VS en Sowjet-Unie houden deur open Engeland bouwt zelf radarvliegtuigen Afrikanen voelen zich in hemd gezet Schmidt beleeft benauwde tijden Besprekingen over Cyprus Zaire geeft opmars van rebellen toe Ondanks mislukking in Moskou Strop voor NAVO en Amerika Herrie om export van EG-boter naar Rusland Heldin voor Italiaanse feministen Ook in Bonn dreigt crisis Verwarring op wereldhandelsconferentie Unctad VRIJDAG 1 APRIL 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet MOSKOU (UPI.AP) De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten willen blijven praten over beperking van de strategische bewapening. De mislukking van de afgelopen onderhandelingsron de in Moskou heeft niet geleid tot een verharding van standpunten. Beide grote mogendheden onderstreepten gisteren het grote belang van een overeenkomst over de strategische bewapening. Wel gaven belde partijen elkaar de schuld door het mislukken van de onderhandelingen, die de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken deze week in Moskou voerde. Op een persconferentie in Moskou zei Vance's Russische collega Andrei Gromiko gisteravond dat de Ameri kaanse voorstellen veel te eenzijdig waren geweest. „Ik wil graag de hoop uitspreken dat de Amerikaanse lei ders een realistischer standpunt zul len innemen, de veiligheid van de Sowjet-Unie in beschouwing zullen nemen en niet zullen proberen zulke eenzijdige voorrechten te verwer ven." aldus Gromiko. Het gebeurt niet zo vaak dat de Russische minis ter van buitenlandse zaken zelf een persconferentie geeft. In Bonn herhaalde Vance gisteren wat hij woensdagavond al in Moskou had gezegd: het Amerikaanse voor stel was volstrekt eerlijk en even wichtig. Over bepaalde onderdelen was best te praten geweest, aldus Vance. Maar geen van beide ministers gooi de de deur naar een akkoord dicht. Gromiko zei: „Wij zijn allemaal voor een nieuwe Amerikaanse Russische overeenkomst over beperking van de strategische bewapening. Dat zou in het belang zijn van zowel de Sowjet- Unie en de VS als andere landen." Vance haastte zich uit te leggen dat zijn mislukte missie naar Moskou niet zal betekenen dat de Verenigde Staten de bewapening nu zullen fn flpnpvp gaan opvoeren. Hij verzekerde de vscitc pers in Bonn dat zijn chef. president Jimmy Carter „zeer aarzelend" zal zijn bij beslissingen over uitbreiding van de bewapening. een dreigement mag worden uitge legd. Zelf gebruikte hij ook geen dreigende taal. In de onderhandelin gen met Breznjew moet hij, volgens ambtenaren die hem vergezellen, wel wat harder zijn geweest. Zo heeft hij Breznjew gewaarschuwd dat uitbrei ding van de handel tussen VS en Sowjet-Unie moeilijk zal worden als er geen akkoord over de bewapening komt Niet dreigen Carter zelf klonk woensdgnacht wat dreigender. Hij zei dat hij wellicht gedwongen zou zijn de ontwikkeling van wapens een impuls te geven als de Sowjet-Unie volgende maand zou weigeren „in goed vertrouwen" te onderhandelen. Vance zei gisteren dat deze uitlating van Carter niet als Gromiko en Vance zullen elkaar in mei in Genève weer ontmoeten. Dit staat in een gemeenschappelijke verklaring die gisteren in Moskou en Washington geltijktijdig werd uitge geven. Het stuk valt op door zijn algemeenheid. Beide grote mo gendheden belijden daarin nog eens hun gezamenlijke verantwoordelijk heid voor de meeste grote problemen in de wereld. Er bestaat volgens de verklaring ook heel wat wederzijds begrip tussen beide landen, maar enige bijzonderheid wordt daarover niet verschaft. WENEN (Reuter, UPI, AP) Onder voorzitterschap van VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim is gisteren in Wenen de zesde ronde begonnnen van het overleg tussen vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen op Cyprus. De opening van de Cyprus- onderhandelingen in Wenen. Links de Griek Soeleiman Onan en rechts de Turk Tassos Papadouplos, met in het midden de deugd, Kurt Waldheim van de VN. Waldheim, die de eerste dagen de vergadering zal leiden, deed een be roep op de deelnemers „een geza menlijke poging te ondernemen de kloof tussen de ver uiteenliggende standpunten te verkleinen." Hij waarschuwde ook voor al te optimis tische verwachtingen. De ge spreksronde in Wenen heeft tot doel een grondwettelijke oplossing te vin den voor het in feite opgedeelde ei land. Verder zullen de bewegingsvrij heid en het recht op vrije vestiging van de beide bevolkingsgroepen op het eiland aan de orde komen. Richtlijnen De leiders van de Griekse en Turkse gemeenschappen, die in de loop der tijd een hartelijk wantrouwen ten opzichte van elkaar hebben opge bouwd. zijn in Wenen aangekomen met een aantal richtlijnen opgesteld door aartsbisschop Makarios (voor de Grieken) en Rauf Denktasj (voor de Turken). De eerste richtlijn voor de onderhandelaars in Wenen is dat zij een „onafhankelijke, niet- gebonden federale republiek met twee gemeenschappen" moeten na streven. Maar hierover verschillen de interpretaties. Denktasj vindt dat dit een verdeling van het eiland in houdt in twee regio's, één voor de Turken en één voor de Grieken. Ma karios is hier fel tegen. Een tweede richtlijn is dat het gebied verdeeld zou moeten worden „in het licht van economische vatbaarheid, produkti- viteit en grondbezit." Ook over de uitvoering hiervan bestaan grote meningsverschillen. De Turkse gemeenschap, die 18 pro cent uitmaakte van de totale bevol king, bezet momenteel 36 procent van de grond. Denktasj maakt aan spraak op ruim 32 procent, terwijl Makarios 20 tot 25 procent voor de Turken meer dan genoeg vindt. Cyrus Vance doet alsof hij niets hoort terwijl Helmut Schmidt en Hans-Dietrich Genscher (de Westduitse minister van buitenlandse zaken) zich even met elkaar verstaan. BRUSSEL De Sovjet-Unie tracht opnieuw boter te kopen in de Euro pese Gemeenschap. Ditmaal gaat het om 35.000 tot 40.000 ton, die de Russen uit West-Duitsland willen importeren. De voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Jen kins, en de landbouwcommissaris, de Deen Finn Oundelach, willen dit voorkomen met „geëigende maatre gelen". Op dit ogenblik bestaat er echter geen enkele formele belemmering voor de export van Europese boter naar Oostbloklanden. Eind februari ontstond voor de eerste maal grote beroering toen bekend werd dat een Frans bedrijf 75.000 ton boter naar de Sowjet-Unie wilde exporteren. In Britse kranten verschenen toen artikelen waarin schande werd ge sproken van de uitvoer van „goed kope" boter naar Rusland. Vermeld werd niet dat het de Europese belas tingbetaler meer kost boter ln koel huizen op te slaan. Jenkins greep toen in, waarop een stroom van kritiek volgde. Jenkins werd ervan verdacht onder druk van zijn partij (Labour) gehandeld te hebben. De kritiek leidde zelfs tot het indienen van een motie van wan trouwen (door de Franse Gaullisten in het Europees Parlement. Die mo tie werd verworpen. LONDEN (Reuter) Engeland gaat voor zijn luchtverdediging vliegende radarstations van eigen ontwerp bouwen. Dat is een ernstige tegenvaller voor Amerika, dat al lang probeert