Vannacht de klok een uur vooruit Woningtekort nog groter Vannacht om 2 uur. Zwart licht rechtbank voor over drugs 'Aandacht justitie voor pornografie gevaarlijk' Een krachtige persoonlijkheid meteen volgzaam karakter! Commissie voor klachten sociale werkplaatsen MORGEN ZOMERTIJD Structuurschema spreekt zich uit .voor het bouwen van meer koopwoningen Onderwijsmensen CDA uiten kritiek op Van Doorn Prof. dr. G. P. Hoefnagels: de nieuwe SPIEGEL k pronk voor U" cm Heerlijk, helder Heineken. Werkgevers teleurgesteld Boete geëist wegens bezit van „koffertje' 'Frans H. kon gevolgen van daden overzien ZATERDAG 2 APRIL BINNENLAND Trouw/Kwartel AOVERTEN Tl£ Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog een korte nacht en het is zomer tijd. Wie vanavond even laat naar bed gaat als anders op zaterdag, zal het met een uur minder slaap moeten doen. Zondagochtend om twee uur is het ineens drie uur en wie op zondag een vaste tijd van opstaan heeft, mag niet verge ten vanavond eerst de klok een uur verder te draaien en dan de wekker op scherp te zetten. Voor mensen die bang zijn nachtrust tekort te komen mag het troost zijn, dat we het verloren uur op 25 sep tember weer Inhalen omdat in die zondagnacht de tijd teruggaat van 2 naar 1 uur Wanneer het weer meezit. is het mor genavond om kwart over acht nog klaarlichte dag. Als een van de rede nen. waarom tot nu toe de vakantie spreiding nooit goed van de grond kwam. is vaak aangevoerd dat de avonden in voor maar vooral in naseizoen zo kort zijn. Dat bezwaar is door de zomertijd ondervangen en de hele toeristenindustrie hoopt nu maar dat de mensen uiteindelijk eens bulten de geijkte periode van 15 juni tot 15 augustus met vakantie gaan. Want door de tijd een uur vooruit te zetten hebben we bijvoor beeld bereikt, dat de zon eind augus tus pas om half negen ondergaat Overigens zal het voor vele ouders een hele toer worden de kinderen op tijd in bed te krijgen met die lange avonden Dat de zomertijd in Europa een chaos veroorzaakt omdat sommige landen niet meedoen en andere op verschillende data aan de wijzers gaan draaien, is zo langzamerhand wel bekend. Mogelijk komt er vol gend jaar al een verbetering Er zijn althans plannen om in alle negen EO-landen tegelijkertijd zomertijd te houden van begin april tot de eerste of tweede zondag ln oktober Tot die tijd zijn er kleine perikelen Voor treinreizigers heeft de NS een vouwblad uitgegeven waar in alle wijzigingen zijn vermeld. In het bin nenlands verkeer verandert er wei nig, wel zal de laatste intercity uit Keulen naar Amsterdam, die om 20.50 uur uit Keulen vertrekt, van morgen af niet verder rijden dan Arnhem. Normaal reed deze trein tot Amsterdam door waar hij om 00.17 uur arriveerde Een aantal dragers van de huwelijksmedailles 1937, een groep oud militairen die zich sterk verbonden voelt met het koninklijk paar, werd gisterochtend op paleis Soestdijk ontvangen. Na het aanbieden van een ca deau aan Koningin en Prins, kreeg prins Bernhard nog een kistje sigaren, waarvoor hij op militaire wijze bedankte Prinses Beatrix opende gisteren de Nederlandse kunstmanifestatie Dutch Art Fair '77 in de Sonesta Koepelzaal in Amster dam. Hier bekijkt de prin ses het werk van Karei Appel. DEN HAAG De onderwijsspecia- listen van het CDA in de Tweede Kamer Hermes. Van Leijenhorst en mevrouw Kraaijeveld Wouters heb ben bij minister Van Kemenade kri tiek geuit op diens collega Van Doom die ieder radio- en televisie toestel in scholen met ingang van volgend jaar met luister- en kijkgeld wil belasten. Volgens de CDA- kamerleden is dat ln strijd met een regeling van enkele jaren geleden waarin staat dat door een school slechts eenmaal de omroepbijdrage moet worden betaald, onafhankelijk van het aantal toestellen. De Ka merleden wijzen erop dat de in de exploitatievergoedingen bij het on derwijs ook slechts met een bijdrage op één toestel rekening wordt ge houden. Ze vragen zich dan ook af of Van Doorn wel overleg gepleegd heeft met zijn collega van onderwijs Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het woningte kort in Nederland is de laatste jaren opnieuw toegenomen, en kan pas in de jaren tachtig worden ingelopen. Vooral in het westen van het land moet de eerstkomende jaren weer worden gerekend op een krap pe woningmarkt, waardoor vooral jongeren en alleenstaan den weer langer zullen moeten wachten op een huis. Dat staat in het