Opheffing van 'Het Nut' dreigt Verbouwen. Personalia De tekening van een lezer ffHTTOTTfe VERDER Meijer trekt subsidie aan oudste welzijnsorganisatie in Het geheim dat je deelt met Sandeman. Brinkhorst (D'66) is niet blij met houding van PPR Ziekenfonds: rekening arts niet betalen STEM EENS OP EEN VRouW... Wisselvallig Leden (fEVRAAtfP Voor. flET JvJEEPE KAMER- VROUWEN KOOR niet zo romantisch als 't lijkt een jacht, moeit de deur uit verrassing op z'n engels handtekeningen DINSDAG 5 APRIL BINNENLAND T rouw/Kwartet5 ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na een be staan van 193 jaar wordt de oudste organisatie op wel- zijnsgebied in ons land, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met opheffing be dreigd. Dit komt doordat staatssecretaris Meijer van CRM de subsidie aan deze in stelling met ingang van 1 janu ari 1978 zal intrekken. Dat be tekent, dat de vereniging dan een bedrag van ongeveer drie en een halve ton mist, waar door er een flink financieel te kort zal ontstaan. Van het landelijke bureau in Amsterdam, waar negen mensen werken (een aantal administratieve krachten, een bureau-directeur en twee vormingswerkers, die vandaar het land intrekken) zal een aantal mensen ontslagen moeten worden. Het hoofdbestuur van het Nut heeft de staatssecretaris laten weten zijn besluit onaanvaardbaar te vinden. Het is tegen zijn beslissing in beroep gegaan bij de Raad van State. In een brief, waarin hij zijn besluit toelicht, schrijft de heer Meijer, dat er vooral twee redenen zijn, die voor hem de aanleiding zijn geweest tot zijn beslissing: hij is van mening, dat het Nut als landelijke organisatie voor vormings- en ontwikkelings werk voor volwassenen niet meer voor een grote groep mensen werkt en dat men bovendien tekortschiet in het begeleiden en stimuleren van de plaatselijke afdelingen (bij het Nut departementen geheten). Hij zegt dat, wanneer deze plaatselijke departementen actief zijn, dit niet zo is dank zij het landelijke bureau, maar eerder ondanks dit overkoepe lend orgaan. De werknemers van het Nut in Amsterdam en het hoofdbestuur zijn nogal in hun wiek geschoten over de beslissing van de staatssecretaris. Het hoofdbestuur: „Het is volstrekt onbillijk als een vereniging, die vrij wel uitsluitend met vrijwilligers werkt, beoordeeld wordt op grond van maatstaven, waaraan zelfs het professionele welzijnswerk tegen woordig nauwelijks kan voldoen. Bo vendien gaat het niet aan om, zonder dat van enig behoorlijk overleg spra ke is geweest, een subsidie in te trekken, die al bijna 25 jaar wordt verleend." Het Nut heeft een oproep aan andere vrijwilligers- en welzijnsorganisaties gericht zijn verzet tegen de CRM- maatregel te steunen. Bij de maat schappij en haar 180 departementen, maar ook bij andere organisaties, die zich bewegen op het gebied van de volksontwikkeling heerst grote on gerustheid over de manier, waarop CRM de rijksbljdragenregeling gaat hanteren. De heer Van Bommel van het bureau in Amsterdam: „Als de staatssecre taris stelt, dat wij niet meer voor genoeg mensen werkzaam zijn, zou ik dat toch wel willen weerleggen aan de hand van de cijfers: de maat schappij telt nog altijd zo'n 40.000 k 50.000 leden, er worden per jaar on geveer driehonderd educatieve bij eenkomsten (lezingen, discussies en dergelijke) georganiseerd met een totaal van 14.500 deelnemers, er wor den een kleine driehonderd cursus sen gehouden op het gebied van ta lenkennis, creativiteit, handenar beid en maatschappijleer; er worden film-, toneel- en muziekavonden ge houden voor de leden, er zijn ten toonstellingen en excursies, met