MET PASEN ER'N PAAR DAGEN TUSSENUIT? Toch busbaan door Beethovenplantsoen V ernieuwingsplan voor Pancras-Oost Hillen en Excelsior bouwen op traditie NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK KORT Rennen naar zee bij opening badseizoen Baardaap Wijkmarkt SOS-plaat voor Guatemala Waar u ook heengaat, naar d Ardennen, het Harzgebergte of Yorkshire? De spaarbank zorgt voor buiten lands geld en reisverzekeringen. Spaargirorekeninghouders kunnen ook de beschikking krijgen over Eurocheques, m Ondanks spectaculaire ommezwaai VVD: Toumemire's kruis woorden DINSDAG 5 APRIL REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Ds. J. Végh Een van de aspecten van het lij den des Heren is dat dit lijden Hem niet isoleert en van de men sen vervreemdt, maar dat Hij. juist tot 't laatst toe, contact met zijn vrienden houdt Aldus zon dagmorgen prof. dr. J. Veenhof, hoogleraar aan de V. U. te Amsterdam tijdens de bevesti gingspredikatie in de Geref. Pniëlkerk te Scheveningen van drs. J. Végh. De predikant, af komstig uit Aalsmeer, komt in de plaats van de eind vorig jaar naar Drachten vertrokken ds. G. Brou- wer Szn. Bij de intrede-predikatie maakte prof. dr. Veerihof gebruik van Johannes 13. In de avonddienst in de Pniëlkerk deed drs. J. Végh intrede met de woor den uit Romeinen 15 7. „Daar om, aanvaardt elkander, zoals ook Christus ons aanvaard heeft tot heerlijkheid Gods." Matthaus Passion In de Grote Kerk van Den Haag wordt vanavond om 7.00 uur een uitvoering gegeven van de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach door het Dubbelkoor Kon Zangvereniging „Excelsior", het Haags Knapenkoor en het Resi dentie Orkest. Medewerking ver lenen Marianne Kweksilber (so praan), Joke de Vin (alt), Michiel ten Houte de Lange (tenor- evangelist). Hein Meens (tenor aria's). Ruud van der Meer (bari ton-Christuspartij), Hans Zomer (bas-bariton:aria's), Tijn van Eijk (orgel) en Mieke Smalhout-Van der Wees (viola da gamba). Diri gent is Jaan Hillen. Toegangs kaarten: 13,50. Manifestatie Vanavond om 8.00 uur is er in het buurtgebouw Caminda in de buurt Westerkwartier in Delft een j huur- en stadsvernieuwingsmani festatie. Naast de vertoning van een film komen er op deze mani festatie ook een aantal sprekers. Huurderskrant In samenwerking met het Overleg Stadsvernieuwingscomitees heeft het Huurderscomite in Delft een j huurderskrant uitgegeven. Voor naamste actiepunt is de steeds verdergaande huurverhogingen. In de huurderskrant worden ver der voorbeelden gegeven van Delftse situaties, zoals de hele St. Hippolytusaffaire, die vaak nega tief uitvallen. Daarnaast geeft de krant informatie over individuele huursubsidie, de positie van de woningbouwverenigingen en het huurbeleid van de regering Den Uyl. Lunchconcert Vanmiddag van 12.30-13.30 uur zal de Koninklijke Militaire Ka pel o.l.v. majoor-directeur Anne Postumus een lunchconcert ge ven in de grote gemeentelijke mu ziektent bij het oude Stadhuis aan de zijde Grote Halsstraat- /Kerkplein. Hiermee wordt een oude traditie van de Koninklijke Militaire Kapel hersteld om iede re eerste dinsdag van de maand een lunchconcert te geven. Toertocht Met ingang van vandaag start de Stichting Algemeen Haags Comi té in samenwerking met Westne derland N.V. weer de toertochten, met als inzet het laatste nieuws te laten zien van de ontwikkelingen van vernieuwing en uitbreiding van Scheveningen, Kijkduin en Den Haag. De toertochten wor den voortaan iedere week op de dinsdag gehouden. Vanochtend om 9.30 uur start de eerste toer tocht bij het gebouw van het Al gemeen Haags Comité. Nassau- plein 41 te Den Haag. De