om de Boeing-versie van dat systeem aan de gehele NAVO te verkopen. Een derde richtlijn zegt dat de kwes tie van vrijheid van beweging, vesti ging en eigendomsrecht „open staat voor discussie." Maar de Turks- Cyprische leiders hebben al duide lijk gemaakt niets te voelen voor een massale terugkeer van bij de Turkse Invasie verdreven Grieken. Volgens de vierde richtlijn moeten de functies en bevoegdheden van de toekomstige federale regering vol doende zijn om de eenheid van het land te waarborgen. Ook hierover bestaan er meningsverschillen. De Turken willen een federatie met zeer beperkte macht voor de centrale re gering. De Grieken zijn voor een federatie waarin de „deelstaatrege ringen" weinig te vertellen hebben. Voorwaar genoeg te onderhandelen in Wenen. Waarnemers menen dat er bijzonder weinig hoop is op een spoe dige regeling. Minister Fred Mulley van financiën kondigde gisteren in het Lagerhuis aan dat Engeland bij Hawker Sidde- ley elf Nimrods bestelt, voor een to taal bedrag van meer dan een mil jard gulden. Daarmee kunnen laagvllegende vliegtuigen worden opgespoord op afstanden van 300 kilometer, wanneer ze voor grondra dar nog ver achter de horizon on zichtbaar zijn. De kosten liggen iets hoger dan de Britse bijdrage van 18 procent die Amerika op prijs had gesteld voor de financiering van een vloot van 27 Boeings E-3A vliegtuigen, die de hele oostflank van de NAVO zou moeten bewaken. Bijna alles wat lager dan 1750 meter komt aanvliegen levert nu nog een complete verrassing op voor het defensiesysteem. De Boeings zijn veruit de duurste vlieg tuigen uit de militaire geschiedenis: 220 miljoen gulden per stuk. Behalve meer vliegtuig voor zijn geld krijgt Engeland door het bouwen van de Nimrod 7000 extra arbeids plaatsen. Londen had aangekondigd dat het zijn eigen weg zou gaan ais de NAVO niet vóór 1 april over eenstemming had bereikt over het gezamenlijke project, dat het eerste geïntegreerde wapensysteem van het bondgenootschap zou moeten worden. Dat lukte niet omdat vooral West-Duitsland zijn geprojecteerd aandeel van 1,8 miljard gulden niet tegen het militaire nut vindt opwegen. Engeland heeft de deur voor het ge zamenlijke systeem niet dichtge gooid. Volgens Mulley wordt bij de ontwikkeling van de Nimrod reke ning gehouden met de mogelijkheid van samenwerking met „welk ra- MADIRD (Reuter, UPI, AP) Het dagelijks bestuur van de Spaanse communistische partij is gisteren in spoedvergadring bijeengekomen om zich te beraden over het bericht dat het opperste gerechtshof heeft geweigerd een beslissing te nemen over legalisering van de partij. darvliegtulg dan ook dat het bondgenootschap uiteindelijk misschien gaat produceren". De te leurstelling op het hoofdkwartier in Brussel was niettemin zeer groot. Behalve dat er een mcol idee gesneu veld is standaardisatie in de bewa pening stuit telkens opnieuw af op nationale industriebelangen komt de financiering van het Boeing- project nu nog moeilijker te liggen. Legerchef in Sjaba vervangen KINSJASSA (Reuter, UPI, AP) De Zaïrese regering heelt gisteren voor het eerst toegegeven dat de strategische belangrij ke stad Moetsjatsa in handen ls gevallen van de opstandige Kantangese rebellen. President Moboeto Sese Seko heelt de legerbevelhebber van de provincie Sjaba vervangen en een censuur ingesteld op de berichtgeving over de strijd. Moetsjatsa, 90 kilometer ten westen van het mijnbouwcentrum Kolwezi, werd zaterdag al veroverd door de opstandige troepen die op 8 maart vanuit het buurland Angola Zaïre