Ontduiking minimumloon aan banden" Gouden Handen ontkomt aan faillissement De Beterkleders oxford Demonstratie tegen de ultracentrifuge had rustig verloop Philips batterijen die gaan lang mee doe er wat aan Van Kemenade: misbruik leerovereenkomst bedenkelijke zaak Jongeman bij brand gedood Vliegveld Tenerife weer opengesteld PHILIPS Voor alles dat heel goed spelen draaien bewegen verlichten moet.... in*ïma Ook Aage M. onder exposanten in 's Heerenberg MAANDAG 4 APRIL BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze verslaggevers DEN BOSCH/AMSTERDAM Binnenkort zal naar een op lossing gezocht worden voor het misbruik dat sommige werkgevers maken van de zo geheten leerovereenkomsten. Er zijn werkgevers, die met der gelijke overeenkomsten onder de verplichting uit proberen te komen om het minimum (jeugd) loon te betalen. De ministers Van Kemenade (onder wijs) en Boersma (sociale zaken) gaan hiertoe rond de tafel zitten met werkgevers en werknemers. Van Ke menade heeft dit zaterdag aange kondigd tijdens een bijeenkomst van de Katholieke Werkende Jonge ren (KWJ) in Den Bosch. Hij noemde het misbruik, dat de werkgevers maken van bestaande regelingen, een bedepkelljke zaak. „De economische problematiek mag niet afgewenteld worden op de jon- ZEIST De voorzitter van de secties beroepsonderwijs van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisa tie, L. ter Haar, heeft zaterdag felle kritiek geuit op die bedrijven die het minimum (jeugd)loon willen ontdui ken. Die ontduiking gebeurt dan met het argument dat de beroepsopleidin gen niet meer aansluiten op de ar beidsmarkt. Tijdens de jaarvergadering van de secties beroepsonderwijs van de PCO, zei Ter Haar zaterdag, dat door de werkloosheid de werkgevers onrede lijk soms hoge eisen aan bepaalde functies stellen. „Soms wordt er havo gevraagd voor een functie, waarvoor in het lager beroepsonderwijs uitste kende opleidingen worden gegeven." Staatssecretaris De Jong (onderwijs) sprak tijdens de jaarvergadering on der meer over de verbreding van het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Die verbreding is nodig geworden, omdat het mbo niet goed aansluit op het lager beroepsonderwijs. „Het is niet de bedoeling de bestaande mbo- niveaus te verlagen; de functie voor het middenkader mag niet worden aangetast. De Jong zei toe te willen naar twee verschillende soorten mbo, met ver schillend eindniveau. Uiteraard zal dat dan ook gevolgen hebben voor het beginniveau van mbo-leerling en voor het aandeel van de praktische en theo retische lessen. Hiermee zouden meer leerlingen uit het lager beroepsonder wijs toegelaten kunnen worden tot het middelbaar beroepsonderwijs. geren," zei hij. De werkende Jonge ren moeten er volgens hem ook voor zorgen dat de zwarte dag van de kabinetscrisis niet wordt verlengd tot vier zwarte jaren. Ook de vice-voorzitter van de FNV. Wim Spit, benadrukte het belang van een progressief kabinet onder leiding van Den Uyl. Een eis van de KWJ, om de leeftijd waarop men in aanmerking komt voor het mini mumloon, te verlagen van 23 naar 18 Jaar, zag Spit niet zitten. „Die leef tijdsverlaging kan er alleen via de weg van de geleidelijkheid komen," zei hij. „Daarom willen wij dat hij nu al wordt teruggebracht naar 22 Jaar." Meer werk In een verklaring van de KWJ en de NW-Jongeren, die aan het eind van de manifestatie in Den Bosch werd opgesteld, wordt van de toekomstige regering meer werk voor Jongeren geëist. Bovendien willen zij dat Jon geren die een vakopleiding volgen, in aanmerking komen voor loon en dat de sociale uitkeringen voor Jongeren niet worden aangetast. Scheppen geld Volgens premier Den Uyl zou de ver laging van de leeftijdsgrens voor het volwassen minimumloon van 23 naar 18 jaar „scheppen geld gaan kosten". Er zijn, vindt hij, „wel andere zaken waaraan dringender behoefte is". Den Uyl zei dit zaterdag tijdens een „praatje rond de haard" in zijn wo ning in Amsterdam met tien verte genwoordigers van het NW- Jongerencontact. De premier wees erop dat in som mige bedrijven de leeftijdsgrens voor het minimumloon al op 22 Jaar ligt, maar dat die grens niet veel omlaag kan. Volgens