deelne- mersprijs is 18.50. Bezichtiging De Grote of St. Jacobskerk m Den Haag is met ingang van woensdag 6 april weer ter bezich tiging opengesteld. De openings tijden zijn van 's ochtends 10.30 tot 's middags 3.30 uur. De toe gang is gratis en de kerk is te bereiken via de kosterswoning, rond de Grote Kerk 12 te Den Haag Hoorzitting Donderdagavond om 8 00 uur houdt de Culturele Raad Rijswijk in de hal van het stadhuis een hoorzitting over de concept subsidie verordening cultuur en volksontwikkelingswerk. Alle cul turele organisaties en organisa ties voor volksontwikkelingswerk in Rijswijk zijn uitgenodigd met een vertegenwoordiging deze bij eenkomst bij te wonen. Van onze correspondent Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Zatermiddag zo rond de klok van één uur gaat het badseizoen Scheveningen van start met de inmiddels al haast traditio nele ren naar zee. Het startschot voor deze ren zal deze keer gegeven worden door Corrie van Gorp, die eveneens de prijzen zal uitreiken. Voordat het echter zo ver is, zal het muziekkorps Metroband van de Pa- lacestraat optrekken naar het Luxe Bad. Ronde de opening vinden aller lei activiteiten plaats zoals demon straties van para-sailing. waterskiën en hockey, allen ter hoogte van het Luxe Bad. Ook is er 's middags een ruitershow op de boulevard. De fes tiviteiten worden 's avonds voortge zet in de bar-bistro „Miramar" en in „Nautica". Om 10.00 uur 's avonbds is er vuurwerk voor de kust, afgesto ken vanaf het schip „Estrella". Op de beide paasdagen worden de festiviteiten voortgezet: na het suc ces van vorig jaar is er ook nu weer een flaneerfestijn. Alle Hagenaars kunnen gedurende de beide paasda gen in hun mooiste, smaakvolste of gekste creaties op de boulevard gaan wandelen, dit onder het oog van een deskundige jury. Op beide dagen start het flaneerfestijn om 1.00 uur 's middags. Op tweede paas dag start 's morgens om 11.00 uur een concours d'elegance voor auto's en inzittenden. Chiel Montagne ver zorgt gedurende de beide dagen het commentaar bij het flaneerfestijn. De prijsuitreiking is op maandag om 5 00 uur in „Nautica" op de Pier. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Dat waren maandagmiddag de woorden van het raadslid Nyqvist (VVD) toen hij ver klaarde dat het woordgebruik van zijn socialistische collega Meijburg niet altijd het zijne was. Veel kritiek ontving de* liberaal echter toen hij de be paald onparlementaire term 'baardaap' gebruikte voor de heer Geleynse van de PPR. Het was kennelijk de bedoe ling van de heer Nyqvist 'wat leven in de brou werij' te brengen. Meerdere raadsleden vroegen zich echter af of dit nu wel de juiste ma nier was Burgemeester Andre van der Louw ontving maandag het eerste exemplaar van een der grammofoonplaat "I am so happy i Ik ben /o bllji De single is uitgebracht door het comité Rotterdam redt 'n kind in samenwerking met de Rotterdamse MAVO voor ballet en muziek De opbrangst komt geheel ten goede aan de inmiddels gestarte bouw .«n een kinderhuis in Guatemala De grammafoonplaat is onderdeel van de actie ..Haal ze uit hun tent", opgezet na de zware aardbeving van februari in Guatemala De eerste steen voor het SOS-kinderdorp. waarbinnen het Rotterdamse huis verrijst werd op 15 september 1976 gelegd De kosten van het kindertehuis worden geraamd op t 42 000 De plaat kost j 5 75 en is onder meer te bestellen bij het bureau van deze krant, postbus 948. Rotterdam DELFT Burgemeester Oele opent vanmiddag de wijk markt bij het winkelcentrum In de Hoven Het gaat hier om een proef na een jaar zal beke ken worden of de markt een blijvend karakter krijgt. In