gisteren gepubli ceerde structuurschema volkshuis vesting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De nieuwe kwantitatieve wo ningnood. die zich in de eerstkomen de jaren zal doen gelden, wordt voor al toegeschreven aan de toevloed van tienduizenden immigranten, vooral Surinamers, in 1975, en aan tijdelijke stagnatie van het gereed komen van woningen in 1976. Dit alles heeft ertoe geleid, zo wordt in het structuurschema vastgesteld, dat er opnieuw enige achterstand is ontstaan in de woningvoorziening. lijk huisvestingsbeleid stelt het structuurschema dat ernaar ge streefd dient te worden om gezinnen met jonge kinderen bij voorrang te huisvesten in eengezinswoningen of op benedenverdiepingen van flatge bouwen. Dat zal vooral in de grotere steden het geval moeten zijn. omdat daar een tendens waarneembaar is van gezinnen met jonge kinderen die de stad ontvluchten, vooral omdat ze niet gelijkvloers kunnen wonen. Belangrijk in het structuurschema is ook dat de regering uitspreekt dat er maal geen woningen in hoogbouw worden neergezet. Waar nog de be perkte hoogbouw tot zes lagen plaatsvindt, zal dat slechts een be perkt onderdeel mogen uitmaken van het totale bouwprogramma op de betrokken gemeente. Tendens Bij het ontwerpen van nieuwe woon complexen zal. aldus het struc tuurschema, meer dan ooit moeten worden gestreefd naar verscheiden heid in grootte, type en andere ken merken. Wat betreft het gemeente- veel meer koopwoningen moeten worden gebouwd dan nu het geval is. Vooral in de vier grootste steden. Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht zal het aantal koopwo ningen flink moeten worden opge voerd. Maar ook in groeikernen en groeisteden zullen naar verhouding veel koopwoningen worden gebouwd. Het structuurschema is door de rege ring gepresenteerd als een be leidsvoornemen. Het is de bedoeling dat de regering over een jaar, nadat een inspraakprocedure (die van de planologische kernbeslissing) heeft plaatsgevonden, het schema defini tlef vaststelt. ADVERTENTIE Bijstelling Omdat het toenemende woningte kort zich vooral in het westen van het land zal voordoen, wil de rege ring het woningbouwprogramma voor de komende jaren lichtelijk bijstellen. Daardoor zullen er meer woningen in het westen gebouwd worden, ten koste van het zuiden en het oosten van het land. In het noorden en zuid-westen kan de bouwproduktie doorgaan op het ni veau van 1975. Aan de kwaliteit van de woningbouw zullen voor de komende jaren hoge eisen worden gesteld, maar er zal wel nauwlettend door de rijksoverheid op worden toegezien dat de bouwplannen kostenbewust worden opgezet Een van de belangrijkste eisen die de regering wil gaan stellen is dat er nergens in Nederland meer woningen mogen worden gebouwd in meer dan zes woonlagen Buiten de grote steden mogen, op enkele uitzonderingen na. zelfs hele ADVERTENTIE ,„h»..d 6de nummefj 180 fer£e Wethouder te Hank-Dussen Parade der Wintjammers .7»mflrmode la'' - Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De her nieuwde aandacht voor por nografie van de zijde van justi tie is „ongelooflijk, absurd en gevaarlijk". De aandacht wordt daarmee afgeleid van be langrijke zaken, zoals de waarschijnlijk werkelijk scha delijke geweldsfilms. Dit zei gisteren de Rotterdamse hoogleraar dr. G. P. Hoefnagels in een rede ter gelegenheid van de bul- uitreiking aan afgestudeerde stu denten van de faculteit der rechtsge leerdheid. In zijn rede vroeg Hoefna gels zich af of de geschiedenis zich herhaalt, nu minister Van Agt met betrekking tot de zedelijkheidswet geving nagenoeg dezelfde argumen ten hanteert als minister van justitie E. R. M. Regout. die in 1911 de zoge naamde zedelijkheidswetten verde digde Volgens Hoefnagels is het „boven persoonlijke" en boven-tijdelljke van de sexuele en gezinsethiek van uit het christendom gezien „histo risch onjuist". ..Het gezin waar het CDA voor pleit, bestaat nauwelijks honderd jaar. De verdringing der sexualiteit is pas begonnen met de opkomst van de bourgeoisie en heeft in ieder geval met de eerste zestien eeuwen van het christendom niets te maken, hoogstens met de laatste kerkeeuwen „Het moet," vond Hoefnagels, „af schuwelijk zijn voor serieuze rech ters en officieren van justitie om pornozaken te moeten behandelen, terwijl zij overbelast zijn om de ont wikkelingen ln het strafrecht bij te houden, om in grote steden als Amsterdam zaken van