Den Uyl zou een drastische verlaging ook een on gunstig effect kunnen hebben op de werkgelegenheid voor Jongeren. „Het effect van het minimumloon op de Jeugdwerkloosheid speelt niet zo'n grote rol als vaak wordt gesug gereerd. maar een klein rolletje wel," aldus Den UyL Tijdens het bijna een uur durend gesprek gaven de werkende Jongeren Den Uyl flink de wind van voren, maar hun gastheer ontkende dat zijn kabinet onvoldoende oog zou heb ben gehad voor hun problemen. „De Jeugdwerkloosheid proberen we met alle mogelijke middelen te bestrij den. We hebben eraan gedaan wat we konden," aldus Den Uyl, die zijn gasten de vraag voorlegde of ze er beter aan toe waren geweest, als er een kabinet van het CDA met de VVD was geweest. Tijdens de ontmoeting met Den Uyl werd ook gesproken over de stage vergoedingen. Volgens de premier wil de regering garanties inbouwen die waarborgen dat er van stages geen wassen neus wordt gemaakt, een veelgehoorde klacht van de sta gelopers. Ook zei Den Uyl dat het kabinet in een nieuwe regering wil komen met betere controlemogelijk heden, terwijl ook aan een onkosten- regeling wordt gedacht. De vrees van de jongeren dat al- schaffing van de stagevergoedingen, zoals de regering van plan is. het aantal stageplaatsen zal doen terug lopen, deelde Den Uyl niet. Ook de bedrijven, zei hij, hebben belang bij stages. ADVERTENTIE Het sportkolbert maakt een grandioze come-back! En ook de pantalons presenteren zich gevarieerder dan ooit, o.a. in visgraat en ruitjes, in de kollektie van de Nederlandse Mode makers Bendien/ Smits. Onder de naam Oxford te vinden in de betere mode- I zaak. In de soep Van een verslaggever GILZE De 21-Jarige J. M. F. Goos- sens uit Gilze is gistermorgen bij een brand zijn ouderlijk huis om het lefen gekomen. De brand werd ont dekt door zijn moeder, die direct haar gezin alarmeerde. Buiten constateerde men dat de jongeman nog binnen moest zijn. De sterke rookontwikkeling in het huis maak te het toen niet meer mogelijk de AMSTERDAM Het vliegveld Los Rodeos op Tenerife is gisteren weer voor het normale luchtverkeer open gesteld. Het Spaanse leger heeft de wrakstukken van de Boeings 747 van KLM en Panam opgeruimd. Het beschadigde wegdek van de startba nen is hersteld. De stoffelijke resten van de 325 Amerikaanse slachtof fers zijn gisteren naar de luchthaven Dover in Delaware gevlogen. De raden van arbeid hebben meege deeld de aanvragen om uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet (AWW) ten behoeve van de nabestaanden van de slach toffers van de vliegramp op Tenerife „snel en soepel" te zullen behan delen. ADVERTENTIE Een beeld van de ravage in Barne- veld. Dit is ooit het zwembad ge weest, dat deel uitmaakte van het enorme complex (foto links). Op de andere foto de brandende toren van. de middeleeuwse kerk in Oude niedorp. Zoon te redden. De oorzaak van de. brand is nog niet bekend. OUDE NIEDORP— De midde leeuwse kerk van Oude Nierdorp is gisteren na blikseminslag uige- brand. De brandweer was snel ter plaatse maar kon niets meer uitrich ten. Slechts een harmonium en een piano konden in veiligheid worden gesteld. De kerk die onder monu mentenzorg stond, was nog in 1954 geheel gerestaureerd of vernieuwd. De blikseminslag was zo hevig, dat ruiten van in de omgeving gelegen woningen door de luchtdruk werden vernield. Binnen een halfuur na de inslag was de kerk verwoest. In de kerk, die eigendom is van de plaat selijk Nederlands Hervormde ge meente, was 's morgens nog een dienst gehouden.-. BARNEVELD - Ook de veluwehal in Barneveld werd gisteren door brand verwoest. In het complex wa ren ondergebracht een sporthal, een zwembad, een cultureel centrum en een restaurant. De brand werd 's morgens om zes uur ontdekt. Toen stond het gebouw al in lichterlaaie en viel er niets meer te redden, aldus de politie. De schade bedraagt zeker tien miljoen gulden. ADVERTENTIE De delegatie die een bezoek aan Den Uyl bracht was even overgewipt van een vergadering die het NW- Jonge rencontact zaterdag in Amsterdam hield. De bijeenkomst stond in het teken van de regeringspolitiek in de afgelopen vier jaar ten aanzien van werkende