Giscard houdt drie politici kabinet Getuige in zaak Kennedy overleden 'Wij zijn alleen Palestijn om politieke reden' „Boliviaarts verzet nr tegen Zuidafrikaanse immigratie groeit" 4e Vakbonden in Italië eens met versobering Belangrijke Chinese vergadering op komst Nieuw kabinet in Pakistan Rebellen in Zaire bedreigen Kolwezi (Zoehair Mohsen vertrouwt alleen op Syrië EG laat onderzoek kernfusie zweven boven de afgrond ÜDERDAG 31 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 1'me Kei 'LORIDA Aan de rij van mensen, die iets over de oord op president John Kennedy zouden onthullen pi maar voor die tijd stierven is ai er weer één toegevoegd. Het is de 65-jarige George de Moh- renschildt. Zijn stoffelijke ^overschot is dindsdagavond gevonden in Palm Beach in de staat Florida. De politie zei dat de man zelfmoord w' heeft gepleegd. Dat klopt met de 5 I verklaringen van mensen die De Mohrenschildt kort geleden nog hebben gesproken en zeiden dat hij 05 een erg onevenwichtige indruk maakte. De Mohrenschildt, een in Amerikaan van Russische af- e 1 komst, werd gezocht omdat hij wel licht als getuige zou kunnen optre den voor de commissie uit het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden die zich bezig houdt met de moord op Kennedy. De commissie is op het spoor van De Moh renschildt gezet door onder ande ren de Nederlandse Journalist Wil lem Oltmans. Tegenover Oltmans heeft De Mohrenschildt verklaard dat hij zich enigszins verantwoor delijk voelt voor de moord op Ken nedy In 1963 in Dallas. Hij was bevriend met Lee Harvey Oswald, die volgens de officiële lezing Ken nedy in november 1973 in zijn een tje om het leven bracht De Moh renschildt zou nu hebben beweerd dat hij van tevoren op de hoogte was van Oswalds plannen. In 1964 is hij, als vriend van Oswald, ook gehoord door de speciale regerings commissie die de moordzaak on derzocht. Onderzoek Willem Oltmans heeft deze maand verslag uitgebracht van zijn ge sprek met De Mohrenschildt aan de staf van de Amerikaanse com missie, die onderzoekt of het de moeite waard is de onderzoeken naar de moorden op John Kennedy en de zwarte leider Martin Luther King nog eens over te doen. Na afloop zei een woordvoerder van de commissie dat Oltmans be langwekkend materiaal had aange dragen. Dit kan betekenen dat Oltmans' bevindingen Inderdaad interessant zijn. Het kan ook bete kenen dat zijn verklaring alleen maar wordt gebruikt door de men sen die graag een volledig onder zoek willen Instellen maar daar voor nog geen toestemming heb ben van het Congres en daarom de resultaten van hun voorlopig on derzoek zo gunstig mogelijk voor stellen. De commissie voor het voorlopige onderzoek is vorig Jaar september ingesteld maar is wat in diskrediet gekomen door het optreden van de voorzitter Richard Sprague. Hij eiste voor het (volledige) onderzoek niet alleen een bedrag van onge veer 17 miljoen gulden, maar wilde ook grote bevoegdheden bij de on dervraging var» getuigen. Daarmee joeg hij verscheidene collega's te gen zich in het harnas. Sprague heeft zich daarom teruggetrokken. (UPI. Reuter) Willem Oltmans her- "Jarre moet Franse president redden vip VO t'ARIJS (AFP, Reuter) De Franse president Valéry Giscard Ü'Estaing heeft gisteren een nieuwe regering beëdigd. De nieuwe van vijftien ministers onder leiding van Raymond Barre Diedt weinig verrassingen. Het opvallendste is dat de drie ■Ministers met het meeste politieke gewicht uit het vorige kabi- et nu buiten de regering zijn gehouden. |n de televisie-rede van maandaga- ond, waarin president Giscard de tablnetswijzlging aankondigde, had aij al gezegd dat het nieuwe kabinet h|een sterke banden met de politieke atoartijen zou hebben. Hij heeft deze agjelofte ingelost door Michel Ponia- towski, Olivier Gulchard en Jean Le- Ofcanuet, drie politieke leiders, niet op te nemen. Poniatowski, die lefcls minister van binnenlandse zaken ZKvel eens in opspraak kwam, is leider !