1 Vakbondswerk in bedrijf omstreden Marktgebied Westl-Utrecht straks ook buiten Nederland Bewoners krijgen voorkeur bij RPS Werkloosheid derde wereld rechtvaardigt kledinginvoer Lichte verbetering kleine ondernemer Pronk steunt Nijverdal Ten Cate met één miljoen ^Ondernemers en vakbeweging oneens over wettelijke regeling Rapport over ontwikkeling in 1977 Bloemenkweek op laboratorium Vooralsnog geen daling van woningprijzen Noordoostpolder wil op dit moment geen kerncentrale Stokje voor export boter naar Rusland Verkoop woningen gaat door, maar: Werknemers van UC-fabriek boos op actievoerders Tinbergen op jubileum confectie-HTS 30 [ATERDAG 2 APRIL FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 31 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging zijn het volstrekt oneens over de plaats van het vakbondswerk in de onderneming. De werkgevers wijzen een wettelijke regeling van het vakbondswerk in de onderneming af, ze zien niets in een bijzondere wettelijke rechtsbescherming van vakbondswerkers en ze voelen niets voor een bepaling, die waarborgt dat vakbondsbestuur ders toegang tot de onderneming hebben. De vakbeweging eist die wettelijke regelingen wél op. Aanleiding voor het meningsverschil is de advies-aanvrage van minister Boersma (Sociale Zaken) aan de So ciaal-Economische Raad over de vraag of er „reeds nu" een wettelijke minimumvoorziening nodig is voor het vakbonds- of bedrijvenwerk. In die adviesaanvraag van maart 1974 —zegt de minister dat het kabi net er groot gewicht aan hecht, dat de vakbonden hun activiteiten meer dan in het verleden kunnen gaan richten op de afzonderlijke onderne mingen. Uit het ontwerp advies aan de regering, dat op 15 april in de SER zal worden behandeld, blijkt dat werkgevers en werknemers na drie jaar studie en onderhandeling het in het geheel niet eens zijn over de vraag hoe dat dan moet. Hoewel de historie van het vak bondswerk teruggaat tot voor de eerste wereldoorlog, is het vooral in de aandacht gekomen in de periode na 1965, toen de democratisering van de onderneming zich duidelijk be gon af te tekenen en in de wetgeving werd verankerd. Het vakbondswerk in de onderneming toen nog be drijvenwerk geheten uitte zich in pogingen om behalve de onderne ming ook de vakbonden zelf te de mocratiseren. De vakbonden, die zich in de wederopbouw-periode van na de oorlog vooral op centraal ni veau bezig hielden met de ar beidsverhoudingen, signaleerde een te grote afstand tussen de betaalde vakbondsbestuurders en hun leden in de bedrijven. Om de vervreem ding van de man op de werkvloer tegen te gaan, werden er binnen het bedrijf „bedrijfsledengroepen" of „bedrijfsafdelingen", bestaande uit vakbondsleden, opgericht. Faciliteiten In zijn advies-aanvraag noemt mi nister Boersma een aantal voorbeel den van faciliteiten, die nu per CAO zijn geregeld. Behalve om het ge bruik van publicatieborden, telefoon en vergaderruimte, gaat het vaak om het verlenen van vrijaf met behoud van loon om vakbondsvergaderin gen bij te wonen, het contact van vakbondswerkers met onderne mingsraadsleden en bondsleden (in èn buiten werktijd) en de garantie tegen benadeling in promotie of be loning of tegen ontslag op grond van vakbondsactiviteiten. De werkgevers noemen in het ont- werp-advies een wettelijke voorzie ning ongewenst en overbodig. Het is volgens hen in ons land een vast beginsel aan de sociale partners zelf over te laten, hoe zij hun wederzijdse verhoudingen willen regelen. Het voorstel van de vakbeweging om de ondernemer bij wet zonder meer te verplichten aan de vakbond facilitei ten ten behoeve