iLange tijd weinig groei met grote werkloosheid Kopers rekenen te veel op steeds hogere huizenprijs BANQUE Zweden komt economie te hulp de amrobank in Jakarta RPS zet bijl in krediettarief Wie 6%% rente wenst, zónder opnamekosten of boete, belt 020-5204911 en opent een Reserve-geldrekening bij de... Reserve-geldrekening 6%% S tenzij van buitenaf nieuwe impulsen komen: Verslag Frisch-Groningsche Hypotheekbank: DeTélébanque is een afdeling van de: BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V Nieuwe koersen Consument profiteert van een ware prijzenslag Duurste banken voor pi's M INSDAG 5 APRIL FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 15 tal fan een onzer verslaggevers BRUSSEL „Wanneer niet tijdig van buitenaf nieuwe impulsen komen, lijkt een lange periode voor ons (het geïndustrialiseerde westen - red.) te liggen waarin de economische groei matig, het investeringstempo laag, de werkloosheid groot, de inflatie geringer, de rendementen onbevredi gend en de economische risico's verhoudingsgewijs groot zullen zijn." Dit zei dr J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Amro-Bank gisteren in Brussel, in zijn functie van voorzitter van de European Banks International Comp. (EBIC). In Brussel begon gis teren een drie-daagse conferentie tussen de EBIC-banken, de Associa tion of South East Nations (ASEAN) en de Europese Commissie over in dustriële samenwerking. Van den Brink plaatste bovenstaan de opmerking tegen de achtergrond van het verschijnsel, dat de meeste hoog-gelndustrlaliseerde landen na een jarenlange sterke groei van binnenuit welvaartstaten zijn ge worden. waarin vele markten verza digingsverschijnselen te zien geven en waarin het particuliere bedrijfsle ven veel ruimte heeft moeten af staan aan de collectieve sector. Een matige economische ontwikke ling met de daaraan verbonden pro blemen noemde hij in een aantal opzichten niet alleen economisch, maar vooral ook sociaal moeilijk te aanvaarden. Met name de grote werkloosheid wordt door de massa van de bevolking terecht afgewezen, aldus Van den Brink. kelende economieën elkaar nodig hebben „als de menszijn twee benen om te lopen". Bij het afleggen van het lange conjunctuur-traject dat thans voor ons ligt is. aldus Van den Brink, .het been van de zich ontwik kelende landen zeker zo belangrijk als het been van de industriële wereld. In landen als die welke behoren tot de ASEAN liggen, volgens hem. met name onder de huidige omstandig heden duidelijk vaststelbare econo mische groeikansen. Die vragen In het belang van deze landen zelf. maar niet minder in het belang van de wereld-economie in het algemeen en van de Industriële wereld ln het bijzonder, om actie. De actie zou wtl zij succesvol zijn niet alleen mogen uitgaan van de betrokken regeringen, supra-nationale Instel lingen en internationale organisa ties. maar daarbij is ook de mede werking van het bedrijfsleven nood zakelijk. Dr J. R. M. van den Brink De Nederlandse bankier besloot zijn toespraak met de opmerking dat in de huidige, nog steeds broze econo mische situatie, meer dan ooit be hoefte bestaat aan vertrouwelijk be raad tussen regeringen, supra nationale organen, internationale or ganisaties en het bedrijfsleven over de problemen van deze tijd ..Daaraan ontbreekt het helaas van daag in vele landen. Daaraan heeft het ook internationaal te lang ont broken Terugslag Dit geldt naar zijn mening niet al leen voor de hoog ontwikkelde in dustriële landen, maar ook en wel licht nog méér voor de rest van de wereld. Wanneer immers langdurig economische capaciteiten in de in- i dustriële wereld ongebruikt blijven, moet dat een ernstige terugslag heb- ben op de groeimogelijkheden in de ontwikkelingslanden, meende hij. Hij kwam tot de slotsom dat de industriële wereld en de zich ontwik- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Velen gaan bij het kopen van