&ran de Onafhankelijke Republikei nen, de partij waaruit Giscard zelf is gekomen. Guichard is een voor- lanstaand gaullist en Lecanuet is de Jeiaer van de centrum-democraten. Poniatowsky was in het vóór vorige fcabinet de grote tegenspeler van de toenmalige premier Chirac, die nu Durgemeester van Parijs is en er op lit is Giscard als leider van het niet- iinkse blok in Frankrijk te wippen. ^Chirac en Giscard hebben dinsdag -*met elkaar gepraat. Of zij hun rae- ningsverschillen hebben bijgelegd is iniet bekend gemaakt, waaruit mag worden afgeleid dat er nog geen sprake is van een verzoening. Dat Giscard zijn politieke vriend Ponia- - towsky heeft laten vallen zou wel als een gebaar tegenover Chirac kunnen worden uitgelegd. Werkloosheid Het zwaartepunt in het nieuwe kabi net ligt zonder twijfel bij premier Barre, die ook minister van finan- ciën is. Barre is geen lid van een politieke partij, een eigenschap die hij met vier van zijn collega's ge meen heeft. Van de tien ministers die wel lid partij-gebonden zijn, be horen er vier tot de Gaullisten, drie Itot Onafhankelijke Republikeinen en drie tot de Centrum-Democraten. Nieuw is de minister van justitie Alain Peyrefitte, een gaullist die tot de vertrouwelingen van de grote Chnarles de Gaulle behoorde. Premier Barre zei gisteren dat zijn regering zich zal concentreren op de economie. Inflatie en werkloosheid zijn in Frankrijk nog behoorlijk hoog. Giscard hoopt kennelijk dat de nieuwe regering-Barre bulten het partij-politieke gekrakeel om zal kunnen gaan werken aan herstel van de economie. Als het daarmee wat succes weet te boeken kan Gis card met enig vertrouwen de alge mene verkiezingen van 1978 tege moet gaan. Bij de gemeente raadsverkiezingen van deze maand leden de gezamenljke regeringspar tijen aanzienlijk verlies ten gunste van de socialisten en communisten. Giscard kan dit tij alleen nog maar keren als zijn regering slaagt in de strijd tegen inflatie en werkloos heid. Dan -kan hij ook proberen de aanval van Chirac op zijn positie af te slaan. Het nieuwe Franse kabinet is als volgt samengesteld: premier, en minister van financiën en economische zaken: Raymond Barre; justitie: Alain Peyrefitte; bui tenlandse zaken: Louis de Guirin- gaud; binnenlandse zaken: Christi an Bonnet; defensie: Yvon Bourges; ontwikkelingssamenwerking: Ro bert Galley; cultuur en milieu: Mi chel d'Omano; onderminister eco nomische zaken en financiën: Ro bert Boulin: regionale ontwikkeling: Jean-Pierre Fourcade; onderwijs: René Haby; landbouw: Pierre Me- haignerie; industrie, handel en am bachten: René Monoryen; arbeid: Christian Beullac; gezondheid en so ciale zaken: Slmone Veil; buiten landse handel: André Rossi. ISLAMABAD (Reuter. UPI, AP) De Pakistaanse premier Zoelfikar Ali Bhoetto heeft gisteren, na zijn door de oppositie aangevochten overwinning' van de verkiezingen, een nieuw kabinet gevormd. Vijf mi nisters uit het oude kabinet zijn verdwenen en de regering is uitge breid. Tot degenen die niet in het nieuwe kabinet zijn opgenomen behoort Sy- ed Nazir Ali sjah Rizvy, secretaris generaal van Bhoetto's Pakistaanse Volkspartij en oud-minister van huisvesting, openbare werken en stadsontwikkeling. Ook de vroegere ministers van justitie, van spoorwe gen, landbouw, industrie en de mi nister die apart voor Kasjmir be noemd was. komen niet voor in het nieuwe kabinet. Bhoetto behoudt in het nieuwe ka binet de portefeuille van defensie. Buitenlandse zaken heeft hij afge staan aan Aziz Ahmed, die in het oude kabinet minister van staat voor defensie en buitenlandse zaken was. Bhoetto is met zijn wijzigingen enigszins op de eisen van de opposi tie ingegaan. Op sommige van de ontslagen ministers werd hevige kri tiek uitgeoefend in verband met de beweerde knoeierij met de uitslag van de algemene verkiezingen van 7 maart. Een lachende Raymond Barre na zijn onderhoud met de Franse president. ROME (Reuter, UPI, AP) De Italiaanse vakbonden zijn akkoord gegaan met het versoberingsprogramma van premier Giulio Andreotti, waarin de stijging van de