een totaal van tienduizend deelnemers per jaar." Zelfstandig De afdelingen van het Nut zijn zeer zelfstandig, ze organiseren hun eigen programma's en innen eigen contri buties. Slechts een bepaald deel van deze contributies moet aan het lan delijke overkoepelende orgaan wor den afgedragen. Op die manier komt het Nut aan een ton inkomen per jaar. Verder heeft men nog enige rente van eigen kapitaal, maar al met al is dit geld niet voldoende om de vereniging als zodanig langer dan een jaar op de been te houden. Van daar dat men op het ogenblik naarstig zoekt naar andere bronnen De oprichter van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de doopsgezinde predikant Jan Nieuwenhuyzen uit Edam. van inkomsten, want men wil alles op alles zetten om het Nut te laten voortbestaan. Overigens bestaat er. ook na 1 ja nuari 1978 nog wel degelijk een mo gelijkheid voor de afzonderlijke plaatselijke afdelingen om voor overheidssubsidie in aanmerking te komen. Dit is mogelijk wanneer zo'n afdeling bij de gemeente voor een bepaald project financiële steun vraagt. De gemeenten zijn tegen woordig zelfstandig in het toeken nen van subsidies aan plaatselijke welzijnsorganisaties. Op het ogenblik bestaan er in ons land ook nog negentig Nutskleu- terscholen, (met totaal zesduizend leerlingen), 42 Nuts-lagere scholen (met totaal zevenduizend leerlin gen), een aantal Nuts-mavo's, een ADVERTENTIE Hier een muur weg, daar er een bij. Maar waar moet nu de gasboiler? Of mag hij daar wel staan? Duizend en één vragen. Stel ze eens aan ons, wij denken graag en gratis met u mee. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Nuts-pedagogische academie en een aantal technische- en huishoudscho len van het Nut. Verder bestaan er nog Nutsspaarbanken, een wo ningbouwvereniging en een zieken fonds, maar al deze scholen en instel lingen zijn een volledig zelfstandig leven gaan leiden en zijn op geen enkele manier meer afhankelijk van de Maatschappij. Oprichting De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werd in 1784 in Edam opge richt door de doopsgezinde predi kant Jan Nieuwenhuyzen. De man met de principes achter de schermen was waarschijnlijk Johan Swildens, een vurig patriot en hoog leraar in Franeker wiens denkbeel den men terugvindt bij het Nut: een streven naar algemeen volksonder wijs, opleiding tot democratische staatsburgers en opvoeding in een algemeen christelijke geest van ver draagzaamheid en liefde voor het vaderland. Een van de eerste dingen, die door het Nut werden opgericht, was een spaarbank, omdat men vond, dat de arbeiders spaarzaamheid moesten leren. In 1787 werd de zetel van het Nut van Edam naar Amsterdam ver plaatst. Het Nut stichtte veel lagere scholen en kweekscholen, gaf talrij ke boeken uit voor het onderwijs en verzorgde de vertaling en bewerking van buitenlandse boeken op pedago gisch gebied. Verder richtte het Nut leeszalen, spaarbanken en stichtin gen voor woningbouw op. In 1981 werd op initiatief van de bekende pedagoog prof. Ph. Kohnstamm het Nutsseminarium voor Pedagogiek in Amsterdam opgericht, dat opleidt voor verschillende middelbare ak ten. Verder hield deze Instelling zich tot 1969 bezig met onderwijs research. In 1954 werd in Rotterdam nog de Nutsacademie opgericht.. Sandeman. Fbrt en Sherry cVirbuqt'cDe QfötCcMcrkgn Een jeugdbibliotheek in een Amster dams park in vroeger dagen: een van de vele activiteiten van het.Nut. Werkgevers Tot algemeen secre taris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is benoemd drs. H. H. F. Wijffels, thans directeur van de directie verwerking en afzet van agrarische