een huis van de veronderstelling uit dat de prijs bij verkoop, in werkelijke koopkracht gerekend, hoger zal zijn. Maar, zo waarschuwt de Friesch- Groningsche Hypotheekbank in het jaarverslag 1976, bij een afvlakking van de groei van onze economie en een aantasting van het particulier besteedbare inkomen zal dit zijn weerslag moeten hebben op de thans wel zeer hoge prijzen van woningen Een dergelijke ontwikkeling zal ten koste gaan van die groepen, die het zich niet kunnen veroorloven hun huis bij vertrek leeg te laten staan of met een lagere verkoopprijs genoe gen te nemen. Intussen was het voor deze hypo theekbank een goed jaar. roet name door de groei van de hypotheken- portefeuille. Het was vooral de sector van de bestaande (huurwoningen, die tot de groei bijdroeg. Daarnaast was een deel van de groei te danken aan de mogelijkheid voor de bezitter van een huis via verhoging van de bestaande hypotheek op relatief ADVERTENTIE Tot f 3000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt l maand op:egtermijn. Bij telefonisch openen van een rekening komen wij u in de telefoonkosten tegemoet. Spaar bij de Banque via uw eigen bank-, post-, of gemeentegirorekening. fHL, Amsterdam -Arnhem-Breda-Dordrecht-Eindhoven-Groningen- Den Haag-Haarlem- Heerlen - Hengelo - Maastricht - Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. goedkope wijze consumptief krediet op te nemen De Frlesch-Oroningsche behaalde in 1976 een geconsolideerde bruto con- cemwinst van ƒ50.6 miljoen tegen 44,0 miljoen in 1975 en een netto concernwinst van 24,5 miljoen te gen ,f21.8 miljoen. Eerder werd voor gesteld een duldend van 2,68 (v.j. 2,44) per 10 van een volgestort aandeel uit te keren. WONING-MAATSCHAPPIJ Voor de vierde maal sinds begin de cember heeft zich een gegadigde ge meld om ln het bezit te raken van de aandelen Woning-Maatschappij. Ditmaal wil AHOO-BOB Exploitatie en Projectontwikkeling een open baar bod op deze felbegeerde maat schappij uitbrengen. Voor leder aan deel Woning-Maatschappij van 500 zal worden geboden 3500 ln con tanten (700 pet.). Omstreeks 14 april zal AHOG-BOB bekend maken of het bod gestand wordt gedaan. Ten minste 90 pet. van de aandelen Wo ning-Maatschappij zal dan moeten zijn aangemeld of zoveel minder naar het oordeel van de bieder. Twee eerdere biedingen van 600 en 625 pet. zijn inmiddels Ingetrokken. Een der de bod loopt nog tot 13 april. Het is een bieding van Bentveld Beheer van 670 pet. GROFSMEDERIJ Nadat in het eerste halfjaar zonder verlies ls gewerkt, is NV Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij er niet in ge slaagd 1976 ln de zwarte cijfers te eindigen. Het boekjaar is afgesloten met een verlies van 229.490 (v.J. verlies 162.137), zodat opnieuw geen dividend beschikbaar is. Voor het laatst werd dividend betaald over 1969. KAS-Assoclatle, een dochteron derneming van de Vereniging voor de Effectenhandel, heeft in 1976 een bedrijfswinst voor bijzondere lasten en belastingen geboekt van 7,2 min (v j. 6,1 min). Er resteert een netto winst van 2,15 min tegen 2.47 min vorig Jaar. Voorgesteld wordt eve nals vorig Jaar een onveranderd divi dend uit te keren van 5 per aandeel van 50. Van een onzer redacteuren STOCKHOLM. De Zweedse regering heeft gisteren besloten tot een prijsstop van twee maanden en tot krachtige bezuinigingsmaatregelen. Daarmede hoopt zij de gunstige Invloed van de devaluatie van de Zweedse kroon op de economie van het land te versterken. In het kader van de prijsstop moeten de prijzen van alle goederen uit Zwe den zelf dus niet van geïmporteer de goederen tot eind mei a s. op het peil van 31 maart worden ge- .handhaafd. Op 1 juni a.s. wordt voorts de BTW in Zweden met 2.84 procent verhoogd tot 20.48 procent. Een andere maatregel, waartoe de Zweedse regering zal overgaan, is de invoering van een nieuw soort belas ting. een investeringsheffing van 15 procent, op