waren binnen gevallen. Tot gisteren ontkenden de autoriteiten in Kisjas- sa dat de stad gevallen was. De opstandelingen staan nu voor Kol wezi waar regeringstroepen zich heb ben ingegraven. De voormalige bevelhebber in Sjaba (het vroegere Katanga) kolonel Eloe- ki Mongo Aoendoe, maakte gisteren persoonlijk bekend dat hij was te ruggeroepen om zijn vroegere functie als persoonlijke stafchef van Moboeto weer te gaan bekleden. Hij wordt opgevolgd door brigade generaal Boyenge Singa, comman dant van de Zaïrese gendarmerie en lid van het ploitburo van de regeren de revolutionaire volksbeweging, de enig toegestane politieke partij in Zaire. Volgens kolonel Eloeki zijn er in het gebied ruim 5000 rebellen, gewapend met mortieren, raketwerpers, gronddoelraketten en zogenaamde „Stalin orgels". Ze kregen volgens de kolonel versterkingen en materieel aangevlogen vanuit Angola. Ze maakten daarbij gebruik van een aantal landingsbanen die ze vero verd hadden op de regeringstroepen. „Deze landingsbanen zijn nu on bruikbaar als gevolg van de bombar dementen door onze luchtmacht", aldus Eloeki. Regeringswoordvoerders hebben buitenlandse verslaggevers beschul digd van „ondermijning en sabota ge" van de regering Moboeto door de opmars van de rebellen in de provin cie te overdrijven. Men waarschuw de de buitenlandse pers tegen het „lanceren van een bedwelmende campagne" en zei dat de regering mogelijk gedwongen zal zijn „de sta tus te herzien" van de ongeveer 30 buitenlandse correspondenten in Zaire. Dit is de achttienjarige Claudia Caputo uit Rome, momenteel dc held van de Italiaanse femi nisten. Claudia werd augustus vorig jaar aangerand door een grote groep jongens. Ondanks de dreigementen van de jon gens had zij toch de moed aan gifte te doen. Een aantal jon gens kon zij herkennen en ze ven van ben staan nu terecht. Drie van hen hebben, met de hulp van enkele anderen, wraak genomen en Claudia opnieuw aangerand. Zij werd door de jongens uren lang mishandeld. Desondanks heeft zij weer een aanklacht ingediend en de na men genoemd van de jongens die zij had herkend. De zaak heeft in Italië de gemoederen los gemaakt. De vrouwen bewe gingen hebben demonstraties georganiseerd om Claudia mo reel te ondersteunen en boven dien de behandeling van ver krachte vrouwen in Italië aan de kaak te stellen. Veel vrouwen durven geen aanklacht in te die nen uit vrees voor wraak of het gevoel toch niet ernstig te wor den genomen. door J. den Boef In vrijwel alle EG-landen heerst op het ogenblik een crisissitua tie alleen Ierland en Luxemburg kampen niet met acute politieke moeilijkheden nu ook de Westduitse regering in haar voortbestaan wordt bedreigd. door Nico Kussendrager GENEVE De Afrikaanwe landen op de UNCTAD hier in Genève voelen zich in hun hemd gezet. Vooral zij dreigen het slachtoffer te worden van de moeizame gang van zaken bij de wereldhan delsconferentie. Tijdens de „echte" Unctad, vorig jaar mei in Nairobi, Kenia, moesten de Afrikanen veel zaken inleveren ln de hoop dat zij hier ln Genève wat zouden bereiken. Er kwam ln Nairo bi geen regeling voor de bijna niet meer af te betalen schulden van vooral de Afrikaanse ontwikkelings landen. De Industrielanden zegden niet meer hulp toe; ln feite werd alleen besloten verder te praten over Lonen der prijzen voor de grondstof fen (koffie, koper, katoen bijvoor beeld) die de derde wereldlanden uit voeren. De afrikanen hoopten daar bij ook op andere maatregelen zoals spreiding van hun bedrijvigheid (niet alleen maar afhankelijk