,lk wil mijn zelfrespect bewaren, daarom doe ik nü nog geen keuze vVU üit brieven van lezers vrije universiteit HJ VALKENSTEDE: Nederland wil opening van Russisch massagraf PvdA-strategie van wantrouwen faalde amsterdam wetenschappelijk medewerk(st)er werkende jeugd-cnv een nieuwe vorm van verzorgd wonen met volledige privacy... VALKENSTEDE - ZATERDAG 2 APRIL 10 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 door Hans de Boer Nauwelijks 64 dagen voor de verkiezingsdatum van 25 mei kwam het kabinet-Den Uyl ten val Gestruikeld op een onderdeel van een van de wetsontwerpen inzake de grondpolitiek. De dag waarop de breuk plaats vond ligt al zo n tien dagen achter ons. en dat geeft mogelijkheden om in een wat rustiger sfeer de ontstane kabinetscrisis van een enkele kanttekening te voorzien Elk weldenkend mens zal de kabinetscrisis zo kort voor het einde van de rit betreuren. Immers een crisis is voor het land zelden een goede zaak. De wetgevende arbeid ligt nagenoeg stil. Nieuwe initiatieven blijven uit. Voor maanden geldt dat er slechts ruimte blijkt te zijn voor het afwikkelen van lopende zaken Korte duideli|k geschreven, liefst aan een kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet Postbus 859. Amsterdam Bh pubJikatie wordt de naam van de schrijver vermeid De breuk kwam tot stand op een verschil van mening over de invul ing van de correcties voor onbillijk heden bij onteigening uitgaande van het begrip gebruikswaarde De breuk was geen gevolg van het feit dat de christen democratische ministers een ander oordeel zouden hebben over het voorkomen van spe culatie dan hun collega's Voor het tegengaan van speculatie was trou wens het wetsontwerp dat gemeen ten een voorkeursrecht Bij transac ties met ontroerend goed toekent het meest belangrijk Over dat ont werp bestond tussen socialisten en christendemocraten nauwelijks ver schil van mening Vriend en vijand hebben om strijd beweprd dat dc zwaarte van het geschil ovey de grondpolitiek als ..gering'" aange duid dient te worden De CDA- lijsttrekker Van Agt stelde dat de partijen elkaar binnen het kabinet tot op een streep" genaderd waren Een deskundige bij uitstek terzake van de grondpolitiek. prof De Haan. die het CDA adviseerde, heeft in een vraaggesprek met een krant gezegd verbaasd te zijn dat het kabinet op ..zoiets futiels was gevallen Oorzaken Het bovenstaande moet. wil de breuk verklaarbaar worden, onher roepelijk leiden tot de conclusie dat er verschil is tussen aanleiding en oorzaak van de crisis Wanneer het concrete breukpunt ge ring wordt genoemd, is het dan voor de hand liggend dat er aan de uitein delijke breuk oorzaken buiten de grondpolitiek gelegen ten grondslag moeten liggen'1 Zij die ons niet welgezind zijn, stéllen dat het CDA geen echte veranderingen in de maatschappij wenst, en een crisis forceerde om van de vier hervor- mingsontwerpen af te komen De PvdA suggereert in een grote adver tentie zelfs dat het de derde maal is dat de KVP een kabinet op de grondpolitiek laat vallen. Als voor beeld noemt men ook de val van het kabinet-Cals Deze voorstelling van zaken is geheel in strijd met de waar heid. Een ieder kan weten dat het kabinet-Cals in oktober 1966 ten va! kwam over de ingediende begroting, waarvan het financieringstekort te hoog werd bevonden Een ieder kan ook weten dat het kabinet-Cals op het moment van dc val nog geen ont werp van wat inzake de grondpo litiek bij de Kamervhad ingediend. Elders zoeken Nu. de oorzaken voor de breuk moe ten elders worden gezocht Ik denk m de eerste plaats aan de ultima tieve sfeer waarin wetsontwerpen werden getrokken Ontwerpen die als toetssteen dienden om het al of niet vooruitstrevend karakter