bouwwerken die geen haast hebben, zoals benzinestations, sportvelden en kerken. Verder zal de kinderbijslag al op 1 juli a.s. worden verhoogd in plaats van op 1 januari 1978. Bittere noodzaak Zoals gemeld, besloten de drie 8kan- dinavische landen, Zweden. Noorwe gen en Denemarken vrijdagavond bij verrassing bun munten te devalu- AMSTERDAM De Neder- landsche Bank heeft maandag nieu we laagste en hoogste koersen voor de Deense. Noorse en Zweedse kroon vastgesteld. Deze zgn. inter- ventiekoersen zijn nu: 100 Deense kronen 40,31-42.165, 100 Noorse kronen 45.845-47.955 en 100 Zweed se kronen 55.495-58.05. De interventiekoersen geven aan op welk niveau de centrale banken moeten ingrijpen als een valuta „uit de band" dreigt te springen. Zoais bekend, komen de centrale banken tussenbeide op de wisselmarkten door valuta's waarvan het aanbod te groot is uit de markt te nemen, of valuta's waarnaar de vraag te groot wordt geacht aan te bieden. Dit om ongewenste koersschommelingen te voorkomen. Ook gewijzigd zijn de zgn- spil koersen. de officiële middenkoersen van de ene valuta ten opzichte van de andere. Deze zijn nu voor de Deense kroon 41.2261 (was 42.5011). voor de Noorse kroon 46.8880 (48,3381) en voor de Zweed se kroon 56.7580 60.38091 eren (in waarde te verminderen). Vooral voor Zweden het rijkste land van de drie was dit besluit bittere noodzaak. Zweden kampt al geruime tijd met ernstige betalings problemen, als gevolg van een voort durend teruglopende export. Door de hoge sociale lasten en ar beidskosten (de laatste 30 procent hoger dan in West-Duitsland) was zo langzamerhand de situatie ontstaan, dat het Zweedse produkt zich uit de markt had geprijsd. Teneinde ont slagen te voorkomen produceerde de Zweedse industrie al geruime tijd ..op voorraad". Ook de financiering daarvan vereiste echter veel geld. Vandaar dat ln september J.l. de Zweedse regering grote bedragen moest lenen van een Europee se bankonsortium. 8edert de nietrsociallsten bij de alge mene verkiezingen ln september 1976 voor het eerst sedert 44 Jaar weer ln het zadel kwamen ln Zwe den, werd van de zijde van de Indus trie voortdurend gedreigd met ont slagen en sluitingen van bedrijven en om subsidies van de kant van de regering veraocht. Het Zweedse pro dukt dat. hoewel altijd ai niet goed koop toch lange tijd nog om zijn kwaliteit werd verkocht, was nl. steeds moeilijker te exporteren en intussen breidde zich de import van het land uit. Een en ander met als gevolg een verslechtering van de Zweedse betalingsbalans. Alleen al ln de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg het tekort van Zweden ln de handel met het buiten land 1,1 miljard kronen, dat Is een 650 miljoen gulden. Daarbij stegen de consumentenprijzen tussen Janu ari 1976 en januari 1977 met 9,4 pro cent en de leverismlddelenprijzen zelfs met 12,3 procent. Ook de beide andere Noordse lan den. die tot devaluatie besloten, te weten Noorwegen en Denemarken, kampen met betallngsbalansproble- men. Deze zijn echter minder groot dan die van Zweden. Dat deze lan den toch tot devaluatie besloten in sympathie met Zweden vindt dan ook zijn oorzaak in het feit, dat men zijn eigen export naar Zweden zoveel mogelijk wilde beschermen. Het land in Europa, dat overigens het meeste de gevolgen zal ondervinden van de maatregel van de drie Noord se landen ls Engeland. Skandinavië als geheel genomen is nl. de grootste handelspartner van Engeland. Voor al Zweden heeft de laatste maanden veel werktuigen m Engeland gekocht. In Finland werd de handel ln vreemd geld gisteren opgeschort. De centra le bank liet weten, dat de handel zou worden hervat zodra de gevolgen van de devaluaties van Zweden. Noorwegen en Denemarken te over zien zouden zijn. In financiële krin gen werd het niet uitgesloten geacht, dat ook de Finse mark zal worden gedevalueerd. De Rijkspostspaarbank heeft door het op