Proces tegen Menten mogelijk in september Auto in de knoop? Geen lek, zegt Van Agt Banden vliegramp naar Washington Ik zie een ster. Vrouw ook nodig voor staatshuishouding jB f Alshetnou bewezen ismt de was ook milieuvriendelijk kan... PvdA scherpt eis van Den Uyl aan Raadsman wil zestig getuigen laten horen Dagvaarding vóór 6 april Royal Nederland klok bet schone alternatief Raadsman en mevrouw Menten gaven stukken door Super vandaag cent goedkoper Verkeersleiders maakten geen fout Surinaamse jongen naar land terug het Turfschip •n METZLER- Rita Actie om meer vrouwen in de Tweede Kamer te krijgen Heerlijk,helderHeineken. sfevn eens op eeo vrouw i VRIJDAG 1 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ..I'.. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMSTERDAM Het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten zal mogelijk pas in september wor- den gehouden. Er moet een zo groot aantal getuigen worden gehoord, dat het twijfelachtig is of Menten nog in mei, voor dat de vakanties beginnen, te recht zal kunnen staan. De datum van het proces zal maan dag tijdens een openbare zitting van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank worden vastgesteld. Menten zal daarbij zelf aanwezig zijn, terzijde gestaan door zijn raadsman, mr. L. van Heijningen uit Den Haag. Het gaat maandag om een zogeheten pro-forma-zitting, waarop de officier van Justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl, na voorlezing van de dagvaarding onmiddellijk schorsing van het onderzoek ter te rechtzitting zal vragen. Op grond van wettelijke voorschrif ten moet Menten vóór 6 april ge dagvaard worden. Op die datum is de termijn van 102 dagen, waarover de voorlopige hechtenis zich mag uitstrekken, verstreken. De raadsman van Menten heeft laten weten zestig getuigen te willen doen horen door de rechter-commissaris. Een aantal van hen is al gehoord ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat de schade-experts van Royal Nederland meteen op de stoep staan. verzekering maatschappij nv door de justitiedelegatie die in Rus land en Polen is geweest. Mr. Van Heijningen wil daarna bezien welke getuigen hij ook ter zitting door de rechtbank wil laten horen. Menten wordt gedagvaard wegens moord Op een groot aantal Poolse staatsburgers, merendeels van Jood- sen bloede, gepleegd op 7 juli en 27 augustus 1941 in Podhoroce en Urycz. Volgens de dagvaarding heeft hij die moorden gepleegd als Neder lander in krijgs-, staats- of publieke dienst bij of van de vijand, alleen of samen met anderen. Subsidiair is Menten ten laste gelegd dat hij de massa-executie(s) opzettelijk heeft uitgelokt, of daartoe opzettelijk gele genheid, middelen of inlichtingen heeft verschaft, of daarbij opzette lijk behulpzaam is geweest. Blijkens de dagvaarding heeft Men ten zich schuldig gemaakt aan enig oorlogsmisdrijf, althans enig misdrijf tegen de menselijkheid, om schreven in het handvest van de internationale militaire rechtbank, behorende bij de overeenkomst van Londen van 8 augustus 1945, waar toe ook Nederland destijds is toege treden. Hij was toen verbonden aan, althans in dienst van de Duitse staf van de Befehlshaber der Sicher- heitspolizei in dat bezette gebied, dr. Eberhard Schöngarth. Mr. Van Heijningen heeft laten we ten dat hij maandag op de zitting een „formeel verweer op puur juri dische gronden" zal voeren. Klok C5 toiaalwjsmiddel Klok Hagelwit fosl'jjlarm ?ondcr fosfaten. gczinswasmiddel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Van