leven en dood als de heroïnehandel grondig onder de knie te krijgen. Terwijl ernstige milieucriminaliteit blijft liggen, moeten zij films als „Deep throat" gaan zien gaan zien en analysren, diep kijken in de keel van het CDA Afneembare /wenkwielen. Eén van de véle redenen om Nilfisk in huis (Lftit te halen De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b.v. - Piemen Tel. 020- 99 43 01. toestel 113 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De centrale werkgeversbonden VNO en NCW zijn teleurgesteld over de beslissing van staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken om niet over te gaan tot instelling van een landelijke klachtencommissie over oneerlijke concurrentie door sociale werkplaatsen Dit blijkt uit publikaties in de bladen van het Verbond van Neder landse Ondernemingen en het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond. Bij zo'n landelijk centrum zou den zowel het bedrijfsleven als de sociale werkplaatsen kunnen kla gen; het bedrijfsleven over oneerlij ke concurrentie. de sociale werkplaatsen over een oneerlijke be handeling door het bedrijfsleven De adviescommissie werkloos heidsvoorziening vande Sociaal- Economische Raad had eind juni van het vorig jaar de staatssecretaris geadviseerd een landelijk klachten- centrum in te stellen. Daar zou een oordeel over een klacht kunnen wor den uitgesproken nadat men op plaatselijk of regionaal niveau niet tot een vergelijk zou zijn gekomen Volgens de staatssecretaris moeten klachten over oneerlijke concurren tie eerst naar het gemeentebestuur en bij het ontbreken aan over eenstemming naar de ministeries van Sociale en Economische Zaken Leidt dit overleg met alle betrokke nen nog niet tot overeenstemming dan zal de staatssecretaris de advies commissie werkloosheidsvoorzie ning om advies vragen alvorens een standpunt in te nemen Van onze parlementsredactie DEN HAAO Het demissionaire kabinet heeft gisteren besloten dr A. J. Plekaar te benoemen tot staatsraad in buitengewone dienst Dr. Piekaar. die 22 jaar bij het minis terie van onderwijs en wetenschap pen werkte, is onder meer be stuurslid van het instituut voor be stuurswetenschappen en lid van de sociaalwetenschappelijke raad van de Koninklijke Nderlandse Acade- mie van Wetenschappen Het kabinet besloot gisteren ook tot verlenging van de benoeming van mr. Jurgens als voorzitter van de NOS Van een onzer verslaggevers UTRECHT Tijdens een openbare zitting van de Utrechtse rechtbank heeft de 29-jarige radiomedewerker Koos Zwart uit Amsterdam gisteren aanschouwelij ke voorlichting over drugs gegeven. In een verduisterde rechtszaal vertoonde hij een uur lang dia's, die hij van commentaar voorzag Na afloop van de voorstel ling hoorde hij de officier van justitie mr. A Herstel een boete van 200 gulden tegen zich eisen Het Christelijk Nationaal familieblad in ieder gezin Neem nu een abonnement i Abonneepnjs slechts f I $0 per De NIEUWE Spiegel nummer Uil'jeverii Ramshoorn fiEjTLfaay Postbus 1132 rrRATlS re Roosendaal 1 GHATib De officier had Koos Zwart, wekelijks te beluisteren in het VARA-radioprogramma In de rooie haan. gedagvaard wegens het ongeoorloofd be zit van een met hard en soft drugs gevuld koffertje. Dat koffertje placht de bezitter mee te nemen naar bijeen komsten waarop hij voorlich ting over drugs verschafte. Om de officier en de rechtbank duidelijk te ma ken hoe hij daarbij te werk ging. vergastte hij het ge zeischap op een verkorte ver sie van zijn voorlichtingspro gramma Terugkerend van zo n bijeen komst, werd Zwart een half jaar geleden, in de nacht van 15 op 16 september, op het verkeersplein Oudenrijn aan gehouden, omdat de auto waarin hij meereed, een wei nig solide indruk maakte Bij inspectie van het voertuig werd het verboden koffertje aangetroffen Ais coördinator van de Stich ting Drugs Informatie (SDI) meende Koos Zwart gerech tigd te zijn dat koffertje mee te voeren Van 1971 tot 1973 mocht hij over een hoeveel heid drugs beschikken, om dat hij toen meewerkte aan een onderzoek dat door een Amsterdamse apotheker werd verricht Na beéindi ging van dat onderzoek zou hem niet duidelijk te kennen zijn gegeven dat de vergun ning met betrekking tot hel bezit van drugs vervallen was Op de vraag waarom hij ten behoeve van de SDI geen zo geheten opiumverlof had ge vraagd. antwoordde Koos Zwart dat de stichting hel daarvoor benodigde geld niet had kunnen