Pandbriefbiljetten Echt en vals duidelijk gescheiden Ontmoet Verkorting van werktijd niet schuwen Westland Utrecht Hypotheekbank nv Een dorado vol verleidingen op Bredase Antiekbeurs Johannes Passie onder leiding van Nicolaus Harnancourt FAMILIEBERICHTEN FNV-voorzitter Wim Kok op conferentie over terugdringen werkloosheid: ROTTERDAM 6 Maandag 4 april i Trouw/Kwartet ADVERTENTIE In coupures van f 1.000.- of f 10.000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 6".. na twee jaar lot 8' na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam.Sarphati>traat 020 26.11 Hl. t>t. 436 en 418 Amsterdam. Rokin 74.020- 240102 door R. N. Degens BREDA „Echt vals" is de titel van een tentoonstelling die als attractie naast de grote Antiekbeurs in Het Turfschip in Breda is georganiseerd. De antiekbeurs de grootste in ons land na die van Delft wordt dit jaar voor de elfde maal gehouden. Wat men daar kan zien en kopen is gegarandeerd „echt". Valse Hollandse tinnen kan. Wat men op de tentoonstelling kan zien maar niet kopen is gega randeerd vals. dat wil zeggen dat het ooit voor „antiek" is verkocht, maar achteraf tot spijt van de eigenaar veel minder oud bleek te zijn dan voorgegeven was. Het is een bijzon der originele gedachte om juist ter gelegenheid van zo'n befaamde an tiekbeurs als die van Breda, een der gelijke tentoonstelling in hetzelfde gebouw in te richten. Het is ook een beetje gevaarlijk; want van de vele fraaie tinnen, bron zen en koperen voorwerpen, van de AMSTERDAM Nikolaus Harnoncourt, aangekondigd als „de Bach-specialist", voer de dit jaar de Johannes Passie van Bach uit op Palmzondag en vrijdagavond daaraan voor afgaande. Naar aanleiding van een eerdere uit voering in deze lijdensweken, is er in deze rubriek over gefilosofeerd, in hoever in onze dagen de uitvoerings praktijken anno 1730 te realiseren of te reconstrueren zijn. Harnoncourt, dat bleek ook reeds bij eerdere uitvoeringen van Passie muziek in Amsterdam is op dit punt gereid meer water in de (Bach)wijn te doen, dan men van deze „Bach- specialist" voor mogelijk zou houden. Om enkele voorbeelden te geven; wie gelooft, dat de Thomascantor over een vocaal ensemble heeft be schikt als het Nederlands Kamer koor en het Collegium Vocale (uit Gent) mag het zeggen. Gezwegen nog van het feit, dat in deze heide koren (o, gruwel!) de sopraanpartij door leden van het vrouwelij ge slacht i.p.v. door jongens wordt ge zongen. Wie kan zich voorts inden ken, dat Bach in Leipzig de beschik king had over zangers als Peter van der Bilt, Christus, Kurt Equiluz, Evangelist. Elly Amelink, sopraan, Ortrun Wenkel, alt, Alexander Oli ver. tenor en Ruud van der Meer, bas? En hoe valt de volmaaktheid van het Concertgebouworkest te rij men met het gebrekkige begelei- dingsensemble-ad hoe, dat Bach uit goede en minder goede leerlingen bij elkaar wist te brengen? Maar, wat in veler ogen nog het ergste is, dit gerenommeerde orkest hanteert stellig geen barokinstru- menten (of kopieën) daarvan) zonder welke het toch, als wij veler mening mogen geloven, onmogelijk moet zijn, de muziek van Bach op aan vaardbare wijze uit te voeren. Wie dus meent, dat wij van Nikolaus Harnoncourt de Johannes Passie heeft gehoord, zoals die in Bach's dagen in Leipzig heeft geklonken, is enigszins bedrogen uitgekomen. Wat hij wel heeft gehoord, is een fraai klinkende en ontspannen ver tolking, waarbij het vocale en instru mentale koor goed in evenwicht was en de solisten eminente prestaties leverden, prestaties, zoals Bach slechts kan hebben gedroomd, maar in zijn dagen nooit heeft gekend. Opnieuw bleek, dat kunstwerken als deze in wezen onvergankelijk zijn, waarbij tegenstellingen met betrek king tot de uitvoeringspraktijken in het niet verzinken. schilderijen, lkonen en prenten, en van de uurwerken sculpturen en meubels die hier voor