een lek bij het Amsterdamse openbaar ministerie inzake het Menten- dossier is na grondig onderzoek niets gebleken. Minister Van Agt (justitie) antwoordde dit gisteren in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van het Kamerlid Wolff (CPN). Wolff stelde zijn vragen naar aanlei ding van publikatie in het NRC- Handelsblad van 19 maart, waaruit bleek dat deze krant in het bezit is van afschriften van een deel van het Mentendossier Uit het antwoord van de minister blijkt nu dat niet het openbaar mi nisterie. maar de vroegere raadsman van Menten mr. Simon, en Mentens vrouw Meta( verantwoordelijk zijn voor het uitlekken van stukken uit het dossier. Ten behoeve van de verdediging mocht Simon, zoals gebruikelijk bij iedere verdachte, het dossier inzien en bepaalde stukken bespreken met het echtpaar Menten. Simon co- piëerde hierbij de stukken en Meta Menten stuurde ze aan een journa list van de NRC toe. Volgens de oud-deken van de Neder landse orde van advocaten Mr. J. J. van Wessem is een dergelijke han delwijze niet in strijd met de erere- gels van de advocatuur, zodat een tuchtrechtelijke procedure tegen mr. Simon moeilijk zal zijn. Ook het wetboek van strafvordering geeft hier geen aanknopingspunten. Zwitsers dossier Op de vraag van de communistische fractievoorzitter Bakker of de publi caties in de NRC alleen betrekking hadden op documenten uit het Ne derlandse strafdossier, zoals mr. Si mon dat kon inzien, antwoordde Van Agt dat dit met het overgrote deel inderdaad het geval was. Maar er kan ook een enkel document tussen gezeten hebben dat afkomstig is uit het Zwitserse dossier, dat diende voor de uitwijzing van Menten uit dat land. Ook dat dossier heeft de advocaat van Menten mogen be kijken. Van Agt deelde de Kamer voorts nog mee. dat Menten in zijn gevan genschap wordt behandeld als iede re andere verdachte. Eenmaal per week mag zijn vrouw hem bezoeken. Er wordt door de bewakers dan zeer steng toegezien dat tussen het echtpaar geen documenten of ande re voorwerpen worden uitgewisseld. Ook de verdere bewaking van Men ten is streng, aldus Van Agt. „Onwaarheden" Intussen heeft Mevrouw Meta Men ten gisteren een brief gestuurd aan de Tweede Kamer, waarin zij zich erover beklaagt dat pommissaris Pe ters en de inspecteurs Pasterkamp en Bordewijk -aanwezig waren bij de presentatie van het boekje „De zaak Menten" van de journalist Hans Knoop. Mevrouw Menten vindt dat in dit werkje een aantal notoire on waarheden staan aan het adres van haar man en haarzelf, maar ook ten aanzien van justitie, politie en de advocatuur. Ze vindt het boekje on nodig grievend en acht het daarom „te enenmale omjuist, dat de politie functionarissen door hun demon stratieve aanwezigheid gewicht ver leenden aan de presentatie." In haar brief aan het parlement somt mevrouw Menten tevens een aantal voorbeelden op waaruit volgens haar blijkt dat de genoemde politiemen sen in de afgelopen maanden, met name ook bij het vooronderzoek steeds te veel aan de leiband van Knoop gelopen hebben. Van een verslaggever DEN HAAG De maximumprijs van een liter superbenzine gaat van daag met één cent omlaag. Super kost dan ten hoogste 1,086 per liter. De prijs van gewone benzine blijft onveranderd. Ook een paar andere olieprodukten worden goedkoper. Zo zal stookolie met een zwavelgehalte van 2.5 pro cent 20,05 per ton goedkoper wor den; stookolie met een zwavelgehal te van één procent wordt 16,75 per ton goedkoper. De voormalig raadsman, mr. B. F. J. Simon, zei