Frisse adem en humor MET PASEN ER'N PAAR DAGEN TUSSENUIT? NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK THEATERPLEZIER BIJ DE APPEL FNV-bonden weigeren organisatie vakopleiding in de elektro-industrie Vragen over bouwplan in Centrum 2005" De heiligen met de krakeling Haags gemeenteraadslid geschokt Rolls Royce mag niet als jongensnaam Vervoersfederatie eist dwangsom van transportbedrijf Eindhoven krijgt verkeersspreekuur Doden in verkeer Smokkelaars levend verbrand door Oegandese politie" Iran meldt weer dood „terroristen" PSP onderzoekt discriminatie bij woningzoekenden Nieuwe boeken WEDERVERKOPER Waar u ook heengaat, naar de Ardennen, het Harzgebergte of Yorkshire? De spaarbank zorgt voor buitenlands geld en reisverzekeringen. Spaargirorekeninghouders kunnen ook de beschikking krijgen over Eurocheques. MAANDAG 4 APRIL TROUW/KWARTET H8 door André Rutten DEN HAAG Bij de to neelgroep De Appel heeft Peter van der Linden samen met Aus Greidanus en Henk Votel een voorstelling opgebouwd uit verhalen en verhaalfragmen ten van Belcampo, waarmee zij vrijdagavond in het eigen thea ter aan de Duinweg veel succes hadden Belcampo (H Schónfeld Wichers). thans als arts gepensioneerd, is tij dens een langdurige ziekte al in zijn Jeugd met schrijven begonnen. Zijn verhalen (hij heelt ze gebundeld als Pantasièn van Belcampo") hebben iets van hallucinaties Mogelijk heb ben die gegevens er toe bijgedragen, dat Peter van der Linden het eerste deel van het programma dat „De heiligen met de krakeling" heet laat spelen In een witte ziekenzaal met vier bedden waarbij de spelers In lange witte nachthemden gekleed zijn. Wat overigens ook een geschikte kle dij blijkt om hen de legende van de twee heiligen te doen spelen. Zij pro beren een geschil te beslechten via een duel met hun aureolen, die daar bij wonderbaarlijk zó verstrengeld raken, dat zij op een krakeling lijken. Dikwijls wordt er een humoristisch spelletje gespeeld met een werkelijk heid. of met gangbare opvattingen In een verhaal, waarin de normale menselijke voortplanting gaande weg vervangen wordt door een ma chinale. waarbij slechts vijf typen mensen ontstaan, komt de zin voor „Trouwens, de laatste tijd is een Duitse firma zich gaan toeleggen op het vervaardigen van de een heidsmens'' Dat gooit Belcampo je toe. en speelt verder Dat speelse in de verhalen hebben de dne acteurs heel onderhoudend op het toneel gezet, eerst dus in de nachthemden, waarbij zij met de bedden en een levensgrote pop van alles uithalen, soms delen van een verhaal uitbeeldend, soms alleen maar een manier om levendig te ver tellen. In het tweede deel zijn zij drie clowns met een klein reispodium. dat zonder moeite een stukje kerkhof kao worden: er worden van onderen drie ronde dekseltjes opge licht en daar verschijnen om beurten hun hoofden uit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het indienen van een omvangrijk nieuw bouwplan voor een deel van de Haagse wijk 2005 heeft tot gemeenteraadsvragen geleid van het PvdA-fraktielid A. Duives- teijn. Het gaat om een plan voor de bouw van kantoren en bedrijven in het gebied Koninginnegracht. Houtweg. Laan van Roos en Doorn en Dr. Kuyperkade. Volgens Duivesteijn druist een dergelijk bouwplan volle dig ln tegen de doelstellingen die de gemeente Den Haag zich heeft ge steld voor het behoud van be schermde stadsgezichten. In het ge noemde gebied staat een groot aan tal zeer oude panden met een bijzon der karakteristieke omgeving. Het gebied is bovendien aantrekkelijk om zijn grachten. Het PvdA-raadslid wijst b. en w. op een Instrument dat zij wellicht kun nen gebruiken om de uitvoering van het bouwplan tegen te gaan: een bouwverordening die geldt vodor de Koninginnegracht. „Is het college bereid deze verordening optimaal te benutten", vraagt Duivesteijn. In de verordening staat ondermeer dat het college een bouwvergunning kan te genhouden wanneer ze van oordeel is dat het betreffende nieuw- bouwplan niet past ln het karakter van de straatwand van de Koningin negracht. Het raadslid wil bovendien dat de zaak zo snel mogelijk aan de orde komt in de gemeenteraadscom missie voor stadsontwikkeling. Van een verslaggever ARNHEM De Arnhemse warme bakker E. Ratelband mag zijn vrijdag geboren zoon tje niet Frans