de markt komen met persoonlijke leningen en doorlopende kredieten de twee belangrijkste vormen van consumptief krediet een ware prijzenslag ontketend. Vele particuliere banken zijn door deze nieuwe akciviteiten van deze overheidsinstelling gedwongen geweest hun rentetarieven te verlagen, om in de concurrentieslag mee te kunnen blijven doen. De consument is hier jjoed mee geweest (en nog). „Nadat de Rijkspostspaarbank samen met de Postgiro op 1 maart Jongstleden op de markt kwam met zowel voor de persoonlijke lening als voor het doorlopend krediet zeer scherpe rentetarieven, lf het een prijzenslag van jewelste geworden." zegt drs P. Puister van de Consumentenbond „Weliswaar is de invloed daarvan op de rentetarieven van persoonlijke leningen niet zó groot geweest, maar voor doorlopende kredieten zijn de rentetarieven zeer veel lager geworden. Bij sommige banken is het doorlopend krediet sinds begin maart niet minder dan acht procent op jaarbasis goedkoper geworden. Er zijn mensen die sinds 1 maart 11 procent rente op hun doorlopend krediet betalen, terwijl zij vóór die datum nog negentien procent (op jaarbasis berekend) kwijt waren," zo voegt hij hieraan toe. Hiermee geeft de heer Puister niet alleen een aantrekkelijke mededeling aan de consument, maar helpt hij tevens voorzitter dr P. O. Vonk van de Vereniging van Vereniging van Financierings ondernemingen in Nederland uit de droom. De heer Vonk beweerde immers onlangs nog, dat de aanbieding van persoonlijke leningen en doorlopende kredieten door de Rijkspostspaarbank ln feite in geen enkele behoefte zou voorzien en daarmee volslagen overbodig zou zijn. Dat de Rijkspostspaarbank had besloten ook op deze markt actief te worden, vond hij moeilijk te begrijpen. doolhof Behalve de persoonlijke lening en het doorlopende krediet, bestaan er nog andere vormen van lenen, zoals de afbetaling en de hypotheek. De verschillen in rentetarieven tussen deze vier lenlngsvormen zijn aanzienlijk en bovendien hebben de verschillende geldschieters voor elk van deze vier kredietvormen nog hun eigen rentetarieven. Zodoende ls het voor iemand, die geld nodig heeft, bijzonder moeilijk de voordeligste mogelijkheid te kiezen Om uit deze doolhof te komen sprak Ik met de heer Puister en tekende de volgende punten oo Persoonlijke lening: Bij vele banken ls de pl nog veel te duur. Dat komt vooral omdat de geldschieters op enkele uitzonderingen na het werkelijk rentepercentage, dat wil zeggen de samengestelde interest op Jaarbasis, niet verstrekken. Hierdoor is het aanbod ondoorzichtig en kan de klant geen vergelijkingen maken. „Er zijn op dit gebied wel goedkope banken." zegt de heer Pulster, „maar de mensen kunnen ze niet vindeil." Het blijkt dat de Rijkspostspaarbank, sinds korte tijd gevolgd door de Nederlandse Credietbank, de enige zijn die de rentepercentages voor persoonlijke leningen vermelden. Doorlopend krediet: Bij deze kredietvorm vallen wel onderlinge vergelijkingen van de rentekosten, die de verschillende geldschieters vragen, te maken. Maar ook bij het doorlopend krediet bestaat het bezwaar, dat geen samengesteld rentepercentage op jaarbasis wordt gegeven. Zodat het vergelijken met andere kredietvormen voor de mensen zeer moeilijk is. „Zelfs de bankbedlenden weten het vaak zelf niet eens, hoe ze dat percentage moeten berekenen." aldus de heer Puister. Afbetalingskrediet: Deze vorm van lenen, die vaak ook financiering of huurkoop wordt genoemd, wordt meestal erg soepel verstrekt maar is ook veel en veel duurder dan andere lenlngsvormen. De financierings maatschappijen zijn niet gebonden aan de wettelijke maximum-rente, en kunnen zodoende min of meer vragen wat ze willen. Hoe hoog het werkelijk rentepercentage ls kan de klant meestal niet berekenen, maar hij ziet bijvoorbeeld wél dat een een financieringsmaatschappij voor een krediet voor een gebruikte auto van