van het vak bondswerk te verlenen, past volgens de werkgevers ook niet in het sy steem van het Nederlandse ar beidsrecht. Zij wijzen er daarbij op dat de laatste jaren reeds tal van CAO's zijn afgesloten, waarin afspra ken over het vakbondswerk zijn vastgelegd. In totaal gaat het om 57 CAO's, die van toepassing zijn op 1.070.000 werknemers. De werkgevers erkennen dat de vak bondswerker als vertegenwoordi ger van zijn bond in het bedrijf mogelijk kwetsbaar is. Zij zijn daar om bereid aanbevelingen te doen om de vakbondswerker te vrijwaren van nadelige gevolgen als gevolg van zijn vakbondswerk. Maar dat betekent niet. dat hij dezelfde bij zondere wettelijke rechtsbescher ming zou kunnen krijgen als de ge kozen leden van de ondernemings raad, die alleen via tussenkomst van de kantonrechter kunnen worden ontslagen. De ondernemingsraad als orgaan van de onderneming en het vakbondswerk als activiteit van de vakbond zijn niet te vergelijken, zo redeneren de werkgevers. De werkgevers laten het kabinet daarom weten, dat een regeling van de faciliteiten voor het vak bondswerk en de bescherming van de vakbondswerkers afhankelijk zal moeten zijn van de uitkomsten van het georganiseerde overleg, met na me in de Stichting van de Arbeid Stimuleren De vakbeweging acht het met de regering van belang, dat de bonden hun activiteiten meer dan vroeger gaan richten op de afzonderlijke on derneming. „Van de overheid mag worden gevraagd deze ontwikkeling te stimuleren.' In het advies knoopt de vakbewe ging aan bij de bevoegdheid, kandi daten te stellen voor de onderne mingsraad. Daarmee is de functie van de vakbeweging in de onderne ming wettelijk erkend. De uitoefe ning van deze functie vergt dat de vakbeweging zich ook blijvend bin nen de onderneming kan manifes teren. Een wettelijke regeling zou tot uitdrukking dienen te brengen dat de ondernemer in beginsel verplicht is faciliteiten voor het vak bondswerk in de onderneming te verlenen. Hij zou bijvoorbeeld ver plicht kunnen worden overleg te ple gen over de aard en omvang van de te verlenen faciliteiten Vrijheid Over de precieze inhoud wil overi gens óók de vakbeweging geen wet telijke uitspraken. Dat zou haar vrij heid kunnen aantasten. Het gaat alleen om een basisregeling, die het verlenen van faciliteiten in beginsel verplicht stelt, de rechtsbescher ming van de vakbondswerker regelt en de vakbondsbestuurder toegang tot de onderneming verleent. Dat laatste is volgens de vakbeweging nodig, omdat vakbondswerk ook ten doel heeft het functioneren van de bond zelf te verbeteren. Daarom moet de bestuurder contact kunnen onderhouden met de vakbondsle den in de onderneming. Ook over de relatie tussen het vak bondswerk in de onderneming en de ondernemingsraad zijn werkgevers en werknemers het oneens. De vak beweging signaleert het gevaar dat ondernemingsraadsleden onvol doende voeding krijgen van de ach terban. contact verliezen, en te zeer op persoonlijke titel gaan opereren. Het vakbondswerk 2ou daarom een rol kunnen spelen bij het begeleiden en ondersteunen van ondernemings raadsleden De werkgevers menen evenwel, dat er geen relatie mag bestaan tussen het werk van een ondernemingsraad en dat van de vakbonden in een onderneming. „Het vakbondswerk in de onderneming heeft tot doel de vakbondsleden meer bij het werk van de vakbonden te trekken en hun belangen in de werksituatie te be hartigen. Instituten met een andere doelstelling zoals de ondernemings raad dienen daarvan gescheiden te blijven." zo redeneren de werkge vers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht enige inko