be handeling van zijn zaak zou vrezen. „Hij verklaart onschuldig te zijn en de afschuwelijke misdrijven waar van hij wordt beticht, niet te hebben verricht er daaraan op geen enkele wijze deel te hebben gehad. Maar hij heeft al zoveel geleden en doorstaan da hij ten spoedigste op vrije voeten dient te worden gesteld." De rechtbank willigde dat verzoek om in vrijheidsstelling niet in. Het verweer van de verdediger werd op alle punten verworpen. De rechtbank zei in haar beslissing van oordeel te zijn „dat de gronden voor de voorlopige hechtenis nog steeds aanwezig zijn." Bloedvatenaffaire Ook het beroep van mr Van Heijnin gen op de gezondheidstoestand van zijn cliënt legde de rechtbank naast zich neer. De verdediger betoogde onder meer dat Menten, die volgen de maand 78 Jaar wordt, in ernstige mate aan suikerziekte lijdt. Menten zelf liet de rechtbank weten dat hii betuigen Aan het slot van de zitting liet de officier van justitie weten dat hij 17 getuigen zal dagvaarden. Onder hen zijn twee medewerkers van het Rijk sinstituut voor oorlogsdocumenta tie. Eapnaantal getuigen woont in Polen en de Sowjet-Unie. De verde diger wil minstens 81 getuigen dag- „We hebben vaarden. helaas geen Onder de door mr Van Heijningen P<«® n op te roepen getuigen bevinden zich meer door Leo Kleyn AMSTERDAM Op de eerste, zogeheten pro-forma-zitting die de bijzondere strafkamer bij de Amsterdamse rechtbank gisteren aan zijn zaak wijdde, heeft de van oorlogsmisdaden verdachte zakenman Pieter Menten uit Biaricum fel van zich afgebeten. Geëmotioneerd las hij een ettelijke pagina's beslaand verweerschrift voor, vol beschuldigingen aan het adres van de officier van justitie, getuigen, de politie en de strafkamer zelf. Menten. keurig in een krijtstreeppak gestoken, en vergezeld van een ver pleegster, sprak van „stalinistisch bewijsmateriaal", dat zijns inziens „van nul en gener waarde" is. Hij hield de rechtbank voor dat het er bij het verzamelen van het bewijs materiaal slechts om te doen is ge weest „de Russen te behagen" en dat met zfjn berechting geen enkel Ne derlands belang gediend is. Verklaringen van getuigen uit de Sowjet-Unie zijn volgens Menten volstrekt onbetrouwbaar. „Slechts zij die levensmoe of dissident zijn. zullen verklaringen afleggen die het systeem onwelgevallig zijn." Die zienswijze bracht Menten ook tot de uitspraak dat het gerechtelijk voor onderzoek dat een Justitiële delega tie in de Oostbloklanden heeft Inge steld, „zinloos en totaal overbodig" was. Hij sprak van „duistere machina ties" en „slinkse methoden" waar van met name officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, de com missaris van de rijksrecherche C. G. J. Peters en de hoofdredacteur van het weekblad Accent, Hans Knoop, zich bediend zouden hebben. „Mr.. Habermehl", aldus Menten, „heeft op een schandelijke wijze misbruik gemaakt van de situatie waarin hij de getuigen had gemanipuleerd. De getuigen zijn uitgeknepen als citroe nen. Die reis naar Rusland is een schande geweest. Bij justitie zitten zwaar betaalde mislukkelingen." Peters en Knoop, die beiden de zit ting bijwoonden, omschreef Menten als „persona grata in de Sowjet- Unie". Volgens hem hebben zij zich „uitgesloofd" voor de KGB, de Rus sische geheime dienst, om hun eigen belangen veilig te stellen. „Zij slagen erin een doelmatige verdediging te verhinderen, door mij van mijn vrij heid te laten beroven. Ze hebben mij in korte tijd geestelijk en lichamelijk te gronde gericht. Het zijn mensen met een sadistisch beroep." Hyena Na in zijn filippica te hebben opge merkt dat hij geen enkel vertrouwen heeft in welke beslissing ook van de rechtbank, werd Menten door de president, mr. J.A. Schröeder, on