Rolls Royce noe men. Hij wil zijn kind graag zo noemen, omdat hij zegt een groot bewonderaar te zijn van de Engelse automobiel Rolls Royce. Hij is het niet eens met de weigering van de Arnhemse ambtenaar van de burgerlijke stand en heeft aangekondigd dat hij het, na een paar dagen van strijd, hogerop gaat zoe ken: hij wil later ..Rolls'* tegen zijn zoontje kunnen zeggen. De ambtenaar wilde alleen de naam Frans maar accepteren. Frans (Rolls Royce) Is de man nelijke helft van een tweeling. Tegen de namen van het doch tertje. Bethke ChrisUne Mi- nou. had de ambtenaar geen bezwaar. Die namen zijn dus wel ingeschreven. Van een verslaggever UTRECHT Volgens de ver- voerslederaUe NW/NKV heeft het vervoersbedrijf De Bruin ln Surhuis- terveen zich niet ln alle opzichten gehouden aan het vonnis, dat de kantonrechter in Leeuwarden op zes Januari van dit jaar heeft gewezen in de zaak tussen het transportbedrijf en de bonden over de naleving van de CAO De bonden willen nu. dat De Bruin de vastgelegde dwangsom van 2500 gulden per dag gaat betalen Bij het transportbedrijf zijn veertig werknemers ln dienst, die volgens de bonden niet het overeengekomen CAO-loon kregen uitbetaald. In de door de bonden gewonnen procedu re bepaalde de kantonrechter, dat de transportondernemer de CAO moest naleven met terugwerkende kracht tot 1 augustus van het vorig jaar. Weliswaar betaalt De Bruin momenteel het CAO-Ioon. maar vol gens de bonden is uit een accoun tantsonderzoek gebleken, dat hij de achterstand in de loonbetaling niet heeft ingelopen. Volgens het vonnis van de kantonrechter moet de on dernemer vanaf 12 maart 2500 gul den per dag betalen reet een maxi mum van 100 000 gulden, als hij zich niet aan dat vonnis houdt. De bonden zijn vastbesloten de dwangsom te vorderen. De Bruin heeft Inmiddels wel hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter, maar volgens de bonden is dat vonnis bij voorbaat uitvoerbaar omdat de ondernemer is gebonden aan de uitspraak van de kantonrechter ook al gaat hij ln hoger beroep. Het hoger beroep dient op donderdag 14 april voor de arrondissementsrechtbank ln Leeu warden EINDHOVEN In Eindhoven zal binnenkort een begin worden ge maakt met een tweewekelijks ver keersspreekuur Tijdens dat spree kuur kan de burgen) onduidelijke of onveilige verkeerssituaties ter ken nis van de gemeente brengen Het .spreekuur wordt gehouden door ambtenaren van de dienst ruimtelij ke ordening en verkeer en gemeen tewerken Tijdens het spreekuur kunnen bin dende toezeggingen worden gedaan als het gaat om kleine verbeterin gen Grotere kwesties moeten eerste worden voorgelegd aan een over leggroep waarin naast de ambtena ren ook zitting hebben vertegen woordigers van politie en de ge meentesecretarie GROOTEBROEK De achttien jarige C.C.M. Laan uit Wervershoof is ln de nacht van zaterdag op zon dag met zijn bromfiets verongelukt. Door onbekende oorzaak raakte hij op de Esdoomlaan ln Grootebroek met zijn bromfiets van de weg en botste tegen een boom. Hij overleed in de loop van de ochtend ln een ziekenhuis UTRECHT In een ziekenhuis ln Utrecht is zaterdag de twin tig-Jarige C A. den Ouden uit Loplk over leden. Zaterdagmorgen was hij met zijn auto in zijn woonplaats in een bocht van de weg rechtdoor gereden en ln een sloot terecht gekomen Een hem volgende automobilist heeft nog mond-op-mond- beademlng toegepast, maar na ver voer naar het ziekenhuis overleed de man. NIJMEGEN - In Wychen (bij Nij megen) is zaterdagmiddag de twee jarige Maaike van de Putte om het leven gekomen bij een ongeval Zij liep ln de omgeving van haar woning een onbewaakte overweg op. waar zij werd gegrepen door een trein Het kind werd een eind weggeslin gerd en was op slag dood NUN8PEET De zeventien-jarige W. van de Vosse uit Doornspijk is vrijdagavond laat bij een verkeer songeluk In Nuns peet omgekomen Volgens de politie verleende hij met zijn bromfiets geen voorrang aan een bestelauto. Hij werd op de weg geslingerd en door een andere auto overreden. NAIROBI (UPI. DPA) - De Oegan dese politie heeft het afgelopen wee keinde een onbekend aantal smok kelaars levend verbrand op een ei land in het Victortameer. zo werd gisteren in de Keniase hoofdstad vernomen. Tussen Kenia en Oeganda bestaat een omvangrijke smokkelhandel