van liet CDA aan het licht te brengen Vooruitstrevendheid uiteraard be oordeeld en gewogen door anderen. De examenonderwerpen hadden een plaats in de resolutie waarin de PvdA de mogelijke samenwerking nè 25 mei met het CDA aan voor waarden bindt Men had mogen verwachten dat de PvdA met de ervaring van Keerpunt leergeld zou hebben betaald. Ook toen wekte men verwachtingen te genover de kiezers die niet waar te maken bleken te zijn. De resolutie en de daarbij behorende examen- onderwerpen zijn een poging om op nieuw iets van de Keerpunt strategie leven in te blazen. De crisis heeft deze strategie slechts opge blazen In een verklaring van het algemeen bestuur van het CDA wordt als tweede oorzaak de sterk op de per soon van de heer Van Agt gerichte aanvallen vermeld Men denke hier aan de abortusproblematiek, de por no-kwestie en de zaak Menten Tenslotte noem ik de vertraagde be sluitvorming in het kabinet waar door 'de ..examenonderwerpenin de laatste maandenvlak voor de ver kiezingen behandeld dienden te worden. Dit leidde er toe dat onder werpen die op zichzelf genomen reeds alle aandacht opeisen, behan deld moesten worden in een jaag- tempo en in een sfeer die reeds door verkiezingskoorts was aangetast Deze factoren samen hebben tot de breuk geleid. Dit alles samen bete kende ook dat een resterend gering verschil van opvatting over bij ont eigening toe te passen correcties niet meer overbrugbaar bleek te zijn Nasleep Burger Als een belangrijke oorzaak van de breuk wordt door sommigen ook ge noemd de wijze waarop het kabinet is geformeerd. Daarbij denkt men dan aan het onder vertegenwoor digd zijn van KVP en ARP en aan de gedoog-functie van deze beide par tijen tegehover het kabinet. De ka binetsformatie in 1973 is zeker geen schoolvoorbeeld van hoe het bij for maties zou behoren toe te gaan. het is ook een formatie die op die wijze slechts eenmaal tot stand kon wor den gebracht Zo niet weer Ik vermag echter niet in te Zien wat die formatie met de breuk over de grondpolitiek te maken heeft Er zijn kabinetten volgens het boekje geformeerd, met tot in détail gere gelde programma's, welke nochtans het tweede jaar niet haalden Het Ln moeite en pijn en volgens een heel vreemd boekje geformeerde kabi net-Den Uvl heeft de vier jaar bijna volgemaakt en zware stormen over leefd Nee. de kabinetsformatie 1973 kan ik niet aanmerken als één van de oorzaken die tot de huidige crisis leidden Aan een uitdiepen van de schuldvraag heb ik weinig behoefte Het lost ook niets op De breuk is er Men moet constateren, dat men het samen niet heeft gered Zo er al iets over schuld te zeggen zou zijn. wijs ik slechts op de bijzondere ver antwoordelijkheid welke een minis ter-president draagt, ook voor het overeind blijven van de regerings ploeg als geheel Ik denk dat wij moeten beginnen met de verschillen duidelijk te ma ken die er uiteindelijk tussen CDA en PvdA aan de dag traden. Die uitleg dient plaats te vinden zonder tot een opblazen van het conflict te komen. Wanneer de PvdA demago gie met de grondpolitiek wenst te bedrijven, betreur ik dat. Het blijve echter de stijl van de christen democraten om zich door de polari satie van de tegenstander niet tot tegen-polarisatie te laten provoce ren Een versimpelen of opblazen van het conflict leidt tot niets Geen boer of middenstander, die bij ontei gening recht heeft op een rechtmati ge vèrgoeding. is er mee gediend Geen gemeente krijgt er een dag eerder de zo noodzakelijke voor rangspositie mee Bij de kabinetsformatie zal blijken dat wij opnieuw met onze neus op de grondpolitiek gedrukt zullen wor den. Zoals bijvoorbeeld de PvdA en de VVD te maken zullen krijgen met het vinden van een