donderdagmiddag dat voor zover hij kon nagaan de ko pieën die hij van processen-verbaal aan Menten had gegeven, niet zijn gebruikt voor een artikel in NRC/Handelsblad. „Ik heb drie of vier bundels afschrif ten van processen-vèrbaal ontvan gen. Van de eerste bundel heb ik zelf fotokopieën gemaakt, waarvan ik een set gezonden heb aan Menten en een aan zijn vrouw. Daar waren be slist geen processen-verbaal bij die verkregen zijn uit Zwitserland. Die heb ik nooit gezien," aldus mr. Si mon. „Van de volgende bundels heb ik geen kopieën meer gemaakt, om dat de griffie meedeelde, dat Men ten zelf afschriften kreeg." Vervolg van pagina 1 Opvallend is dat in de gisteren uitge geven PvdA-PPR verklaring naar aanleidng van de kabinetscrisis, niet over de opstelling van deze vloer teksten wordt gesproken. Het PvdA- bestuur had dit voorlopig liever in tern gehouden, totdat de teksten ge reed zouden zijn. In de verklaring is slechts sprake van een garantie dat de zaak bevredigend geregeld kan worden. Het PvdA-bestüur heeft voor de ont wikkelingen na de verkiezingen eer. soort tweetraps-strategie ontwor pen. Het CDA zal eerst akkoord moe ten gaan met de vier teksten. Daarna kan De uyl met het CDA over rege ringssamenwerking gaan onderhan delen. Andere opstelling De PPR heeft een andere opstelling gekozen. De partij gelooft niet in verdere samenwerking tussen pro gressieven en CDA na de breuk in het kabinet Den Uyl, „de mogelijk heden voor normale parlementaire samenwerking zijn geblokkeerd", zegt het PPR-bestuur. Het zou nog van gedachten willen veranderen in dien het CDA nog voor de verkiezin gen een daad stelt om de vertrou wensbreuk te helen, maar ook dit acht de PPR zeer onwaarschijnlijk. De PPR heeft samenwerking met het CDA na de verkiezingen echter niet helemaal willen uitsluiten, om dat dit een breuk met de PvdA met zich mee zou brengen. „Wij gaan, omdat we van mening verschillen over iets dat zeer waarschijnlijk niet gaat gebeuren, de progressieve sa menwerking niet opblazen." zei PPR-Lijsttrekker Ria Beckers. De PPR heeft daarom besloten dat, indien Den Uyl er ondanks alle on waarschijnlijkheid er toch in slaagt het eens te worden met het CDA, de PPR kerngroep dan de zaak op nieuw moet bekijken. De PPR hoopt dat na de verkiezingen een progressief beleid mogelijk zal zijn met steun van een progressieve min derheid binnen het CDA, met name uit AR-kring. De Gaay Fortman be nadrukte dat de AR, ook de twee AR-minlsters, de grondpolltlek geen crisis waard vonden. Politieke wil Volgens hem moet de oplossing voor het conflict ook niet in keiharde afspraken gezocht worden. „Het gaat om de politieke wil. Als Je met Boersma samenwerkt hoef je hem geen verklaringen vooraf te laten ondertekenen, je weet dat hij een progressief beleid wil," aldus De Gaay Fortman. Hij wijst erop dat de AR-fractieleider AantJes zelf eens gezegd heeft dat de regeerbaarheid niet aan de CDA-eenheld opgeofferd mag worden. Wordt de CDA-eenheid echter gehandhaafd dan ziet hij als uiterste mogelijkheid een CDA- minderheldskablnet, uitgaande van het motto: „Wie breekt, betaalt." „Drukte" Ook de PPR minister Van Doom benadrukte gisteren dat de ver deeldheid in CDA-kring groot is en volgens hem is dat ook de be langrijkste oorzaak van de kabi netscrisis. Van Doorn kritiseerde voorts de drukte die de PvdA maakt over de vier hervormingsvoorstel len. „Er zijn de afgelopen vier jaar wel princlpieëel belangrijker zaken bereikt," aldus Van Doom. ADVERTENTIE ruw nieuw weekblad geeft opening van