De smokkelaars zouden een politie- helikopter hebben neergehaald, die naar hen op jacht was Daarbij werd ren agent gedood en twee gewond Maar toen er vesterkingen waren gekomen konden de smokkelaars niet meer ontkomen Ze moesten op de grond gaan liggen en werden overdekt met ln benzine gedrengte jutezakken, die vervolgens werden aangestoken De Oegandese bisschop Festo Kl- vengero. die Oeganda ontvlucht is. heeft tegen het Engelse blad Sun day Telegrafh verklaard dat de Anglicaanse aartsbisschop Loe woen. die volgens Idi Amin de dood ond bij een auto ongeluk, in koelen bloede werd doodgeschoten <r Peter van der Linden. Aus Greida nus en Henk Votel als clowns ln „De heiligen met de krakeling". Dat alles wil zeggen, dat er verras send vindingrijk hedendaags thea- terplezier wordt verschaft, dat zeker niet in het luchtledig hangt, naar vele kanten uitdagend Is. zonder ooit iets op scherp te stellen. Zij worden nooit zo stellig als de grootste Neder landse clown. Johan Buziau. wel kon zijn. al moest Ik soms aan hem den ken. omdat er wel aanlopen in die richting waren, en de drie spelers elk een van zijn facetten lijken te hebben. TEHERAN Iraanse veiligheids- ambtenaren hebben woensdag in Teheran vier .terroristen' doodge schoten, zo meldde de radio giste ren. De politiemannen zouden de schuilplaats van het viertal hebben omsingeld. De .terroristen' zouden het vuur hebben geopend. Daarop zouden ze door politiekogels zijn gedood. Deze officiële lezing van de staatsmedia is practisch gelijk aan die bij een reeks eerdere incidenten waarbij .terugschietende' agenten steeds een aantal .terroristen' doodschoten De laatste paar jaar ongeveer 100 personen. In het recen te verleden heeft Amnesty Interna tional Iran scherp gehekeld wegens terreurmaatregelen tegen politieke tegenstanders van de sjah. Van onze sociaal economische redactie UTRECHT De Indutriebon- den en ambtenarenbonden van de FNV hebben besloten niet langer mee te werken aan het organiseren van vakopleidin gen in de elektrotechnische in dustrie. Voorlopig zullen de bonden hun werkzaamheden in de Vereniging tot bevordering van elektrotechnisch vakon derwijs (VEV) opschorten. Aanleiding Is het besluit van het VEV-bestuur om zich in te laten met leercontracten, die verschillende me taalbedrijven aanbieden aan jonge werknemers. Deze leercontracten komen in plaats voor de arbeidsover eenkomst. Een direct gevolg daar van is dat enkele sociale rechten in Van een verslaggever DEN HAAG De PSP gaat onder zoeken. in hoeverre bij Inschrijving als woningzoekende in de gemeen ten vrouwen worden gediscrimi neerd. Dit heeft de PSP gisteren meegedeeld. Enige tijd geleden vroeg het Twee de-Kamerlid Van der Lek (PSP) aan staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting of het hem bekend was. dat ln een aantal gemeenten twee Jonge mensen, die willen sa menwonen en zich daarvoor als wo ningzoekenden willen laten Inschrij ven, dat alleen kunnen doen Indien de man ln de betreffende gemeente studeert of werkt. Inschrijving ge schiedt in die gemeenten niet als alleen de vrouw binding met de ge meente heeft. Staatssecretaris Van Dam ant woordde, dat gevallen als door Van der Lek gesignaleerd, hem niet uit eigen waarneming bekend waren. 'Als de bedoelde discriminatie zich voordoet, dan is dat onjuist', aldus de staatssecretaris. De PSP houdt vol. dat er wel wordt gediscrimineerd. Daarom gaan de PSP-afdelingen onderzoeken, welke gemeenten zich schuldig maken aan de ongelijke behandeling, aldus de mededeling. gevaar komen en dat de ondernemer in plaats van met het Jeugdmini- mumloon kan volstaan met het uit keren van zakgeld. Tegen ontkoppeling van het leer- contract en arbeidsovereenkomst hebben de bonden vanaf het mo ment dat vier Hengelosp bedrijven hiermee begonnen, geprotesteerd. Zij vrezen dat dit Initiatief zich on der Invloed van de grote jeugdwerk loosheid zich als een olievlek zal gaan uitbreiden. Behalve uit de VEV zullen de bonden zich ook terugtrekken uit de COLO, het overkoepelend orgaan van alle leerlingstelsels. Of het afsluiten van alleen leercontracten wettelijk is toegestaan ls niet helemaal duidelijk De vakbonden zeggen van niet. Mi nister Boersma deed vorig Jaar pro testerende KWJ'ers de suggestie aan de hand om over