to taal zijn er achtentwintig stands. De markt wordt iedere dinsdagmiddag van twaalf tot vijf uur gehouden op het par keerterrein tussen het winkel centrum en de Martinus Nij- hofflaan Bij de verloting van de standplaatsen, veertien da gen geleden, ontstond nogal wat rumoer omdat bleek dat een kwart van de standplaat sen gereserveerd was voor Delftse marktkooplieden. Een groot aantal van de aanvragers was verbolgen over dit feit. omdat dit pas tijdens de verlo ting aan het licht kwam DE LIER Dit is het nieuwe postkantoor van de gemeente De Lier in het Westland. Maandag werd het voor het eerst voor het grote publiek geopend. Medio 1976 werd met de bouw van dit kantoor begonnen, waarmee aan een penibele situatie een einde kwam. Hiervóór was het postkantoor namelijk gevestigd in een veel te krap noodgebouw. Afgelopen vrijdag opende burgemeester Paats van de Lier, onder het schallen van de Posthoorn, het nieuwe gebouw. De zelfbedieningsruimte in het gebouw is uniek te noemen. De mensen kunnen zelf hun pakjes wegen, via een tabel de vereiste frankering aflezen, in automaten het benodigde aantal postzegels trekken en vervolgens de hele zaak in een bak doen verdwijnen. Hierna kan de postbeambte de bestelling verder verzorgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft maandagmiddag door het verwerpen van een motie van de VVD'er Heus de weg vrijgemaakt voor de aanleg van een busbaan door het Beetho venplantsoen in Oud-Waldeck. Door het ontbreken van een aantal CDA'ers en VVD'ers kreeg de motie die pleitte vóór het behoud van het plantsoen slechts 15 stemmen (19 tegen). Opvallend was het ..omgaan van de VVD-fractie Woordvoerder Heus Is deze busbaan nu wat er in ons actieplan slaat? Groenvoorzienin gen die eraan Kaan0 Nee. naar onze smaak moet dit plantsoen onaange tast blijven Op 24 mei van het vorig jaar had de raad aan het college verzocht alter natieven te bestuderen waardoor het Beethovenplantsoen gespaard zou kunnen blijven Ook toen al h id het college zich uitgesproken vóór een busbaan door dit stukje groen in Oud-Waldeck De bedoeling van de ze baan is om de nieuwbouwwijk Nieuw-Waldeck te ontsluiten met het openbaar vervoer Verlegging van de buslijn zou betekenen dat men in het gebied komt waar tram lijn 2 zich bevindt. Bovendien zou den dan de haltes nogal ver uit el kaar komen te liggen, bezwaren die volgens de commissie-Groot Loos duinen en de Werkgroep Beetho venplantsoen niet opwegen tegen de nadelen Bewoners uit de werkgroep en de commissie somden deze nadelen tijdens de spreekrecht bijeenkomst op er gaat een aanzienlijke groen voorziening verforen, de verkeerson veiligheid neemt toe. kinder speelplaatsen verdwijnen en tietsroutes worden afgesneden Naast deze inhoudelijke bezwaren waren er ook nogal wat bedenkingen tegen de door de gemeente gevolgde procedure Bewoners zouden nauwe lijks in een overlegsituatie betrok ken zijn Wethouder Hardon (Stadsontwikke ling! beaamde dit en betuigde zijn spijt over deze gang van zaken Hij zegde toe dat de gemeente de zaak verder zo democratisch mogelijk zal spelen, zodat de bewoners bezwaren kunnen indienen bij Gedeputeerde Staten en de Kroon .Totdat die bezwaren afgehandeld zijn zullen wij de weg openhouden om alsnog alter natief 6a (waarbij het Beetho venplantsoen gespaard zou blijven, maar dat volgens de wethouder tien tallen huizen kost. hetgeen door de bewoners „niet aantoonbaar wordt genoemd» uit te kunnen voeren", al dus Hardon Verkiezingsstrijd Opmerkelijk was. dat aan het eind van de lauwe raadzitting steeds meer sprekers zich in steeds heftiger bewoordingen uitten over het bus baan-plan