zaken Waarom wil men Israël onder druk zetten Wat zit er achter de brief aan Jimmy Carter Interviews door Jules Vischjager met de vijf Nederlandse parlementsleden die de brief aan Jimmy Carter ondertekenden Interview met Raymond Offroy, het Franse brein achter de Arabische propaganda in Europa Eurabia slaat zijn tentakels uit naar Nederland De volledige brief aan Jimmy Carter Neem een abonnement op het raw nieuw weekblad Keizersgracht 117 Amsterdam-C tel. 235584-237763 70 per jaar Van een verslaggever DEN HAAG De 19-jarige N. R. moet terug naar Suriname. De jon geman, die op 11 februari van dit jaar illegaal Nederland bin nenkwam om zich in Rotterdam bij zijn pleegouders te voegen, had in kort geding een verbod van uitzet ting gevraagd aan de president van de Haagse rechtbank. Mr J. H. Blaauw heeft de vordering gisteren afgewezen, omdat naar zijn oordeel een 19-jarige niet meer als een pleeg kind kan worden gezien, maar als een zelfstandige. De staatssecretaris had een verblijfsvergunning gewei gerd. Toen de pleegouders van de jonge man na de onafhankelijkheidsver klaring van Suriname naar Neder land kwamen, liet men de Jongen in Suriname achter. Mr. E. Drooglee- ver Fortuyn, 's Lands advocaat zei in zijn pleidooi, „dat Nederland geen behoefte heeft aan Surinaamse werknemers zonder middelen van bestaan, die onherroepelijk terug vallen op de bijstandswet". TENERIFE (UPI. Reuter. ANP) De zogeheten zwarte dozen en de cockpit voice- recorders van de twee Boeings 747, die algelopen zondag op het vliegveld Los Rodeos van Tenerife verongelukten en waarbij 577 mensen om hét le ven zijn gekomen, zijn gistera vond naar Madrid gevlogen. Verwacht wordt, dat ze zondag naar Washington zullen woir- den overgebracht. Daar zullen deskundigen maandag de ban den onderzoeken, bijgestaan door Nederlandse. Spaanse en Amerikaanse functionarissen. De gehele tijd blijven de ban den onder toezicht van Spaan se overheidsfunctionarissen. Dedeskundlgen zullen zich laten as sisteren door personeelsleden van dc luchtvaartmaatschappijen Panam en KM om de stemmen op de banden van de cockpit voice-recorders te identificeren. Vanuit Nederland zul len drie gezagvoerders van de KLM bij het onderzoek in het laboratori um van de National Transportstati on Safety Board aanwezig zijn. Zij kennen de stemmen van de omgeko men gezagvoerder Veldhuyzen en zijn bemanningsleden goed. Behalve de genoemde banden is ook een ko pie gemaakt van de geluidsbanden van de verkeerstoren, die eveneens In Washington zal worden beluis terd. Verkeersleiders William R. Haley, het hoofd van de Amerikaanse onderzoeksdelegatie in Tenerife, zei gisteren, dat de Ne derlandse en Amerikaanse onder zoekers de verkeersleiders hebben gehoord, die afgelopen zondag dienst hadden. De gesprekken had den als onderwerp de gevolgde pro cedure wat betreft het taxie'n van de twee Jumbo's. Uit dit onderzoek is naar voren gekomen, dat de ver keersleiders geen blaam treft. De heer F. A. van ReiJsen, hoofd van het bureau onderzoek burger luchtvaartongevallen en de rijksluchtvaartdienst (RLD) beaam de dit. Hij bevestigde tevens, dat op de band van de verkeerstoren veer tien tot vijftien seconden „wit" is en sprake van een mogelijke storing. Hij herhaalde, dat er sprake kan zijn geweest van een groot misverstand, waardoor de KLM-bemannlng zon der toestemming van de toren aan de start is begonnen. De RLD- functionaris verklaarde opnieuw, dat uit de door hem beluisterde ban den was gebleken, dat de Ameri kaanse Boeing