oplossing van het abortusvraagstuk. Elke dema gogie is hier uit de boze. Geen woordbreuk Met kracht bestrijd ik dat Van Agt. woordbreuk zou hebben gepleegd Alle voorstellen die Van Agt binnen het kabinet heeft gedaan gingen uit van wat bij de totstandkoming van het kabinet was afgesproken nl vasthouden aan de gebruikswaarde plus correcties Onomwonden moet ook de beschuldiging worden afge wezen als zou het CDA speculatie niet wensen te bestrijden en als be schermheer optreden van grondei genaren en projectontwikkelaars. Deze beschuldiging is een leugen, en laat ons dat dan ook maar duidelijk zeggen. Het is Van Agt gegaan om een rechtmatige en billijke vergoe ding bij onteigening over wat rechtmatig en billijk is kan men verschil van oordeel hebben Maar het ging beslist niet over vóór of tegen speculatie Duidelijk dient ook te zijn dat beide AR-ministers alle voorstellen van christen-democratische zijde supe rieur vonden aan die welke van pro gressieve zijde kwamen Aan de voorstellen van Van Agt gaven zij dan ook hun steun. Over de uitein delijke aanvaardbaarheid van het tegenbod van de progressieven kan men tenslotte om zuiver politieke redenen een verschillend oordeel hebben. Een oordeel dat nauw sa menhangt met de vraag of je de zaak waar het om gaat alles afwe gend een kabinetscrisis waard vindt Geen escalatie Ik heb een en andermaal op het geringe verschil terzake van de grondpolitiek gewezen Daarnaast poogde ik aanleiding en oorzaken van het conflict aan te geven Het is mijn vurige wens dat de socialisten eens serieus over de in onze kring ervaren diepere achtergronden en oorzaken van de breuk willen naden ken Het is de voorwaardensfeer. de arrogantie die spreekt uit het harten en nieren proeven en die tenslotte de ander alle lust aan het meewerken aan het totstandbrengen van norma le verhoudingen tussen socialisten en christen-democraten beneemt. Ik hoop ook van harte dat het conflict zich niet verbreedt. Om ver breding te voorkomen kunnen chris ten-democraten positieve bijdragen leveren Ons land is niet gebaat bij verharde verhoudingen tussen socia listen en christen-democraten Ik pleit voor een houding die niet leidt tot het dichtgooien van deuren naar de partners waarmee wij vier jaar regeerden Anderen waaronder het algemeen bestuur van het CDA en de lijsttrekker hebben vanuit hun verantwoordelijkheid hetzelfde gezegd Het is niet aan mij voorbijgegaan dat er mensen zijn die dit pleiten een overbodige vrijage vinden of een be delen om gunsten. Ook zijn er die stellen dat wij ons zelfrespect verlie zen wanneer wij op dit moment al weer spreken over hoop op een her nieuwde samenwerking tussen soci alisten en christen-democraten Dat zien wij. zo stelt men, na 25 mei wel weer Ik wil ook graag mijn zelfrespect behouden. En lk houd mij ook aan Pieter Menten, die wordt verdacht van oorlogsmisdaden, wordt onder meer gedagvaard wegens moord op een groot aantal Poolse staatsbur gers. merendeels van joodse af komst, op 27 augustus 1941 in Urycz De Nederlandse justitie heeft verder gevraagd of zij bij de opening van dit massagraf vertegenwoordigd kan zijn De Amsterdamse officier van justitie, mr A. F J. C. Habermehl, achtte het gisteren nog te vroeg om al definitief te zeggen welke verte genwoordigers dit zouden kunnen zijn. De raadsman van Pieter Men ten. mr L. van Heijningen, zei giste ren het vreemd te vinden dat hij niet van het verzoek van de Nederlandse justitie tot opening van het massa graf. op de hoogte was gesteld Naast de massa-executie in Urycz wordt Menten er ook van verdacht betrokken te zijn geweest bij de mas saexecutie op juli 1941 in Podho- J de uitspraak van het CDA-bestuur. welke concludeerde dat