maximaal een jaar oud (en dus nog bijna nieuw) een nóg hogere rente berekent dat op geld voor een nieuwe wagen. (Tweede) hypotheek De tweede hypotheek ligt tegenwoordig niet zelden in de sfeer van de pl. Vooral sinds enige banken deze kredietvorm zijn gaan propageren voor allerlei consumptieve uitgaven. Vaak kan bij een overwaarde van het eigen huls op de bestaande hypotheekakte worden bijgeleend. Selectie In het algemeen gesproken ls het afsluiten van een tweede hypotheek, als het om het lenen van een fors bedrag gaat. het voordeligst en goedkoper dan doorlopend krediet. Bij het ontbreken van de mogelijkheid een tweede hypotheek voor consumptieve uitgaven af te sluiten, is het doorlopend krediet de beste keus. Het doorlopend krediet is goedkoper dan (in het algemeen) de persoonlijke lening. Bovendien is bij vervroegde aflossing geen boete verschuldigd, terwijl anderzijds hoewel hierin ook een gevaar zit de eerder afgeloste termijnen weer kunnen worden opgenomen. De persoonlijke lening is bij vele banken nog (te) duur. De rente varieert van 10.4 procent (langste looptijd) tot ongeveer 23 procent (leningstermijn van zes maanden). Bij het afbetalingskrediet blijkt een rente van 30 procent per Jaar geen zeldzaamheid te zijn, en dat is wel erg duur. De bezwaren van financiering of huurkoop zijn bovendien, dat het geld niet vrij kan worden besteed, terwijfhet gekochte pas eigendom wordt, als de laatste termijn is afgelost. Het gekochte blijft, zolang de financiering loopt, onderpand tot zekerheid van de financierings maatschappij (die alleen op grond hiervan al goedkoop zou kunnen zijn). Opmerking Tot besluit van dit lange artikel, waardoor andere onderwerpen een week moeten wachten, nog een paar opmerkingen: Als u in de financiële problemen bent geraakt, ga dan voor een regeling van de schulden naar de Volkskredietbank of naar de Sociale Dienst van de gemeente waar u woont Oa echter nooit of te nimmer naar een zogenaamd particulier schuldsaneringsbureau. In andere gevallen is het beter rechtstreeks te lenen, dan via een kredietbemiddelaar. Deze bemiddelaars werken vaak alleen voordure- geldschieters omdat deze de meeste „speling" in hun rentetarieven hebben zitten. Het fiscaal voordeel, waarmee door deze kredietverschaffers wordt geschermd, ls meestal zeer betrekkelijk. Mensen met een inkomen beneden de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting moeten, om van een fiscaal voordeel te kunnen profiteren, een „t-blljet" aanvragen en vervolgens invullen met alle papleren rompslomp vandien Voor een persoonlijke lening kunt u. zo blijkt uit de Consumentengids, het beste terecht bij de Centrale Volksbank (CVB), de Hollandse Koopmansbank (HKB). de Nederlandse Credietbank (NCBL de Rabobanken en de Rijkspostspaarbank (RPS) Hierbij wordt aangetekend dat de Gemeentelijke Kredietbanken en de Bondsspaarbanken soms even voordelig of nog voordeliger zijn. Voor doorlopend krediet ls, aldus de Consumentengids, de Rijkspostspaarbank het aangewezen adres Ondemtaande banken vragen, zo heeft de Consumentenbond berekend, voor veel leningen nagenoeg de wettelijke maximale rente. Het zijn de: ABN'. AGO Financieringabank; Akredi»; Alfina; Amrobank; Aviata; Banque de Paris et dea Pays-Bas; Crediet Service Bank; Credietbank ,,De Noord-Nederlandsche"; Deimiabank; Ennia Financiering; Finala: Groninger InduMrieele Crediet Bank; HD.M-Mundus; Hufima; IDM; De Lage Landen: (..geld aU de duurste") Mahuko; Marathon Financiers; Mavic; Nationale Volksbank; NMB; De Schakel; Vola; Voorschotbank v/h Rotterdamse Credietbank; „Welrtand". Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Met in het markante gebouw van die bank. bovendien de vestiging van onze vertegenwoordiger Hr R R. Smit. Adres: 80. Jalan Imam Bondjol Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-284250.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15