loonkosten wordt afgeremd. Wel zijn de bonden er in het overleg met minister van arbeid, mevrouw Tina Anselmi, in geslaagd een aantal concessies af te dwingen. Zo zal de regering afzien van haar plannen om het CAO-overleg op bedrijfsniveau aan banden te leggen. Verder zal de stijging van de BTW wel worden doorberekend in de index van de kosten van het levensonderhoud, en dus ook in de lonen van de Italiaanse arbeiders. De regering mag wel de prijzen van het openbaar vervoer, electriciteit en' kranten verhogen zonder dat deze een stijging van de lonen met zich mee moeten brengen. Volgens waarnemers kan het verso beringsprogramma door de goed keuring van de bonden nu toch nog voor de vastgestelde datum van 8 april de beide kamers van het Itali aanse parlement passeren. De com munisten. van wier onthouding of goedkeuring in het parlement de christen democratische regering af hankelijk is, zullen het akkoord van Andreotti met de vakbonden hoogstwaarschijnlijk wel accep teren. Dankzij dit compromis-akkoord kan Italië namelijk rekenen op een le ning van 1,3 miljard gulden van het Internationale Monetaire Fonds. Het IMF was alleen bereid de stagne rende Italiaanse economie bij te springen wanneer de loonkostenstij ging zou worden afgeremd. Gisteren heeft het IMF premier Andreotti al laten weten dat het nu bereikte compromis-akkoord aan de gestelde voorwaarden voldoet. Ook de Itali aanse communisten hebben zich sterk ingezet voor het verkrijgen van de lening van het IMF en volgens waarnemers kunnen zij nu moeilijk tegen het versoberingsplan stem men, wanneer dat in het parlement ter sprake komt. Gisteren gingen ongeveer 600.000 mensen aan verplegend personeel en 500.000 gemeenteambtenaren in sta king. Zij eisten hoger loon. Volgende week hebben zij eveneens een sta king uitgeschreven en zullen dan ge zelschap krijgen van de beambten op de ministeries. KINSJASSA, BRUSSEL (Reuter, UPI, AP) De opstandige Katange- se gendarmes die vanuit Angola de de Zaïrese provincie Sjaba (het vroe gere Katanga) zijn binnengevallen, bedreigen de strategische gelegen mijnstad Kolwezi. Dit werd gisteren door diplomatieke bronnen in Brus sel onthuld. De rebellen zijn de stad op ongeveer 25 kilometer genaderd en Zairese regeringstroepen zijn bezig zich in te graven om de stad te verdedigen. De stad ligt aan de Benguelaspoorlijn en is het centrum van de belangrijke kopermijnen in het gebied. Volgens een Belgische radio-reporter is de stad rustig en kalm. De rebellen trekken langzaam maar zeker op en worden nauwelijks gehinderd door de Zairese regeringstroepen. „Er wordt nauwelijks gevochten", aldus de radio-man, „en dat vooral vanwe ge het gebrek aan discipline binnen het regeringsleger". BEIROET (Reuter) In Zuld- Llbanon zijn gisteren hevige gevech ten opgelaaid tussen rechtse strijdkrachten en linkse PalestlJ- nen, zo is gisteren in Beiroet meege deeld. Ook Israëlische boeren vlak over de grens meldden hevig artille rievuur en zeiden dat er tanks inge schakeld waren. Van een onzer redacteuren De Boliviaanse bisschoppen hebben stelling genomen tegen de plannen van de regering 150.000 blanken uit zuidelijk Afrika in het land op te nemen. Zij doen dit in het Boliviaanse dagblad Presencia van 21 maart. In een hoofdartikel constateert Pre sencia, dat beschouwd wordt als de spreekbuis van de Boliviaanse bisschoppen, dat er in Bolivia een groeiend verzet is tegen de immigra tie van blanken uit Namibië, Zuld- Afrika en Rhodeslë. Het commen taar spreekt van een racistische im migratie, omdat de kolonisten zich zullen vestigen In gebieden die oor spronkelijk gereserveerd waren voor arme Boliviaanse boeren. Op een persconferentie sprak het Bolivia-comlté in Nederland gisteren zijn afschuw uit over deze kolonisa tie die een ernstige bedreiging bete kent voor de oorspronkelijke bevol king van het land. De blanke immi granten, die in de loop van dit Jaar naar Bolivia zullen gaan, zijn voor namelijk boeren die vertrouwd zijn met een technisch hoog