zijn van grondstoffen), onderzoek naar nieuwe produkten die meer geld op leveren, maar mogelijkheden om hun produkten te verkopen. Dat alles zit er op de Geneefse „her- haiings Unctad" niet meer ln. als er ai een grondstoffenfonds Inzit Zo'n fonds moet de ontwikkelingslanden verzekeren van evenwichtlgen en ze kerder prijzen voor grondstoffen en het staat bovenaan de agenda. Wat niet Inhoudt dat er nu de afgelopen weken ook echt over ls gepraat. Ei genlijk ls de Unctad ln Genève nog niets verder dan toen zij in de eerste dagen van maart begon. Extremisten De rijke landen zijn het onderling nog steeds niet eens geworden wat zij de arme nu eigenlijk te bieden hebben, of beter niet te bieden heb ben. Eindeloos ls daarover doorge praat. waarop binnen de Europese Gemeenschap tenminste Iets werd bereikt wat op overeenstemming lijkt. De Westduitsers gingen sputte rend door de bocht en aanvaardden dat er zo'n grondstoffenfonds zou moeten komen. Op de Europese mi nisterraad. het afgelopen weekeinde ln Rome. had de Westduitse bondskanselier Schmidt daarin al morrend toegestemd, onderwijl te gen de Nederlanders roepend „Sie slnd immer die Extremisten." West- Duitsland ging schoorvoetend mee met een grondstoffenfonds, maar kennelijk ln de hoop dat de Verenig de Staten het wel zouden tegen houden. Dat gebeurde dus ook prompt. Steeds was gezegd dat de nieuwe Amerikaanse regering van president Jimmy Carter toeschietelijker zou zijn tegenover de derde wereld dan de vorige. Gisteren werd pas goed duidelijk wat dat Inhield. De Ameri kanen willen desnoods wel een grondstoffenfonds, maar eentje zon der eigen middelen Geld nodig De clou van zo'n fonds (dat een paar miljard dollar zou moeten kosten) is nu juist dat het grondstoffen die weinig opleveren uit de markt kan nemen, en weer verkoopt als de prij zen wat beter zijn. Het opkopen van grondstoffen kost geld. en dus moet zo'n fonds om te beginnen eigen middelen hebben. Het Amerikaanse idee een fonds zonder handen en voeten was daarom voor de Scandi navische landen en Nederland on aanvaardbaar. maar na meer dan drie weken vergaderen moesten de rijke landen zo langzamerhand wel eens met een eigen voorstel op tafel komen. Op de voltallige vergadering tussen alle arme en rijke landen (de eerste sinds tijden op deze Unctad) kwamen de rijke landen dan ook met dit verhaal niet eens.een echt voorstel. Verwacht werd dat de "77" (de groep van inmiddels meer dan honderd ontwikkelingslanden) wel zeer giftig zouden reageren, maar dat bleef uit. De Indonesische voorzitter Alatas deelde mee dat de derde wereldlanden onderling eerst moe ten praten en dat zij later wel com mentaar zouden leveren op de hou ding van de rijke landen. Wat moei lijk wordt omdat die niet met een echt, op papier staand voorstel zijn gekomen. Terwijl het zeer beknopte voorstel van de „77" (er moet een gemeenschappelijk fonds komen) voor de rijke landen onaan vaardbaar ls. Waarover praten we nu ls de vraag na vier weken verga deren ln Nairobi, en ruim drie ln Oenève. Zo langzamerhand begint een aan tal ontwikkelingslanden als ge zegd met name de Afrikaanse er schoon genoeg van te krijgen. Te genover westerse vertegenwoordi gers liet de voorzitter Alatas van de ontwikkelingslanden zich ontvallen dat hij alle moeite had de club bij elkaar te houden. Nog steeds zit de kans erin dat enkele vertegenwoor digers uit de derde wereld hun kof fers pakken en naar huis gaan. Koffie Dat zullen dan niet de Zuidamerika nen zijn die helemaal niet zo afwij zend staan