Nieuw glas veiliger GOBLET amro bank AUTOBIOGRAFIE Wat doen we in dePaasvakantie? deQenevermetde zachte G. Bedrijfszekere auto: minder garagebezoek Hoge kosten verhinderen algemeen gebruik Aantal beurten oudere auto neemt af Kies maar een dagje uit bij NS. Heel Nederland zingt met ons mee: Simca 1307/1308- serie duurder en uitgebreider Mitsubishi wijzigt de coupé Celeste Aan iedereen die eindelijk wel lis met succes zou willen sparen. VRUDAG 1 APRIL 1977 TROUW/KWARTET 11 Sicco de Jong (ADVERTENTIE) „De auto van nu behoeft minder zorg dan die van tien of vijftien jaar geleden, de wagens worden steeds beter en meer bedrijfsze- ker. Toch is deze ontwikkeling niet zonder gevaar. De automobi list komt in de verleiding om maar helemaal niet meer naar de garage te gaan voor controle en onderhoud. We zien dat niet zozeer bij nieuwe auto's, maar vooral na twee en een half drie jaar, wanneer de wagen bij de tweede eigenaar is gekomen." Met deze woorden kondigde de heer O. W. C. Dorsman als voorzitter van de organisatie de tentoonstelling Autovak 77 aan. Een vakbeurs van apparatuur voor onderhoud en repa ratie van auto's, die tot en met vol gende week dinsdag In de Amster damse RAI gehouden wordt Op een persconferentie voorafgaan de aan deze beurs liet ook de direc teur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, ir. J. G. Kulperbak,zich krltlch uit over de staat waarin vele auto's verkeren. „Het onder- houdspercentage neemt sterk af naarmate de auto ouder wordt, inter nationale cijfers leren dat gemiddeld vijf procent van de ongevallen een voertuigtechnische hoofdoorzaak had en het spreekt voor zich, dat de kans op gebreken bij oudere auto's groter is dan bij nieuwe", aldus ir. Kuiperbak. Staven met statistieken kon hij dit niet, maar hij pleitte ferm voor politiecontrole met de moge lijkheid ondeugdelijke auto's te vor deren en een systeem van verplicht onderhoud dan wel verplichte keu ringen. „Maar dat is een politieke beslissing," zo zei hij. Dat de organisatoren zo sterk de nadruk hebben gelegd op de nood zaak van periodiek auto-onderhoud spreekt voor zich: de tentoonstelling Autovak staat vol apparatuur daar voor. Maar het merkwaardige doet zich dus voor, dat deze apparatuur in de praktijk gebruikt wordt door au tobedrijven. die vooral eigenaars van nieuwe auto's als klanten trekken, terwijl de rijders wier auto's het hardst aan goed onderhoud toe zijn wegblijven. De ontwikkeling in ve lerlei werktuigen is dan ook meer voor één branche interessant dan dat hiervan algemeen gebruik ge maakt wordt Reparaties De enige wezenlijke reparaties, waa raan eerste eigenaars van auto's toe komen betreffen het schadeherstel, op welk gebied de beurs wel een nieuwe ontwikkeling aangeeft Dat is de toepassing op ruimere schaal van rlchtbanken, waarvoor met na me de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het Carrosserlebe- drijf FOCWA ijvert Autofabrikan ten bouwen uit veiligheidsoverwe gingen „kreukelzones" rondom een kooiconstructie, maar door de ge makkelijke vervormbaarheid daar van kunnen weer andere onveilige situaties ontstaan, zo stelt de FOC- Een schadeherstelbnig met richtapparatuur, waarmee auto's na aanrijdingen weer in de juiste vorm en maatvoering teruggebracht kunnen worden: zo staan er op Autovak verscheidene. WA Een nieuwe vinding maakt het nu echter mogelijk binnen tien mi nuten te constateren of reparatie op een richtbank na een