Het CDA. dat aanvanke lijk weifelend stond ten aanzien van het plan. bleek nu tegenstander te zijn van de busbaan De eigen CDA- wethouders m het college waren ech ter solidair met het college-voorstel Dit weer in tegenstelling tot de WD- wethouders in het college, die met hun fractie de ommezwaai van voor standers van de busbaan naar te genstanders ervan meemaakten Bij de anders zo pro-groen voorzieningen zijnde PvdA en PPR was er maar één afvallige, de heer Wiersma. Hij vond dat het openbaar vervoer en de bewoners van het Bee thovenplantsoen beide gediend zou den kunnen zijn met een andere op lossing dan dat van de busbaan In principe heeft de raad nu gekozen voor een busbaan door het Beetho venplantsoen. maar de „zwaanngen" in de raad deden wethouder Hardon verzuchten dat de verkiezingstijd nu inderdaad aangebroken was LEIDEN Als het aan de werkgroep Pancras-oost ligt wordt deze wijk in de komende tien jaar volledig leefbaar gemaakt. In het verbeteringsplan van de werkgroep wordt voorgesteld om nog dit jaar te beginnen met Ede aanleg van verkeersluwe gebieden «woonerven) op de Uiterste Gracht en in de Vestestraat. De werkgroep Pancras-oost. bestaat, uit bewoners en ambtenaren van de dienst gemeentewerken Zij zijn plannen gaan maken omdat duide lijk moest worden wat er moet ge beuren op de gronden van het voor malig Zaalberg- en het Van Wijk- eomplex Het huurcontract voor de ze complexen loopt tussen 1 januari 1978 en 1 januari 1980 af De vrijko mende gronden zijn bestemd voor huizen- en scholenbouw De werkgroep wil de .wijk leefbaar maken door de aanleg van speelplaatsen, rkjes etc Een aantal straten zouden voor verkeer afgeslo ten moeten worden Een doelstelling van de werkgroep is dat wonen en werken in de tussen 1 januari 1978 en 1 januari 1980 af De vrijkomende gronden wijk vermengd moeten wor den Daarom wil de werkgroep in het centrale gebied, waar veel bedrijven zijn gevestigd taan de Middelste Gracht en de Uiterste Grachti het wonen bevorderen Dat zal voorna melijk door nieuwbouw moeten ge beuren De werkgroep wil verder dat aan dt Ir Dricssenstraat nieuwbouw vooi kantoren en bedrijven en een par keergarage voor 300 auto., kon.". De werkgroep raamt dat er met de uitvoering van de plannen een be drag van ongeveer 19 miljoen gulden gemoeid is Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening zou 8,5 miljoen bij moeten dragen, de gemeente Leiden 10.7 mil joen Bij die begroting gaat men uit van een subsidie van de Rijksdienst der Monumentenzorg Parkeerexperiment in Delftse binnenstad DELFT In een gedeelte van de Delftse binnenstad kunnen bezoe kers niet meer vrij-parkeren tijdens de openingstijden van de winkels. Slechts bewoners en houders van bedrijfsauto's mogen met een ver gunning in dit gebied parkeren Dit gebied wordt aangegeven met een bord ..parkeren alleen voor vergun ninghouders' Het wordt begrensd door de Zuiderstraat, het Oosteinde. de Molslaan, de Brabantse Turfmarkt, Koornmarkt. Lange Geer en Achterom Aan de hand van de ervaringen met dit gebied gaat de gemeente in de toekomst bekijken of een dergelijke parkeersituatie voor de hele binnenstad wenselijk is. Voor personeel van bedrijven in dit waarin ondermeer het win keicent- „e Veste bestaat de mogelijkheid een parkeerabonne- ment aan te vragen Zij kunnen dan parkeren op de terreinen bij het win kelcentrum. waarvan ook het winke lend publiek gebruik kan maken Mattheus Passion van Bach door Adr. Hager DEN HAAG De mededeling dat er voor de enige uitvoering van Bachs Matthaus Passion in Den Haag hedenavond in de Grote Kerk nog kaarten verkrijgbaar zijn, moge tevens als