produkten van het minis terie van landbouw en visserij. De heer Wijffels treedt 1 Juni in dienst. Hij zal de vacature vervullen die ontstond door het overlijden van drs. C. C. M. Geerkens. Drs. D. E. Cnossen, plaatsvervangend alge meen secretaris van het NCW is met Ingang van 1 Juni benoemd tot alge meen secretaris. Onderscheidingen Dr. P. M. van Nieuwenhuyzen is bij zijn afscheid als directeur van het economisch instituut voor het midden- en klein bedrijf bij bevordering benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Tot ridder in deze orde is benoemd de heer H. C. Ahlers, refe rendaris op de gemeentescretarie van Horst. Rechterlijke macht Mr. J. F. M. Giele is op zijn verzoek eervol ont slagen als raadsheer van het ge rechtshof in 's-Hertogenbosch. Tot raadsheer-plaatsvervanger in het Amsterdamse gerechtshof is be noemd mr. L. W. M. M. Drabbe, die eervol ontslagen is als vice- president van dat hof Mevrouw mr. J. C. Hudlg, kinderrechter en vice-president bij de Rotterdamse rechtbank, is met pensioen gegaan en heeft afscheid genomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG D'66-staatssecretaris Brinkhorst meent dat de PPR bezig is zichzelf buiten spel te zetten door van het CDA nog voor de verkiezin gen „een knieval" te eisen, terwijl men tevoren weet dat het CDA dat niet zal doen. Brinkhorst zei dat op een partijbijeenkomst in Amstel veen. Hij stelde daarbij de vraag ter dis cussie of de PPR op die manier nog wel verantwoorde progressieve poli tiek bedrijft. Brinkhorst meende dat de PvdA het bij het sluiten van een nieuw ak koord met het CDA na de verkiezin gen zeer moeilijk zal worden ge maakt door de PPR. die steeds meer blijk geeft van interne verdeeldheid over de vraag of de partij nog wel regeringsverantwoordelijkheid zou moeten dragen. Overleden Op 69-Jarige leeftijd is in Wageningen professor mevrouw C. W. Visser overleden. ZIJ was sinds 1952 hoogleraar huishoudkunde aan de hogeschool in Wageningen. Me vrouw Visser, die voor zij haar hoog leraarschap aanvaardde, voorzitter was van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen, heeft sinds 1952 het universitair onderwijs in de huishoudkunde van de grond af op gebouwd. Volkshuisvesting Met ingang van 1 mei zal ing. R. J. van der Meulen worden benoemd tot hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisves ting, tevens inspecteur van de volkshuisvesting in de provincie Zeeland. Hij vervangt daarmee lr. L. D. Huisman, die met Ingang van die datum met pensioen gaat. Ing. van der Meulen trad in 1969 in dienst bij de directie van de volkshuisvesting in Zuid-Holland UTRECHT Ziekenfondspatiën ten die van hun huisartsen een reke ning krijgen, moeten die niet beta len en de dokter naar het zieken fonds verwijzen. Dit advies hebben de gezamenlijke fondsen aan hun verzekerden gegeven in hun voor lichtingsblad Welzijn. Tussen de Landelijke huisartsenver eniging LHV en de fondsen is weer een conflict uitgebroken over de vraag welke verrichtingen wel en niet vallen onder het abonne mentstarief. Dat is het vaste bedrag dat een huisarts per ingeschreven patiënt jaarlijks krijgt en waarvoor hij volgens de tekst van zijn over eenkomst met het fonds „de in dek ring der beroepsgenoten gebruikelij ke hulp" verleent. Eerder speelde daarover al een conflict toen de artsenorganisatie vond dat het pilconsult buiten die omschrijving viel en dus apart be taald moest worden. De artsen ver loren die zaak tot voor de Hoge Raad. De LHV richt haar actie nu voora. op onderzoek en behandeling ter voorkoming van ziekten, zoals zorg voor gezonde zuigelingen en kleu ters, preventief onderzoek van vol wassenen (ook bejaarden), verschil lende vaccinaties, het uitstrijkje voor onderzoek op baarmoeder halskanker, keuringen, controles het afgeven van geneeskundige ver klaringen enzovoort. De ziekenfondsen stellen zich op het standpunt dat alles wat de huis artsen in het algemeen doen dus ook nieuwe dingen vallen onder „wat in de kring der beroepsgenoten gebruikelijk is," en dus onder het abonnementstarief. Als ze vinden dat dat aangepast moet worden, moeten ze bij ons komen, aldus voorzitter Anbeek. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De weerman of -vrouw tekent op het ogenblik op de kaart ovalen op de oceaan ten westen van de Britse eilanden. In het centrum wordt een.H. (Hoog) geplaatst. Althans voorzover dit ortho doxe werk niet door de compu ter is overgenomen. Hoge baro meterstanden, momenteel 1033 millibar boven de oceaan, zijn voor ons niet zo erg gunstig. Het is vrij algemeen bekend dat Je dan winden krijgt uit west tot noord en die voeren bepaald geen warme lentelucht aan. Zo ook deze week. Het is echt Jam mer. dat het in de paasvakantie- week niet tot wat hogere tempe raturen komt. Maxima onder de tien graden zijn bepaald niet hartverwarmend. Bovendien wordt de zon deze week herhaal delijk onderbroken door storin gen die vanuit het noordwesten over de Noordzee aan komen, zeilen met periodiek wat regen of een bui, soms met hagel. Op dit moment voert een de pressie ten zuidwesten van Jan Mayen, uitdiepend tot 987 milli bar onderweg naar de Noorse Zee, tijdelijk wat zachtere lucht aan. Die wordt met westelijke winden naar onze omgeving ge transporteerd. Ook boven Schotland is het op vijfduizend meter hoogte niet kouder dan -24 graden tegen -30 -32 graden boven zuidoost-Engeland tot de Ardennen en Luxemburg (hiero ver straks). Dat vleugje zachtere oceaanlucht zal het niet erg lang m^ken. Aan de achterzijde van bovengenoemde depressie ver plaatst zich over IJsland alweer een koufront voorafgaande aan lucht uit het poolgebied. Tem peratuur gisteravond op Noord- IJsland min één tot min vier graden tegenover 's middags in het zuiden plus twee tot plus vier graden. Het is te verwachten dat deze koudere lucht ook onze streken zal bereiken na een (dins)dag met betrekkelijk weinig neerslag vanwege de hogere temperaturen in de bovenlucht. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het oceanische hogedrukgebled er voor zal voelen zich in ooste lijke richting over de Noordzee en de Lage Landen uit te brei den. In dat geval zou het wel degelijk warmer worden maar de realiteit is zoals gezegd dat er boven de Noordzee een gat blijft voor de noordelijke storingen om in te springen. In het uiterste zuiden van Euro pa is wel warme lucht voorhan den. Te noteren vielen waarden boven 20 graden aan de Costa del Sol, op Sardinië en Sicilië (20 tot 24 graden) en ook in Zuid- Italië In het zuiden van Joego slavië en in Griekenland was het lekker warm met 22 tot 25 gra den. In Frankrijk bleef de tem peratuur heel matigjes gisteren met 8 tot 10 graden in het noord oosten tot 18 19 graden aan de Rivièra. Maar Bordeaux meldde gistermiddag om één uur slechts 9 graden celsius bij regenval. Die hing samen met een depres sie welke snel over Portugal naar het oosten koerst en die kennelijk gereguleerd wordt door een hogedrukgebled verder naar het zuiden. Koud is het nog altijd in Scandinavië en noord west-Rusland, maar de vorst stelt niet veel meer voor. Lap land meldde gistermiddag hoogstens -4 tot -5 graden. In noord-Rusland stijgt de tempe ratuur naarmate Je verder Oer- alwaarts gaat. Slecht weer