de leercontracten een proefproces aanhangig te ma ken. De werkende jongerenorganisa tie wees dit van de hand. omdat van een individuele jonge werknemer niet kan worden verwacht dat hij zijn werkgever voor de rechter sleept „Ook al zou hij hierbij steun krijgen van een vakbond dan zou de angst voor werkloosheid toch over heersen," aldus de KWJ. door G. Kruis RIJSWIJK In de afgelopen drie Jaar heeft de Stichting Openbaar Kunstgebit een vertakking van het meer be kende „Deskundologlsch Insti tuut" al meerdere malen van zich doen spreken. Maar de ex posities, zoals die in 1975 in Tiel en daarna in het Amster damse museum Fodor werden gehouden hadden nog maar een voorlopig karakter, het wa ren zoals ze dat ln de theater wereld noemen: try-outs. De première was, in september '75 in Leiden, in de eerbiedwaardi ge Lakenhal. De presentatoren van deze ten toonstellingen nu komt er een van 2 april tot 30 mei ln de Stichting Museum Rijswijk, Herenstraat 67 zijn dan ook zeer eerbiedwaardige lieden. Guus Flögel, de initatlefne- mer ls behalve dat hij zich met kunst bezighoudt, ook hoogleraar ln de tandheelkunde aan de Universiteit van Utrecht Max Reneman ls behal ve schilder en bekend monumentaal kunstenaar, ook tandarts. Wim Haak. de Instrumentalist van de Stichting, is eveneens werkzaam bij tandheelkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht Maar een feit ls, dat hier door u. tandartsen het kunstgebit in de openbaarheid wordt gebracht vanuit een filosofie, die vooral tandartsen zullen begrijpen. Op zichzelf is een kunstgebit als een schepping, die menig tandarts tot een kunstenaar maakt, maar de mondholte, waar voor het bestemd is, blijft een koren maat, waaronder het licht der creati viteit onzichtbaar brandt. Vandaar een extra-oraal, dus openbaar kunstgebit. Me kan kennis nemen van onver- mo« le mogelijkheden: poëtische, trag.sche en satirische kunstgebit ten, trendgevoelige gebitten, sjleke kunstgebitten en gebitten voor onze huisdieren en voor onze nationale veestapel. Met een officiële term zou Je deze collectie kunnen etiketteren als een „kunstobject". En het moet gezegd, dat er op dit terrein vaak werk van minder gehalte met meer pretentie aan de man wordt gebracht. De be zoeker op de tentoonstelling, die en dat doen we allemaal wel eens meer op de andere toeschouwers let dan op de objecten zelf, zal steeds weer geconfronteerd worden met gniffelende en zich verkneukelende mensen. Misschien is dat wel het meest kenmerkende, de frisse adem, de humor van het geheel. En zo ls het ook bedoeld. School voor wedstrijdzeilen door Henk Plaatje, Uitgave Hollandia Baarn, prijs 16,90. De in wedstrijdkringen bekende zei- linstructeur Plaatje geeft ln dit 208 pagina's dikke boek een uitgebreide handleiding voor hen, die meer wil len doen toerzeilen alleen. Een soort schriftelijke cursus met een kleine 200 tekeningen, die het geschrevene beeldend verduldelijken. In zeventien hoofdstukken behan delt de auteur onderwerpen zoals hangtechnlek, starten, spinnakeren, omslaan, conditietraining en zeiltrainlng. Het bijgewerkte zeil wedstrijdreglement is niet als zelfstandig hoofdstuk opgenomen, maar verwerkt in die hoofdstukken, waar het in de praktijk toegepast dient te worden. Een praktisch boekje voor de al geroutineerde zei ler, die op eigen gelegenheid alvast wat wil oefenen. VOELT U VOOR EEN ZELFSTANDIG BESTAAN 777? Als u - Graag met mensen omgaat - Een goede gezondheid geniet - Met geld kunt omgaan - De leeftijd heeft van 25 - 45 jaar - Kunt organiseren - Graag zelstandig werkt - Doorzettingsvermogen heeft - In het bezit bent van rijbewijs B-E - Iets van verkopen afweet Dan zou U wel eens een goede in tijdschriften en boeken kunnen worden. Wij bieden U: - Een voorbewerkte verkoopwijk - Vaste abonnementenkring - Volledige dagtaak - Een bedrijfsauto - en basisopleiding - Inkomen minimaal 30.000.-- Bruto per jaar Wij hebben wijken beschikbaar in DEN HAAG e.o. U kunt onderstaande coupon op6 turen naar Dhr H. Besselink. postbus 9079. Rotterdam. Waarna u snel nadere informatie ontvangt Na 17.00 uur kunt u mij ook telefonisch bereiken (010-824540) coupon (hier afknippen) Naam: Adres: - Woonplaats - leefii|d Telefonisch te bereiken:

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8