een verkeerde positie op de startbaan had, toen de KLM- machine aan de start begon. Een opmerking, die al eerder groot onge noegen heeft opgewekt bij de Pa- nam-functionarissen. Schadeverogeding De Amerikaan Haley zei, dat het onderzoek maandag moet uitwijzen, hoe hoog de snelheid van beide vliegtuigen op het moment van het ongeluk was en of de KLM-machine al van de grond was gekomen. Deze informatie kan worden verstrekt door de zogeheten zwarte dozen. De o ice-recorders zullen duidelijk kun nen maken, waar de twee vliegtui gen zich precies bevonden geduren de deze conversatie. De 329 omgeko men Amerikaanse slachtoffers zijn gisteravond vrijgegeven. De stoffe lijke resten zullen zaterdag worden overgevlogen naar de vliegbasis Do ver In Delaware. In San Diego in Califomië is door drie dochters van Jessie Briggs uit Califomië, één van de slachtoffers van de ramp, een eis tot schadever goeding van 1.200.000 dollar inge diend tegen Panam. de KLM en de vliegtuigfabriek Boeing, als gevolg van de vliegramp op Tenerife. De drie dochters eisen één miljoen dol lar feitelijk schadegeld en 200.000 dollar boete omdat de twee Jumbo's zonder inspectie opereerden en om dat ze zodanig hadden moeten zijn toegerust, dat de gezagvoerders een botsing hadden kunnen voorkomen. De Londense assurantiemakelaar C. T. Bowrlng zal de KLM veertig mil joen dollar aan verzekeringsgelden uitbetalen voor het verlies van de Boeing 747 op de Canarlsche ei landen. Naar verluidt zou dit bedrag de gehele waarde vertegenwoordi gen van de vernietigde machine. De Amerikaanse student Lee Fried (19» zou al op 21 maart voorspeld heb ben. dat het grootste vliegtuigonge luk uit de burgerluchtvaart zou plaatshebben. De op schrift gestelde voorspelling werd in een verzegelde envelop in aanwezigheid van ge zagsdragers van de Duke- universiteit in Noord-Carolina in een brandkast opgeborgen en de en velop mocht niet voor 29 maart wor den geopend. Dat is dinsdagavond gedaan. Lee Fried had geschreven: „Ik verwacht maandag op de voorpagina van de „News and Observer van Raleigh" de volgende kop te lezen: 583 doden in botsing tussen twee 747's - groot ste ramp uit luchtvaartgeschiede nis. De kop van deze krant luidde op 28 maart: „530 doden in vliegtuig botsing als gevolg van mist - groot ste luchtramp uit geschiedenis" Het ging om een parapsychologisch experiment van een groep studen ten, waarvoor de universiteit zich beschikbaar had gesteld. DEN HAAG Staatssecretaris Brinkhorst heeft nog weinig succes geboekt in zijn streven om samen met West-Dultsland en Denemar ken opbouwend overleg te voeren over het behoud van de gehele Wad denzee als uniek natuurgebied. Dat zei hij gisteren in de Tweede Kamer, waar D'66-fractie-vooreitter dr Ter louw hem daarover ondervroeg. ADVERTENTIES 11® Nederlandse Kunst en Antiekbeurs Breda Onder juspiciën van hei Nederlands Antiquairs Genootschap. Van 2 t/m 11 april 1977. Dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur. Tel. 076-1492 50. SekrcLiriiuit: Tel. 0764>5 3065 Extra: expositie "Echt vals" bril: ieders oogmerk! (ADVERTENTIE) „In dit rekenboek staat, dat één man per uur tien meter kan graven. Dat haalt unlet ,'V- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De Vereniging voor Vrouwenbelangen en de Rooie Vrouwen gaan actie voeren om met de komende Kamerverkiezingen veel stemmen te laten uitbrengen op vrouwen. „Stem eens een vrouw, of Is politiek alleen een mannenzaak?' is het devies, waarmee Vrouwenbelangen gistermiddag haar landelijke