aanrijding no dig is. Maatvoering De vinding werd gedaan door de Inmiddels overleden Maastrichtse carrosseriebouwer W. F. M. de Bruyn. Hij ontwikkelde een Inge nieus apparaat dat thans in Frank rijk gemaakt wordt onder de naam Celette-O-meter. Daarmee kan de maatvoering nauwkeurig bepaald worden. Vertoont de maatvoering af wijkingen dan kunnen daardoor de rljelgenschappen van auto's worden aangetast Dit geldt vooral de voor trein: botsingen aan de voorzijde lcunnen lelden tot te zwaar sturen, trillingen in het stuur, wegtrekken van de auto, abnormale bandensllj- tage en onveilig bocht- en remge- drag. Maar ook vervormingen aan de achterkant, zoals die bij kettingbot singen veel voorkomen, leveren ge varen op. Waar het hier verzekeringsgevallen betreft, zullen de meeste automobi listen na een aanrijding wel naar auto- of carrosserlebedrljven gaan. Daar kan men nu met het apparaat van Celette sneller constateren of er iets loos ls. De testmogelijkheden zijn hiermee belangrijk uitgebreid Er is echter ook testapparatuur, waarmee men de onveiligheid bevor deren kan, zo verklaart het Franse bandenconcem Michelln. Deze fa briek waarschuwt voor overdadig ge bruik van rollentestbanken om het motorvermogen te meten In het au- tobedrljl. „Banden van wagens, die op de testbank twee of drie minuten meer dan 200 km/u rijden, zullen onherstelbaar beschadigd zijn", al dus Michelln, welk bedrijf ook te langdurige tests met deze appara tuur ontraadt. Een dagje naar't Sprookjesbos. Een dagje vliegen. Een dagje de haven in. Een dagje lussen de Techniek. Een dagje dieren kijken. Een dagje hoog boven de grond en er diep onder. Een dagje tussen de leeuwen. Een dagje naar 'l strand en de vissen. Een dagje vliegtuigen kijken. Een dagje aan de oevers van de oude Zuiderzee. Een dagje Pierewaaien. Een dagje naar drie landen. Een dagje naar de dolfijnen. Een dagje naar de vogels. Een dagje naar de wassen neuzen. Een dagje naar de oudheid. Een dagje ponyrijden. Een dagje naar twee rechterhanden. Een dagje naar de wereld van de Bijbel. Een dagje naar een echt landgoed met koetsen. Een dagje naar de Residentie. Een dagje de spoorweg geschiedenis induiken. Een dagje lussen de bollen. Een dagje naar hei kinder paradijs. Een dagje over de Afsluitdijk. Een dagje naar de old-timers. Een dagje naar Afrika. Een dagje door de Keistad. Een dagje door Mokum. Een dagje door de Oranjestad. Een dagje door de Kaarsen-stad. Een dagje rond de Maninitoor'n. Een dagje naar de Kamper Sieur. Een dagje naar de Bonnefanten. Een dagje naar het Zuiderzee museum. Een dagje antiek kijken. Een dagje naar "t huis van Karei de Grote. Een dagje rondom de Dom. Een dagje naar de Bloemenstad. Een dagje naar de mummies. Een dagje met de stoomtram. Een dagje naar de Peperbus. Een dagje fietsen. Een dagje wandelen. NS heeft wel 90 ideeën om een dagje vrij tot een succesdagje te maken. Het zijn de NS- Dagtochten en NS-Attrakties. De Dagtochten zijn georgani seerde trips naar de mooiste en aardigste plekjes in ons land. De NS-Attrakties zijn een toeristische aanvulling op uw NS abonnement. U bent er bij tientallen bezienswaardigheden in ons land goedkoop mee uit. Een brochure met al die boeiende ontdekkingsreisjes ligt klaar bij de stations, Glas in voorruiten, dat uit drie lagen bestaat, is één van de jongste ontwikkelingen, die deze week als nieuwtje op de ten toonstelling Autovak wordt uitgebracht. In het