ontwikkelde landbouw. ZIJ zullen daarom werktuigen meenemen die groot schalige landbouw mogelijk maken in een gebied waar de Boliviaanse boeren nog met de hak werken. Dit betekent dat de economische positie van de Boliviaanse boeren wordt be dreigd. Geen Duits geld De Westduitse regering heeft ont kend dat het geld ter beschikking gesteld zou hebben voor de verhui zing van de blanke boeren uit zuide lijk Afrika. Overigens behoort West- Duitsland wel tot de landen die lid zijn van het Intergouvernementeel Comité voor Europese migratie in Genève, dat al eerder heeft gepro beerd blanke Angolezen naar Bolivia te krijgen. Dat is toen mislukt omdat de Boliviaanse regering toen onvol doende faciliteiten ter beschikking stelde voor de immigranten. Ditmaal zijn er betere regelingen getroffen, zodat er een grotere kans is dat de migratie dit maal doorgaat. Het kan toor van de ICEM in La Paz heeft de berichten over de migratie ontkend noch bevestigd. Opmerkelijk is dat de Boliviaanse staatssecretaris voor migratie dr. Ouido Strauss Ivanovic, begin deze maand twee maal aankondigde een persconferentie over de voorgeno men volksverhuizing te zullen hou den. maar dat deze eenmaal werd uitgesteld en dat over het andere gesprek met de pers helemaal niets in de Boliviaanse krantenkolommen is terecht gekomen. Dit wijst erop dat de Boliviaanse pers erover moet zwijgen om de gemoederen niet ver der op te jagen. Alleen het commen taar van Presencia geeft enige aan wijzing over de emoties die zijn los gekomen. Chili Op de persconferentie van het Boll- via-comité vertelden tien Bolivianen over hun ervaringen met het regime van generaal Banzer. Het merendeel van hen was in juli vorig Jaar na de ernstige onrust in de tinmijnen over de grens gezet met Chili, waar ze de keus kregen: politiek asiel aanvra gen of naar een concentratiekamp. Ze verbleven enige maanden op en kele eilanden in het uiterste zuiden van Chili en zijn met steun van de Verenigde Naties daar weggehaald wegns de erbarmelijke omstandighe den waaronder ze verkeerden. Ze be hoorden tot een grotere groep van vijftig mensen, die inmiddels onder dak hebben gevonden in Venezuela, Frankrijk en Zweden. Een deel van hen is na een afgekon digde politieke amnestie inmiddels naar Bolivia teruggekeerd. De tien Bolivianen die in Nederland politiek asiel hebben gekregen, vroegen aan dacht voor de belabberde politieke en economische situatie in hun land en de. wat zij noemen, fascistische praktijken van Banzer. Verder doen ze een beroep op de Nederlandse regering nog meer politieke gevange nen uit Bolivia toe te laten. Ze ver klaarden dat de Boliviaanse regering in principe bereid is een aantal stu denten vrij te laten als er een land bereid is ze op te nemen en de reis kosten te betalen. Beslissing over Teng en „bende van vier" HONG KONO (Reuter, UPI, AP) Op korte termijn zal er in de Chinese hoofdstad Peking een belangrijke politieke vergadering gehouden worden, waarin beslist zal worden over het lot van de vroegere vice-premier Teng Hsiao-ping en de vier radicalen, onder leiding van Mao Tse-toengs echtgenote Tsjiang Tsjing. beter bekend onder de naam „bende van vier". Dit werd gisteren meegedeeld door het in Hong Kong verschijnende dagblad Ming Pao. en het incident op het Tien An Men- pleln (plein van de hemelse vrede in Peking), waar zich tijdens een her denking van oud-premier Tsjoe En- lai rellen voordeden. Reorganisatie van het centrale comité. Volgens Ming Pao werd de komende vergadering uitvoerig besproken door arbeiders, studenten en ambtenaren in de hoofdstad van de zuidelijke provincie Kwantoeng. De vergadering zou de derde plenaire zitting kunnen zijn van het tiende Congres van de Chinese communis tische partij, aldus het dagblad, dat meestal vrij goed geïnformeerd is over de ontwikkelingen in de Chine se Volksrepubliek. Volgens het blad zouden de volgende onderwerpen op de vergadering aan de orde kunnen komen: Formele bevesUging van Hoea Kwo-feng als voorzitter van de