vals te kijk zijn gezet, zien de meeste er zeer betrouwbaar uit. En je kunt je voorstellen dat de argeloze bezoeker die iets op de ech te antiekbeurs wil kopen zich be zorgd afvraagt, of dat ondanks de schone schijn wel echt „echt" is. Maar daarvoor staat dan weer een keuringscommissie van goede naam en faam garant. En ofschoon die uiteraard ook niet onfeilbaar is, en niet elk voorwerp van de duizenden'die door maar liefst achtenveertig antiquairs wor den getoond, door de handen kan laten gaan, is dat toch een behoorlijk veilige garantie. Glazen van Böhm Nog even over die vervalsingen; die dat niet altijd opzettelijk zijn. Zoals die befaamde „glazen van Böhm". De Utrechtse glasblazer Jos Böhm, heeft het geheim ontdenkt van het blazen van glaswerk volgens de oude methode. Sinds 1962 verschenen in ons land deze niet van echt te onder scheiden imitaties, die door Böhm voor enkele tientjes aan liefhebbers werden verkocht. Uiteraard niet als „antiek". Maar wie kan voorkomen dat derge lijk glaswerk wel voor echt antiek werd dóórverkocht? Wat dan ook gebeurde. Voor bedragen die met vier cijfers worden geschreven. Een compliment overigens voor het vak manschap van Böhm, waarvan op deze expositie een paar goede voor beelden te zien zijn. Koorbank Een, van de fraaiste voorwerpen op de Echt vals-expositie is zogenaamd 15e eeuwse koorbank in Noordfranse stijl van notenhout, die uit oude on derdelen met reconstructie zo „echt" in elkaar is gezet, dat doorgewinter de kenners er grif in zouden trappen. Het meubel kom trouwens van het Rijksmuseum in Amsterdam. Er staat en bijzonder instructieve toelichting bij die aangeeft waar en wat er niet echt aan is. Overigens hoeft dat bij een ander monumen taal meubel een vier meter lange Engelse refectory tafel niet. Alleen iemand helemé&l zonder er varing zou dit meubel voor 17de- eeuws kunnen aanzien. Maar bij de meeste voorwerpen die hier getoond worden kan toch alleen een kenner met veel ervaring vaststellen dat ze niet zijn wat ze beweerd worden te zijn. Dorado De antiekbeurs zelf is weer een dora do vol verleidingen voor de adspi- rant koper. Die dan wel weer over een flinke bankrekening moeten kunnen beschikken. of over een grote zwarte oude kous), maar die er van verzekerd kan zijn dat hij waai voor zijn geld krijgt. Het is uiteraard niet doenlijk een enigermate repre sentatieve opsomming te geven, oi een selctie te maken zonder daarbij veel te veel schoons en bezienswaar digs over te slaan. Het beste ls zelf te gaan kijken. Dat kan tot en met 11 april elke dag van 14.00 tot 22.00 uur voor vijf gulden. Daarbij inbegrepen de met mede werking van antiquairs, verzame laars en musea tot stand gekomen tentoonstelling „Echt vals", waar mee de elfde Bredase Antiekbeurs de eerste in Nederland ls waar echt en vals nu een duidelijk van elkaar gescheiden worden gehouden. Wij zouden het er wet in willen pompen voor SCHRIJF-, tel en rekenmachines eerst kij ken bij Aveha. Meer dan 500 machines in voorraad. Prijzen v.a. 95. Aveha kantoormachi nes import B.V.. verkoop en technische dienst Schieweg 50. R dam. Tel. 248437, ook zater dags geopend. Johannes 8:36 „Indien dan de Zoon U zal vrijgemaakt hebben, zoo zult gij waarlijk vrij zijn." Voor ons toch nog onverwacht, nam God tot Zich Zijn kind, onze lieve zorgzame man, vader en opa Gezinus Ballast drager van de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, echtgenoot van Fenna Tewes op de leeftijd van 77 jaar. F. Ballast-Tewes J. J. Feijen-Ballast J. W. Feijen Fenneke Bruin en Martien Joke Haren (Gron.) J. E. Euving-Ballast J. Euving Jos Nw. Zwinderen E. B. Ballast W. E. Ballast-Spijkman Rita Fennie en Gea Coevorden, 1 april 1977 Van Heutszsingel 25 Hij, die van ons is heengegaan is opgebaard in de rouwkamer van het Aleida Kramer Ziekenhuis, ingang Aleida Kramerstraat te Coevorden. Bezoek dinsdagavond 5 april a.s. van 7.00-7.30 uur. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den D.V. op woensdag 6 april a.s. om 14.30 uur in de Geref. Kerk te Coevorden, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden op de Algemene Be graafplaats aldaar. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in het Geref. Jeugdgebouw in de Rabenhauptstraat. Psalm 89:7 „Tc Zal eeuwig zingen van Gods' goedetieren- heên." God nam tot Zich, mijn innig geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder en oma Fenna Kamminga echtgenote van Harke Rutgers op de leeftijd van 72 jaar. H. Rutgers Brockville, Canada: W. Rutgers G. Rutgers-Bakker Groningen: T. F. Rutgers S. Rutgers-Kok Hoogeveen: H. Rutgers A. Rutgers-de Vries Simcoe, Canada: A. Ballijns-Rutgers W. Ballijns Bedum: A. D. Rutgers J. D. Rutgers-Bouwkamp klein- en achterkleinkinderen Dalen, 2 april 1977 Kieftenhof 52 Zij, die van ons is heengegaan is opgebaard in de rouwkamer van het Aleida Kramer Ziekenhuis te Coevorden, alwaar geen bezoek. De afscheidsdienst zal worden gehouden op don derdag 7 april a.s. in de Geref. Kerk te Coevorden, aanvang 10.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aldaar. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in het Verenigingsgebouw aan de Rabenhauptstraat te Coevorden. Wij kennen nog Uw woorden wel. Wij raden zelfs naar Uw gedachten, maar wat, als Gij ons in ons spel verrast, Heer die wij niet verwachten? Met diepe verslagenheid namen wij kennis van het noodlottig vliegtuigongeval op Tenerife, zon dag 27 maart 1977, alwaar God uit ons midden heeft weggenomen onze lieve dochter, zus, schoonzus, kleindochter en tante Anneke Mosterd op de leeftijd van 22 jaar. Wijhe: S. Mosterd G. Mosterd-de Weerd Kampen: Gerrie en Piet Wezep: Sarie en Frits Marc, Frank, Frits Wijhe. Gerrit en Helma Piet en Dikky Bas, Peter (Canada, Indian Head) Jacob, Greet, Martin, Jos, Gary, Willeke, Frank Jeanet. Epe: Opa P. Mosterd De rouwdienst zal donderdag 7 april 1977 om 14.00 uur plaatsvinden in de gereformeerde Kerk te Wijhe. Een eventuele teraardebestelling zal na de rouw dienst plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Wijhe. Na afloop van de plechtigheden is er gelegenheid tot condoleantie in de hal der Gereformeerde Kerk te Wijhe Geen bloemen. PLASSENSCHAP LOOSDEECIIT EN OMSTREKEN (Rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam ingevolge artikel 2 von de Wet Gemeenschappe lijke Regelingen) OPENBARE KENNISGEVING Het Dagelijks Bestuur van het Plassenschap Loosdrecht en Omstreken brengt ter algeme ne kennis, dat vanaf 4 april 1977 op het secretariaat van het plassenschap, Brigittenstraat 13 te Utrecht en ter secretarie van de gcmecnter.Breukelen, Loencn aan de Vecht en Loosdrecht voor een ieder ge durende drie maanden ter inza ge is gelegd het besluit van de Plassenraad van 28 januari 1977 tot wijziging van de „Ver ordening bescherming piassen- gebied". Heden nam de Here tot Zich. na een kalm en moedig gedragen ziekte, mijn lieve man. onze zorgzame vader, schoon vader en grootvader, zwager en oom Joseph van der Molen weduwnaar van Antje Davids op de leeftijd van 91 jaar. Leiden: B. van der Molen-de Groot Apeldoorn: G. K. van der Molen W. J. van der Molen- Kuiper Deventer: K. J. van der Molen E. van der Molen- Nijkamp Haarlem- G. W. van der Molen A. A. van der Molen- Lagendijk H. J. van der Molen G. van der Molen- Moorman kleinkinderen en verdere familie Leiden, 2 april 1977. Roemer Visscherstraat 4a De overledene is opge baard in het Rouw- centrum Van der Luit, Haagweg 31. Leiden; be zoek aldaar: maandaga vond van 8 00-8.30 uur en dinsdagmiddag van 3.00- 3.30 uur. Thuis liever geen bezoek Geen bloemen De rouwdienst is be paald op woensdag 6 april a.s. om 1.00 uur in de aula van de be graafplaats „Rhijnhof' te