algemeen gaan autofabrikanten er steeds meer toe over gelaagd glas in plaats van gehard glas in hun autos's te verwerken, omdat daarmee de kans op ernstige verwondingen aan de ogen en het gezicht bij aanrijdingen sterk verminderd wordt De meeste nieuwe auto's zijn niette min nog altijd voorzien van gehard glas en het ls de vraag op de Europe se overheden met hun voorschriften op dit punt wel actief genoeg zij a Gehard glas verdient namelijk nog vaak de voorkeur van autofabrikan ten omdat het zo'n dertig procent goedkoper Is. BIJ menig model moet de koper dan ook bijbetalen als hij een voorruit van gelaagd glas wlL Het spreekt de meeste automobilis ten echter weinig aan, omdat zij er niets van weten of omdat bij het kopen van een auto minder rationele overwegingen de boventoon voeren. Inmiddels werkt de glasindustrie nij ver verder aan verbeterde versies van gelaagd glas, dat immers de om zet van deze fabrieken kan vergro ten. Zo kent men de HPR-glas, dat uit drie lagen bestaat HPR bete kend High Penetration Resistant wat wil zeggen dat het bestand is tegen hoge krachten, zozee dat men zelfs door een bij steenslag beschad- digde ruit nog behoorlijk kan zien. Vooral daarin onderscheidt deze nieuwe ontwikkeling zich van ge woon gelaagd glas, maar ook de schadelijke gevolgen van een aanrij ding worden met dit glas van drie lagen nog sterker beperkt De ruiten van dit type, zoals die reeds toegepast worden ln het model Rover 3500 van British Leyland en voor het eerst op het Europese vaste land zijn getoond tijdens de eerder deze maand gehouden autosalon van Genève, zijn vooral het werkstuk van de Engelse fabriek Triplex uit (ADVERTENTIE) Birmingham. Triplex heeft het HPR- glas geïntroduceerd ln 1973 tijdens een conferentie ln het Amerikaanse Oklahoma en noemt het Ten- Twenty. Dit Ten Twenty-glas ls ook reeds, gezien de uitmuntende kwali teiten er van, verwerkt ln de vlieg tuigbouw, o m. ln de supersonische Concorde. Voor de produktle van de Ten Twen- typvoorrulten voor auto's heeft Tri plex Safety Glass Company Ltd, midden vorig Jaar een uitbreidings programma van maar liefst vijftig procent aangekondigd, omdat ver wacht wordt dat ook de over heidsvoorschriften steeds meer ge laagd glas zullen verlangen Met deze uitbreiding van de productiecapaci teit is een bedrag van ruim zeventien miljoen gulden gemoeid. Ook het ontwikkelingsprogramma van Tri plex, waarbij testpoppen ln auto's worden afgeschoten, heeft grote be dragen gevergd. Nut Het nut er van ls Internationaal door verscheidene onderzoekingen aange toond. Volgens de Duitse hoogleraar van de Dulsburger oogkliniek, prof. dr. G. Holland, lopen jaarlijks ln de bondsrepubliek zeker duizend men sen ernstige beschadigingen aan de ogen op, de Franse Medische Acade mie heeft zich al vier Jaar geleden voor de verplichting tot voorruiten van gelaagd glas uitgesproken en zowel Italië als de Scandinavische landen hebben gelaagd glas reeds verplicht voorgeschreven. Datzelfde geldt trouwens voor de Verenigde 8taten, waar nu prof. L. Patrick van de Wayne 8tate University te Detroit heeft vastgesteld dat met de Ten Twenty-voorrult het aantal gezichte en oogkwetsuren tot vijf procent van het peil van ander gelaagd glas kan worden teruggebracht Een recent Frans onderzoek wijst uit dat als oogletsel voorkomt, een kwart van de verkeersslachtoffers één oog ver liest terwijl één .op de vijftig volko men blind wordt De