Jongeren. Algemeen secretaris Ruud Vreeman gaf op de manifestatie in zoverre een „stemadvies" dat hij de WD en het CDA omschreef als partijen die ver beteringen voor jongeren in de weg staan. „Werkende Jongeren," zei hij, „hebben een boodschap aan progres sieve regeringspolitiek." Volgens Vreeman moet een progres sieve politiek erop gericht zijn de werkgelegenheid, het onderwijs en het inkomen voor jongeren te verbe teren. Zo'n politiek, zei hij, moet er ook naar streven dat er geen vrijwil ligersleger komt, dat er betaalbare woningen voor Jongeren komen en dat de positie van werkende meisjes wordt verbeterd. Met betrekking tot het onderwijs merkte Vreeman op dat het beleid van de afgelopen vier jaar volledig in de soep draait. Over Van Kemenade zei hij in dat verband: „Terwijl hij met iedereen via contourennota's discussieert over het onderwijs in het Jaar 2000, gaan werkgevers hun gang. Zij brengen niets in duscussie, maar vergrijpen zich aan het onder wijs, waarbij ze misbruik maken van de jeugdwerkloosheid." Van een verslaggever ALMELO Tussen vijf- en tienduizend mensen waren zaterdag naar Almelo gekomen voor een landelijk georganiseerde demon stratie tegen uitbreiding van het ultracentrifuge-industrie. Zij hadden in ieder geval voorlopig al hun zin gekregen: premier Den Uyl deelde vrijdag mee dat de nu demissionaire regering niet meer over het uitbreidingsplan zal beslissen. De stoet, aangevoerd door onder an deren PPR-llJsttrekker Ria Beckers en de CPN-Kamerleden Wolff en Meis, liep zonder incidenten door de ADVERTENTIE door Jac. Lelsz 's HEERENBERG In 's Heerenberg, pal tegen de Duitse grens, gaat Gouden Handen weer draaien, welhaast de grootste creativiteltsshow op aarde. Onder de exposanten bevindt zich ook de heer Aage M., de meester-kraker, die zich in de strafgevangenis te Scheveningen ook op het terrein van de kunst bewoog. Een achttal van zijn schilderijen is in de zalen van het voormalige klooster Don Rua te 's Heerenberg opgehangen. Toen hij ze tijdelijk afstond heeft hij de leiding van Gouden Handen met nadruk meegedeeld: „Er moet wel voor gezorgd dat mijn schatten scherp worden bewaakt". 380 ontwikkelingsprojekten VASTEN AKTIE giro 5850 te utrecht ofwel rabobenk reist nr 162101864 Gouden Handen, een naam die zo ongeveer het tegen overgestelde Inhoudt van twee 'linkse' handen, is ge vestigd in het enorme kloos tercomplex, dat begin deze eeuw werd gebouwd in opdracht van de Duitse pro vincie der Jezuïten. Dat ge beurde omdat de strijd tus sen de staat en rooms- katholleke kerk in Duitsland Blsmarcks 'Kulturkampf' het verblijf van de Jezuï ten in Duitsland onmogelijk had gemaakt. Na de Jezuïe ten hebben er achtereenvol gens Witte Paters en Salesia- nen in het gebouw gewoond. Er kwam een eind aan het klooster toen in de na oorlogse Jaren het aantal priesterroepingen sterk afnam. Het scheelde maar een haar of de 8tlchtlng Gouden Han den, die zich in de eerste plaats ten doel stelt de resul taten te laten zien van het creatief bezig zijn door ge zonden, zieken, bejaarden, gehandicapten en mensen ln psychische nood, was na eni ge Jaren volslagen de mist in gegaan. In 1976 ging de b.v. Monverande, die eigenares was geworden van het kloos ter, failliet Gouden Handen probeerde de manifestatie te redden door bij het rijk aan te kloppen, maar het sprong af op het bezulnlgingspro- gram van de regering. Tenslotte nam de Neder landse Credietbank de onroe rende goederen over. De bank stelde Gouden Handen ln staat het geheel te huren en het werk voort te zetten. Derde seizoen Zodoende beleeft het groot ste centrum voor amateur kunst ln Nederland nu zijn derde seizoen. Gouden Han den komt in 1977 weer met verschillende nieuwtjes. Daarbij behoort de Herman Hoebe-zaal. Hierin is onder gebracht de collectie van wij len Herman Hoebe, de be kwame Rotterdamse pop penspeler. Herman Hoebe heeft de documentaire, die de KRO-tv van hem maakte, niet meer meegemaakt. Om de collectie ln haar geheel onder de mensen te laten voortbestaan, zocht de fami lie contact met musea en der gelijke. Er kwamen twaalf aanvragen. De collectie kwam op Gouden Handen terecht Nieuw ls ook de Jan Raapis- zaal, vol klel-schepplngen van de 81-Jarige Jan Raapis uit Gouda. Jan Raapis was al bijna 70 toen hij, zonder eni ge opleiding, een stukje cha- motte in handen nam en daarmee aan het werk ging. Daarna kon hij het niet meer laten. Uitgebreid met een waskaars van twee meter hoog. zestig kilo zwaar en voorstellende de Bonifatlus- toren ln Leeuwarden, ls de verzameling van Frits Spies. 