mensstijging voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en een lichte verbetering van de ren dementspositie in hun bedrijven. Het EIM zegt dit aan de hand van een rapport over het midden- en kleinbedrijf in 1976 en 1977, mede gebaseerd op het zojuist gepubli ceerde Centraal Economisch Plan 1977. Uit het EIM-rapport blijkt dat als de loonstijging de veronderstelde 7,5 procent niet te boven gaat. hel inkomen van de zelfstandige dit jaar in geld uitgedrukt met 9 pro cent zal toenemen tegenover 11 procent in 1976. Reécl betekent dit een verbetering met 1 procent voor een kleine ondernemer met een inkomen van 35.000 in 1977. In 1977 ging diezelfde onderne mer er met 2 procent op vooruit. (De nominale loonstijging zal overigens in de detailhandel ach terblijven bij een gemiddelde van 9 procent. Het EIM raamt voor de winkeliers een stijging van 8 pro cent wat vooral veroorzaakt wordt door de winkels die voe- dings- en genotmiddelen verko pen. In het vervoer oefent de naar verhouding sterke loonstijging van het personeel een negatieve invloed uit. De kleine vervoerson- dernemers gaan er nominaal maar 6.5 procent op vooruit maar vorig jaar verbeterden zij zich dan ook 24,5 procent. De sectoren am bachten en horeca zullen naar verwachting beter liggen dan het gemiddelde voor het midden- en kleinbedrijf. ROELOFARENDSVEEN De heer H. J. Hylkema, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, heeft gisteren in Roelofarendsveen (Z.-H.) het bedrljfslaboratorium voor weefselkweek geopend. Naar dit laboratorium, toebehorend aan een door het bedrijfsleven ge vormde stichting, kunnen bloemen en bollenkwekers planten sturen die hun erg goed bevallen, om er snel een groot aantal nakomelingen van te krijgen die precies op de eerste lijken en bovendien virusvrij zijn. Er wordt voorlopig met drie soorten gewerkt: fresia, gerbera en anthuri- um. In januari zijn de eerste duizend gerbera's al afgeleverd en op het ogenblik heeft het laboratorium door het bedrijfsleven ingezonden materiaal in bewerking van 22 anthurium-, 15 gerbera- en 65 fresia- rassen. Bij anthurium. vertelde de leiding van het laboratorium, vult men nu al een gat in de markt: het be drijfsleven heeft gewoon even ge wacht tot deze nieuwe methode van „vegetatieve vermeerdering", die al lerlei voordelen biedt boven de tra ditionele vegetatiever vermeerde ring, klaar was voor praktijktoepas sing op deze bloem DEN HAAG Minister Pronk i ontwikkelingssamenwerking! zal het maximum van één mil joen gulden bijdragen aan de herstructurering van Ko ninklijke Textielfabrieken Nij verdal-Ten Cate. Het geld is bestemd voor twee bedrijven van Nijverdal-Ten Cate, name lijk De Twentse Stoomblekerij Vraag naar hypotheken verdubbeld. T Si QWfH Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Westland-Utrecht Hypotheekbank verwacht dat over enige jaren niet alleen Nederland haar marktgebied zal zijn, doch ook andere Europese landen. Aldus drs. K. A. Verhey. voorzitter van de raad van bestuur, tijdens een toelichting op het jaarverslag. ..Momenteel zijn wij al zeer voor- zichtig werkzaam in het buitenland op het gebied van de projectontwik keling. maar daar kan een activiteit op volgen, liggende op het gebied van de hypotheekverstrekking. In elk geval zijn wij bezig onze pionnen te zetten." De Westland-Utrecht wil zich wat het buitenland aangaat in de eerste plaats richten op de ons omringende EG-landen, alsmede op Zwitserland. Wat de EG-landen aangaat zijn met Frankrijk al vergevorderde gesprek ken op gang. Sprekende over de projectontwikke ling, waarvan de bijdrage tot de winst „alleszins bevredigend" werd genoemd, zei de heer Verhey het zeer belangrijk te achten, dat de Westlan- dUtrecht projectontwikkeling als een beroep bedrijft en niet als snab- bel£ar. Daarom betreurde hij het, dat er thans een tendens bestaat projectontwikkelaars uitsluitend af te schilderen als grondspeculanten, die slechts uit zijn op het verkrijgen van incidentele winsten. Een concrete daling van de wo ningprijzen zag het bestuur er voor alsnog niet in zitten. „De meer dan evenredige stijging van de hui zenprijzen, waarvan momenteel sprake is. verontrust ons in hoge mate. Er is hier echter sprake van een normaal schaarsteverschijnsel. De discussie over het voornemen van de centrale bank tot kredietbe perking werd „wat overtrokken" ge- EMMELOORD Het gemeentebe stuur van de Noordoostpolder wil bij de huidige stand van zaken geen enkele medewerking verlenen aan vestiging van kerncentrales op Urk en aan het Ketelmeer. Dit heeft het gemeentebestuur meegedeeld aan de ministers Gruijters en Lubbers. Het gemeentebestuur zegt de conse quenties niet te kunnen overzien en daarom tegen bouw van kerncentra les op zijn grondgebied te zijn Tevens heeft het gemeentebestuur zich erover beklaagd dat over de keus van de twee genoemde vesti gingsplaatsen geen enkel overleg met de gemeente is geweest. noemd. „Bovendien begrijpen we de zorg over de stijging van de hypothe ken niet helemaal. Zoals de zaken er thans voorstaan, wordt niet aange nomen, dat de Westland-Utrecht tz.t. onder de voorschriften van de kredietbeperking zal vallen. Wij fi nancieren nl. monetair neutraal. Als we inderdaad niet onder de krediet beperking vallen voorzien we een grotere toeloop van mensen, die een hypotheek willen". Met betrekking tot de gedane sugge stie, dat gegadigden voor een hypo theek het beste rechtstreeks een hy potheekbank zouden kunnen bena deren en zo de provisie van de tus senpersoon zelf zouden kunnen ver dienen werd opgemerkt, dat de Westland-Utrecht met haar 30 kan toren nimmer de clientele naar beho ren zou kunnen bedienen. Daartoe zou een uitbreiding van het kanto rennet nodig zijn. Dat zou geld kos ten en daarvoor zou de consument dan wel moeten opdraaien. Het zgn. provisievoordeel zou dan zeker ver dwijnen. Van een eventueel plafond in de fis cale aftrekbaarheid van de hypo theek rente verwachtte het bestuur geen ernstige gevolgen. Maar, zo meende men. er zal hier van alleen sprake kunnen zijn indien tot een algehele wijziging van ons fiscale systeem wordt besloten. Portefeuille De hypotheekportefeuille steeg in de eerste twee maanden van het lopende jaar met 275 miljoen, te gen 130 miljoen in dezelfde maan den van verleden jaar. De portefeuil le kwam daarmede uit op 5.761 miljoen. Overigens wordt niet ver wacht. dat de produktie van hypo theken ook over het gehele jaar een verdubbeling te zien zal geven. In de maanden januari/februari nam het totaal der opgenomen gelden met 250 miljoen toe tot 5.574 miljoen. Mede gezien de vooruitzichten van de projektontwikkeling wordt de gang van zaken met vertrouwen te gemoet gezien De Westland-Utrecht Hypotheek bank stelt op 20 april de inschrijving open op nominaal 33 miljoen gulden 8 3/4 procent achtergestelde obliga ties 1977 pet 1983/1997, in stukken van nominaal 1000 aan toonder en wel tot de koers van 100 procent. Bij iedere obligatie behoren, zoals ge meld. optierechten tot verkrijgen van certificaten van aandelen Westland-Utrecht. De optierechten zijn belichaamd in zgn. „warrants A" en „warrants B". (De verplichtin gen uit hoofde van de obligaties uit hoofde van de onderhavige lening