Leiden, waarna de be grafenis zal plaatsvinden. Vertrek van Roemer Visscherstraat 4a om ca. 12.30 uur. DATSUN I A i H ■AUTOBEDRIJF BROEBTjef SASSfeNHEiM MM?' V*?' Bel: 020-243350 Vul nu de coupon in, dan heeft u alles over Sfuuf mo dc nieuwste I tracl77 reuen brochure Israel tijdig in huis Telefoon NEAR EAST TOURS AmMCfJjm.Hi4ine iS.irl •20-24IIS0* Aniwowdnr V.Am>urJjm I hit pmt/rgd hiwh nul Van onze sociaal-economische redactie OSLO De Westduitse kanselier Schmidt cn de Zweede socialistische oppositieleider cn ex-premier Palme hebben de devaluatie van de Scandi navische landen scherp veroordeeld als een protectionistische maatregel. Door devaluatie maakt een land zijn export goedkoper in het buitenland. Zweden had dit nodig vanwege grote tekorten op de betalingsbalans. Maar, waarschuwde Schmidt, de importen vanuit het buitenland worden bij de valuatie duurder. De prijzen stijgen, en daardoor even later ook de lonen. Na een jaar is het exportvoordeel door stijgende kosten weer verdwenen. Al leen een stuk inflatie is het resultaat. Schmidt zag devaluaties daarom als tot mislukken gedoemde pogingen om de eigen economische problemen af te wentelen op het buitenland. Palmc sloot zich hierbij aan. De conferentie was eensgezind in de verwerping van regeringsmaatrege len in afzonderlijke landen om het eigen bedrijfsleven tc beschermen te gen buitenlandse concurrentie. „Als het protectionisme toeneemt, zulleh we ondergaan in een draaikolk van een wereldwijde economische de pressie," waarschuwde dc Britse pre mier Callaghan in Oslo. door Johan van Workum OSLO Als het de komende vier a vijf jaar, mede door de technologische vernieuwing (nieuwe machines), niet zal luk ken de werkloosheid te verdrij ven, resteert er nog één oplos sing: eerlijker verdeling van het werk door een kortere werkweek, eerder met pensi oen, en dergelijke. Dat vergt offers. Die zullen eerlijk ver deeld moeten worden tussen hogere en lagere inkomens. Dit betoogde dit weekeinde FNV- voorzitter Wim Kok in Oslo, op een conferentie van leiders van sociaal democratische partijen en vakbewe gingen uit alle Westeuropese landen. Pleidooien voor korter werken en eerder met pensioen, als een van de middelen om de werkloosheid te be strijden, kwamen in Oslo ook van woordvoerders uit België. Engeland (premier Callaghan). Denemarken (premier Anker Jörgensen), Frank rijk en Oostenrijk. Toch doet de slotverklaring van de conferentie geen duidelijke aanbeve ling tot eerlijker verdeling van het werk. Deze verklaring benadrukt dat korter werken en eerdere pensione ring andere maatregelen ter bevor dering van werkgelegenheid niet overbodig maken. De verklaring noemt deze zaken vooral sociale ver beteringen, die slechts voor bepaal de landen kunnen dienen als econo mische maatregel tegen werkloos heid, en dan nog alleen na onderhan delingen tussen werkgevers en werknemers. Deze terughoudendheid tegenover het vooral van Nederlandse zijde aangedragen idee was vooral het ge volg van verzet van de Zweden en Noren op de conferentie. In die lan den proberen de werkgevers name lijk bij eenzijdige verkorting van ar beidstijd een evenredige loonsverla ging op te leggen. In Noorwegen stonden tijdens de conferentie de centrale loononderhandelingen juist op springen en werd al gesproken over stakingen. Wim Kok was wel wat geschrokken van de opstelling van de Noorse en Zweedse werkge vers in de zaak van de arbeidstijd verkorting. „Ik heb hier weer wat geleerd." aldus de FNV-vooraltter. Niet meer inflatie Vrij algemeen waren de sociaal democratische en vakbondsleiders van mening dat volledige werkgele genheid punt nummer één moet zijn in de economische politiek. Maar daar werd nog wel de waarschuwing aan toegevoegd dat dit niet tot toe nemende inflatie mag lelden. De conferentie heeft in haar slotver klaring uitgesproken dat