actie is begonnen. De Rooie Vrouwen beginnen hun actie „Vrouwen kom op voor jezelf stem op een vrouw" op 23 april op hun landelijke Rooie Vrouwen dag. De actie van Vrouwen belangen is niet partijgebon den (als er maar op een vrouw gestemd wordt, is het goed), die van Rooie Vrouwen is ui teraard wel partijgebonden: zij roepen op tót het stem men op een vrouw op de PvdA-lijst. Een deputatie van Vrouwen belangen heeft gistermiddag op het Binnenhof, bij het be gin van de actie, aan dr. Von deling. voorzitter van de Tweede Kamer, en aan de aanwezige kamerleden een affiche overhandigd, dat op roept tot het stemmen op een vrouw. In een toelichting op haar actie zegt Vrouwenbelangen: „Nog niet eens zestig jaar ge leden streden onze grootmoe ders verbitterd voor het vrou wenkiesrecht. Wat blijkt in deze tijd? Veel vrouwen en te veel mannen zijn nog altijd van mening dat politiek een mannenzaak is. Hoe dat komt? Omdat vrouwen, afge zien van hun opvoeding die meestal volstrekt a-politlek is, een extra handicap heb ben, tenminste wanneer ze in de politiek zouden willen. Dat is namelijk hun ge zinsverantwoordelijkheid Het wordt nog te vaak als vanzelfsprekend aangeno men dat de man buitenshuis werkt en de vrouw bin nenshuis. Wanneer de vrouw eindelijk al deze moeilijkhe den heeft overwonnen, wordt ze door de politieke partijen bovendien nog eens op een onverkiesbare plaats op de lijst gezet. Waarom een voorkeurstem- menactie? Om alle politieke partijen ervan te doordrin gen dat er meer vrouwen in de Tweede Kamer komen (dat is niet zo makkelijk te bereiken, omdat verschillen de politieke partijen niet één landelijke lijst hebben, maar per regio een andere, waar- ef pol. hek. olle^ceii ►ranfenwak door er niet landelijk een ad vies gegeven kan worden in de trant van: stem op die bepaalde vrouw)." Zaak van mensen Vrouwenbelangen zegt ver der: „Ondanks de 180 000 voorkeurstemmen, die bij de verkiezingen van 1972 op vrouwelijke kandidaten wer den uitgebracht, ondanks het jaar van de vrouw, ondanks het onzerzijds vroegtijdig aandringen meer bekwame vrouwen op verkiesbare plaatsen op de lijsten te zet ten. ondanks de telegram men, die verstuurd werden naar partijcongressen, heb ben de politieke partijen het ook nu, in het Jaar 1977, weer gepresteerd veel te weinig vrouwen op verkiesbare plaatsen te zetten. Politiek is nog steeds een mannenzaak, terwijl het een zaak van men sen (van mannen en vrou wen) is. De bevolking van Ne derland bestaat uit mannen en vrouwen en behoort ook bestuurd te worden door mannen en vrouwen. Laten we hopen dat dit nu eindelijk tot de meest botte hersens doordringt Nederland heeft de vrouw ook nodig voor de huishouding van de staat." De actie, die de Rooie Vrou wen gaan houden is veel di recter gericht op het in de Tweede Kamer krijgen van een aantal vrouwen, die zo te zien op onverkiesbare plaat sen op de PvdA- verklezingslijsten staan. ZIJ zullen namelijk per regio aangeven op welke vrouw de voorkeurstemmen moeten worden uitgebracht, wil men die bepaalde vrouw in de Ka mer krijgen. Voor Amster dam zal bij voorbeeld Marij ke Wüthrich worden aanbe volen. (Nora Salomons staat hoger op de lijst op een ver kiesbare plaats en heeft dus geen voorkeurstemmen nodig). Wanneer er genoeg voor keurstemmen op een vrouw worden uitgebracht (dat aan tal moet gelijk z»Jn aan of meer zijn dan de lijstkiesde- ler» komt zij. ook al staat, ze helemaal onder aan dc lijst, toch direkt in dc Kamer

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3