8ples, hofmeester van een militaire vliegbasis, begon aan zijn artistieke hobby na een verkeersongeluk, waarbij zijn wereld Ineenstortte. Spies nam als het ware het handwerk weer op van de monniken, waarmee deze, op de Griekse berg Anthos dui zend Jaar geleden stopten: het scheppen van stralende taferelen uit was ter meerde re glorie Oods. Duizenden binnenstad van Almelo, waar de plaatselijke bevolking nauwelijks re ageerde. Rla Beckers wees op de volgens haar te grote risico's bij het gebruik van kernenergie, onder meer de nog lang niet opgeloste proble men van het opslaan van radioactief afval. Zij ls daarom ook tegen de untracentrlfuge-lndustrie, die urani um zodanig verrijkt dat het bruik baar wordt als brandstof voor kerncentrales. Veel mensen zijn volgens mevrouw Beckers blind voor de „enorme ener gieproblemen". In plaats van kerne nergie ln te schakelen, moet men ophouden met het onverantwoord omspringen met energie, men moet bezuinigen en besparen en blijven zoeken naar andere vormen van energie. Tijdens het bewind van het nu demissionaire kabinet zijn er in Nederland geen kerncentrales ge bouwd, en werden geen reactorvaten aan Zuld-Afrika geleverd. „Ook het ultracentrlfugeproject moet onmid dellijk stoppen", riep mevrouw Bec kers onder lulde bijval. Fré Meis betoogde dat werkgelegen heid geen argument mag zijn om de uitbreiding te verdedigen. „Laat men eerst de werkgelegenheid ln de textielindustrie ln Twente veilig stel len. Daar gaat het om duizenden arbeidsplaatsen", aldus de heer Meis, Het nu vierhonderd man tel lende personeel van de ultracentrlfu- gebedrijven had vrijdag ln een ad vertentie laten weten dat het zich bedreigd voelde door de tegenstan ders van het project. Die tegenstan ders zouden geen Juist Inzicht heb ben. of volstrekt onware feiten han teren. De organisatoren van de Almelose manifestatie schreven het onder an dere aan de massale protestaties toe dat vrijdag niet de overeenkomst voor levering van ln Almelo verrijkt uranium aan Brazilië door West- Duiuland was ondertekend. In com binatie met ook door Duitsland te leveren kerncentrales en een fabriek voor opwerking van gebruikte splijtstof, zou dat Brtazllië de be schikking geven over plutonium, bruikbaar voor het maken van atoombommen. Vooral de Verenigde Staten oefenen zware diplomatieke druk uit om de Duits-Braziliaanse overeenkomst niet in deze vorm te laten doorgaan. Deel van een nagebouwde kennis, te zien op Gouden Handen in 's Heerenberg. vrije uren heeft hij er intus sen aan gewijd. Onder de In druk komt men op Gouden Handen verder van wat ge handicapten lichamelijk, geestelijk, „dubbel" weten te produceren: hun afdeling ls belangrijk uitgebreid. Duizenden crea ties. Duizenden creaties (een compleet circus, trein-, auto- en vilegmachinemodelien op zeer kleine schaal, een twin kelende kermis, een vloot aan trotse schepen, enz.) wor den tentoongesteld. Veel ruimte wordt ditmaal ln be slag genomen door tientallen decors van theaterproduk- tles uit het verleden, aanvuld met rekwisieten en revuecos- tuums. En dan ls er de verza meling oude auto's van de Nijmegenaar J. P. Merkus, bussen, vrachtwagens, en brandweerauto's. Verder zijn er op Gouden Handen nog om de opsomming die onvol ledig ls te beëindigen— de heksen, de witte wieven. reu zen, kabouters, nympfen, en bosgeesten. Ze horen erbij, omdat 's Heerenberg ln de Gelderse Achterhoek ligt, waar al dat volk moet voor komen. Volgens de mensen van Gouden Handen ls het met hen „nog plezierig huive ren ook". Dat er ln dit wonde re paradijs van volkskunst ook elementen zitten van rechtschapen kitsch ligt voor de hand. „Ga direct naar binnen. We praten nog wel over verhoging van Je zak geld"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3