zijn achtergesteld bij alle andere tegenwoordige en toekomstige ver plichtingen van de vennootschap. Dat wil zeggen, dat in geval van faillissement, surséance van beta ling of ontbinding van de ven nootschap en indien zij haar kredi- teuren een akkoord heeft aangebo den, geen betalingen uit hoofde van deze lening worden gedaan, alvo rens alle andere schuldverplichtin gen zijn voldaan). BRUSSEL De Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de EG in Brussel heeft besloten drie «lagen lang (tot en met zondag) geen enkele subsidie op de uitvoer van boter uit de EG te verstrekken. Dat is gisterochtend in Brussel mee gedeeld. De commissie, zo luidt de argu mentering, wil drie dagen de tijd hebben om een nieuw sys teem voor dc boteruitvoer uilde Europese Gemeenschap uit te werken. Een woordvoerder deelde don derdag mee, dat de Europese Commissie eventueel maatrege len zou nemen om nieuwe ex porten van grote hoeveelheden boter naar de landen van het Oostblok te verhinderen. Don derdag werd bekend dat de Sov jet-Unie pogingen deed een hoe veelheid van rond 35.000 ton bo ter uit Duitsland te betrekken. DEN HAAG De Rijkspostspaarbank en het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds blijven doorgaan met het verkopen van complexen onroerend goed. Maar zij zullen voortaan de betrokken huurders het eerst in aanmer king laten komen, en daarna pas makelaars die de hele complexen tegelijk kopen. Dat heeft minister Duisenberg toe gezegd in de Tweede Kamer, nadat hij door leden van de fracties van de PvdA en de PPR aan de tand was gevoeld over de recente verkopen van complexen van beide beleg gingsinstellingen aan makelaars. Bij een aantal projecten valt die verkoop aan een makelaar of parti culiere belegger niet meer terug te draalen, maar bij een complex wo ningen in Amstelveen kan dat nog wel. De voorgenomen verkoop aan een makelaarskantoor daar is opge-, schort, aldus minister Duisenberg In de Tweede Kamer. Schommelingen De demissionaire minister betoogde dat het voor de Rijkspostspaarbank steeds noodzakelijker is geworden beleggingsvormen te kiezen, die toe genomen schommelingen in de spaarrente beter kunnen opvangen. Dat betekent In het algemeen dat gekozen moet worden voor beleggin gen met hoog aanvangsrendement en korte periodes van réntefixatle. Het algemeen burgerlijk pensioen fonds is tot afstoten overgegaan, om- in Goor (550.000 gulden) en Ten Cate Sports in Almelo (450.000 gulden). De produktie van de Twentse Stoomblekerij is sterk gedaald naar aanleiding van de grote concurrentie vanuit ontwikkelingslanden op het gebied van de produktie van zoge naamd smaldoek. Het bedrijf leed aanzienlijke verliezen en in 1976 kwamen honderd mensen zonder werk te zitten. Men is nu onder ande re bezig over te schakelen op de produktie van breeddoek, die min der onderhevig is aan concurrentie uit ontwikkelingslanden, aldus ont wikkelingssamenwerking. Ten Cate Sports is een nieuw bedrijf van Nij verdal-Ten Cate dat zich bezighoudt met de verkoop van zogenaamde windsurfers. Het ls de bedoeling dat het bedrijf in de toekomst zelf planken en masten voor deze „zeilplanken" gaat maken. De nieuwe arbeidsplaatsen die dit bedrijf met zich meebrengt, zijn en worden vrijwel ingenomen door ar beiders voor wie elders bij Nijverdal- dat er teruggang in het rendement wordt verwacht. De Kamerleden vonden dat de over- heids-beleggers eigenlijk helemaal niet zouden moeten afstoten. Als dat dan toch zou gebeuren, dan ten minste aan de huurders. De Centrale Belegglngsraad heeft het afstoten van het onroerend goed goedgekeurd. Bij die verkoop