er thans van een intentieverklaring geen sprake kan zijn. Maar waarom zou ik vergeten dat ome ministers en staatssecretaris sen een beleid gevoerd hebben dat wij hebben gesteund en voor de uit komst waarvan wij ons niet behoe ven te schamen? Waarom zou ik verhullen dat wij met vele maatregelen van het kabinet van harte ingestemd hebben, en dat er veel waardevols tot stand geko men is? Tot stand gekomen dank zij onzé steun? Onze geloofwaardigheid neemt niet af wanneer wij niet willen verhelen waarvoor wij ook hebben willen staan Integendeel Het CDA heeft een aan spreekbaar programma. Ik wens het velen in handen. Het gedachtengoed van ..Niet bij brood alleen" past bij een streven naar rechtvaardiger in komens en vermogensverhoudin gen. Past bij een beleid dat gericht is op het toenemen van mondigheid van mensen. Sluit aan bij een poli tiek die spreiding van macht een goede zaak vindt Een programma dat een voortzetting van de combi natie tussen socialisten en christen democraten geenszins in de weg staat En als er spijkerhard onderhandeld moet worden? Akkoord, wij hebben ook voorwaarden Er is echter al veel gewonnen wan neer onze socialistische regerings partners wat hebben geleerd van het falen van hun op polarisatie en wan trouwen gebaseerde strategie. Zo n strategie laat de ander niet in zijn waarde. En dat loopt altijd fout af Hans de Boer is voorzitter van de ARP en lid van de Tweede Kamer. rodce. Beide plaatsen liggen in het tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers bezette deel van Polen, dat nu Russisch gebied is. Maandag zal tijdens een openbare zitting van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank de datum van het proces tegen Menten worden vastgesteld Kabinetscrisis (31) i Naast Van Agt. Steenkamp. Aantjes en Biesheuvel heeft nu ook Boersma de PPR in de ban gedaan Nu heeft eens iemand gezegd, dat de PPR het geweten is van de christelijke partij en Persoonlijk vond ik dit erg over dreven maar de uitlatingen van bo vengenoemde heren doen nu den ken dat er blijkbaar toch iets van waar ls. Emmen H. Weggen Kabinetscrisis (32) Voor prof Steenkamp is een crisis, waarbij zijn geestelijk kind letsel oploopt, kennelijk een aanvaardba re reden om een zondebok te zoeken, in dit geval de PPR. Hij acht zich in staat het „beestje" met zonde te beladen en stuurt het de woestijn tde oppostie) in. Daar hoort de PPR schijnbaar thuis, bij de roependen in de woestijn. Ter verduidelijking, stel dat het volk hem met begrijpt, voegt hij nog toe dat aldaar ook PSP'ers err communisten vertoeven. Bij dergelijke activiteiten behoort hij zich bewust te zijn van de orde nende werking van de menselijke geest, een mens groepeert Immers (dit begint al bij het kind. dat naar vorm en kleur gaat onderscheiden» Mensen hoeven de gegeven handrei king maar te voltooien en de PPR wordt gerangschikt onder de com munisten. De partij zit dan in een vakje, slechts het stempel (stigma) hoeft er nog op en klaar zou kees zijn. Op een dergelijke manier voor het volk denken acht ik een duidelij ke afkeuring waard Rotterdam Jaap van der Hoest Kabinetscrisis (33) De val van Den Uyl is om vele rede nen een teleurstelling Twee maan den voor de verkiezingen een crisis is een ongelukkige zaak Met de heer Van Leeuwen zie ik geen andere keuze dan als christen te stemmen op PvdA en PPR De AR-polltici zijn helaas in deze KVP-CDA ten onder gegaan. Een trieste zaak' Huisscn J. den Braber Kabinetscrisis (34) De grondpolitiek. was die werkelijk zo belangrijk? Eens hadden we kolo niën, nu zijn wij een kolonie van het internationale kapitaal. Wie be heerst ons leven? Dat zijn de natio nale en internationale concerns Zij bepalen de prijs