met sneeuw heerste er gistermiddag In de Ardennen waar St. Hubert om 1 uur geen hogere tempera tuur dan 2 graden doorgaf. Natuurlijk wordt er met be langstelling uitgekeken naar de ontwikkelingen met pasen. Over het weer tijdens de feestdagen valt op dit moment nog weinig te zeggen. Pas in de tweede helft van de week wordt misschien duidelijker of er dan hogedruk- gebieden of depressies actief zijn en als het zover is kunt u daarvan op deze plaats wel een verslagje verwachten. Weerrapporten v an gittcren 17 uur temp. half bow Dr Bilt regenbui Declen regenbui Eclde half bcw Eindhoven Den Helder half bcw Rotterdam half bcw Twente regenbui Vlisamgen licht bcw Zd Limburg regenbui 4 Athene onbewolkt Barcelona half bew Berlijn regenbui Bordeaux geheel bew. Bruttel half bew Frankfort regenbui geheel bew. Genève Helsinki Innsbruck iwaar bew. Klagenfurt Kopenhagen Lntabon regen Locarno regen Londen half bew Luxemburg half bew Madrid rwaar bew Malaga licht bew Mallorca licht bcw Munchen regen Nice licht bew Oalo iwaar bew Parij» half bew Rome half bew Split half bew Stockholm half bew Wenen licht bew Zurich Casablanca onbewolkt Turn» onbewolkt 25 Hoogwater. woensdag april Vlusingen 4.06-16 29 Hanngvliouluiren 4 31-16 SI Rotter dam 6 14 18 48 8chrveningen 5 26-17 47 IJmui- den 6 00-18 21 Den Helder 10 27-22 45 Harlingen 0.14-12.42 Delfzijl 2 11-14 40 Vier van de vijf schippers zouden het toejuichen als het houden van nacht- en zondagsrust voor de bin nenvaart wettelijk verplicht werd. Voor een verplichte zondagsrust voelen er nog iets meer (81 procent dan voor gedwongen nachtrust (79). De meesten van hen worden nogal eens in hun slaap gestoord, het vaakst door langsvarende schepen. Dat is te lezen in Schuttevaer, het weekblad van en voor de bin nenschippers. Het blad heeft in sa menwerking met het NIPO een en quête opgesteld, waarvan de vra gen in het kerstnummer werden afgedrukt. Meer dan duizend schippers stuurden de vragenlijst ingevuld op. Uit hun ook weer in Schuttevaer afgedrukte antwoor den valt bijvoorbeeld op te maken, dat negentig procent van de schip pers niet alleen op zijn schip werkt, maar er ook met vrouw en kinderen permanent op woont. Wonen op zo'n varend schip lijkt misschien erg romantisch en de meeste schippersgezinnen zullen er ook wel van houden, maar ze zien in deze manier van wonen toch ook duidelijke nadelen, Zo weet driekwart van hen uit erva ring, dat je als scheepsbewoner veel minder mogelijkheden hebt om zomaar eens gezellig uit te gaan of een regelmatig contact met je vrienden en familie te onderhou den dan wanneer je in een gewoon huls woont. Willen ze dan niet lie ver op de wal? Voor de schipper zelf is dat niet erg doenlijk; hij kan niet 's avonds op tijd thuis zijn, maar zijn vrouw en kinderen zou hij wel aan de wal kunnen huisves ten. Leuk is anders natuurlijk. Vier van de vijf denken dat zo'n gescheiden leven hun huwelijk be paald geen goed zal doen. Toch loopt negen procent rond met het plan een huls aan de wal voor vrouw en kinderen te zoeken. De belangrijkste reden daarvoor vin den ze. dat de kinderen dan een betere schoolopleiding kunnen volgen, want die kunnen volgens een grote groep niet tegen het in ternaatsleven. Maar dat bezwaar weegt voor het resterende, overgro te deel van de schippers toch niet op tegen een permanent geschei den wonen. „Ik zou de kinderen erg missen", zelden er een paar. En zo proberen verreweg de meeste schippers al narende met hun ge zinnen het hoofd boven water te houden, hoewel het hun wel eens erg moeilijk wordt gemaakt. Som mige havens, zegt wel 70 procent van hen, hebben