ls vastgelegd dat gedurende tien jaar de woningen of winkels of garages slechts aan de huurders mogen wor den verkocht of aan derden, maar In dat laatste geval zouden de lopende huurovereenkomsten gedurende tien jaar gestand moeten worden gedaan. Het blad van de FNV stelt dat de verkoop van de andere complexen ook nog best terug te draalen zou zijn geweest, als de RPS een even tuele hoge boete voor het niet door gaan van de transactie had willen riskeren. Die boete riskeert men ook in het geval Amstelveen, aldus het blad. dat de RPS beschuldigt van regentesk, „nauwelijks sociaal beleg gingsbeleid." Ten Cate geen werk meer was. De overheidsbijdrage komt ten laste van het fonds voor de omschakeling van de produktie en uitvoer van ont wikkelingslanden. Daarvoor heeft de Nederlandse regering sinds 1975 een bedrag op de begroting opgenomen. Over de problematiek van de Neder landse textiel- en kledingindustrie en de invoer uit ontwikkelingslan den, is onlangs een informatiebulle tin uitgegeven door de Voorlich tingsdienst Ontwikkelingssamen werking van het ministerie van bui tenlandse zaken. Dit bulletin is op aanvraag gratis verkrijgbaar. Nijverdal-Ten Cate heeft in 1976 een verlies geleden van 30,5 min (v.j. 28,8 min). Opnieuw wordt voorge steld het dividend te passeren. Laatstelijk werd over 1974 6 pet. uitgekeerd. De omzet is gestegen van 409,7 min. tot 460 min ALGEMENE BANK NEDER LAND heeft door de aanhoudendp expansie van het bedrijf in 1976 het balanstotaal met 16,6 pet weten op te voeren van 47,9 miljard tot 55.9 miljard. (De nettowinst bedraagt 205 min. (v.J. 186 min) wat een stijging betekent van rond 10,4 pet.) Het dividend is verhoogd tot 22,50 (21). De geconsolideerde omzet en het resultaat van de KON HOUTHAN DEL WILLIAM PONT hebben zich in 1976 volgens de prognose ontwik keld. De omzet steeg met ruim 26 pet. tot 432 min De winst na voor zieningen en belasting bedroeg 4,65 min. tegen 1,5 min in 1975. Het dividend is bepaald op 12 Voorgesteld wordt een keuzemoge UJkheid te bieden in de vorm'van 2 in contanten en 5 in gewone aande len ten laste van de agioreserve. Kalkzandsteenfabriek in Dordrecht gesloten Van een verslaggever DORDRECHT De kalkzandsteenfabriek van Merwe- dijk in Dordrecht wordt gesloten. Door deze maatregelen zullen onge veer 35 medewerkers moeten af vloeien, zo heeft Merwedijk be kendgemaakt. De Nederlandse kalzandsteenindus- trie kampt met een overcapaciteit. Met name in het westen van Neder land is de capaciteit niet afgestemd op de omvang van en de afname door de bouwma rkt In verband daarmee zal de produk tie van kalkzandsteen van Merwe dijk in Dordrecht in de loop van 1977 worden verminderd en geheel worden ondergebracht bij de kalkzandsteenfabriek „Merwede" in Gorinchem. Het besluit om de kalkzandsteenfabriek iun Dordrecht te sluiten is mede geno men in verband met de slechte situ ering van dit bedrijf midden in een woonwijk, aldus Merwedijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werknemers van de ultra-centrifugefabriek in Almelo vinden dat de actievoerders tegen de uitbreiding van hun fabriek on juiste argumenten gebruiken. In een In sommige bladen geplaatste ad vertentie ageren de vierhonderd werknemers van de fabriek voor ver rijkt uranium tegen de actievoer ders. die vandaag een protestde monstratie tegen de uitbreidings plannen in Almelo organiseren Volgens de personeelsleden, die rea geren op een eveneens in veel dagbladen verschenen advertentie van dc gezamenlijke actiegroepen, getuigen hun argumenten niet van een juist inzicht in de feiten, of zijn ze zelfs volstrekt