opwekking dienen de uitvoering door Excelsior bij te wonen. Dank zij coördinatie zingt het koor Bachs grootste opus om de twee jaar, het is welgeteld de zesde maal dat Jaap Hillen met Excelsior de Matthaus Passion uitvoert. Broes Hartman las een aantal ge dichten voor tussen de zeven delen en zegde ook de betreffende bijbel woorden Het gebruik van de micro foon werkte niet altijd verhelder end. de kerkruimte lijkt overigens klein genoeg om van microfoon- gebruik af te zien. Gisteravond ging de vooruitvoering (in de beproefde schoolstraat- opstelling) bijgewoond door naar schatting een duizendtal toehoor ders. Jaap Hillen brengt zijn visie op het werk met gezag Een visie ont daan van experimenten bouwend op een traditie zoals „in de goede oude tijd" gevestigd door Anthon van der Horst Een traditie waarvan ook meerdere leden kunnen meespreken, een lidmaatschap van vijftig jaar komt namelijk bij Excelsior voor! Gezag spreekt ook uit Hillens direc tie. achter de rust en de beheersing gaat een dwingende kracht schuil De vertolking droeg een gedragen karakter, de aanpak gaat uit van de waarde van de melodie Op de brede golven van die melodie komt het woord volledig tot zijn kracht. Dit wat betreft de muzikale weergave. Technisch levert dit werk voor Hil len koorexpert bij uitstek geen probleem. Excelsior en Hillen heb ben elkaar leren kennen, men kent zijn werkwijze en het is duidelijk, dat Excelsior bezig is aan een nieuwe groei- en bloeiperiode Verheugend dat te kunnen constateren nu het eeuwfeest met rasse schreden na dert. (1981) Hein Meens is in deze passietijd on getwijfeld de meest gevraagde tenor. Hij heeft zich in ongelooflijk korte tijd waargemaakt en ook als vertol ker van de aria's leverde hij gistera vond uitstekend werk. Zijn collega Michiel ten Houte de Lange had aan vankelijk wat moeite de grote ruim te te vullen. Doch allengs groeide hij in de partij van Evangelist. De Chris tuspartij werd op voorname wijze weergegeven door Ruud van der Meer. vocaal op hoog niveau. Ook de alt Joke de Vin leek in aanvang de ruimtewerking verkeerd te schatten, doch dat was slechts tijdelijk De sopraan Marianne Kweksilber die ik in deze passiemuziek nog niet eerder hoorde, voldeed uitstekend De Amerikaanse bas Charles van Tassel vervanger van de zieke Hans Zo mer toonde op verrassende wijze vocale veelzijdigheid. Marius Borstlap had zijn Knapenkoor als vanouds voortreffelijk voorbereid. Organist Tijn van Eijk speelde be kwaam als immer en het Residentie Orkest erkende Jaap Hillen als een kundig en gedegen musicus. Men wist de intenties goed te realiseren en zo ontstond een weergave met* vele kwaliteiten. door Adr. Hager DEN HAAG Het was een zinvolle gedachte van organist Ben van Oosten om de ,,che- rals-poèmes" voor de zeven kruiswoorden van de Franse componist Charles Tournemi- re uit te voeren. Deze compo nist, leerling van Franck, was veertig jaar lang organist van de Sainte-Clotilde te Parijs en schreef een imposant aantal orgelwerken. De muzikale me ditaties over de zeven kruis woorden verschenen als op. 67 en werden opgedragen aan Ernest Mitchell, een Ameri kaans organist. Het oeuvre van Toumemire is ver vuld van harmonische en melo dische mogelijkheden. Daarvan ge tuigt ook dit zevendelig werk. rijk aan afwisseling, rijk aan uitdruk kingskracht. Ben van Oosten be speelde het orgel van de Hout- rustkerk en in de intimiteit van deze ruimte kreeg het werk op impone rende wijze gestalte Bijzonder expressief, gepassioneerd, sterk be trokken bij de muzikale inhoud van deze afzonderlijke compositie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6