die de boer en de tuinder krijgen voor hun produkten. De concerns jagen de prijzen op Het excuus is dan de lonen Door te veel te investeren en automatiseren wil len wij meer produceren dan zij kun nen verkopen. Het gevolg: werkloos heid. De regering mag de vuile was opknappen. Het was te wensen dat de Nederlandse kiezer (ster) eens volwassen zou zijn en zich de vraag zou stellen: wie er regeert en hoe wij worden geregeerd. Na 32 jaar op bouw hebben de jonge mensen nog geen woongelegenheid. De jongeren worden bewust buiten het be drijfsleven gehouden. Het was te wensen dat er een arbeidersregering kwam. Atmterdam II. B. Hermarij >r Kabinetscrisis (35) De heer Van Agt is een man die weet dat hij tegenover God verantwoor ding schuldig is en in dte geest werkt hij en kon hij met zijn beginselen niet achter de wijziging van deze wet staan, daar om de boeren- tuinders- en middenstanders bij een onteigening geen schadeloosstelling zouden krijgen, wat redelijk te noe men is. Hiermede heeft de heer Van Agt de C. van het CDA waarge maakt Laten wij ons vertrouwen geven aan de mannen die hun.knie ën weten te buigen voor God en alleen uit Zijn Kracht kunnen rege ren Moge God ons Land. Volk en Vorstenhuis behoeden en sparen voor de duistere machten Hoek van Holland O. Verkerk Kabinetscrisis (36) Onprettig is het. na de vernederende woede uitbarstingen van de heer Van Thijn en anderen Dat heer Aan tjes lief tegen hen doet om zo moge lijk weer samen met de PvdA met onbegrip van de PPR te regeren De kiezers moeten zeker weten dat elke vernederende voorwaarde die links zal stellen, absoluut van de hand wordt gewezen Zoals het bij de vori ge formatie gegaan is. draagt dit de kiem der ontbinding met zich mee Als de kiezer daar geen zekerheid over krijgt, zie ik de uitslag somber tegemoet Andijk K. Nieropsr Sedermaal Naar aanleiding van het artikel „Se- deravondmaa!" zou ik onder de aan dacht willen brengen dat er in de evangeliën nergens sprake van ls dat Christus het paaslam genuttigd heeft. Hij moei het Pesach zonder lam gevierd hebben evenals de Esse nen die niet wilden slachten Hij was daarom ook niet gebonden aan de datum van 14 Nisan H°t verloop van dé maaltijd zal echter wel vol gens het Seder-ritueel hebben plaats gehad Uit het evangeliever haal (de man met de waterkruik) en uit. opgravingen te Jerusalem is ge concludeerri dat het laatste avondmaal werd gehouden in het Coenaculum dat als Essenenhuis in gebruik was Inderdaad namen aan de Sedermaaltijd de kinderen deel. die daarbij verschillende vragen stelden ter beantwoording door de vader Monster E. P. Rondeboom De vakgroep Celbiologie van Planten en Micro-organismen van de Subfaculteit Biologie vraagt ten behoeve van dc werkgroep Micro biologie op korte termen een die belast zal worden met onderwijs in het kader var» [.irekjndidaatscursussen of -praktica en het begeleiden van doctoraal studenten bij hun onderzoek het ven 'iten van een jjromotie-onderzoek aan bacteriele ad-.nihaiingsketens. in het bi|zond i naar de relatie tussen diversiteit van de cytochroom b pool en mogelijkheden tot anaerobe respiratie Gevraagd wordt een bioloog of een biochemicus b«| voorkejr met enige ervaring op dit onderzoeksgebied en '"of met het ver werken van meetgegevens m b v computerfaciliteiten De aanstelling geschiedt in ti|delijk dienstverband voorshands voor een penode van 4 jaar Voor benoeming wordt instemming gevraagd met de doelstal ling van de Vrije Universiteit Informaties worden gaarne verstrekt door Prof dr AH Stout hamer tel 020 548 24 26 en door Or L F Oltmann tel 020 548 24 29 Biologisch Laboratorium De Boelelaan 108 7 Amsterdam Buitenveldert 'i(t..i fkv so''1 '.itv"'fninj wan