onjuist. Men wijst erop da niet-ultbrelding van het Al' melose project ontslag op korte ter mijn voor velen van de honderden werknemers betekent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Werkloos heid in de derde wereld ls veel erger voor wie dat overkomt dan hier in Nederland. Wie hier zonder werk raakt, krijgt een redelijke uitkering maar in ont wikkelingslanden is daar geen sprake van. Bovendien: in de textielindustrie is het zo dat een werkloze in Nederland vaak voor enkele mensen in de ontwikkelingslanden werk be tekent Dit was een van de opmerkingen van prof. dr. J. Tinbergen tijdens een inleiding op een studiemiddag van de HTS voor de confectie-lndustrie „Mr. Koetsier". In het kader van de feestelijkheden rond het 25. Jarig be staan van de school sprak naast No belprijswinnaar prof. Tibergen ook mr. C. van Lookeren Campagne, voorzitter van de confectie- industrie. Tinbergen wees er op dat de confec- tie-industrie één van de bedrijfstak ken is die zeer arbeidsintensief ls en weinig kapitaalintensief Daarom vinden we kledingindustrie over de hele wereld verspreid met als gevolg een buitengewoon felle concurrentie waar bijvoorbeeld de Nederlandse kledingnijverheid niet of nauwelijks tegen is opgewassen. In Nederland heeft men wel begrip voor de ontplooiing van ontwikke lingslanden. zo constateerde Tinber gen maar er wordt vaak laatdun kend gedaan over de zg. .quasi - ontwlkkelingslanden" als Taiwan en Zuld-Korea Dat Is ten onrechte, vond hij. Deze staten mogen dan voor liggen in hun economische ont wikkeling op vele andere, de proble matiek van de derde wereld geldt daar even goed Zelfs meende Tinbergen dat export uit Hongkong en Singapore (landen met een nog weer hoger ontwikke lingsstadium dan Taiwan of Zuid- Korea) nog acceptabel is, ook al is de industrialisatie daar te danken aan buitenlands kapitaal. „Wij ver geten vaak dat de werkloosheid daar zo wanhopig groot is", zo merkte de hoogleraar op In het al gemeen toonde hij zich tegenstan der van protectie en voorstander van industrialisatie In de derde we reld. Wordt een produkt in een land industrieel gefabriceerd, dan is het goedkoper, de lokale consument houdt dus iets extra's over en het kan nog deviezen opleveren ook. Schandalige lonen Mr. Van Lookeren Campagne was minder positief over de textielindus trie in de quasl- ontwlkkelingslanden. Hij merkte op dat er lonen worden betaald die zelfs in die landen schandalig laag ge noemd mogen worden en vond dat de Nederlandse vakbeweging daar terecht tegen heeft geprotesteerd De Struconvooreitter vertelde het moeilijk te vinden een algemeen gel dende oplossing te vinden voor de problemen in de Nederlandse con- fectle-industrle. Kiest men voor de weg van de tnvoerregulering dan be tekent dit dat alle consumenten van -kleding de lasten moeten dragen. De minst draagkrachtigen zullen daar het zwaarst onder lijden en de last wordt dus ongelijk verdeeld. De an dere weg is overheidshulp aan be drijven. Als men rechtstreeks hulp geeft aan individuele bedrijven, kan dat zeer nuttig zijn maar het pro bleem van concurrentievervalsing dreigt Bovendien is dat bijzonder zuur voor werknemers in een nood lijdende onderneming die toevallig geen steun krijgt Algemene hulp voor de hele bedrijfstak heeft weer het nadeel dat daar ondernemingen van profiteren die het helemaal niet nodig hebben. „In dit terrein vol voetangels en klemmen beweegt zich de Strucon", aldus mr. Van Loo keren Campagne. De Strucon heeft de plicht de overheid te adviseren over te nemen maatregelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31