partij en voorzitter van de militaire com missie. Het definitieve ontslag van de le den van de „behde van vier", Tsjiang Tsjing, en de politburo-leden Wang Hoegnwen, Tsjang Tsjoen-tsjiao en Yao Wen joean, uit hun verschillen de functies. De terugkeer van Teng Shloa- ping als vice-voorzltter van de partij, vice-premier en chefstaf van het volksbevrijdingsleger. Een definitief rapport over de „misdaden van de bende van vier" door James Dorsey j „Hij is onze leider. Duizenden zoals ik geloven in hem," zegt één van de vijf lijfwachten van Zoehair Mohsen. leider van de pro-Syrische Palestijnse guer rilla-organisatie Al Saika. Moh sen, die ook hoofd is van de afdeling militaire operaties van de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO en lid van de uit voerende raad van de PLO was in Cairo voor de bijeenkomst van de Palestijnse nationale raad. Ondanks de trouw van zijn volgelin gen en de belangrijke positie die hij binnen de beweging bekleedt („wan neer ik niet aandring kan niemand een besluit nemen") zal hij zich in Cairo niet geheel op zijn gemak heb ben gevoeld. Erg hartelijk werd Moh sen tijdens de zittingen van de raad in Cairo door zijn Palestijnse vrien den niet bejegend. Mohsen en zijn Palestijnse guerilla- strijders horen politiek thuis bij de regerende BaSth-partiJ in Syrië. Bin nen de PLO verdedigt hij de Sy rische belangen. Velen binnen het Palestijnse verzet zijn de gebeurte nissen tijdens de Libanese burge roorlog niet vergeten, toen de Sy rische strijdkrachten zich tegen het bondgenootschap van de Palestij- nen en linkse Libanezen keerden. Verschillende keren kwam het tot botsingen tussen Al Saika en de grootste Palestijnse guerilla- organisatie Al Fatach. Tijdens de Libanese burgeroorlog doken tel kens weer geruchten op dat het re giem in Damascus PLO-lelder Jassir Arafat door Mohsen vervangen wilde zien. Afkeer Ondanks de schijnbare eenheid op het Palestijnse congres tussen Saika en de meeste andere Palestijnse groepen deden vele Palestijnse lei ders weinig moeite om hun afkeer voor Al Saika te verbergen. Het duidelijkst kwamen de gespan nen verhoudingen naar bulten toen direct na de moord op de linkse Libanese leider Kamal Joemblat de Fatach-vertegenwoordiger in Cairo, Ribhl Awad, riep, dat „de moorde naars onder ons zijn," daarbij zijn vinger wijzend in de richting van Mohsen en zijn volgelingen. De oorzaken van de tegenstellingen binnen de Palestijnse beweging heb ben een veel diepere wortel dan de oorlog in Libanon. Mohsen staat in wezen door het Baöthlstisch ge kleurde Arabische nationalisme veel dichterbij de aanhangers van het Palestijnse afwijzingsfront, die hij zelf als „romantici en fascisten" om schrijft. dan bij de ideologische opstelling van bijvoorbeeld Al Fatach. „Wij geloven dat de Palestijnen op de eerste plaats met Syrië moeten samenwerken en pas dan met de andere Arabische staten. Alleen Sy rië kan een effectieve rol spelen in de strijd tegen Israël. Vanuit Egypte kunnen wij niet opereren. Syrië is voor ons de belangrijkste basis voor de Palestijnen sinds het begin van de strijd tegen de zionistische inva sie in 1918. Geen volk Mohsens opstelling is niet zo verba zingwekkend. Luisterend naar zijn politieke en ideologische opvattin gen kan men soms het gevoel niet onderdrukken dat er misschien in de Arabische wereld toch minder is veranderd dan oorspronkelijk werd aangenomen. Volgens Mohsen be staat er namelijk in feite geen apart Palestijns volk. „Tussen Jordanlêrs, Palestijnen, Syriërs en Libanezen bestaan er geen verschillen. Wij ma ken deel uit van één volk, de Ara bische natie. Kijk maar, ik heb fami lieleden met het Palestijnse, Libane se, Jordaanse en Syrische staatsbur gerschap. Wij zijn één volk. Alleen maar om politieke redenen onder schrijven wij zorgvuldig onze Pales tijnse identiteit. Het is namelijk van nationaal belang voor de Arabieren om het bestaan van de Palestijnen aan te moedigen tegenover het zio nisme. Ja, het bestaan van een apar te Palestijnse