opbrengen. Hij sprak van een bedrag van vier- d vijfduizend gulden dat daarmee gemoeid zou zijn ge weest. De officier meende te weten dat de vergunning heel wat minder kostte Koos Zwart antwoordde be vestigend op de vraag van de president, mr K S Bieger. ol het juist, was dat hij op het standpunt staat dat je door het gebruik van drugs niet gelukkiger wordt, maar dat je niet alle drugs over één kam moet scheren Een van de vijf getuigen-deskundlgen die door de verdediging wa ren opgeroepen, verklaarde dat de SDI haar ontstaan te danken heeft aan uitlatingen van de voormalige staatsse eretaris Kruisinga. die ver kondigde dat alle drugs even gevaarlijk waren De betrokken getuige, de Amsterdamse huisarts W. A Scheele. noemde dat „zeer misleidende voorlichting", die zijns inziens wetenschap pelijk niet verantwoord was. Wel zei hij met Koos Zwart van mening te zijn dat het gebruik van drugs moet wor den afgewezen, omdat er geen ongevaarlijke drugs bestaan Principieel In zijn requisitoir zei de offi cicr van justitie het volslagen plausibel" te ach ten dat degenen die voorliet) ting over drugs geven, deze drugs ook willen laten zien Dat Koos Zwart niet over een vergunning daartoe beschik te. leek hij verbazingwek kend te vinden, omdat, het Koos Zwart, driigsvoitrlithter naar zijn overtuiging met bij /onder moeilijk zou zijn ge weest die te bemachtigen De officier stónd ook stil bij de vraag waarom tot vervol ging van Koos Zwart was overgegaan Hij merkte op dat het openbaar ministerie het nuttig had geoordeeld de ze zaak (..geen huis-, tuin- en keukenovertreding van de opiumwet") aan de rechter voor te leggen. Volgens hem gaat het hier om een „princi piéle vraag" die de rechter moet beantwoorden Met het oog op dat principiële karak ter van de zaak. zei hij ook geen hoge straf te willen eisen De raadsman van Koos Zwart, mr H A Kater uit Amsterdam, concludeerde m zijn pleidooi dat zijn cliënt moet worden ontslagen van rechtsvervolging, omdat er geen sprake is van on rechtmatig handelen. Hij cl teerde een anonieme ..hoge autoriteit" die hem had toe vertrouwd de vervolging van Zwart „justitiële tijdverspil hng" te vinden De raadsman sprak er zijn verbazing over uit dat juist een verdienste lijk iemand als Koos Zwart terecht moest staan. De rechtbank zal op 15 april uitspraak doen De werkgevers zeggen dat zij deze procedure een jaar kritisch zullen volgen Eventueel zullen zij er op terugkomen De werkgeversverbonden geven toe dat de sociale werkplaatsen een groot goed zijn. „Maar in een tijd waarin vrijwel alle bedrijven genood zaakt zijn hun produktie te beper ken kun de confrontatie met werkplaatsen, die van hun kant trachten zoveel mogelijk werkgele genheid te behouden tot spanningen leiden. In een dergelijke situatie is het meer dan ooit nodig in het onder ling verkeer de nodige zorgvuldig heid ln acht te nemen." aldus de werkgevers Van een verslaggever DEN BOSCH Volgens de zenu warts D Mulder en de psycholoog drs J A M Dorpmans kon de van moord verdachte hooldverplegei Frans H. uit Kerkrade de eventuela gevolgen van zijn insuline-injectles op grond van zijn intelligentie over zien. Zij zeiden dit gisteren op de derde zittingsdag die het ge rechtshof in Den Bosch aan de be handeling van de zaak tegen ZFrans H in hoger beroep wijdde De zenuwarts Mulder liet weten dat de verstandelijke vermogens van H middelmatig zijn, maar voldoende om te beseffen wat hij deed Zijn intelligentie, aldus de getuige deskundige, wordt echter gehinderd door een neurose, waardoor hij ver minderd toerekeningsvatbaar ge noemd moet worden De verpleger heeft zijn geweten, zo zette Mulder uiteen, ondergeschikt gemaakt aan zijn streven zich tegenover de bui tenwereld te handhaven Volgens de psycholoog Dorpmans wilde H kos te wat het kost zichzelf zien als de zorgzame verpleger die geen fouten kon maken Tijdens zijn eigen verhoor bleef H volhouden onschuldig te zijn aan moord. Eerder afgelegde verklarin gen sprak hij heftig tegen Opnieuw bracht hij naar voren dat hij zich aanvankelijk, kort na zijn aanhou ding. een moordenaar had gevoeld door toedoen van de inspecteur van de rijksrecherche en de arts, die hem zouden hebben ingeprent schuldig te zijn Di' behandeling van de zaak tegen H zal maandag worden voortgezet ..Ellen hier slaat iets onduidelijk» in je dagboek; Tommy wil graag uitleg hebben".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3