tegenover de westerse ideeën. Op Unctad-Nairobl lieten landen als Brazilië en Colombia al blijken helemaal niet zo veel zin te hebben ln een grondstoffenfonds dat voor hen wel lagere prijzen voor koffie zou kunnen betekenen. Gaan sommige Afrikanen naar huls en blijven de Zuid-Amerikanen, dan betekent dat een breuk binnen de groep ontwikkelingslanden, en dat is waar met name de Verenigde Sta ten op uit zijn. De Afrikaanse lan den zullen zich daarom nog wel een keer bedenken voordat zij hun ble zen pakken. Doen ze het wel, dan ls er een mogelijkheid dat enkele ont wikkelingslanden met steun van de olielanden een „eigen" grondstof fenfonds beginnen Daar zal het westen dan niets over te zeggen hebben- Er bestaat overigens nog altijd een goede kans dat de sociaaldemocra tische kanselier Helmut Schmidt de zware crisis overleeft, waarin de coa litie tussen zijn partij en de liberale FDP verkeert. Enerzijds kan Schmidts kabinet al vallen door de weigering van een gering aantal libe ralen om hun steun aan de coalitie te blijven verlenen. Maar anderzijds verzet de linker vleugel van de FDP zich zo sterk tegen een eventueel samengaan met de christen democraten, (CDU en CSU) dat het voortbestaan van de coalitie tussen SPD en FDP voorlopig nog wel gega randeerd lijkt In grote moeilijkheden kan deze coa litie komen als de christen democraten een zogenaamde „con structieve motie van wantrouwen" zouden indienen, die oppositieleider Helmut Kohl met de steun van enke le afvallige liberalen aan het kanse lierschap zou moeten helpen. Het is echter niet waarschijnlijk dat dit laatste zal worden geprobeerd. Kohl heeft namelijk sinds de verkiezingen van 3 oktober steeds gezegd, geen Jacht te zullen maken op liberale overlopers. Alleen door middel van officiële onderhandelingen wil hij naar samenwerking met de FDP streven. Les van 1972 Er ls nog een andere reden om het niet te doen. In 1972 heelt de toen malige kanselierskandidaat van de christen-democraten, Rainer Barzel. voor het eerst ln de geschiedenis van de Bondsrepubliek Duitsland zo'n „constructieve motie van wantrou wen" lngendiend. Bij de geheime stemming ln de Bondsdag bleek ech ter. dat er zich in de gelederen van de CDU ook (al dan niet omgekochte) overlopers bevonden Een herhaling van deze onverkwikkelijke affaire, zal Kohl zeker niet wensen. Een der de motief moet voor de oppositielei der wel zijn, dat het onder de huidige bijzonder ongunstige sociaal- economische omstandigheden be slist niet aantrekkelijk ls om met een kleine en onberekenbare meerder heid te gaan regeren. Niettemin heeft kanselier Schmidt het zekere voor onzekere genomen. In een brief aan alle SPD- en FDP- afgevaardigden in de Bondsdag heeft hij gewaarschuwd dat de vai van de coalitie tussen belde partijen tot grote sociale onrust ln het land zal leiden. Schmidt heeft hiermee een beroep willen doen op het ver antwoordelijkheidsgevoel van weife lende afgevaardigden De uitslag van de verkiezingen in de deelstaat Hessen was een nieuwe aanwijzing dat de sociaal democraten de wind tegen hebben. De liberalen dreigen meer en meer ln het verlies van SPD te gaan delen. Daardoor doemt voor hen opnieuw het spook op van de vijf procents clausule. die té kleine partijen uit het parlement weert Dit Jaar wor den ln West-Duitsland geen be langrijke verkiezingen meer gehou den. Mogelijk stelt dit feit sociaal democraten en liberalen in staat, hun gemeenschappelijke moeilijk heden voorlopig te overwinnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7