er in West- Europa in 1980 weer volledige werk loosheid moet zijn. De OESO (sa menwerking van geïndustrialiseerde Westerse landen) wordt ln de slotver klaring gevraagd een plan te ontwer pen om ln 1980 volledige werkgele genheid te realiseren. Daarbij zou tegelijk dc ontwikkeling van de Der de Wereld bevorderd moeten wor den. Er was veel kritiek op de OESO- prognose 'Scenario 1980' waarin voor de komende Jaren voor de westerse landen een economische groei wordt voorspeld van vijf procent per jaar, maar slechts een vermindering van de werkloosheid tot nog steeds vier procent in 1980. De conferentie oor deelde dit onaanvaardbaar. De Westduitse bondskanselier Schmidt hield de conferentie voor dat vooral de te grote geldhoeveel- held en de daardoor opgeroepen In flatie de veroorzakers zijn van de huidige economische crisis. Schmidt noemde vier factoren. Ten eerste de oorlog in Vietnam, waardoor de Ver enigde Staten enorme hoeveelheden dollars over de wereld uitspoelden, die de inflatie aanwakkerden. Aan het eind van de Jaren zestig kwam daar het einde van de vaste wissel koersen bovenop, met alle onrust op handelsgebied vandien. Daar over heen volgde ln 1973 de explosie v?n de olieprijs, hetgeen de economische crisis inluidde. Als vierde factor noemde Schmidt „het gebrek aan vertrouwen in de toekomst." Dit laatste vond Schmidt het ergste. De crisis heeft voor 49 procent eco- nomisch-technlsche redenen, en voor 51 procent psychologische rede nen, aldus de bondskanselier. Het vertrouwen in de toekomst moet te rugkeren door stabiliteit en conti nuïteit. Het bedrijfsleven behoeft de zekerheid dat de huidige politiek een aantal Jaren wordt voortgezet, aldus Schmidt. Deze visie ontmoette nogal wat kri tiek, onder meer van Franse en Ne derlandse zijde. Minister Pronk (ont wikkelingshulp). leider van de PvdA- delegatle in Oslo, betoogde dat een anti-inflatie-polltiek. zoals Schmidt voorstelt, voorwaarden kent. Pronk noemde onder meer een grotere In komensgelijkheid. vermogensaan- was-deling, democratisering van be drijven en van beslissingen over in vesteringen, controle op multinatio nale ondernemingen. Ook FNV- vooreitter Kok, die tot een der vice- voorzitters van de conferentie was gekozen, noemde deze voorwaarden Kok sprak over „een crisis In het economisch systeem", en waarschuwde dat meer winsten niet automatisch meer werk opleveren. Ook de Britse socialistische premier Callaghan betoogde in Oslo dat nieuwe Investeringen misschien wel eens meer werk kunnen uitstoten dan ze scheppen. Hij pleitte ook voor meer samenwerking tussen regerin gen om multinationale ondernemin gen tegemoet te treden. Thurledeweg 85 Telefoon 010 - 62 08 00 Telex 22325 KANTOREN: ANTWERPEN - DUISBURG - LONOEN - NEW YORK STALEN BUIZEN - FITTINGEN - FLENZEN - AFSLUITERS PIJPLEIDING-COMPONENTEN. -ASSEMBLAGES. -APPARATUUR wenst in contact te komen met personen die onderstaande functies ambiëren Sales Manager Export Midden Oosten Verkoper Buitendienst Europoorl-gebled, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Expediter Deze functionaris zal verantwoordelijk zijn voor bewaking van levertijden van bij fabrikanten in binnen- en buitenland geplaatste opdrachten alsmede voor volledige afwikkeling daarvan. Expediteur Die zal worden belast met regeling van transporten en verschepingen van en naar binnen- en buitenland. Candidaten dienen volledig op de hoogte te zijn met de vereiste in- en uitvoer-documenten en de overige in dit verband te vervullen formaliteiten. Facturiste De candidate zal - naast het factureren - assistentie verlenen aan de hierboven genoemde functionarissen. Afdeling Secretaresse Voor de algemene verkoop-correspondentie. Kennis <tn spreekvaardigheid Duits en Engels noodzakelijk Postadres: Postbus 10176 3004 AD-Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7