derbroken met de woorden dat het dan weinig zin had door te gaan met zijn beledigingen. Menten was het daar in het geheel niet mee eens. „Ik wil graag uitspreken," liet hij de president weten. „De rechten van de mens staan mij dat toe." Hij vervolgde zijn requisitoir met de beschuldiging dat de zaak tegen hem aan het rollen is gebracht door „twee valste getuigen die door Tros- Aktua en Knoop waren gehuurd". Hij noemde zijn arrestatiebevel „on grondwettig" en een geslaagde po ging van de Tros en van Knoop hem in handen te spelen van politiemen sen „die een sterke affiniteit hebben met wilde beesten". Knoop kreeg te horen een „over het paard getilde hyena" en een „miskraam" te zijn; zijn recente boek over de zaak- Menten werd door de hoofdpersoon als „schunnig" gekwalificeerd. „Ik heb niets gedaan, ik heb met deze zaak niets te maken", bezwoer Menten de rechtbank. Daarbij wees hij erop dat hij tijdens de oorlog zakenman was en het zich op grond daarvan niet kon veroorloven men sen of groepen te discrimineren. „Een zakenman", betoogde hij, „moet met iedereen goed omgaan. Een zakenman is geen racist." De mededeling van de officier over zijn in Krakau gevonden brieven, imponeerde Menten in het geheel niet. „Polen", liet hij weten, „is het land van de vervalsingen. Er zijn daar instanties die zich speciaal met vervalsingen bezighouden." Volgens hem heeft hij in Krakau stapels on beschreven briefpapier achtergela ten, en konden de „vervalsers" daar op schrijven wat ze wilden. „Alles wat nu nog binnenstroomt", aldus Menten, „is vals materiaal." Eerherstel Voordat Menten gelegenheid kreeg zijn hart te luchten, voerde zijn raadsman, mr. L. van Heijningen, een Juridisch verweer, dat uit mondde in een verzoek om onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De verdediger betoogde dat de Menten ten laste gelegde misdrij ven verjaard zijn, dat in 1952 beslo ten is geen verder onderzoek in de zaak-Menten In te stellen, zodat het niet aangaat hem nu alsnog te ver volgen, en dat de dagvaarding („een schot in de ruimte") nietig is. tuigen, die de verdediging wil dag vaarden, ls afkomstig uit Polen. De rechtbank zal de rechter commissaris opdracht geven in de komende weken zoveel mogelijk van deze getuigen a décharge te horen. Mr Van Heijningen behoudt zich het recht voor later te beslissen wie van die getuigen hij ook op de openbare zitting wil laten horen. In 1959 was Volvo de eerste auto fabrikant die zijn wagens standaard met driepunts veiligheidsgordels uitrustte. Nergens was dit nog een wettelijk voor schrift Maar voor Volvo was het een logische stap na langdurige onderzoe kingen. Logisch ook bezien vanuit Volvo's opvattingen over autoveiligheid. Even logisch is het nu,dat Volvo in de 240 en 260-modellen 2 driepuntsgordels en 1 heupgordel voor de passagiers op de achter bank brengt Met het .fasten scatbelts" herin neringslichtje tussen de tweevoorstoclen. Het onderzoekmateriaal.dat zich in de loop der tijd opstapelde wees zonne klaar uit dat gordels voor de passagiers hun veiligheid aanmerkelijk vergrootte. Het is weerVolvo.die ermee begint Wellicht voor u voldoende reden om eens te beginnen met een proefrit in een Volvo 240. De Volvo-dealer zal u graag informeren over deze indrukwekkende serie Volvo's. Volvo Nederland Personenauto B.V, Stationsweg 2. Bcesd. Vraag om informatie over Volvo leasing of informeer eens naar Volvo op LPG. Gaat u voor langere tijd naar het buitenland, vraag dan informatie over het leveringsprogramma van belastingvrije Volvo's. Prijs Volvo 240 af Beesd. vanaf f l8.983.-exd. B.T.W. en f 22400.- incl. B.T.W. Prijs-en uitvoerings wijzigingen voorbehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9