identiteit is er alleen om tactische redenen. De stichting van een Palestijnse staat is een nieuw middel om de strijd tegen Israël en voor de Arabische eenheid voort te zetten." De logica van Mohsen is eigenlijk heel eenvoudig: „Omdat Golda Meir stelt dat er geen Palestijns volk be staat, zeg ik dat er wel een Pales tijns volk bestaat, dat zich van Jor danië onderscheid." Strategie Ook de strategie die Mohsen wil volgen is vrij simpel: „Een aparte Palestijnse entiteit moet voor de nationale rechten opkomen in de dan nog overgebleven bezette gebie den. De Jordaanse regering kan niet namens de Palestijnen in Israël, Li banon of Syrië spreken. Jordanië is een staat met bepaalde grenzen. Het kan geen aanspraak maken op bij voorbeeld Haifa of Jaffa, terwijl ik wèl recht heb op Haifa, Jaffa. Jeru zalem en Beërsheva. Jordanië kan alleen spreken namens de Jorda nlêrs en de Palestijnen in Jordanië. De Palestijnse staat zou het recht hebben om op te treden namens alle Palestijnen in de Arabische wereld en elders. Als wij eenmaal al onze rechten in geheel Palestina hebben verworven, moeten wij de hereni ging van Jordanië en Palestina geen moment uitstellen." Overeenkomst Mohsens analyse van de functie van het bestaan van een Palestijns volk is niet de enige politieke overeen komst die hij met het officiële Israë lische standpunt heeft. Een van de Israëlische argumenten om aan de in 1967 bezette gebieden vast te hou den is de conceptie van veilige, ver dedigbare grenzen. Ondanks het feit dat de Arabische landen en de Pa lestijnen in hun propagandaoorlog tegen Israël deze conceptie telkens weer van tafel vegen was Juist de gedachte van de veilige grenzen het kernpunt van Mohsens verdediging van de Syrische Interventie in de Libanese burgeroorlog: „De Syriërs hebben alleen maar InLibanon inge grepen om de vijandelijkheden stop te zetten. Dit was de enige bedoeling van Syrië en het is er in geslaagd om door alle partijen in Libonon als bemiddelaar te worden aanvaard Syrië meende dat de 8yrische veilig heid door hernieuwde oorlog ln Li banon in gevaar zou worden ge bracht." Het Chinese instituut voor buiten landse literatuur heeft laten weten dat de „bende van vier" zich met pornografische films en griezelverha len heeft geamuseerd. „De bende probeerde op verschillende manie ren films te pakken te krijgen waarin het decadente bourgeois-leven ge toond werd. seks-films, en griezelver halen waarmee zij zich tot in de kleine uurtjes amuseerde". BRUSSEL (UPI, Reuter) - Het wordt twijfelachtig of de Europese raad van (wetenschaps)ministers wel het lichaam is dat het ge meenschappelijk onderzoekbeleid kan vaststellen. Dat verklaarde een „uitermate teleurgestelde" Guido Brunner, die in de Europese Com missie de portefeuille wetenschap en technologie beheert. De ministers hadden voor de vijfde keer niet tot een besluit kunnen komen over de vestigingsplaats van de gezamenlijke proefopstelling voor kernfusie-onderzoek, de JET. Het begon anderhalf Jaar geleden met een Engels-Italiaans conflict. De Britten wilden de JET ln Cul- ham, waar ook een goed draaiend wetenschappelijk team het ontwerp van het honderden miljoenen kos tende project had uitgewerkt. Italië wilde het project om prestige- en economische redenen ln het ge meenschappelijk onderzoek centrum van de EO ln Ispra zien uitgevoerd. Later maakte Frankrijk de zaak in gewikkelder met de eis dat de JET in hun land of helemaal nergens zou verrijzen. Tot half vijf gistermorgen ging het voor de verandering tussen Culham (alleen Engeland vóór) en het Duitse Garchtng. gesteund door alle andere leden behalve Frankrijk Volgens het Britse weekblad New Scientist zou Engeland door de kni- een zijn gegaan als alle andere EG- landen tegen Culham waren ge weest. Er werd gliterep geen beslis sing genomen. Het ontwerp-team meldde vanuit Culham d»t het pro ject nu op stenrean* dood is. Van de 53 man aiji» er «I meer dan Jtwaalf weggflópen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7