Europese Commissie heeft al vijf Chrysler France heeft zijn Slmca- serte 1307/1308 met één variant uit gebreid. Het baslsmodel 1307 GL8 en het topmodel 1308 GT blijven onveranderd, maar voor de 1307 8 zijn twee andere varianten ln de plaats gekomen. Het zijn de 1308 OLS, met dezelfde uitrusting als het baslsmodel, maar met een Iets gro tere motor van 1440 cc en 75 DIN-pk vermogen, en de 1308 8 met een tuxere uitrusting en 10 pk motorver mogen meer uit dezelfde 1440 cc. De 1308 D krijgt de prijs van de 1307 8. die een kleinere motor had: voor lopig 15.864 guldea Chrysler France is namelijk van plan midden april de prijzen te verhogen. Voor de 1308 GLB wordt nu al de prijs nadien aangekondigd: 14.995 guldea Dit ty pe verschijnt ln de loop van de vol gend* maand Het Triplex Twenty-glas bij breuk: de gelaagde voorruit sluit dan de risico's zoveel mogelijk uit. Niet de hele ruit wordt wit en er komt ook geen glas naar binnen dat ogen of gezicht verwondt jaar geleden voorstellen gedaan om molens van Brussel malen ook lang- tot een verplichte montage van voor ruiten van gelaagd glas te komea De bedoeling was dit vorig Jaar oktober in te voerea Maar de ambtelijke zaam. Intussen heeft de research echter het HPR-glas opgeleverd, dat het enige bezwaar van het conventi onele gelaagd glas ondervangt, na melijk dat dit bij beschadiging on doorzichtig wordt. Triplex voegt daaraan toe, dat wan neer iemands hoofd bij een botsing de ruit raakt wat met het dragen van gordels overigens voorkomen wordt door de flexib ele ei genschappen van het driemaal ge laagd Ten Twenty-glas ook de kans op verwondingen sterk afneemt, te- wijl eigenlijk het hoofd weerkaatst doordat de middelste van de drie lagen veerkrachtig polyvinyl ls. Maar het veiliger glas kost wel een paar honderd gulden meer en om het standaard ln goedkopere auto's te krijgen, zullen stellig ln Europees verband te nemen overheidsmaatre gelen onontbeerlijk zijn. De Japanse fabriek Mitsubishi heeft het model Celeste de coupé uitvoering op een aantal punten gewijzigd. De Celeste 1600 8T heeft thans ook een „fluistermotor" met balansasaen. die de 2000 ST reeds had. Bovendien Is er een tweeliter- GSR-versle met dubbele carbura teur verschenen, die 95 DIN-pk ver mogen heeft Voor alle versies la de brandstoftank met vijf liter tot vijftig liter ver groot, werden ln het interieur de isolatie, verwarming en ventilatie verbeterd en kreeg de achterzijde een wat modernere vorm. De prijzen zijn iets verhoogd en bedragen nu 15.105 gulden voor de 1600 cc en 16.798 resp. 17.400 gulden voor de 2000-serie. (ADVERTENTIE) Dit jaar lukt "t. 11 weet hne 'r traaf. cnatY»n ie cpn U weet hoe 't gaat, sparen is een kwestie van regelmaat. Elke maand iets kunnen missen. Voor een apart potje. De Amro heipt u daarbij. Door dat bedrag dan ook elke maand in zo'n „potje" te stoppen. Oftewel, op een Amro Spaarrekening naar keuze. Eén keertje afspreken en 't gaat voortaan vanzelf. Zo houdt u de regelmaat d'r in. En u kunt 't niet meer „per ongeluk" uitgeven, terwijl uw spaargeld toclrmctecn opvraagbaar kan blijven. Dit noemen wc het AmrOmaat spaarsysteem. Probeer het. Door eerst 'ns met een bescheiden bedrag te beginnen. U kunt nog altijd hoger. Maar ook lager. En stoppen natuurlijk. En moet u 'ns een maandje overslaan, dat kan ook. Stap 'ns bij ons binnen, dan kijken we samen naar uw mogelijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11