vacature SS ma I ss I is de jongerenorganisatie van het CNV die bestaat uit 30 000 leden We houden ons bezig met vormingswerk en algemene belangenbehartiging ten behoeve van werkende longeren We willen ons bij ons werk laten inspireren door het Evangelie. Op 1 juli 1977 vertrekt onze huidige voorzitter Vandaar dat we op zoek zi|n naar een nieuwe VOORZITTER Zi|n of haar taak zal ondermeer bestaan uit het geven van leiding aan de organisatie het koordineren van werkzaamheden in samenwerking met een team van medewer kers het vertegenwoordigen van de organisatie m C N V verband en daarbuiten het ontwikkelen van beleid ten behoeve van werkende jongeren Wij achten het voor een goede vervulling van de tunktie noodzakelijk dat de nieuwe voorzitter de problematiek van werkende jongeren uit ervaring kent. hetzij door zijn-haar werk-, school- of vrije ti|dssituat>e op de hoogte is van de rol van de vakbeweging in de maatschappij - beschikt over een goed organisatie vermogen instemt met uitgangspunten en doelstellingen van onze organisatie De standplaats voor de voorzitter is, Utrecht of naaste omgeving Geschiktheid voor bovengenoemde funktie staat bi| ons voorop, maar wi| hebben een zekere voorkeur voor iemand met een hogere beroepsopleiding in de leeftijdsgroep 25 35 jarigen Schriftelijke sollicitaties met vermeiJing van leeftiid. opleiding, ervaring en godsdienst graag binnen 14 dagen na verschijnen van dit blad te richten aan de sekrelaris van Werkende Jeugd C N V postbus 2475. te Utrecht (met vermelding in de linkerboven hoek van de enveloppe' sollicitatie) Een psycho technisch onderzoek maakt'deel uit van de sollicitatie procedure Nadere informatie over de funktie kan u telefonisch worden verstrekt door de heer H J Moes 1030 941041. toestel14l Hoogcveen. midden in Drenthe is een prettige woonplaats met op een steenworp afstand tal rijke bossen en natuurschoon Het is er goed winkelen, bezit een prachtige schouwburg "De Tamboer" en 't stijlvolle woon- ccntrum "Valkenstcde". Uw eigen hui:» in "Valkcnstede" is een luxe appartement met volledige vrij heid en rust, waar u geheel op uzelf kunt wonen en uw eigen leefklimaat bepaalt. o loogeveen -A-yLgEmmen Amsterdam Almelo*} \l Utrecht^ Devcntei Enschede v_LS Veel extra's omdat er momenten kunnen zijn. dal men. hct/ij oud. hct/ij jong. graag wat hulp of extra service heeft, biedt "Valkenstcde" U oa een recreatiezaal, biljarts, centrale keuken, logeerkamers, wasserette, verplecgafdelingen U kunt van die voorzieningen ge bruik maken wanneer U dat nodij acht Geen enkele woon vorm verschaft U zo'n veelzij digheid - zoveel variatie als het luxe gebouwen-complex "Val kenstcde" cvt rnet garage Net wat U zoekt een eigen huis in dc veel ge roemde provincie Drenthe met veel natuurschoon en tegelijk ook alle genoegens van het stads vertier Maar ook hitzondcr gun stig gelegen wat betreft de ver bindingen mgt de Randstad De indeling bestaat uit grote woonkamer met balkon - royale keuken badkamer met ligbad I of 2 slaapkamers ruime entree met garderobe portaal met berging Bent U geïnteresseerd? Komt U dan eens geheel vrijblijvend kijken, na telefonische afspraak. De helft van dc gereedgekomen vleugels is reeds verkocht. Pnjs tot 1 mei 1977 van 150 000. tot 171 600.-. 100T volledig eigendom, geen coöperatie I vcntucel 100'' hypotheek met gemeentegarantie mogelijk Di- rekt te aanvaarden Inlichtingen makelaarskombinatic hoogcveen tel 05 2H0-68631/66851 Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse justitie heeft de Russische autoriteiten verzocht alsnog het massagraf in Urycz. bekend uit de stukken in de zaak-Menten, te openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11