zulke slechte ligplaatsen dat het gewoon niet redelijk is om er havengeld voor te vragen. Zelfs als er nieuwe havens worden aangelegd, verbetert er nauwelijks iets. Volgens een kwart van de ondervraagden wordt er ook bij de aanleg van zo'n nieuwe haven absoluut geen rekening mee gehouden dat er hele gezinnen wo nen aan boord van de schepen die daar komen te liggen. De meesten (63 procent) drukken zich wat min der scherp uit, maar vinden wel dat er beslist onvoldoende reke ning mei hun gezin wordt gehou den. En je zult maar dagenlang ergens moeten hutzen waar ntel op je gerekend is. De Amerikaanse president Carter is druk bezig op allerlei onkostenposten ven het Witte Huis te bezuinigen. Zijn stafleden xijn daar niet altijd even gelukkig mee, omdat het meestal uitgaven zijn waar zij profijt van hadden. Het gaat om dingen als gratis opbellen, gratis maaltijden, abonnementen op kranten en tijdschriften, allemaal dus geen wereldschokkende of buitenspo rig grote zaken. Maar nu heeft de president zijn kritisch oog laten vallen op het presidentiele jacht Sequoia, in 1930 gebouwd. Carter heeft opdracht gegeven hpt schip te verkopen, omdat het nauwelijks wordt gebruikt (soms nog wel door stafleden;, maar evengoed wél twee miljoen gulden per jaar aan onderhoud kost. Naar schatting zal de toekomstige koper ongeveer de helft van dat bedrag moeten neertellen om het jacht het zijne te kunnen noemen. De grootste verrassing die Lady Churchill op haar 92ste verjaardag heeft gekregen, is een van haar eigen schilderijen. Het is er een van de vijf die ze onlangs uit gebrek aan contanten heeft laten vellen, en stelt mevrouw Churchill zelf voor samen met haar dochter Sa rah. De Londense kunsthandelaar Roy Miles, die het dubbelportret op de veiling heeft gekocht, gaf de oude mevrouw Churchill het portret in bruikleen; ze mag het houden zo lang ze nog leeft De kopers van de vier andere geveilde schilderijen zouden Miles' voor beeld willen volgen. Op z'n Engels scheiden is niet moeilijk en niet ingewikkeld meer In onaangevochten gevallen, dus in gevallen waarin de partners In alle vrede uit elkaar gaan, hoeven de echtelieden niet meer te doen dan een beëdigde verklaring inleveren, die dan als bewijs voor het misgaan van hun huwelijk wordt geaccep teerd. Met deze verklaring ln de hand doet de griffie een aanbeve ling aan de rechter, die de echtscheiding voortaan kan uit spreken zonder dat de scheldende partijen er zelf bij hoeven te zijn. Staatssecretaris van Justitie Teter Archer noemt deze nieuwe, zuiver schriftelijke procedure „minder technisch, minder zenuwslopend en minder gênant" voor alle par tijen. Hoewel de protestoptocht van kin deren naar de Noorse consul- generaal in Amsterdam achter de rug is en er voor die gelegenheid tienduizenden handtekeningen te gen het wrede doden van Jonge zeehondjes werden bijeengebracht, blijken nog overal in het land scho lleren bezig te zijn met het verza melen van handtekeningen. De heer Oerard Esser, die al veertien Jaar al zijn tijd en energie aan de strijd tegen de zzehondenjacht geeft en ook die Amsterdamse kin derdemonstratie georganiseerd heeft. Juicht die ijver van de scho lieren toe Lijsten kunnen nog al tijd naar hem toegestuurd worden (Quellijnstraat 155. Amsterdam), want zolang de Jacht op zeehon denbaby's niet verboden wordt gaat de strijd door en kan er geen handtekening teveel zijn. Hij blijft de handtekeningen trouwens ook verzamelen met het oog op de vol gende manifestatie die, als het even mogelijk is, nog vóór de ver kiezingen in mei moet plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5